آيا امامت به صورت موروثى بوده است؟

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آيا امامت به صورت موروثى بوده است؟

امامان افراد برگزيدهاى مى باشند كه از آغاز نام و مشخصات آنان معلوم بوده است و امامت به وراثت نيست

مثلا مىبينيم پس از امام حسن(ع) برادر گرامى آن حضرت امام حسين(ع) امام مى شود و پس از آن حضرت فرزندش امام سجاد(ع) و در بين فرزندان ائمه (عليهم السلام) گاهى اوقات فرزند كوچكتر به امامت مى رسيد

نه فرزند بزرگتر و به هر صورت امامت مقام والايى است كه خداوند به كسان كه مى دانسته شايسته آن مى باشند موهبت كرده است

بدين لحاظ مى بينيم در ميان فرزندان متعدد يك امام يكى از آنان به اين مقام مىرسد.

و تمام امامان(عليهم السلام) قبل از به دنيا آمدنشان توسط خداى متعال بوسيله جبرئيل به وجود مبارك رسول گرامى ابلاغ شده است و پيامبر اكرم(ص) تعداد و نام آنها را در احاديث متعددى بيان فرموده است.

پس امامت مقامی است از طرف خداوند که به بندگان صالح خودکه شایستگی این مقام راداشته باشد عطا می کند

:Gol:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام به دوستان
ره‏ آورد تامل در مطالب اين نكته ظريف است كه دارا بودن مقام امامت و زعامت و تعيين آن بر حسب لياقت و شايستگى انجام مى‏گيرد .

طاها;1770 نوشت:
امامان افراد برگزيدهاى مى باشند كه از آغاز نام و مشخصات آنان معلوم بوده است و امامت به وراثت نيست

سلام
وراثت یعنی اینکه چیزی بعد از مرگ فردی به دیگری برسد . این معنای عام وراثت است اما معنای خاصش رسیدن اموال و دارایی های مادی میت به بازماندگان اوست . در عین حال وراثت در معنای عامش استعمال زیادی دارد مثلا از امیر مومنان ع روایت است که بهترین چیزی که پدر برای فرزندش به ارث می گذارد علم و ادب است . هرچند در به ارث ماندن علم پدر برای فرزند باز جدایی ارث و وارث قابل تصور است اما در مورد ادب دیگر این جدایی هم وجود ندارد یعنی میراث در متن وجودی فرزند است . فلذا باید به مواریثی اندیشید که بین وارث و میراث جدایی نباشد . یک جهت از امامت این نوع از وراثت است و آن وراثت شایستگی های ذاتی و و روحی بلکه جسمی امامی از امام قیل از خود است . شکی نیست که اگر این شایستگیهای تکوینی با وراثت به امامان بعدی منتقل نشود زمینه ای برای امامت تشریعی هم فراهم نخواهد شد . لذاست که وراثت ابعاد تکوینی امامت از مسلمات است .
موفق در پناه حق

با سلام

و ممنون از مشاركت دوستان

همان طور كه از سياق متن بر مي ايد و در اخرين جمله هم اشاره شده است

منظور از وراثت ، موروثي كردن امامت و خلافت پيامبر، بين خود وخانواده است

يعني كه هر پدري بتواند فرزند يا هركسي را كه بخواهد به امامت بعد از خود انتخاب كند

متن حاضر پاسخ گوي چينين مطلبي بود

طاها;91761 نوشت:
طاها;91761 نوشت:

سلام
باتشکر اما مطلب مرجع صراحتی در این خصوص ندارد .
پرداختن به جنبه های مختلف وراثت در امامت هم شایسته است
موفق در پناه حق

با سلام و تشکر از توضیحات و مشارکت دوستان:Gol:

وقتی قرآن کریم از امامت سخن به میان می آورد، عنصر محوری امامت را تذکر می دهد. می فرماید: "لاینال عهدی الظالمین؛ یعنی امامت عهد خداست" بی شک این عهد باید به افراد شایسته و از کانال خاص به خود برسد، و ظالمان از آن محرومند، در این خصوص، آنچه عنصر محوری امامت و رهبری است جریان عدل است.

آیه فوق اشاره دارد که وجود مبارک ابراهیم(ع) درخواست کرد که امامت را به ذریه من هم عطا کنی و خداوند در پاسخ ابراهیم (ع) مطلبی فرمودند که شرحش این است: ذریۀ تو برخی عادل و برخی فاسق و ظالم هستند و آنها که ظالمند، امامت به آنها نمی رسد.

نتیجه ای که حاصل می شود اینکه امامت عهد الهی است و بالتبع به ظالم و فاسق نمی رسد و شاخصۀ آن علم و عصمت است که خداوند در اهل بیت پیامبر بدلیل شایستگی شان قرار داده،(همان کانال خاص) و این از جهتی بدلیل وجود شایستگی در این خانواده بوده که نسل به نسل این شایستگی منتقل شده(میراث معنوی) و از جهتی نیز بدلیل تحقق صلاحیت و شایستگی خود امامان اهل بیت (ع)، و برخورداری از طهارت و عصمت اختیاری و انضمام آن با عصمت اعطائی و تکمیلی خداوند، تأیید و به مرحله نهایی و ممکنۀ خود تکامل یافته است، شایستگی خاص و تمامی که در برخی از فرزندان اهل بیت (ع) بطور کامل محقق نشده و از اینرو شایسته رسیدن به مقام امامت نبوده اند.

بعلاوه، بدلیل انکه طینت پاک و طاهر در اسلاب شامخۀ پدران و ارحام مطهرۀ مادران در تحقق شایستگی و صلاحیت های لازم برای کسب مقام امامت مؤثر است، خداوند این مقام را در خاندان پیامبران و اهل بیت پیامبر (ص) که این ویژگی محقق بوده قرار داده به همین منظور کسانی که در چنین شرایطی پرورش نیافته باشند بطور قطع نمی توانند به شایستگی های روحی و روانی و معنوی برای درک مقام امامت برسند.

این مطلب گواه بر آنست که انتقال عناصر معنوی امامت، از امام قبلی به امام بعدی منتفی نیست و از این جهت، نوعی میراث معنوی در کنار شایستگی و قابلیت فردی هر امام مطرح است که قابل انکار نیست.

موفق باشید ... :Gol:

با عرض معذرت از کارشناسان وکاربران عزيز اين تاپيک ،بنده نيزفکر مي کنم امامت ارثي مي باشد همچنان که در آيه زير آمده است
(( واذ ابتلى ابراهيم ربه بكلمات فاتمهن قال انى جاعلك للناس اماما قال و من ذريتى قال لاينال عهدى الظالمين )) سوره بقره ، آيه 124.

اما ارثي نيست که مثل دارائي انسان بين فرزندان تقسيم شود بلکه به فرزندي از امام که از طرف خداوند معلوم شده باشد به ارث مي رسد،دلايل
ا.در فرمايشات معصومي اين آمده به اين دونمونه توجه فرماييد

الف : قال سيده النساء العالمين، بنت رسول الله (صلي الله عليه و آله وسلم)، الفاطمه الزهراء (سلام الله تبارك و تعالي عيلها)

« وَاحْمَدُوا الَّذى لِعَظمَتِهِ وَ نُورِهِ يَبْتَغى مَنْ فِى السَّمواتِ وَ الاَْرْضِ إِلَيْهِ الْوَسيلَةَ، وَ نَحْنُ وَسيلَتُهُ فى خَلْقِهِ، وَ نَحْنُ خاصَّتُهُ وَ مَحَلُّ قُدْسِهِ، وَ نَحْنُ حُجَّتُهُ فى غَيْبِهِ، وَ نَحْنُ وَرَثَةُ أَنـْبِيائِهِ

دخت گر امي پيامبر مكرم اسلام (ص)، بزرگ بانوي عالم، حضرت فاطمه زهرا (درود خداوند متعال بر او) فرمودند:

خدايى را حمد و سپاس گوييد كه به خاطر عظمت و نورش، هر كه در آسمانها و زمين است به سوى او وسيله مي جويد، و ما وسيله او در ميان مخلوقاتش و خاصّان درگاه و جايگاه قدس او و حجّت غيبى و وارث پيامبرانش هستيم.

ب..ابوبصیر می گوید بر امام باقر(ع) و امام صادق(ع) وارد شدم و گفتم آیا شما ورثه پیامبر اکرم هستید امام فرمود آری پرسیدم آیا رسول خدا وارث انبیاء بود و آنچه آنها می دانستند رسول اکرم(ص) می دانست فرمود آری ، گفتم: آیا شما می توانید مردگان را زنده کنید و کورهای مادرزاد و مبتلایان به برص را شفا دهید حضرت فرمود آری به اذن الهی می توانیم آنگاه فرمود نزدیک بیا وقتی جلو رفتم دستی بر چشم و صورتم کشید دیدگانم باز شد و خورشید و آسمان، زمین، خانه ها و آنچه در خانه بود را دیدم سپس فرمود آیا دوست داری به همین صورت بینا باشی و در قیامت مانند دیگران حساب پس دهی یا اینکه مثل سابق نابینا باشی و بهشت از آن تو باشد. گفتم دوست دارم به حال سابقم باشم آنگاه دستی به چشمم کشید و به حالت اولیه ام برگشتم. بصائر الدرجات، ص 289.
2.اگر اين توجيه درست باشد که چون در بعضي از ائمه امامت به فرزند بزرگ نرسيده است پس ارثي نبوده،اين اشکال واردمي شود که درسلسله پادشاهان نيز گاهي اتفاق مي افتد که باوجود فرزندبزرگتر فرزند کوچکتر جاي پدر مي نشيند پس آنجا هم ارثي نيست
3.اگر ارثي نباشد ما بايد قائل شويم که اگر کس ديگري غير نسل پيامبر ظرفيت امامت راداشت مي توانست امام بشود وحال آنکه اين حرف با معيار هاي ما تطبيق ندارد
پس بايد بگوييم مورثي است،همچنان که قران ارثي بودن پيامبري را تاييد کرده وفرزندان ابراهيم عليه السلام (اسماعيل واسحاق)پيامبر بوده اند پس اگر امامت هم ارثي باشد اشکال ندارد اما اين ارث به همه فرزندان نمي رسد بلکه کسي که ظرفيت آن راداشته باشد

عماد;91892 نوشت:
با عرض معذرت از کارشناسان وکاربران عزيز اين تاپيک ،بنده نيزفکر مي کنم امامت ارثي مي باشد همچنان که در آيه زير آمده است

با سلام من هم فکر کنم امامت ارثی است به صورت برگزیده

به این آیات توجه کنید

31 - آنچه از كتاب به تو وحى كرديم حق است ، و هماهنگ با كتب پيش از آن ، خداوند نسبت به بندگانش خبير و بيناست .
32 - سپس اين كتاب آسمانى را به گروهى از بندگان برگزيده خود به ميراث داديم ، (اما) از ميان آنها عدهاى بر خود ستم كردند، و عدهاى ميانه رو بودند، و عده اى به اذن خدا در نيكيها از همه (پيشى ) گرفتند و اين فضيلت بزرگى است . (فاطر / ترجمه مکارم شیرازی ،نرم افزار قرانی سلام شرکت شركت پاك رايان نوپرداز)
این قسمت از آیه را توجه کنید(آبی رنگ) خدا داره میگه میراث دادیم به گروهی از بندگان برگزیده
آیا این گروه امامان نسیتند که بعد میگوید عدهی ای به ازن خدا پیشی گرفتن(از همه9
آیا منظور شیعیان 12 امامی نیست؟:Gig::Gol:

با سلام و عرض ادب به دوستانم و تشکر از جواب های خوب کارشناسان عزیز.

در تایید جواب اساتید و مشخص شدن بهتر بحث ابتدا ما بايد معناي ارثي بودن را ذكر كنيم تا معلوم شود آيا ارثي بودن داراي بار مثبت است يا منفي؟

ارثي بودن به معناي آن است كه به دور از هر گونه معيار اساسي و صحيح، حكومت از كسي به خاندان وي منتقل شود. در بسياري از نظام هاي شاهنشاهي و سلطنتي اين شيوه حكم فرما است و بر اساس آن صلاحيت هاي لازم جهت ادارة جامعه و حكومت، به كلي از نظر دور مانده و فقط قدرت و سلطنت در يك خانواده، اصل حاكم بر همة ارزش ها و معيارها تلقّي مي شود.

بديهي است ارثي بودن به اين معنا از نظر منطقي كاملاً نادرست و باطل مي باشد. بهترين گواه بر بطلان اين روش، نظام هاي موروثي حاكم بر جهان در طول تاريخ است كه موجب سقوط و انحطاطات بسياري گرديده است.

بررسي معيارهاي اساسي امامت و رهبري در اسلام به خوبي نشان مي دهد كه اساساً اسلام با نظام موروثي كاملاً در تظاد و چالش است و به هيچ وجه چنين شيوه اي را بر نمي تابد. يكي از اهداف امام حسين(ع) از قيام خود، مبارزه با همين شيوه و تفكر بوده است.
مسئلة امامت و نبوّت كه رسالتي بسيار سنگين و با اهميت است، شرايط و لوازم متعددي دارد كه برخي از آن ها اكتسابي است و برخي ديگر وابسته به طهارت نسلي و شرافت معنوي، نيز تهذيب، خلوص و صفاي باطن پدر و مادر و بلكه همه نياكان است.

بنابراين اگر وجود آن امامان بزرگ در نسل واحدي را شاهديم، از سويي به خاطر وجود تمام شرايط لازم معنوي به ارث رسيده از حضرت آدم(ع) تا آخرين امام در اين خاندان شريف است؛ از سوي ديگر وابسته به كنش هاي اختياري آنان است كه در تمام لحظات عمرشان از هر گونه آلودگي دوري كرده و همواره جزء بندگان شايسته خدا بوده اند.

تنها راه اثبات امامت، نص پيامبر اكرم(ص) يا امام قبلي است، زيرا اگر امامت استمرار وظايف نبوت جز در مسئله وحي است و اگر امام بايد مع صوم باشد، بايد منصوص نيز باشد،(1) زيرا عصمت امر دروني و باطني است و تشخيص آن در توان مردم نيست. تنها خداوند است كه مي تواند معصوم را بشناساند.

بنابراين تعيين امام بر اساس توارث نيست و امام قبلي بايد تصريح به نام امام بعدي كند و چنين قضيه اي اتفاق افتاده است. در اين حال كه فرزندان يك امام متعدد و بسيار هستند و هر كسي شايستگي اين مقام را ندارد.

پي نوشت ها:
1. محسن فرازي، بدايه المعارف الالهيه في شرح عقائد الاماميه، ج 2، ص 111ـ 113؛ عبدالرزاق فياض لاهيجي، گوهر مراد، ص 469؛ حسن علي، كشف المراد، ص 366.

عمار;91977 نوشت:
بنابراين تعيين امام بر اساس توارث نيست و امام قبلي بايد تصريح به نام امام بعدي كند و چنين قضيه اي اتفاق افتاده است. در اين حال كه فرزندان يك امام متعدد و بسيار هستند و هر كسي شايستگي اين مقام را ندارد.

سلام
تصریح به امامت از سوی امام قبلی اعلان همان شایستگی ذاتی است که به نحو اتم به یکی از فرزندان به ارث رسیده است لذا توارث تکوینی اسباب اعلام تشریعی را فراهم می آورد .
موفق در پناه حق

عماد;91892 نوشت:
با عرض معذرت از کارشناسان وکاربران عزيز اين تاپيک ،بنده نيزفکر مي کنم امامت ارثي مي باشد

عمار;91977 نوشت:
بنابراين تعيين امام بر اساس توارث نيست

عمار;91977 نوشت:
بديهي است ارثي بودن از نظر منطقي كاملاً نادرست و باطل مي باشد

اول دعوای خودتان را حل بفرمایید.بالاخره کدامیک کارشناس هستید؟

جهنمی;92183 نوشت:

سلام
دعوایی نیست . منظرها متفاوت است . قبول به معنایی و رد به معنای دیگر از توارث تعلق گرفته است . البته درابواب علم مشاهده اختلاف نظر نباید موجب نگرانی باشد . باید احسن اقوال را پذیرفت
موفق در پناه حق

جهنمی;92183 نوشت:

اولا:وَ الَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ(جهنمي)رُحَماءُ بَيْنَهُمْ
ثاينا :اگر کمي دقت مي فرموديد نظر بنده با نظر جناب عمار يکي است بنده نيز نمي گويم امامت ارث است به معنايي که بلافاصله بعد از امام قبلي فرزندان آن امام ،مناصب امامت راتقسيم کنند و يا در فکر از بين بردن رقيب باشند وخلاصه يک از آنها بامغلوب کردن ديگران کرسي راتصاحب کند همان کاري که امين ومامون بعد از هارون کردند
بلکه وراثت به اين معنا که اين مسوليت امامت بعد از علي عليه السلام در فرزندان امام علي عليه السلام بوده است به فراز زيبايي زيارت وارث توجه کنيد
اشهد انك كنت نورا في الاصلاب الشامخة و الارحام‏المطهرة،لم تنجسك الجاهلية بانجاسها و لم تلبسك من مدلهمات‏ثيابها
يعني اگر از فرزندان علي عليه السلام باشد نمي تواند به اين شرف نائل ايد البته اين به اين معنا نيست که همه فرزندان ونسل حضرت علي به اين مقام مي رسند بلکه به دستورخداوند وطبق فرمايش امام قبلي معلوم مي شود که اين نور که به ارث رسيده در وجود کدام امام است

عماد;92273 نوشت:
اولا:وَ الَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ(جهنمي)رُحَماءُ بَيْنَهُمْ

و لا تقولوا لمن القی الیکم السلام لست مؤمنا

به چه حجتی مرا کافر خواندید؟
درسته که من خودم را بخاطر گناهان زیادم جهنمی می دانم اما شما بهشتیان حق ندارید مرا کافر بخوانید

جهنمی;92411 نوشت:
به چه حجتی مرا کافر خواندید؟ درسته که من خودم را بخاطر گناهان زیادم جهنمی می دانم اما شما بهشتیان حق ندارید مرا کافر بخوانید

سوءتفاهم است ،نه کسي تضمين کرده که بنده بهشتي باشم ونه کسي شما راکافر وجهنمي خطاب کرده ولو ابنکه خودتان حالا به هر دليلي اين نام رابراي خود برگزيده ايد حتي بنده در تاپيک هاي ديگر وموضوعات ديگر که شما حضور داشتيد نتوانستم شما رابا نام جهنمي مورد خطاب قراردهم تا چه رسد به کافر
در هر صورت اگر از نوشته بنده بد برداشت کرده ايد معذرت مي خواهم

جهنمی;92183 نوشت:

دوست خوبم بهشتی (انشاالله ) نه جهنمی
همانطور که استاد عماد فرمودند جواب هر دوی ما یکی است و بنده هم در ابتدا عرض کردم که در تایید جواب اساتید عرض می کنم .باید در مطالعه دقت بیشتری بفرمایید.

طاها;1770 نوشت:

باسلام خدمت همه عزیزان و با کسب اجازه از اساتید بزرگوار منم میخواستم به نوبه خودم به این سوال پاسخ بدم :به نظر من هر جوابی که بشه داد قابل خدشه است ومی توان اشکال کرد مثلا اگر دلیلش طهارت ولد باشد می توان اشکال کرد که پیامبر های پیشین مثل حضرت ایراهیم که قطعا مقام امامت را داشته اند چطور و یا راجع به نبی مکرم اسلام چه بگوییم که پدرشان قطعا معصوم نبوده اند ،اذا به نظربنده بهترین جواب این است که بگوییم اگر ما(شیعه) توانستیم با دلایل متقن وبرهانی بر مبنای عقل ونقل اثبات کنیم امامت حق امیر المومنین واولاد اوست دیگر کافیست حال موروثی هم باشد اشکالش چیشت از باب اینکه "الله اعلم حیث یجعل رسالته "آنرا میپذیریم ولو اینکه موروثی باشد.پس بهتر است از باب حکمت الهی وارد شویم وبگوییم قطعا کارهای الهی از روی حکمت است وبیهوده وگزاف نیست واگر امامت را در این خاندان قرار داد قطعا از این کار خود هدفی داشته است ولو اینکه آن هدف را ما انسان ها نتوانیم کشف وبیان کنیم.انشاءالله که امام زمان (عج)بیایند وجاب تمام سوالات بی پاسخ را بدهند به امید آن روز.
موضوع قفل شده است