جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ارایه مشاوره به حدود 6هزار طلبه در کشور وسط اداره کل مشاوره حوزه علمیه

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,417
  حضور
  158 روز 15 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94059

  ارایه مشاوره به حدود 6هزار طلبه در کشور وسط اداره کل مشاوره حوزه علمیه
  ارایه مشاوره به حدود 6هزار طلبه در کشور وسط اداره کل مشاوره حوزه علمیه
  مدیر کل مشاوره حوزه های علمیه، ضمن اشاره به کمبود مشاوران حوزوی ،از ارایه مشاوره به حدود 6 هزار طلبه در کشور خبر داد.
  به گزارش پرس و جو، حجت الاسلام رضا امیری، در گفت وگو با خبرنگار مرکز خبر حوزه ضمن تشریح فعالیت های این اداره کل اظهار داشت: در حال حاضر 60 مشاور در حوزه علمیه قم و 77 مشاور در شهرستان ها پذیرش و گزینش شده اند که به امر مشاوره در مدارس علمیه سراسر کشور اشتغال دارند.
  وی همچنین تصریح کرد: متاسفانه تعداد مشاوران حوزوی به اندازه ای کم است که هنوز حوزه نتوانسته همه مدارس علمیه قم را به طور کامل تحت پوشش قرار دهد.
  مدیر کل مشاوره معاونت تهذیب حوزه ، همچنین گفت: شرایط جذب مشاورین در استان قم، دارا بودن سطح 3 حوزه یا سطح 2 و حداقل 2 سال سابقه مشاوره و پذیرش در مصاحبه علمی و مراحل گزینش است البته برای شهرستانی ها، سطح 2 نیز کافی بوده و پذیرش می شوند.

  *سامانه 5 رقمی برای مشاوره حوزویان
  این استاد مشاوره حوزه همچنین افزود: طرح نظام نامه مشاوره و راهنمایی در حوزه، طرح مشاوره و روان درمانگری گروهی در حوزه، تهیه نشریه الکترونیکی ویژه مشاورین حوزه از جمله اقدامات این اداره است، البته تاکنون 5 شماره از این نشریه به صورت ماهانه برای مشاوران ایمیل شده و این روند ادامه دارد.
  وی یادآور شد: مشاوره غیرحضوری یکی دیگر از ماموریت های این اداره است که درا ین زمینه با سامانه تلفنی09650 دفتر تبلیغات هماهنگی هایی صورت گرفته و بخش حوزوی این سامانه بر عهده این اداره است.
  حجت الاسلام امیری اضافه کرد: طلاب سراسر کشور می توانند با این شماره وارد سامانه شده و عدد 74 را وارد کنند تا از بخش حوزوی این سامانه در 5 بخش اخلاقی و تربیتی، ازدواج، خانواده، روانشناختی و تحصیلی بهره مند شوند.

  *نظارت دقیق بر مراکز مشاوره
  وی با اشاره به دیگر فعالیت های اداره ارزیابی گفت: این اداره به ارزیابی مشاوران حوزوی در قم و شهرستانها می پردازد و نظارت دقیقی بر مراکز مشاوره تحت پوشش دارد.
  مدیرکل مشاوره حوزه علمیه، همچنین عنوان کرد: بجز خراسان و اصفهان که مراکز مستقل مشاوره دارند،حوزه علمیه قم و آذربایجان شرقی نیز مرکز مشاوره دایر کرده است، البته در آینده استان های تهران، خوزستان، فارس و کرمان در اولویت برای تاسیس مرکز مشاوره قرار دارند تا از مراجعه طلاب شهرستان ها به مرکز مشاوره قم تا حدودی کاسته شود.

  * اعزام 129 مشاور به 44 شهرستان
  مدیر کل مشاوره حوزه علمیه در ادامه اظهارداشت: اداره امور مشاورین،61 مشاور به مدارس علمیه قم معرفی کرده و16 مشاور جدید را در سال جاری گزینش و جذب نموده، همچنین در اداره توسعه و ترویج 129 مشاور به مدت 79 روز به 44 شهرستان اعزام شدند.
  وی ادامه داد: 29 کارگاه آموزشی با موضوعات، وسواس،اضطراب، ازدواج، تحکیم روابط خانواده، اصول مشاوره، برنامه ریزی تحصیلی و... دایر شده و 22 جلسه آموزش روانشناسی رشد، عمومی، اجتماعی و شخصیت در موسسه امام برگزار گردید.

  *مراجعه 6 هزار نفر به مراکز مشاوره
  وی افزود: تاکنون430 جلد کتاب در راستای دانش افزایی مشاورین توزیع شده و بیش از 900 سوال در سامانه تلفنی09650 پاسخ داده شده است، ضمن آن که بیش از600 مورد مشاوره تلفنی توسط مرکز مشاوره حوزه علمیه قم با شماره تماس 7735021 توسط اداره کل مشاوره به شماره تماس 2923616پاسخ داده شده است.
  مدیر کل مشاوره حوزه علمیه همچنین تاکید کرد: طی سال گذشته حدود 6 هزار مراجعه کننده به مرکز مشاوره حوزه علمیه ثبت شده که هزار و 740 نفر از آنها خانم ها و 4 هزار و 600 نفر آقایان بودند و در زمینه های تحصیلی، خانوادگی، روانشناختی، ازدواج، کودک و نوجوان، تغذیه و مباحث اخلاقی در 3872 ساعت یعنی 278 روز کاری مشاوره دیده اند.

  *تدوین شناسنامه جامع مشاوران حضوری
  وی همچنین گفت: اداره امور مشاورین کارهای دیگری از جمله تدوین شناسنامه جامع مشاوران، تهیه بانک اطلاعاتی از مشاورین و سطح بندی آنها جهت بهره روی بهتر را در برنامه آتی خود قرار داده است.
  حجت الاسلام امیری در خاتمه به اولویت های سال تحصیلی آینده اشاره کرد و افزود: ساماندهی روش های مراجعه، دانش افزایی اساتید و مشاوران در شهرستان ها و جذب و اعزام مشاورین به شهرستان ها از اولویت های این اداره کل برای سال تحصیلی آینده می باشد.

  *آشنایی با ساختار اداره کل مشاوره حوزه
  وی با اشاره به ساختار اداره کل مشاوره حوزه علمیه ابراز داشت: این اداره کل از 4 بخش امور مشاورین، آموزش، توسعه و ترویج و ارزیابی تشکیل شده و روند فعالیت های این اداره کل کاملا ستادی بوده و فعالیت های جانبی به مراکز مشاوره سپرده شده است.
  حجت‌الاسلام امیری در ادامه به اهداف و وظایف این اداره کل اشاره کرد و گفت: این اداره کل به منظور ساماندهی امر مشاوره در حوزه علمیه تاسیس شد تا بدین طریق به طلاب و روحانیونی که به مشاوره در زمینه های مختلف نیاز دارند خدمت رسانی کند.
  مدیر کل مشاوره حوزه علمیه همچنین بیان داشت: برای ساماندهی امر مشاوره در حوزه این اداره به آموزش مشاوران، طی دوره های مختلف پرداخت تا سطح آگاهی و توانمندی مشاورین حوزه ارتقا یابد.
  وی اضافه کرد: در جهت پیشگیری از آسیب های احتمالی، برنامه هایی را به منظور برگزاری سلسله نشست های روانشناسی ویژه طلاب در موضوعات مختلف از جمله مدیریت تحصیلی، مدیریت خانواده و ازدواج طراحی کردیم که در تعدادی از مدارس علمیه قم و شهرستان مراغه برگزار گردید.
  حجت الاسلام امیری گفت: مدارس معصومیه، علوی، فاطمی، الهادی و مدینه العلم قم و مدرسه امیرالمومنین مراغه از مدارسی بودند که این نشست ها در آنها برگزار شد.
  وی به دیگر اقدامات بخشی آموزش این اداره کل اشاره کرد و عنوان داشت: چنین کارگاه های آموزشی برای مدیران و اساتید حوزه های علمیه سراسر کشور با هدف دانش افزایی مدیران و اساتید حوزه برگزار شده که اولین دوره آن از سوم تا پنجم تیرماه سال جاری در استان خوزستان برگزار گردید.
  حجت الاسلام امیری در ادامه برنامه های اداره امور مشاورین را مد نظر قرار داد و افزود: حکم مشاوران، تعیین مدارس، شناسایی، گزینش و جذب مشاورین از وظایف این اداره است و از آنجایی که حوزه علمیه شدیدا نیازمند نیروی های متخصص و روانشناس است بنابراین این اداره برای رفع این کمبودها تلاش می کند.
  وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وظایف اداره توسعه و ترویج، گفت:فعالیت این اداره توسعه مراکز مشاوره در سراسر کشور، اعزام مشاورین به شهرستان ها و ظرفیت سنجی استان ها برای تامین امکانات و تجهیزات مراکز مشاوره در شهرستان ها است.


  منبع

 2. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود