چرا امام حسن (ع) از کوزه زهر آلود آب نوشید و چرا امام رضا (ع) انگور زهر آلود خوردند؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا امام حسن (ع) از کوزه زهر آلود آب نوشید و چرا امام رضا (ع) انگور زهر آلود خوردند؟

در اینکه انبیاء و امامان معصوم از علم غیب به تعلیم الهی آگاهند حرفی نیست .

ولی در چگونگی این علم و همچنین در وسعت و گسترش آن سخن بسیار است و این مساله از پیچیده ترین مسائلی است که در این گونه مباحث به چشم می خورد اخبار متعددی در آن وارد شده است و از سوی دانشمندان نیز اظهار نظرهای مختلفی دیده شده است یکی از احتمالات اساسی و قابل ملاحظه در این مساله به شرح زیر است :

آنها همه این امور را میدانند اما « بالقوه » نه « بالفعل » یعنی هرگاه بخواهند و اراده کنند چیزی از اسرار غیب را بدانند خداوند به آنها الهام می کند و یا قواعد و اصولی نزد آنها است که با مراجعه به آن قواعد و اصول فتح باب می شود و می توانند هر چیزی از اسرار غیب را بدانند و یا کتبی نزد آنها است که به آن می نگرند و از اسرار غیب با خبر می شوند یا اینکه درهر حال که خدا اراده کند و به اصطلاح حالت « بسط » به آنها دست دهد از این اسرار با خبر می شوند و در حالی که این اراده برگرفته شود و به اصطلاح حالت « قبض » حاصل گردد این علوم موقتا پنهان می شود .

شاهد این نظر ( در شکل اول ) روایاتی است که می گوید : امامان و پیشوایان معصوم هنگامی که می خواستند چیزی را بدانند می دانستند مرحوم کلینی در این زمینه بابی در اصول کافی منعقد کرده است تحت عنوان « ان الائمه ادا شاوا ان یعلموا علمو : امامان هرگاه اراده می کردند چیزی را بدانند می دانستند » . (1)

این بیان در مورد علم پیامبران و امامان بسیاری از مشکلات را نیز حل می کند از جمله اینکه چرا امام حسن از کوزه زهر آلود آب نوشید ؟ و امام هشتم انگور یا انار زهر آلود را تناول فرمود؟
چرا فلان فرد ناباب را به عنوان قضاوت یا فرمانداری انتخاب کردند ؟ و چرا یعقوب از وضع خود اینهمه نگران بود ؟ با اینکه فرزندش مقامات عالی را طی می کرد و سرانجام فراق مبدل به وصال میشد چرا و چرا ؟؟؟؟؟

در تمام این موارد ممکن است گفته شود آنها اگر میخواستند بدانند می دانستند ولی آنها می دانستند که خداوند برای امتحان یا مصالح دیگر به آنها اجازه نداده است آگاهی پیدا کنند
با ذکر یک مثال می توان این مساله را روشن تر ساخت : اگر کسی نامه ای به دست دیگری بدهد که در این نامه اسامی افراد زیادی یا مقامات آنها ذکر شده باشد و یا حقایق مکتوم دیگری در آن آمده باشد .
او اگر بخواهد از این حقایق باخبر بشود در نامه را باز می کند و آگاه می شود ولی تا در نامه باز نشده از آنها با خبر نیست ضمنا شخص بزرگی که نامه را به دست او داده گشودن در نامه راموکول به اذن و اجازه خود کرده است .( 2)

1- اصول کافی ج 1 /ص 258
2- تفسیر پیام قرآن 7/249

سلام دوسته من
سوال جالب خوبی داشین و با این همه استدلال که کرده فکر کنم خودت هم جوابش هم می دونی و برای بالا بردن اطلاعات ما این سوال رو پرسیدی باید گفت که روایت هست قبل شهادت امام علی بعضی از بزرگاه شهادت امام علی را به دست ابن ملجم می دانستن که که از زبان پیامبر شنیده بودن یا خودشون از کرماتشون این رو فهمیدن (گفته پیامبر به ابن ملجم شقی ترین انسانها کسی هست که ریش علی را از خون پیشانی اون خضاب(رنگین)کند) و به نزد امام علی رفتن و در خواست مجازات ابن ملجم شدن وامام علی این گفته معروف رو گفت که من کسی قصاص قبل از عمل نمی کنم و از اینکه چرا خودت جلوی اون رو نمی گیری فرمودن بر ما افتخار است مرگ با اطلاع که به این معناس که ما از علم غیب اگاه هستیم ولی از اون سوء استفاده نمی کنیم و فقط در راه اهداف خدا از اون استفاده می کنیم که نمونش رو در نهج البلاغه می بینیم که امام در مورد خلافت با ابن عباس درد دل می کنه و دلیل سکوت خود رو می گه
پس می توان گفت این یه امتحان الهی برای هر مومن بالا مقامه که افتخاری برای او به حساب می یاد
از این اینکه منبع نیوردم معذرت می خوام ولی احادیث معروفن و به راحتی منابعش در می یاد و نهج البلاغه هم دم دست هست شاید این طوری کسی که پی گیری کنه بیشتر از اونی که من می دونم بفهمم

سلام
فکر کنم تند رفتی بحث دوست داشتن نیست، اینکه امام میدونستند توسط ابن ملجم شهید میشن شکی نیست
چون حکمتش و پاسخ قاطعی نداشتی نبایددوستمون رو زیر سوال ببری، بهترین راه حل اینه که از کارشناسان دین بخایم که پاسخ بدن.

عقیل;45665 نوشت:
یعنی حضرت علی می دانسته که ابن ملجم پشت سرشه و کاری نکرد پس این یعنی خودکشی.

ائمه معصومین همانند مردم عادی زندگی می کنند یعنی با روند و روال طبیعی حاکم برجهان .
این چنین نیست که در زند گی روز مره خود دائم از علم غیب و معجزه استفاده کنند.
اگر قرار بر این بود دیگر نه مسلمان واقعی مشخص می شد نه منافق، نه جنگی پیش می آمد ونه شهادتی، نه هیچ مشکل و سختی برای مسلمانان پیش می امد چون همه ی کار ها رابا معجزه انجام می دادند.
بعد ممکن بود یکی مثل شما پیدا بشه اشکال بگیره؛این چه مذهبیه که همه کار هاش رو با چشم بندی و جبر و...... پیش برده

با سلام

نقل قول:
با این حرف شما جناب ام ام دی بدترین توهین را به امام علی کردی یعنی حضرت علی می دانسته که ابن ملجم پشت سرشه و کاری نکرد پس این یعنی خودکشی.

توجه داشته باشید که برای ائمه (ع) این امکان وجود دارد که گاهی اوقات مثل حضرت خضر (ع) رفتار کنند. یعنی بنا به مصالحی، دست به اقداماتی بزنند که برای ما قابل بررسی نیست. همانطور که حضرت موسی (ع) تحمل رفتارهای به ظاهر گناه آلود حضرت خضر (ع) را نداشت (سوراخ کردن کشتی، کشتن پسربچه، و غیره).

ولی کلاً تفاوتی نمی کند. یعنی حتی اگر امام (ع) نمی دانسته که قرار است کشته شود، باز هم این منافاتی با امامت او نداشت. زیرا همانطور که دوستمان اشاره کردند، علم غیب به اذن خداوند در اختیار امام قرار دارد، و اگر لازم باشد، خداوند این اذن را به امام نمی دهد تا مسئله ای که خودش می خواهد اتفاق بیافتد.

البته این را در نظر داشته باشید که امام ضد خواست خداوند کاری نمی کند، پس اگر امام می دانست، باز هم آن طور که خداوند تعیین کرده رفتار می کرد.

همانطور که گفتم، هر دو حالت هیچ خللی در اعتقادات شیعی ایجاد نمی کنند.

با تشکر فراوان
یا حق

سلاله طه;37273 نوشت:
چرا امام حسن از کوزه زهر آلود آب نوشیدو چرا امام رضا انگور زهر آلود ؟

[="teal"]
فكر كنم پاسختونو با خوندن مطالب موجود در اين لينك(http://www.askdin.com/showthread.php?t=1488) كه توسط يكي از كارشناسان سايت پاسخ داده شده به دست بياريد .
التماس دعا
[/]
موضوع قفل شده است