مراجع عظام تقليد...

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مراجع عظام تقليد...

سلام

با عرض تبریک به مناسبت ولادت حضرت رقبه ....

امیدوارم روزهای خوش وخرمی را سپری کرده باشید....

یه سوال بپرسم (فقط مسخره ام نکنید )

مراجع عظام تقليد من ندارم ...اگه نداشته باشم چی میشه و چی کار کنم ؟؟؟

من فقط حرام حلال و ارتباط نامحرم رعایت میکنم تا الان هم خدا شکر لب به مشروبات الکلی نزدم بعد بگم که نماز هم توی ماه رمضان میخونم ......

حالا چی کار کنم ؟

خوب شما یه زحمت بکش یک مرجع رو انتخاب کن . من پیشنهاد و توصیه اکید می کنم که اقای وحید خراسانی رو انتخاب کنید .

pardis;37226 نوشت:
خوب شما یه زحمت بکش یک مرجع رو انتخاب کن . من پیشنهاد و توصیه اکید می کنم که اقای وحید خراسانی رو انتخاب کنید .

سلام

من از دوستانم یه سوالاتی کردم .گفتن حاج آقا خامنی رو انتخاب کن...

بعد اگه نداشته باشم چی میشه ؟ انتخاب کنم که چی کار کنم ..مثلا ایشون رو قبول دارم ؟

خیر -- در امور فقهی از مرجع تبعیت می کنید . (لغت متداولش همون تقلید هست.)
نداشته باشی ... باید در امور فقهی مجتهد باشی و امور رو کاملا بشناسی از کسب و کار گرفته تا روزه و وضو و نماز
و اگر جایی اشتباه کنید بر شما تکلیف هست و موجب گناه است و روز قیامت عذری ندارید .

آقا بنده اصلا متوجه نشدم !!!!! یکم بیشتر توضیخ بدهید؟

1-امور فقهی چیه؟

اگه جای اشتباه کنم قیامت عذزی ندارم!!!

من اصلا متوجه نمیشم ؟!!!!

مثلا من حاج آقا خامنه ای رو انتخاب کنم ..بعد ایشون چی کار میکنه برای من ؟

اول اینکه حاج اقا خامنه ایی نه اون که شما نوشتی ...

امور فقهی مثل حرام و حلال .. نحوه درست خوندن نماز گرفتن روزه ، غسل ، تجارت ، بیمه ، بانک و ... شما تا حالا رساله نخوندی مگه ؟

البته یه سری مسائل روز هم هستند که اگر در رساله نباشه باید از خودشون یا دفترشون استفتا کنید .
اگر هم پیش خود مسائل دین رو انجام بدید و به حرام بیفتید خودتون مسئولید و هیچ عذری از شما پذیرفته نیست .

بذار یه مثال بزنم :
هر کس در هنگام خرید و فروش دروغ بگه اون تجارت حرام می شه و درامد اون کسب هم حرامه ، شما نمی دونید و خدای نکرده مرتکب می شی ، روز قیامت تو نامه عملت می بینی زدند مال حرام ! شما هر چی فکر می کنی یادت نمی آد از دیوار کسی بالا رفته باشی ، حسابی که گیج شدی ، از فرشته یا از خدا سوال می کنی که این چیه !
بعد شما رو که ملتفت کردند ! شما می گی ای بابا .. من اینها رو نمی دونستم !
اون جا می گند مشکل خودت بود که نرفتی یاد نگرفتی ...

امیدوارم با این توضیحات اهمیت داشتن مرجع تقلید و یادگیری حلال و حرام خدا رو متوجه شده باشید.

مثل اینکه شما پست شماره 1 منو نخواندید؟!!!!

من فقط حرام حلال و ارتباط نامحرم رعایت میکنم تا الان هم خدا شکر لب به مشروبات الکلی نزدم بعد بگم که نماز هم توی ماه رمضان میخونم ......

در مورد رساله....... نه نخوندم الان از دوستم پرسیدم ...

همین .حرفهای شما رو زد نحوه درست خوندن نماز گرفتن روزه...گفت تو رساله نوشته که چی کار کنیم

خب ...من اگه سوالی داشته باشم از همین سایت میپرسم دیگه؟؟؟

یه جوریم شما میگید ادم به خودش هم شک میکنه !!هر کی مراجع عظام تقليد...نداشته باشه ...مالش حرامه یا حرام خواره !!!

ببخشیدااا

ولی حس کردم شما جوری جواب منو دادید انگار من این سوال کردم و مراجع عظام تقلید ندارم ادم بده هستم !!!

من که از اول گفته بودم از لحاظ دینی ضعف دارم و تخصصی ندارم !!! از اول گفته بودم که منو کمک کنید . یاری کنید

اول اینکه شما مطمئنی تمام حرام و حلال خدا رو می دونی ؟ رساله به اون قطوری فقط توش درباره ارتباط با نامحرم و مشروب و ... نیست مسائل خیلی خیلی زیاد هستند . همه فکر می کنند حرام و حلال رو خوب می دونند اما وقتی بری رساله رو خوب بخونی تازه می فهمیم کجای کار هستیم .

مثلا همین ازدواج ... ازدواج از نظر فقهی امری بسیار ساده و اسون است ، یعنی خداوند برای اینکه همه مردم بتونند ازدواج کنند خیلی اسون گرفته ، اما در عمل ازدواج امری بسیار سخت هست و ....

وقتی ادم چیزی رو ندونه احتمال اینکه ناخواسته به حرام بیفته زیاد هست این حرام حتما مال حرام نیست. در ثانی من مثال زدم در مثال هم جای مناقشه نیست . پس شما خودت رو اذیت نکن . :Gol::Mohabbat:

سلام
شما درست هست فرد مقیدی هستین و می خواین دقیق تر باشین
در همه مسائل اما کسی نمی تونه خودش حکم بده همون طور که خود شما فرمودین اگر سوال داشته باشم از این سایت می پرسم
خیلی مباحث هست وقتی شما به رساله یک مرجع مراجعه کنین بیشتر متوجه می شین که چقدر مسائل فقهی داریم و همه زندگی رو در بر می گیره
حالا شما می گین از سایت می پرسین. دوست گرامی فکر می کنین سایت جواب سوالات شما رو از کجا میاره؟؟؟!! باز از همین رساله ها که حاصل عمر و تلاش علمی مراجع هست به شما جواب می ده.
مراجع در مسائل کلی مثل هم حکم دارن اما در برخی مسائل تفاوت های جزئی دارن مثلا در نماز برخی مراجع دعای فارسی در قنوت رو بدون اشکال می دونن برخی می گن کراهت داره.و این سایت و هر کسی و جایی غیر از مرجع از طریق همین مراجع شما رو راهنمایی می کنن و گاهی شما با چند گزینه مواجه می شین.
احکام روزانه و سوالات شما وقتی بخواین توجه کنین (ادم خوبه هستین حتما ) روز به روز متوجه سوالات بیشتر می شین و احساس نیاز به مرجع(جایی برای مراجعه و جواب گرفتن) بیشتر می شه.حالا انتخاب با شماست که به کسی که در این زمینه تخصص داره مراجعه کنین یا خیر.
شما کسی رو که فکر می کنین بهتره و انتخاب می کنین و در مسائل از نظر علمی ایشون اسفاده می کنین اینجا شما به تکلیف خودتون عمل کردین و کسی نمی تونه شما رو بازخواست کنه روز قیامت و هر جا که پیروی کردین بر عهده مرجع هست .
احکام هم زیاده شما کلی ها رو رعایت کردین هر جا که علم داشتین مواظب بودین اما بیشتر از اینی که به نظر میاد دین دقیق هست
خمس زکات صدقه جهاد حج معامله نماز روزه حجاب ازدواج و .............
موفق باشین

silence;37450 نوشت:
سلام
شما درست هست فرد مقیدی هستین و می خواین دقیق تر باشین
در همه مسائل اما کسی نمی تونه خودش حکم بده همون طور که خود شما فرمودین اگر سوال داشته باشم از این سایت می پرسم
خیلی مباحث هست وقتی شما به رساله یک مرجع مراجعه کنین بیشتر متوجه می شین که چقدر مسائل فقهی داریم و همه زندگی رو در بر می گیره
حالا شما می گین از سایت می پرسین. دوست گرامی فکر می کنین سایت جواب سوالات شما رو از کجا میاره؟؟؟!! باز از همین رساله ها که حاصل عمر و تلاش علمی مراجع هست به شما جواب می ده.
مراجع در مسائل کلی مثل هم حکم دارن اما در برخی مسائل تفاوت های جزئی دارن مثلا در نماز برخی مراجع دعای فارسی در قنوت رو بدون اشکال می دونن برخی می گن کراهت داره.و این سایت و هر کسی و جایی غیر از مرجع از طریق همین مراجع شما رو راهنمایی می کنن و گاهی شما با چند گزینه مواجه می شین.
احکام روزانه و سوالات شما وقتی بخواین توجه کنین (ادم خوبه هستین حتما ) روز به روز متوجه سوالات بیشتر می شین و احساس نیاز به مرجع(جایی برای مراجعه و جواب گرفتن) بیشتر می شه.حالا انتخاب با شماست که به کسی که در این زمینه تخصص داره مراجعه کنین یا خیر.
شما کسی رو که فکر می کنین بهتره و انتخاب می کنین و در مسائل از نظر علمی ایشون اسفاده می کنین اینجا شما به تکلیف خودتون عمل کردین و کسی نمی تونه شما رو بازخواست کنه روز قیامت و هر جا که پیروی کردین بر عهده مرجع هست .
احکام هم زیاده شما کلی ها رو رعایت کردین هر جا که علم داشتین مواظب بودین اما بیشتر از اینی که به نظر میاد دین دقیق هست
خمس زکات صدقه جهاد حج معامله نماز روزه حجاب ازدواج و .............
موفق باشین

خدا پدرت رو بیامرزه ...دارم یه چیزای میفهمم...

پس اطلاعات و موضوعات این سایت و راهنمای ها که میشه از رساله مباد که اون یه مرجع نوشته ..

نمیشه همینای که تا الان رعایت کردم رعایت کنم بقیه اش سخته .....خمس و زکات و .....

اگه بخواهم مرجع انتخاب کنم حاج آقا خامنه ای خوب هستنند دیگه ؟ دوستمم ایشون مرجع شون است

در هر صورت از راهنمای ها که کردی متشکرم ......

ببخشید با سوال های که میکنم اذیت تون کردم..

اگر کلمه سخته رو بذارین کنار براتون اسون میشه حالا مرجع هم احکام رو از طریق قران سنت و اجماع و عقل استخراج می کنه و حتم دارم شما از محبان اهل بیت هستین و قران و دوست ندارین که خلاف جهت این حرکت کنین پس با این دید براتون اسون خواهد بود.
در باب معرفی مرجع متاسفانه صلاحیت ندارم
موفق باشین

دستتون درد نکنه

اره اهل بیت خیلی دوست دارم ..هیت هم میرم ....

اما تا حالا با کسی در مورد فقه حرف نزده بودم ....

متشکرم

محمد 110;37207 نوشت:
سلام

یه سوال بپرسم

(فقط مسخره ام نکنید )

حالا چی کار کنم ؟

با سلام محمد 110

ببینید دوست عزیز، برخلاف برداشتی که شما فرمودید بی شک، شما بسیار انسان شریف و بزرگواری هستید، همین اندازه که دغدغه مسائل دینی تان را دارید، و در جهت شناخت مسائل دینی جستجو و تحقیق می کنید نشان روح بندگی و اطاعت شماست.

اما پاسخ ...

کاربران محترم هر کدام به اقتضای سؤال شما مطالب خوبی را بیان کردند، برای اینکه به اهمیت و ضرورت تبعیت و پیروی (تقلید) از مرجع تقلید برسید لازم است به فلسفۀ ان واقف شوید:

از انجائیکه شناخت احکام شرعی، نیاز به آگاهی های فراورانی از جمله: فهم آیات و روایات، شناخت حدیث صحیح از غیر صحیح، کیفیت ترکیب و جمع روایات و آیات، شیوه های استنباط و ... و ده ها مسألۀ دیگر دارد- از اینرو آموختن انها، نیازمند سال ها تلاش جدی است.

در این وضعیت، مکلف خود را در برابر 3 راه می بیند:

نخست اینکه؛ راه تحصیل این علم (اجتهاد) را در پیش گیرد.

دوم اینکه در هر کاری آرای موجود را مطالعه کرده، به گونه ای عمل کند که طبق همه آراء، عمل او صحیح باشد (احتیاط کند).

سوم آنکه از رأی کسی که این علوم را بطور کامل آموخته و در شناخت احکام شرعی کارشناس و فقیه است، بهره جسته تبعیت کند.

بی شک، اگر او در راه اول به اجتهاد برسد، کارشناس احکام شرعی شده و از دو راه دیگر بی نیاز خواهد بود، اما تا رسیدن به آن، ناگزیر از دو راه دیگر است.

راه دوم (احتیاط) به دلایلی که گفتیم بسیار سخت و دشوار است بطوری که در اکثر موارد زندگی عادی را مختل می کند.

ناگزیر گزینه "تقلید" برای تودۀ مردم سهل الوصول تر بوده حتمیت می یابد.

این سه راه اختصاص به برخورد انسان با احکام شرعی ندارد؛ بلکه در هر رشتۀ تخصصی دیگر نیز وجود دارد. به عنوان مثال یک مهندس متخصص را فرض کنید که بیمار می شود. او برای درمان بیماری خویش، یا باید خود به تحصیل علم پزشکی بپردازد، یا تمام آرای پزشکان را مطالعه کرده و به گونه ای عمل کند که بعداً پشیمان نشود و یا در آسان ترین شیوه به پزشک متخصص رجوع کند.

به نظر شما با توجه به دشوار بودن و طولانی بودن مسیر جواب گیری در راه های اول و دوم، کدام راه منطقی و سهل تر است؟

بیمار در چنین وضعیتی، با عمل به رأی پزشک متخصص، نه تنها خود را از پشیمانی آینده و احیاناً سرزنش دوستان نجات می دهد؛ بلکه در اغلب موارد، درمان نیز می شود.

مکلف نیز در عمل به رأی مجتهد متخصص، نه تنها خود را از پشیمانی آخرت و عذاب الهی نجات می دهد، بلکه به مصالح احکام شرعی نیز دست می یابد.

اما اینکه چگونه مجتهد اعلم را تشخیص دهید گفتنی است:

مجتهد اعلم را از 3 راه می توان شناخت:

1. خودش یقین کند، مثل آنکه خودش از اهل علم باشد.
2. دو نفر عالم عادل -که قادرند مجتهد اعلم را تشخیص دهند- در مرحلۀ تشخیص اعلم به وی کمک کنند.
3. از گفتۀ عده ای از اهل علم مورد وثوق - که می توانند اعلم را تشخیص دهند- یقین یا اطمینان پیدا کند.

اگر سؤال دیگری بود بنده و دیگر کارشناسان و البته کارشناسان محترم انجمن احکام در خدمت تان هستیم.

موفق باشید ...:roz:

سلام متشکرم که زحمت کشیدین ..دست تون درد نکنه

یه چیز بگم؟.....................

خیلی سخته ..اول اینکه زیادی از فرمایشاتون رو سر در نیاوردم !!!! بخدا سرم گیج رفت ..

فهم آیات و روایات، شناخت حدیث صحیح از غیر صحیح، کیفیت ترکیب و جمع روایات و آیات، شیوه های استنباط و ... و ده ها مسألۀ دیگر دارد

بابا من فکر میکردم من دین دارم .....خیلی عقبم

اینها کاره من نیست ..........نمیتونم ...

محمد 110;37207 نوشت:
مراجع عظام تقليد من ندارم ...اگه نداشته باشم چی میشه و چی کار کنم ؟؟؟ من فقط حرام حلال و ارتباط نامحرم رعایت میکنم تا الان هم خدا شکر لب به مشروبات الکلی نزدم بعد بگم که نماز هم توی ماه رمضان میخونم ...... حالا چی کار کنم ؟

محمد 110;37426 نوشت:
آقا بنده اصلا متوجه نشدم !!!!! یکم بیشتر توضیخ بدهید؟ 1-امور فقهی چیه؟ اگه جای اشتباه کنم قیامت عذزی ندارم!!! من اصلا متوجه نمیشم ؟!!!! مثلا من حاج آقا خامنه ای رو انتخاب کنم ..بعد ایشون چی کار میکنه برای من ؟

با سلام

محمد عزيز

ببينيد بزرگوار

دين اسلام اصولي دارد و فروعي

اصول كه خب مشخص است بايد عقلي باشد يعني هر انساني بايد طبق عقل خدادادي خود دين خود را مشخص كند

واما فروع

فروع دين همان احكام تكليفي ماست وبايد ها و نبايد هاي زندكي انسان است و از خوردن و اشاميدن و ديدن و ازدواج و عقد و خريد و فروش و.........خلاصه بيشتر اعمال انسان را شامل مي شود

انسان براي اين كه اعمال خود را طبق قوانين دين انجام دهد بايد كه به اين اصول و قوانين آگاه باشد و ازانجايي كه اين قوانين هم زياد است و هم استدلالي هست ومسايل روزمره بايد با قوانين اسلامي تطبق داده شود و حكم اسلام به دست ايد

و از طرفي همه انسانها توانايي استدلال و اسطنباط احكام را ندارند و خيلي از انسانها همه موارد را لازم ندارند و فقط موضوعاتي مربوط به خود را نيازمند اند و.......هزاران دليل ديكر

افرادي كه استعداد و توانايي دارند به ياد گيري احكام اسلام روي مي اروند و متخصص دردين مي شوند احكام الهي را بيان مي كنند و بقيه افراد از انها تقليد مي كنند

از طرفي به خاطر ضرورت دانستن احكام الهي هر فردي بايد مرجع تقليد داشته باشد و اين از واجبات است

با سلام

محمد عزيز

اين تايپك ها براي مطالعه بيشتر به كمك شما مي ايد در مورد تقليد

http://www.askdin.com/showthread.php?t=1428

http://www.askdin.com/showthread.php?p=400

يا علي

محمد 110;37207 نوشت:
سلام

یه سوال بپرسم

(فقط مسخره ام نکنید )

حالا چی کار کنم ؟

با سلام مجدد
لطفاً قبل از سوال، تاپيكها را ملاحظه كنيد و ازسوال تكراري بپرهيزيدوادرسي جنابِ طاهادادند جواب شماست كه در جملات زير خلاصه مي كنم
احتراماً
همانطوريكه در مسائله شماره 1 از رساله مراجع وتحريروكتب فقهي مراجع ديگر اشاره شده اين است:
انسان بايد يا مقلّد باشد.
يا مجتهد باشد .
يا محتاط باشد .

اينكه مي فرمائيد اگر مرجع نداشته باشم چه مي شود؟ چندصورت دارد:

اعمالی که انسان بدون تقلید انجام داده ،چه حکمی دارد؟
ایات عظام امام، ،خامنه ای
این اعمال ،در یکی از سه صورت صحیح است:
1-شخص بفهمدبه وظیفه واقعی خود رفتارکرده است
2-عمل او مطابق با فتوای مجتهدی که وظیفه اش تقلید از او بوده، باشد.
3-عمل او با فتوای مجتهدی که اکنون باید از او تقلید کند ، مطابق باشد.

اگر به غير موارد مذكور صورت بگيرد اعمال انسان قبول نمي شود چون دين چيزي مي گويد واين شخص هم چيزي ديگري را دارد عمل مي كند ضمناًبدون مرجع مشكل است كه انسا ن به حقيقت تكليف خودش عمل كند.
اينكه مي فرمائيد هر موقع سوال داشتم ازشما مي پرسم نياز به مرجع نيست بايد بگويم ما هم كه جواب مي دهيم طبق نظر مرجع به شما جواب مي دهيم وازخود نمي توانيم جوابي بدهيم ولذا سوال اول ما درانجمن احكام نام مرجع است

انچه در پست شماره 3 اشاره كرديد

من از دوستانم یه سوالاتی کردم .گفتن حاج آقا خامنی رو انتخاب کن...

بعد اگه نداشته باشم چی میشه ؟ انتخاب کنم که چی کار کنم ..مثلا ایشون رو قبول دارم ؟

انتخاب مرجع تقليد سه شيوه دارد كه در همين تاپيك در چندين پست اشاره شد؛
سومين شيوه وراحت ترين شيوه اين است كه نظر جمعي ازعلماء كه قدرت تشخيص اعلم
را دارند، اعتماد كنيدواز افرادي كه انها معرفي كردند را براي خودت انتخاب كنيد(اين جمع متخصص الان جامعه مدرسين قم است كه انها 6 نفر را
معرفي كردند(ايات عظام خامنه اي،سيستاني ،شبيري زنجاني،مكارم شيرازي،وحيد خراساني وصافي گلپايگاني)واين جمع گفته اند كه اينها در يك سطح هستند كه اقاي خامنه اي هم جزء اين6نفر هستند وشما (در ذهنتون )نيت كنيد بنابر نظر جامعه مدرسين من هم خامنه اي را انتخاب مي كنم واين انتخاب شما شرعي است ومشكلي ندارد.
رساله مراجع /م=3و14و..

دست بوس شما استادان هستم ................شما ها جاتون توی بهشته ..................

ما ها که هیچی سر در نمیاریم توی جهنم

از خدا میخواهم یاریم کنه تا بتونم دینم روبیشتر بشناسم

اما این مطالبی که گفتید برای من خیلی سنگین بود نمیشه یه شبه خودمو باهاش وقف بدم ....

خیلی چیزاست که نمیدونم ..میترسم خدای نکرده زده شم ......آروم اروم در موردش تحقیق میکنم

با تشکر

موضوع قفل شده است