تبعیض

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تبعیض

سلام لطفا به این سوال من جواب دهید در برهان علیت به این می رسیم که هر حادثی معلول علتی است و این دور در آخر به خدا می رسه و او علل العلت است خوب من این را قبول میکنم ولی به نظر شما این تبعیض آمیز نیست که وجودی مثل خدا ازلی و ابدی و کامل بوده و ما مخلوقات حادث و ناقص و آلوده به عدم باشیم؟ این تبعیض نیست؟ جرم من به عنوان یک مخلوق این بوده که چون قائم به ذات خودم نیستم پس باید مخلوق خدا و ممکن الوجود باشم و تحت امر واجب الوجود قرار بگیرم؟ چرا وجودی مثل خدا ازلی است و ما حادث؟ این تبعیض نیست؟

"خدا وجودى ازلى و ابدى است. خدا از جایى نیامده، یعنى علتى او را به وجود نیاورده، بلکه او بى نیاز از علت است و هستى او عین ذات او است" اگر جای مخلوق و خالق با هم عوض کنیم فکر میکنید خدا می پسندید که وجودی مثل خودش برای مخلوقی مثل او دست و پا و اعضا و جوارح می ساخت و به او می گفت من ازلی و کامل هستم و تو مخلوق و ناقص هستی پس تو به من وابسته هستی و برای کامل شدن باید مرا عبادت کنی؟! به نظر من این نوعی تبعیض و ظلم است ولی مگر می شود خدا ظالم باشد لطفا کمک کنید تا این شبهه برطرف بشه

yadegari;37197 نوشت:
سلام لطفا به این سوال من جواب دهید در برهان علیت به این می رسیم که هر حادثی معلول علتی است و این دور در آخر به خدا می رسه و او علل العلت است خوب من این را قبول میکنم ولی به نظر شما این تبعیض آمیز نیست که وجودی مثل خدا ازلی و ابدی و کامل بوده و ما مخلوقات حادث و ناقص و آلوده به عدم باشیم؟ این تبعیض نیست؟ جرم من به عنوان یک مخلوق این بوده که چون قائم به ذات خودم نیستم پس باید مخلوق خدا و ممکن الوجود باشم و تحت امر واجب الوجود قرار بگیرم؟ چرا وجودی مثل خدا ازلی است و ما حادث؟ این تبعیض نیست؟

با سلام به دوست عزیز یادگاری:Gol:

ببینید تبعیض در جائی مطرح می شود که دو موجود در شرایط مساوی و یکسان، از حقوق و امکانات و توانائی های برابری برخوردار نباشند، نه اینکه اقتضاءات و شرایط شان برابر و یکسان نباشد انگاه بدلیل دارا بودن امکان و شایط نابرابر بگوییم تبعیض رخداده است، بلکه اینجا صحبت از تفاوت است که تفاوت نیز امری طبیعی است.

چنانکه خود شما اشاره کردید چرا خداوند (علت العلل) باید خالق و کامل و ازلی و ابدی باشد و انسان، مخلوق و ممکن الوجود و ناقص، این امر حکایت از تفاوت دارد نه تبعیض.

زیرا طبیعی است، موجود واجب الوجودی با صفات ازلی و ابدی و قدرت بی انتها که فیاض علی الاطلاق است، باید دائماً در فیض رسانی و ایجاد باشد و از آنسوی، اقتضاء موجود ممکن الوجودی که محتاج و نیازمند ذاتی به فیض است باید با عنایت و فیض خالق، پدید آید.

یکطرف معادله کمال و بی نیازی علی الاطلاق و طرف دیگر، نقص و نیازمندی علی الاطلاق، کجای این مطلب، تبعیض است؟

باز هم اگر مطلبی بود بفرمایید در خدمت هستیم ...:Gol:

موضوع قفل شده است