آیا خدا می بخشه ؟

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا خدا می بخشه ؟

سلام

اگه یه کاری کرده باشیم که بر خلاف اون چیزی که خدا میخواهد باشد (همون گناه )

چی کار باید کنیم که خدا اون کارمون ببخشه ؟

آیا گناه هم طبقه بندی شده ؟؟

یعنی این کارو کنی انقدر گناه داره اون کارو کنی اوقدر گناه داره ؟؟

فلان کارو کنی گناه کم داره فلان کارو کنی گناهش زیاده؟؟؟؟

و چه چه کاری انجام بدیم بیشترین گناه کردیم ؟؟؟

متشکرم

گناه آدما تمومی نداره... کوچیک و بزرگ...
اما گنه ها هر چقدر بزرگ هم باشن لطف خدا بیشتره... خدا از همه گناها میگذره به جز شرک...
من فکر کنم این که آدم بفهمه در مقابل خدا چه خطایی کرده و دیگه نخواد اون راه رو ادامه بده بزرگترین توبه است...

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

دوست گرامی یکی از نامهای خداوند غفار است یعنی زیاد بخشنده ای که
خودش ما را دعوت به درخواست بخشش ومغفرت میکند.

حدیثی معتبر که اکنون مرجع ان را به خاطر ندارم از پیامبر (ص)روایت شده با این مضمون:
در قیامت بنده ی گنهکاری را به سمت دوزخ میبرند .ان بنده برای اخرین بار روبه سوی پروردگار میکند ودر دل امید بخشش دارد . وخداوند به فرشتگان عذاب میفرماید بازش گردانید شاید با انانی که حقی بر او دارند معامله ای به سود او انجام گیرد و از بار گناهانش کمتر شود.

البته که گناه نیز درجاتی دارد .
بد ترین گناه ان است که بر تکرار ان گناه اصرار داشته باشی. که بر ذات خود صدمه خواهی زد
بدتر از ان گناهی است که در جامعه شیوعش بدهید. که هم بر ذات خود وهم بر ذات اجتماعت صدمه خواهی زد
البته این از نظر( روحی)؛ گناه است اما از نظر فقهی نیز گناهان طبقه بندی شده اندو هرکدام در جایگاهی تعریف میشوند که ارتباط باهمین دو مورد دارند.
گناه یک تعریف بیشتر ندارد ان هم نافرمانی از دستورات شرع است .
حال این نافرمانی اندازه اش و ارتباطش با دو مورد بالا چقدر باشد البته از نظر معنوی وتاثیر گزاری بله تفاوت دارد وبه همان اندازه هم برایش از مجازات تعریف میشود و مثلا" در شرع شرب خمر x مقدار حد و مثلا" زنا y مقدار حد شرعی دارد
اما از نظر تعریف لغوی و ظاهری گناه هیچ فرقی نمیکندگناه گناه است ومرتکب گناه شایسته ی مجازات است

.......................................................... حق یارتان :roz:..........................................................................

همين كه آدم پشيمون بشه در هاي رحمت خدا بازه
ولي ديگه اون گناهو نبايد تكرار كنه
مي دونيد خدا از همه چيز بي نهايت داره
بخشش هم بي نهايته

محمد 110;37041 نوشت:
سلام اگه یه کاری کرده باشیم که بر خلاف اون چیزی که خدا میخواهد باشد (همون گناه ) چی کار باید کنیم که خدا اون کارمون ببخشه ؟ آیا گناه هم طبقه بندی شده ؟؟ یعنی این کارو کنی انقدر گناه داره اون کارو کنی اوقدر گناه داره ؟؟ فلان کارو کنی گناه کم داره فلان کارو کنی گناهش زیاده؟؟؟؟ و چه چه کاری انجام بدیم بیشترین گناه کردیم ؟؟؟

سلام بر دوستان
محمد عزیز به طور کلی بگم اگر گناهی انجام دادی که در اون
حقی رو از بنده ای ضایع کردی و به بنده خدا ظلم کردی ..حسابت
با خود اون بنده است چون خدا عادله و اگر خودت اون رو راضی نکنی
خدا حقشو ازت میگیره...پس اگر گناهی اینچنین مرتکب شدی حتما
حلالیت و رضایت طرف رو بگیر هر طور که شده..
اما اگر در احکامت کوتاهی کردی مثلا در نماز و روزه و یا گناهی در خلوت
کردی که به شخص خودت مربوط بوده حتما توبه کن ..مرحله اول توبه
پشیمانی و اعتراف به گناهه و بعد سعی کن اون گناه رو تکرار نکنی
و سعی کنی با عبادت و دادن صدقه اعمال زشتتو پاک کنی..
اگر همه این کار ها رو کردی و باز احساس کردی خدا نمیبخشت بدون
دچار گناه شدی چون به بخشنده گی خدا شک کردی..:Gol:

سلام
خدا بخشنده و توبه پذیر است.

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَی أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ
بگو:اى بندگان من كه بر خويشتن زياده‏روى روا داشته‏ايد! از رحمت خدا مأيوس نشويد. همانا خداوند، همه گناهان را [با شرايطش‏] مى‏آمرزد، كه او خود آمرزنده‏ى مهربان است

و شرطش توبه و تصمیم بر اصلاح و جبران تا حد توان است!

دعای روز دوشنبه رو بخونین و به معنیش توجه کنین:

بار خدايا! آغاز اين روزِ مرا صلاح و سعادت، وميانه‏اش را رستگاري و پايانش را كاميابي قرار ده؛ و پناه مي‏برم به تو ازروزي كه آغازش شيون و ميانه‏اش بي‏تابي و پايانش دردناكي باشد. بارخدايا! من آمرزش تو را خواهانم، از هر نذري كه كردم، و از هروعده‏اي كه دادم، و از هر عهد و پيماني كه بستم و گسستم و به آن وفانكردم؛ و از تو خواهانم اداي مظلمه‏هاي بندگانت را كه در عهده دارم،هر كدام از بندگانت يا كنيزانت كه حقّي در عهده‏ام دارند و بر آنها ستم‏كرده‏ام، در جان او يا آبرو يا مال يا عيال و فرزند يا پشت سر او بدگفته‏ام يا باري بر او نهاده‏ام از خواهش يا هوا و هوس يا سر بزرگي يارشك يا خودنمايي يا تعصّب، حضور دارد يا غايب است، و زنده‏است يا مرده، اكنون دستم نمي‏رسد و نمي‏توانم به او پرداخت كنم واز او حلاليّت جويم. از تو خواستارم، اي آن كه حوايج را داري و آنهااجابت‏پذير خواست تو هستند، و شتابان براي اراده تو، كه رحمت‏فرستي بر محمد و خاندانش، و او را از من راضي كني، به هر چه‏خواهي، و برايم از نزد خود، رحمت ببخشي؛ زيرا آمرزش از تونكاهد، و بخشش، تو را زيان نرساند، اي مهربان‏ترين مهربانان! بارخدايا! به من ببخش هر روز دوشنبه، دو نعمت از خود، جفت. درآغازش خوش بختي و فرمانبرداري خودت، و پايانش نعمت آمرزش‏تو باشد، اي كسي كه اوست معبود، و آمرزنده گناه، جز او مفقود!

اینم اضافه می کنم:

از پیامبر اکرمصلی‌الله‌علیه‌و‌آله روایت شده که «به کوچکی گناه منگرید، بلکه به بزرگی کسی بنگرید که نسبت به او گستاخی کرده اید».

http://www.old.tebyan.net/religion_thoughts/articles/miscellaneous/2009/9/24/103082.html

موفق باشید

سلام خدا میتواند ببخشد ولی اگه نبخشد چی؟

آنجل;37046 نوشت:
گناه آدما تمومی نداره... کوچیک و بزرگ...
اما گنه ها هر چقدر بزرگ هم باشن لطف خدا بیشتره... خدا از همه گناها میگذره به جز شرک...
من فکر کنم این که آدم بفهمه در مقابل خدا چه خطایی کرده و دیگه نخواد اون راه رو ادامه بده بزرگترین توبه است...

napelit;37679 نوشت:
همين كه آدم پشيمون بشه در هاي رحمت خدا بازه
ولي ديگه اون گناهو نبايد تكرار كنه
مي دونيد خدا از همه چيز بي نهايت داره
بخشش هم بي نهايته

سلام
همه درسته لطف خدا بی نهایته ولی نمیشه گفت خدا از هر گناهی میگذره مثلا یکی که حق الناس رو خورده خدا اونو میبخشه؟

نه خیر خداوند حق الناس را نمی بخشد.
امام صادق (ع)می فرمایند:«اولین قطره خون شهید،کفاره گنا هان اواست؛مگر بدهکاری که کفاره آن ادای آن است».
من لا یحضره الفقیه،ج3،ص183،ح3688.

صلوات;47101 نوشت:
نه خیر خداوند حق الناس را نمی بخشد.
امام صادق (ع)می فرمایند:«اولین قطره خون شهید،کفاره گنا هان اواست؛مگر بدهکاری که کفاره آن ادای آن است».

سلام

ممنون الهی شکر بالاخره یکی به این پست جواب داد و تایید کرد:salavat(10):
اخه ما همیشه به امید اینکه خدا ما رو میبخشه میشینیم غیبت میکنیم،تهمت میزنیم و ...
پس همیشه به امید بخشش خدا نمیشه هر کاری رو انجام داد و بعد گفت "خدا که میبخشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

••ostad••;37194 نوشت:
سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

گناه یک تعریف بیشتر ندارد ان هم نافرمانی از دستورات شرع است .
:roz:..........................................................................

ببخشيد درجه اجتهادتون چيه كه تعريف از گناه مي دين بيايين من براي شما هزار مثل بزنم كه عمل در ظاهر خلاف و در باطن نيكوست :Narahat:

rassol;47108 نوشت:
ببخشيد درجه اجتهادتون چيه كه تعريف از گناه مي دين بيايين من براي شما هزار مثل بزنم كه عمل در ظاهر خلاف و در باطن نيكوست :narahat:

دو تا از مثال هايه قرانيشو من ميزنم

مثلا اونجايي كه حضرت خضر كشتي رو سوراخ ميكنن يا ديواري رو خراب ميكنن . ( خوش به حالش چقدر كارخرابي ميكرده. )

ظاهر عمل بد ولي باطن عمل خوب بوده . قصه اشو كه ديگه ميدونيد .

البته اگه كاري واقعا باطنش خوب باشه ميشه دستور شرعي ديگه .

با تشكر از دوست عزيزم كه نمي تونم اسمشو بخونم
دمت گرم

سوال;47102 نوشت:
سلام

ممنون الهی شکر بالاخره یکی به این پست جواب داد و تایید کرد:salavat(10):
اخه ما همیشه به امید اینکه خدا ما رو میبخشه میشینیم غیبت میکنیم،تهمت میزنیم و ...
پس همیشه به امید بخشش خدا نمیشه هر کاری رو انجام داد و بعد گفت "خدا که میبخشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

با سلام
جابر بن عبدالله انصاری گوید: شخصی بیابانی در مدینه به مسجد پیامبر - صلی الله علیه و آله - آمد و عرض كرد: خدایا من از تو طلب آمرزش و توبه می كنم، سپس ‍ مشغول نماز شد، پس از نماز،
علی - علیه السلام - به او فرمود: سرعت زبان تنها به استغفار (طلب آمرزش از خدا) توبه دروغگویانست، خود توبه این چنینی نیاز به توبه دارد.
او عرض كرد: توبه حقیقی چگونه است ؟
علی - علیه السلام - فرمود: توبه اسمی است كه دارای شش شاخه است 1- پشیمانی از گناهان گذشته
2 - انجام واجبات از دست رفته (قضا)
3 - حقوق مردم را به آنها رد كردن
4 - ذوب كردن گوشت بدن در راه اطاعت، همانگونه كه در راه گناه روئیده شده بود.
5 - چشاندن رنج و سختی اطاعت به جان همانگونه كه شیرینی گناه را به جان می چشاندی
6 - گریه عوض همه خنده هائی كه كرده ای.

[=Century Gothic]توبه مخصوص هر گناه

[=Century Gothic]حضرت صادق - علیه السلام - فرمود: [=Century Gothic]مردی در زمان های گذشته زندگی می كرد، در جستجو بود دنیا را از راه حلال بدست آورد و ثروتی فراهم نماید ولی نتوانست .
از راه حرام جدیت كرد باز نتوانست .
[=Century Gothic]
[=Century Gothic]شیطان برایش مجسم و آشكار شده گفت از راه حلال خواستی ثروتی فراهم كنی نشد و از راه حرام هم نتوانستی اینك مایلی من راهی بتو بیاموزم كه بخواسته خود موفق شوی ثروت سرشاری بدست آوری و عده ای هم پیرو و تابع پیدا كنی ؟[=Century Gothic] [=Century Gothic]گفت آری مایلم .[=Century Gothic]
[=Century Gothic]شیطان گفت از خود كیش و دینی اختراع كن مردم را بسوی كیش اختراعی دعوت نما بدستور شیطان رفتار كرد، مردم گردش را گرفته پیرویش كردند و به آنچه مایل بود از ثروت دینا رسید.
روزی ناگاه متوجه شد كه چه كار ناشایستی كردم مردم را گمراه نمودم خیال نمیكنم توبه ای داشته باشم مگر اشخاصیكه بواسطه من گمراه شده اند متوجه كنم كه آنچه از من شنیدند باطل و ساخته شده خودم بود آنها را برگردانم شاید توبه ام پذیرفته شود.
[=Century Gothic]
[=Century Gothic]به پیروان خود یك یك مراجعه كرد آنها را گوشزد نمود كه آنچه من میگفتم باطل بود، اساس و پایه ای نداشت آنها جواب می دادند دروغ میگوئی گفتار سابق تو حق بود اكنون در كیش و دین خود شك كرده و گمراه گشته ای [=Century Gothic].
این جواب را كه از آنها شنید غل و زنجیری تهیه نمود بگردن خود آویخته گفت باز نمیكنم تا خدای توبه ام را بپذیرد.
خداوند به پیغمبر آنزمان وحی نمود كه به فلانی بگو قسم بعزتم اگر آنقدر مار بخوانی و ناله نمائی كه بند بندت از هم جدا شود دعایت را مستجاب نمی كنم مگر كسانیكه بكیش تو مرده اند و آنها را گمراه كرده بودی بحقیقت كار خود اطلاع دهی و از كیش تو برگردند (اینكار هم كه برایش امكان نداشت).:Sham:

مرحوم فخر المحققين سيد محمد اشرف سبط سيد الحكماء ميرداماد رضوان اللّه تعالى عليه فرمود:
اسحاق بن ابراهيم طاهرى كه يكى از بزرگان بوده يكشب در عالم خواب آقا حضرت رسول اكرم (ص ) را ديد، حضرت به او فرمود: قاتل را رها كن . با ترس از خواب بيدار شد. ملازمان خود را طلبيد و گفت : اين قاتل كيست و در كجاست ؟
گفتند: در اينجا حاضر است و خودش هم اقرار بقتل كرده است .
او را حاضر كردند اسحق به او گفت اگر راستش را بگوئى تو را رها خواهم كرد قاتل گفت : من با يكسرى از رفقايم اهل همه فسادها و لااُبالى گرى و عيّاشى و ولگردى بوديم با آنها مرتكب هر حرامى مى شديم و در بغداد بهر عمل زشتى دست ميزديم ، يك پيرزالى براى ما زن مى آورد.
يك روز آن پير زن بر ما وارد شد كه با خودش ‍ دخترى بسيار زيبا آورده بود، آن دختر تا ما را ديد و متوجه شد كه آن پير زن او را فريب داده صيحه اى زد و بيهوش پخش زمين شد وقتى او را بهوش آوردند فرياد زد و گفت اللّه اللّه از خدا بترسيد و دست از من برداريد من اين كاره نيستم و اين پير زن غداره مرا فريب داد و گفت در فلان محل تماشائى است و قابل ديدن است و افسانه هائى برايم بافت و مرا راغب گردانيد من هم همراهش راهى شدم از خدا بترسيد من علويه از نسل حضرت زهرا سلام الله عليها هستم .
دوستانم به حرفهاى او اعتنايى نكردند و جلو آمدند كه به او دست درازى كنند من بخاطر حرمت رسول اللّه (ص ) غيرتم بجوش آمده و از آنها جلوگيرى كردم در نزاعى كه با آنها كردم جراحات زيادى بر من وارد شد چنانچه مى بينى پس من ضربه اى سخت بر او وارد كردم و پيشكسوت آنها را كشتم و دختر را سالم از دست آنها خلاص ‍ كردم .
دختر وقتى خود را رها ديد در باره ام دعا كرد و گفت : همين طور كه عيبم را پوشاندى خدا انشاء الله عيب هاى تو را بپوشاند و هينطور كه مرا يارى و كمك كرد خدا تو را يارى كند در اين هنگام صداى همسايه ها بلند شد و به خانه ما ريختند در حالى كه خنجر خون آلود در دست من بود ومقتول در خون مى غلتيد مرا گرفتند و اينجا آوردند.
اسحاق گفت : من تو را به خدا و رسول الله (ص ) بخشيدم آن مرد قاتل گفت من هم از همه گناهانم توبه كردم و به حق آن كسيكه مرا به او بخشيدى ديگر گرد گناه و معصيت بر نمى گردم و توبه كردم و كم كم يكى از نيكان گرديد.
در اين داستان مى بينيم كه قاتل به واسطه ترك حرام و جلوگيرى از آن و يارى كردن از مظلوم براى خدا و حرمت رسول اللّه (ص ) با آن همه آلودگيهايش چگونه مورد لطف خدا و رسولش واقع شد به طوريكه از كشته شدن نجات پيدا كرد و به توبه از گناهان موفقش ‍ داشتند.

قصص التوابين

محمد 110;37041 نوشت:

اگه یه کاری کرده باشیم که بر خلاف اون چیزی که خدا میخواهد باشد (همون گناه )

چی کار باید کنیم که خدا اون کارمون ببخشه ؟

آیا گناه هم طبقه بندی شده ؟؟

یعنی این کارو کنی انقدر گناه داره اون کارو کنی اوقدر گناه داره ؟؟

فلان کارو کنی گناه کم داره فلان کارو کنی گناهش زیاده؟؟؟؟

و چه کاری انجام بدیم بیشترین گناه کردیم ؟؟؟

متشکرم

ببین عزیزم ؛ درسته که "ان الله تواب رحیم " ولی حساب و کتاب خدا اینجوریا هم نیست که فکر کنی اگه مثلاً فلان کار رو انجام بدی دیگه باید مطمئن باشی که خدا بخشیدتت هرچند که نباید هم نا امید از رحمت خدا بشی ، اینم که فرمودی که گناه کن و زیاد داره یا نه؟ آره ، داره ولی اینم فراموش نکن که کم یا زیاد، کبیره یا صغیره ، هر جوری هم که انجام بدیم حد اقلش اینه که داریم حرف کسی رو پشت گوش میندازیم که فرموده اگه بنده های من بدونن که چقدر دوستشون دارم بند بند وجودشون از هم جدا میشه حالا این ما واین هم حرف یه چنین معشوقی ، اما اینکه عرض کردم معشوق واسه اینکه به سوال آخرتون جواب داده باشم که از بزرگترین گناهان پرسیده بودین ، به نظر خودتون بد ترین برخوردی که آدم میتونه با معشوقش داشته باشه چیه؟ بی توجهی؟ نفرت؟ انکارمحبتهایی که بهت میکنه؟ چی؟ حکم ما وخدا هم همینه ،حالا این شما و اینهم میدون معاشقه با خدا...:hamdel:

rassol;47108 نوشت:
ببخشيد درجه اجتهادتون چيه كه تعريف از گناه مي دين بيايين من براي شما هزار مثل بزنم كه عمل در ظاهر خلاف و در باطن نيكوست :narahat:

با سلام خدمت همه دوستان عزیز "گناه" در مکتب اسلام یک معنا بیشتر ندارد و آن اینکه خلاف دستور خداوند متعال که توسط پیامبر اکرم (ص) وائمه اطهار به ما رسیده است عمل کنیم و اوامر آنها را ترک و نواهی آنها را انجام دهیم؛ و غیراز این، معنایی ندارد و این مطلب نیز کاملا بدیهی است. آن مثال هایی که در مورد حضرت خضر گفته شد اصلا منافاتی با این تعریف ندارد، چرا که حضرت خضر در واقع به دستور خداوند این کارها را انجام داد ولی حضرت موسی از این مطلب اطلاعی نداشت، پس حضرت خضر گناهی مرتکب نشد. در نتیجه گناه یعنی دستور خداوند را عمل نکردن.
راجع به اندازه و کیقیت گناهان و عذاب آنها نیز عقل ساکت است و باید به وحی و کلام معصومین(علیهم السلام) رجوع کرد؛ طبق بیان نورانی معصومین(علیهم السلام )گناهان دو دسته اند گناهان کبیره(بزرگ) و گناهان صغیره(کوچک) که عذاب اخروی گناهان کبیره بسیار بیشتر از گناهان صغیره است.
نکته آخر هم اینکه خداوند خود در آیات متعددی از قرآن کریم به کنه کاران وعده بخشش و مغفرت داده است و فرموده که همه گناهان را می آمرزد؛ لذا هرگز نباید از رحمت الهی ناامید شد، بلکه در توبه همیشه باز است و خداوند می آمرزد. اما باید توجه داشت که هم توبه شرایط خاص خود را دارد و هم اینکه هر گناهی توبه خاص خود را دارد و نمی توان یک توبه را برای همه گناهان داشت، بلکه باید نسبت به هر گناهی و جبران آن کاری خاص را انجام داد؛ لذ ا برای این کار نیز باید به متخصصین این فن یعنی علمای اخلاق و کتبی که در این رمینه نوسته شده است مراجعه کرد.
موضوع قفل شده است