سوال در مورد امام زمان ..

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال در مورد امام زمان ..

سلام خدمت شما

یه سوال داشتم .....البته این سوال رو دوستم ازم کرد .. اگه شما

جواب خوبی دارید بگید این دوست خوبم متقاعد شود...

ایشون به من گفتتند امام زمان وجود ندارد !!!

چه جوابی به ایشون بدهم ؟

======================
متشکرم

با سلام

محمد عزيز

سوالاتي شبيه اين سوال دوست بزرگوار شما در اين ادرس هست لطف كرده و نظري افكنده و مطالعه اي فرماييد باز اگر امري بود در خدمتيم

http://www.askdin.com/forumdisplay.php?f=108

http://www.askdin.com/forumdisplay.php?f=108&order=desc&page=2

http://www.askdin.com/forumdisplay.php?f=108&order=desc&page=3

يا علي

استاد من این تاپیک ها رو خواندم

.مطلبی و بحثی پیدا نکردم ( با دلیل ثابت شود )

..که به ایشون جواب بدهم و متقاعدش کنم....

با سلام

محمد 110;36544 نوشت:
با دلیل ثابت شود

بزرگوار
نمي دانم منظورتان از اين كه دليل مي خواهم چيست ؟؟؟

يا اصلا دوستتان به چه چيز مي گويد دليل !!؟؟

عقلي مي خواهيد

http://www.askdin.com/showthread.php?t=6086

اين تايپك مطالب خوبي داره و يا نقلي مي خواهيد كه باز در اين ادرسهاي بالا مطالبي است

شما بزرگوار بفرماييد منظورتان چيست ؟؟

در خدمتيم

با دوستم نشسته بودم بعد به ایشون گفتم بیا 5 شنبه بریم هیت (محسن فیضی )در مورد امام زمان حرف میزنه و شعر میگه ...حالو صفای داره بیا بریم

گفت ای بابا سره کاری !!!! امام زمان وجود نداره ..!!!!

حالا این تاپیک بررسى ادله ى عقلى اثبات وجود امام زمان(عج) بخوانم تا جوابش رو بدم

متشکرم

بسم الله الرحمن الرحیم

محمد 110;36534 نوشت:
سلام خدمت شما یه سوال داشتم .....البته این سوال رو دوستم ازم کرد .. اگه شما جواب خوبی دارید بگید این دوست خوبم متقاعد شود... ایشون به من گفتتند امام زمان وجود ندارد !!! چه جوابی به ایشون بدهم ؟ ====================== متشکرم

سلام

محمد 110 دوست عزیز ، چند تا سوال :

1 . آیا دوست شما شیعه است یا خیر ؟

2 . آیا مطالبی که میگوید تنها بعنوان سوال در ذهنش مطرح است یا اینکه بر اثر خواندن مطالبی جبهه گرفته ؟( شدت و ضعف این قضیه در نزد او )

اما پاسخ ها :

یکی اینکه اگر دوست شما شیعه باشد و شدت این شبهه در نزد او زیاد نباشد ، کار شما خیلی راحت تر است ، چرا ؟

ابتدا اینکه همه مسلمانان اعتقاد به مهدی را از اصول مسلم و یقینی میدانند و حتی اهل سنت بر طبق فرمایش رسول اکرم تکذیب کننده مهدی را کافر میدانند ، پس حتماً مهدی وجود دارد !

اما سوال این مهدی کیست ؟ چه خصوصیاتی دارد ؟

باز بر طبق نظر خیلی از علمای اهل سنت ( اگر سند خواستند بفرمایید بیاریم ) ای مهدی از نسل فاطمه و فرزندش حسین و نهایتاً فرزند بلافصل امام حسن عسکری است ،

ببینید شما به او فرضیه بدهید : بگویید فرض اینکه مهدی همان فرزند امام حسن عسکری است ، چه دلیلی برای رد این فرضیه وجود دارد ؟

احتمالاً مواردی را خواهد گفت مثل طول عمر :
شما میتوانید نوح ، عیسی ، خضر عبد صالح خداوند را مثال بزنید !

اگر در مورد غیبتش بگوید :
میتوانید موسی و یوسف را مثال بزنید

اگر در مورد کمی سپاهش برای ظهور بگوید :
شما طالوت را مثال بزنید

اگر در مورد تولد پنهانی اش بگوید :
شما موسی را مثال بزنید

اگر در مورد جوان بودنش در کل عمر بگوید :
شما یونس را مثال بزنید

و . . . خلاصه هر عیب و ایرادی که بخواهند به مهدی بگیرند نمونه ای از آن در انبیاء گذشته وجود داشته تا اصالت موضوع را برای ما به اثبات برساند !

پس عملاً ایرادی به امام زمان نمی تواند بگیرد ،

مر حله دوم پس از اقناع عقلی ، اقناع قلبی است :

مثال خورشید پشت ابر را برای او بگویید ( تعبیر پیامبر در مورد امام زمان )

بگویید نقش خورشید در حیات بشر چیست ؟
آیا میتوان بدون خورشید حتی لحظه ای زندگی را برای زمین متصور شد ؟

خوب حال روزی خورشید به پشت ابر میرود و کسی اورا نمی بیند ، آیا کسی میتواند ادعا کند خورشیدی نیست ؟
به هیچ وجه چون اگر خورشیدی نبود او حتی نمی توانست الان ادعا بکند !

به او بگویید امام زمان حجت خداست ، و اگر حجت خدا بر روی زمین نباشد اصلاً زمین برای لحظه ای هم پایدار نخواهد بود ( گفتن از جایگاه امامت )

و بوسیله این جملات سعی در اقناع قلبی دوستتان داشته باشید !

اما اگر دوست شما دارای شدت در اعتقادات خودش است ( بر اثر مطالعه کتاب هایی از این قسم ) دیگه جای بحث قلبی نیست باید تماماً با او عقلی صحبت بشه !

باید از یکسری استدلالات مستدل شروع کنید و بودن مهدی را اثبات کنید ، اگر نیاز دیدید در قسمت بعدی این مطلب را با هم بررسی میکنیم !

البته سعی کردم خیلی خلاصه صحبت کنم اگر نیاز دیدید مفصل تر صحبت میکنیم !

celyanic;36549 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

محمد 110 دوست عزیز ، چند تا سوال :

1 . آیا دوست شما شیعه است یا خیر ؟

2 . آیا مطالبی که میگوید تنها بعنوان سوال در ذهنش مطرح است یا اینکه بر اثر خواندن مطالبی جبهه گرفته ؟( شدت و ضعف این قضیه در نزد او )

اما پاسخ ها :

یکی اینکه اگر دوست شما شیعه باشد و شدت این شبهه در نزد او زیاد نباشد ، کار شما خیلی راحت تر است ، چرا ؟

ابتدا اینکه همه مسلمانان اعتقاد به مهدی را از اصول مسلم و یقینی میدانند و حتی اهل سنت بر طبق فرمایش رسول اکرم تکذیب کننده مهدی را کافر میدانند ، پس حتماً مهدی وجود دارد !

اما سوال این مهدی کیست ؟ چه خصوصیاتی دارد ؟

باز بر طبق نظر خیلی از علمای اهل سنت ( اگر سند خواستند بفرمایید بیاریم ) ای مهدی از نسل فاطمه و فرزندش حسین و نهایتاً فرزند بلافصل امام حسن عسکری است ،

ببینید شما به او فرضیه بدهید : بگویید فرض اینکه مهدی همان فرزند امام حسن عسکری است ، چه دلیلی برای رد این فرضیه وجود دارد ؟

احتمالاً مواردی را خواهد گفت مثل طول عمر :
شما میتوانید نوح ، عیسی ، خضر عبد صالح خداوند را مثال بزنید !

اگر در مورد غیبتش بگوید :
میتوانید موسی و یوسف را مثال بزنید

اگر در مورد کمی سپاهش برای ظهور بگوید :
شما طالوت را مثال بزنید

اگر در مورد تولد پنهانی اش بگوید :
شما موسی را مثال بزنید

اگر در مورد جوان بودنش در کل عمر بگوید :
شما یونس را مثال بزنید

و . . . خلاصه هر عیب و ایرادی که بخواهند به مهدی بگیرند نمونه ای از آن در انبیاء گذشته وجود داشته تا اصالت موضوع را برای ما به اثبات برساند !

پس عملاً ایرادی به امام زمان نمی تواند بگیرد ،

مر حله دوم پس از اقناع عقلی ، اقناع قلبی است :

مثال خورشید پشت ابر را برای او بگویید ( تعبیر پیامبر در مورد امام زمان )

بگویید نقش خورشید در حیات بشر چیست ؟
آیا میتوان بدون خورشید حتی لحظه ای زندگی را برای زمین متصور شد ؟

خوب حال روزی خورشید به پشت ابر میرود و کسی اورا نمی بیند ، آیا کسی میتواند ادعا کند خورشیدی نیست ؟
به هیچ وجه چون اگر خورشیدی نبود او حتی نمی توانست الان ادعا بکند !

به او بگویید امام زمان حجت خداست ، و اگر حجت خدا بر روی زمین نباشد اصلاً زمین برای لحظه ای هم پایدار نخواهد بود ( گفتن از جایگاه امامت )

و بوسیله این جملات سعی در اقناع قلبی دوستتان داشته باشید !

اما اگر دوست شما دارای شدت در اعتقادات خودش است ( بر اثر مطالعه کتاب هایی از این قسم ) دیگه جای بحث قلبی نیست باید تماماً با او عقلی صحبت بشه !

باید از یکسری استدلالات مستدل شروع کنید و بودن مهدی را اثبات کنید ، اگر نیاز دیدید در قسمت بعدی این مطلب را با هم بررسی میکنیم !

البته سعی کردم خیلی خلاصه صحبت کنم اگر نیاز دیدید مفصل تر صحبت میکنیم !

خدا خیرت بده....خودم هم روشن تر شدم

خیلی جالب پست دادید

=--=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

این دوست من شیعه است ...در زندگیش دچار مشکلاتی شده (بیکار شده پدر و مادرش اذیتش میکنند در امدی نداره .پسندازی نداره ) خیلی ناراحت کنند است 22 سالشه

تا من حرف از امام مذهب میزنم ..اهی میکشه میگه محمد بی خیال شو ....چرا خدا و امامان به من نگاهی نمیکنند چرا باید زندگی ایم این طور باشه ......(راستم میگه ) منم میگم مهدی جان هر سر بالای یه سر پاینی داره مشکلات حل میشه .....چیزی ندارم بهش بگم

در هر صورت از پست روشنگرانه تون سپاس گذارم

محمد 110;36551 نوشت:
خدا خیرت بده....خودم هم روشن تر شدم

خیلی جالب پست دادید

=--=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

این دوست من شیعه است ...در زندگیش دچار مشکلاتی شده (بیکار شده پدر و مادرش اذیتش میکنند در امدی نداره .پسندازی نداره ) خیلی ناراحت کنند است 22 سالشه

تا من حرف از امام مذهب میزنم ..اهی میکشه میگه محمد بی خیال شو ....چرا خدا و امامان به من نگاهی نمیکنند چرا باید زندگی ایم این طور باشه ......(راستم میگه ) منم میگم مهدی جان هر سر بالای یه سر پاینی داره مشکلات حل میشه .....چیزی ندارم بهش بگم

در هر صورت از پست روشنگرانه تون سپاس گذارم

با سلام

با تشکر از جناب طاها و دوست عزیزمان celyanic

جناب محمد 110، ببنید دوست شما یکسری مشکلاتی در زندگیش داره که اگر به گذشته اش مراجعه کنه و اونها رو بررسی کنه ممکنه عمدتاً از کم توجهی و قصوراتی باشه که در مقاطعی از زندگیش داشته، مثلاً وقتی باید درس می خونده و یا به فراگیری و کسب مهارت های فنی و حرفه ای برای رسیدن به یک شغل مناسب بپردازه، کوتاهی کرده و قطعاً به نصیحت و خیرخواهی بزرگترها و دلسوزانش هم بی توجه بوده و احتمالاً در سن نوجوانی و جوانی بر خلاف انتخاب مسیر درست و منطقی زندگی به حواشی جوانی و ارتباطات افراطی رفیق بازی تن داده و اغلب مشکلاتی که اکنون دست به گریبان آنهاست از آن بی توجهی ها ناشی می شود. چنانکه قرآن شریف می فرماید: (و أن لیس للانسان الا ما سعی)، برای انسان جز حاصل سعی و تلاشش، چیزی و ثمره ای دیگر نیست.(نجم، 39) یعنی آدمی با تنبلی، تن آسائی و سهل انگاری و بدون تلاش و کوشش، به جائی نخواهد رسید و در زندگی اش حاصلی جز حسرت و افسوس نداشته و جز شکست و سربار دیگران بودن نتیجه ای نخواهد گرفت.

پس اگر این پیش فرض ها درست باشه، اونطوری که شما گفتید: که حق داره در این وضعیت (مشکلات) چنین تصوری پیدا کنه،(انکار امام زمان) قضاوت درستی نیست.

بدیهی است، غالب مردم در این مواقع (شکست و حرمان ها) کوتاهی ها و قصور خود را نادیده گرفته و انگشت اشاره شان بسوی دیگران است و شکست های شان را به گردن ایشان می گذارند، حتی گاهی چنان در فشار و سختی قرار می گیرند که در این وضعیت خدا و امام زمان (عج) را هم مقصر دانسته، انکار می کنند و یا انتظارات بی جا و غیر منطقی شان را مطالبه می کنند. که اگر "نعوذ بالله" خدا و امام زمان وجود داشت باید به کمک من گرفتار می آمد؟ و چون کمک و دستگیری وجود ندارد پس خدا و امام زمانی هم وجود ندارد و شبهاتی از این دست ...

معمولاً در این شرایط، وسوسه گران و شبهه پراکنان نیز با شبهات و وساوس شان به تردید افکنی و ایجاد شک در خصوص، جوانان می پردازند و مشکل را ریشه ای و عمیق تر می کنند.

در حالیکه خداوند در قرآن فرموده ما سرنوشت کسی را تغییر نمی دهیم مگر خودشان چنین بخواهند. (ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم) (رعد، 11).

جناب محمد 110

شما باید دوست تان را ابتدا متوجه قصور و کوتاهی های احتمالی خودش و عواملی که وی را به این موقعیت نامطلوب رسانده بکنید، بعلاوه روح امیدواری را در روح او احیاء کنید، با این ادبیات که هیچ وقت برای موفقیت دیر نیست کافی است از یک کار کوچک و به حسب ظاهر ناچیز شروع کنید تا نتایج بزرگ آن را در زندگی تان ببینید، خداوند وعده فرموده که اجر تلاش و کوشش هیچ کسی را ضایع نمی کند و بی شک وعدۀ خدا حق است.

مطالب و مصادیق مفهومی و کاربردی بسیاری در این رابطه وجود دارد که فعلاً به همین اندازه بسنده می کنیم.

باز هم اگر مطلب و سؤالی بود بفرمایید تا در ادامه بنده و کارشناسان و کاربران فرهیختۀ سایت در خدمت تان باشیم...

موفق باشید ...:roz:

واقعا جا میخورم ...ادم رو یه جوری راهنمای میکنید ..هیچی برای گفتم نمیذارید .خدا خیرتون بده .

با خواندن پست های شما تازه میفهم چقدر عقبم .....

سپاس گذارم

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر محمد 110

ابتدا تشکر میکنم از کارشناس ارجمند جناب آقای صدیق که مطالب خوبی را گوشزد کرده اند ،

یه سری مطالبی هم به ذهن من رسید که مینویسم امیدوارم به دردتون بخوره !

ببین دوست من ، وقتی شخصی پیش دکتر میره ، تا زمانی که دردش رو نگه عملاً نباید توقع کمکی رو از دکتر داشته باشه ، امکان داره دکتر یه حدس هایی بزنه و یکسری راهبرد های عمومی رو اتخاذ کنه ولی تشخیصش دقیق نیست !

شما مثل دکتر برای دوستت هستی ، باید اول به تمام جوانب قضیه خوب اشراف داشته باشی و بعد به اون بنده خدا کمک کنی !

ببین دوای درد دوستت یکم امیده منتها از راهش !

چند تا اصل مهم رو به دوستت یاد آوری کنید ( البته در جمع بندی با مطالب دوست عزیز صدیق )

1 . لَا يكَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا وُسْعَهَا(البقرة/286)
خدا هیچ کسی رو بیشتر از حد توانش تکلیف نمی کنه ! یعنی چی ؟

یعنی اینکه مطمئناً تو توانش رو داشتی که خدا به این صورت داره آزمایشت میکنه !

2 . خیلی اوقات ما آزمایش میشیم فقط و فقط برای اینکه یه گیر تو کارمون هست ، برای اینکه اونو برطرف کنیم ، مطمئناً خداوند به دیده لطف و رحمت داره از دوستت آزمایش میگیره ( شما باید اینطوری بهش القاء کنی ) تا اگه اشکالی یا گیری تو کارش داره برطرف کنه ! این آزمایش عین رحمته چون در جهت اصلاح انسانه !

3 . سختی ها انسان ساز هستن !
میگن وقتی میخوان فلزات گران قیمت رو از سنگش جدا کنن اونها رو حرارت میدن تا اون نا خالصی ها جدا بشه !
خیلی اوقات خدا به انسانها سختی میده تا بدیهاشونو از بین ببره ، تا خالصشون کنه ، ولی در حد توانشون آزمایش میکنه نه فراتر از حد توانشون !

4 . ِانَّ الْإِنْسَانَ لَيطْغَى(العلق/6) أَنْ رَآهُ اسْتَغْنَى(العلق/7)
انسان اگه احساس بی نیازی کنه طغیانگر میشه !
میدونی پیامبر ما چه دعایی میکردن :
میفرمودن خدایا یک رو به من بده تا شکرت را گویم و روزی دیگر مده تا از تو درخواست کنم !
اساساً نیاز ها برای اینه که انسان از بی نیاز مطلق طلب کنه ، باب ارتباط با خداونده ! از این جهت نعمته نه نقمت !

5 . بهش بگو :
وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيسْتَجِيبُوا لِي وَلْيؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يرْشُدُونَ(البقرة/186)

خداوند میخواد که بندگان بخوننش ! خدا خیلی اوقات بنده ای رو سختی میده تا فقط اون بنده بخوندش ، تا اون بنده به سراغش بیاد ، چون میخواد رحمت واسعه خودش رو نصیب اون بنده کنه :

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ(البقرة/155) الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيهِ رَاجِعُونَ(البقرة/156)

و بشارت ده صابران را !

و اما امام زمان علیه السلام :

قال الرضا علیه السلام :

الامام أنیس الرفیق و الوالد الشفیق و الاخ الشقیق و الام البرة بالولد الصغیر

امام دوستی سازگار ، پدری مهربان ، برادری همزاد و مادری دلسوز است نسبت به طفلی صغیر و کوچک !

امام زمان ما پدر ماست
مادر ماست
برادر ماست
دوست ماست
هم کس و کار ماست

واقعاً تا حالا شده محبت اون بزرگوار به دلت بیفته !
شده دست نوازشش رو با تمام وجود احساس کنی !
شده یه بار با همه وجودت بهش بگی بابا ، تا جوابت رو بده !
شده بشینی و باهاش درددل کنی !
شده باهاش هم کلام بشی !
شده وقتی میخوای کاری انجام بدی بگی اول برای صاحب الزمان بعد برای خودم !
میدونی چقد مهربونه !
میدونی چقد به ما مشتاقه !
میدونی هر قدری هم که دلشو با بدیهامون بشکنیم ، باز با خوبی شرمندمون میکنه !
کی میگه امام زمان نیست !
بایست رو به قبله بگو السلام علیک یا مولای تا جواب سلامش دگر گونت کنه !
احساس کنی روحت رو دارن جلا میدن !

آیا ما واقعاً رفتیم سراغ حجت بن الحسن که جابمون رو نداده !
میدونی اگه بخواد خوبیاش رو برامون هویدا کنه از شرمندگی آب میشیم !

بابا میشنوه ، یه سلام بده و بشین باهاش درددل کن اگه آرومت نکرد !

تا بعد

سلام من یه سوالی دارم نمیدونستم کجا بیان کنم....
اینجا بیان کردم!

من با خالم داشتم بحث میکردم اون میگه ما باید منتظر امام باشیم چون خدا تو قرآن فرمود :ماهیچ ملتیو بدون راهنما نمیگذاریم..
به خاطر همین ما باید منتظر باشیم ولی نه منتظر امام دوازدهم یا...میگه ما نمیدونیم دقیقا امام دوازدهمه یا نه یا اینکه اسمش مهدی هست یا نه یا اصلا میگه مهم نیست کیه میگه ما خدامون و دوست داریم مهم اینه که منتظر یه امامی باشیم واسه مهمون عزیزمون تدارک ببینیم مهم نیست اون کی باشه...
آخه من چه جوابی بدم که قانع شه!
در ضمن احادیث رو هم قبول نداره و میگه ممکنه دروغی باشه!!!

ru siah;241980 نوشت:
کسی که اینجوری است و احادیث را قبول ندارد جاهل حساب می شود و بحث با او اتلاف وقت هست . قلب را می میراند .

سلام. بزارین جواب این سوال رو من با یه داستان از زندگی امام صادق بدم.
یکی رفت پیش امام و به ایشون گفت من خدایی را که شما قبول دارید قبول ندارم. من خدای دیگری را می پرستم.
امام هم خنده ای کرد و گفت تو چی رو می پرستی؟ اصلا خدایی رو قبول داری؟ ون مرد هم گفت بله من خدایی را قبول دارم.
اما هم خندید و گفت تو را چه کسی به وجود آورد. مرد هم گفت پدرم. امام فرمود پدرت را چه کسی به وجود آورد او هم گفت پدرش. و همین طور ادامه دادن تا اون مرد گفت که جهان را خدایی آفرید که من او را قبئل دارم. امام باز هم خندید و گفت این نکته یادت باشد. حال فرض کن در دریایی گرفتار طوفان شدی و در حال غرق شدنی. هیچ چیز دورت نیست. شنا هم نمی دانی. از همه چیز کمک خواستی و جوابی نیافتی آخرین نفس را که می خواهی بکشی یاد چه کسی می افتی؟
همان کسی که تو او را خالق جهان می دانی و همان کسی که تو در آخرین نفس به یادش هستی خداییست که ما می پرستیم.
مشکل این خانم هم مثل همون مرده.ایشون صحیح می گن. باید منتظر بود. اما منتظر کی؟ یک ابهام وجود داره. پس باید رفع ابهام بشه. این شخص منجی می خواد سوشیانت زرتشت باشه یا حضرت عیسی برای مسیحیان یا حضرت مهدی برای ما مسلمونا. اصل حرف ظهور منجی موعوده. ما این اعتقاد رو داریم و اونا اون اعتقاد. پس نیایم و با فرع اصل رو زیر سوال نبریم. روایات متعددی وجود داره. در قرآن هم اشاراتی شده. اما همه این مفاهیم به ظهور اشاره داره. امام دوازدهم بودن و نام ایشون و لغب ایشون که مهدی باشه در روایاته که قابل اثبات نیست جز با روایت. اما باز هم می گم این فرعه. اصل اصل ظهوره که باید برای اون آماده بشیم. وعده خدا حقه پس درگیری بیجا نداشته باشیم.
یا علی

موضوع قفل شده است