ع قد و ع روسي خوبان(حضرت علی برای ولیمه عروسی دعوت شدند..)

تب‌های اولیه

150 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ع قد و ع روسي خوبان(حضرت علی برای ولیمه عروسی دعوت شدند..)

سلام خوبيد؟
از اين كه مي بينم بحث ها را دنبال مي كنيد ممنونم
بحث ها را خودتون مديريت مي كنيد و من همراه شما هستم.
مي خوام مثل تاپيك هاي ديگر از تجربه و نظرات تان استفاده كنم

موضوع
گفتم شب عيدي بحثي طرح كنم متناسب هم باشد
افراد متدين تلاش مي كنند در مراسم هاي شادي شان مثل نامزدي، عقد و عروسي و...تلاش مي كنند كه گناه نشود. و فهرستي شفاهي يا...مشتمل بر چند بند به همديگر اعلام مي كنند
رقص علي كل حال و تقدير ممنوع
تنبك و مشتقاتش ممنوع
اختلاط زن و مرد ممنوع
شوخي با نامحرم ممنوع
همسايه آزاري ممنوع
فيلم برداري و عكاسي مشكوك ممنوع
و..........
اما راستي تلاش مي شود كه چگونه شاد باشيم
يعني فقط تمركز بر يك طرف قضيه نداشته باشيم كه جلوي محرمات را بگيريم(كه خود امري لازم است) تلاش هم بشود كه خلق الله حالي كنند البته مشروع.
از نظرات
خلاقيت ها
پيشنهادات
و حكايات واقعي
و....استقبال مي كنيم

يك حكايت:
بنده خدايي مي گفت شب عروسي من خلق الله جمع بودند و من داماد. رفتم كه به آنها خوش آمدگويي كنم.
فردي توي گوشم گفت: مرد حسابي اين همه آدم را آورده ايد اينجا هيچ برنامه اي هم براشون نداريد. لا اقل شب جمعه است چراغ ها را خاموش كنيد تا دعا كميل بخونيم

مجلس ترحيم با نواي استاد شجريان
شخصي مي گفت شب عروسي برادرم بود. مراقب بودم گناهي نشود. رفتم داخل يكي از اتاق ها ديدم آقايون اراذل همگي تشريف دارند و يك نوار موسيقي هم چپوندند .گروهي توي خلسه و گروهي در حال سماع اند به هر حال مشغول بودند. رفتم جلو گفتم ببيند آمديد نسازيد. بعد يك نوار شجريان (البته ناپرهيزي كردم) گذاشتم يه دفعه ديدم دسته جمعي شروع كردند سينه زدن و گفتم چي شد؟ گفتند شجريان براي اموات مي خوانند.

راستي با برخي از فاميل كه اصلا معني گناه را نمي دانند با چه زباني بايد صحبت كرد تا هم ما متوجه شويم هم آنها.
برخي متخصصان هم فقط جنبه جسمي را متوجه مي شوند خوب مي فهمند كه سم براي بدن بد است اما نمي فهمند شايد هم نمي خواهند مغز خود را از آك بودن باز كنند و بفهمند كه روح هم بيمار مي شود.
گويند فردي رفت پيش دكتري گفت كاري كن عمرم طولاني شود
دكتر گفت: شراب مي خوري
گفت:نه
گفت: زنا مي كني؟
گفت: نه
گفت: رشوه مي گيري
گفت :نه
گفت ....
....
دكتر گفت پس مي خواهي زنده بماني چه غلطي بكني؟
بله برخي تنها طمع شهوت را احساس مي كنند
به تعبير فلاسفه آنها لذاتشان در محسوس خلاصه مي شود و از لذات وهمي و عقلي بهره اي نمي برند به تعبير لوطي سايت اينها يه چيزي تو مايه چهار پايان هستند

حامی;35555 نوشت:
گويند فردي رفت پيش دكتري گفت كاري كن عمرم طولاني شود
دكتر گفت: شراب مي خوري
گفت:نه
گفت: زنا مي كني؟
گفت: نه
گفت: رشوه مي گيري
گفت :نه
گفت ....
....
دكتر گفت پس مي خواهي زنده بماني چه غلطي بكني؟

بزرگي مي گفت شهوات دنيوي منهاي آن چوب نيمه سوخته جهنمي اش عالي است

مي‌توانيم مراسم شاد را با دينداري جمع كنيم؟
تجربه شما؟
پيشنهادتان؟

حوري نگو تاكسي عمومي بگو
يه چيزي بگم مومنان دلشون بسوزه
خبري داخل ماشين از راديو شنيدم "اطراف كرج و تهران 300 باغ به عنوان تالار استفاده مي شود كه تنها تعداد اندكي از اين باغ ها مجوز دارند" گزارش ها حاكي از اين است كه باغ داران به جاي ميوه، انسان هاي مختلط به بار مي آورند و...نيروي انتظامي به اين باغ داران به دليل ميوه هاي خارج از استانداردشان (نوعي هلو ...) تذكر داده است.
اين جا هم جنات تجري من تحتهم انهارا هست
- ولي فرقش با بهشت اينه كه نعمت بهشت هميشگي ولي اينجا كوتاه مدت است.
-تو بهشت حوريان انحصاري هستند ولي در اغلب اين باغ ها حوريان مثل تاكسي عمومي اند.
- شراب بهشتي انسان را به تعبير تفاسير مست خدا مي كند به گونه اي كه همه چيز غير از خدا را فراموش مي كند ولي اين جا شراب انسان را مست همه چيز غير خدا مي كند. شراب بهشتي به كسي داده مي شود كه لبش به شراب دنيوي آلوده نشده باشد

حامی;35579 نوشت:
تجربه شما؟
پيشنهادتان؟

سلام استاد.
موضوع خوبي رو مطرح كرديد.
متاسفانه خيليها فقط شادي رو توي رقص و آهنگهاي آن چناني ميدانند.
بابا راههاي بهتري هم هست.
همين موسيقي شجريان و ناظري يا ديگر موسيقيهاي سنتي مگه چه عيبي دارند كه در عروسيهامون از موسيقيها لهو و لعب يك عده آدم بي هدف اون اور آبي استفاده ميكنيم.
درسته به شجريان و ناظري دسترسي نداريم اما دوستاني هستند كه در اين زمينه خبره هستند و مي توانيم از اين گروه ها براي مراسممون دعوت كنيم كه لااقل اشعار با محتوا و در عين حال شاد با آهنگهاي زيبا و روح نواز اجرا كنند تا روح و روان ما آرامش پيدا كند نه اينكه اعصابمان بهم بريزد. حتي از رقصهاي محلي و سنتي دسته جمعي مي توان اجرا كرد. شعرهاي محلي خواند.
از همين لطيفه هاي زيباي قرآني يا لطيفه هايي كه در آن توهين يا هجو نباشه تعريف كرد.
نمايشهاي شاد و نه لغو اجرا كرد.
خيلي كارا ميشه كرد.

یک بار به یک عروسی دعوت شده بودم رفتم و دیدم زن و مرد مختلط به طور فجیعی در حال اجرای مراسم هستند!
شب بود و زمستان من و دوستم رفتیم تا به پرسه زنی در خیابانها ادامه دهیم تا عروسی تمام بشه!
تجربه مفیدی بود و فهمیدیم کارتن خوابهای گرامی با شکم های گرسنه در شبهای زمستانی چه می کشند ولی سوز سرد زمستان برایمان بسیار گواراتر از این بود تا اینکه در آنجا حضور داشته باشیم
ولی عروسی هائی هم رفتم که بسیار خوب و محترمانه برگذار شده بود و به ابتذال هم کشیده نشده بود.:Gol:

سلام

آخه این که حد رقص و آهنگ چی باشه رو باید مرجع تعیین بکنه

راستی تکلیف چیه اگه مرجع مثلا عروس داماد با خانواده هاشون فرق کنه:Moteajeb!:

یکی میگه آهنگ اصلا نباشه و دایره و تنبک نه
یکی میگه فقط لهوی نباشه
یکی رقص زن پیش زن رو جایز میدونه یکی نه
عروس دامادیو میشناسم که دوست ندارند حتی رقص زن پیش زن در مجلسشون باشه و این که دایره تنبکی زده بشه
ولی نظر خانواده فرق داره
طبق نظر خانواده هم قرار نیست گناهی صورت بگیره
اما خب عروس داماد دوست ندارند دیگه
چی باید بشه؟

بسمه تعالي . در قرآن آمده كه زن بايد حريم را حفظ كند . و كاري نكند كه آنهايي كه در دلهاشان مرض است تحريك شوند . مثلا مي فرمايد : اي پيامبر به همسرانت بگو كه آنچنان پا را به زمين نكوبند كه آن زينتهايي كه در آنها پنهان است آشكار شود . در مورد رقص مراجع هر رقصي را كه تحريك كننده براي مرد باشد را حرام شمردند. ولي بعضي رقصهاي محلي و سنتي كه زنان بعضي از قبائل انجام ميدهند فقط در صورتي حرام نيست كه در جمع زنان صورت گيرد و هيچ مردي نبيند .و فقط موسيقي اي كه انسان را از ياد خدا غافل كند حرام است . نه همه موسيقي . موسيقي هايي كه در آنها اشعار بزرگاني چون مولانا وحافظ و... خوانده مي شوند نتنها انسان را از ياد خدا دور نمي كند بلكه نزديك مي كند .و ابزارهاي موسيقي نظير ني و تار و ... مقدس هستند. متاسفانه موسيقي هاي سنتي در كشور ما رو به انقراض هست . موفق باشيد.

نقل قول:

سلام

یکی میگه فقط لهوی نباشه
عروس دامادیو میشناسم که دوست ندارند حتی رقص زن پیش زن در مجلسشون باشه و این که دایره تنبکی زده بشه
ولی نظر خانواده فرق داره
چی باید بشه؟

واقعا چه باید کرد؟
از کارشناسان گرامی خواهش می کنم پاسخ دهند.
مشتاق شنیدن پیشنهادات و تجربه های دوستان برای برگزاری مراسم بدون گناه اما به یاد ماندنی هستیم. :Gol:

تو عروسي يكي از اقوام ما موسيقي نبود. با اينكه خانواده داماد اهل نوار و بزن بكوب بودند ولي عروس و داماد تصميم گرفتند كه موسيقي پخش نشود. براي قسمت آقايون مداح آوردند كه بيشتر شعرهاي مربوط به عروسي و ائمه و جوك مي خواند والبته شاد و همراه دست و خنده. صداي مداح توي قسمت خانمها هم پخش مي شد. با توجه به اينكه از مرجعشان( مقام معظم رهبري) سوال كرده بودند در قسمت خانمها بعضي ها روي ميز مي زدند و مي رقصيدند. بهترين راه اين است كه دو طرف يه سري از رفقاي شر و شور خود را دعوت كنند تا مجلس گرمي كنند و بقيه رقصيدن يادشان برود!!!

fatemeh135;35711 نوشت:
سلام

یکی میگه فقط لهوی نباشه
ولی نظر خانواده فرق داره
چی باید بشه؟

سلام
در مورد رقص:
قضيه رقص كه معلومه . هر كس مرجع تقليدش اجازه داده بره برقصه
:shadi:
هركسم مرجعش اجازه نداده نه برقصه نه ببينه . حل اين مشكل اسونه نهايت يا روشو برميگردونه يا نميبينه يا :Cheshmak:

http://noorportal.net/394/3929/5014/10926.aspx
http://www.hawzah.net/Per/Magazine/pz/145/PZ14519.asp

در مورد موسيقي:
در مورد موسيقي طبق نظر مراجع زير همه با لهوي نبودن موسيقي موافقن و اگه دقت كنيم اين يه مسئله مشترك و واقعا راه گشا هست

حکم انواع موسیقی
در خصوص انواع موسیقی چنین استفتا شده است:
آیا میان انواع موسیقی‌ها ـ از قبیل اصیل (سنتی)، کلاسیک، محلی (بومی)، پاپ و ... تفاوتی در حکم وجود دارد؟
همه مراجع فرموده‌اند: خیر، هیچ گونه تفاوتی میان آنها در حکم نیست و معیار حرمت استماع موسیقی، طرب انگیزی و لهوی بودن آن است.[10]
و در باره موسیقی سنتی استفتا شده است:
آیا موسیقی سنتی که میراث ملی ایران می‌باشد، حرام است یا خیر؟
مقام معظم رهبری در پاسخ این استفتا فرموده است: «چیزی که از نظر عرف، موسیقی لهویِ مناسب با مجالس لهو و معصیت محسوب شود، به طور مطلق حرام است و در این مورد فرقی بین موسیقی ایرانی و غیر ایرانی و موسیقی سنتی و غیر آن نیست».[11]
بقیه مراجع عظام نیز موسیقی لهوی و مطرب را حرام دانسته‌اند.[12]

موسیقی حرام چه نوع موسیقی است؟
درباره این موضوع از مراجع تقلید استفتا شده است:
ویژگی‌های موسیقی حرام (بدون کلام) کدام است: داشتن ریتم تند، ایجاد رقص در شنونده، طرب انگیزی آن و یا هیچ کدام؟
امام خمینی(ره)، حضرات آیات عظام: خامنه‌ای، فاضل لنکرانی و نوری همدانی: «معیار حرمت موسیقی، طرب انگیزی و لهوی بودن آن است که با مجالس گناه و خوش‌گذرانی و فساد، تناسب دارد».
بهجت و صافی: «استفاده از آلات موسیقی به طور مطلق حرام است».
تبریزی، سیستانی، مکارم و وحید: «معیار حرمت موسیقی، لهوی بودن آن است که با مجالس گناه، خوش‌گذرانی و فساد تناسب دارد».[16]

برگرفته از http://ansareiran1382.blogfa.com/post-22.aspx

بنابراين اگه مرجعي هم رقص رو اجازه داده بدون موسيقي اجازه داده

من فكر ميكنم اختلاف بين عروس و داماد با خانواده ها فقط به خاطر نظر مرجع تقليد نيست چون اگه اين طور باشه با توجه به مسئله بالا و حالا يه خورده اگاهي و مطالعه بيشتر مشكل حل ميشه .

قضيه فقط نظر مرجع نيست

وقتي با بعضي ها راجع به نبودن موسيقي صحبت ميكني خيلي راحت ميپذبرن و با خدا و حكمش مشكلي ندارن اما چون عروسي ها به صورت عام با موسيقي پخش ميشن و فراگير شده بعضي ها پيششون زشته كه موسيقي نباشه .خلاف رفتار عام رفتار كردن براشون سخته .
من يه ذره بهشون حق ميدم چون نميدونن چه جوري براي خودشون و عقائدشون ارزشي قائل بشن
البته قصد من بي احترامي به اين افراد نيست به هر حال هر كس عيوبي داره ولي اين يه عيب وحشتناك بزرگ است . و بايد براي من درس عبرتي باشه كه ياد بگيرم براي عقائدي كه براشون دليل دارم ارزش قائل باشم البته با حفظ احترام به ديگران
:Rose:

بعضي ها مراسم رو بر اساس فرهنگ و سنتشون و بعضي ها تحت تاثير و خوشايند دوستاشون مراسم رو برگزار مي كنن بعضي ها هم بر اساس خوشايند خدا پيغمبرشون
بالاخره يه عده اي خوششون مياد و راضي ميشن
اوني كه علمش ، قدرتش ، مهربونيش بيشتره خوشش بياد وراضي باشه چي ميشه ؟:Mohabbat:

راستي در مورد پيشنهاد

پيشنهاد دعوت كردن رفقاي شر و شور خيلي عالي بود :Kaf::Kaf::Kaf:

وقتي ميگي موسيقي نباشه خيلي ها ميگن مهمونا حوصله شون سر ميره . من بعيد ميدونم اينجوري باشه . همه ميدونيم صله رحم خيلي كم شده . خواهر برادرا به زور وقت دارن همو ببينن چه برسه به فاميل هاي يه پا دورتر . حالا تو يه عروسي كه همو ميبينن كلي حرف و قصه دارن واسه هم كه واسه تعريف وقت كم ميارن

به هرحال واسه خوش گذشتن به مهمونا بي رقص و موسيقي

ماها وقتي با خانواده هامون دسته جمعي ميريم تو دل طبيعت چقدر خوش ميگذره . تو ذهنتون بياد چه جوريه مثلا 13 بدر ها

توي خيلي از شهرستان ها باغ ها و دشت و دمن هاي خلوت دور از شهر است كه ميشه يه مراسم به يادماندني اونجا برگذار كرد البته با رعايت يه سري مسائل . بهتر از محيط بسته تالارهاست . ميشه از طبيعت هم لذت برد :aks:

مگه توي 13 بدر به كسي بد ميگذره يا كسي حوصلش سر ميره وقتي خانواده ها با هم جمعن

حامی;35579 نوشت:
[=georgia]مي‌توانيم مراسم شاد را با دينداري جمع كنيم؟
[=georgia]تجربه شما؟
[=georgia]پيشنهادتان؟

پخش فيلم . منظورم فقط سريال نيست . پخش تردستي ، طنز ، كليپ هاي جالب ، انيميشن و ...
اصلا يه مشت تصوير جالب از تو اينترنت در بياريم بعد سر هم بزنيم و پخش كنيم حالا يه صوت هم بندازيم روش .مداحي ، صداي طبيعت و ابشار و اواز پرندگان و بارون ... تو اينترنت همه چي گير مياد .

بچه كه بودم توي عروسي ها در مدح و ثناي عروس و داماد شعرهايي رو با هم ميخوندن . چون توسط خود افراد انجام ميشد واسه همه جالب بود . اما الان از اين شعر ها خبري نيست

يه حديث از حضرت محمد (ص) يادم اومد
((تفريح كنيد و بازي كنيد زيرا دوست ندارم در دين شما خشونتي ديده شود .))

اجراي بعضي بازيها ، اجراي مسابقه پرسش و پاسخي يا هر مسابقه اي با جايزه :Hedye:

معمولا مراسم عروسي همزمان هست با اعياد . دعوت از مداح هم كه دوستان اشاره كردن

بعضي از كاراي بالا شايد چون تا حالا انجام نشده مضحك باشه اما كافيه چند نفر انجام بدن اون موقع تويه همين موارد بالا كلي پيشرفت ميشه و شاخ و برگ بهش ميدن و تقويتش ميكنن كه چه طور جالب تر بشه برگزار كرد .

بقيه دوستان هم نظر بدن

سلام
ممنونم از این که دوستان نظرات و پیشنهادهایشان را بیان می کنند.
جالب بود

دقيقا بايد بعضي سنتها شكسته شه و سنتهاي درست جايگزين شه.
يكي از اقوام ما شب عروسي پسرش، با توجه به سنت پيامبر(ٌص) عروس داماد را تكبير گويان راهي منزل كرد. يعني تكبير مي گفت و از بقيه تقاضا كرد اونو همراهي كنند.
خيلي جالب و قشنگ بود. شايد اولش براي همه عجيب بود ولي كم كم جا مي افتد.

تشريفات و تجملات عروسي براي خانم هاي مذهبي مهم است؟
اين بحث مهمي است كه لازم است به آن بپردازيم.

از نظر این بنده حقیر تمام مراسم عروسی در شام یعنی ولیمه خلاصه میشه
اینکه کیک چند طبقه و شربت و لباس عروس و گرفتن مراسم چند ساعته و تجملات دیگه کشکه
اصل اون شام هست که به عنوان ولیمه باید توزیع بشه
همه شام رو میخورن اگه قراره کادو یا پول یا هر چیزی که به عنوان هدیه ازدواج باشه مهمونها همونجا لطف میکنن تقدیم عروس و داماد میکنن
اینطوری کلی صرفه جویی میشه
میتونن خرج تالار یا باغ یا هر جایی که قصد اجرای مراسم رو دارن ، صرف ادامه زندگی بشه
هرچند این رو هم بگم عروسی حق دختره اگه بخواد ، داماد باید براش بگیره البته نه خیلی ساده و نه خیلی تجملاتی در حدی که اسلام گفته

حامی;37396 نوشت:

ممکنه خیلی از مذهبی ها بگن که برامون مهم نیست الگوی ما حضرت زهرا(س) و از این حرفا اما پای عمل که میرسه همه مسیر متداول جامعه رو میرن این وسط اگه کسی خلافش عمل کنه قدرش و نیتش شناخته نمی شه و عوارض داره براش!لذا خانواده دختر خانوم هم راضی نمی شن.
تقریبا همه مذهبی های که دیدم اهل تجملات هستن!البته بستگی داره که چیو تجمل بدونیم اینجا!!
بکرات دیدم که از لباس عروسی بگیر تا نوع تالار خیلی موارد رو خیلی دسته بالا می گیرن اگه سادگی باشه انگار کلاس کار اومده پایین!! بخصوص شهر تهران! (البته نظر بنده محدود به دیده های خودم هست و همه واقعیت نیست).واقعا شرکت تو این مراسن حتی اگه حرمت غنا و محرم نامحرم هم رعایت بشه (مذهبی ها این قسمت رو رعایت می کنن) اما به خاطر تجملش زرق و برقش به غفلت ها دامن میزنه و ادم دلمرده می شه چه برسه که اغاز زندگی خود فرد چنین باشه!
ای مسلمانان مسلمانی ز سر گیرید...

پیشنهاد شما به این زوج چیست؟:please:

یک پسر از یک خانواده ی مذهبی داره با یک دختر از خانواده ی نیمه مذهبی ازدواج میکنه

دختر خانوادشو راضی کرده که مراسمشون مذهبی باشه و آهنگ و بیحجابی نباشه

خانواده ی پسر با وجودی که خیلی مذهبی هستند در مراسمشون رقص با دایره و تنبک و یا دبه وجود داره

دختر و پسر اصلا دوست ندارند در مراسمشون هیچ رقصی باشه حتی با دبه و قاشق زدن و دست

دوست دارند که فقط تکبیر و صلوات اونها رو روانه ی خونشون کنه:ok:

پیشنهاد شما چیست؟خانواده ها موافقط نمیکنند که هیچ رقصی نباشه:Ghamgin:

تکلیف چیست؟

عروس و داماد دوست دارن برن ماه عسل خوش بگذرونن ؟:drive: يا برگزاري مراسم براشون مهمه ؟:Gol:

در آینده زندگی خوبی ندارن
یا باید عروسی نگیرن و فقط یه شام به عنوان ولیمه تدارک ببینن
یا اینکه زبونم لال قید همدیگه رو بزنن

t4h9r1;40742 نوشت:
عروس و داماد دوست دارن برن ماه عسل خوش بگذرونن ؟:drive: يا برگزاري مراسم براشون مهمه ؟:gol:

مراسم عروسی نیست آخه

مراسم عقده

حالا تا عروسی یه فکری میکنند

محمدحسین;40766 نوشت:
در آینده زندگی خوبی ندارن
یا باید عروسی نگیرن و فقط یه شام به عنوان ولیمه تدارک ببینن
یا اینکه زبونم لال قید همدیگه رو بزنن

اول این که عروسی نیست و تازه عقده

دوم این که جدایی چه ربطی داره؟

حتی اگه جدا بشند باز برای هر مراسمی که داماد بخواد بگیره اون رقص با دبه هست

خانواده ی عروس در مراسمهاشون آهنگ هم داشتند ولی برای این دختر طبق خواسته ی خودش و دامادشون میخواند دیگه آهنگ نباشه

به نظر من باید اول آدم با ظرفیت پیدا کرد تا بعد به مراسم رسید خانمی رو می شناسم که برای عقد مختصرشون حلقه ای معمولی برداشت ، لباس هم یکی از اقوام پارچه ایی براش از مکه آورده بود عروس خانم لباسو خودش از این پارچه دوخته بود اما بعد می دونید چی شد داماد گفت تو برای اینکه چشمت نکنند اینو پوشیدی و این حلقه رو برداشتی و خرید نکردی . :negah:

سلام
پسره و خانواده اش مذهبیند. اما اینکه تو مراسم عروسی آهنگ و رقص نباشه رو افراط در دین میدونن. میگن ما که عروسیمون مختلط نیست . چه اشکالی داره تو مراسم زنونه آهنگ و رقص باشه. همه عروسیهای فامیل تا حالا اینطوری بوده. تازه گناه هم نداره ...
واقعا اگه برای دختری که خودش مذهبیه ولی خانواده اش مثل خانواده پسر فکر می کنن، همچین خواستگاری بیاد چکار باید بکنه؟ بخاطر همین اختلاف عقیده جواب رد بده؟ اون هم توی این دوره و زمونه که پسر اهل نماز و روزه و سالم کم پیدا میشه ؟؟؟؟؟...

از کارشناسان محترم خواهش می کنم پاسخ بدهند.:Sham:

خاتون مهر;40905 نوشت:
به نظر من باید اول آدم با ظرفیت پیدا کرد تا بعد به مراسم رسید خانمی رو می شناسم که برای عقد مختصرشون حلقه ای معمولی برداشت ، لباس هم یکی از اقوام پارچه ایی براش از مکه آورده بود عروس خانم لباسو خودش از این پارچه دوخته بود اما بعد می دونید چی شد داماد گفت تو برای اینکه چشمت نکنند اینو پوشیدی و این حلقه رو برداشتی و خرید نکردی .

با نظر شما موافقم
من کسی رو می شناسم که همه شرایط پسر رو پذیرفت. مختصر بودن خرید عروسی (در حد واقعا ناچیز)، عروسی نگرفتن و فقط ولیمه دادن و ....
اما بعد از چند ماه زندگی مشترک وقتی بین دختره و پسره اختلاف پیش اومده بود، مادر پسره گفته بود ما این کارا رو می کردیم که شما قبول نکنید و عروسی بهم بخوره.. اما شما از رو نمی رفتید...
قبل از قبول کردن این شرایط تحقیق درست و حسابی از پسره بکنید و مطمئن بشید واقعا باایمانه نه اینکه ادای آدمای با ایمان رو درمیاره... اینکه میگه میخوام عروسیم ساده باشه الزاما نشونه با ایمان بودنش نیست
البته اگه واقعا با ایمان باشه، گرفتن و نگرفتن عروسی و اینکه چقدر هزینه کنه واقعا مهم نیست.

منیب;40947 نوشت:
با نظر شما موافقم
من کسی رو می شناسم که همه شرایط پسر رو پذیرفت. مختصر بودن خرید عروسی (در حد واقعا ناچیز)، عروسی نگرفتن و فقط ولیمه دادن و ....
اما بعد از چند ماه زندگی مشترک وقتی بین دختره و پسره اختلاف پیش اومده بود، مادر پسره گفته بود ما این کارا رو می کردیم که شما قبول نکنید و عروسی بهم بخوره.. اما شما از رو نمی رفتید...
قبل از قبول کردن این شرایط تحقیق درست و حسابی از پسره بکنید و مطمئن بشید واقعا باایمانه نه اینکه ادای آدمای با ایمان رو درمیاره... اینکه میگه میخوام عروسیم ساده باشه الزاما نشونه با ایمان بودنش نیست
البته اگه واقعا با ایمان باشه، گرفتن و نگرفتن عروسی و اینکه چقدر هزینه کنه واقعا مهم نیست.

در جامعه امروز اکثر مردان ناسپس هستند. متاسفانه
عاقبت بی تقوایی ادم ها همینه ... ای کاش ما ادم ها همیشه حواسمون بود در محضر چه کسی هستیم ...:Ealam:

fatemeh135;40722 نوشت:
پیشنهاد شما به این زوج چیست؟:please:
یک پسر از یک خانواده ی مذهبی داره با یک دختر از خانواده ی نیمه مذهبی ازدواج میکنه
خانواده ی پسر با وجودی که خیلی مذهبی هستند در مراسمشون رقص با دایره و تنبک و یا دبه وجود داره
دختر و پسر اصلا دوست ندارند در مراسمشون هیچ رقصی باشه حتی با دبه و قاشق زدن و دست
دوست دارند که فقط تکبیر و صلوات اونها رو روانه ی خونشون کنه:ok:
پیشنهاد شما چیست؟خانواده ها موافقط نمیکنند که هیچ رقصی نباشه:ghamgin:
تکلیف چیست؟

سلام
فرمودید که عقده نه عروسی . راحت بروند دفتر ازدواج عقد کنند بعدش هم شام فامیل نزدیک را دعوت کنند . رقص و آواز هم نمی خواد . دیگه مراسم که جزو واجبات نیست که این همه خانواده ها سخت می گیرند . می شه خیلی راحت و ساده و در عین حال زیبا برگزار کرد . نیازی هم نیست که مراسمی در کار باشه که بخواد بعدا مایه دلخوری یکی از خانواده ها بشه

در ضمن رقص در مراسم ازدواج همیشه بوده حالا الان آهنگ ها مبتذل شده اند اما در قدیم با آهنگ های محلی و لباس هاس زیبای محلی رقص های زیبایی انجام می شد که جنبه آیینی داشته و واقعا با اون چیزی که ما امروز رقص می گیم زمین تا آسمون فرق داشته تازه این رقص ها فقط توسط آقایون انجام می شده با لباس های کاملا پوشیده

اما یک نکته نگران کننده در فرمایش شما وحود داره :

fatemeh135;40722 نوشت:

خانواده فقط بخاطر فشار دختر راضی شده اند و 99% مطمئنم همیشه سر این موضوع اختلاف جدی خواهد بود که ممکنه بین زن و شوهر کدورت درست کنه

حامی;35579 نوشت:
[=georgia]تجربه شما؟
[=georgia]پيشنهادتان؟

سلام وتشکر فراوان از شما بابت مطرح کردن این موضوع بسیار مهم

متاسفانه مثل سایر موارد فرهنگی این مورد هم یک معضل شده .

یا خانواده ها از اون ور بوم می افتند یا از این ور بوم

این مراسمی که ما امروز در ایران اسمش رو عروسی گذاشته ایم یک چیز من درآوردی و مسخره ایست که در هیچ کجای دنیا لنگه نداره

می شه بهش گفت نوعی دیسکوی جنون آمیز ... صدای موسیقی را بقدری زیاد می کنند که اگه کسی اکس هم زده باشه بازم این قدر دیگه زیاد نمی کنه ... همسایه ها تمام در و پنجره شون بشدت می لزره ... دخترا چنان لباس هایی می پوشند که توی بدنام ترین کاباره های خارج هم به ندرت چنین پوششی دیده می شود . بعدش هم که همه می ریزن توی ماشین هاشون و چنان راه بندانی درست می کنند که اگه کشته نده خدا رحم کرده :Narahat::Narahat::Narahat: البته بگذریم از اینکه برخی از این ها کاملا مست هستند .................

اما در مورد عروسی سالم نمی شه اونو مثل مراسم ترحیم برگزار کرد :Narahat:

هر چیزی جایی داره . موسیقی شجریان و شهرام ناظری هم اصلا به درد گوش کردن هم نمی خوره چه برسه به اینکه بخواد توی عروسی پخش بشه ! عین این می مونه که ماست رو بریزی توی نوشابه !!!:Gig:

یه عروسی می تونه عین یه مهمونی بزرگ باشه . همه دور هم جمع و شاد بگو بخند .. نه دیسکو لازم داره نه موسیقی جاز نه شعبده باز و نه خواننده ( بخصوص از این عروسی هایی که خواننده می آورند حالم بد می شه ) ... مهمونی مگه چشه که ما این همه خودمون رو تو دردسر می اندازیم ؟ پس کی می خواهیم یکم خودمون رو راحت کنیم ؟

می شه برای سلامتی عروس و داماد صوات فرستاد که خیلی خیلی اثر عالی داره البته نه زیاد که مثل مراسم ترحیم بشه . در ضمن فکر نمی کنم دست شادی عیبی داشته باشه . نه دست زدنی که فساد در اون باشه دست زدنی که به قصد سلام و تهنیت به عروس و داماد باشه و بعدش هم با صلوات برای سلامتی عروس و داماد می شه دست زدن را تمام کرد ... نظرتون چیه ؟

نقل قول:
خانواده فقط بخاطر فشار دختر راضی شده اند و 99% مطمئنم همیشه سر این موضوع اختلاف جدی خواهد بود که ممکنه بین زن و شوهر کدورت درست کنه
[=arial]قضیه اینه که این دختر رسمشو تغییر داده و پدر و مادرش اینو میدونند و قضیه برای این خواستگار نیست...پدر مادر میدونند که دختر دوست داره مراسمش چه طوری باشه،هر پدر و مادری خوشبختی بچشو میخواد...از این نظر مشکلی نیست:Cheshmak:

نقل قول:
یه عروسی می تونه عین یه مهمونی بزرگ باشه . همه دور هم جمع و شاد بگو بخند .. نه دیسکو لازم داره نه موسیقی جاز نه شعبده باز و نه خواننده ( بخصوص از این عروسی هایی که خواننده می آورند حالم بد می شه ) ... مهمونی مگه چشه که ما این همه خودمون رو تو دردسر می اندازیم ؟ پس کی می خواهیم یکم خودمون رو راحت کنیم ؟
[=arial]
آخ چی میشد خانواده ها زود راضی میشدند که تا این حد مراسم رو مذهبی اجرا کرد:Graphic (48):

داماد به عروس گفته نمیخوام مراسمم مورد لعن اهل بیت ع قرار بگیره

البته نا گفته نماند که داماد گفته دیگه جلوشونو نمیشه گرفت و به رقص با دبه و تنبک راضی شده:narahat:

این عروسه که باز دوست داره مراسم رو مذهبی تر اجرا کنه....

یعنی الان بین خانواده ها مشکلی نیست...داماد هم چندان مشکلی نداره ولی دوست داره رقص نباشه و نمیخواد حتی محرمهاش جلوش برقصند و گفته توی مجلس خانوما نمیاد

ولی عروس دلش میخواد مراسمش مذهبی تر باشه:dokhtari:

درواقع عروس شده کاسه ی داغ تر از آش
:negah:

ولی خوب حرفش درسته دیگه:abroo:

fatemeh135;41066 نوشت:
[=arial][=arial]
آخ چی میشد خانواده ها زود راضی میشدند که تا این حد مراسم رو مذهبی اجرا کرد
داماد به عروس گفته نمیخوام مراسمم مورد لعن اهل بیت ع قرار بگیره
البته نا گفته نماند که داماد گفته دیگه جلوشونو نمیشه گرفت و به رقص با دبه و تنبک راضی شده
این عروسه که باز دوست داره مراسم رو مذهبی تر اجرا کنه....
یعنی الان بین خانواده ها مشکلی نیست...داماد هم چندان مشکلی نداره ولی دوست داره رقص نباشه و نمیخواد حتی محرمهاش جلوش برقصند و گفته توی مجلس خانوما نمیاد
ولی عروس دلش میخواد مراسمش مذهبی تر باشه

ای بابا حالا که داماد راضی - عروس هم راضی تر دیگه چه مشکلی دارند ؟
یه مهمونی شاد درست کنند تازه یه آموزشی هم هست برای بقیه مهمان ها که یاد بگیرند اونها هم همین کار را بکنند
-

مبارکه:Kaf:

سلام
من به این سوال در این تاپیک جواب دادم بعد این جا را دیدم. نظر خودم را با اجازه دوستان اینجا هم قرار می دم:
ببینید دوست گرامی هر کسی با توجه به موقعیتی که در آن قرار دارد می تواند بهترین تصمیم را بگیرد. با توجه به اخلاق و علایق خودش، موقعیت خانوادگی و ...
اما من چند مورد عملی اش را که این روزها به کرات هم شاهد آن هستیم را ذکر می کنم

بسیاری از خانواده ها یا زوج های مذهبی این روزها برای این که در مجلس عقد یا عروسی شان گناه نباشد، به جای گرفتن جشن سفر را انتخاب می کنند که اتفاقاً گزینه ی مناسبی است و در آن حرف و حدیث هم نیست. مثلاً با حضور اعضای خانواده عقد می کنند بعد یک سفر زیارتی و پس از آن یک مهمانی.
از آن جایی که اصولاً به یک سفر زیارتی مثل سوریه، کربلا، مکه و یا با توجه به شرایط اقتصادی مشهد می روند مهمانی که برگزار می شود بیشتر حالت مهمانی های بعد از سفر زیارتی را دارد؛ اما طبق سنت ولیمه هم داده اند، جشن هم گرفته شده:Kaf:
مهمتر از همه این که به لحاظ اقتصادی خیلی هم به صرفه تر است، به جای این که هزینه ی تالار و ... را بدهید به سفری رفته اید که شیرینی اش به یادماندنی تر است. تازه این مسئله دیگر در جامعه پذیرفته هم شده و حرفی در آن نیست

راهکار دیگر اگر مقید به برگزاری جشن هستید: به جای دعوت کردن ارکستر یک گروه نمایشی دعوت کنید. یادمه در خاطرات یکی از شهدا می خوندم که جشن ازدواجش را در مسجد برگزار کرده بود و یک گروه نمایش ( نمایش ورزشی) هم دعوت کرده بود. حالا شما مسجد نرید توی همون تالار به جای این که ارکستر باشه گروه نمایش باشه، نه مداحیه که بعضی ها اعتراض کنند و نه موقعیت گناهه، برای تنوع هم می شه مثلاً هم از این گروه های نمایش رزمی و هم یک گروه تئاتر دعوت کرد. اتفاقاً چون یک ایده ی نو هست استقبال هم می شه

خودتون باید موقعیت را بسنجید و یک راهکار مناسب انتخاب کنید

حامی;37396 نوشت:

اما این سوال جناب مشاور
اگر اجازه بدید من در ابتدا به یک نکته اشاره کنم و آن واژه ی مذهبی است. هر کسی از واژه ی مذهبی تعریف خاص خود را دارد، شخصی با یک سری مشخصات خاص که شاید با تعریفی که در ذهن دیگری وجود دارد فرق کند.

گاهی تعاریفی که ما در ذهن داریم با مصداق واقعی آن واقعاً فاصله دارد. اجازه بدید زیاد توضیح ندم و صرفاً یک نمونه از یک خواهر و برادر بیاورم

در نزدیکان خانواده ی شهیدی داریم، یکی از دختران این شهید واقعاً فرد ساده زیستی بود، به صورتی که وقتی برای خرید عقد رفته بودند حتی چادر هم نخریده بود! سرویس طلا هم نخریده بود صرفاً یک حلقه ی بسیار بسیار ساده... برای مهریه هم سر سفره ی عقد آقای داماد گفته بود چون مهریه عندالمطالبه است من فقط یک ماشین پیکان دارم که حدود 5 میلیون ارزش دارد، همان را مهریه می دهم دختر هم گفته بود قبول بعد پدر خود داماد دلش سوخته بود! گفته بود من دو عروس دارم که مهریه شان 8 میلیون است این عروسمم همین قدر باشد. جشن شان هم فقط و فقط اقوام نزدیک را شام دادند، حتی تالار هم نگرفتند، خیلی خیلی ساده، خود عروس خانم گفت می خوام فقط ولیمه بدیم نه گناه کنیم

برادری دارد این خانم که وی واقعاً شخص مقیدی است، مقید به انجام واجبات و مستحبات و ترک محرمات، هر وقت سراغش را می گرفتیم یا دعای ندبه بود یا توسل یا...
گفته بود می خواهد همسرش حتماً حافظ قرآن باشد، پس از جستجوی فراوان دختری را یافتند که مدرس حوزه ی علمیه بود و با تحصیلات حوزوی. مهریه ی دختر را گفته بودند دویست و چند میلیون پسر هم در آن گفته بود قبول بعداً بزرگان فامیل جمع شده بودند و خانواده ی دختر را راضی کرده بودند که کمتر خلاصه شده بود 180 میلیون! از چند روز بعد از عقد هم نمی دانم به چه دلیلی مشکل پیش آمده بود و دختر به جای حل مشکل می خواست طلاق بگیرد! چندی پیش جشن عروسی شان بود، می گفتند خیلی جشن مفصلی بوده اگر چه گناه در آن نبوده ولی خیلی مفصل و تجملاتی برگزار شده!!!

البته من الان قصد نقد این دو مورد بالا را ندارم، چرا که می دانم حداقل آن آقا پسر معیارش برای انتخاب ایراد داشت، بهتر بود به جای این که بگوید حافظ قرآن، نگاه می کرد ببیند عمل کننده به قرآن است یا خیر!

اما از این دو نمونه خواستم به این نتیجه برسم که مذهبی که مد نظر ماست آیا شخصی عامل به قرآن است یا صرفاً نام مذهب را بر خود دارد بدون این که عامل واقعی قرآن باشد. خیلی ها در جامعه ظاهر مذهبی دارند اما مذهبی نیستند

اگر آن دختر به قرآن عمل کند، خب با توجه به شرایط زندگی و جامعه ی امروز به مال دنیا و تجملات نیز نگاه متعادلی خواهد داشت، اما ...

منم یه سوالی داشتم ما فرض میگیریم آهنگ نباشه و همه جمع بشن گروه گروه میشنن حرف میزنن

ولی این نکته هست در این صحبت ها غیبتی بشه و.... که حتما هم میشه حداقل در مراسم خانوم ها خیلی سرشون درد میکنه این طور جایی بشه بشینن حرف بزنن

آیا مراسمی که به گناه کبیره دچار میشه و ما خدمان اگاهانه این کارو انجام میدیم و زمینه را فراهم میکنیم مشکلی نداره

کسی نگفته رقصیدن گناه کبیره هست البته گناه رو کم نمیشمریم ولی غیبت کردن گناه کبیره هست

البته تمام مراسم رو نمیگم بعضی از مراسم ها حالا نظر دوستان چیه؟

دوستان نطرشونو بیان کنند باید همه جنبه ها رو در نطر گرفت

iran masood;41606 نوشت:
منم یه سوالی داشتم ما فرض میگیریم آهنگ نباشه و همه جمع بشن گروه گروه میشنن حرف میزنن

ولی این نکته هست در این صحبت ها غیبتی بشه و.... که حتما هم میشه حداقل در مراسم خانوم ها خیلی سرشون درد میکنه این طور جایی بشه بشینن حرف بزنن

آیا مراسمی که به گناه کبیره دچار میشه و ما خدمان اگاهانه این کارو انجام میدیم و زمینه را فراهم میکنیم مشکلی نداره

کسی نگفته رقصیدن گناه کبیره هست البته گناه رو کم نمیشمریم ولی غیبت کردن گناه کبیره هست

البته تمام مراسم رو نمیگم بعضی از مراسم ها حالا نظر دوستان چیه؟

دوستان نطرشونو بیان کنند باید همه جنبه ها رو در نطر گرفت

سلام
اینترنتم را دارم عوض می کنم برای همین دیگه فعلا فقط دایل آپ دارم واسه همین کمتر می آم ...

دوست عزیز مگه فکر می کنید در مراسم عروسی در ایران کم غیبت می شه ؟ .. چه جشن باشه با 2000 مهمان چه فقط یک مهمانی شام با 20 مهمان تا دلتون بخواهد غیبت هست متاسفانه ... خانواده داماد پشت سر خانواده عروس .. و .. خانواده عروس هم پشت سر خانواده داماد ....

در ضمن من نمی گم آهنگ نباشه ... آهنگ اگه زمینه فساد درش نباشه یا در مجلس لهو نباشه و صداش هم از همون اتاق بیرون نرود و طوری نباشه که ناله و نفرین همسایه پشت سرش باشه که مجازه .. ... این همه آهنگ های محلی شاد داریم . تلوزیون هم آهنگ شاد داره فقط باید کمی وقت بگذاریم خودمون انتخاب کنیم

سلام
شهید دستغیب اشتغال به ملاهی را جز گناهان کبیره آورده است. و قرآن صریحا فرموده مومن از لغو پرهیز می کند عن الغو معرضون.
براساس نظر همه کارشناسان دین،
نمی شود جلوی گناه را با گناه گرفت.
البته بماند که در بسیاری از عروسی ها به موسیقی لهوی تنها هم اکتفا نمی شود. عرق، ورق،اختلاط نامحرم و.....هم چاشنی میشه. این مواقع داستانش مثل سرسره رفتی سرمی خوری میری پایین.
رسانه ها الان تا حدودی نارسای (مذهبی اند)
در سریال جراحت هم عروس خانم با آرایش و لباس عروس جلوی دامادشون و هزار تا جوون که له له می زنند برای ازدواج ظاهر میشه( البته می دونم ما خشکیم باید ما هم تر شویم خیلی از مذاق ها نمی پسندد از این حرفا بزنیم می گویند بابا برو حال داری؟ ای کاش ما حال داشتیم اگر داشتیم از حرف مردم ناراحت نمی شدیم (حال بهارهمدانی رو، حال میززا جواد ملکی تبریزی رو حال کشمیری رو ....)

حامی;41624 نوشت:
سلام
شهید دستغیب اشتغال به ملاهی را جز گناهان کبیره آورده است. و قرآن صریحا فرموده مومن از لغو پرهیز می کند عن الغو معرضون.

سلام
کاملا درسته :Gol:

موسیقی سالم هم داریم که اصلا لهو نیست . وگرنه موسیقی لهو که کاملا گناهه .

سلام دوستان

بیاییم خدا را در شادیمان شریک کنیم

بر طبق احکام شرع اسلام

بعضی از کار ها مثل رقص در شرایطی حرام است

خوب بیایید جشنمان را حلال برگزار کنیم

هدف از ایجاد این تایپیک یافتن راه حلی جدید برای جشنی حلال است

تا هم شاد باشد و هم حلال :hamdel:

تا خدا را در شادیمان شریک کنیم:ok::Kaf:

خوب چرا در این انجمن مطرح کردم؟:Gig:

چون کسی بخواهد توی این زمانه جنشی حلال برپاکند یک فضیلت اخلاقی است

و این نام می تواند انگیزه را بالا ببرد:Gig:

البته اگر جایی نیاز به حکم شرع بود از کارشناسان یا اهل علم کمک خواهیم گرفت:Gig::khandeh!:

بسم الله:Gol:

mkk1369;111347 نوشت:
بیاییم خدا را در شادیمان شریک کنیم

سلام
خدا در هیچ چیزی با کسی شریک نیست او یک یکی در مقابل یکهای دیگر نیست که با آنها شریک شود او یکی فراگیرنده همه یکهای عالم است پس بهتر بود می فرمودید : بیایید در جشنهایمان خشنودی خدا را وارد سازیم یا ...
موفق باشید

حامد;111349 نوشت:
سلام خدا در هیچ چیزی با کسی شریک نیست او یک یکی در مقابل یکهای دیگر نیست که با آنها شریک شود

سلام

شراکت نه به آن معنا

منظور من از شراکت یعنی اینکه
وقتی ما کاری حلال یا جشنی حلال برپا می کنیم

خودمان را شاد کرده و همچنین

خدا را شاد کرده ایم

و اگر جشنی حرام بر پا کنیم
خودمان را شاد کرده ایم
اما خدا را ناراحت و غمگین کرده ایم

در اصل خدا نه ناراحت می شود و نه غمگین
این احساسات برای فهم ما است

مثل ید الله

اسد الله

خدا که شیر ندارد

اما لقب یا تمثیل است برای فهم مطلب

نه فرا تر

با این حال اگر کارشناسان یا مدیران عنوان را مناسب نمی بینند

اصلاح کنند

ممنون:Gol:

:Gig:

حامی;35579 نوشت:

تجربه شما؟

پيشنهادتان؟

يـس;35824 نوشت:

بهترين راه اين است كه دو طرف يه سري از رفقاي شر و شور خود را دعوت كنند تا مجلس گرمي كنند و بقيه رقصيدن يادشان برود!!!

روشنا;36121 نوشت:

پخش فيلم . منظورم فقط سريال نيست . پخش تردستي ، طنز ، كليپ هاي جالب ، انيميشن و ...

اصلا يه مشت تصوير جالب از تو اينترنت در بياريم بعد سر هم بزنيم و پخش كنيم حالا يه صوت هم بندازيم روش .مداحي ، صداي طبيعت و ابشار و اواز پرندگان و بارون ... تو اينترنت همه چي گير مياد .

اجراي بعضي بازيها ، اجراي مسابقه پرسش و پاسخي يا هر مسابقه اي با جايزه :hedye:

معمولا مراسم عروسي همزمان هست با اعياد . دعوت از مداح هم كه دوستان اشاره كردن

sajedee;41588 نوشت:

راهکار دیگر اگر مقید به برگزاری جشن هستید: به جای دعوت کردن ارکستر یک گروه نمایشی دعوت کنید. یادمه در خاطرات یکی از شهدا می خوندم که جشن ازدواجش را در مسجد برگزار کرده بود و یک گروه نمایش ( نمایش ورزشی) هم دعوت کرده بود. حالا شما مسجد نرید توی همون تالار به جای این که ارکستر باشه گروه نمایش باشه، نه مداحیه که بعضی ها اعتراض کنند و نه موقعیت گناهه، برای تنوع هم می شه مثلاً هم از این گروه های نمایش رزمی و هم یک گروه تئاتر دعوت کرد. اتفاقاً چون یک ایده ی نو هست استقبال هم می شه

با سلام و احترام

با یک نگاه کوتاه به مطالب چند مورد از پیشنهادات دوستان رو گزینش کردم. (ببخشید نتونستم دقیق همه رو بخونم.)

دوستان پیشنهاد و نظر دیگه ای ندارند؟

با تشکر

حامی;35579 نوشت:
[=georgia]تجربه شما؟
[=georgia]پيشنهادتان؟

با سلام

1. خوب است که مجلس عروسی به صورت شاد و پر شور برگزار شود.

2. شادی و نشاط عروسی می تواند به صورت های زیر اجرا شود:

الف. استفاده از افراد خوش صوت برای خواندن اشعار در مدح اهل بیت (ع) و اشعار فکاهی و طنز.

ب. استفاده از گروه های تئاتر و نمایش های کمدی.

ج. استفاده از موسیقی های غیر حرام.

3. شور عروسی نباید حرامی در پی داشته باشد چرا که توجه به حرمت،

بسیار مهمتر از توجه به شادی و نشاط عروسی است.

حرام هایی که باید هر کس با توجه به نظر مرجع تقلید خود آنها را رعایت کند عبارتند از:

الف. مزاحمت و آزار مردم و همسایه ها.

ب. گوش دادن به موسیقی حرام.

ج. رقص های حرام و تماشای آن و حضور در مجلسی که تایید آن به حساب می آید.

د. اختلاط های حرام زن و مرد و نگاه های حرام.

می تونید مطالب کامل این پست رو در آدرس زیر مشاهده بفرمایید.

http://www.askdin.com/showthread.php?t=13185&page=5

پست های 43 و 44

سادات;35641 نوشت:
سلام استاد.
موضوع خوبي رو مطرح كرديد.
متاسفانه خيليها فقط شادي رو توي رقص و آهنگهاي آن چناني ميدانند.
بابا راههاي بهتري هم هست.
همين موسيقي شجريان و ناظري يا ديگر موسيقيهاي سنتي مگه چه عيبي دارند كه در عروسيهامون از موسيقيها لهو و لعب يك عده آدم بي هدف اون اور آبي استفاده ميكنيم.
درسته به شجريان و ناظري دسترسي نداريم اما دوستاني هستند كه در اين زمينه خبره هستند و مي توانيم از اين گروه ها براي مراسممون دعوت كنيم كه لااقل اشعار با محتوا و در عين حال شاد با آهنگهاي زيبا و روح نواز اجرا كنند تا روح و روان ما آرامش پيدا كند نه اينكه اعصابمان بهم بريزد. حتي از رقصهاي محلي و سنتي دسته جمعي مي توان اجرا كرد. شعرهاي محلي خواند.
از همين لطيفه هاي زيباي قرآني يا لطيفه هايي كه در آن توهين يا هجو نباشه تعريف كرد.
نمايشهاي شاد و نه لغو اجرا كرد.
خيلي كارا ميشه كرد.

سلام .بله به راحتی می شود مراسم ازدواج هم شاد باشد ،هم ساده و مذهبی،من و همسرم در حرم مطهر حضرت معصومه (س) عقد کردیم وچه عقد آسمانی ای بود،مراسم ازدواجمان هم خیلی ساده،در یک سالن خوب،بدون هیچ گناهی برگزار شد،همه می گفتند ،خیلی مراسم خوبی بود،خدارو شکر بعد از چندین سال ،هر سال خوشبخت تر و خوشبخت تر هستیم. :hamdel:

رز;169690 نوشت:
همين موسيقي شجريان و ناظري يا ديگر موسيقيهاي سنتي مگه چه عيبي دارند كه در عروسيهامون از موسيقيها لهو و لعب يك عده آدم بي هدف اون اور آبي استفاده ميكنيم. درسته به شجريان و ناظري دسترسي نداريم اما دوستاني هستند كه در اين زمينه خبره هستند و مي توانيم از اين گروه ها براي مراسممون دعوت كنيم كه لااقل اشعار با محتوا و در عين حال شاد با آهنگهاي زيبا و روح نواز اجرا كنند تا روح و روان ما آرامش پيدا كند نه اينكه اعصابمان بهم بريزد. حتي از رقصهاي محلي و سنتي دسته جمعي مي توان اجرا كرد. شعرهاي محلي خواند.

چرا موسیقی.هر نوع موسیقی ضرر های خودش رو داره.جز آهنگ قرآن و طبیعت
بدون موسیقی هم میشه مجلس شاد و پر باری داشت

تو این دور و زمونه هر کی مجلس عروسیش آهنک نداشته باشه میگن امله و این خیلی بده برای یک جامعه ی اسلامی

به نام خدا
سلام علیکم

از عزیزانی که خودشون یا اطرافیانشون عروسی رو بدون ساز و آهنگ و بشکلی که امروزه مد هستش بلکه مراسمی شاد، همراه با آموزه های دینی، معرفتی و اخلاقی بوده برگزار کردند، اطلاعات این قبیل گروه ها که این مراسم رو به اجرا میگذارند به اشتراک بگذارند تا دیگران هم بتونند از این اشخاص و گروه ها در مراسمشون بهره ببرند.

موضوع قفل شده است