جمع بندی خدا تحت چه شرایطی کمک می کند؟

تب‌های اولیه

49 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خدا تحت چه شرایطی کمک می کند؟

سلام

نقل است:

چطور توقع داری خدا در امتحان رانندگی بهت کمک کنه قبول شی
در صورتیکه:

وقتی خدا به قربانیان هولوکاست کمک نکرد و صدای فریادشان را نشنید

صدای فریاد دختری که در دل شب مورد تجاوز گروهی واقع شد نشنید

و.......

چه جوابی بدهیم؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد قول سدید

[TD][/TD]

بی ادعا;1026343 نوشت:
سلام

نقل است:

در صورتیکه:

و.......

چه جوابی بدهیم؟

با سلام و عرض ادب و آرزوی توفیق روزافزون

برای پاسخ به شبهه حاضر، بهتر است به شرایط و موانع دعا بپردازیم تا روشن شود آنچه که در شبهه آمده است، ناشی از بدفهمی دیدگاه دین در باب دعا است. بدین منظور، توجه شما را به این نکات جلب می کنیم:

1. یکی از مسلمات دینی از این قرار است که خداوند در همه جا حاضر است و صدای ما را می شنود و دعای ما را مستجاب می کند: « وَ إِذا سَأَلَكَ عِبادي عَنِّي فَإِنِّي قَريبٌ أُجيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ فَلْيَسْتَجيبُوا لي‏ وَ لْيُؤْمِنُوا بي‏ لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ»(1)؛ یعنی: «و هنگامى كه بندگان من، از تو در باره من سؤال كنند، (بگو:) من نزديكم! دعاى دعا كننده را، به هنگامى كه مرا مى‏خواند، پاسخ مى‏گويم! پس بايد دعوت مرا بپذيرند، و به من ايمان بياورند، تا راه يابند(و به مقصد برسند)».

2. اما در متون دینی به این نکته نیز تاکید شده است که استجابت دعا شرایط و موانعی دارد که گاهی به همین جهت، خداوند آن را مستجاب نمی کند. براى استجابت دعا باید شرایطى را آماده نمود و موانعى را برطرف ساخت.
مثلا کسی که ارتباط خوبی با خدا ندارد و فقط هنگام مصیبت و مشکلات به او مراجعه می کند، شایستگی برآورده شدن دعا را ندارد. به همین جهت، قرآن کسانى را که فقط در هنگام گرفتارى و مشکلات دعا مى‏کنند، نکوهش کرده است.(2)
امام صادق (ع) مى‏فرماید: «کسى که پیش‏دستى در دعا نکند و فقط در وقت نزول بلا دست به دعا بردارد، دعایش در آن وقت مستجاب نگردد و فرشتگان گویند: این آواز را نشناسیم». در روایت دیگرى آمده که «به او مى‏گویند: تا امروز کجا بودى؟!».(3)
خداوند به حضرت داوود(ع) فرمود: «مرا در روزهاى خوش و آسایش یاد کن تا من دعاى تو را در روزهاى گرفتارى و سختى اجابت کنم».(4)
همچنین گاهی دعا از صمیم قلب نیست و یا شخص هنوز مطمئن نیست که خداوند صدایش را می شنود و در صورت صلاحدیدش آن را برآورده می سازد. در این راستا، امام صادق(ع) فرمود: «خدا دعایى را که از دل غافل و بى خبر برخیزد، مستجاب نمى‏کند. پس وقتى دعا می‌کنى، از عمق دل به او روى آور (و دلت را با زبانت همراه گردان) و سپس به اجابت دعایت مطمئن باش».(5)
همچنین گاهی پیش می آید که شخص دعا می کند اما خودش هیچ تلاشی در آن راستا ندارد. در واقع، این تلقی از دعا کاملا نادرست است که خدا خودش کارها را از طریق معجزه درست می کند و نیازی به تلاش و کوشش من نیست. می دانیم که خداوند کارها را از طریق اسبابش پیش می برد. در این راستا، پیامبر اکرم(ص) فرمود: «الداعى بلا عمل کالرامى بلا وتر؛ کسى که دعا مى‏کند و به دنبال آن تلاش و عمل نمى‏کند، مانند آن است که بى چله کمان تیر مى‏اندازد».(6)
گاهی هم دعا برآورده نمی شود چرا که ما گناهکاریم. مردى به امام علی (علیه السلام) عرض کرد: خداوند مى‏فرماید: «ادعونى استجب لکم» پس چرا ما دعا مى‏کنیم، ولى اجابت نمى‏شود، حضرت فرمود: چون دل‏هاى شما در هشت مورد خیانت و بى وفایى کرد: خدا را شناختید، ولى حقش را آن گونه که بر شما واجب بود، ادا نکردید ... پس تقوا پیشه کنید؛ کارهایتان را اصلاح کنید؛ امر به معروف و نهى از منکر کنید تا خدا دعایتان را مستجاب کند.(7)

...

3. بنابراین، از مسلمات دینی است که خداوند دعا را در صورت مهیا بودن شرایط و فقدان موانع، برآورده می سازد. اما مطلب دیگری نیز در باب دعا وجود دارد که نباید آن را مغفول قرار داد مبنی بر این که شکل و شمایل استجابت دعا متنوع است: گاهی همان لحظه است و گاهی با تاخیر رخ می دهد؛ گاهی در این دنیا حاصل می شود و گاهی به آخرت حواله داده می شود؛ گاهی به همان شکلی است که طلب کرده ایم و گاهی به همان شکلی مستجاب می شود که خداوند خودش به صلاح ما می داند. اما در هر صورت، دعای ما در صورت وجود شرایط و فقدان موانع، مستجاب می شود. این تغییر یا تاخیر در اجابت دعا نیز ناشی از بُخل او نیست بلکه ناشی از حکمت و خیرخواهی او است که ما کاملا به جوانب مختلفش آگاهی نداریم.
در این راستا، امیرمؤمنان(ع) می فرماید: «دیر اجابت نمودن خدا، ‌تو را ناامید نکند که همانا بخشش،‌ بسته به مقدار درخواست است و چه بسا در اجابت دعای تو تأخیر رخ دهد تا درخواست تو طولانی تر گردد و بخشش او کامل تر شود. چه بسا چیزی را خواسته ای و تو را نداده و بهتر از آن را در این دنیا یا آن دنیا داده و یا بهتر آن بوده که آن را از تو باز دارد. چه بسا چیزی را طلب نمودی که اگر به تو می داد،‌ تباهی دین و دنیای خود را در آن می دیدی».(8) همچنین امام سجاد(ع) می فرماید: «دعای مؤمن یکی از سه فایده را دارد: یا برای او ذخیره می گردد یا در دنیا برآورده می‌شود یا بلایی را که می خواست به او برسد،‌ از وی می‌گرداند».(9)

4. بنابراین، دعا در صورت برخورداری از شرایط و فقدان موانع، برآورده می شود؛ گاهی به همان شکل و شمایلی که ما می خواهیم و گاهی هم به شکل و شمایلی که خداوند به مصلحت می داند. بنابراین، اگر دعایی برآورده نمی شود یا بدین خاطر است که شرایطش مهیا نیست و یا بدین خاطر است که موانعی در کار است و یا بدین خاطر است که فعلا به مصلحتم نیست و احتمالا در موقعیت دیگری به همان شکل و شمایل و یا با تغییراتی جبران می شود. در هر صورت، با آن اصل مسلم دینی که خداوند دعای بندگانش را مستجاب می کند، تعارضی ندارد. تعارض زمانی بوجود می آید که ما فقط به یک آیه نظر کنیم و بگوییم که خدا دعای بندگان را برآورده می کند؛ در حالی که در سایر آیات و روایات، این آیه توضیح داده می شود که استجابت دعا در صورت فقدان موانع و وجود شرایط است و گاهی با تاخیر و تغییر همراه است.

5. در پایان خالی از لطف نیست که به این اصل دینی نیز توجه کنیم که اساسا ما انسانها به این دنیا آمده ایم تا در موقعیت های سخت و شیرین، امتحان شویم. اساسا قرار نیست زندگی ما بدون سختی و مشکلات و شرور باشد تا گفته شود هر دعایی درباره رفع شرور باید مستجاب گردد(10). اگر قرار بود هر گاه شری به ما برسد، دعا کنیم و دعایمان مستجاب شود، اساسا موقعیت امتحان و آزمایش ایجاد نمی شد و نقض غرض صورت می گرفت. بنابراین، می بایست در طول زندگی همواره برای خودمان این جمله را تکرار کنیم که ما در محضر خدا هستیم و قرار است امتحان شویم و صبوری کنیم تا عیار بندگی و رضایت ما بروز یابد و لایق درود و رحمت ویژه الهی قرار گیریم و بدانیم که خدا با صابران است.

6. با عنایت به این توضیحات روشن می شود که شبهه حاضر ناشی از بدفهمی دیدگاه دینی در باب دعا است. اگر بفهمیم که استجابت دعا شرایط و موانعی دارد و به شکل و شمایل متنوع برآورده می شود، مشخص می شود که چرا گاهی خدا دعا را به همان شکلی که دعاکننده طلب کرده برآورده نمی سازد. به بیان دیگر، شبهه کننده انتظار و تلقی خاصی از دعا را پیش کشیده که اساسا از منظر دینی قابل قبول نیست و به همین جهت، اشکالش نیز منتفی می شود.

پی نوشت ها:
1. بقره: 186
2. یونس: 12.
3. شیخ کلینی، کافى، انتشارات دار الکتب الاسلامیه، 1365، ج 2، ص 472.
4. علامه مجلسی، بحارالانوار، انتشارات موسسه الوفاء، 1403، ج 93، ص 381.
5. همان، ص 305.
6. همان، ص372.
7. همان، ص 376 و 377.
8. سید رضی، نهج البلاغه، انتشارات مشهور، 1379، نامه 31.
9. ابن شعبه حرانی، تحف العقول، مؤسسة النشر الاسلامي، 1404، ص 280.
10. بقره: 155-157

قول سدید;1026642 نوشت:
بنابراین، از مسلمات دینی است که خداوند دعا را در صورت مهیا بودن شرایط و فقدان موانع، برآورده می سازد.

سلام

فرمودید از مسلمات دینی

پس طبق این مسلمات نتیجه میگیریم دعای اون دو تا مثالی هم که در ابتدای موضوع بیان کردم بایستی در صورت مهیا بودن شرایط و فقدان موانع برآورده یمشد.
حال بفرمایید این موانع چه بودند و شرایط چه بود که مستجاب نشد؟

قول سدید;1026641 نوشت:
مثلا کسی که ارتباط خوبی با خدا ندارد و فقط هنگام مصیبت و مشکلات به او مراجعه می کند، شایستگی برآورده شدن دعا را ندارد. به همین جهت، قرآن کسانى را که فقط در هنگام گرفتارى و مشکلات دعا مى‏کنند، نکوهش کرده است.(2)

از کجا معلوم اگر خدای دعای کسی که رابطه خوبی باهاش نداشته مستجاب میکرد اون بنده ترغیب میشد و از بندگان مخلص خدا نمیشد؟ این که خیلی خوبه که.مسلما خدا اصلا مایل نیست بنده هاش از درگاهش دور شن و به هر بهانه ای دوست داره به طرفش بیان

قول سدید;1026643 نوشت:
. بنابراین، دعا در صورت برخورداری از شرایط و فقدان موانع، برآورده می شود

بزرگوار شرایط و موانعش مانند هفت خوان رستم هست :-s

این تاپیک رو توصیه می کنم ببینید بی ادعای عزیز:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=55477

بی ادعا;1026650 نوشت:
سلام

فرمودید از مسلمات دینی

پس طبق این مسلمات نتیجه میگیریم دعای اون دو تا مثالی هم که در ابتدای موضوع بیان کردم بایستی در صورت مهیا بودن شرایط و فقدان موانع برآورده یمشد.
حال بفرمایید این موانع چه بودند و شرایط چه بود که مستجاب نشد؟

سلام و عرض ادب

آنچه عرض شد، اصولی بود که متون دینی درباره دعا گفته اند؛ یعنی اصولی که خداوند در استجابت دعا آنها را در نظر می گیرد و با این قواعد برخی از دعاها را برآورده می سازد و برخی را نه.

اما این که در هر مورد، به چه دلیلی دعا برآورده می شود و به چه دلیلی نمی شود، خارج از حوزه علم و آگاهی ما است. (حتی علم ما به این اصول نیز خارج از حوزه آگاهی ما بوده و از طریق وحی و متون دینی برای ما کشف شده است).

شبیه به این که اصول رانندگی را می دانیم اما دلیل این که چرا این راننده در این مورد با جدول تصادف کرده است را نمی دانیم: خواب بوده یا ترمز ماشین از کار افتاده یا برای این که به عابر یا حیوان نزند چنین شده یا ...

بی ادعا;1026651 نوشت:
از کجا معلوم اگر خدای دعای کسی که رابطه خوبی باهاش نداشته مستجاب میکرد اون بنده ترغیب میشد و از بندگان مخلص خدا نمیشد؟ این که خیلی خوبه که.مسلما خدا اصلا مایل نیست بنده هاش از درگاهش دور شن و به هر بهانه ای دوست داره به طرفش بیان

مساله اینجاست که ترغیب بنده به سوی خدا، تنها اصل موثر در استجابت دعا نیست. همانطور که عرض شد اصول متنوعی در این زمینه وجود دارد که به برخی از آنها اشاره کردیم.

**گلشن**;1026654 نوشت:
بزرگوار شرایط و موانعش مانند هفت خوان رستم هست

سلام و عرض ادب

به هر حال، اجابت دعا بخشی از تدبیر جهان هستی است و اصول و قوانینی دارد که بخشی از آنها به ما باز می گردد (مثلا توبه از گناه و تلاش برای تحقق هدف و ... ) و برخی به نظام هستی و منافع و مصالح عامّ(مثلا مصلحت عامی که آتش برای بقای هستی دارد حتی اگر در یک مورد خاص به ضرر من باشد و ...). خداوند می داند چه طرحی برای تدبیر کل هستی خیر است و می داند چگونه چنین طرحی را تدبیر نماید.

خداوند مدبّر کل هستی است و قرار نیست فقط به مصلحت جزئی من در این مورد خاص نظر کند. او جهانی را طراحی می کند که مجموعا خیر باشد. طبیعتا برای تدبیر این جهان، به قوانین و اصولی نیاز است و ...

قول سدید;1026710 نوشت:
اما این که در هر مورد، به چه دلیلی دعا برآورده می شود و به چه دلیلی نمی شود، خارج از حوزه علم و آگاهی ما است. (حتی علم ما به این اصول نیز خارج از حوزه آگاهی ما بوده و از طریق وحی و متون دینی برای ما کشف شده است).

سلام

من که نخواستم از قصد و فکر خدا حرف بزنید.شما طبق اصل میفرمایید اگر شرایط باشد و موانعی نباشد دعای هر کسی مستجاب میشود.پس این هرکس باید شامل مثلا قربانیان هولوکاست هم بشود.حال من خواستم بگید موانع این افراد چه بوده.چطور خدایی که ارحم الراحمین است صدای اینها نشنوه

اصلا نمیشه تصورش کرد

بی ادعا;1026728 نوشت:
سلام

من که نخواستم از قصد و فکر خدا حرف بزنید ... چطور خدایی که ارحم الراحمین است صدای اینها نشنوه. اصلا نمیشه تصورش کرد

سلام و عرض ادب

چندنکته تقدیم می شود:

1. احتمالا منظور شما از نشنیدن صدای دعا، استجابت دعا است. مطمئنا به فرق این دو ملتفت هستید و از بابت تاکید متذکر شدم.

2. همانطور که مشخص است پرسش شما از قصد و دلیل این مطلب است که چرا خدا دعای آنها را مستجاب نکرده است. بنابراین، اگرچه ابتدا می فرمایید چنین سوالی ندارم اما مشخصا سوال شما همین است چنانچه در انتها به این سوال تصریح می فرمایید.

3. اگر بخواهیم دلیل این مطلب را حدس بزنیم و در میان اصولی که میشناسیم، برخی از آنها را ذکر کنیم -بی آن که در این زمینه ادعای گزاف داشته باشیم و قاطعانه سخن بگوییم- می توانیم به این اصول اشاره کنیم: در جای خودش اثبات شده که خداوند کمالات مختلفی را ایجاد کرده است که یکی از آنها کمال اختیاری است که از طریق مختار قرار دادن انسانها بدست می آید. مختار بودن نیز مستلزم امکان صدور خیر و شر از سوی انسان است. اگر قرار است من مختار باشم، باید بتوانم هم شرّ ایجاد کنم و هم خیر. اما از سوی دیگر اگر قرار باشد هر گاه از سوی انسانی فعل شرّی صادر شد و به دیگران آسیب وارد شد، خداوند بواسطه دعا یا هر دلیل دیگر، مستقیما ورود کند و مانع از وقوع آن فعل اختیاری شرّ بشود، پس اساسا اختیار منتفی می شود. به همین جهت، خداوند جز در موارد نادر -که نمی توان به صورت قطعی دلایلش را احصاء کرد- مانع از وقوع فعل اختیاری شرّ نمی شود؛ حتی اگر قرار باشد آن شرّ به انسان معصوم و اولیای خدا (مثلا امام علی یا امام حسین و ... علیهم السلام) وارد شود.

4. این مطلب به معنای رحمان و بخشنده نبودن خدا نیست. در واقع، خداوند اوصاف مختلفی از جمله علم و حکمت را نیز دارد. اگر قرار باشد حکیمانه جهان را خلق و تدبیر کند، باید به اصول تدبیری خودش پایبند باشد تا جهان به هدف و نظم مطلوب خودش برسد. به همین جهت، رحمت و بخشندگی خدا را نباید با رحمت و رقت قلب انسانی و بشری یکی دانست. این دو ضمن شباهت هایی که دارند، بسیار متفاوتند.

سلام.
من سوالی دارم اگر من قدرت داشته باشم آگاهانه به فردی کمک کنم و کاری انجام ندم در مورد من چه قضاوتی خواهند کرد ؟؟
اگر خداوند قبل از خلقت آدمی [="#FF0000"]اینها را آگاهانه می دانسته[/] چه چیزی مجبورش کرده که با این وضعیت حتی به اعتراض فرشتگان هم توجهی نکند و آدمی را خلق کند ؟

قول سدید;1026986 نوشت:
1. احتمالا منظور شما از نشنیدن صدای دعا، استجابت دعا است. مطمئنا به فرق این دو ملتفت هستید و از بابت تاکید متذکر شدم.
بله منظور همین است.وگرنه میدانم خدا صدای همه دعاها را میشنوه ولی همه را مستجاب نمیکنه

قول سدید;1026986 نوشت:
اگر بخواهیم دلیل این مطلب را حدس بزنیم و در میان اصولی که میشناسیم، برخی از آنها را ذکر کنیم -بی آن که در این زمینه ادعای گزاف داشته باشیم و قاطعانه سخن بگوییم- می توانیم به این اصول اشاره کنیم: در جای خودش اثبات شده که خداوند کمالات مختلفی را ایجاد کرده است که یکی از آنها کمال اختیاری است که از طریق مختار قرار دادن انسانها بدست می آید. مختار بودن نیز مستلزم امکان صدور خیر و شر از سوی انسان است. اگر قرار است من مختار باشم، باید بتوانم هم شرّ ایجاد کنم و هم خیر. اما از سوی دیگر اگر قرار باشد هر گاه از سوی انسانی فعل شرّی صادر شد و به دیگران آسیب وارد شد، خداوند بواسطه دعا یا هر دلیل دیگر، مستقیما ورود کند و مانع از وقوع آن فعل اختیاری شرّ بشود، پس اساسا اختیار منتفی می شود. به همین جهت، خداوند جز در موارد نادر -که نمی توان به صورت قطعی دلایلش را احصاء کرد- مانع از وقوع فعل اختیاری شرّ نمی شود؛ حتی اگر قرار باشد آن شرّ به انسان معصوم و اولیای خدا (مثلا امام علی یا امام حسین و ... علیهم السلام) وارد شود.

طبق این فرمایش باید نتیجه گرفت خدا موقعی به یک انسانی کمک میکنه که کسی از روی جبر براش شر درست کنه؟ تا مبادا اختیار انسانها نقض بشه؟

در کل با این شرط و شروط هایی که شما کارشناسان ذکر میکنید اینقدر عمل اجابت دعا رو دور جلوه میدید که انسان فکر میکنه اصلا نباید توقع عملی شدن خواستش رو داشته ب اشه بلکه صرفا چون تاکید شده دعا کنید دعا بکنه برای اینکه خدا بگه به یاد من هست و دعا کننده ثوابی ببره ولی توقع اجابت در اکثر موارد توقع بیجاست.چون یا ممکنه باعث نقض اختیار دیگر انسانها بشه یا دنیا دار امتحان و ازمایش هست یا شرایط به هر نحوی دیگر فراهم نیست و هزاران مانع دیگه....

و این یعنی در کل 99 درصد دعا به نتیجه نمیرسه و خواسته فرد در دنیا عملی نمیشه.

غیر از این دیگه نمیشه برداشت کرد.

به نام خدا
سلام

یک جواب محتمل: جریان این است که موجودات زیادی دعا کرده اند و در همین لحظه دعا می کنند و دعا خواهند کرد (از جمله: ملائک) که دعای برخی از آنها حکیمانه تر بوده و به همین دلیل دارای اولویت استجابت بیشتری است. جواب دیگر: ضمنا دعاهای مستجاب نشده برای مومنین به صورت بسته های نوری نگه داشته می شود و همین بسته ها در مسیر آخرت به آنها کمک می کند.
به هر حال، مدت زندگی دنیا در برابر ابدیت قابل قیاس نیست و در دنیا برای افرادی مثل امام حسین هم اتفاقهای ناگواری رخ داد؛ اما نهایتا زندگی ابدی اخروی مهم است.

بی ادعا;1026994 نوشت:
طبق این فرمایش باید نتیجه گرفت خدا موقعی به یک انسانی کمک میکنه که کسی از روی جبر براش شر درست کنه؟ تا مبادا اختیار انسانها نقض بشه؟

عرض بنده این نبود. مقصودم این بود که اگر قرار باشد تمامی ادعیه مستجاب شوند، پس بساط اختیار برچیده می شود.

دلیلش هم این بود که هر وقت من به مشکل برخورد می کردم و کسی برایم شرّ درست می کرد، دعا می کردم و خداوند نیز دعایم را مستجاب می ساخت و اختیار و قدرت را از دیگری سلب می کرد تا شرّ به من نرساند.

در همین رابطه به این اصل نیز سابقا اشاره کردم که اگر قرار باشد هر وقت به مشکلی برخورد کنم دعا کنم و دعایم مستجاب شود، اساسا امتحان و ابتلا که یکی از اصول دینی است، منتفی می گردد.

یا اگر قرار باشد هر وقت به مشکلی برخورد کردم و دعایم مستجاب شود، در این صورت، اساسا اصل کوشش و تلاش که یکی از اصول دینی است نیز منتفی می گردد.

بنابراین، باید استجابت دعا را با اصول دیگر به صورت سازگار توضیح داد.

بی ادعا;1026995 نوشت:
در کل با این شرط و شروط هایی که شما کارشناسان ذکر میکنید اینقدر عمل اجابت دعا رو دور جلوه میدید که انسان فکر میکنه اصلا نباید توقع عملی شدن خواستش رو داشته ب اشه بلکه صرفا چون تاکید شده دعا کنید دعا بکنه برای اینکه خدا بگه به یاد من هست و دعا کننده ثوابی ببره ولی توقع اجابت در اکثر موارد توقع بیجاست.چون یا ممکنه باعث نقض اختیار دیگر انسانها بشه یا دنیا دار امتحان و ازمایش هست یا شرایط به هر نحوی دیگر فراهم نیست و هزاران مانع دیگه....

و این یعنی در کل 99 درصد دعا به نتیجه نمیرسه و خواسته فرد در دنیا عملی نمیشه.

غیر از این دیگه نمیشه برداشت کرد.

بنده از اصول دینی در تدبیر جهان سخن گفتم که در مواقعی که با هم متزاحمند و در این مواقع، باید اهم و مهم کرد و یکی که مهمتر است را برگزید. به همین جهت، گاهی پیش می آید که دعای ما مستجاب نمی شود. بنده درصدی برای این مطلب مشخص نکردم و نخواستم چنین تصویرسازی کنم که به خاطر سایر اصول دینی، دعا غالبا مستجاب نمی شود.

عرضم این بود که اگر گاهی دعا مستجاب نمی شود به این جهت است که اصول متعددی در تدبیر جهان مطرح است که گاهی بواسطه اهم بودن برخی نسبت به دیگری، دعا در این دنیا به همان شکلی که ما میخواهیم برآورده نمی شود (بلکه گاهی بواسطه گناه یا عدم تلاش شخصی، دعایم اصلا برآورده نمی شود؛ و گاهی به خاطر مصالح مهمتر دعایم برآورده نمی شود و در این صورت، خداوند در جای دیگری، خواه دنیا باشد خواه آخرت، این عدم استجابت را جبران می سازد. ادله این مطالب را در پست های سابق تقدیم کردیم.)

قول سدید;1026712 نوشت:
سلام و عرض ادب

به هر حال، اجابت دعا بخشی از تدبیر جهان هستی است و اصول و قوانینی دارد که بخشی از آنها به ما باز می گردد (مثلا توبه از گناه و تلاش برای تحقق هدف و ... ) و برخی به نظام هستی و منافع و مصالح عامّ(مثلا مصلحت عامی که آتش برای بقای هستی دارد حتی اگر در یک مورد خاص به ضرر من باشد و ...). خداوند می داند چه طرحی برای تدبیر کل هستی خیر است و می داند چگونه چنین طرحی را تدبیر نماید.

خداوند مدبّر کل هستی است و قرار نیست فقط به مصلحت جزئی من در این مورد خاص نظر کند. او جهانی را طراحی می کند که مجموعا خیر باشد. طبیعتا برای تدبیر این جهان، به قوانین و اصولی نیاز است و ...

سلام

بزرگوار شرایط استجابت دعا را انچنان سخت بیان کردید
که به نظر نمی رسد دعای کسی مستجاب شود و اگر کسی ان شرایطی که شما گفتید را دارا باشد دیگر
نیازی به دعا ندارد

**گلشن**;1027077 نوشت:
سلام

بزرگوار شرایط استجابت دعا را انچنان سخت بیان کردید
که به نظر نمی رسد دعای کسی مستجاب شود و اگر کسی ان شرایطی که شما گفتید را دارا باشد دیگر
نیازی به دعا ندارد

سلام و عرض ادب

در دو پست اخیر نکاتی را تقدیم کردم که می تواند پاسخگوی شما نیز باشد:

قول سدید;1027031 نوشت:
مقصودم این بود که اگر قرار باشد تمامی ادعیه مستجاب شوند، پس بساط اختیار برچیده می شود.

دلیلش هم این بود که هر وقت من به مشکل برخورد می کردم و کسی برایم شرّ درست می کرد، دعا می کردم و خداوند نیز دعایم را مستجاب می ساخت و اختیار و قدرت را از دیگری سلب می کرد تا شرّ به من نرساند.

در همین رابطه به این اصل نیز سابقا اشاره کردم که اگر قرار باشد هر وقت به مشکلی برخورد کنم دعا کنم و دعایم مستجاب شود، اساسا امتحان و ابتلا که یکی از اصول دینی است، منتفی می گردد.

یا اگر قرار باشد هر وقت به مشکلی برخورد کردم و دعایم مستجاب شود، در این صورت، اساسا اصل کوشش و تلاش که یکی از اصول دینی است نیز منتفی می گردد.

بنابراین، باید استجابت دعا را با اصول دیگر به صورت سازگار توضیح داد.

قول سدید;1027034 نوشت:
بنده از اصول دینی در تدبیر جهان سخن گفتم که در مواقعی که با هم متزاحمند و در این مواقع، باید اهم و مهم کرد و یکی که مهمتر است را برگزید. به همین جهت، گاهی پیش می آید که دعای ما مستجاب نمی شود. بنده درصدی برای این مطلب مشخص نکردم و نخواستم چنین تصویرسازی کنم که به خاطر سایر اصول دینی، دعا غالبا مستجاب نمی شود.

عرضم این بود که اگر گاهی دعا مستجاب نمی شود به این جهت است که اصول متعددی در تدبیر جهان مطرح است که گاهی بواسطه اهم بودن برخی نسبت به دیگری، دعا در این دنیا به همان شکلی که ما میخواهیم برآورده نمی شود (بلکه گاهی بواسطه گناه یا عدم تلاش شخصی، دعایم اصلا برآورده نمی شود؛ و گاهی به خاطر مصالح مهمتر دعایم برآورده نمی شود و در این صورت، خداوند در جای دیگری، خواه دنیا باشد خواه آخرت، این عدم استجابت را جبران می سازد. ادله این مطالب را در پست های سابق تقدیم کردیم.)

این نکات از این جهت مهمند که به این پرسش اساسی پاسخ می دهند که چرا گاهی دعا به همان شکلی که ما می خواهیم برآورده نمی شود.

اگر بخواهیم شرایط استجابت دعا به همان شکلی که می خواستیم را سهل و آسان بگیریم، با این مشکل روبرو می شویم که چرا خداوند در موارد زیادی دعای ما را به همان شکلی که می خواهیم برآورده نمی سازد؛ چنانچه پرسش اصلی تاپیک همین بود.

تبیین ما از استجابت دعا بر دو نکته تاکید داشت: گاهی دعا به خاطر نبود شروطش مستجاب نمی شود و گاهی هم مستجاب می شود اما نه به همان شکلی که ما میخواهیم. دلیل این مطلب نیز وجود اصول تدبیری خاصی است که خداوند در تدبیر جهان به کار بسته است.

قول سدید;1027031 نوشت:
عرض بنده این نبود. مقصودم این بود که اگر قرار باشد تمامی ادعیه مستجاب شوند، پس بساط اختیار برچیده می شود.

سلام

تمامی ادعیه؟!!!

خدا خیلی کم دعا هم مستجاب نمیکنه.

تمامی رو که پیشکش

ببینید بنده هم نمیگم خدا هر دعایی رو مستجاب کنه

ولی خیلی از مردم دعاهایی دارن که واقعا نیاز ضروریشونه ولی بازم خدا شاهدیم اجابت نمیکنه.خود من یکیشونم.و نیازی نیست جای دور برم مثال بزنم.

خیلی مواقع چه خودم چه دیگر مردم رو شاهدم در کنار دعا تلاش و کوشش هم میکنن ولی بازم نتیجه نمیگیرن.اخه چرا؟

دیگه اینجا نه شخص چیز حرامی خواسته نه بدون تلاش چیزی خواسته نه اختیار کسی رو نقض کرده و ... پس بازم چرا مستجاب نشه اخه واقعا ادم مونده چی بگه.

قول سدید;1027031 نوشت:

بنده هم نخواستم هر وقت

چرا اصلا میگید هر وقت؟

خدا در مواقع نادر هم دعاهای من و یا فرد دیگر رو مستجاب کنه من کلی ازش ممنون میشم.نیازی نیست هر وقت هر مشکلی کوچک و بزرگ داشتم خدا بیاد رفعش کنه.

قول سدید;1027031 نوشت:
با توضیحات بالا این حرف شما نیز وارد نیست.

دلسوخته;1026988 نوشت:
سلام.
من سوالی دارم اگر من قدرت داشته باشم آگاهانه به فردی کمک کنم و کاری انجام ندم در مورد من چه قضاوتی خواهند کرد ؟؟
اگر خداوند قبل از خلقت آدمی اینها را آگاهانه می دانسته چه چیزی مجبورش کرده که با این وضعیت حتی به اعتراض فرشتگان هم توجهی نکند و آدمی را خلق کند ؟

سلام
گرچه به موضوع تایپیک چندان مرتبط نیست ولی فقط این نکته را بگویم مثال شما قیاس مع الفارق هست چون آفریده را با آفریننده مقایسه میکنید مسلم هست شما کار اشتباهی انجام داده اید ولی در مورد خدا اینگونه نیست فقط شما یک کاراگاه یا پلیس را در نظر بگیر برای اثبات جرم مجرم شرایط جرم را فراهم می کند تا در لحظه ارتکاب جرم دستگیرش کند پس اینجا آیا کارآگاه که شرایط را برای جرم مهیا می کند مجرم هست؟
پس گرچه فعل انجام شده یکیست ولی هدف ها متفاوت می باشد. لذا نه تنها کار کارآگاه مجرم نیست بلکه برای اثبات جرم هست و کاملا صحیح می باشد.
ببخشید فقط خواستم سوالتان را بی جواب نگذارم وگرنه بهتر است سوالتان را در تایپیک جداگانه مطرح کنید تا بیشتر و بهتر مورد بررسی قرار گیرد.

دلسوخته;1026988 نوشت:
سلام.
اگر خداوند قبل از خلقت آدمی اینها را آگاهانه می دانسته چه چیزی مجبورش کرده که با این وضعیت حتی به اعتراض فرشتگان هم توجهی نکند و آدمی را خلق کند ؟

سلام دوست عزیز

ممنون می شوم این پرسش را در تاپیک مستقل پیگیری بفرمایید.

قول سدید;1027104 نوشت:
این نکات از این جهت مهمند که به این پرسش اساسی پاسخ می دهند که چرا گاهی دعا به همان شکلی که ما می خواهیم برآورده نمی شود.

اگر بخواهیم شرایط استجابت دعا به همان شکلی که می خواستیم را سهل و آسان بگیریم، با این مشکل روبرو می شویم که چرا خداوند در موارد زیادی دعای ما را به همان شکلی که می خواهیم برآورده نمی سازد؛ چنانچه پرسش اصلی تاپیک همین بود.

تبیین ما از استجابت دعا بر دو نکته تاکید داشت: گاهی دعا به خاطر نبود شروطش مستجاب نمی شود و گاهی هم مستجاب می شود اما نه به همان شکلی که ما میخواهیم. دلیل این مطلب نیز وجود اصول تدبیری خاصی است که خداوند در تدبیر جهان به کار بسته است.

درود بر شما

من به این نتیجه رسیده ام که جهان طبیعت طبق یک اصول و قوانین خاصی کارش را می کند و ادامه می دهد و
به دعای ما هم کاری ندارد

اثر دعا در جهان طبیعت و براورده شدن ارزوها یا صفر یا بقدری ناچیز هست که به حساب نمی اید

سلام و عرض ادب

**گلشن**;1027157 نوشت:
درود بر شما

من به این نتیجه رسیده ام که جهان طبیعت طبق یک اصول و قوانین خاصی کارش را می کند و ادامه می دهد و
به دعای ما هم کاری ندارد

اثر دعا در جهان طبیعت و براورده شدن ارزوها یا صفر یا بقدری ناچیز هست که به حساب نمی اید

بنده به همان دلایلی که در پست های سابق عرض کردم با این مطلب مخالفم.

دیدگاه نهایی که تقدیم شد، در تقابل با این دو نظر بود: هر دعای ما در همین دنیا به همان شکلی که میخواستیم برآورده می شود؛ و هیچ دعای ما در همین دنیا به همان شکلی که میخواستیم برآورده نمی شود.

عرض ما این بود: برخی از دعاهای ما در همین دنیا به همین شکلی که میخواستیم برآورده می شود اما برخی از دعاهای ما به همان شکلی که میخواستیم برآورده نمی شود. در پست های سابق سعی شد دلایل این مدعای اخیر را توضیح بدهم.

قول سدید;1027300 نوشت:
عرض ما این بود: برخی از دعاهای ما در همین دنیا به همین شکلی که میخواستیم برآورده می شود اما برخی از دعاهای ما به همان شکلی که میخواستیم برآورده نمی شود. در پست های سابق سعی شد دلایل این مدعای اخیر را توضیح بدهم.

سلام

براورده شدن دعا از طرف خداوند
به معنای شکستن قوانین حاکم بر طبیعت است
و اگر خداوند بخواهد دعای شش میلیارد نفر و براورده کند دائم باید قوانین طبیعت نقض شود و این بعید است

اما براورده شدن دعا از طرف خود فرد با سعی و تلاش معقولانه تر است
به نظر می رسد کانال براورده شدن دعا از طریق تلاش و کوشش خود فرد می باشد

قول سدید;1027300 نوشت:

سلام پست 28 من رو نیز جواب بدهید@};-

سلام و عرض ادب

بی ادعا;1027328 نوشت:
سلام پست 28 من رو نیز جواب بدهید@};-

بی ادعا;1027106 نوشت:
خدا خیلی کم دعا هم مستجاب نمیکنه.

تمامی رو که پیشکش

ببینید بنده هم نمیگم خدا هر دعایی رو مستجاب کنه

ولی خیلی از مردم دعاهایی دارن که واقعا نیاز ضروریشونه ولی بازم خدا شاهدیم اجابت نمیکنه.خود من یکیشونم.و نیازی نیست جای دور برم مثال بزنم.

خیلی مواقع چه خودم چه دیگر مردم رو شاهدم در کنار دعا تلاش و کوشش هم میکنن ولی بازم نتیجه نمیگیرن.اخه چرا؟

دیگه اینجا نه شخص چیز حرامی خواسته نه بدون تلاش چیزی خواسته نه اختیار کسی رو نقض کرده و ... پس بازم چرا مستجاب نشه اخه واقعا ادم مونده چی بگه.

دوست عزیز

ما با خدایی روبرو هستیم که مصالح عموم مردم را در نظر گرفته است و عالم و خیرخواه است و در میان گزینه های محتمل بهترین را انتخاب می کند. ممکن است من و شما گزینه ای را بهترین بدانیم اما خداوند با علم و خیرخواهی مطلقش گزینه دیگری را ترجیح می دهد: «َ عَسى‏ أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئاً وَ هُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَ عَسى‏ أَنْ تُحِبُّوا شَيْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَكُمْ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ»(بقره: 216)؛ یعنی: «چه بسا چيزى را خوش نداشته باشيد، حال آن كه خيرِ شما در آن است. و يا چيزى را دوست داشته باشيد، حال آنكه شرِّ شما در آن است. و خدا مى‏داند، و شما نمى‏دانيد».

به همین جهت، به برخی از اصول تدبیری جهان اشاره کردم تا روشن کنم چرا گاهی خدا آنچه را که میخواهیم، به همان شکل برایمان برآورده نمی سازد. (اصول تدبیری جهان محدود به اموری که عرض شد نیست). در همین راستا پیشنهاد میکنم به داستان خضر و موسی (علیهماالسلام) نیز مراجعه بفرمایید تا مشخص شود تدبیر الهی چقدر رازآلود و دور از دسترس ما است تا جایی که موسی (علیه السلام) نیز از درک حقیقتش عاجز است و مدام به خضر (علیه السلام) معترض می شود با این که می داند خضر از اولیای خدا است و جز به اذن او کاری نمی کند.

اما این که میفرمایید بخشی از دعاهای شما برآورده بشود کافی است ... باید عرض کنم از کجا می دانید برآورده شدن این دعایی که در نظر دارید، مستلزم نقض یکی از اصول تدبیری نیست؟ از کجا میدانید استجابتش بهترین کار است؟ ... برخی از شرور نتیجه اعمال ما است و برخی از آنها زمینه امتحان و رشد ما است و برخی از آنها لازمه مختار بودن و برخی هم لازمه جهان مادی و ... به همین جهت خداوند از ما می خواهد او را فرا بخوانیم و از او کمک بجوییم به این امید که آن دعا برآورده شود و یا در موقعیت دیگر (دنیا یا آخرت) جبران گردد؛ یا به همان شکل و یا بهتر از آن.

قول سدید;1027417 نوشت:
ما با خدایی روبرو هستیم که مصالح عموم مردم را در نظر گرفته است و عالم و خیرخواه است و در میان گزینه های محتمل بهترین را انتخاب می کند. ممکن است من و شما گزینه ای را بهترین بدانیم اما خداوند با علم و خیرخواهی مطلقش گزینه دیگری را ترجیح می دهد: «َ عَسى‏ أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئاً وَ هُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَ عَسى‏ أَنْ تُحِبُّوا شَيْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَكُمْ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ»(بقره: 216)؛ یعنی: «چه بسا چيزى را خوش نداشته باشيد، حال آن كه خيرِ شما در آن است. و يا چيزى را دوست داشته باشيد، حال آنكه شرِّ شما در آن است. و خدا مى‏داند، و شما نمى‏دانيد».

این چیزایی که شما میفرمایید مطمئن هستید در هر دعای مستجاب نشده ای صدق میکند؟

قول سدید;1027417 نوشت:

اشکال دیگر این هست که اگرچه این حرفها تا حدی بنظر میرسه میتواند توجیهی بر عدم استجابت دعا بکند

اما این عواملی که در این پست و پستهای دیگرتان ذکر کردید باعث میشن برای اجابت هر دعایی شرایط بسیار زیادو محدودیتهای فراوانی باشه و این باعث بی ثمر بودن دعا و در نتیجه 99 درصد عدم استجابت دعاها باشه

بنده این مشکل را در پستهای قبلیم مطرح کردم اگر یادتان باشد و شما ظاهرا با حرف بنده موافق نبودید

اما در این جا خود ناخواسته اذعان دارید که شرایط دعا زیاد هست و این یعنی درصد بسیار زیادی از دعا مستجاب نمیشه.

بی ادعا;1026343 نوشت:
سلام

نقل است:

در صورتیکه:

و.......

چه جوابی بدهیم؟

با سلام
[SPOILER]
اجازه بدید یک بار آیه را مرور کنیم :

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ ۚ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ

پروردگار شماگفته است: «مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم. به یقین کسانى که از عبادت من تکبّر می ورزند بزودى با ذلّت وارد دوزخ مى شوند.»
(غافر/60)

اینطور که از آیه پیداست خداوند میفرماید مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم.بنظرم اگر مفهوم آیه چنین بود که ما هر چه بخواهیم،خداوند گارانتی کرده آن را برآورده کند،دیگر نیاز نبود ادامه آیه بفرماید :

به یقین کسانى که از عبادت من تکبّر می ورزند بزودى با ذلّت وارد دوزخ مى شوند.

خوب این مشخص است هیچ کسی وقتی از خداوند حاجتی می خواهد استکبار و تکبر نمی ورزد.بنابراین بنظر نمیرسد آیه درصدد این باشد که نشان دهد ما هر حاجتی از خداوند خواستیم آن را برآورده سازد.

یا در آیه مشابه دیگر میفرماید :

وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ ۖ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ ۖ فَلْيَسْتَجِيبُوا لِي وَلْيُؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ

و هنگامى که بندگان من، از تو درباره من سؤال کنند، (بگو:) من نزدیکم. دعاى دعاکننده را، به هنگامى که مرا مى خواند، پاسخ مى گویم. پس باید دعوت مرا بپذیرند، و به من ایمان بیاورند، تا راه یابند (و به مقصد برسند).
(بقره/186)

در این آیه هم میفرماید هنگامی که بندگان من،از تو درباره من سوال میکنند... نه اینکه بندگانم آمده اند برای خودشان از من حاجت بخواهند.در ادامه هم میفرماید پس باید دعوت مرا بپذیرند،و به من ایمان بیاورند،تا راه یابند.

یعنی بنظر نمیرسد بحث برآورده کردن حاجت باشد.

نتیجه :اینکه انسان باید در هر حال خدا را بخواند،صحیح است و حتما خداوند بگونه ای پاسخ شما را میدهد،اما بنظر میرسد مقصود اصلی ارتباط با خداست.البته این فقط یک برداشت شخصی است.

[/SPOILER]

قول سدید;1026641 نوشت:
2. اما در متون دینی به این نکته نیز تاکید شده است که استجابت دعا شرایط و موانعی دارد که گاهی به همین جهت، خداوند آن را مستجاب نمی کند. براى استجابت دعا باید شرایطى را آماده نمود و موانعى را برطرف ساخت.
امام صادق (ع) مى‏فرماید: «کسى که پیش‏دستى در دعا نکند و فقط در وقت نزول بلا دست به دعا بردارد، دعایش در آن وقت مستجاب نگردد و فرشتگان گویند: این آواز را نشناسیم». در روایت دیگرى آمده که «به او مى‏گویند: تا امروز کجا بودى؟!».(3)
خداوند به حضرت داوود(ع) فرمود: «مرا در روزهاى خوش و آسایش یاد کن تا من دعاى تو را در روزهاى گرفتارى و سختى اجابت کنم».(4)
همچنین گاهی دعا از صمیم قلب نیست و یا شخص هنوز مطمئن نیست که خداوند صدایش را می شنود و در صورت صلاحدیدش آن را برآورده می سازد. در این راستا، امام صادق(ع) فرمود: «خدا دعایى را که از دل غافل و بى خبر برخیزد، مستجاب نمى‏کند. پس وقتى دعا می‌کنى، از عمق دل به او روى آور (و دلت را با زبانت همراه گردان) و سپس به اجابت دعایت مطمئن باش».(5)
همچنین گاهی پیش می آید که شخص دعا می کند اما خودش هیچ تلاشی در آن راستا ندارد. در واقع، این تلقی از دعا کاملا نادرست است که خدا خودش کارها را از طریق معجزه درست می کند و نیازی به تلاش و کوشش من نیست. می دانیم که خداوند کارها را از طریق اسبابش پیش می برد. در این راستا، پیامبر اکرم(ص) فرمود: «الداعى بلا عمل کالرامى بلا وتر؛ کسى که دعا مى‏کند و به دنبال آن تلاش و عمل نمى‏کند، مانند آن است که بى چله کمان تیر مى‏اندازد».(6)
گاهی هم دعا برآورده نمی شود چرا که ما گناهکاریم. مردى به امام علی (علیه السلام) عرض کرد: خداوند مى‏فرماید: «ادعونى استجب لکم» پس چرا ما دعا مى‏کنیم، ولى اجابت نمى‏شود، حضرت فرمود: چون دل‏هاى شما در هشت مورد خیانت و بى وفایى کرد: خدا را شناختید، ولى حقش را آن گونه که بر شما واجب بود، ادا نکردید ... پس تقوا پیشه کنید؛ کارهایتان را اصلاح کنید؛ امر به معروف و نهى از منکر کنید تا خدا دعایتان را مستجاب کند.(7)

هزاران مادر شهید و هزاران تن از افراد ایرانی
برای مرگ صدام و پیروزی رزمندگان دعا می کردند
ایا از میان اینها یک نفر واجد شرایط برای استجابت دعایش پیدا نشد ؟
حتی حضرت امام نیز واجد شرایط نبود

UTD;1027619 نوشت:
اجازه بدید یک بار آیه را مرور کنیم :

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ ۚ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ

پروردگار شماگفته است: «مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم. به یقین کسانى که از عبادت من تکبّر می ورزند بزودى با ذلّت وارد دوزخ مى شوند.»
(غافر/60)

UTD;1027619 نوشت:
اینطور که از آیه پیداست خداوند میفرماید مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم.بنظرم اگر مفهوم آیه چنین بود که ما هر چه بخواهیم،خداوند گارانتی کرده آن را برآورده کند،دیگر نیاز نبود ادامه آیه بفرماید :

سلام

این ایه میفرماید مرا بخوانید تا اجابت کنم.

یعنی شما باید به جمله بعد از «تا» هم دقت کنید

یعنی دعا صرفا نتیجش خواندن خدا و به یاد خدا بودن نیست.البته منکر نیستم به یاد خدا بودن نتیجه پر ارزشیست که حاصل از دعا می باشد.یکی از حکمت های دعا به یاد خدا بودن هست.و یا ارمشی که نصیب داعی میشه.ولی بعد از ان فرموده اجابت کنم

مسلمه دعا وجه دیگرش اجابت شدن هست وگرنه بنده ای که دعا میکنه و از خدا درخواست میخواد ولی درخواستش مستجاب نشه اصلا معنی نمیده.

مگر اینکه مثلا چیزی بخواد که واقعا به مصلحتش نباشه.در این صورت اجابت نشدن دعا بیشتر به نفع بندس و بنده قطعا راضی هست

ولی این طور نیست که در بیشتر مواقع چیزی که بنده میخواد به مصلحتش نباشه.کارشناس طوری صحبت میکنند که انگار خیلی چیزها به مصلحت انسان نیست.خوب برادر ارجمند پس انسان هر چی میخواد به مصلحتش نباشه در دنیا برای چی زندگی میکند؟ بهتره اگر نمیدانید چرا بیشتر مواقع دعا مستجاب نمیشه شهامت به خرج داده و بگویید نمیدانید

این طوری حد اقل یک اعتباری برای خودتان بوجود میارید که مدام در صدد پاسخ گویی و توجیه به هر نحو قیمتی نیستید.

وگرنه ما که لازم نیست حتمنه حتما از شما پاسخ قانع کنده بخواهیم وقتی واقعا نمیدانید.

UTD;1027619 نوشت:
تیجه :اینکه انسان باید در هر حال خدا را بخواند،صحیح است و حتما خداوند بگونه ای پاسخ شما را میدهد،اما بنظر میرسد مقصود اصلی ارتباط با خداست.البته این فقط یک برداشت شخصی است.
با توجه به صحبت قبلی نتیجه شما کاملا درست نیست بنظرم
چون دعا فقط ارتباط با خد ا نیست.دعا یعنی درخواست از خدا نه صرفا صحبت کردن با خدا.این معنی از دعا که میفرمایید چیزی شبیه به مناجات و نماز و نیایش و .. هست تا دعا

قول سدید;1027300 نوشت:

با سلام. استاد سخن از درخواست کمک.دعا کمک از خدا...در بی نیازی.آیا نباید بین این نیاز و برآوردن آن ارتباطی باشه؟؟چطور شخصی در اوج بی نیازی و بدبختی به قول استارتر کسی که مورد تجاوز گروهی قرار می گیره یا بدتر به مراتب از خدا کمک می خواد کمکی بهش نمی رسه ولی انتظار داشته باشیم که به شخصی در نمی دونم گرفتن گواهینامه کمک بشه.آیا نباید بین شدت نیازمندی و امکان براورده شدن اون نیاز رابطه ای باشه؟؟وقتی اوج بی نیازی هست چرا درمانش و پاسخش وجود نداشته باشه؟؟ و با این وضعیت چه لزومی به دعا هست؟؟خوب خدا قربونت دیگه هرجا نیاز دیدی و شرایط هست کمک کن.دیه چه فایده داره و معنی داره که ما دم دم بدم از خدا نیازمون بطلبیم که اصن معلوم نیست برآورده میشه یا نمیشه.هرکدوم میشه خدا خودت برآورده کن دیه.چرا من کاری بیهوده که اصن عقلا ناممکن و محاله وقوعش رو طلب کنم؟؟چرا باید چیزی که اصن معلوم نیس برآورده میشه و شرایطش جور هست یا نیست.از خدا خواسته بشه؟؟من فکر میکنم این بیشتر یک مساله احساسی و وجدانیه...و وقتی این دعا بی جواب و بی ثمر میشه و شخص وجدانا و احساسی وجود خدا رو زیر سوال ببره متوصل شدن به منطق و برهان که مثلا برآوردن دعا موانع و شرایط داره زیاد جالب نیست

با سلام

به نظرم مطالعه کامل این دو تاپیک به شما کمک می کند :
1
http://www.askdin.com/showthread.php?t=55477

2
http://www.askdin.com/showthread.php?t=57312

پارسا مهر;1027662 نوشت:
با سلام. استاد سخن از درخواست کمک.دعا کمک از خدا...در بی نیازی.آیا نباید بین این نیاز و برآوردن آن ارتباطی باشه؟؟چطور شخصی در اوج بی نیازی و بدبختی به قول استارتر کسی که مورد تجاوز گروهی قرار می گیره یا بدتر به مراتب از خدا کمک می خواد کمکی بهش نمی رسه ولی انتظار داشته باشیم که به شخصی در نمی دونم گرفتن گواهینامه کمک بشه.آیا نباید بین شدت نیازمندی و امکان براورده شدن اون نیاز رابطه ای باشه؟؟وقتی اوج بی نیازی هست چرا درمانش و پاسخش وجود نداشته باشه؟؟ و با این وضعیت چه لزومی به دعا هست؟؟خوب خدا قربونت دیگه هرجا نیاز دیدی و شرایط هست کمک کن.دیه چه فایده داره و معنی داره که ما دم دم بدم از خدا نیازمون بطلبیم که اصن معلوم نیست برآورده میشه یا نمیشه.هرکدوم میشه خدا خودت برآورده کن دیه.چرا من کاری بیهوده که اصن عقلا ناممکن و محاله وقوعش رو طلب کنم؟؟چرا باید چیزی که اصن معلوم نیس برآورده میشه و شرایطش جور هست یا نیست.از خدا خواسته بشه؟؟من فکر میکنم این بیشتر یک مساله احساسی و وجدانیه...و وقتی این دعا بی جواب و بی ثمر میشه و شخص وجدانا و احساسی وجود خدا رو زیر سوال ببره متوصل شدن به منطق و برهان که مثلا برآوردن دعا موانع و شرایط داره زیاد جالب نیست

آقا من به جای استفاده از نیازمندی نوشتم بی نیازی #-o .اینو اگر شد ویرایش کنید تصحیح کنید بد نیست. happy

سلام و عرض ادب

بی ادعا;1027613 نوشت:
این چیزایی که شما میفرمایید مطمئن هستید در هر دعای مستجاب نشده ای صدق میکند؟

همانطور که عرض کردم علل عدم استجابت دعا، متنوع است و ما فقط به برخی از آنها علم داریم که توضیحش در پستهای سابق تقدیم شد.

بی ادعا;1027615 نوشت:
اشکال دیگر این هست که اگرچه این حرفها تا حدی بنظر میرسه میتواند توجیهی بر عدم استجابت دعا بکند

اما این عواملی که در این پست و پستهای دیگرتان ذکر کردید باعث میشن برای اجابت هر دعایی شرایط بسیار زیادو محدودیتهای فراوانی باشه و این باعث بی ثمر بودن دعا و در نتیجه 99 درصد عدم استجابت دعاها باشه

بنده این مشکل را در پستهای قبلیم مطرح کردم اگر یادتان باشد و شما ظاهرا با حرف بنده موافق نبودید

اما در این جا خود ناخواسته اذعان دارید که شرایط دعا زیاد هست و این یعنی درصد بسیار زیادی از دعا مستجاب نمیشه.

اگر استجابت دعا، به معنای استجابت در همین دنیا به همان شکلی که ما میخواهیم (در فلان زمان و مکان و موقعیتی که من میخواهم) همانطور که عرض شد ممکن است این دعا برآورده شود و ممکن است برآورده نشود. احتمالش مشخص نیست؛ به همین جهت، نمیتوانم درصد مشخص بکنم و در پستهای سابق به این مطلب اشاره کردم که استجابت دعا به این شکلی که من می خواهم مبتنی بر اصول متعددی است که فقط خداوند می داند که نتیجه این اصول در این مورد خاص، چه می شود. گاهی دعا به همین شکلی که می خواهم برآورده می شود و گاهی نمی شود. اصول متعددند و فرآیند استجابت دعا پیچیده است اما این بدین معنا نیست که استجابت دعا رخ نمی دهد و یا اگر رخ بدهد بسیار ناچیز است. (اساسا خلقت جهان نیز مبتنی بر اصول و فرآیند پیچیده است اما به هر حال، قدرت حکیمانه خداوند آن را پدید آورد و آن را از حالت امکانی خارج ساخته و بوجود آورد.)

اما همانطور که در پست های سابق عرض شد، استجابت دعا معنای فراختری دارد که نباید از آن غافل شد: استجابت دعا یا به همان شکلی است که من میخواهم یا به آن شکلی است که خدا صلاح می داند. بسیاری از ادعیه ای که به ظاهر برآورده نمی شوند، در موقعیت زمانی و مکانی دیگر برآورده می شوند، یا به همان شکل یا بهتر از آن.

امام صادق(ع) می فرماید: «روز قیامت خداوند متعال می فرماید: ای بندة من!‌ تو مرا خواندی و من اجابتت را به تأخیر انداختم. اکنون ثواب و پاداش تو چنین و چنان است. پس مؤمن آرزو می کند که کاش هیچ دعایی از او در دنیا اجابت نمی شد، برای آن ثواب و پاداش نیک که می بیند».(1)

امام سجاد(ع) می فرماید: «دعای مؤمن یکی از سه فایده را دارد: یا برای او ذخیره می گردد یا در دنیا برآورده می‌شود یا بلایی را که می خواست به او برسد،‌ از وی می‌گرداند».(2)

اگر این امور را نیز مشمول استجابت دعا بدانیم، متوجه می شویم که استجابت دعا محدود و نادر نیست و دارای مصادیق متنوعی است.

بی ادعا;1027649 نوشت:
ولی این طور نیست که در بیشتر مواقع چیزی که بنده میخواد به مصلحتش نباشه.کارشناس طوری صحبت میکنند که انگار خیلی چیزها به مصلحت انسان نیست.خوب برادر ارجمند پس انسان هر چی میخواد به مصلحتش نباشه در دنیا برای چی زندگی میکند؟ بهتره اگر نمیدانید چرا بیشتر مواقع دعا مستجاب نمیشه شهامت به خرج داده و بگویید نمیدانید

این مطالب را در پست های سابق نیز تقدیم کرده بودم. بنده درصدد توجیه و سردرگم کردن شما نیستم. صرفا آنچه را که به فهم قاصرم آمد، تقدیم کردم و ادعایی بیش از این ندارم.@};-

پی نوشت ها:
1. شیخ کلینی، کافی، انتشارات دار الکتب الاسلامیه، 1365، ج 2، صص249-250.
2. ابن شعبه حرانی، تحف العقول، مؤسسة النشر الاسلامي، 1404، ص 280.

سلام و عرض ادب

**گلشن**;1027625 نوشت:
هزاران مادر شهید و هزاران تن از افراد ایرانی
برای مرگ صدام و پیروزی رزمندگان دعا می کردند
ایا از میان اینها یک نفر واجد شرایط برای استجابت دعایش پیدا نشد ؟
حتی حضرت امام نیز واجد شرایط نبود

همانطور که در پستهای سابق عرض شد، عدم اسجابت دعا گاهی به خاطر فقدان شرایط در شخص دعاکننده است و گاهی به خاطر اصول و قوانینی است که خداوند در تدبیر جهان دارد و آنها را نقض نمی کند. مثلا یکی از آنها اختیار و امتحان است. اگر قرار باشد هر دعایی برآورده شود، اساسا امتحان فردی و جمعی منتفی می شد چرا که به تعبیر شما، حداقل یک نفر واجد صلاحیت بود.

مطلب بعدی این که به این نکته نیز متذکر شدیم که تلقی ما از استجاتب دعا نباید این باشد که هر دعایی به همان شکل و شمایلی که میخواهیم برآورده می شود. مستفاد از متون دینی این است که هر دعایی بکنیم، خداوند آن را برآورده می سازد اما به آن شکلی که خودش صلاح می داند (یا در زمان دیگر و یا به شکل و شمایل دیگر ) چرا که او خیرخواه است و جز خیر انجام نمی دهد.

امام صادق(ع) می فرماید: «روز قیامت خداوند متعال می فرماید: ای بندة من!‌ تو مرا خواندی و من اجابتت را به تأخیر انداختم. اکنون ثواب و پاداش تو چنین و چنان است. پس مؤمن آرزو می کند که کاش هیچ دعایی از او در دنیا اجابت نمی شد، برای آن ثواب و پاداش نیک که می بیند».(1)

امام سجاد(ع) می فرماید: «دعای مؤمن یکی از سه فایده را دارد: یا برای او ذخیره می گردد یا در دنیا برآورده می‌شود یا بلایی را که می خواست به او برسد،‌ از وی می‌گرداند».(2)

پی نوشت ها:
1. شیخ کلینی، کافی، انتشارات دار الکتب الاسلامیه، 1365، ج 2، صص249-250.

سلام و عرض ادب

UTD;1027619 نوشت:
نتیجه :اینکه انسان باید در هر حال خدا را بخواند،صحیح است و حتما خداوند بگونه ای پاسخ شما را میدهد،اما بنظر میرسد مقصود اصلی ارتباط با خداست.البته این فقط یک برداشت شخصی است.

حق با شماست که یکی از کارکردهای دعا، ارتباط با خداست:

وقال رسول الله (صلی الله علیه و آله): أفضل عبادة امتي بعد قراءة القرآن الدعاء ثم قرأ رسول الله (صلی الله علیه و آله): « ادعوني أستجب لكم إن الذين يستكبرون عن عبادتي سيدخلون جهنم داخرين » ألا ترى أن الدعاء هو العبادة(1)؛ یعنی: «بهترین عبادت امتم، بعد از قرائت قرآن، دعا است. سپس رسول الله آیه ... را قرائت کردند و فرمودند: آیا نمی بینی دعا همان عبادت است؟!»

اما به هر حال، استجابت دعا نیز کارکرد دیگری است که در روایات برای دعا ذکر شده و حتی در همین آیه نیز به این امر اشاره شده است. به نظر می رسد بهترین توضیح در مورد عدم استجابت ظاهری برخی ادعیه همین است که مستفاد از متون دینی این نیست که هر دعایی لزوما به همان شکلی که ما میخواهیم برآورده نمی شود بلکه به همان شکلی برآورده می شود که خدا صلاح می داند:

پی نوشت ها:
1. علامه مجلسی، بحارالانوار، انتشارات موسسه الوفاء، ج93، ص300.

پارسا مهر;1027662 نوشت:

دوست عزیز؛ سلام @};-

همانطور که در پست های صفحه 5 عرض شد:

1. یکی از اهداف اصلی دعا، عبادت است؛ یعنی ارتباط معنوی با خدا و اعتراف به قدرت و حکمتش و ابراز نیاز در برابرش و ... به همین جهت، حتی اگر ادعیه برآورده نشوند (که می شوند)، باز هم دعا خواندن آثار مثبت روحانی و معنوی دارد که نباید از آن غفلت کرد.

2. استجابت دعا مشروط به شروطی است که یکی از آنها نیازمندی ما و شرایط روحی و معنوی ما است اما همانطور که عرض کردم خداوند در تدبیر جهان اصولی را در نظر گرفته است که هر کاری در جهان متناسب با این اصول رقم می خورد و چون ما به آنها اشراف کامل نداریم و دقیقا از مناسبات آنها مطلع نیستیم، قادر به تجزیه و تحلیل قطعی و توضیح دقیق آنها نیستیم؛ یعنی نمی توانیم تعیین کنیم که چرا در این مورد خاص، این دعا برآورده نشد. بله می توانیم اصولی را ذکر کنیم که احتمالا آنها موثر در عدم استجابت دعا بوده اند، اما مطمئن نیستیم که دقیقا به خاطر کدام یک از آنها بوده است و حتی مطمئن نیستیم که تمامی این اصول را در نظر گرفته ایم یا نه.

3. استجابت دعا به دو صورت متصور است: استجابت دعا به همان شکلی که من میخواهم؛ استجابت دعا به همان شکلی که به صلاحم هست. مستفاد از متون دینی این است که استجابت دعایی که خداوند آن را طرح کرده است، مورد اخیر است نه مورد اول.

نتیجه این که اگر این نکات در استجابت دعا ملاحظه شوند، بسیاری از شبهات در این حوزه مرتفع می گردند. چون دلیل و روایات مربوط به این نکات در پست های سابق (در صفحات 1 و 5) بیان شده اند، از تکرارشان پرهیز می کنیم.

جمع بندی   پرسش: به این اشکال چه جوابی می توان داد: چطور توقع داری خدا در امتحان رانندگی بهت کمک کنه قبول بشی، در صورتی که وقتی خدا به قربانیان هولوکاست کمک نکرد و صدای فریادشان را نشنید یا صدای فریاد دختری که در دل شب مورد تجاوز گروهی واقع شد را نشنید؟   پاسخ: برای پاسخ به شبهه حاضر، بهتر است به شرایط و موانع دعا بپردازیم تا روشن شود آنچه که در شبهه آمده است، ناشی از بدفهمی دیدگاه دین در باب دعا است. بدین منظور، توجه شما را به این نکات جلب می کنیم:   1. استجابت دعا، اصل مسلم دینی: یکی از مسلمات دینی از این قرار است که خداوند در همه جا حاضر است و صدای ما را می شنود و دعای ما را مستجاب می کند: « وَ إِذا سَأَلَكَ عِبادي عَنِّي فَإِنِّي قَريبٌ أُجيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ فَلْيَسْتَجيبُوا لي‏ وَ لْيُؤْمِنُوا بي‏ لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ»(1)؛ یعنی: «و هنگامى كه بندگان من، از تو در باره من سؤال كنند، (بگو:) من نزديكم! دعاى دعا كننده را، به هنگامى كه مرا مى‏خواند، پاسخ مى‏گويم! پس بايد دعوت مرا بپذيرند، و به من ايمان بياورند، تا راه يابند(و به مقصد برسند)».   2. شرایط و موانع استجابت دعا: در متون دینی به این نکته تاکید شده است که استجابت دعا شرایط و موانعی دارد که گاهی به همین جهت، خداوند آن را مستجاب نمی کند. براى استجابت دعا باید شرایطى را آماده نمود و موانعى را برطرف ساخت. مثلا کسی که ارتباط خوبی با خدا ندارد و فقط هنگام مصیبت و مشکلات به او مراجعه می کند، شایستگی برآورده شدن دعا را ندارد. به همین جهت، قرآن کسانى را که فقط در هنگام گرفتارى و مشکلات دعا مى‏کنند، نکوهش کرده است: «وَ إِذا مَسَّ الْإِنْسانَ الضُّرُّ دَعانا لِجَنْبِهِ أَوْ قاعِداً أَوْ قائِماً فَلَمَّا كَشَفْنا عَنْهُ ضُرَّهُ مَرَّ كَأَنْ لَمْ يَدْعُنا إِلى‏ ضُرٍّ مَسَّهُ كَذلِكَ زُيِّنَ لِلْمُسْرِفينَ ما كانُوا يَعْمَلُونَ»؛ یعنی: « هنگامى كه به انسان زيان(و ناراحتى) رسد، ما را(در هر حال:) در حالى كه به پهلو خوابيده، يا نشسته، يا ايستاده است، مى‏خواند؛ امّا هنگامى كه ناراحتى را از او برطرف ساختيم، چنان مى‏رود كه گويى هرگز ما را براى حل مشكلى كه به او رسيده بود، نخوانده است! اين گونه براى اسرافكاران، اعمالشان زينت داده شده است(كه زشتى اين عمل را درك نمى‏كنند)».(2) امام صادق (علیه السلام) مى‏فرماید: «کسى که پیش‏دستى در دعا نکند و فقط در وقت نزول بلا دست به دعا بردارد، دعایش در آن وقت مستجاب نگردد و فرشتگان گویند: این آواز را نشناسیم». در روایت دیگرى آمده که «به او مى‏گویند: تا امروز کجا بودى؟!».(3) خداوند به حضرت داوود(علیه السلام) فرمود: «مرا در روزهاى خوش و آسایش یاد کن تا من دعاى تو را در روزهاى گرفتارى و سختى اجابت کنم».(4) همچنین گاهی دعا از صمیم قلب نیست و یا شخص هنوز مطمئن نیست که خداوند صدایش را می شنود و در صورت صلاحدیدش آن را برآورده می سازد. در این راستا، امام صادق(علیه السلام) فرمود: «خدا دعایى را که از دل غافل و بى خبر برخیزد، مستجاب نمى‏کند. پس وقتى دعا می‌کنى، از عمق دل به او روى آور (و دلت را با زبانت همراه گردان) و سپس به اجابت دعایت مطمئن باش».(5) همچنین گاهی پیش می آید که شخص دعا می کند اما خودش هیچ تلاشی در آن راستا ندارد. در واقع، این تلقی از دعا کاملا نادرست است که خدا خودش کارها را از طریق معجزه درست می کند و نیازی به تلاش و کوشش من نیست. می دانیم که خداوند کارها را از طریق اسبابش پیش می برد. در این راستا، پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمود: «الداعى بلا عمل کالرامى بلا وتر؛ کسى که دعا مى‏کند و به دنبال آن تلاش و عمل نمى‏کند، مانند آن است که بى چله کمان تیر مى‏اندازد».(6) گاهی هم دعا برآورده نمی شود چرا که ما گناهکاریم. مردى به امام علی (علیه السلام) عرض کرد: خداوند مى‏فرماید: «ادعونى استجب لکم» پس چرا ما دعا مى‏کنیم، ولى اجابت نمى‏شود، حضرت فرمود: چون دل‏هاى شما در هشت مورد خیانت و بى وفایى کرد: خدا را شناختید، ولى حقش را آن گونه که بر شما واجب بود، ادا نکردید ... پس تقوا پیشه کنید؛ کارهایتان را اصلاح کنید؛ امر به معروف و نهى از منکر کنید تا خدا دعایتان را مستجاب کند.(7) بنابراین، از مسلمات دینی است که خداوند دعا را در صورت مهیا بودن شرایط و فقدان موانع، برآورده می سازد.   3. تدبیر حکیمانه جهان و شیوه های متنوع استجابت دعا اما مطلب دیگری نیز در باب دعا وجود دارد که نباید آن را مغفول قرار داد مبنی بر این که استجابت دعا به همان شکلی که ما می خواهیم، گاهی با اصولی خاص در تعارض است که خداوند آنها را برای تدبیر جهان لازم شمرده است.  به همین جهت، دعای ما را به همان شکلی که می خواهیم برآورده نمی سازد و آن را به شکل دیگر و یا در موقعیت دیگر جبران می سازد. مثلا خداوند ما انسانها را مختار آفریده تا در موقعیت های سخت و شیرین، امتحان شویم و عیار بندگی خود را بروز دهیم. اگر قرار باشد هر گاه شری به ما برسد، دعا کنیم و دعایمان به همان شکل مستجاب شود، اساسا موقعیت امتحان و آزمایش ایجاد نمی شد و نقض غرض صورت می گرفت. قرار نیست زندگی ما بدون سختی و مشکلات و شرور باشد تا گفته شود هر دعایی درباره رفع شرور باید به همان شکل مستجاب گردد(8). همچنین، اصل دیگری نیز وجود دارد مبنی بر این که ما انسانها مختاریم و مختار بودن نیز مستلزم امکان صدور خیر و شر از سوی انسان است. اگر قرار است من مختار باشم، باید بتوانم هم شرّ ایجاد کنم و هم خیر. اما از سوی دیگر اگر قرار باشد هر گاه از سوی انسانی فعل شرّی صادر شد و به دیگران آسیب وارد شد، خداوند بواسطه دعا یا هر دلیل دیگر، مستقیما ورود کند و مانع از وقوع آن فعل اختیاری شرّ بشود، پس اساسا اختیار منتفی می شود. به همین جهت، خداوند جز در موارد نادر -که نمی توان به صورت قطعی دلایلش را احصاء کرد- مانع از وقوع فعل اختیاری شرّ نمی شود؛ حتی اگر قرار باشد آن شرّ به انسان معصوم و اولیای خدا (مثلا امام علی یا امام حسین و ... (علیهم السلام)) وارد شود. یا اگر قرار باشد هر وقت به مشکلی برخورد کردم و برای رفعش دعا کنم و فورا دعایم به همان شکل مستجاب شود، در این صورت، اساسا اصل کوشش و تلاش که یکی از اصول دینی است نیز منتفی می گردد. اینها اصولی هستند که خداوند آنها را در تدبیر جهان به کار بسته است. از این رو، استجابت دعا را نیز باید در همین چارچوب دنبال کرد. اگر قرار باشد خداوند جهان را حکیمانه خلق و تدبیر کند باید به اصول تدبیری خودش پایبند باشد تا جهان به هدف و نظم مطلوب خودش برسد. به همین جهت، گاهی پیش می آید که به خاطر اصول متزاحم در تدبیر جهان، دعای ما در این دنیا به همان شکلی که می خواهیم برآورده نمی شود. در این صورت، خداوند در جای دیگری، خواه دنیا باشد خواه آخرت، این عدم استجابت را جبران می سازد. توضیح بیشتر این که شکل و شمایل استجابت دعا متنوع است: گاهی همان لحظه است و گاهی با تاخیر رخ می دهد؛ گاهی در این دنیا حاصل می شود و گاهی به آخرت حواله داده می شود؛ گاهی به همان شکلی است که طلب کرده ایم و گاهی به همان شکلی مستجاب می شود که خداوند خودش به صلاح ما می داند. اما در هر صورت، دعای ما در صورت وجود شرایط و فقدان موانع، به آن شکلی که خداوند صلاح می داند مستجاب می شود. این تغییر یا تاخیر در استجابت دعا نیز ناشی از بُخل او نیست بلکه ناشی از حکمت و خیرخواهی او است که ما کاملا به جوانب مختلفش آگاهی نداریم. در این راستا، امیرمؤمنان(علیه السلام) می فرماید: «دیر اجابت نمودن خدا، ‌تو را ناامید نکند که همانا بخشش،‌ بسته به مقدار درخواست است و چه بسا در اجابت دعای تو تأخیر رخ دهد تا درخواست تو طولانی تر گردد و بخشش او کامل تر شود. چه بسا چیزی را خواسته ای و تو را نداده و بهتر از آن را در این دنیا یا آن دنیا داده و یا بهتر آن بوده که آن را از تو باز دارد. چه بسا چیزی را طلب نمودی که اگر به تو می داد،‌ تباهی دین و دنیای خود را در آن می دیدی».(9) همچنین امام سجاد(علیه السلام) می فرماید: «دعای مؤمن یکی از سه فایده را دارد: یا برای او ذخیره می گردد یا در دنیا برآورده می‌شود یا بلایی را که می خواست به او برسد،‌ از وی می‌گرداند».(10)   4. نتیجه:  بنابراین، دعا در صورت برخورداری از شرایط و فقدان موانع، به شکل و شمایلی که خداوند به مصلحت می داند، برآورده می شود؛ که این استجابت دعا، گاهی به همان شکل و شمایلی است که ما می خواهیم و گاهی هم نه. بنابراین، اگر دعایی به همان شکلی که ما می خواهیم، برآورده نمی شود یا بدین خاطر است که شرایطش مهیا نیست و یا بدین خاطر است که موانعی در کار است و یا بدین خاطر است که فعلا به مصلحتم نیست و احتمالا در موقعیت دیگری به همان شکل و شمایل و یا با تغییراتی جبران می شود. در هر صورت، با آن اصل مسلم دینی که خداوند دعای بندگانش را مستجاب می کند، تعارضی ندارد. تعارض زمانی بوجود می آید که ما فقط به یک آیه نظر کنیم و بگوییم که خدا دعای بندگان را به همان شکل و شمایل برآورده می کند؛ در حالی که در سایر آیات و روایات، این آیه توضیح داده می شود که استجابت دعا در صورت فقدان موانع و وجود شرایط است و گاهی با تاخیر و تغییر همراه است. بنابراین، شبهه حاضر ناشی از بدفهمی دیدگاه دین در باب دعا است. اگر گاهی در شرایط خاص، دعای ما به همان شکل مستجاب نمی شود، نباید ناامید شویم و کلاً از دعا دست برداریم چرا که در صورت وجود شرایط و فقدان موانع، حتما دعای ما برآورده می شود؛ خواه در این دنیا خواه در آخرت؛ خواه به همین شکل و شمایلی که می خواهیم و خواه به صورت متفاوت. بگذریم از این که دعا اثر مهم دیگری هم دارد که باید آن را فارغ از استجابت محتوایش توسط خداوند، در نظر گرفت. بی تردید یکی از مهمترین آثار دعا، عبادت و اظهار بندگی و ارتباط معنوی با خدا است. وقال رسول الله (صلی الله علیه و آله): أفضل عبادة امتي بعد قراءة القرآن الدعاء ثم قرأ رسول الله (صلی الله علیه و آله): « ادعوني أستجب لكم إن الذين يستكبرون عن عبادتي سيدخلون جهنم داخرين » ألا ترى أن الدعاء هو العبادة(11)؛ یعنی: «بهترین عبادت امتم، بعد از قرائت قرآن، دعا است. سپس رسول الله آیه ... را قرائت کردند و فرمودند: آیا نمی بینی دعا همان عبادت است؟!» بنابراین، اگر گاهی دعای ما به همان شکلی که می خواهیم مستجاب نمی شود، نباید ناامید شده و از دعا دست برداریم چرا که دعا حداقل دو اثر مهم دارد: یکی این که ارتباط معنوی با خدا است؛ و دوم این که حتما در موقعیت مناسبتر به همان شکلی که خدا به صلاحم می داند، برآورده می شود.   پی نوشت ها:  1. بقره: 186 2. یونس: 12. 3. شیخ کلینی، کافى، انتشارات دار الکتب الاسلامیه، 1365، ج 2، ص 472. 4. علامه مجلسی، بحارالانوار، انتشارات موسسه الوفاء، 1403، ج 93، ص 381. 5. همان، ص 305. 6. همان، ص372. 7. همان، ص 376 و 377. 8. بقره: 155-157 9. سید رضی، نهج البلاغه، انتشارات مشهور، 1379، نامه 31. 10. ابن شعبه حرانی، تحف العقول، مؤسسة النشر الاسلامي، 1404، ص 280.  11. علامه مجلسی، بحارالانوار، انتشارات موسسه الوفاء، ج93، ص300.  
موضوع قفل شده است