جمع بندی ارتکاب گناه کبیره قبل از سن تکلیف

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ارتکاب گناه کبیره قبل از سن تکلیف

سلام حدود دبستان بود زمانی که چهارم یا پنجم دبستان بودم دقیقا همین حدودها دچار بلا استمنا شدم و من تا اول دبیرستان نمی دانستم اسم این کار چیست و نسبت به آن جاهل بودم تا روزی معلمی در این باره سخن گفت و من سپس فهمیدم و تحقیقاتی کردم ، سوم راهنمایی جشن تکلیف می گرفتند، سوال من این است که سن تکلیف من تغییر کرد و از همان دبستان شد و بار این گناه کبیره را باید از آن سن به دوش بکشم هر چند که سالیانی نمی دانستم اسم این کار چیست ؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد حافظ

[TD][/TD]

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و تحیت؛

دلسوخته;1026224 نوشت:
سن تکلیف من تغییر کرد و از همان دبستان شد و بار این گناه کبیره را باید از آن سن به دوش بکشم هر چند که سالیانی نمی دانستم اسم این کار چیست ؟

هر گناهی -اعم از کبیره و صغیره- مادامی که پیش از سن بلوغ انجام گرفته یا پس از سن بلوغ بوده ولی به حرمتش آگاه نبوده‌اید و در یادگیری آن تقصیری نداشته‌اید، بر آن مؤاخذه نخواهید شد؛ ولی انجام گناه پس از سن بلوغ و از آن هنگامی که به گناه بودنش واقف شدید و یا حتی در صورت عدم آگاهی مقصرانه‌، فقط با توبه کردن از آن قابل بخشش خداوند خواهد بود.

توبه‌ای که یکی از شرایط قبولی آن، عزم بر ترک آن گناه است.

سلام الان چیزی که در منابع نوشتند به این صورته :

هرکدام از این علائم زودتر اتفاق بیفتد کافی بوده و شخص بالغ حساب می‌شود است.

۱- احتلام (خروج مَنی): با توجه به تعابیر آیات[۹] و احادیث،[۱۰] تمامی فقها احتلام (یا اِنزال) را، چه در خواب چه در بیداری، نشانۀ (اَماره) بلوغ شمرده‌اند. [۱۱] پس از احتلام، غُسل جِنابَت واجب می‌شود.
۲- .......
.......

خب الان من تو اون سن که عرف نبوده دچار استمنا شدم و باعث خروج منی شده بالغ شدم یا همان سوم راهنمایی ؟

دلسوخته;1026629 نوشت:
خب الان من تو اون سن که عرف نبوده دچار استمنا شدم و باعث خروج منی شده بالغ شدم یا همان سوم راهنمایی ؟

با سلام و تحیت،
البته این سؤال به قسمت احکام شرعی مربوط می‌شه.

در عین حال؛ بله شما از همان زمان غیر متعارف بالغ شده‌اید.

حافظ;1027513 نوشت:

با سلام و تحیت،
البته این سؤال به قسمت احکام شرعی مربوط می‌شه.

در عین حال؛ بله شما از همان زمان غیر متعارف بالغ شده‌اید.

سلام
الان یعنی از اون سن باید نماز می خوندم و روزه می گرفتم ؟ البته حسی در درونم می گفت گویا این کار اشتباه است اما همونطور که قبلا گفتم من چند سال بعد فهمیدم اصلا این کار چی هست یعنی اول دبیرستان فهمیدم.
من توانایی جبران نماز و روزه ها را از آن سن تکلیف غیرمتعارف ندارم ، همینجوری به فنا رفته هستم. آیا این جهالت باعث بخشش قبل از آگاه شدن خواهد شد ؟

دلسوخته;1027517 نوشت:
الان یعنی از اون سن باید نماز می خوندم و روزه می گرفتم ؟ البته حسی در درونم می گفت گویا این کار اشتباه است اما همونطور که قبلا گفتم من چند سال بعد فهمیدم اصلا این کار چی هست یعنی اول دبیرستان فهمیدم.
من توانایی جبران نماز و روزه ها را از آن سن تکلیف غیرمتعارف ندارم ، همینجوری به فنا رفته هستم. آیا این جهالت باعث بخشش قبل از آگاه شدن خواهد شد ؟

با سلام
بهتر است این مسئله را با متخصصین و کارشناسان گروه احکام شرعی مطرح بفرمایید.

حافظ;1027546 نوشت:
با سلام
بهتر است این مسئله را با متخصصین و کارشناسان گروه احکام شرعی مطرح بفرمایید.

سلام اگر توانایی انتقال تاپیک به کارشناس احکام‌را دارید لطفا انجام دهید چون به مدیر ارجاع سوالات پیغام دادم جواب نمی دن.

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال:
آیا کسی که با خودارضائی به صورت غیرمتعارف سن بلوغش جلو افتاده باشد از همان سنّ مکلف به احکام شرعی است؟

پاسخ:‌
هر گناهی -اعم از کبیره و صغیره- مادامی که پیش از سن بلوغ انجام گرفته یا پس از سن بلوغ بوده ولی به حرمتش آگاه نبوده‌اید و در یادگیری آن تقصیری نداشته‌اید، بر آن مؤاخذه نخواهید شد؛ ولی انجام گناه پس از سن بلوغ و از آن هنگامی که به گناه بودنش واقف شدید و یا حتی در صورت عدم آگاهی مقصرانه‌، فقط با توبه کردن از آن قابل بخشش خداوند خواهد بود.

توبه‌ای که یکی از شرایط قبولی آن، عزم بر ترک آن گناه است.

این سخن فقط منحصر در واجبات و محرماتی که در رابطه با خداوند تضییع شده مي‌باشد و الّا حق‌الناس با توبه به تنهایی بخشیده نخواهد شد بلکه لازم است علاوه بر آن، حقوق تضییع شده از دیگران جبران شود.

موضوع قفل شده است