جمع بندی خواندن دعاهای غیر معتبر در تعقیبات نماز

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خواندن دعاهای غیر معتبر در تعقیبات نماز

سلام علیکم، چند سالی است که در اکثر مساجد بلافاصله پس از اتمام سلام نماز اقدام به گفتن تکبیر و شعار و سپس خواندن دعای "خدایا، خدایا، تا انقلاب مهدی از نهضت ..." می کنند، این قضیه ای حل شده برایم بود تا اینکه روایتی از امام صادق (ع) دیدم به این صورت: "شیخ کلینى رضى اللّه عنه از عبدالرحیم قصیر نقل کرده که خدمت حضرت صادق علیه السلام رسید و عرض کرد فدایت شوم من از پیش خود دعائى اختراع کرده ام حضرت فرمود بگذار مرا از اختراع خود یعنى آن را کنار گذار و براى من نقل مکن و نگذاشت که آن دعاء جمع کرده خود را نقل کند خود حضرت براى او دستورالعملى لطف فرمود و ..." که فکر مرا راجع به این اقدام پس از نماز مشغول کرد که ما اینهمه دعاهای و اعمال ذکر شده از جانب خود معصومین علیهم السلام داریم که مثلا بلافاصله بعد از سلام چنین بگویید و سپسس چنان کنیدو ... و حتی اولویت اذکار هم بیان شده، حال این عمل چگونه توجیح می شود که البته یکی از دوستانم در جواب گفت که این شعار مصداق تولی و تبری است که پس از تمام نمازها توصیه شده است. حال از شما اساتید صحت و تبیین آن را می خواهم و اینکه جمع آن با روایتی که آوردم به چه صورت خواهد بود؟ با تشکر

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد عمار

[TD][/TD]

جمع بندی:

پرسش:

آیا حدیث زیرر با شعارهای سیاسی بعد نماز در تناقض است؟

"شیخ کلینى (رضى اللّه عنه) از «عبدالرحیم قصیر» نقل کرده که خدمت حضرت صادق (علیه السلام) رسید و عرض کرد فدایت شوم من از پیش خود دعائى اختراع کرده ام، حضرت فرمود بگذار مرا از اختراع خود یعنى آن را کنار گذار و براى من نقل مکن و نگذاشت که آن دعاء جمع کرده خود را نقل کند خود حضرت براى او دستورالعملى لطف فرمود و ..."

پاسخ:

در مورد تعقیبات نماز اینکه آنچه در روایات توصیه شده باید انجام داد و ترتیب هم همان باید باشد که در احادیث می باشد.
اما در کنار اینها دعا کردن چه برای شخص یا گروه و نظام و برائت از دشمنان اسلام نه تنها مشکلی ندارد بلکه مطلوب هم می باشد، و اینگونه دعا که به فارسی است اختراع در دعا نیست مخصوصا که ما آن را به اهل بیت نسبت نمی دهیم.
در حالی که ظاهر روایت بالا نشان می دهد که او از بیانات امام معصوم دعایی جدید ایجاد کرده است و حال اینکه آن چه از طريق امامان معصوم (عليهم السلام) وارد شده بايد خوانده شود و دخل و تصرف در آن جايز نيست، به خصوص اگر به قصد نسبت دادن آن دعا به امام (عليه السلام )باشد كه در اين صورت علاوه بر نسبت دروغ به امام (عليه السلام ) دادن، بدعت بزرگي را شخص تصرف كننده مرتكب مي شود.