صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برنامه ی عملی برای رشد عقلی

علاقه
    فقه الاخلاق و فلسفه اخلاق
    نوشته
    644
    حضور
    30 روز 20 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1563

نقل قول نوشته اصلی توسط Im_Masoud.Freeman نمایش پست ها
    یک برنامه ی عملی برای رشد عقلی بدید که برای همه قابل اجرا باشه

من دستورات کلی مثل تفکر کردن و این چیزا نمی خوام

یه برنامه مثلا. در طول یک ماه هرروز اینکارهارو انجام بدید بعد از یک ماه اینقدر رشد عقلی میکنید و....
    با سلام مجدد
    در پاسخ به این سوال روش هایی را که برای تربیت عقلی وجود دارد بیان میکنم. البته همانطور که شما هم گفتید باید به تکینیک تبدیل شود تا عملیاتی تر و کاربردی تر شود.

علم آموزی

امام صادق(علیه السلام) میفرمایند: «كَثْرَةُ النَّظَرِ فِي الْعِلْمِ يَفْتَحُ الْعَقْلَ‏؛ بحث و تعمق زیاد در علوم، باعث گشایش عقل میشود.»(1)

درباره رابطه علم و عقل بحث های فراوانی وجود دارد. اما آنچه مسلم است رابطه مستقیم و هم افزایی این دو برای یکدیگر است. عقل مانند نرم افزاری است که داده های علمی باعث فعالیت، کارایی و شکوفایی آن میشود.

در برخی منابع از قول امیر مومنان(علیه السلام) آمده است:

«
    العَقْل‏ عَقْلان‏ مَطْبوعٌ و مَسْموعٌ‏، فلا يَنْفع مَطْبوع إذا لم يَكُ مَسْموع، كما لا يَنْفَعُ ضَوْء الشَّمْس و ضَوْء العَيْن مَمْنوع؛ عقل بر دو نوع است: عقل طبعی(سرشتی) و عقل سمعی(اکتسابی و یادگرفتنی). عقل سرشتی زمانی که عقل یادگرفتنی به وجود نیاید، فائده ای نخواهد داشت. همانطوری که نور خورشید بدون نور چشم کمکی به فرد نمی کند.»(2)

مقصود از عقل مسموع، علم و تجربه است.

پی نوشت:
    1. بحار الأنوار، ج‏1، ص159.

2. تاج العروس من جواهر القاموس، ج‏15، ص504.
    ویرایش توسط بدیع : ۱۳۹۸/۰۳/۱۱ در ساعت ۰۳:۱۰

2. صلوات ها 5

علاقه
    نوشته
    644
    حضور
    30 روز 20 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1563

دعا

عقل مانند بسیاری از نعمت های دیگر انسان موهوبی است. ضمن اینکه دستمایه اولیه عقل در انسان ها متفاوت است در ادامه زندگی نیز دچار نقصان و یا کمال میشود. به همین خاطر توصیه شده است از خدا بخواهیم ما را به کمال عقل برساند.

امام کاظم(علیه السلام) در توصیه به هشام میفرماید:

«يَا هِشَامُ مَنْ أَرَادَ الْغِنَى بِلَا مَالٍ وَ رَاحَةَ الْقَلْبِ مِنَ الْحَسَدِ وَ السَّلَامَةَ فِي الدِّينِ فَلْيَتَضَرَّعْ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فِي مَسْأَلَتِهِ بِأَنْ‏ يُكَمِّلَ‏ عَقْلَه‏؛ ای هشام! کسی که بدون مال به دنبال بی نیازی است و آسودگی قلب از حسد را طلب میکند و سلامت در دین را می جوید باید با تضرع از خداوند بخواهد که عقل او را کامل کند.»(1)

پی نوشت:
    1. الكافی، ج‏1، ص18.

4. صلوات ها 6

علاقه
    برنامه نویسی ، ایده پردازی ، خلاقیت و نوآوری
    نوشته
    3,062
    حضور
    471 روز 1 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    139
    صلوات
    15661

نقل قول نوشته اصلی توسط بدیع نمایش پست ها
    با سلام مجدد
    در پاسخ به این سوال روش هایی را که برای تربیت عقلی وجود دارد بیان میکنم. البته همانطور که شما هم گفتید باید به تکینیک تبدیل شود تا عملیاتی تر و کاربردی تر شود.
    سلام استاد بدیع عزیز

روش هایی که می خواستید بیان کنید تمام شد ؟

چون من منتظر بودم فرمایشات شما تمام بشه بعد بحث رو ادامه بدم

اَللّهُمَّ اجْعَلْنی عِنْدَکَ وَجیهاً بِالْحُسَیْنِ عَلَیْهِ السَّلامُ فِی الدُّنْیا وَ الاْخِرَةِ

6. صلوات

علاقه
    نوشته
    644
    حضور
    30 روز 20 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1563

نقل قول نوشته اصلی توسط Im_Masoud.Freeman نمایش پست ها
    سلام استاد بدیع عزیز

روش هایی که می خواستید بیان کنید تمام شد ؟

چون من منتظر بودم فرمایشات شما تمام بشه بعد بحث رو ادامه بدم
    سلام خدمت شما

نه هنوز هست.

کمی اشتغالات دیگه داشتم نتونستم بحث را ادامه بدهم. ان شا الله به زودی تکمیل میکنم و اطلاع میدهم.

8. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    644
    حضور
    30 روز 20 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1563

ترک گناه
    در برخی از روایات گناه و اطاعت نفس باعث زائل شدن عقل دانسته شده است که به برخی از آنها اشاره میکنیم:

امام کاظم(علیه السلام) خطاب به هشام می فرماید:

«یَا هِشَامُ مَنْ سَلَّطَ ثَلَاثاً عَلَى ثَلَاثٍ فَکَأَنَّمَا أَعَانَ هَوَاهُ عَلَى هَدْمِ عَقْلِه...‏‏؛ کسی که سه چیز را بر سه چیز مسلط کند مانند این است که هوای نفسش را در از بین بردن عقلش یاری نمود. کسی که نور تفکرش را با آرزوهای درازش خاموش کند؛ و کسی که دقائق حکمتش را با حرف‌های زیادی محو کند، و کسی که نور عبرت را با خواهش‌های نفسانی خاموش کند، گو این‌که هوای نفسش را در از بین بردن عقلش یاری رساند.»(1)

امام صادق(علیه السلام) میفرماید: «وَ الْهَوَى عَدُوَّ الْعَقْلِ وَ مُخَالِفَ الْحَقِّ وَ قَرِینَ الْبَاطِل‏؛ پیروى از خواهش‌هاى نفسانى، دشمنی با عقل، مخالف با حقّ و همنشینی با باطل را به دنبال خواهد داشت.»(2)

از امیرالمومنین (علیه السلام) نقل شده است:

«طَاعَةُ الْهَوَى‏ تُفْسِدُ الْعَقْلَ؛ پیروی از هوای نفس عقل را فاسد می‌کند.»(3)

«غَلَبَةُ الْهَوَى‏ یُفْسِدُ الدِّینَ وَ الْعَقْلَ‏؛ تسلط هوای نفس بر انسان دین و عقلش را از بین می‌برد.»(4)

در برخی از کتب عرفانی روایتی به پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) منسوب شده است که ایشان فرموده اند:

«مَن قارَف ذنباً فقد فارَقه عَقلٌ لا یرجع الیه اَبدا؛ کسی که با گناه همراه شود پس به تحقیق جدا می‌شود بخشی از عقل او در حالی که هرگز به‌سوی او باز نمی‌گردد».(5)

پی نوشت ها:

1. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، محقق، غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ‏1، ص 17، تهران، دار الکتب الإسلامیة، چاپ چهارم، 1407ق.

2. منسوب به امام صادق(ع)، مصباح الشریعة و مفتاح الحقیقة، ص 103، بیروت‏، اعلمى‏، چاپ اول، 1400ق.
    3. لیثى واسطى، على بن محمد عیون الحکم و المواعظ، محقق، مصحح، حسنى بیرجندى، حسین،‏ ص 317، قم، دار الحدیث، چاپ اول، 1376ش.
    4. تمیمی آمدی، عبد الواحد بن محمد، غرر الحکم و درر الکلم، محقق، مصحح، رجائى، سید مهدى‏، ص 473، قم، دار الکتاب الإسلامی‏، چاپ دوم، 1410ق‏.
    5. این عبارت شاید با اندکی اختلاف در منابع اخلاقی- عرفانی ذیل وجود دارد:
    سلمی، ابو عبدالرحمن، محمد(متوفای 412ق)، تسعة کتب فی اصول التصوف و الزهد، ص 346، بی‌جا، للطباعة و النشر و التوزیع، چاپ اول، 1414ق. فیض کاشانى، محمد بن شاه مرتضى، المحجة البیضاء فى تهذیب الإحیاء، ج ‏5، ص 24، قم، مؤسسه النشر الاسلامى، چاپ چهارم، 1376ش؛ نراقی، ملا محمد مهدی، جامع السعادات، ج 1، ص 81 – 82، بیروت، اعلمی، چاپ چهارم، بی‌تا.

ویرایش توسط بدیع : ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ در ساعت ۱۱:۴۹

10. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    644
    حضور
    30 روز 20 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1563

تفکر

امام صادق (علیه السلام) به هشام میفرماید: «يَا هِشَامُ إِنَّ لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ دَلِيلًا وَ دَلِيلُ الْعَقْلِ التَّفَكُّر؛ ای هشام! هر چیزی نشانه و راهنمایی دارد و نشامه و راهنمای عقل، تفکر است.»(1)

اگرچه مطالعه و علم آموزی یکی از روش های تربیت عقلانی است اما باید به موازات تفکر پیش رود. علم آموزی اگر با تفکر همراه نشود به شکوفایی عقل منتهی نمی شود. مرحوم امام(ره) زمانی که مکاسب میگفتند یکی از شاگردانشان تعدادی از شروح و کتب مرتبط را به نزد ایشان می آورد و میگوید این کتب را هم مطالعه بفرمایید. مرحوم امام(ره) در جواب میگوید: همه اینها را ببرید. کسی که بخواهد این همه کتاب مطالعه کند مجالی برای تفکر نمی یابد.(2)

پی نوشت:
    1. الكافی، ج‏1، ص16.
    2. امیر رضا ستوده، پا به پای آفتاب، نشر پنجره، 1374، تهران.

ویرایش توسط بدیع : ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ در ساعت ۱۲:۴۴

12. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    644
    حضور
    30 روز 20 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1563

تزکیه نفس

یکی دیگر از روش های تربیت عقلانی تزکیه نفس است. کسی که نفس خود را از هوی و هوس ورزی حفظ نکند به تبعیت از آن منتهی میشود و اطاعت از هوای نفس، عقل را در حجاب قرار میدهد. چراکه توجه هوای نفس به امور مادی است و هرچه نفس به این امور بیشتر مشغول شود اداراکات عقلی اش ضعیف تر میشود. در ضمن روایتی از امام صادق(علیه السلام) آمده است:

«الْهَوَى‏ عَدُوُّ الْعَقْل‏؛ هوای نفس دشمن عقل است.»(1)

پی نوشت:
    1. بحار الأنوار، ج‏1، ص130.

14. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    644
    حضور
    30 روز 20 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1563

پرهیز از آفات عقل ورزی مانند عجب

امیرالمومنین(علیه السلام) میفرمایند: «وَ اعْلَمْ أَنَّ الْإِعْجَابَ ضِدُّ الصَّوَابِ وَ آفَةُ الْأَلْبَاب‏؛ و بدان که خودپسندی خطا و باعث تباهی عقل است.»(1)

در تعبیر متفاوتی نیز از ایشان نقل شده است: «عُجْبُ الْمَرْءِ بِنَفْسِهِ أَحَدُ حُسَّادِ عَقْلِهِ‏؛ خودپسندىِ انسان يكى از حسودان عقل اوست.»(2)

خودپسندی بینش انسان را محدود و بسته میکند و یک خطای شناختی بزرگ محسوب میشود که مانع از دیدن بسیاری از واقعیت ها می گردد.

پی نوشت ها:
    1. تحف العقول، ص74.
    2. نهج البلاغه(صبحی صالح)، ص507.

16. صلوات ها 2

علاقه
    برنامه نویسی ، ایده پردازی ، خلاقیت و نوآوری
    نوشته
    3,062
    حضور
    471 روز 1 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    139
    صلوات
    15661

نقل قول نوشته اصلی توسط بدیع نمایش پست ها
    تزکیه نفس

یکی دیگر از روش های تربیت عقلانی تزکیه نفس است. کسی که نفس خود را از هوی و هوس ورزی حفظ نکند به تبعیت از آن منتهی میشود و اطاعت از هوای نفس، عقل را در حجاب قرار میدهد. چراکه توجه هوای نفس به امور مادی است و هرچه نفس به این امور بیشتر مشغول شود اداراکات عقلی اش ضعیف تر میشود. در ضمن روایتی از امام صادق(علیه السلام) آمده است:

«الْهَوَى‏ عَدُوُّ الْعَقْل‏؛ هوای نفس دشمن عقل است.»(1)

پی نوشت:
    1. بحار الأنوار، ج‏1، ص130.
    سلام استاد بدیع عزیز

ممنونم از پاسخ های عالی که دادید

حقیقتا این مورد رو با تمام وجود حس کردم که هروقت به سراغ ترک گناه و رفتار اشتباهی رفتم

یک سری حجاب ها از جلوی چشم هام کنار رفت و بعد با خودم میگفتم خدا رحم کرد که ادامه ندادم آخه این چه کاری بود چقدر ضایع چقدر زشت

ولی مشکلی که وجود داره اینه که در این مسیر مقداری کند پیش میرم یا یه کم جلو میرم و دوباره وسوسه میشم بر میگردم

حس میکنم باید یه فرمولی برنامه ی ثابتی وجود داشته باشه که طبق اون برنامه جلو برم تا دیگه مار نیشم نزنه

یا حداقل بدونم از کجا دارم ضربه می خورم

اَللّهُمَّ اجْعَلْنی عِنْدَکَ وَجیهاً بِالْحُسَیْنِ عَلَیْهِ السَّلامُ فِی الدُّنْیا وَ الاْخِرَةِ

18. صلوات ها 2

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 20

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری