آیا درآمد من حلال است؟

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا درآمد من حلال است؟

با سلام
من در آزمایشگاه تشخیص طبی مشغول به کار هستم.
مشکلی که جدیداً برای من به وجود آمده این هست:
اخیراً یک سری بیمار که برای بار دوم یا چندم به آزمایشگاه مراجعه می کنند همکار پذیرشم آنها را پذیرش کرده ولی همان جواب های قبلی را برایشان وارد می کند. من از بعضی از این موارد مطلع نمی شوم اما آنهایی را که با خبر می شوم همه تست هایشان را انجام می دهم.
حالا دو تا سوال دارم خواهشاً سریع و دقیق جواب بدهید:
آیا با توجه به اینکه پولی که این چنین به دست می آید قطعا حرام هست آیا حقوقی هم که من می گیرم مشکل دارد؟ با کسانی که مشورت کردم می گویند تو حاصل دسترنج خودت را می گیری اما من با این حرف قانع نمی شوم و احساس می کنم پول من مشکل دارد.
سوال دومم این هست که با توجه به اینکه دکتر آزمایشگاه از من می خواهد که این تست ها را انجام ندهم و من بدون اطلاع او تست ها را می گذارم آیا رضایت یا عدم رضایت او برای استفاده از کیت ها و مواد آزمایشگاه در اینجا مفهومی پیدا می کند یا نه؟
خواهش می کنم کمکم کنید چون این موضوع به شدت فکرم و همه شب و روزم را مشغول کرده و زندگی عادی ام مختل شده.
با تشکر از توجه شما

برچسب: 

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد نور

[TD][/TD]

سپیده دم;1024688 نوشت:
با سلام
اخیراً یک سری بیمار که برای بار دوم یا چندم به آزمایشگاه مراجعه می کنند همکار پذیرشم آنها را پذیرش کرده ولی همان جواب های قبلی را برایشان وارد می کند. من از بعضی از این موارد مطلع نمی شوم اما آنهایی را که با خبر می شوم همه تست هایشان را انجام می دهم.
آیا با توجه به اینکه پولی که این چنین به دست می آید قطعا حرام هست آیا حقوقی هم که من می گیرم مشکل دارد؟ با کسانی که مشورت کردم می گویند تو حاصل دسترنج خودت را می گیری اما من با این حرف قانع نمی شوم و احساس می کنم پول من مشکل دارد.
سوال دومم این هست که با توجه به اینکه دکتر آزمایشگاه از من می خواهد که این تست ها را انجام ندهم و من بدون اطلاع او تست ها را می گذارم آیا رضایت یا عدم رضایت او برای استفاده از کیت ها و مواد آزمایشگاه در اینجا مفهومی پیدا می کند یا نه؟
خواهش می کنم کمکم کنید چون این موضوع به شدت فکرم و همه شب و روزم را مشغول کرده و زندگی عادی ام مختل شده.
با تشکر از توجه شما

با سلام و احترام

1. حقوقتان مشکل ندارد.
2. اگر طبق قانون آزمایشگاه عمل کنید مشکلی نیست.

استفتای شفاهی از دفتر مقام معظم رهبری در فم

با سلام و احترام

نور;1025019 نوشت:
با سلام و احترام

برادر عزیز
اگر قانون آزمایشگاه بگوید زیرمجموعه باید تابع فرمان دکتر آزمایشگاه باشند.
و دکتر هم می گوید دوباره تست نکنید
آن وقت چه؟!
اینطور که نمیشود .....

شما باید تعهد بین بیمار و آزمایشکاه را ملاک قرار دهید نه قانون داخل آزمایشگاه....

بیمار پول می دهد تا دوباره آزمایش شود یا تست انجام شود. یا به دلایل قانونی او را فرستادند تا دوباره تست دهد....
پس قانون آزمایشگاه اینجا نمیتواند ملاک عمل باشد مگر زمانی که تعهد شرعی و قانونی در قبال مراجعین انجام گرفته باشد...

در اینجا نیز دکتر از اینها میخواهد تست را انجام ندهند ، بعد شما ( دفتر)میگویید به قانون آزمایشگاه عمل کنید اشکال ندارد؟!!!!

ببینید به حرف این علما گوش ندید ...

من یک خاله داشتم که بابته سرطان فوت شد ؛ ایشون مشکوک به سرطان بود و‌دکتر براشون آزمایش مایع نخاعی می نویسه

خاله من بار اول میره و آزمایش میده و هیچ چیزی پیدا نمیکنند ؛
و دکتر شک میکنه و شروع به آزمایش کردن چیزهای دیگه میکنه

خودتون می دونید که برخی از آزمایش‌ها نیاز به کشت دارند و‌چندین ماه گاها طول میکشه

تا اینکه باز نتیجه نمیگیره

بعدش خاله ام رو براش یک بار دیگه آزمایش مینویسه باز هم جوابش مایع نخاعیش منفی میاد

بار چهارم یا پنجم .... که آزمایش میده جواب تومور سرطانی در آب نخاعیش مثبت میشه ولی چه فایده یک سال گذشته بود

ازاده باشید
مسلمون بودن راحت ترین کاره دنیاست

مطمین هستم براتون راحت نیست کارتون رو عوض کنید ؛ ولی سعیتون رو بکنید ؛

فرشته برمیگردد;1025037 نوشت:
ببینید به حرف این علما گوش ندید ...

پ نه پ به حرف شما باید گوش بدیم.ببخشید ولی تویی که به رهبری و علما توهین می کنی اگر دست من باشه همچین آدمی رو این قدر میزنم تا بمیره.خواهشا دیگر در مورد علما نمی خواد نظر بدید شما وقتی چیزی نمی دانید.

ali 000;1025040 نوشت:
پ نه پ به حرف شما باید گوش بدیم.ببخشید ولی تویی که به رهبری و علما توهین می کنی اگر دست من باشه همچین آدمی رو این قدر میزنم تا بمیره.خواهشا دیگر در مورد علما نمی خواد نظر بدید شما وقتی چیزی نمی دانید.

اولا ک سلام!
دوما این بنده خدا راست میگه! اون عالمی که میگه پول آزمایش رو بگیر و آزمایش رو انجام نده برای بیمار نباید هم به حرفش گوش کرد!

هرچند که هیچ کدوم از علما این رو نمیگن اما نباید انقدر تند برخورد کرد Fool

[="Arial"][=arial]

سپیده دم;1024688 نوشت:
آیا درآمد من حلال است؟

با سلام
با تشکر از توجه شما

مستقیم یا غیر مستقیم تماس با معاونت درمان و یا شبکه بهداشت مربوطه
و یا تماس با مراکز ، درمانگاه ها یا مطب هایی که بیماران خود را به مرکز شما ارجاع میدهند
این ساده ترین و بهترین راه هست

بیت المعمور;1025035 نوشت:
با سلام و احترام
برادر عزیز
اگر قانون آزمایشگاه بگوید زیرمجموعه باید تابع فرمان دکتر آزمایشگاه باشند.
و دکتر هم می گوید دوباره تست نکنید
آن وقت چه؟!
اینطور که نمیشود .....

شما باید تعهد بین بیمار و آزمایشکاه را ملاک قرار دهید نه قانون داخل آزمایشگاه....

بیمار پول می دهد تا دوباره آزمایش شود یا تست انجام شود. یا به دلایل قانونی او را فرستادند تا دوباره تست دهد....
پس قانون آزمایشگاه اینجا نمیتواند ملاک عمل باشد مگر زمانی که تعهد شرعی و قانونی در قبال مراجعین انجام گرفته باشد...

در اینجا نیز دکتر از اینها میخواهد تست را انجام ندهند ، بعد شما ( دفتر)میگویید به قانون آزمایشگاه عمل کنید اشکال ندارد؟!!!!

با سلام و احترام مجدد

اگر قانون آزمایشگاهی این است که در تمام مواردی که بیمار تقاضای مجدد دارد باید دوباره انجام شود و شما طبق این مساله عمل نمایید اشکال ندارد منظور از قانون که بیان شد قوانین حقوق بیمار و آزمایشگاه است نه سلایق شخصی دکترآزمایشگاه، به عبارتی دکتر هم درصورتی که خلاف این قانون عمل نماید جایز نیست اما اگر قانون آزمایشگاه تشخیص این موارد را برعهده دکتر آزمایشگاه قرار داده و اختیار را به ایشان داده است و حرف ایشان مقدم شمرده شده است در این صورت باید طبق نظر دکتر عمل نمایید.

موفق و موید باشید

سپیده دم;1024688 نوشت:

با سلام
قطعا این کار صحیح نیست و بنوعی کلاه برداری و کلاه گذاشتن سر بیمار هست .
بازی با جان یک بیمار که وابسته به نتیجه ازمایش هست

ان همکار شما هم قطعا وجدان کاری ندارد یا سواد پایینی دارد و حتما یاداوری کنید .

چرا یک پزشک ممکن هست درخواست تکرار ازمایش کند ؟
برای اطمینان از نتیجه ی قطعی
برای اینکه تغییرات رو مشاهده کند
مثلا ممکن هست استرس یا سرایط فیزیکی بدن در ازمایش تاثیرگذار باشد و هدف پزشک از تکرار ازمایش مشاهده این تغییرات باشد
و . . .

سپیده دم;1024688 نوشت:
با تشکر از توجه شما

ایا این یک قانون کلی هست که از شبکه بهداشت و درمان صادر شده؟
فکر نمی کنم این طور باشه
در غیر این صورت عملکرد و منع دکتر ازمایشگاه کلاه برداری هست و شما هم در صورت عمل به این منفعت شخصی ، در کلاه برداری شریک می شوید.

نور;1025061 نوشت:
با سلام و احترام مجدد

اگر قانون آزمایشگاهی این است که در تمام مواردی که بیمار تقاضای مجدد دارد باید دوباره انجام شود و شما طبق این مساله عمل نمایید اشکال ندارد منظور از قانون که بیان شد قوانین حقوق بیمار و آزمایشگاه است نه سلایق شخصی دکترآزمایشگاه، به عبارتی دکتر هم درصورتی که خلاف این قانون عمل نماید جایز نیست اما اگر قانون آزمایشگاه تشخیص این موارد را برعهده دکتر آزمایشگاه قرار داده و اختیار را به ایشان داده است و حرف ایشان مقدم شمرده شده است در این صورت باید طبق نظر دکتر عمل نمایید.

موفق و موید باشید

این صحبتها توجیح هستش ... توجیه یک فتوای غلط و اشتباه ...

کسی که تشخیص میده که باید یک بیمار آزمایش بده یا نده... دکتر بیمار هستش ... نه دکتر آزمایشگاه ...
ببینم شما میرید پیش دکتر آزمایشگاه در مورد مریضیتون و حال و احوالتون صحبت میکنید ... دکتر آزمایشگاه از کجا میخواد تشخیص بده ...علم غیب داره ؟؟؟

ثانیا اگر نیازی به آزمایش نیست چرا دکتر آزمایشگاه پولش رو میگیره ...

به نظرم بهتر هستش که توجیه نکنید ...
به جاش از همون استدلال همیشگی استفاده کنید ... بگید ما نمیفهمیم و علما زیاد درس خوندن و اونها بصیرت دارند و ما نداریم و اونها میتونند حکم قطعی رو از منابع صحیح فقهی خارج کنند و آدم وقتی مریض میشه پیش دکتر و متخصص میره و علما متخصصین درون دین هستند و ماها نمیفهمیم و از این جور حرفها بزنین ....

سلام .
ایطور که من فهمیدم از جواب ها ، جناب نور یک شرطی رو بیان کردند و اون هم شرط قانون بود!
گفتن که شما باید مطابق قانون کلی رفتار کنید .
100% قانون گذار شخصی فهمیده و عاقل بوده و به این مسائل فکر کرده و قانونی جامع برای آزمایشگاه ها قرارداده است . بنابراین شما باید به قانون آزمایشگاه ها رجوع کنید و 100% در این قوانین نوشته نشده که دکتر آزمایشگاه میتواند در تشخیص پزشک دخالت کند . دوستان فقط شرطی رو بیان کردند که هیچ وقت محقق نخواهد شد و هیچ قانون گذاری ، اشتباهی به این بزرگی در تصویت قانون ( آن هم در مباحث پزشکی ) نمیکند .
علما قانون را شرط میکنند چون خود به نحوی در قانون گزاری سهیم هستند :
[=RTNassim]بايد توجه داشت كه به موجب اصل 94 قانون اساسي، كليه مصوبات مجلس بايد به شوراي نگهبان فرستاده شود، تا از لحاظ انطباق با موازين اسلامي و قانون اساسي مورد بررسي قرار گيرد و تا زماني كه شوراي نگهبان مصوبه مجلس را تاييد نكند آن مصوبه جنبه قانوني پيدا نمي‌كند.
پس علما وقتی میگن برید ببینید قانون چی گفته به این معنی است که ما قانون اسلامی داریم و شما اگر مطابق آن عمل کنید ، مطابق شرع عمل کرده اید .
موفق و موید باشید.

سلام و سپاسگزار از کارشناس محترم و کاربران عزیز که سوال من رو جواب دادید.
چند تا نکته رو لازم هست بگم:
آزمایشگاه ما خصوصی هست و هیچ قانونی هم برای انجام ندادن آزمایشات وجود ندارد.
کاملا یک امر سلیقه ای و تحمیل شخصی دکتر آزمایشگاه هست.
البته در اینکه بعضی آزمایشات واقعا نیاز به تکرار ندارند شکی نیست مثلا گروه خونی تغییر نمی کنه و ... اما فقط مساله آزمایش نیست مساله پولی هست که به ناحق از بیمار گرفته می شود.

...
ازاده باشید
مسلمون بودن راحت ترین کاره دنیاست

مطمین هستم براتون راحت نیست کارتون رو عوض کنید ؛ ولی سعیتون رو بکنید ؛

سلام
بله خودم هم تقریباً به همین نتیجه رسیدم. حرفتون کاملاً درسته چون همش احساس می کنم دارم خودم رو الکی توجیه می کنم.

نور;1025019 نوشت:
با سلام و احترام

1. حقوقتان مشکل ندارد.

با سلام
استاد مشکل من دقیقا در این قسمت هست:
من تست هایی که متوجه می شوم انجام نشده انجام می دهم اما خب آن پولی که از مریض به ناحق گرفته شده داخل حقوق من هم هست. و همین قسمت، دقیقاً سوال من هست که آیا مثلاً این طوری فرض بگیرم که حقوق من از آن پول های ناحق نیست و من از پول دیگری دارم حقوق دریافت می کنم؟ آیا اصلاً چنین فرضی می تواند درست باشد؟

من ایرادی به فتوای علما در اینگونه موارد نمی گیرم چون فکر می کنم آنها دقیقا در بطن شرایطی که من قرار دارم نیستند و یک فتوای کلی می دهند.
هیچ عالمی هم نمی گوید پول آزمایش را بگیر و انجام نده! اما چون کلی صحبت می کنند ممکن است بعضی از این فتوا برداشت اشتباه کنند.

من حال خوبی ندارم به خاطر این مساله و احساس می کنم خیلی سقوط کردم.
امشب شب قدر هست و شب سرنوشت ،
من از همه کسانی که این متن رو می خوانند صمیمانه خواهش می کنم در این شب عظیم برای من دعا کنید که تصمیم درستی بگیرم.

سلام عزیزم. نمیخواد در این اوضاع بلبشوی مملکت و اوج بیکاری، کارت رو رها کنی. شما اگر اونجا رو رها کنی یکی بجای شما میارن که مثل خودشون بی وجدان باشه. دیگه ببین چه بلایی سر نتایج میارن.

شما میتونی یک حساب بکنی ببینی از اون موقع که مشغول شدی در این آزمایشگاه، در تستهایی که به عهده شما گداشته شده چند مورد اینطوری بوده که شما نتونستی یا اجازه بهت ندادن که دوباره انجامش بدی. تعرفه اون تستها هم که مشخصه. مبلفش رو جمع بزن و از حقوقی که بهت میدن بردار و رد مظالم عباد بده. اگر هم قبل از اینکه تستی رو به شما برای انجام ارجاع بدن ، خودشون اتومات جوابش رو وارد میکنن و شما متوجه نمیشی که این تست رو هم باید انجام بدی ، دیگه این تقصیر شما نیست و حقوق شما حلاله و اون پولی که مدیر آزمایشگاه دریافت میکنه حرامه و اون باید جوابگو باشه. برای اطمینان در این موارد هم میتونی ماهیانه یک مقداری همینجوری ردمظالم بدی.

نگران نباش عزیز من. شما فکر میکنی بقیه دارن توی این مملک چطوری کار میکنن؟ خیلی ها هستند که در مشاغل مختلف عمدا این کارهارو میکنن . استادهای دانشگاهی که مقالات دانشجوهاشونو میدزدن معلمهای مدارسی که از ساعت تدریسشون کم میگذارن و به زنگ تفریح اضافه میکنن پزشک ها که دیگه نگم که چه خبره.

شما خدا رو شکر کن که عامدا تا به حال درامد حرامی نداشتی و از این به بعد سعی کن با دقت بیشتری کشتها رو انجام بدی و کار خودت رو خوب و درست انجام بدی.
التماس دعا.

عزیزم جدا توصیه میکنم به هیچ وجه کارت رو رها نکن.

نکن
نکن
نکن

مطمین هستم براتون راحت نیست کارتون رو عوض کنید ؛ ولی سعیتون رو بکنید

شما که خودتون مدتها در شرکتهایی بودید که درگیر پروژه های ملی بودند و این تخلفات رو در مقیاس وسیعتر انجام میدادند چنانکه در قرارداد کیترینگ قطارها قبلا به نمونه ایش اشاره کردید، آیا تلاش کردید که کارتون رو به اون دلیل عوض کنید؟

صائب تبریزی;1025117 نوشت:
شما که خودتون مدتها در شرکتهایی بودید که درگیر پروژه های ملی بودند و این تخلفات رو در مقیاس وسیعتر انجام میدادند چنانکه در قرارداد کیترینگ قطارها قبلا به نمونه ایش اشاره کردید، آیا تلاش کردید که کارتون رو به اون دلیل عوض کنید؟

سلام ...
امیدوارم که خوب و خوش و سلامت باشید .

حرف شما درست تر هستش ؛ صحبتی که من به ایشون گفتم این بود که سعی کنند کارشون رو عوض کنند ؛ روش هم این هستش که در حالیکه در درون اون آزمایشگاه هستند میتونند رزومه خودشون رو برای جاهای دیگه بفرستند و ....

و اگر شرایطشون مهیا شد از اونجا بیرون بیایند . صحبت شما درست تر هستش و من این مساله رو تایید میکنم .

چی یادت هست ...
مساله کترینگ ها رو من خودم هم فراموششون کردم ؛ راستش رو بخواید پروژه های دیگری باهاشون درگیر شدم که بخور بخور در درونشون صدها برابر مساله قطارها بوده ...

ببینید ...
من اوایل کارم ... حدودا 10 سال پیش شرکتهای زیادی دنبال کار می رفتم . یکی از شرکتهایی که برای کار رفتم اونجا ... بهم گفتند که میخواهند بردهای کنترلر آسانسور رو بسازند . بردهای کنترلر آسانسور بردهای خیلی گرون قیمتی هستند و بازار خوبی هم داره ....

چون ....
1. بازار خیلی خوبی داره
2. همیشه بهشون نیاز هست .
3. تند تند خراب میشه و با تحریم هایی که همیشه کشور باهاشون درگیر هست ... میتونستی جلوی وارداتش رو بگیری و ....

ولی تا فهمیدم شرکت میخواد اون برد رو بسازه ... به راحتی بهشون گفتم کار من نیست و بیرون اومدم .( در جلسه interview که برای استخدام رفته بودم ؛ بهم گفتند .... نه اینکه اونجا باشم و بهم گفته باشند بسازش )

چون آسانسور مساله ای هستش که به راحتی با جوون انسانها در ارتباط هست .

خیلی ها فکرشون درگیر هستش .... تا درب آسانسور رو میبینند میخواهند درب رو باز کنند و سوار آسانسور بشوند ؛ غافل از اینکه ممکن هست آسانسور در درون اون طبقه نباشه ؛ در این صورت طرف درب رو باز میکنه و با یک چاه که روبروش هست طرف میشه . و من یک بار تو زندگیم دقیقا دراین شرایط قرار گرفتم و داشتم خودم رو مینداختم درون چاه آسانسور .

و باید کنترلرها ؛ دربها رو کنترل کنند و اگر آسانسور در درون اون طبقه نبود درب رو قفل نگاه دارند .

یک اشتباه کوچک محاسباتی میتونه همه چیز رو خراب کنه .

البته الان سیستم های آسانسور به گونه ای شده که اینجور مسایل رو مکانیکال جلوش رو میگیرند نه الکتریکال ... ولی به هر حال اون زمان اونجوری نبود .

مساله جوون انسانها از نظر من چیز بسیار مهمی هست .
مخصوصا آزمایشگاه ها ....

یک تشخیص درست و به موقع میتونست به دکتر خاله من کمک کنه و الان من خاله داشتم .

به هر حال حرف شما هم درست هست و مساله کترینگ ها یکی از نقاط ضعف زندگی من هست .

سپیده دم;1025088 نوشت:
با سلام
استاد مشکل من دقیقا در این قسمت هست:
من تست هایی که متوجه می شوم انجام نشده انجام می دهم اما خب آن پولی که از مریض به ناحق گرفته شده داخل حقوق من هم هست. و همین قسمت، دقیقاً سوال من هست که آیا مثلاً این طوری فرض بگیرم که حقوق من از آن پول های ناحق نیست و من از پول دیگری دارم حقوق دریافت می کنم؟ آیا اصلاً چنین فرضی می تواند درست باشد؟

با سلام و احترام

درفرض سوال، حقوق و درآمدتان اشکال ندارد.

موفق و موید باشید