جمع بندی آیا ظهور نزدیک است؟ 100 سال دیگر یا 1000 سال دیگر؟

تب‌های اولیه

56 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا ظهور نزدیک است؟ 100 سال دیگر یا 1000 سال دیگر؟

ظهور منجی اصلا نزدبک هست؟
آنچه گفتند حضرت قائم می آیند شاید هزاران سال دیگر؟
خوب این همه آدم آمده اند و از دنیا رفتند بیش از هزار سال از غیبت گذشته باز می گویند ظهور نزذیک هست اینجور که من می بینم نواده های من هم ظهور را نخواهند دید اگر احساسی حرف نمی زنید چه دلیلی برای نزدیک بودن ظهور دارید؟
لاقل بگویید منظورتان از نزدبکی چیست؟ 100 سال 100 سال 10000 سال؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد عامل

[TD][/TD]

[="Book Antiqua"][="Black"]

بسم الله الرحمن الرحيم

با عرض سلام و آرزوي قبولي طاعات شما در اين ماه عزيز

به عنوان مقدمه بايد عرض كرد كه ظهور امام زمان(عجل الله فرجه) داراي نشانه هايي است كه گاهي به صورت كلي بيان شده و گاهي نيز نشانه هايي خاص مطرح شده است. البته در بين نشانه هاي ظهور، برخي قطعي و حتمي است و برخي ديگر غير قطعي بوده و احتمال بداء در آنها وجود دارد. در اين بين، تنها از طريق نشانه هاي قطعي مي توان نزديك بودن ظهور را ادعا كرد و با نشانه هاي غير قطعي و كلي نمي توان مدعي نزديك بودن ظهور شد؛ چراكه نشانه هاي غير قطعي گاهي ممكن است با ظهور چندين سال فاصله داشته باشند. به عنوان مثال از صيحه آسماني كه در ماه رمضان سال ظهور شنيده مي شود، حدود سه ماه و نيم تا ظهور امام فاصله است و يا در برخي روايات بيان شده كه فاصله بين كشته شدن نفس زكيه در بين ركن و مقام تا ظهور پانزده شب بيشتر فاصله نيست.

بنابراين از نشانه هاي قطعي ظهور مي توان نزديكي قطعي ظهور را استنباط كرد اما از نشانه هاي غير قطعي چنين برداشتي ممكن نيست؛ هرچند از اجتماع چندين نشانه كلي و غيرقطعي مي توان گمان به نزديكي ظهور پيدا كرد.

نكته ديگر اينكه بايد بين اميدوار بودن به ظهور و ادعاي نزديكي آن تفاوت قائل شد. در مورد اميد به فرج، امام صادق (عليه السلام) فرمود: «و يصلح اللّه عزّوجلّ امره في ليلة»؛ خدا امر فرج آن حضرت را در يك شب اصلاح مي نمايد(1) و يا برخي روايات امر فرج را ناگهاني توصيف كرده اند.(2) بر اساس اين روايات انسان در هر حالي حتي زماني كه اميد چنداني به ظهور نيست يا حتي برخي شرايط مهيا نشده است، بايد اميد به ظهور امام داشته باشد. اما اينكه با توجه به برخي نشانه هاي غيرقطعي ادعاي نزديك بودن ظهور را بكنيم، ممكن است براي مدت كوتاهي عده اي را اميدوار كنيم اما در دراز مدت و روشن شدن خلاف اين ادعا، ممكن است عقيده برخي نسبت به ظهور سست شود. بنابراين بايد در اين زمينه محتاط بود و به صرف برخي نشانه هاي كلي ادعاي نزديكي ظهور را نكنيم.

پي نوشت ها:
1. ابن أبي زينب، محمد بن ابراهيم، (1397)، الغيبة(للنعماني)، تصحیح علی اکبرغفاری، اول، تهران، نشرصدوق، ص163.
2. همان، ص279.[/]

اگر علایم ظهور رو مطالعه کنیم متوجه میشیم ظهور واقعا نزدیک هست...
اما اینکه بخواهیم اون رو با عدد100یا 1000 بگیم میشیم وقات.... که امام صادق فرمودند کذب الوقاتون..تعیین کنندگان زمان ظهور دروغگوهستند...
بنابراین نزدیک بودن ظهور بنظرم دو وجه داره...
وجه اولش همون امید به ظهور سریع تر و تلاش برای تحقق این واقعه هست
وجه دومش همون نشانه های ظهور که در کتب متعدد بیان شده هست.

س.سعید;1024491 نوشت:
خوب این همه آدم آمده اند و از دنیا رفتند بیش از هزار سال از غیبت گذشته باز می گویند ظهور نزذیک هست اینجور که من می بینم نواده های من هم ظهور را نخواهند دید اگر احساسی حرف نمی زنید چه دلیلی برای نزدیک بودن ظهور دارید؟

ظهور منجی از دهه های گذشته با مطرح کردن نشانه ها (حالا چ موارد شاخدار و چ نشانه های فان مثل وجود مو بین قرآن) دائم مطرح شده و داره مطرح میشه.
به نظر من هر یک از ما فقط ب میزان عمر خودمان ک گذشته (عمرهای پیشینیانمان رو بیخیال) و خبری از منجی نشده حتی با دعا و گریه و درخواسمان، قاعدتا دو برداشت میشه کرد:
1- منجی ای وجود ندارد و افسانه هایی ب خودمان گفتیم تا سرگرم و امیدوار بشیم و بمانیم.
2- منجی وجود دارد، اما تمایلی ب آمدن ندارد! حالا این نیامدن میتونه میتونه احتمالا سه دلیل داشته باشه:
.
الف) جناب منجی توانایی نجات جهان و مردمش را ندارد و عملا حضورش راهگشا نیست که در این صورت اسما منجی است، رسما هرچیزی جز منجی.
.
ب) منجی ما بی رحم و خودخواه است و اصلا شرایط انسان ها برایش اهمیتی ندارد که خب دیگه قاعدتا اسما هم منجی نمیتونه باشه.
.
ج) منجی نه ناتوان است و نه بی رحم و خودخواه، قدرتی فراتر از او (نظیر خالق) اجازه ظهور و نجات جهان را نمی دهد، ک این خودش عملا قوز بالا قوز هست و این سوال به وجود می آید که این قدرت فراتر، چرا به منجی اجازه نمیدهد، با دید بر همه شرایط موجود در گذشته، حال و احتمالا آینده.
.
در کل اگر حالت دوم رو قبول داشته باشیم، و در توجیه هر دلیلی را برای نیامدن منجی مورد نظر ادیان (در اینجا اسلام) بعد از قرن ها بگیم، به نظرم به هیچ وجه قابل قبول نیست و من فکر میکنم اساسمان را بر روی نبودن منجی بزاریم خیلی بهتر است و تکلیفمان مشخص تره.
.
خواهشا احساسی پست رو نخونید گل و معتقدین احتمالا افراطی عزیز رگ غیرتشان رگ به رگ نشه لطفا.
سپاس

عامل;1024640 نوشت:
[=Book Antiqua]

بسم الله الرحمن الرحيم

با عرض سلام و آرزوي قبولي طاعات شما در اين ماه عزيز

به عنوان مقدمه بايد عرض كرد كه ظهور امام زمان(عجل الله فرجه) داراي نشانه هايي است كه گاهي به صورت كلي بيان شده و گاهي نيز نشانه هايي خاص مطرح شده است. البته در بين نشانه هاي ظهور، برخي قطعي و حتمي است و برخي ديگر غير قطعي بوده و احتمال بداء در آنها وجود دارد. در اين بين، تنها از طريق نشانه هاي قطعي مي توان نزديك بودن ظهور را ادعا كرد و با نشانه هاي غير قطعي و كلي نمي توان مدعي نزديك بودن ظهور شد؛ چراكه نشانه هاي غير قطعي گاهي ممكن است با ظهور چندين سال فاصله داشته باشند. به عنوان مثال از صيحه آسماني كه در ماه رمضان سال ظهور شنيده مي شود، حدود سه ماه و نيم تا ظهور امام فاصله است و يا در برخي روايات بيان شده كه فاصله بين كشته شدن نفس زكيه در بين ركن و مقام تا ظهور پانزده شب بيشتر فاصله نيست.

بنابراين از نشانه هاي قطعي ظهور مي توان نزديكي قطعي ظهور را استنباط كرد اما از نشانه هاي غير قطعي چنين برداشتي ممكن نيست؛ هرچند از اجتماع چندين نشانه كلي و غيرقطعي مي توان گمان به نزديكي ظهور پيدا كرد.

نكته ديگر اينكه بايد بين اميدوار بودن به ظهور و ادعاي نزديكي آن تفاوت قائل شد. در مورد اميد به فرج، امام صادق (عليه السلام) فرمود: «و يصلح اللّه عزّوجلّ امره في ليلة»؛ خدا امر فرج آن حضرت را در يك شب اصلاح مي نمايد(1) و يا برخي روايات امر فرج را ناگهاني توصيف كرده اند.(2) بر اساس اين روايات انسان در هر حالي حتي زماني كه اميد چنداني به ظهور نيست يا حتي برخي شرايط مهيا نشده است، بايد اميد به ظهور امام داشته باشد. اما اينكه با توجه به برخي نشانه هاي غيرقطعي ادعاي نزديك بودن ظهور را بكنيم، ممكن است براي مدت كوتاهي عده اي را اميدوار كنيم اما در دراز مدت و روشن شدن خلاف اين ادعا، ممكن است عقيده برخي نسبت به ظهور سست شود. بنابراين بايد در اين زمينه محتاط بود و به صرف برخي نشانه هاي كلي ادعاي نزديكي ظهور را نكنيم.

پي نوشت ها:
1. ابن أبي زينب، محمد بن ابراهيم، (1397)، الغيبة(للنعماني)، تصحیح علی اکبرغفاری، اول، تهران، نشرصدوق، ص163.
2. همان، ص279.

سلام
خوب به هر حال هر آدمی می خواهد نابودی ظلم را به چشم ببیمد و همچنین اصلاح امور. اینکه به هر حال صبر هم پیمانه ای من هم ظرفیتم آن حد نیست که جز اولیاالله باشم من یک نفر عادی هستم دلم راه نجات می خواهد.

س.سعید;1024491 نوشت:

خوب به هر حال هر آدمی می خواهد نابودی ظلم را به چشم ببیمد و همچنین اصلاح امور. اینکه به هر حال صبر هم پیمانه ای من هم ظرفیتم آن حد نیست که جز اولیاالله باشم من یک نفر عادی هستم دلم راه نجات می خواهد.

با سلام

بنده بارها در خصوص نزدیک بودن مرحله دوم ظهور گفتم و اینکه ما الان قبل آغاز مرحله دوم ظهور هستیم.

قبلا در خصوص شباهت علائم و حوادث فعلی با حوادث آخرالزمانی گفتم که علائم موجود در حقیقت علائم قبل مرحله دوم ظهور امام زمان است! ولی چون در احادیث نیامده و تنها با علائم آخرالزمانی شباهتهایی دارد موجب حیرانی عموم و حتی فقهاء شده!

مرحله دوم ظهور در اصل مختص شیعیان است و مرحله سوم ظهور یعنی ظهور کبری که خود آقا برای کل بشریت ظاهر خواهند شد تقریبا حدود چهل پنجاه سال آینده یا یه کم بیشتر خواهد بود!

مرحله دوم ظهور با مرحله سوم شباهت دارد هم در ظهور و هم در علائم قبل ظهور!

آنقدر شباهت های عجیب این حوادث با حوادث آخرالزمان دارد و خصوصا اینکه در یک دوره خاص اتفاق افتاده و میفتد که موجب حیرانی شده و بعضی گمان کردند واقعا ظهور خودِ حضرت، نزدیک است در حالیکه اینها علائم قبل مرحله دوم ظهور است!

مثلا شهادت شیخ نمر،فاجعه منا،سیلها و زلزله های زیاد خصوصا زلزله خراسان که در روایات هم آمده،خراسانی و سیّد بودن رهبر انقلاب،داعش، گرانی و کسادی و بیکاری و... همه اینها شبیه رخدادهای آخرالزمان است و تا آخرالزمان و قبل ظهور حضرت مهدی (ع) سالهای زیادی مانده!!!!!!!!!!!

در دوران شِبه آخرالزمان و ماقبل آغاز مرحله دوم ظهور امام زمان قرار داریم
http://www.askdin.com/showthread.php?t=65334&p=1021665&viewfull=1#post1021665

hos8sein;1024666 نوشت:
ظهور منجی از دهه های گذشته با مطرح کردن نشانه ها (حالا چ موارد شاخدار و چ نشانه های فان مثل وجود مو بین قرآن) دائم مطرح شده و داره مطرح میشه.
به نظر من هر یک از ما فقط ب میزان عمر خودمان ک گذشته (عمرهای پیشینیانمان رو بیخیال) و خبری از منجی نشده حتی با دعا و گریه و درخواسمان، قاعدتا دو برداشت میشه کرد:
1- منجی ای وجود ندارد و افسانه هایی ب خودمان گفتیم تا سرگرم و امیدوار بشیم و بمانیم.
2- منجی وجود دارد، اما تمایلی ب آمدن ندارد! حالا این نیامدن میتونه میتونه احتمالا سه دلیل داشته باشه:
.
الف) جناب منجی توانایی نجات جهان و مردمش را ندارد و عملا حضورش راهگشا نیست که در این صورت اسما منجی است، رسما هرچیزی جز منجی.
.
ب) منجی ما بی رحم و خودخواه است و اصلا شرایط انسان ها برایش اهمیتی ندارد که خب دیگه قاعدتا اسما هم منجی نمیتونه باشه.
.
ج) منجی نه ناتوان است و نه بی رحم و خودخواه، قدرتی فراتر از او (نظیر خالق) اجازه ظهور و نجات جهان را نمی دهد، ک این خودش عملا قوز بالا قوز هست و این سوال به وجود می آید که این قدرت فراتر، چرا به منجی اجازه نمیدهد، با دید بر همه شرایط موجود در گذشته، حال و احتمالا آینده.
.
در کل اگر حالت دوم رو قبول داشته باشیم، و در توجیه هر دلیلی را برای نیامدن منجی مورد نظر ادیان (در اینجا اسلام) بعد از قرن ها بگیم، به نظرم به هیچ وجه قابل قبول نیست و من فکر میکنم اساسمان را بر روی نبودن منجی بزاریم خیلی بهتر است و تکلیفمان مشخص تره.
.
خواهشا احساسی پست رو نخونید گل و معتقدین احتمالا افراطی عزیز رگ غیرتشان رگ به رگ نشه لطفا.
سپاس

سلام
درکتان می کنم ولی منجی و پایان دنیا با عدالت یک استنباط عقلانی دارد آن هم طبق حکمت و عدالت خداوند ممکن نیست پایان دنیا با ظلم و ستم باشد البته خستگی ما از ظلم و نبودن گشایش برای رسیدن به حق انسان را بی طاقت میکند از طاقت کم ماست وگرنه به موقعش عدالت برقارار خواهد شد.صبر خیلی سخت است.

یحبّونه;1024691 نوشت:
با سلام

بنده بارها در خصوص نزدیک بودن مرحله دوم ظهور گفتم و اینکه ما الان قبل آغاز مرحله دوم ظهور هستیم.

قبلا در خصوص شباهت علائم و حوادث فعلی با حوادث آخرالزمانی گفتم که علائم موجود در حقیقت علائم قبل مرحله دوم ظهور امام زمان است! ولی چون در احادیث نیامده و تنها با علائم آخرالزمانی شباهتهایی دارد موجب حیرانی عموم و حتی فقهاء شده!

مرحله دوم ظهور در اصل مختص شیعیان است و مرحله سوم ظهور یعنی ظهور کبری که خود آقا برای کل بشریت ظاهر خواهند شد تقریبا حدود چهل پنجاه سال آینده یا یه کم بیشتر خواهد بود!

مرحله دوم ظهور با مرحله سوم شباهت دارد هم در ظهور و هم در علائم قبل ظهور!

آنقدر شباهت های عجیب این حوادث با حوادث آخرالزمان دارد و خصوصا اینکه در یک دوره خاص اتفاق افتاده و میفتد که موجب حیرانی شده و بعضی گمان کردند واقعا ظهور خودِ حضرت، نزدیک است در حالیکه اینها علائم قبل مرحله دوم ظهور است!

مثلا شهادت شیخ نمر،فاجعه منا،سیلها و زلزله های زیاد خصوصا زلزله خراسان که در روایات هم آمده،خراسانی و سیّد بودن رهبر انقلاب،داعش، گرانی و کسادی و بیکاری و... همه اینها شبیه رخدادهای آخرالزمان است و تا آخرالزمان و قبل ظهور حضرت مهدی (ع) سالهای زیادی مانده!!!!!!!!!!!

در دوران شِبه آخرالزمان و ماقبل آغاز مرحله دوم ظهور امام زمان قرار داریم
http://www.askdin.com/showthread.php?t=65334&p=1021665&viewfull=1#post1021665

سلام
برای دلداریتان ممنون. فقط من این نشانه هایی که گفتید را چندان معتبر نمی دانم ضمنا عقیده من با جنابعالی متفاوت هست چون خارج از بحث هست به همین جواب بسنده میکنم.

[="Book Antiqua"][="Black"]سلام

hos8sein;1024666 نوشت:

به نظر جاي يك احتمال در قسمت دوم تقسيمات شما خالي است! و اون اينكه مردم براي قبول مديريت او آماده نشده اند. يعني اولا منجي وجود دارد، اين منجي خواهان نجات مردم است ولي مردم به آن سطح از قبول نرسيده اند كه آن منجي ظهور كند. اين احتمال را محقق طوسي اينگونه بيان كرده است: «وجوده‏ لطف‏، و تصرّفه [لطف‏] آخر، و غيبته منّا»؛ وجود امام لطفي است از جانب خدا و تصرف او در عالم لطف ديگري است و البته غيبت ايشان منتسب به ماست. به عبارت ديگر اگر واقعا شرايط مهيا باشد، بر امام واجب مي شود قيام كند.

اگر كسي اسلام را قبول داشته باشد، چه سني و چه شيعه آنقدر روايت در مورد ظهور امام در آخر الزمان داريم كه جاي هيچ شكي را باقي نمي گذارد و اگر اعتقادي به دين نداشته باشد، اعتقاد به منجي هم براي چنين شخصي تكليفش روشن است...

[/]

یحبّونه;1024691 نوشت:
ما الان قبل آغاز مرحله دوم ظهور هستیم.

اين مراحلي كه مي فرماييد آيا منتسب به آيات و روايات است؟ اگر هست دقيقا آيه يا روايت را ذكر كنيد تا بررسي شود.
و اينكه چطور شما مرحله سوم را چهل پنجاه سال آينده دانستيد و آيا اين مصداق وقت مشخص كردن براي ظهور امام نيست؟[/]

س.سعید;1024776 نوشت:
سلام
درکتان می کنم ولی منجی و پایان دنیا با عدالت یک استنباط عقلانی دارد آن هم طبق حکمت و عدالت خداوند ممکن نیست پایان دنیا با ظلم و ستم باشد البته خستگی ما از ظلم و نبودن گشایش برای رسیدن به حق انسان را بی طاقت میکند از طاقت کم ماست وگرنه به موقعش عدالت برقارار خواهد شد.صبر خیلی سخت است.

سلام مجدد
.
.
دقیقا استدلال پشت بخش بولد شده چیه؟
وجود منجی به برقراری عدالت لزوما ربطی نداره.
ببینید:
{با فرض وجود خالق} و با فرض اینکه خالق مفروض، به دنبال اعمال عدالت واقعی برای مخلوقاتش (یا حداقل انسان ها) باشد، با توجه به صحبت های مطرح شده در ادیان، عدالت واقعی قرار نیست در این دنیا اعمال شود! (با فرض وجود جهانی پس از مرگ!) کما اینکه نیاکان خفته در خاک همه ما هم عدالت مطلق رو در جهان مادی درک نکردند! در زمانی ک توجه پروردگار خیلی بیشتر از الان!! معطوف ب مردم مناطقی از زمین بود هم این عدالت واقعی با انتخاب پیامبران و انتصاب امامان یا خلفا و حتی انسان هایی معصوم هم برقرار نشد. لذا خداوند مفروض نیازی به منجی برای برقرایی عدالت در این دنیا نداره! چون با توجه به اعتقاد ب معاد، عدالت واقعی پس از مرگ اعمال خواهد شد.
صحبت از منجی صحبت از کنار زدن حکومت ظالمانه به دست منجی و برقراری نظام حکومتی و اجتماعی مطلوب تر است. حالا در اون حکومت مطلوب تر منجی آخر الزمانی! بی عدالتی رخ میده؟ صد در صد! شما فکر کنید مگر می شود فقط بین روابط میلیاردها انسان "عدالت واقعی" برقرار کرد؟
.
.
پاسخ بخش قرمز رنگ:
گویا شرط حفظ اعتقادات در زمان هایی ک فرد درمانده از پاسخ می‌شود، دو فاکتور خود کم بینی و خوش خیالی است.
الان اگه فرزند من یا شما از عدم ظهور منجی پس از 14 قرن بپرسه، این پاسخ شما ک میفرمائید از عدم صبوری و کم طاقتی ماهاست، منطقیه؟
آیا پاسخ منطقی این نیست ک بگوییم خبری از منجی یا یک منجی مطلوب نیست؟
شما حوادثی ک در طی این 14 قرن رخ داده ک جان انسان ها رو گرفته نگاه کنید و از خودتون بپرسید آیا با وجود رهبر یا رهبرانی بهتر، این حوادث رخ میداد؟
عامل;1024805 نوشت:
[=Book Antiqua]اون اينكه مردم براي قبول مديريت او آماده نشده اند. يعني اولا منجي وجود دارد، اين منجي خواهان نجات مردم است ولي مردم به آن سطح از قبول نرسيده اند كه آن منجي ظهور كند.

اینم هم در راستای همان خوش خیالی و خود کم بینی است.
مثل اینه ک کلاسی پر از شاگرد باشد و معلمی نداشته باشد! بعد به جای اینکه میان شاگردان استدلال شود ک دلیل نبود معلم نشان از پیشامد مشکلی برای اوست یا نشانه ای از بی مسئولیتی و وقت نشناسی معلم است یا به کل نشانه ای از نبود معلم است (به دلیل عدم انتخاب یا هر چی)، بیایم استدلال کنیم شاگردان برای قبول مدیریت معلم آماده نشدند!! لذا معلمی نیست سر کلاس!! کدوم فرد عاقلی این فکر رو میکنه مگر اینکه بخواهد معلم فرضی را به دور از اشتباه و خطا جلوه دهد؟
.
اصلا این آمادگی قبول مدیریت دقیقا یعنی چی؟ توضیح میدید؟
حالا دقت کنید این قبول مدیریت کسی است ک ما کمترین اطلاعات رو راجع بهش داریم و اطلاعات موجود هم سندیت قطعی ندارند. فرض کنید:
بنده صرفا شنیدم که فردی به نام حسن روحانی وجود دارد. اما نه چهره اش را دیدم نه مطلبی ازش شنیدم و خواندم! حتی جستجو کردم اما چیزی پیدا نکردم. حال بایستی وجود این فرد که خود وجودیش در هاله ای از ابهام هست رو بپذیرم و او را انتخاب کنم و مدیریتش را قبول کنم! تازه فقط منه نوعی برایشان کافی نیست! برای حضور آقای روحانی، بایستی مردم این شروط رو بپذیرن و اگر نپذیرن خبری از آقای روحانی نخواهد شد! اما در غیر این صورت است که حسن روحانی بالاخره خودش را نشان خواهد داد!!
عامل;1024805 نوشت:
[=Book Antiqua]اگر كسي اسلام را قبول داشته باشد، چه سني و چه شيعه آنقدر روايت در مورد ظهور امام در آخر الزمان داريم كه جاي هيچ شكي را باقي نمي گذارد و اگر اعتقادي به دين نداشته باشد، اعتقاد به منجي هم براي چنين شخصي تكليفش روشن است...

روایاتی که فارغ از صحت خود روایت، صحت محتوای آن پس از 1400 سال در حال انتظار کشیدن هستند ک از کذب به صدق تبدیل شودند!!=d>
و دقت کنید این جمله "هیچ شکی باقی نمیگذارد" هم 10 سال، 20 سال، 30 سال، 100 سال و صدها سال است ک ب مردمان گفته می شود. بهتر نیست به جای آن بگوییم جای تردید هست؟ و ضمنا اعتقاد به دین خوشبختانه برای خود دین داران هم اعتقاد به دروغ و حماقت نیست. به قول شما تکلیف کسانی که اعتقاد به دین ندارند روشن است، اما تکلیف آنانی که به دین اعتقاد دارند باور کردن هر موضوع غیر عقلانی ای نیست.
.
.
در پایان عرایضم:
دوستان، به شرایط نا به سامان و ناامید کننده کشور خودمان (متاسفانه) نگاه نکنید، الان از یک شهروند ساکن یک کشور صنعتی در اروپا ک پایبند به قوانین کشورش و اخلاقیات هست، بپرسید که تمایل به آمدن منجی ای دارد که قرار است حکومت الهی با متود و قوانین 1400 سال پیش حجاز را پیاده سازی کند را می پذیرد یا خیر، مسلم بدانید ک قبول نخواهد کرد و در صورت ظهور آن منجی تمام تلاشش را میکند ک نظام جاری پر ایراد فعلی کشورش حفظ بشه.

hos8sein;1024859 نوشت:

شما يك سوال مطرح كرديد و چند فرض را برايش در نظر گرفتيد و البته به اين فرض ها هم پاسخ داديد. اما زماني اين روش درست جواب مي دهد كه انسان سعي كند تمام فرض ها را مطرح كند نه فقط فرضهاي مضحكي را در نظر بگيرد و به راحتي اصل مساله را انكار كند.
اما اينكه آيا واقعا از خوش خيالي است يا مطابق با واقعيت است؟ خدايي كه يازده امام فرستاده و مردم آنها را تحمل نكرده و به شهادت رسانده اند، اگر دوازدهمي هم مي آمد همين رفتار را با او مي كردند. پس معقول است كه امام آخر را خدا براي زماني نگه دارد كه شرايط قبول او از طرف مردم مهيا شود.
فهم اين مطلب خيلي مشكل نيست...

hos8sein;1024859 نوشت:
روایاتی که فارغ از صحت خود روایت، صحت محتوای آن پس از 1400 سال در حال انتظار کشیدن هستند ک از کذب به صدق تبدیل شودند!!

اينكه هزار و سيصد يا چهارصد سال از يك مطلبي بگذرد، دليل بر كذب آن است؟ اين چه منطقي است كه شما از آن استفاده مي كنيد؟!!!
اگر روايتي به حد تواتر(لفظي يا معنوي) برسد، احتمال كذب آن منتفي است. مانند اينكه يك نفر به شما برسد و بگويد سر كوچه تصادف شده و يك دفيقه بعد نفر دوم تا صد نفر بيايند و بگويند تصادف شده است و احتمال تباني اين افراد هم منتفي باشد، آيا براي شما يقيقن حاصل نمي شود كه تصادفي صورت گرفته؟
روايات ظهور منجي متواتر است و اگر كسي به منبع روايات كه پيامبر و ديگر ائمه عليهم السلام هستند، اعتقاد داشته باشد، شكي در ظهور منجي نخواهد كرد. مگر اينكه كسي معتقد به دين و حجيت اين بزرگواران نباشد كه تلكيف اين شخص روشن است.

hos8sein;1024859 نوشت:
الان از یک شهروند ساکن یک کشور صنعتی در اروپا ک پایبند به قوانین کشورش و اخلاقیات هست، بپرسید که تمایل به آمدن منجی ای دارد که قرار است حکومت الهی با متود و قوانین 1400 سال پیش حجاز را پیاده سازی کند را می پذیرد یا خیر، مسلم بدانید ک قبول نخواهد کرد و در صورت ظهور آن منجی تمام تلاشش را میکند ک نظام جاری پر ایراد فعلی کشورش حفظ بشه.

تصور شما از منجي، تصور صحيحي نيست، امام زمان قرار است ظلم فراگير را ريشه كن كند و عدل را برقرار كند و اين منافاتي با استفاده از علوم روز ندارد و اتفاقا در برخي روايات به شكوفايي علم در زمان ظهور اشاره شده است.
[/]

سلام مجدد

عامل;1025028 نوشت:
انسان سعي كند تمام فرض ها را مطرح كند نه فقط فرضهاي مضحكي را در نظر بگيرد و به راحتي اصل مساله را انكار كند.

بنده برای موضوعی که دوستممون اشاره کرده بود، با فرض بر وجود خدا، وجود منجی و مفروضاتی دینی ای از این قبیل، اومدم حالاتی رو مطرح کردم که چرا پس از 1400 سال، منجیه وعده داده اسلام هنوز ظهور نکرده است و اینکه الزاما وجود منجی برای برقراری عدالت نیست و اصلا عدالت واقعی قابل تحقق نیست در این جهان مادی که ما داخلش داریم زندگی میکنیم. حالا شاید در جهان های غیر مادی و تخیلی و... محقق بشه.
شما مفروضات و احتمالا برداشت ها و حالاتی ک من مطرح کردم رو مضحک میدونید. بسیار هم عالی.:vamonde:
عامل;1025028 نوشت:
خدايي كه يازده امام فرستاده و مردم آنها را تحمل نكرده و به شهادت رسانده اند، اگر دوازدهمي هم مي آمد همين رفتار را با او مي كردند. پس معقول است كه امام آخر را خدا براي زماني نگه دارد كه شرايط قبول او از طرف مردم مهيا شود.

اولا اینکه 11 امام رو خدا فرستاده خود جای صحبت دارد و باشد برای بعد. چیزی ک در انتخاب 11 امام مشخصه، موروثی بودن امامت هست و درون فامیل ماندن آن است نه اینکه خداوند بیاد 11 نفر رو بفرسته.
دوم، اگر مردم این عزیزان رو تحمل نکردند، عدم تحمل یکی از آنها نشانگر مشکل مردم بوده. دوتاشون مشکل مردم بوده! نه دیکه 11 تاشون. فکر نمیکنید عدم تحمل این عزیزان توسط مردم (بنا به صحبت خودتون) که نهایتا به مرگشان ختم شده، نشانگر موضوع دیگری بوده؟
سوم، در همین سناریوی نا معقول شما، معقول تر آن بود که با کشته شدن چند امام، خدا امامان دیگر را نگه میداشت به قول شما برای زمانی دیگر. نه اینکه 11 بار طول بکشه. تازه در قصه شما گویا خدا از آینده خبری نداشته که قراره فرستادگانش شهید بشن!!
چهارم، شرایط قبول امام دقیقا چه زمانی مهیا میشه؟ صدها میلیون نفر انسان بیگناهی که در طول دو جنگ جهانی منتظر اتمام جنگ بودن که میلیون ها نفر از آنها در امید ب ظهور امیدی و منجی ای برای اتمام جنگ، جانشون رو از دست دادن و اتمام جنگ رو ندیدن، کافی نبودن برای ظهور؟ جنگ 8 ساله کشورمون که دو کشور شیعه داشتند همدیگه رو می کشتند، الله و منجی شیعه دوست را به این وا نداشت که این جنگ را بهانه ظهور بدانند؟
عامل;1025028 نوشت:
اين منافاتي با استفاده از علوم روز ندارد و اتفاقا در برخي روايات به شكوفايي علم در زمان ظهور اشاره شده است.

بنده صحبتی از علم مدرن نکردم! البته اینکه شیعیان کمی از ظهور با اسب و جنگ با شمشیر دارن فاصله میگیرن جالبه.
.
احکام و قوانین اسلام و شیعیان کاربردی برای جاهای دیگه کره زمین نداره. در واقع به سخره هم میگیرنش و اگه خوب بود، دیگه با این همه پیشرفت رسانه و دسترسی به اطلاعات در طی 1400 سال، همه 7 میلیارد نفر با آشنایی با اسلام، بایستی مسلمان میشدند. چون بهترین و آخرین دینی است که خداوند فرستاده.

hos8sein;1025336 نوشت:
سلام مجدد

بالاخره مي پذيريد كه قبول نكردن مردم يا آماده نبودن آنها هم مي تواند يكي از دلايل نيامدن منجي باشد؟
اگر قبول داريد، چرا در فرض هاي خود مطرح نكرديد؟
لطفا در اين بحث هم هر چيزي كه به ذهن تون مي رسه مطرح نكنيد، قاعده بحث اين است كه سوالات مربوط به تاپيك مطرح شود. اينكه چرا امامان موروثي انتخاب شدند يا چرا يازده امام را حاكمان ظالم شهيد كردند يا چرا مردم گرد آنها جمع نشدند تا حكومت را به دست بگيرند و ... اين ها هر كدام بايد در جاي خود مطرح شود و پاسخ خاص خود را دارد.

توصيه بنده به شما اين است كه مقداري از روايات حضرت حجت عليه السلام و ظهور را مطالعه كنيد، بعد نظرات خود را مطرح كنيد. مثلا بحث پيشرفت علم در آخر الزمان يكي از مباحث پركاربرد روايات است، در حالي كه تصور شما مديريت بر اساس 1400 سال پيش است...

نهايت اينكه همين پيشرفت رسانه اي كه شما مطرح كرديد بيشتر از اينكه به تبليغ اسلام منجر شود، به اسلام هراسي ختم شده و مسلما غربي ها اجازه تبليغ اسلام حقيقي را نخواهند داد و با همين شرايط هم، آمار گسترش اسلام در بسياري از كشورها را تاييد مي كند.[/]

hos8sein;1024666 نوشت:
.
.
.
.
.
سپاس

سلام علیکم و رحمت الله...
پستتون رو خوندم
جالب بود احتمالات و خب همه رو نوشتید
و عقلانی بود سه احتمال و اما

چرا نوشتید در کل اگه حالت دوم رو قبول داشته باشیم؟
چرا سراغ سومی نرفتید؟
چرا نگفتید در کل اگه حالت سوم رو قبول داشته باشیم؟
آیا مطالعه کردید در زمینه احادیث و روایاته ظهور؟
اصلا قبول دارید روایات رو؟
اصلا می شناسید ناقل های احادیث رو؟
به نظرتون خودتون کمی افراطی نیستید که بلافاصله رفتید سراغ دومی؟

شما که با عقل جلو میرید
پس پاسخ تمامی سوالات بنده رو به خودتون جواب بدید

فقط پیش خودتون جواب تک تک سوالات رو بدید بدون هیچ افراط و جانب داری...و خواهشا تو پیدا کردن جواب با خودتون رو راست باشید

یاعلی مدد

hos8sein;1024666 نوشت:
.
.
.
.
.
سپاس

سلام
احساسی نخواندم
اما این نگاه شما، یک نگاه فرا دینی است. یعنی به عنوان یک مسلمان به قضیه نگاه نمی کنید.

کلا بع بحث طهور چند جور میشه پرداخت:
۱- از دیدگاه مسلمانان (خصوصا شیعه)
۲- از دید سایر ادیان که به ظهور منجی بشارت داده اند
۳- کلا خارج از دین به قضیه منجی نگاه کنیم.

هر کدام از این موارد، مبانی و چارچوب و شیوه بحث و نتابج خاص خودش را داره.

مطلب شما، مورد سوم هست.
اینجا طبیعیه که سوالات یا مسایلی مطرح میشه که در دید دینی خصوصا اسلام و شیعی اصلا مطرح نمیشه.
مثل همون بحث ناتوان و خودخواه بودن منجی با اینکه قدرت ماوراء او چرا اجازه نمیده و ...

ما در بحث دینی ، نه این احتمالات را میدیم، نه اساسا چنین سؤالاتی برامون پیش میاد. چون اصول دینی ، جواب خیلی هاشو داده. مثل حکمت خدا و عدالت او و ... که وقتی اینها را قبول داریم دبگه نه اون سوالات پیش میاد و‌ نه در پاسخ به سوالاتی که پیش میاد، اون احتمالات را میدیم.

شما بفرما که نظر و بحث من (شما) « خارج دینی » است، ما کاری نداریم! اما اگر ادعا کنید که بحثتون درون دینی و به عنوان یک مسلمان هست، پر از اشکال و ایراده.

سلام

عامل;1025386 نوشت:
بالاخره مي پذيريد كه قبول نكردن مردم يا آماده نبودن آنها هم مي تواند يكي از دلايل نيامدن منجي باشد؟
اگر قبول داريد، چرا در فرض هاي خود مطرح نكرديد؟

حالتون خوبه برادر؟ پستای منو میخونید؟
hos8sein;1024859 نوشت:
مثل اینه ک کلاسی پر از شاگرد باشد و معلمی نداشته باشد! بعد به جای اینکه میان شاگردان استدلال شود ک دلیل نبود معلم نشان از پیشامد مشکلی برای اوست یا نشانه ای از بی مسئولیتی و وقت نشناسی معلم است یا به کل نشانه ای از نبود معلم است (به دلیل عدم انتخاب یا هر چی)، بیایم استدلال کنیم شاگردان برای قبول مدیریت معلم آماده نشدند!! لذا معلمی نیست سر کلاس!! کدوم فرد عاقلی این فکر رو میکنه مگر اینکه بخواهد معلم فرضی را به دور از اشتباه و خطا جلوه دهد؟

من مثال آوردم که درک کنید چقدر مسخرس اگه فکر کنیم دلیل عدم ظهور منجی، مردمند!!=d>
عامل;1025386 نوشت:
لطفا در اين بحث هم هر چيزي كه به ذهن تون مي رسه مطرح نكنيد

شما به خودت بگو بزرگوار! شما نیامدن منجی را با اعتبار مرگ امامان (پدر و جد هاشون) پیش از منجی توجیه میکنید!!
مثل اینکه من سر کار غیبت کنم، بعد توجیه کنیم که چون پدرجد بنده در راه رفتن به سر کار، افتاد مرد!، منم نباید برم سر کار و غیبتم موجهه و با این دلیل کاملا منطقی!
عامل;1025386 نوشت:
توصيه بنده به شما اين است كه مقداري از روايات حضرت حجت عليه السلام و ظهور را مطالعه كنيد

سپاس از توصیتون. ما مطالعه کردیم و نوع تفکرمون این شده. شاید اگر مطالعه نداشتیم و چشم بسته قبول میکردیم، من الان حرفتون رو تائید میکردم.:ok:
.
موارد دیگه رو هم پیش تر خیلی روشن گفتم.
موفق باشید.
.
.
یا علے;1025388 نوشت:
چرا نوشتید در کل اگه حالت دوم رو قبول داشته باشیم؟
چرا سراغ سومی نرفتید؟
چرا نگفتید در کل اگه حالت سوم رو قبول داشته باشیم؟

یا علے;1025388 نوشت:
به نظرتون خودتون کمی افراطی نیستید که بلافاصله رفتید سراغ دومی؟

سلام
دوست عزیز@};-
من دو حالت مطرح کردم (حالت 1 و 2) و برای حالت 2 سه دلیل آوردم (دلیل الف، ب، ج).
فکر کنم شما دلایل را به عنوان "حالت" در نظر گرفتید.
بنده هم فرضم را بر "وجود منجی" (حالت دوم) گرفتم و صحبتم رو ادامه دادم.
حالا بعد از این توضیح اگر سوالی هست بفرمائید.
یا علے;1025388 نوشت:
آیا مطالعه کردید در زمینه احادیث و روایاته ظهور؟

بلی
یا علے;1025388 نوشت:
اصلا قبول دارید روایات رو؟

این فعل "قبول دارید" مقداری مبهمه و بایستی بنده از شما بپرسم:
مظورتان "صحت روایات (سندیت)" هست؟ "صحت محتوای روایات" هست؟ "عقلانی بودن روایات" هست؟
حالا من موردی میگم:
صحت روایات (سندیت): نمیتونم قطعی بکم، چون بالاخره همیشه احتمالی هست، ولی چون با دید دوره تاریخی که گذشته (قرن ها) و روایات هم بلافاصله مکتوب نشده و توسط خود گوینده جمله هم مکتوب نشده که حتی امروزه اوراقش پیدا بشه و فرضا با آزمایش کربن 14 تست بشه، لذا با دید همه اینها خیر قبول ندارم.
صحت محتوای روایات: اگر ماهیت محتوای روایات خبر از آینده دادن (پیشبینی) و وعده دادن باشد، خیر قبول ندارم. درباره وعده دادن به امور غیر جهان مادی ک موضوع صحبت نیست، کاری ندارم. ولی برای پیش‌بینی شما باید حداقل مستندات مرتبط رو ارائه بدی و تاریخ وقوع رو بگی. در غیر این صورت صرفا یه حرفی زدی. از آینده خبری ندادی. مثل اینکه من برم وسط صحرای آفریقا، بعد بگم اینجا قراره باران بیاد! منتظر باشید. نه دلیل بگم، نه تاریخ مشخص کنم. (تازه بگم هر کی تاریخ باروان را بگه دروغگوست). خب این میشه حالت برد برد برای کسی که این حرف رو زده!:khandeh!: چون شاید یه روزی اقلیم تغییر کنه و یه روزی تصادفا بارون بیاد. و اگر هم نیاد طرف میگه شاید این جمعه بیاید! نمیشه مبنا رو بر روی یک ادعا و تصادف و ... گذاشت.
عقلانی بودن روایات: بسیاری از روایات مستقیما عقلانی نیستند. حالا میان تفسیر میکنن که منظور این بوده یا چیز دیگری، این از منطقی بودن ذهن کسانیست که هم میخوان خدا رو داشته باشن هم خرما. بسیاری هم ظاهرا عقلانی هستند، اما زنجیروار میرسن به موضوعاتی غیر منطقی.
یا علے;1025388 نوشت:
اصلا می شناسید ناقل های احادیث رو؟

خیر
چون
اصلا ضرورتی نداره شناخت ناقل‌های حدیث. راوی و ناقل حدیث میتونه پسر پیغمبر باشه و (عمدا یا سهوا) یه موضوع اشتباه رو بگه و یا نسبت بده به شخص خاصی. حالا بایستی چون ایشان گفته حرفش رو بپذیریم؟ خوشبختانه از دیدگاه شما هم ناقل های حدیث معصوم نیستند و حدیث نص قرآن نیست.
+
یک نظریه علمی، یک پیش بینی علمی، یک قانون علمی و فرمول ریاضیش، هم به واسطه اینکه فلان دانشمند گفته، مقبول جامعه علمی و مردم نیست./
یا علے;1025388 نوشت:
پس پاسخ تمامی سوالات بنده رو به خودتون جواب بدید

فقط پیش خودتون جواب تک تک سوالات رو بدید بدون هیچ افراط و جانب داری...و خواهشا تو پیدا کردن جواب با خودتون رو راست باشید

بر خلاف دوستان دیگر، بنده اغلب سعی کردم از کلی گویی بپرهیزم و موردی صحبت کنم.
پیش خودم هم جواب ندادم! سعی کردم نظر خودم (آن میزان که عقلم میرسه) بگم. بدون افراط و... مواردی که فرمودید.
موفق باشید

سلام و سپاس

سرباز 3 و 6;1025396 نوشت:
اما این نگاه شما، یک نگاه فرا دینی است. یعنی به عنوان یک مسلمان به قضیه نگاه نمی کنید.

موضوع ظهور هم درون دینی نیست. با انسان ها کار دارد نه صرفا مسلمانان.
سرباز 3 و 6;1025396 نوشت:
اینجا طبیعیه که سوالات یا مسایلی مطرح میشه که در دید دینی خصوصا اسلام و شیعی اصلا مطرح نمیشه.
مثل همون بحث ناتوان و خودخواه بودن منجی با اینکه قدرت ماوراء او چرا اجازه نمیده و ...

ما در بحث دینی ، نه این احتمالات را میدیم، نه اساسا چنین سؤالاتی برامون پیش میاد. چون اصول دینی ، جواب خیلی هاشو داده. مثل حکمت خدا و عدالت او و ... که وقتی اینها را قبول داریم دبگه نه اون سوالات پیش میاد و‌ نه در پاسخ به سوالاتی که پیش میاد، اون احتمالات را میدیم.

البته به نظر من جسارتا این بخش از صحبت های شما نشانه این است که شما چشم بسته پذیرفتید و دلایل پذیرشتان هم توصبه به بستن چشمان و پذیرش است.
البته قطعا شما مختارید@};-
ولی وقتی ظهور همانطور که صحبت شد با همه انسان‌ها کار دارد، من به دلایل منطقی تری برای عدم ظهور فکر میکنم (که بهش اشاره کردم) که اگر باز دلیلی به نظرتون میاد، بفرمائید با هم گفتگو کنیم.
موفق باشید.

hos8sein;1025398 نوشت:
سلام و سپاس

[="#FF0000"]موضوع ظهور هم درون دینی نیست[/]. با انسان ها کار دارد نه صرفا مسلمانان.

البته به نظر من جسارتا این بخش از صحبت های شما نشانه این است که [="#FF0000"][="#FF0000"][="#FF0000"]شما چشم بسته پذیرفتید و دلایل پذیرشتان هم توصبه به بستن چشمان و پذیرش است[/][/][/].
البته قطعا شما مختارید@};-
ولی وقتی ظهور همانطور که صحبت شد با همه انسان‌ها کار دارد، من به دلایل منطقی تری برای عدم ظهور فکر میکنم (که بهش اشاره کردم) که اگر باز دلیلی به نظرتون میاد، بفرمائید با هم گفتگو کنیم.
موفق باشید.

پس طبق جمله بولد قرمزتان، پذیرفته اید که به عنوان یک مسلمان به قضیه نگاه نمی کنید و نگاهتان فرا دینی است. خوب در این حالت، طبیعیه که گزاره های دینی برای شما به عنوان پاسخ، قابل قبول نیستند.

در مورد جمله بولد قرمز دومتان هم عرض میکنم بله. درست می فرمایید! وقتی ما یک دینی را قبول کردیم (پذیرش کلیات یک دین و اصول آن، طبق عقل انجام میشه) دیگه نمی آییم برای جزییاتش هم دلیل مطالبه کنیم. وقتی ما اسلام را پذیرفتیم (طبق عقل)، دیگه برای اینکه نماز صبح را دو رکعت بخوانیم و نماز ظهر را چهار رکعت، دلیل نمی خواهیم. بلکه در جزئیات (که بی شمار هم هستند و عمر ما شاید کفاف دلیل خواستن برای همه آنها را ندهد) حرف آن دین را می پذیریم. دقیقا همان چیزی که شما بهش میگویید چشم بسته.

سرباز 3 و 6;1025402 نوشت:
پس طبق جمله بولد قرمزتان، پذیرفته اید که به عنوان یک مسلمان به قضیه نگاه نمی کنید و نگاهتان فرا دینی است. خوب در این حالت، طبیعیه که گزاره های دینی برای شما به عنوان پاسخ، قابل قبول نیستند.

در مورد جمله بولد قرمز دومتان هم عرض میکنم بله. درست می فرمایید! وقتی ما یک دینی را قبول کردیم (پذیرش کلیات یک دین و اصول آن، طبق عقل انجام میشه) دیگه نمی آییم برای جزییاتش هم دلیل مطالبه کنیم. وقتی ما اسلام را پذیرفتیم (طبق عقل)، دیگه برای اینکه نماز صبح را دو رکعت بخوانیم و نماز ظهر را چهار رکعت، دلیل نمی خواهیم. بلکه در جزئیات (که بی شمار هم هستند و عمر ما شاید کفاف دلیل خواستن برای همه آنها را ندهد) حرف آن دین را می پذیریم. دقیقا همان چیزی که شما بهش میگویید چشم بسته.

سپاس از شما
آرزوی موفقیت

سلام
خوب عدالت محض در دنیا نمی گنجد ولی همین دنیا هم باید طوری تمام شود که انسان به تکامل برسد و لازمه آن برقراری عدالت هست با جکمت خدا جور درنمی آید که پایان جهان ظلم و ستم باشد ولی سوال اصلی من در بودن و نبودن منجی نیست بلکه کی خواهد آمد؟
چرا امید داشته باشیم چون نیاکان ما هم با همین امید دارفانی را وداع گفتند لذا ظهور منجی به احتمال زیاد به عمر ما کفاف نخواهد کرد.
بزرگترین درد بنده همین هست که مردم در تحیر و سرگشتگی مدعیان و منکران دین هستند ما دسترسی به حجت نداریم همین باعث دور شدن از حقیقت اسلام شده است.
الان حق در زیر غبار ریا و تظاهر پنهان شده چگونه بدان دست یابیم؟

hos8sein;1025397 نوشت:
حالتون خوبه برادر؟

خدا را شکر، شما خوبید؟
مثالی که شما زدید کمی مع الفارق است.
باید کلاسی را در نظر بگیرید که قبلا معلمهایی داشته و این دانش آموزان تمام این معلمها رو شاکی کرده بودند و اصلا نه درس می خواندند و نه به حرف معلم گوش می دادند. حالا بعد کلی اذیت و آزاد معلمان، یک مدتی معلم سر کلاس نمیاد. حالا چه دلایلی ممکنه داشته باشد؟
شاید مدیر دیده این دانش آموزان احتیاج به تنبیه دارند و فعلا معلمی نفرستاده تا کمی فکر کنند و سر عقل بیایند. حالا باز هم این احتمال غلط و مسخره است؟ لازم نیست به ما پاسخ بدید، به خودتون پاسخ بدید...

hos8sein;1025397 نوشت:
شما نیامدن منجی را با اعتبار مرگ امامان (پدر و جد هاشون) پیش از منجی توجیه میکنید!!

خب دوست عزیز
کسانی که قبلی ها رو نافرمانی کردن و کشتن، باید یک کمی تنبیه بشن یا نه؟
کسانی که لیاقت امیر المومنین علیه السلام رو ندارن باید گیر کسانی مانند حجاج بیافتند تا قدر عافیت بدانند.
شما اگر بهترین مدیر رو برای مجموعه ای در نظر بگیرید، تا زمانی که آن مجموعه فرمانبردار نباشند و کلا چوب لای چرخ این مدیر کنند، نتیجه ای حاصل نمی شود. به همین دلیل تا مردم لیاقت مدیر خوب را نداشته باشند، وجود مدیر بین آنها فایده ای ندارد. چه رسد به اینکه در صدد قتل مدیر هم باشند.
منجی قرار نیست با معجزه اول مردم رو خوب کنه بعد بر آنها مدیریت کند، بلکه قراره مردم با خواست خودشان این مدیر را بپذیرند.

hos8sein;1025397 نوشت:
ما مطالعه کردیم و نوع تفکرمون این شده.

کسی که کمی با حدیث سروکار داشته باشد، می داند که حدیث متواتر قطعی السند محسوب شده و در حکم قرآن است. روایات ظهور متواترند و دلیل منطقی آنها حتمیت ظهور امام عصر است به طوری که شیعه و سنی در این امر اتفاق دارند. حالا چطور ممکنه کسی با این روایات آشنا باشه و ظهور امام زمان علیه السلام را انکار کند؟ تا جایی که رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرماید: «من أنکر خروج المهدي فقد کفر بما انزل علی محمّد صلّی اللّه علیه [و آله] و سلّم»؛ هر کس قیام مهدی علیه السلام را انکار کند، نسبت به آنچه به رسول فرستاده شده کافر گشته است.(فرائد السمطین: ج 2 ص 334 ح 5؛ عقد الدرر: ص 157 ب 7 عن فوائد الأخبار؛ منتخب الأثر، الصافی ،ج 3،ص: 20)

[/]

سلام

عامل;1026655 نوشت:
باید کلاسی را در نظر بگیرید که قبلا معلمهایی داشته و این دانش آموزان تمام این معلمها رو شاکی کرده بودند

کدام معلم برادر؟ نسل شاگرادانی که معلم‌های گذشته را به قول شما شاکی کردن الان هزاران ساله ساله زیر خاک تشریف دارن. شاگردان فعلی چه کنند از دست معلم و مدیر همیشه طلبکار!:vamonde:
این حرف شما زمانی صحیح بود الان قرن سوم چهارم هجری بود، بعد آنهایی به پدر و پدران منجی رو آزار دادند یا به قتل رساندند، کماکان حضور داشته باشند. لذا منطقا امکان آزار مجدد و... احتمال زیادی داشت و غیبت منجی با ارفاق منطقی میشد.
ولی این قاتلین و آزاردهندگان هزار سال پیش که الان که نیستند! گناه آهنگر به گردن آهنگره نه تمامی مسگران شوشتر!lol
عامل;1026655 نوشت:
شاید مدیر دیده این دانش آموزان احتیاج به تنبیه دارند و فعلا معلمی نفرستاده تا کمی فکر کنند و سر عقل بیایند.

وقتی معلمی نباشه، کلاس تعطیل میشه و شاگردان یا میرن یه مدرسه دیگه یا بیخیال مدرسه میشن،
و اگه شاگردان سر عقل هم اومده باشند، چه سود که جناب معلم تشریف نیاوده و نخواهند آورد!
و ضمنا مدیر هم کلا خسته نباشه با این فکر بکرش!:khandeh!:
عامل;1026655 نوشت:
کسانی که قبلی ها رو نافرمانی کردن و کشتن، باید یک کمی تنبیه بشن یا نه؟

اخوی، اون کسان مد نظر شما الان نیستند! متوجهید؟ باور کنید که نیستند!
این دلیل شما برای ظهور نکردن مشابه اوریجینال سین مسیحیته و به همون اندازه غیرمنطقیه!
عامل;1026655 نوشت:
منجی قرار نیست با معجزه اول مردم رو خوب کنه بعد بر آنها مدیریت کند، بلکه قراره مردم با خواست خودشان این مدیر را بپذیرند.

والا ما معجزه و نشانه نخواستیم، ایشون بیان، اصلا ببینیم کی هستند، چه اخلاق و طرز تفکری دارند. چه قدرتی دارند.
رهبر و عاقل و شایسته ای باشند باشند، هر عقل سلیمی آقای معلم یا به قول شما مدیر رو میپذیرن.
.
.
جسارتا قسمت آخر صحبت هاتون هم زدید صحرای کربلا، خواستم نقل قول کنم، ولی جدا انرژیش نیست. خصوصا گفتگو راجع به عبارت " دلیل منطقی! حتمیت ظهور".
لذا بحث داره به درازا میکشه و در همین چند پست، خود من چندین بار با املای متفاوت حرف مشابهی رو زدم.
پس اگر پاسخی دادید یا دوستان دیگر پاسخی دادند به این پست و بنده جوابی ندادم، حمل بر بی احترامی نباشه.@};-
سپاس

hos8sein;1026681 نوشت:
نسل شاگرادانی که معلم‌های گذشته را به قول شما شاکی کردن الان هزاران ساله ساله زیر خاک تشریف دارن.

درسته که نافرمان ها دیروز از دنیا رفته اند اما امروزی ها هم سرعقل نیامده اند و سبک همان دیروزی ها را دارند و تا زمانی که این سبک وجود داشته باشد، همان نتیجه دیروز گرفته خواهد شد.

ضمنا دلیل مخالفت با احادیث متواتر رو ذکر نکردید...

[/]

hos8sein;1026681 نوشت:

والا ما معجزه و نشانه نخواستیم، ایشون بیان، اصلا ببینیم کی هستند، چه اخلاق و طرز تفکری دارند. چه قدرتی دارند.

سلام
یه زمانی بود یه قومی بود که پیامبر شون فوت کرد و زمان فوت گفت که بعد از من یک منجی خواهد آمد اما منجی این خاصیت را دارد که گیوتین نمی‌تواند سر او را قطع کند و هر کسی ادعا کرد باید این امتحان را پس بدهد.
بعد از اون کسی ادعای منجی بودن نداشت، هنوز هم اونها منتظرن که منجی بیاد.

حالا داستان ما هم شبیه اونه، یکی از نوادگان پیامبر قرار است با یکی از نوادگان ابوسفیان در چند هزار سال بعد مبارزه کنند. بقیه آدمها (چندین میلیارد آدم) هم زیاد مهم نیستن. شبیه فیلم ارباب حلقه هاست.

یوری;1026761 نوشت:
حالا داستان ما هم شبیه اونه، یکی از نوادگان پیامبر قرار است با یکی از نوادگان ابوسفیان در چند هزار سال بعد مبارزه کنند.

خب کسی که اعتقادی به پیامبر نداره معلومه که حرف قرآن و روایت ها رو هم قبول نمی کنه حالا شما اگر مسلمونید این هم وعده های قرآن: وَ لَقَدْ كَتَبْنا فِي الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُها عِبادِيَ الصَّالِحُونَ * در «زبور» بعد از ذكر (تورات) نوشتيم: «بندگان شايسته‏ام وارث (حكومت) زمين خواهند شد!» وَ نُرِيدُ أَن نَّمُنَّ عَلىَ الَّذِينَ اسْتُضْعِفُواْ فىِ الْأَرْضِ وَ نجْعَلَهُمْ أَئمَّةً وَ نجَعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ * ما مى‏خواهيم بر مستضعفان زمين منّت نهيم و آنان را پيشوايان و وارثان روى زمين قرار دهيم! خود خدا داره می گه من اراده کردم زمین رو برسونم به دست مستضعفای عالم حالا یه چند روایت هم بگم در مورد ناامید شدن مردم در آخرالزمان. یه روایت توی بحار الانوار جلد 51 ص160 از امام حسن عسکری هست که میفرماد: بدانید همانا برای او (فرزند من) غیبتی است که نادان ها در آن به حیرت می افتند و اهل باطل در آن به هلاکت می رسند و کسانی که (برای ظهور) وقت تعیین می کنند، دروغ می گویند. امام صادق هم یه جای دیگه میفرماد: این امر (فرج امام زمان(ع)) برای شما محقق نمی شود مگر بعد از ناامیدی. نه به خدا قسم محقّق نمی شود تا اینکه (خوب و بد شما) از هم جدا شوید. نه به خدا قسم محقّق نمی شود مگر این که از ناخالصی ها پاک بشوید.
بحارالانوار ج 52 ص 111 ح 20.
حالا کسی که اعتقادی به پیامبر و قرآن و روایت نداره معلومه که منکر این خبرها میشه و کسی هم که اعتقاد داره به روایتهای متواتر(همونطور که جناب عامل فرمودن) ظهور امام زمان رو انکار نمی کنه: لَكُمْ دينُكُمْ وَ لِيَ دينِ

حیات وحش;1026876 نوشت:
خب کسی که اعتقادی به پیامبر نداره معلومه که حرف قرآن و روایت ها رو هم قبول نمی کنه حالا شما اگر مسلمونید این هم وعده های قرآن: وَ لَقَدْ كَتَبْنا فِي الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُها عِبادِيَ الصَّالِحُونَ * در «زبور» بعد از ذكر (تورات) نوشتيم: «بندگان شايسته‏ام وارث (حكومت) زمين خواهند شد!» وَ نُرِيدُ أَن نَّمُنَّ عَلىَ الَّذِينَ اسْتُضْعِفُواْ فىِ الْأَرْضِ وَ نجْعَلَهُمْ أَئمَّةً وَ نجَعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ * ما مى‏خواهيم بر مستضعفان زمين منّت نهيم و آنان را پيشوايان و وارثان روى زمين قرار دهيم! خود خدا داره می گه من اراده کردم زمین رو برسونم به دست مستضعفای عالم حالا یه چند روایت هم بگم در مورد ناامید شدن مردم در آخرالزمان. یه روایت توی بحار الانوار جلد 51 ص160 از امام حسن عسکری هست که میفرماد: بدانید همانا برای او (فرزند من) غیبتی است که نادان ها در آن به حیرت می افتند و اهل باطل در آن به هلاکت می رسند و کسانی که (برای ظهور) وقت تعیین می کنند، دروغ می گویند. امام صادق هم یه جای دیگه میفرماد: این امر (فرج امام زمان(ع)) برای شما محقق نمی شود مگر بعد از ناامیدی. نه به خدا قسم محقّق نمی شود تا اینکه (خوب و بد شما) از هم جدا شوید. نه به خدا قسم محقّق نمی شود مگر این که از ناخالصی ها پاک بشوید.
بحارالانوار ج 52 ص 111 ح 20.
حالا کسی که اعتقادی به پیامبر و قرآن و روایت نداره معلومه که منکر این خبرها میشه و کسی هم که اعتقاد داره به روایتهای متواتر(همونطور که جناب عامل فرمودن) ظهور امام زمان رو انکار نمی کنه: لَكُمْ دينُكُمْ وَ لِيَ دينِ

سلام
این آیاتی که آوردید هیچ چیزی را در مورد امام زمان اثبات نمی‌کند.
قضیه اینکه تعیین کنندگان وقت دروغ میگویند هم شبیه همون گیوتین هست.

جالب است در قران بارها و بارها در مورد گذشتگان سخن آورده اما در مورد ظهور منجی و حکومت جهانی که به مراتب قضیه بزرگتر و مهم تری است چیزی نگفته است.

س.سعید;1024491 نوشت:

سلام
خدا درباره قیامت گفته انهم یرونه بعیدا و نراه قریبا
نزدیکی ظهور هم همین طوریه. (البته طبیعتا نزدیکتر از قیامته)
نزدیک برای کسانی که سعی می کنند خودشون رو آماده کنند و دور برای کسانی مثل ما که میگیم حالا کو تا ظهور. اصلا مثال برای زمان نامعلوم در بی نهایت رو میگیم ظهور آقا امام زمان (عج)
یه چیزی شبیه قصه مورچه و گنجشک که مورچه زمستان رو نزدیک می دید و برای آذوقه جمع می کرد اما گنجشک اون رو دور می دید و به تفریح می گذروند.

یوری;1027166 نوشت:
این آیاتی که آوردید هیچ چیزی را در مورد امام زمان اثبات نمی‌کند.

سلام
به شخص ایشون که اشاره نکرده به حکومت صالحان و مستضعفان اشاره کرده و توی روایات این آیه ها تفسیر شده اند به حکومت امام زمان. دوما اینکه قران می گه صالحان را وارث زمین قرار می دهیم خودش اشاره به حکومت جهانیه دیگه.
بالاخره هر مسلمونی در کنار قرآن سنت رو هم قبول داره چه سنی و چه شیعه و توی روایت ها هم روایت های قطعی بودن ظهور امام زمان متواتره یعنی از همه اماما ما روایت داریم و تعدادشون اینقدر زیاد هست که نمی شه گفت همش جعلیه
اون وقت یه چیز دیگه
بعضی روایت ها که درباره مثلا ندای آسمانی و کشته شدن نقس زکیه اس فاصله این اتفاقها با ظهور مشخص شده و کسی که قبل اینها ادعای مشاهده کنه تکذیب می شه اینم به دلیل این بوده که یه عده دکون بازار باز نکنن و خودشونو وکیل امام ندونن.
به هر حال اصل ظهور امام زمان با روایت های متواتر شیعه و سنی قطعیه مگه اینکه شما بخوای سنت رو کنار بذاری که اینم تموم مسلمونا رد می کنن

الرحیل;1027180 نوشت:
سلام
خدا درباره قیامت گفته انهم یرونه بعیدا و نراه قریبا
نزدیکی ظهور هم همین طوریه. (البته طبیعتا نزدیکتر از قیامته)
نزدیک برای کسانی که سعی می کنند خودشون رو آماده کنند و دور برای کسانی مثل ما که میگیم حالا کو تا ظهور. اصلا مثال برای زمان نامعلوم در بی نهایت رو میگیم ظهور آقا امام زمان (عج)
یه چیزی شبیه قصه مورچه و گنجشک که مورچه زمستان رو نزدیک می دید و برای آذوقه جمع می کرد اما گنجشک اون رو دور می دید و به تفریح می گذروند.

سلام
الان خیلی وضعیت بد هست از هر وقت دیگری مردم سردرگمتر هستند همین تایپیک را ببینید چند نفر اصولا اعتقادی به خدا و دین ندارند شبهات زیاد شده و کلا حضور حضرت قائم (عج) خیلی لازم به نظر میرسد اینکه مردم این زمانه محتاج ظهور قائم هستند . این نیاز بیشتر از هر وقتی حس میشود. چرا آقا نمی آیند؟

حیات وحش;1027183 نوشت:
سلام
به شخص ایشون که اشاره نکرده به حکومت صالحان و مستضعفان اشاره کرده و توی روایات این آیه ها تفسیر شده اند به حکومت امام زمان. دوما اینکه قران می گه صالحان را وارث زمین قرار می دهیم خودش اشاره به حکومت جهانیه دیگه.
بالاخره هر مسلمونی در کنار قرآن سنت رو هم قبول داره چه سنی و چه شیعه و توی روایت ها هم روایت های قطعی بودن ظهور امام زمان متواتره یعنی از همه اماما ما روایت داریم و تعدادشون اینقدر زیاد هست که نمی شه گفت همش جعلیه
اون وقت یه چیز دیگه
بعضی روایت ها که درباره مثلا ندای آسمانی و کشته شدن نقس زکیه اس فاصله این اتفاقها با ظهور مشخص شده و کسی که قبل اینها ادعای مشاهده کنه تکذیب می شه اینم به دلیل این بوده که یه عده دکون بازار باز نکنن و خودشونو وکیل امام ندونن.
به هر حال اصل ظهور امام زمان با روایت های متواتر شیعه و سنی قطعیه مگه اینکه شما بخوای سنت رو کنار بذاری که اینم تموم مسلمونا رد می کنن

سلام
بله تفسیر میکنند، در همین حد.
سنت هم قبول است، ولی نه اینکه هر چیزی را قبول کنیم. باید با قران سنجید و بعدن دید که آیا درست است یا نه.
الان امام زمان در عصر غیبت چه سودی برای بقیه دارد؟ نمیدانم واسطه فیض بودن، قطب عالم امکان و ... با قران در تناقض است، اگر این ویژگی های تکوینی را ندارد پس دیگر وجودش چه مزایای دارد؟
امامی به دنیا می آید که مادرش هنگام حامله گی شکمش تخت است، به دنیا می آید و فقط چند نفر او را میبینند، غیبت صغرای دارد(معلوم نیست برای چی)
و...

راستش منم قبلن به امام زمان اعتقاد داشتم، ولی الان اعتقاد ندارم.
در مورد اهل سنت هم برید بخونید ببینید نظر عمده اونها در مورد مهدویت چیه.

با سلام
[SPOILER]
وقتی خداوند بشارت پیامبرش را در کتاب آسمانی پیشینش میدهد و در نهایت ختم نبوت را هم اعلام میدارد، چه دلیلی دارد بشارت امام زمان را، آن هم با این نقش پررنگ،در کتابش ندهد؟

یه عده برای اینکه بگویند،خط ما جداست،ادعا میکنن با امام زمان ارتباط داریم،ایشون هر روز حاجات مردم رو میخونن و کلا ایشون حاجت روان...
فقط همین رو کم داشتیم که ادعا کنن که هر وقت امام زمان را صدا بزنید،او صدای شما را میشنود...شما را میبیند...حاجات شما را براورده میکند...اصلا ایشان خودشان یکپا خدا هستن،خداوند اذن داده اند که ایشان وسیله فیض باشند...

امام زمان لطف کنند،زودتر ظهور کنند و اختلافات بین مسلمین رو حل کنند که سر یک آیه وضو جنگ و دعوا نباشد،چیز زیادی نمیخواهیم...

وَإِن تُطِعْ أَكْثَرَ مَن فِي الْأَرْضِ يُضِلُّوكَ عَن سَبِيلِ اللَّهِ ۚ إِن يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنْ هُمْ إِلَّا يَخْرُصُونَ

و اگر از بیشتر کسانى که در روى زمین هستند اطاعت کنى، تو را از راه خدا گمراه مى کنند. (زیرا) آنها تنها از گمان پیروى مى نمایند، و تخمین و حدس (واهى) مى زنند.
(انعام/116)

وَلَا تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ ۚ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولَٰئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا

از آنچه به آن آگاهى ندارى، پیروى مکن. چرا که گوش و چشم و دل، همه مسؤولند.
(اسراء/36)
[/SPOILER]

یوری;1027188 نوشت:
در مورد اهل سنت هم برید بخونید ببینید نظر عمده اونها در مورد مهدویت چیه.

اول یک نکته در مورد عرضه روایات به قرآن:
روایات چون ظنی الصدور هستند، یکی از ملاک های صحت آنها عرضه به قرآن است که در این زمینه هم برخی موافقت با قرآن را شرط می دانند و برخی هم مخالف نبودن روایت با قرآن را ملاک صحت روایت می دانند.
تمام این بحث ها در مورد روایت ظنی الصدور یا خبر واحد است. اما در مورد روایات قطعی الصدور یا متواتر دیگر این ملاک وجود ندارد. چون روایت متواتر مثل قرآن آنقدر روای آن را نقل کرده است که شکی در صدور آن نیست.
پس روایات قطعی الصدور نیازی به عرضه ندارند.
هرچند روایات ظهور نه تنها مخالف با قرآن نیستند، بلکه با آیاتی که جناب «حیات وحش» نقل کرد، همخوانی دارد:
حیات وحش;1026876 نوشت:
وَ لَقَدْ كَتَبْنا فِي الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُها عِبادِيَ الصَّالِحُونَ * در «زبور» بعد از ذكر (تورات) نوشتيم: «بندگان شايسته‏ام وارث (حكومت) زمين خواهند شد!» وَ نُرِيدُ أَن نَّمُنَّ عَلىَ الَّذِينَ اسْتُضْعِفُواْ فىِ الْأَرْضِ وَ نجْعَلَهُمْ أَئمَّةً وَ نجَعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ * ما مى‏ خواهيم بر مستضعفان زمين منّت نهيم و آنان را پيشوايان و وارثان روى زمين قرار دهيم!

اما در مورد روایات اهل سنت هم لازمه که بدانید، به اندازه ای روایات ظهور منجی در کتابهای آنها زیاد است که همگی معتقد به منجی آخرالزمان هستند و حتی ایشان را از نسل پیامبر صلی الله علیه و آله می دانند، اما با این تفاوت که ایشان قائلند امام زمان فعلا به دنیا نیامده است و در آخرالزمان متولد شده و عدل و داد را گسترش می دهد.
حضرت آیت الله صافی در کتاب منتخب الاثر روایات اهل سنت را در مورد امام زمان علیه السلام گردآوری کرده است.
برای مطمئن شدن کافی است تنها عبارت «کما ملئت ظلما» را در مسانید اهل سنت جستجو کنید. در نرم افزار شامله که مسانید اهل سنت را جمع آوری کرده است، این حدیث در 579 کتاب از مسند احمد گرفته تا ینابیع الموده مطرح شده است.

پاسخ به باقی سوالها هم در این تاپیک صلاح نیست و ما را از اصل بحث دور می کند اما هر مسلمانی لازم است امام زمان خود را بشناسد تا بر اساس روایت مشهور بین اهل سنت و شیعه به مرگ جاهلی از دنیا نرود و این هم مستلزم تلاش و مطالعه است.
ان شا الله موفق باشید...
[/]

[=Book Antiqua]سلام

UTD;1027193 نوشت:
چه دلیلی دارد بشارت امام زمان را، آن هم با این نقش پررنگ،در کتابش ندهد؟

خداوند در قرآن تنها به مسائل کلی و اصلی پرداخته و تبیین آنها را به عهده پیامبرش گذاشته است.
همانطور که خداوند تنها در مورد وجوب نماز و زکات صحبت کرده و میزان زکات یا تعداد رکعات نماز را در قرآن بیان نکرده است، در مورد امامت هم به طور کلی فرموده: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللَّهَ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُم‏»؛ اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! اطاعت كنيد خدا را! و اطاعت كنيد پيامبر خدا و اولو الأمر را(نساء: 59) و تعیین امامان را به عهده پیامبرش گذاشته که اعلام کند. به همین دلیل ما روایات «اثنا عشر خلیفه» را در کتب شیعه و سنی داریم که پیامبر از دوازده خلیفه یا امام صحبت کرده و در برخی موارد نام برده است.(برای اطلاع بیشتر ر.ک: مسند احمد، ج5، ص98؛ مسند طیالسی، ج6، ص180؛ المستدرک علی الصحیحین، ج3، ص618؛ ینابیع الموده، ص258. علاوه بر این کتب اهل سنت، کتب امامیه مملو است از روایاتی که حتی نام ائمه دوازدهگانه را برده اند)
بنابراین اصل امامت در قرآن مطرح شده و فروع آن به عهده پیامبر گذاشته شده است، علاوه بر اینکه هر امامی، امام بعد از خود را مشخص کرده و در مورد امام زمان، از تمام ائمه روایت داریم که در آخرالزمان حضرت حجت غیبت و ظهوری خواهند داشت.

UTD;1027193 نوشت:
فقط همین رو کم داشتیم که ادعا کنن که هر وقت امام زمان را صدا بزنید،او صدای شما را میشنود...شما را میبیند...

لطفا روایات علم امام را ملاحظه بفرمایید.
این خیلی عجیب نیست که کسی از احوال شخص دیگری که با فاصله ای از او قرار دارد، باخبر باشد. این امر در مورد مردم عادی اتفاق می افتد چه رسد به کسی که قرار است واسطه فیض بین خدا و بندگان باشد...
البته ایشان و دیگر ائمه یا پیامبران هر چه دارند از خداست و هیچ کدام ادعای مستقلی ندارند. ما هر چه داریم از خداست! بحث های شفاعت و توسل و ... هم با همین غیر مستقل بودن امام حل شده است.

با سلام
[SPOILER]

عامل;1027240 نوشت:
خداوند در قرآن تنها به مسائل کلی و اصلی پرداخته و تبیین آنها را به عهده پیامبرش گذاشته است.

موضوع امامت جزء مسائل جزئی بوده که در قرآن نیامده؟مگر میشود یکی از اصول دین که شیعه معرفی میکند یعنی امامت،در کتاب خدا نیامده باشد؟چطور چنین چیزی ممکن است؟

عامل;1027240 نوشت:
همانطور که خداوند تنها در مورد وجوب نماز و زکات صحبت کرده و میزان زکات یا تعداد رکعات نماز را در قرآن بیان نکرده است

این هم شده است تنها دلیلی که هر چه خواستیم به دین خدا نسبت دهیم...نزدیک ترین منبع حدیثی بعد از پیامبر(ص) حدود 200 سال بعد از ایشون جمع آوری شده که همون صحیح بخاریه و صحیح مسلم.
200 سال میدونید شامل چند نسل میشه؟حدیث از پدر به فرزند نقل میشده حالا اگر فرزند حدیث را درست متوجه شده باشد یا نه،اون رو منتقل کردن به فرزندان بعدشون... بنظرتون در این 200 سال چقدر احتمال داره این احادیث سالم و با همان مفهومی که امامان یا پیامبر(ص) گفتن به ما رسیده باشه؟
حال یه عده نظرشون اینه پس از کجا فهمیدیم نماز صبح دو رکعته؟بنظرم اگر روایات هم نبود،چگونگی نماز از زمان آموزش پیامبر(ص) به مسلمانان،هر روز پنج نوبت انجام میشده و اکثر مسلمین شاهد همدیگر بوده اند و کسی نمیتوانسته در آن تغییر زیادی ایجاد کند...آموزش های پیامبر هم اغلب عملی بوده...البته بنده کلا روایات را رد نمیکنم ولی باید دید با خط توحیدی قرآن همخوانی دارد یا خیر.

عامل;1027240 نوشت:
در مورد امامت هم به طور کلی فرموده: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللَّهَ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُم‏»؛ اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! اطاعت كنيد خدا را! و اطاعت كنيد پيامبر خدا و اولو الأمر را(نساء: 59) و تعیین امامان را به عهده پیامبرش گذاشته که اعلام کند. به همین دلیل ما روایات «اثنا عشر خلیفه» را در کتب شیعه و سنی داریم که پیامبر از دوازده خلیفه یا امام صحبت کرده و در برخی موارد نام برده است.

استاد عامل گرامی،اینکه امامان اهل بیت پرچمداران توحید در زمان خودشان بودند و انها مطابق سنت پیامبر (ص)عمل میکردند و اطاعت از آنها درواقع اطاعت از خدا و رسولش می باشد،مشکلی ندارم.اینکه آنها الگوی ما هستند،درست.

اما بیایید کمی انصاف داشته باشیم ببینیم آیا منظور خداوند ازأُولِي الْأَمْرِ، فقط اهل بیت پیامبر هستند یا آنها میتواند یکی از مصداق هایش باشد و منظور چیز دیگریست؟

آیه 83 نساء رو لطفا نگاه کنید :

وَإِذَا جَاءَهُمْ أَمْرٌ مِّنَ الْأَمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذَاعُوا بِهِ وَلَوْ رَدُّوهُ إِلَى الرَّسُـولِ وَإِلَى أُولِي الْأَمْرِ مِنْهُمْ لَعَلِمَهُ الَّذِينَ يَسْتَنبِطُونَهُ مِنْهُمْ وَلَـوْلَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ لَاتَّبَعْتُمُ الشَّيْطَانَ إِلَّا قَلِيلًا

و هنگامى که خبرى امید بخش یا نگران کننده به آنها برسد، (بدون تحقیق،) آن را شایع مى سازند. در حالى که اگر آن را به پیامبر و پیشوایانشان باز گردانند، کسانى که قدرت تشخیص کافى دارند، از ریشه هاى مسائل آگاه خواهند شد. (و به آنها اطلاع خواهند داد) و اگر فضل و رحمت خدا بر شما نبود، همگى، جز عدّه کمى، از شیطان پیروى مى کردید (و گمراه مى شدید).

آیا منظور أُولِي الْأَمْرِ در آیه 83 اهل بیت هستند؟ ایشان در آن زمان اصلا حضور داشتند تا به آنها گزارش دهند؟آیا منظور از أُولِي الْأَمْرِ مانند آیه 59 نساء نمیتواند کارگزاران حکومتی باشد؟مثل همزه،حضرت علی و ...

عامل;1027240 نوشت:
لطفا روایات علم امام را ملاحظه بفرمایید.
این خیلی عجیب نیست که کسی از احوال شخص دیگری که با فاصله ای از او قرار دارد، باخبر باشد. این امر در مورد مردم عادی اتفاق می افتد چه رسد به کسی که قرار است واسطه فیض بین خدا و بندگان باشد...
البته ایشان و دیگر ائمه یا پیامبران هر چه دارند از خداست و هیچ کدام ادعای مستقلی ندارند. ما هر چه داریم از خداست! بحث های شفاعت و توسل و ... هم با همین غیر مستقل بودن امام حل شده است.

استاد نظر شما در مورد آیه 13 و 14 سوره فاطر چیست؟

وَالَّذِينَ تَدْعُونَ مِن دُونِهِ مَا يَمْلِكُونَ مِن قِطْمِيرٍ

کسانى را که جز او مى خوانید مالک پوست هسته خرمایی هم نیستند.
(فاطر/13)

إِن تَدْعُوهُمْ لَا يَسْمَعُوا دُعَاءَكُمْ وَلَوْ سَمِعُوا مَا اسْتَجَابُوا لَكُمْ ۖ وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ يَكْفُرُونَ بِشِرْكِكُمْ ۚ وَلَا يُنَبِّئُكَ مِثْلُ خَبِيرٍ

اگر آنها را بخوانید صدای شما را نمی‌شنوند، و اگر بشنوند به شما پاسخ نمی‌گویند؛ و روز قیامت، شرک شما را منکر می‌شوند، و هیچ کس مانند (خداوند) خبیر تو را با خبر نمی‌سازد!
(فاطر/14)

آیه 13 میفرماید (مِن دُونِهِ) یعنی هر کسی پایین تر از خدا باشد یا به معنی هر چیزی به جز خدا را میدهد،اینطور نیست؟ پایین تر از خدا یعنی از بت ها گرفته تا فرشتگان و مخلوقات و انبیاء و اولیاء الهی هم شامل (مِن دُونِهِ) میشود.

بعد در آیه 14 خداوند میفرماید اگر آن ها(هر کسی یا چیزی پایین تر از خدا) را بخوانید صدای شما رو نمی شوند و اگر هم بشنوند به شما پاسخ هم نمی دهند حتی روز قیامت اصلا انکار میکنن که ما آن ها را خواندیم.

بنظر شما این دو آیه به وضوح نشان نمیدهد که توسل های این چنینی که بیان میکنند ایراد دارد؟حتما نظرتان اینست که منظور خداوند،مشرکان زمان پیامبر(ص) است در حالی که چنین بنظر نمی رسد و در حال بیان یک اصل کلی است،اینطور نیست؟
[/SPOILER]

بنده دغدغه شما در مورد توحید را درک می کنم و به حق هم هست.
اما این مساله نباید سبب فهم ناردست از دین شود. بالاترین عبارات توحیدی بعد از قرآن در روایات اهل بیت علیهم السلام است و در عین حال کسی که از مفسر حقیقی قرآن فاصله بگیرد، نتیجه ای جز دوری از حق نصیبش نمی شود.
در هر حال این تاپیک جای مباحث اثبات امامت نیست، اما چون شما وارد برخی مطالب شدید، بنده به صورت مختصر کدهایی دادم و در صدد اثبات یا بحث بیشتر در این زمینه نبودم.

بازهم یک توضیح کوتاه:

UTD;1027265 نوشت:
موضوع امامت جزء مسائل جزئی بوده که در قرآن نیامده؟مگر میشود یکی از اصول دین که شیعه معرفی میکند یعنی امامت،در کتاب خدا نیامده باشد؟چطور چنین چیزی ممکن است؟

امامت و زعامت در قرآن به طور کلی مطرح شده و چیزی که طرح نشده جزئیات آن است. به همین دلیل در تمام فرقه های اسلامی به غیر از تعداد معدودی مانند خوارج، بحث امامت و شرایط امام مطرح است.
ثانیا امامت اصول دین نیست، یکی از اصول مذهب است.

UTD;1027265 نوشت:
نزدیک ترین منبع حدیثی بعد از پیامبر(ص) حدود 200 سال بعد از ایشون جمع آوری شده که همون صحیح بخاریه و صحیح مسلم.

این نقد به اهل سنت وارد است اما در مورد امامیه، تا سال 255 هجری ائمه در بین مردم بودند و از خطاها جلوگیری می کردند و روایات آنها هم برای ما سند است. گذشته از اینکه بسیاری از کتب روایی شیعه در همان زمان اهل بیت تدوین شده و بعد از ایشان هم ادامه داشته است. تا جایی که گاهی کتب روایی برخی روایان به امام بعدی برای تصحیح سپرده می شد.
البته این موضوع هم باید در جای خود بررسی شود.

مباحثی که در مورد آیات مطرح کردید، در بحث اثبات امامت به طور کلی باید مطرح شود نه در این تاپیک. اما یک نکته کلی این که اگر ما سنت را کنار بگذاریم، بسیاری از آیات قرآن فهم نمی شود، بعضی بسیار کلی اند و برخی تا شان نزول و مسائل جانبی در کنار آنها قرار نگیرد، معنای حقیقی آنها درک نمی شود. به همین دلیل خود قرآن می فرماید بعضی از آیات قرآن محکم است و برخی متشابه و تبیین قرآن را به عهده پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می گذارد: «وَ أَنْزَلْنا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ ما نُزِّلَ إِلَيْهِمْ وَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ»؛ و ما اين ذكر [قرآن‏] را بر تو نازل كرديم، تا آنچه به سوى مردم نازل شده است براى آنها روشن سازى و شايد انديشه كنند! (نحل: 44) اگر قرآن کتاب خودآموز یا خودخوان بود، نیازی نبود که خداوند به پیامبر بفرماید آیات را برای مردم تبیین کن.
[/]

سلام
پاسخ چنین سوالهایی را خداوند خودش در قرآن داده
اصلا سوره یوسف(ع) و داستان بلندی که در اون مطرح میشه و یک سوره به تمامی بهش اختصاص داره داستان غیبت ولی خداست.

لَقَدْ كَانَ فِي يُوسُفَ وَإِخْوَتِهِ آيَاتٌ لِلسَّائِلِينَ ﴿۷﴾
بی تردید [در داستان] یوسف و برادرانش نشانه هایی است برای اهل تحقیق و سوال

آیا خداوند در قرآن نفرموده که اراده کرده که زمین وارث مستضعفان و مومنان به دین کاملش یعنی اسلام باشد؟
حالا شما که به غیبت ولی خدا به دیده تردید نگاه میکنید چه اهل سنت باشید و یا مردد و میگویید اصلا کدام ولی! سوال اینه پس چگونه قرار است وعده خدا جامه عمل بپوشه؟!
وضع دنیا رو که میبینید.با این وضع و این سیستم جهانی چه امیدی هست به چنین مردم گرفتاری که خودشون بتونند تغییری در این وضعیت بدهند؟
سردمداران گناه و ظلم و فریب الآن وارث زمینند! میبینید در یمن مردم مستضعف که برای دفاع از خودشون مقابل بمباران یک ائتلاف شر از وهابی و آمریکا و اسراییل و اروپا که قدرت و ثروت و رسانه در اختبار دارند به عربستان که حمله میکنند متهم به جنایت جنگی میشوند! اونهم از سوی نهادی به اسم دیده بان حقوق بشر!! در حالیکه تحت محاصره غذایی و دارویی هستند.درحالیکه عربستان مدارس و بیمارستانها و شهرهای مسکونیشون رو بمباران میکنه.با هواپیماهای مدرنی که خلبانان مصری و پاکستانی دارند.از سودان و کشورهای آفریقایی سرباز اجیر کرده برای اشغال شهرهاشون و جنایاتی که مرتکب میشوند هیچ صدایی در جهان بلند نمیشه.چون قدرت و ثروت و رسانه دست اشرار و بیخدایان است.

حالا جالبه که عده ای میگویند در قرآن چرا اسمی نیاورده خدا از این ولی غایب! خب وعده خدا که در قرآن هست.بهتر بود وعده خدا رو منکر میشدند تا غیبت ولی رو!

چرا غیبت یوسف(ع) حدود 40 سال طول کشید.چرا باید یعقوب(ع) دچار زجر و غصه شود و بهش تهمت سبک عقلی هم بزنند؟ اونهم پیامبر خدا رو؟! با خودتون فکر کردید؟
40 سال عمر زیادیه برای رسیدن یعقوب(ع) و برادرانش به یوسف(ع) ولی حکمتهای زیادی درش نهفته بود.که خداوند ضمن داستان در هر آیه ای به یکیش اشاره میکنه

برادران یوسف(ع) بار اول که پیش یوسف(ع) غایب شده میروند تا گندم در اون قحطی بگیرند یوسف(ع) بهشون میگه دفعه بعد که میخواهید بیایید باید برادر دیگرتون بنیامین رو هم بیارید.وگرنه گندمی بهتون نمیدم.
چرا باید این رو بگه؟ درحالیکه یعقوب(ع) و قوم و خانواده اش در قحطی هستند؟ آیا مهر اونها رو در دل نداره؟ یا آوردن بنیامین نشانه ایست برای اینکه اونها از کاری که با یوسف(ع) کرده اند پشیمان شدند؟ و راهی است برای رسیدن یعقوب(ع) به یوسف(ع) ؟

امام زمان (عج) قراره وعده خداوند رو جامه عمل بپوشه.یعنی همه خلقت این زمین و مردمان نتیجه اون در زمان حکمرانی آخرین ولی خدا به ثمر میرسه.و بعد از اون قیامت هست و پایان این زمین و دنیا.حالا مثل غیبت یوسف (ع) که از یکسال تا چهل سال طول کشید در عمر معمول یک انسان
این غیبت میتونه از 100 سال تا 1000 سال طول بکشه در عمر جامعه بشری
من فکر میکنم بنیامینی که قراره باعث این وصلت بشه داره ما رو رهبری میکنه و هستند کسانیکه قدرش رو نمیدونند.در این دنیایی که سیستمش رو گفتم چطوریه. یکی هست که ایستاده و این سیستم کثیف رو قبول نداره.40 سال هم مقابل همه توطئه ها دوام آورده.همه جور دشمنی هم سعی میکنند زمینش بزنند و تسلیم به این سیستم جهانی بشوند.گاهی در لباس دوست منافقانه حتی! این بنیامین رو اگر محافظت کنیم یوسف(ع) گمگشته ما خواهد آمد بخواست خدا.وقتی خداوند نقشه ای بچینه و بخواهد اراده اش رو عملی کنه همه دنیا هم بخواهند مانعش بشوند نمیتوانند.و این نقشه خداوند رو داریم میبینیم در همین حوادث اخیر منطقه ای و جهانی.

با سلام
راستش نمیدونم چرا اینقدر دوست داریم آیات قرآن رو به یک تفسیر خاص محدود کنیم.

[SPOILER]

وَلَقَدْ كَتَبْنَا فِي الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُهَا عِبَادِيَ الصَّالِحُونَ

و در حقيقت، در زبور پس از تورات نوشتيم كه زمين را بندگان شايسته ما به ارث خواهند برد.
(انبیاء/105)

این آیه اصلا ظهور امام زمان را اثبات نمی کند.

بنظرم خداوند در حال بیان یک اصل کلی است.یعنی در هر سرزمینی که مردان حق و اصلاحگری باشند،آنها پیروز خواهند شد و حکومت به دست آنها میفتد.همانطور که در آیه دیگر میفرماید:

وَ قُلْ‌ جَاءَ الْحَقُ‌ وَ زَهَقَ‌ الْبَاطِلُ‌ إِنَ‌ الْبَاطِلَ‌ کَانَ‌ زَهُوقاً

و بگو: «حق آمد و باطل نابود شد. آرى، باطل همواره نابودشدنى است.»
(اسراء/81)

شما منتظر ظهور هستید که چه اتفاقی بیفتد؟منتظر هستید امام زمانی ظهور کند تا ظلم و ستم را در جهان ریشه کن کند؟خیالتان راحت باشد، قوانین خدا چیز دیگر می گوید:

إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا
خدا حال قومى را تغيير نمى‏ دهد تا آنان حال خود را تغيير دهند.
(رعد/11)

[/SPOILER]
اینکه مثل قوم بنی اسرائیل منتظر بمانیم خدا و فرستاده اش ظلم و ستم را ریشه کن کنند،خیال باطلیست.

اگر هم نیاز به راهنما دارید،بهترین راهنما و امام شما قرآن است.حی و حاضر جلوی شماست.اگر ما به قرآن عمل میکردیم اینطور ظالمان و ستمگران بر ما مسلط نمیشدند که نیاز به امام زمان باشد.

بله،مردان حق همیشه ظهور خواهند کرد مثل حضرت داوود(ع)،در نهایت به اذن خدا آنها مسلط خواهند شد.

درود بر شما

UTD;1027351 نوشت:
بنظرم خداوند در حال بیان یک اصل کلی است.یعنی در هر سرزمینی که مردان حق و اصلاحگری باشند،آنها پیروز خواهند شد و حکومت به دست آنها میفتد.

اگه این آیه کلی باشه یعنی همیشه زمین به دست آدمای صالح می افته؟
یه نگاهی به دور و برمون بکنیم خلاف اینو می بینیم که!
اون وقت خدا میگه زمین نمی گه یه منطقه یا سرزمینی مخصوص که
حالا کل زمین تا به حال دست آدمهای صالح افتاده؟ یا قراره بیافته؟ اگه قراره بیافته میشه همون اعتقاد به منجی دیگه ولی ممکنه این منجی یه نفر باشه یا به نظر شما گروهی از مردان صالح.
بهتره تو این زمنیه بریم سراغ اهل بیت نه اینکه از خودمون نظر بدیم.
تو تفسير نور الثقلين، ج‏3، ص: 465
امام باقر ع در مورد این ایه می فرماد: منظور از عباد صالح همان اصحاب مهدی هستند.
پس کل زمین قراره دست صالحان بیافته و این اتفاق تا حالا نیافتاده و قراره بیافته حالا روایت ها هم میگن این اتفاق با مهدی و اصحابش می افته همین!
UTD;1027351 نوشت:
شما منتظر ظهور هستید که چه اتفاقی بیفتد؟منتظر هستید امام زمانی ظهور کند تا ظلم و ستم را در جهان ریشه کن کند؟خیالتان راحت باشد، قوانین خدا چیز دیگر می گوید:

إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا
خدا حال قومى را تغيير نمى‏ دهد تا آنان حال خود را تغيير دهند.

هم این ایه درسته و کلیه و هم ظهور حقه!
قرار نیست امام زمان بیاد و مردم رو خوب کنه، قراره مردم خوب بشن و نیاز به یک مدیر خوب هم داشته باشن، اون وقت امام ظهور می کنه به همین راحتی!
UTD;1027351 نوشت:
اگر هم نیاز به راهنما دارید،بهترین راهنما و امام شما قرآن است.حی و حاضر جلوی شماست.اگر ما به قرآن عمل میکردیم اینطور ظالمان و ستمگران بر ما مسلط نمیشدند که نیاز به امام زمان باشد.

قران بهترین راهنماست ولی اگر بدون اهل بیت باشه ممکنه باعث گمراهی بشه مگه ما این همه فرقه های انحرافی نداریم که میگن ما قران رو قبول داریم. همین داعش همشون معتقد به قرانن ولی به راحتی سر هم می برن! اگه قرار بود قران تنها هادی باشه این همه فرقه نداشتیم که خوبه ادم یه کمی فکر کنه
ولی اینم بگم که جمله قرمز شما رو کاملا قبول دارم تا جایی که یادم میاد پیامبر هم یه همچین توصیه ای به مسلمونها کردن که نکنه دیگران در عمل به قران بر شما پیشی بگیرن حالا یادم نیست منبعش کجا بود. خب اگه به قران عمل کنیم خودش ولایت هم داره و بی ولی ادم راه به جایی نمی بره عمل به قران درست و حقه ولی با همراهی ادمی که خودش روشنه و قران رو می فهمه
ارزو می کنم عاقبت به خیر شید
در پناه حق

یوری;1027188 نوشت:
سنت هم قبول است، ولی نه اینکه هر چیزی را قبول کنیم.

سلام بر شما
ما که نگفتیم هر چیزی
ما گفتیم روایت های ظهور منجی آخرالزمان متواتره و اگه ما روایت متواتر رو قبول نکنیم پس دیگه چی رو باید قبول کنیم؟!
روایت متواتر بالاترین لول سنت محسوب می شه اگه ما بالاترین مرحله رو قبول نکنیم پس می خواییم پایین تر رو قبول کنیم؟ این نتیجه اش میشه رد سنت به طور کلی.
یوری;1027188 نوشت:
غیبت صغرای دارد(معلوم نیست برای چی)

این سوالایی که کردید همه اش رو جواب دادن
ولی این یکی به نظرم برای آشنا شدن مردم با غیبت کبرا بوده که یه دفعه ارتباط مردم با امام قطع نشه اگه اشتباه نکنم در زمان امام حسن عسکری هم گاهی امام خودشو به مراجعه کننده نشون نمی داده و از پشت پرده صحبت می کرده که شیعه ها کم کم با غیبت اشنا بشن و انس بگیرن یه دفعه شوکه نشن!
یوری;1027188 نوشت:

این اعتقاد به شما ضرری نمی زنه ولی اعتقاد نداشتنش ضرر می زنه پس بهتره تا دلیل محکمی برای ردش پیدا نکردین بهش اعتقاد داشته باشین
اگه فردای قیامت بگین روایت های ظهور متواتر بود ولی من بهش اطمینان نکردم فکر نکنم از شما قبول کننb-)

[=arial]سلام

س.سعید;1024491 نوشت:

13.5 میلیارد سال از بیگ بنگ تا الآن طول کشده و در متون دینی این مدت به هفت روز بدل شده یعنی روزی دو میلیارد سال
با این حساب از یک ساعت دیگر و حداکثرتا فردا صبح قطعا منجی ظهور خواهد کرد

با سلام
[SPOILER]

پاگنده;1027426 نوشت:
اگه این آیه کلی باشه یعنی همیشه زمین به دست آدمای صالح می افته؟

بله اتفاق خواهد افتاد...همانطور که در آیه 81 اسراء میفرماید که حق آمد و باطل رفت.قطعا باطل رفتنی است.

هر کجا نور نباشد،تاریکی است.تاریکی اصالتی ندارد.

تا زمانی که مردان حق نباشند،تاریکی خواهد ماند.اگر بندگان صالح خدا وجود داشته باشند،تاریکی خواهد رفت و آنها مسلط خواهند شد.مسئله اینجاست همچین بندگانی یا نیستند یا قلیل هستند.مثل حضرت داوود (ع) که جالوت را از میان برد با اینکه گروه اندکی بودند.در این آیه هم اشاره به زبور،کتاب حضرت داوود دارد به همین خاطر است.حتما داستانش را در قرآن شنیدید :

[SPOILER]
فَلَمَّا فَصَلَ طَالُوتُ بِالْجُنُودِ قَالَ إِنَّ اللَّهَ مُبْتَلِيكُمْ بِنَهَرٍ فَمَنْ شَرِبَ مِنْهُ فَلَيْسَ مِنِّي وَمَنْ لَمْ يَطْعَمْهُ فَإِنَّهُ مِنِّي إِلَّا مَنِ اغْتَرَفَ غُرْفَةً بِيَدِهِ ۚ فَشَرِبُوا مِنْهُ إِلَّا قَلِيلًا مِنْهُمْ ۚ فَلَمَّا جَاوَزَهُ هُوَ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ قَالُوا لَا طَاقَةَ لَنَا الْيَوْمَ بِجَالُوتَ وَجُنُودِهِ ۚ قَالَ الَّذِينَ يَظُنُّونَ أَنَّهُمْ مُلَاقُو اللَّهِ كَمْ مِنْ فِئَةٍ قَلِيلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً كَثِيرَةً بِإِذْنِ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ مَعَ الصَّابِرِينَ

پس هنگامی که طالوت لشکر کشید، سپاه خود را گفت: خدا شما را به نهر آبی آزمایش کند، هر که از آن بیاشامد از من و هم آیین من نیست، و هر که هیچ نیاشامد یا کفی بیش برنگیرد از من و هم آیین من خواهد بود. پس همه سپاهش آشامیدند به جز عده قلیلی از آنها. و چون طالوت و سپاه مؤمنش از نهر گذشتند (و مواجه با دشمن شدند لشکر بیمناک گشته) گفتند: ما را تاب مقاومت جالوت و سپاه او نخواهد بود. آنان که به لقاء رحمت خدا و ثواب آخرت معتقد بودند (ثابت قدم مانده) گفتند: چه بسیار شده که گروهی اندک به یاری خدا بر سپاهی بسیار غالب آمده، و خدا با صابران است.
(بقره/249)

وَلَمَّا بَرَزُوا لِجَالُوتَ وَجُنُودِهِ قَالُوا رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَيْنَا صَبْرًا وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ

و چون آنها در میدان مبارزه جالوت و لشکریان او آمدند گفتند: پروردگارا، به ما صبر و استواری بخش و ما را ثابت قدم دار و بر شکست کافران یاری فرما.
(بقره/250)

فَهَزَمُوهُمْ بِإِذْنِ اللَّهِ وَقَتَلَ دَاوُودُ جَالُوتَ وَآتَاهُ اللَّهُ الْمُلْكَ وَالْحِكْمَةَ وَعَلَّمَهُ مِمَّا يَشَاءُ ۗ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَفَسَدَتِ الْأَرْضُ وَلَٰكِنَّ اللَّهَ ذُو فَضْلٍ عَلَى الْعَالَمِينَ

پس به یاری خدا کافران را شکست دادند و داود (علیه السّلام) امیر آنها جالوت را کشت و خدایش پادشاهی و فرزانگی عطا فرمود و از آنچه می‌خواست بدو بیاموخت. و اگر خدا برخی مردم را در مقابل بعضی دیگر بر نمی‌انگیخت فساد روی زمین را فرا می‌گرفت، و لیکن خدا، خداوند فضل و کرم بر همه اهل عالم است.
(بقره/250)

[/SPOILER]

پاگنده;1027426 نوشت:
یه نگاهی به دور و برمون بکنیم خلاف اینو می بینیم که!

مردان حق و انسان های اصلاح گر کم هستند.در حال حاضر چند درصد از مسلمان های ما معنای نماز را میدانند؟چند درصدشان با قرآن آشنا هستند؟چند درصدشان آخرت طلب هستند،نه هم دنیا و آخرت؟ چند درصدشان درد مردم دارند؟

اگر شما واقع بینانه اطراف خودتان را نگاه کنید،متوجه میشوید اصلا بندگان اصلاح گر خدا کم هستند...

پاگنده;1027426 نوشت:
اون وقت خدا میگه زمین نمی گه یه منطقه یا سرزمینی مخصوص که

منظور از ارض تنها به معنی کره زمین نیست.لطفا به آیه 97 سوره نساء دقت کنید:

إِنَّ الَّذِينَ تَوَفَّاهُمُ الْمَلَائِكَةُ ظَالِمِي أَنفُسِهِمْ قَالُوا فِيمَ كُنتُمْ ۖ قَالُوا كُنَّا مُسْتَضْعَفِينَ فِي الْأَرْضِ ۚ قَالُوا أَلَمْ تَكُنْ أَرْضُ اللَّهِ وَاسِعَةً فَتُهَاجِرُوا فِيهَا ۚ فَأُولَٰئِكَ مَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ ۖ وَسَاءَتْ مَصِيرًا

کسانى که فرشتگان (قبض روح)، جان آنها را گرفتند در حالى که به خویشتن ستم کرده بودند، به آنها گفتند: «شما در چه حالى بودید؟» گفتند: «ما در سرزمین خود، تحت فشار و مستضعف بودیم.» آنها [= فرشتگان]گفتند: «مگر زمین خدا، پهناور نبود که مهاجرت کنید؟!» آنها (عذرى نداشتند، و) جایگاهشان دوزخ است، و فرجام بدى دارند.
(نساء/97)

اگر به قسمت قرمز رنگ که مشخص کردم دقت کنید،(الْأَرْضِ) به معنای کل کره زمین نیست.اگر چنین بود در ادامه آیه نمیفرمود (أَلَمْ تَكُنْ أَرْضُ اللَّهِ وَاسِعَةً)(مگر زمين خدا وسيع نبود) .
بنابراین معنای (الْأَرْضِ) در ابتدای آیه به معنای سرزمین است نه کل کره زمین.یعنی ما در سرزمین خود به ضعف و ناتواتی کشیده شده بودیم.

پس ارض را به هر دو معنا میتوان گرفت.

پاگنده;1027426 نوشت:
اگه قراره بیافته میشه همون اعتقاد به منجی دیگه ولی ممکنه این منجی یه نفر باشه یا به نظر شما گروهی از مردان صالح.

این آیه را برای اثبات امام زمان معرفی می کنند.آیه میفرماید عِبَادِيَ الصَّالِحُونَ(بندگان صالح ما)اصلا ربطی به شخص امام زمان که شیعه معتقد است در غیبت هستن،ندارد.هر فرقه ای میتواند چنین ادعایی کند.

پاگنده;1027426 نوشت:
حالا کل زمین تا به حال دست آدمهای صالح افتاده؟ یا قراره بیافته؟ اگه قراره بیافته میشه همون اعتقاد به منجی دیگه ولی ممکنه این منجی یه نفر باشه یا به نظر شما گروهی از مردان صالح.

نه بنظرم یک اصل کلی را بیان میکند،در هرجا و در هر زمان مردان حق و اصلاح گر ظهور کرده باشند آنها به اذن خدا مسلط میشوند.

بنظرم آیه هم به همین نکته اشاره دارد که در نهایت بندگان صالح خدا مسلط خواهند شد یعنی در نهایت حق بر باطل پیروز میشود.البته اگر حقیقتا بندگان اصلاحگر خدا وجود داشته باشند!

پاگنده;1027426 نوشت:
هم این ایه درسته و کلیه و هم ظهور حقه!
قرار نیست امام زمان بیاد و مردم رو خوب کنه، قراره مردم خوب بشن و نیاز به یک مدیر خوب هم داشته باشن، اون وقت امام ظهور می کنه به همین راحتی!

صحبت شما با ادعا هایی که از امام زمان می کنند متفاوت است.

پاگنده;1027426 نوشت:
قران بهترین راهنماست ولی اگر بدون اهل بیت باشه ممکنه باعث گمراهی بشه مگه ما این همه فرقه های انحرافی نداریم که میگن ما قران رو قبول داریم. همین داعش همشون معتقد به قرانن ولی به راحتی سر هم می برن! اگه قرار بود قران تنها هادی باشه این همه فرقه نداشتیم که خوبه ادم یه کمی فکر کنه

بنده متوجه نمیشم ظهور امام زمان چه ارتباطی با داعش دارد؟ منظورتان این است تا زمانی که امام زمان ظهور نکند یا اینکه اهل بیت نباشند ما چیزی از قرآن نمیفهمیم؟ اما بنظر قرآن نظر دیگری دارد :

وَلَقَدْ يَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِن مُّدَّكِرٍ

ما قرآن را براى پند گرفتن آسان ساختیم. آیا کسى هست که پند گیرد؟!
(قمر/22)

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَىٰ وَالْفُرْقَانِ
(بقره/185)

ماه رمضان است. ماهى که قرآن، به عنوان راهنماى مردم، و نشانه هاى هدایت و جدا کننده حق از باطل.

خداوند میفرماید ما قرآن را برای پند گرفتن آسان کردیم. میفرماید قرآن برای هدایت مردم است. در مجموع میتوان نتیجه گرفت قرآن برای هدایت عموم مردم است نه برای یک عده ی خاص که تنها آنها آن را متوجه شوند.

بله،امامان اهل بیت از من و شما بیشتر قرآن را میفهمند.چون قلب سلیمی دارند.ولی این بدان معنا نیست که ما از قرآن هیچ نفهمیم و بهانه ی مان این باشد که ما چیزی از قرآن نمیفهمیم، بنابراین صبر میکنیم تا امام زمان ظهور کند تا پیام الهی را فهم کنیم!!! حالا امام زمام چه زمانی ظهور میکنند؟معلوم نیست...
پس تکلیف مردم قبل از ظهور چیست؟

بی دلیل نیست که در روز قیامت رسول ما به خداوند می گوید :

وَقَالَ الرَّسُولُ يَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هَٰذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا

و پیامبر عرضه داشت: «پروردگارا! قوم من قرآن را متروک ساختند».
(فرقان/30)

در مورد داعش :

بنظرم قرآن هم هدایتگر هست و هم گمراه کننده. به نسبت اینکه انسان ها با چه هدف و نیتی از آن بهره گیرند عمل میکند. عده ای برای اهداف دنیایی و خود خواهی های خودشان قرآن را میخوانند،میشود داعش و عده ای هم به نیت هدایت و آخرت نه اهداف دنیایی خودشان.

وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ ۙ وَلَا يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إِلَّا خَسَارًا

و از قرآن، آنچه شفا و رحمت براى مؤمنان است، نازل مى کنیم. ولى ستمکاران را جز خسران (و زیان) نمى افزاید.
(اسراء/82)
[/SPOILER]

عامل;1027239 نوشت:
[=Book Antiqua]سلام

اول یک نکته در مورد عرضه روایات به قرآن:
روایات چون ظنی الصدور هستند، یکی از ملاک های صحت آنها عرضه به قرآن است که در این زمینه هم برخی موافقت با قرآن را شرط می دانند و برخی هم مخالف نبودن روایت با قرآن را ملاک صحت روایت می دانند.
تمام این بحث ها در مورد روایت ظنی الصدور یا خبر واحد است. اما در مورد روایات قطعی الصدور یا متواتر دیگر این ملاک وجود ندارد. چون روایت متواتر مثل قرآن آنقدر روای آن را نقل کرده است که شکی در صدور آن نیست.
پس روایات قطعی الصدور نیازی به عرضه ندارند.
هرچند روایات ظهور نه تنها مخالف با قرآن نیستند، بلکه با آیاتی که جناب «حیات وحش» نقل کرد، همخوانی دارد:

[=Book Antiqua]

سلام
نه اینطور نیست که تواتر اگر باشد دیگه نیازی به ارایه به قران نیست. با وجود غالی ها و روایات فله ای آنها به راحتی ممکنه ادعای تواتر کرد. همانطور که شاگردان برجسته امام رضا هم در برخی موارد اعتراف کردند.
این آیاتی هم که گفتید اصلا خیلی خیلی کلی هستند و چه اصراری هست که بچسبانید به امام زمان.
دلایلی هم که برای واسطه فیض بودن امام زمان می آورند هیچکدام از قران در نمی آید، پس لزومی به بودن امام زمان وجود ندارد.

عامل;1027239 نوشت:
[=Book Antiqua]

اما در مورد روایات اهل سنت هم لازمه که بدانید، به اندازه ای روایات ظهور منجی در کتابهای آنها زیاد است که همگی معتقد به منجی آخرالزمان هستند و حتی ایشان را از نسل پیامبر صلی الله علیه و آله می دانند، اما با این تفاوت که ایشان قائلند امام زمان فعلا به دنیا نیامده است و در آخرالزمان متولد شده و عدل و داد را گسترش می دهد.

[=Book Antiqua]

بله سنی ها معتقد اند امام زمان هنوز به دنیا نیامده است.

عامل;1027239 نوشت:
[=Book Antiqua]
پاسخ به باقی سوالها هم در این تاپیک صلاح نیست و ما را از اصل بحث دور می کند اما هر مسلمانی لازم است امام زمان خود را بشناسد تا بر اساس روایت مشهور بین اهل سنت و شیعه به مرگ جاهلی از دنیا نرود و این هم مستلزم تلاش و مطالعه است.
ان شا الله موفق باشید...

استاد شما بگویید که وجود امام زمان الان چه سودی دارد؟ از این مثالهای خورشید پشت ابر و اینها نزنید خواهشن.
تنها دلیلش وظایف تکوینی امام هست که هیچ دلیلی برای آن نیست، اگر هست شما لطف کنید آیاتی از قران بیاورید، شما اصلا برای اینکه کار راحتر شود ولایت تکوینی پیامبر را اثبات کنید ما بقیه امام ها رو قبول می‌کنیم از شما

حیات وحش;1027428 نوشت:
سلام بر شما
ما که نگفتیم هر چیزی
ما گفتیم روایت های ظهور منجی آخرالزمان متواتره و اگه ما روایت متواتر رو قبول نکنیم پس دیگه چی رو باید قبول کنیم؟!
روایت متواتر بالاترین لول سنت محسوب می شه اگه ما بالاترین مرحله رو قبول نکنیم پس می خواییم پایین تر رو قبول کنیم؟ این نتیجه اش میشه رد سنت به طور کلی.

سلام
دوست گرامی همین الان جناب خامنه ای میایند میگن آتش به اختیار، ده هزار تا تفسیر از توش در میاد، حالا شما ما رو به ۱۴۰۰ سال پیش حواله می دهید. البته خب علم تاریخ یه علم ظنی هست ولی شخصیت امام زمان یه شخصیت تاریخی نیست، یعنی جز چند نفر کسی اونو ندیده.

سوال من واضحه، چطوره که حتی کوچک‌ترین اشاره ای به امام زمان نشده در قران، ولی روایات متعددی براش هست؟

حیات وحش;1027428 نوشت:

این سوالایی که کردید همه اش رو جواب دادن
ولی این یکی به نظرم برای آشنا شدن مردم با غیبت کبرا بوده که یه دفعه ارتباط مردم با امام قطع نشه اگه اشتباه نکنم در زمان امام حسن عسکری هم گاهی امام خودشو به مراجعه کننده نشون نمی داده و از پشت پرده صحبت می کرده که شیعه ها کم کم با غیبت اشنا بشن و انس بگیرن یه دفعه شوکه نشن!

ارتباط مردم؟ اون زمان خفقان شدید بوده، چه ارتباطی؟

حیات وحش;1027428 نوشت:

این اعتقاد به شما ضرری نمی زنه ولی اعتقاد نداشتنش ضرر می زنه پس بهتره تا دلیل محکمی برای ردش پیدا نکردین بهش اعتقاد داشته باشین
اگه فردای قیامت بگین روایت های ظهور متواتر بود ولی من بهش اطمینان نکردم فکر نکنم از شما قبول کننb-)

به خدا میگم دلیلی براش پیدا نکردم که اعتقاد داشته باشم بهش. هزاران روایات وجود داشت ولی تو در قران به اون اشاره ای نکرده بودی.
هیچ وقت یادم نمیره زمانی که کم کم داشتم رها میکردم این اعتقاد که معصومین ولایت تکوینی دارند و طبیعتاً امام زمانی که وجودش ضرورتی ندارد چقدر باعث پریشانی من شد برای مدتی.
ولی خب دلیلی وجود نداشت واقعا برام و کم کم رها کردم اعتقاد قبلی م رو.

A Curious Mind;1027471 نوشت:
[=Book Antiqua]

سلام
نه اینطور نیست که تواتر اگر باشد دیگه نیازی به ارایه به قران نیست. با وجود غالی ها و روایات فله ای آنها به راحتی ممکنه ادعای تواتر کرد. همانطور که شاگردان برجسته امام رضا هم در برخی موارد اعتراف کردند.
این آیاتی هم که گفتید اصلا خیلی خیلی کلی هستند و چه اصراری هست که بچسبانید به امام زمان.
دلایلی هم که برای واسطه فیض بودن امام زمان می آورند هیچکدام از قران در نمی آید، پس لزومی به بودن امام زمان وجود ندارد.

[=Book Antiqua]

بله سنی ها معتقد اند امام زمان هنوز به دنیا نیامده است.

استاد شما بگویید که وجود امام زمان الان چه سودی دارد؟ از این مثالهای خورشید پشت ابر و اینها نزنید خواهشن.
تنها دلیلش وظایف تکوینی امام هست که هیچ دلیلی برای آن نیست، اگر هست شما لطف کنید آیاتی از قران بیاورید، شما اصلا برای اینکه کار راحتر شود ولایت تکوینی پیامبر را اثبات کنید ما بقیه امام ها رو قبول می‌کنیم از شما

سلام
می گویند واسطه فیض الهی بر بشر هست من قبول دارم ولی حضور ایشان وقتی مردم تماسی ندارند و در سردرگمی هستند وقتی شبهات اینقدر زیاد هست به خصوص خود روحانیون که باید رفع شبهه کنند فعلا در مظان اتهام هستند چه میشود کرد؟
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

س.سعید;1027482 نوشت:
سلام
می گویند واسطه فیض الهی بر بشر هست من قبول دارم ولی حضور ایشان وقتی مردم تماسی ندارند و در سردرگمی هستند وقتی شبهات اینقدر زیاد هست به خصوص خود روحانیون که باید رفع شبهه کنند فعلا در مظان اتهام هستند چه میشود کرد؟
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام
ببخشید آیاتی که دلیل بر واسطه فیض بودن هست کدوما هستند؟

یعنی شما همان جناب «یوری» هستید با یک آیدی دیگر؟
آخه هر دو آیدی عاشق ویالون غمگین اندb-)

اینطور نیست که تواتر اگر باشد دیگه نیازی به ارایه به قران نیست.

ما که از خودمون نمی توانیم ملاک برای روایت صادر کنیم
حدیث شناسان به دلیل حاصل شدن قطع به وسیله تواتر، این دسته از روایات که شاید بسیار اندک هم باشند را نیازمند به عرضه ندانسته اند.
با عقل هم سازگار است که روایت مظنون رو عرضه کنیم ولی روایتی که احتمال تبانی نمی رود، لزومی به عرضه نیست. علاوه بر اینکه عرض شد نه تنها مخالف با قرآن نیست بلکه با برخی آیات هم موافق است. البته آیات به صورت کلی بود و روایات ظهور، شخص را هم مشخص می کنند.

با وجود غالی ها و روایات فله ای آنها به راحتی ممکنه ادعای تواتر کرد.

در عصر کدام معصوم ما صدها راوی غالی داشتیم که بر امری تبانی کرده باشند؟
اولا؛ صدها روای غالی نه شخصی که اهل غلو است، روای با افراد عادی فرق دارد.
ثانیا؛ مگر همه غالی ها بر یک امر خاص می توانند تبانی کنند؟
ثالثا؛ در تواتر شرط است که تبانی وجود نداشته باشد و اگر کشف تبانی شود، تواتری نیست. حالا شما مستندات تبانی را باید ارائه بدهید تا تواتر را ساقط کنید. توجه داشته باشید که روایات ظهور مال یک عصر نیست بلکه از زمان پیامبر تا امام حسن عسکری علیهم اسلام ما روایت در مورد ظهور داریم و تواتری اینچنینی برای روایات ظهور هست. پس شما باید تبانی راویان غالی(اصلا ما این تعداد راوی غالی که حتی در یک عصر هم سبب تواتر بشوند نداریم چه برسد به تمام عصرها!!!) از زمان رسول خدا تا امام حسن عسکری را ثابت کنید... بسم الله

بنده که در ابتدای بحث عرض کردم کلی هستند.
اما بالاخره ما تفسیر روایات برای قرآن را می پذیریم یا نه؟
اگر نه که با مشکل کلیت آیات و عدم فهم معانی روبرو می شویم.
اگر بله که بنده هم از روایت برای تفسیر همان آیه کلی استفاده کردم.

این بحث ما را از موضوع اصلی دور می کند و نمی شود هر مطلبی که به امام زمان علیه السلام مرتبط است در یک تاپیک جزئی مطرح کرد.
برای اطلاع بیشتر ر.ک:
پژوهشی در باب ولایت تکوینی انسان از دیدگاه قرآن

استاد شما بگویید که وجود امام زمان الان چه سودی دارد؟

یک بار دیگر تکرار کنم که این تاپیک مربوط به نزدیکی ظهور است نه تمام سوالات ظهور!!!
این سوال را باید در تاپیک های زیر جستجو کنید:
1. فائده امام غائب؟
2. چرا امام زمان (عج) را می خواهیم؟ مگر وجود ایشان چه فوائدی برای ما دارد؟
3. من چه نیازی به امام زمان (عج) دارم؟
[/]

A Curious Mind;1027472 نوشت:
دوست گرامی همین الان جناب خامنه ای میایند میگن آتش به اختیار، ده هزار تا تفسیر از توش در میاد، حالا شما ما رو به ۱۴۰۰ سال پیش حواله می دهید. البته خب علم تاریخ یه علم ظنی هست ولی شخصیت امام زمان یه شخصیت تاریخی نیست، یعنی جز چند نفر کسی اونو ندیده.

سلام و درود
اینکه حرف یک نفر رو چند جور تفسیر کنند با اینکه همون حرف رو منتقل کنن خیلی فرق دارد
مثال قران رو چند جور تفسیر می کنن ولی این نقدی به اصل قران وارد نمی کنه
حرف ماهم اینه که روایت های ظهور امام زمان اینقد زیاده که جای شک نمی ذاره این روایت ها تفسیر نیست که نقدش کنین نقل قول امام یا پیامبره

ما که نمی گیم چون چند نفر امام رو دیدن پس ظهور می کنه!
ما میگیم روایت های ظهور امام متواتر و زیاده اونقد که جای شک نمی ذاره
حالا اینکه امام زنده اس یا نه یه بحث دیگس
شما فعلا اصل ظهور کردنشو قبول کن با حدیث های متواتر بعدا برو سراغ جزئیاتش

سوال من واضحه، چطوره که حتی کوچک‌ترین اشاره ای به امام زمان نشده در قران، ولی روایات متعددی براش هست؟

مگه تو قران نگفته حرف پیغمبر رو گوش کنین؟
مگه نگفته این پیغمبر از روی هوا و هوس حرف نمی زنه؟
حالا همین پیغمبر می گه ظهور امام زمان در آخرالزمان حتمیه!
به این راحتی چیزهایی که تو قرآن نیست رو میشه ثابت کردb-)

یه چیز دیگه خیلی چیزها هم تو قران نیست ولی مردم بهش عمل می کنن مثل رکعت های نماز یا مقدار زکات یا مثلا نجس بودن سگ یا خیلی مثال ها دیگه

به خدا میگم دلیلی براش پیدا نکردم که اعتقاد داشته باشم بهش. هزاران روایات وجود داشت ولی تو در قران به اون اشاره ای نکرده بودی.

خدا هم میگه داداش من حرف پیغمبر رو حجت قرار داده بودم چرا بهش گوش ندادی:-@

با سلام
می گویند پیامبر اسلام معجزات دیگری علاوه بر قرآن داشتن،دلیلشان هم احادیث متواتریست که نقل شده است در حالی که از آیات قرآن فهمیده میشود که پیامبر(ص) جز قرآن معجزه ای دیگری نداشتند...

همین یک مورد نقض برای بنده کافی است که به احادیث متواتر هم چندان اعتماد نکنم...

بنده اگر بخواهم احادیث امام زمان را قبول کنم،نظرم بیشتر نزدیک به اهل سنت است نه شیعه.

اینکه امام زمانی الان در غیبت هستن،با علما در ارتباط هستن،هر وقت امام را صدا بزنیم،میشنود، هر کاری کنیم،میبیند، ایشان حاجت روان،ایشان واسطه فیض الهی هستن، ایشان مثل خورشید پشت ابر هستن و نمیدونم اعمال ما شب و روز به امامان عرضه میشود، و از این قبیل اعتقادات،به شدت بیزارم و آنها را غلو در دین میدانم و هیچ دلیلی روشنی برای پذیرفتن آنها ندارم.

کسی هم که هیچ تاثیری لااقل در مدت زندگی دنیا و آخرتم ندارد،کاری به کارش ندارم...

والسلام.

عامل;1027584 نوشت:
[=Book Antiqua]سلام
یعنی شما همان جناب «یوری» هستید با یک آیدی دیگر؟
آخه هر دو آیدی عاشق ویالون غمگین اندb-)
[=Book Antiqua]
سلام
در جواب این سوال شما باید یه نقاشی رنه مگریت بگذارم: )[SPOILER]

این یک پیپ نیست- رنه مگریت

[/SPOILER]
[=Book Antiqua]

عامل;1027584 نوشت:
[=Book Antiqua]
ما که از خودمون نمی توانیم ملاک برای روایت صادر کنیم
حدیث شناسان به دلیل حاصل شدن قطع به وسیله تواتر، این دسته از روایات که شاید بسیار اندک هم باشند را نیازمند به عرضه ندانسته اند.
با عقل هم سازگار است که روایت مظنون رو عرضه کنیم ولی روایتی که احتمال تبانی نمی رود، لزومی به عرضه نیست. علاوه بر اینکه عرض شد نه تنها مخالف با قرآن نیست بلکه با برخی آیات هم موافق است. البته آیات به صورت کلی بود و روایات ظهور، شخص را هم مشخص می کنند.

در عصر کدام معصوم ما صدها راوی غالی داشتیم که بر امری تبانی کرده باشند؟
اولا؛ صدها روای غالی نه شخصی که اهل غلو است، روای با افراد عادی فرق دارد.
ثانیا؛ مگر همه غالی ها بر یک امر خاص می توانند تبانی کنند؟
ثالثا؛ در تواتر شرط است که تبانی وجود نداشته باشد و اگر کشف تبانی شود، تواتری نیست. حالا شما مستندات تبانی را باید ارائه بدهید تا تواتر را ساقط کنید. توجه داشته باشید که روایات ظهور مال یک عصر نیست بلکه از زمان پیامبر تا امام حسن عسکری علیهم اسلام ما روایت در مورد ظهور داریم و تواتری اینچنینی برای روایات ظهور هست. پس شما باید تبانی راویان غالی(اصلا ما این تعداد راوی غالی که حتی در یک عصر هم سبب تواتر بشوند نداریم چه برسد به تمام عصرها!!!) از زمان رسول خدا تا امام حسن عسکری را ثابت کنید... بسم الله

بنده که در ابتدای بحث عرض کردم کلی هستند.
اما بالاخره ما تفسیر روایات برای قرآن را می پذیریم یا نه؟
اگر نه که با مشکل کلیت آیات و عدم فهم معانی روبرو می شویم.
اگر بله که بنده هم از روایت برای تفسیر همان آیه کلی استفاده کردم.

این بحث ما را از موضوع اصلی دور می کند و نمی شود هر مطلبی که به امام زمان علیه السلام مرتبط است در یک تاپیک جزئی مطرح کرد.
برای اطلاع بیشتر ر.ک:
پژوهشی در باب ولایت تکوینی انسان از دیدگاه قرآن

یک بار دیگر تکرار کنم که این تاپیک مربوط به نزدیکی ظهور است نه تمام سوالات ظهور!!!
این سوال را باید در تاپیک های زیر جستجو کنید:
1. فائده امام غائب؟
2. چرا امام زمان (عج) را می خواهیم؟ مگر وجود ایشان چه فوائدی برای ما دارد؟
3. من چه نیازی به امام زمان (عج) دارم؟

راستش استاد یه بحث سطحی نیست، در واقع برای درک مهدویت ابتدا باید عصمت پیامبر رو بررسی کنیم و شرح و وظایف پیامبر رو مطالعه کنیم، در این مورد باید همه ی قران رو به عنوان یه کل در نظر بگیریم، در آخر ببینیم نظر قران در مورد ولایت تکوینی پیامبر چیه، زمانی که این مسایل به راستی تبیین شد متوجه میشویم امام زمان باید وجود داشته باشه یا نه. صرف نظر از اینکه هیچ اشاره ای به امامت هم نشده در قران.

این یه بحث طولانیه، منم دیر به دیر پیام میزارم از ابتدا هم می‌خواستم پست اول رو حذف کنم ولی دیدم دوستان جواب دادند گفتم بی ادبی محسوب میشه.
شاید در آینده تاپیکی را ایجاد کردم در باب ولایت تکوینی پیامبر با حضور شما تا ببینیم چقدر معتبر است این اعتقاد.

موضوع قفل شده است