جمع بندی مخالفت خانواده با خواستگاری پس از ارتباط

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مخالفت خانواده با خواستگاری پس از ارتباط

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا سوال ایشان ضمن حفظ امانت، جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم، با نام کاربری "مدیر ارجاع سؤالات" درج می شود:

نقل قول:

سلام
من پسر 23 ساله هستم و تقریبا 6 سال با یک دختری در رابطه هستم من 5 ماه بزرگتم
چند سال قبل من شرایط خواستگاری رو نداشتم تا جلو برم اما خواهر ایشون در جریان رابطه ما بودن (ما حد حدود رابطه رو رعایت میکردیم و قط قرمز هایی داشتیم).
بعد از گذشت چند سال شرایط من داره جور میشه، تصمیم گرفتیم به خانواده ها بگيم مادر من موافقت کردن و با اونا تماس گرفت تا خدمت برسیم اما مادر و پدر ایشون مخالفت کردن.
علتش این بود که اونا الان دچار یه شوک شدن که دخترشون با من در رابطه بوده و چند مورد تو فامیلشون دختر پسر باهم دوس بودن بعد ازدواج کردن طلاق گرفتن، از نظر اونا ازدواج این مدلی ناموفقه چون ذهنیت بدی دارن
الان پدرشون حاضر نیست حتی یک بار با من صحبت کنه آشنا بشه باهام و حرفام بزنم یا بیان تحقیق کنن از خودم از خانوادم.
با خواهرشون صحبت کردم که از پدرشون اجازه بگیرن من یک بار برم محل کارشون صحبت کنم ولی بازم نظرشون فرق نکرده و هرچی زمان میگذره احتمال اینکه با من صحبت کنن خیلی کمتر میشه.
خواهرشون گفتن باید همو فراموش کنید چون احتمال راضی شدن خیلی کمه
پدرشون گفتن نباید دیگه در ارتباط باشید و ما حدود 1 ماه هست ارتباطی نداریم باهم.
اول اینکه چیکار کنم پدرشون راضی بشن باهام صحبت کنن؟
دوم اینکه اگر بعد یک مدت قبول کردن من برم صحبت کنم چطوری قانع کنم؟
چطوری این ذهنیت منفی رو پاک کنم؟ و چطوری صحبت کنم که بهم اعتماد کنن؟
دختر خانم خواستگار زیاد داره و من میترسم بعد چند ماه مجبور کنن ازدواج کنه تا منو فراموش کنه
البته جا داره اینم بگم که خانواده مذهبی هستن و استخاره کردن من برم خواستگاری بد اومده. باز استخاره کردن کن که پدر شون با من صحبت کنن بازم اومده، پدرشون گفتن حالا اگر بعدا باز استخاره کردن که خوب اومد آون موقع شاید صحبت کنن.
من به خواهرشون گفتم من کسایی رو دیدم که خیلی خوب اومده وقتی استخاره کردن ولی بعد 2 سال طلاق گرفتن، اول باهام آشنا بشن اگر بد بودم استخاره کنن.
خواهش میکنم زودتر جواب بدید
با تشکر

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]

کارشناس بحث: استاد همدل

[TD][/TD]

از وضعیت دشواری که در آن قرار گرفته اید، متأسفیم.

اگر شما با دختر مورد نظر رابطه دوستانه با حفظ حدود و خط قرمزها داشته اید، لازم نبود خانواده ها را در جریان روابط دوستانه پنهانی خود قرار می دادید تا برای خودتان مشکل بیافرینید.

شاید اگر آنها در جریان قرار نمی گرفتند، مشکل چندانی برای پیگیری مراحل خواستگاری و ازدواج نمی داشتید، اما با اطلاع آنها کار برای شما سخت شده؛ چون تا زمانی که ذهنیت منفی آنها اصلاح و تعدیل نشود؛ اصرار و پافشاری شما ثمری نخواهد داشت.

البته باید بپذیرید که چون شما آشنایی خود را با روابط دوستانه پیش از ازدواج آغاز کرده اید، خواه ناخواه این گونه روابط در زندگی آینده شما تأثیر منفی خواهد گذاشت.

همچنین باید به خانواده دختر مورد نظر حق دهید که نگران آیندۀ دخترشان باشند و شما را به عنوان خواستگار دخترشان نپذیرند.

برای حل مشکل و تغییر ذهنیت منفی خانواده دختر، لازم است ارتباط خود را با دختر مورد نظر همچنان به طور کامل قطع کنید و با قطع ارتباطی که خواهید داشت عملاً به پدر دختر ثابت کنید که حقیقتاً خواهان دخترشان هستید و روی قول و قرار خود صادق هستید.

مطمئن باشید این شیوۀ رفتاری به تدریج و با گذشت زمان می تواند ذهنیت منفی خانواده دختر را تغییر دهد و نظر آنها را نسبت به شما مثبت گرداند؛ پس صبور باشید.

نکتۀ دیگری که در اینجا وجود دارد این است که پیگیری ماجرا را به بزرگترها و خانوادۀ خودتان بسپارید و خودتان تحت هیچ شرایطی سعی نکنید به تنهایی با خانواده دختر و سایر اعضای خانواده ارتباط بگیرد تا نظر آنها را نسبت به خود مثبت نمایید.

بدون تردید، بزرگترها حرف یکدیگر را بهتر می فهمند و همکاری می کنند.

پدرومادرتان می توانند بعد از این که شما عملاً صداقت خود را به اثبات رسانیدید و هیچ ارتابطی با دختر مورد نظر نداشتید، با خانواده دختر وارد گفتگو بشوند و قرار خواستگاری بگذارند تا زمینه برای آشنایی و بررسی موضوع ازدواج تان فراهم گردد.

پرسش:
پسر 23 ساله هستم که حدود تقریبا 6 سال با دختری در رابطه هستم که پنج ماه از وی بزرگتر هستم. چند سال قبل من شرایط خواستگاری رو نداشتم تا جلو برم، اما خواهر ایشون در جریان رابطه ما بودن (ما حد حدود رابطه رو رعایت می کردیم و خط قرمز هایی داشتیم).
بعد از گذشت چند سال شرایط من داره جور میشه، تصمیم گرفتیم به خانواده ها بگیم مادر من موافقت کردن و با اونا تماس گرفت تا خدمت برسیم، اما پدر و مادر ایشون مخالفت کردند.
علتش این بود که اونا الان شوکه شدن که دخترشون با من در رابطه بوده و چند مورد تو فامیلشون دختر پسر باهم دوست بودن بعد ازدواج کردن طلاق گرفتن، از نظر اونا ازدواج این مدلی ناموفقه چون ذهنیت بدی دارن
الان پدرشون حاضر نیست حتی یک بار با من صحبت کنه و آشنا بشه باهام و حرفام بزنم یا بیان تحقیق کنند از خودم از خانواده ام.
با خواهرشون صحبت کردم که از پدرشون اجازه بگیرن من یک بار برم محل کارشون صحبت کنم، ولی بازم نظرشون فرق نکرده و هرچی زمان می گذره احتمال اینکه با من صحبت کنن خیلی کمتر میشه.
خواهرشون گفتن باید همو فراموش کنید چون احتمال راضی شدن خیلی کمه
پدرشون گفتن نباید دیگه در ارتباط باشید و ما حدود یک ماه هست باهم ارتباطی نداریم.
اول، اینکه چیکار کنم پدرشون راضی بشن باهام صحبت کنن؟
دوم، اینکه اگر بعد یک مدت قبول کردن من برم صحبت کنم چطوری قانع کنم؟
سوم، چطوری این ذهنیت منفی رو پاک کنم؟ و چطوری صحبت کنم که بهم اعتماد کنن؟
دختر خانم خواستگار زیاد داره و من می ترسم بعد چند ماه مجبور کنن ازدواج کنه تا منو فراموش کنه
البته جا داره اینم بگم که خانواده مذهبی هستن و استخاره کردن من برم خواستگاری بد اومده. باز استخاره کردن که پدر شون با من صحبت کنن بازم بد اومده، پدرشون گفتن حالا اگر بعداً باز استخاره کردن که خوب اومد آن موقع شاید صحبت کنن. من به خواهرشون گفتم من کسایی رو دیدم که خیلی خوب اومده وقتی استخاره کردن ولی بعد 2 سال طلاق گرفتن، اول باهام آشنا بشن اگر بد بودم استخاره کنن.

پاسخ:
در ابتدا از وضعیت دشواری که در آن قرار گرفته اید، متأسفیم.
اگر شما با دختر مورد نظر رابطۀ دوستانه با حفظ حدود و خطوط قرمز داشته اید، لازم نبود خانواده ها را در جریان روابط دوستانۀ پنهانی خود قرار دهید تا این گونه برای خودتان مشکل بیافرینید و ذهنیت آنها را نسبت به خودتان منفی کنید.

شاید اگر آنها در جریان روابط گذشته شما قرار نمی گرفتند، مشکل چندانی برای پیگیری مراحل خواستگاری و ازدواج نمی داشتید، اما با اطلاع آنها کار برای شما مقداری سخت شده؛ چون تا زمانی که ذهنیت منفی آنها اصلاح و تعدیل نشود؛ اصرار و پافشاری شما ثمری نخواهد داشت.

البته باید بپذیرید که چون شما آشنایی خود را با روابط دوستانه پیش از ازدواج آغاز کرده اید، خواه ناخواه این گونه روابط در زندگی آینده شما تأثیر منفی خواهد گذاشت.
همچنین باید به خانواده دختر مورد نظر حق دهید که نگران آیندۀ دخترشان باشند و شما را به عنوان خواستگار دخترشان نپذیرند و با ازدواج تان مخالفت نمایند.

آسیب شناسی روابط دختر و پسر قبل از ازدواج
بدون شک، آشنایی و دوستی دختر و پسر قبل از ازدواج آسیب ها و پیامدهای منفی بسیاری به دنبال دارد و در امر مهم ازدواج به شدت نقش منفی بازی می کند و این یکی از بزرگترین آفت های ازدواج جوانانی است که بدون در نظر گرفتن ضوابط مدتی باهم دوستی می کنند و موقعی تصمیم به ازدواج می گیرند که معیارهای اساسی یک ازدواج موفق را ندارند و چون در نتیجۀ دوستی چند ساله به همدیگر وابسته شده اند علی رغم نبود تناسب بین آنها و از روی احساسات تصمیم به ازدواج می گیرند که بعداً تاوان این تصمیم غیر منطقی را می دهند.

با نگاهی به آمار می توان دید که آمار طلاق بین کسانی که قبل از ازدواج ارتباط های دوستانه داشته اند بالاتر است. از طرفی آشنایی و ارتباط دختر و پسر در محیط اجتماع، بیشتر از آنکه معرفت ساز باشد، فروزنده هوس ها و معرفت سوز است. عمدتاً دیده می شود فرد آن گونه که هست، خود را نشان نمی دهد یا به سبب محبت و عشقی که ایجاد شده، نمی تواند عیوب طرف مقابل و جوانب مختلف قضیه را بسنجد و گاهی آن را خوب و مثبت ارزیابی می کند. ضمن اینکه بیشتر رفتارها در آشنایی های و ارتباط های قبل از ازدواج به شکل های تصنعی ابراز می شود و این فرایند شناخت را از مسیر اصلی خود منحرف می سازد.

زن و شوهر بعد از ازدواج همواره با این سئوالات اساسی روبرو هستند:
آیا شریک زندگیشان که قبلاً با هم دوست بوده اند شریک قابل اعتمادی است؟ یا ممکن است با چندین نفر دیگر مثل من ارتباط داشته باشد؟
آیا می توان به چنین شخصی اعتماد نمود و نقش مادری و پدری فرزندان را به او سپرد؟
این سئوال ها که در بعضی موارد منشا وسواس گونه نیز دارد باعث بدبینی، سوء ظن و عدم آرامش روانی که یکی از اهداف اصلی ازدواج است می شود که زمینۀ اصلی بسیاری از دعواها و مشاجرات خانوادگی و نهایتاً طلاق و جدایی می گردد.

ارتباطات دوستانه با جنس مخالف قبل از ازدواج حتی اگر به قصد و انگیزۀ جدی ازدواج باسد، علاوه بر اینکه تخطی آشکار از چارچوب های دینی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی است در ازدواج و فرایند همسرگزینی به شدت نقش منفی بازی می کند و باعث شکل گیری ازدواج های احساسی پشیمان کننده می گردد که طبق تحقیقات انجام گرفته در این زمینه و گزارشاتی که سازمان های مختلف اعلام می کنند، معمولاً شکست در ازدواج را به همراه دارد.

آسیب های ازدواج های که با روابط دوستانه آغاز شده به حدی است که خود روانشناسان غربی بر این باورند که اساساً هرگز نباید دوست دختر و دوست پسر باهم ازدواج کنند، زیرا دوستی یکی از انواع ارتباط است و ازدواج نیز یک نوع دیگری از آن که هر کدام ویژگی ها و قوانین خاص خود را دارد و اگر دو دوست با هم ازدواج کنند ویژگی ها و قوانین دو نوع خاص از ارتباط با هم تداخل می کند و موجب آسیب زایی، عدم موفقیت و ناپایداری ازدواج می گردد.(1)

به هر حال، برای حل مشکل و تغییر ذهنیت منفی خانواده دختر، لازم است ارتباط خود را با دختر مورد نظر همچنان به طور کامل قطع کنید و با قطع ارتباطی که خواهید داشت عملاً به پدر دختر ثابت کنید که حقیقتاً خواهان دخترشان هستید و روی قول و قرار خود صادق هستید.

مطمئن باشید این شیوۀ رفتاری به تدریج و با گذشت زمان می تواند ذهنیت منفی خانوادۀ دختر را تغییر دهد و نظر آنها را نسبت به شما مثبت گرداند؛ پس صبور باشید.

نکتۀ دیگری که در اینجا وجود دارد این است که پیگیری ماجرا را به بزرگترها و خانوادۀ خودتان بسپارید و خودتان تحت هیچ شرایطی سعی نکنید به تنهایی با خانواده دختر و سایر اعضای خانواده ارتباط بگیرد تا نظر آنها را نسبت به خود مثبت نمایید.

بدون تردید، بزرگترها حرف یکدیگر را بهتر می فهمند و همکاری می کنند.

پدر و مادرتان می توانند بعد از اینکه شما عملاً صداقت خود را به اثبات رسانیدید و هیچ ارتباطی با دختر مورد نظر نداشتید، با خانواده دختر وارد گفتگو بشوند و قرار خواستگاری بگذارند تا زمینه برای آشنایی بیشتر و بررسی موضوع ازدواج تان فراهم گردد.

یک لحظه تأمل!
باور ما بر این است که شما تنها می توانید با دختری ازدواج کنید که با شما بیشترین تناسب و همخوانی را در معیارهای اساسی ازدواج داشته باشد؛ بنابراین برای رهایی از شک و تردید و برای داشتن بهترین انتخاب می توانید به همراه دختری که قصد ازدواج با وی را دارید با مراجعه حضوری به مراکز مشاوره ای و خدمات روانشناختی معتبر و گفتگو با مشاوران و روانشناسان باتجربه و اجرای برخی تست های روانشناسی از جمله تست شخصیت از میزان تناسب خود آگاه گردید و از صحت و سلامت ازدواج تان مطمئن شوید و بهترین انتخاب را برای همسرگزینی داشته باشید. این طوری آسیب های ازدواج تان به حداقل می رسد و مشکل چندانی برای ازدواج نخواهید داشت.

در این فرض دیگر دچار شک و تردید و دودلی نخواهید شد و همسر آیندتان را بر اساس معیارها و ملاک های ازدواج و تأیید کارشناسان و مشاوران ازدواج انتخاب خواهید کرد نه بر اساس معیارهای خودساخته و یا اجبار و تحمیل دیگران و یا افتادن در رودربایستی و چیزهای دیگر.

در پایان، برای رسیدن به جمع بندی نهایی می توانید از جدول نمره دهی و جمع بندی امتیازات استفاده کنید به این صورت که هر یک از معیارها و ملاک های ازدواج و نیز مزایا و معایب طرف مقابل را از یک تا صد نمره گذاری کنید. ازدواج زمانی مناسب خواهد بود که میانگین نمرات از 70 به بالا باشد و نمره هر یک از معیار از50 کمتر نباشد، در غیر این صورت، ازدواج ریسک پذیر خواهد بود. همچنین می توانید از مشاوره های تخصصی پیش از ازدواج(Pmc) استفاده کنید و با مراجعه حضوری به مراکز مشاوره ای و خدمات روانشناختی معتبر و گفتگو با مشاوران و روانشناسان با تجربه در زمینۀ ازدواج به جمع بندی نهایی برسید و از صحت و سلامت ازدواج تان مطمئن گردید.

معرفی منابع برای مطالعۀ بیشتر:

1. افروز، غلامعلی، روانشناسی ازدواج و شکوه همسری، تهران: دانشگاه تهران، 1394.
  2. پیری بنیادی، منصور، ازدواج سنتی ازدواج مدرن، تبریز: منصور پیری بنیادی، 1388.
  3. گلزاری، محمود، در جستجوی همسر ایده آل: تبیین روان شناختی ملاک ها و روش های انتخاب همسر، تهران: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، موسسه نشر شهر، 1391.
  4. طاهرنژاد، امید، ازدواج آسان در قرآن، تهران: شبنما، 1397.
  5. حامدی، محمد، روابط دختران و پسران پیش از ازدواج، سنندج: آراس، 1393.
  6. بیات، سعید، دختران مهتاب و پسران آفتاب: آسیب شناسی دوستی های دختران و پسران، قم: موسسه بوستان کتاب، 1395.
  7. افراسیابی، فاطمه و صغری افراسیابی، روابط دختر و پسر قبل از ازدواج، قم: وثوق، 1390.

پی نوشت:

1. یونسی، سیدجلال، مدیریت روابط زناشویی: آسیب ها و راه حل ها در روابط زناشویی، تهران: قطره، 1391، ص26.

موضوع قفل شده است