وام جعاله

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وام جعاله

با سلام
من دو سوال در مورد وام جعاله دارم
اول اینکه اصلا وام جعاله یعنی چه؟
دوم اینکه بانک کارگشایی به ازای دریافت مقدار مشخصی طلا یک وام جعاله با سود ۱۸ درصد به سپرده گذاران می دهد برای مثال شما اگر مثلاً ۱۰۰ گرم طلا در نزد بانک کارگشایی بگذارید بانک به پشتوانه این طلاها یک وام ۲۰ میلیونی با سود ۱۸ درصد در سال به شما میدهد.
آیا گرفتن این وام و بازپرداخت آن با سود اظافی شرعی است؟
با سپاس فراوان
مرجع تقلید آیت الله مکارم شیرازی

برچسب: 

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]

کارشناس بحث: استاد نور

[TD][/TD]

hosain.nor;1024066 نوشت:
با سلام
من دو سوال در مورد وام جعاله دارم
اول اینکه اصلا وام جعاله یعنی چه؟
دوم اینکه بانک کارگشایی به ازای دریافت مقدار مشخصی طلا یک وام جعاله با سود ۱۸ درصد به سپرده گذاران می دهد برای مثال شما اگر مثلاً ۱۰۰ گرم طلا در نزد بانک کارگشایی بگذارید بانک به پشتوانه این طلاها یک وام ۲۰ میلیونی با سود ۱۸ درصد در سال به شما میدهد.
آیا گرفتن این وام و بازپرداخت آن با سود اظافی شرعی است؟
با سپاس فراوان
مرجع تقلید آیت الله مکارم شیرازی

با سلام و احترام

[=iransans]جعاله یکی از عقود اسلامی است و عبارت است از التزام شخصی حقیقی یا سازمانی حقوقی به پرداخت اجرت و پاداش معلوم در مقابل انجام عملی، اعم از این که عامل، معین باشد یا نه.[=iransans]در جعاله، شخص متعهد را "جاعل" و طرف مقابل را "عامل" یا "پیمانکار"، و اجرت را "جُعل" می گویند.[=iransans]برای مثال شخصی می گوید اگر کسی حیوان یا ماشین را پیدا کرد یا فلان کتاب یا مقاله را تألیف کرد و یا این ساختمان را برای من ساخت و...، فلان مقدار به او اجرت می دهم؛ به این عمل "جعاله" گفته می شود.

درموردسوال استفتای زیر طبق نظر آیه الله مکارم بیان شده است:
سؤال: گذاشتن طلا به عنوان ودیعه برای گرفتن وام چه حکمی دارد؟جواب: سودی که در برابر وام های مزبور می پردازند ربا محسوب می شود مگر اینکه پرداختن این تسهیلات تحت عقود شرعیه باشد و یا سود آن تنها به اندازه کارمزد (حداکثر چهار درصد)باشد . استفتائات احکام بانکی طبق نظر آیه الله مکارم در سایت ایشان[=iransans]