جمع بندی خروج روح از بدن در خواب به صورت ناخواسته

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خروج روح از بدن در خواب به صورت ناخواسته

سلام. وقتتون بخیر
من به خاطر دانشجو بودن در شهر خانه اجاره کرده ام و به تنهایی زندگی میکنم.
مشکلی که هست ترس زیادی از جن دارم به حدی که همیشه با چراغ های روشن و حتی لپتاب روشن میخوابم و اطراف خودم قرآن چیدم.
نمیدونم واقعا باید چیکار کنم؟

مورد بعدی اینکه بارها برای من اتفاق افتاده که وقتی خوابیدم روحم از بدنم جدا میشه و بالای سر خودم راه میرم و خودم رو میبینم و حتی سعی میکنم جیغ بزنم یا به طرف قرآن برم تا به جسم خودم برگردم و حتی برای من پیش اومده که داخل خوابگاه تقریبا 15 دقیقه در این حالت بودم و حتی دوستانی که در حال صحبت بودن کنار جایی که من خوابیده بودم رو میدیدم و صحبتهاشون رو میشنیدم و ازشون تقاضای کمک میکردم.
خیلی از این حالت وحشت دارم و واقعا نمیدونم باید چیکار کنم که این اتفاق برای من نیافته.
ممنون میشم راهنماییم کنید چون واقعا عذاب آوره برام.

با تشکر

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]

کارشناس بحث: استاد شفیق

[TD][/TD]

بسمه تعالی

با سلام خدمت کاربر محترم: با تشکر از اینکه به این مرکز اطمینان کرده و برای مشاوره انتخاب کرده اید. همانطور که خودتان گفتید این حالات برای شما عذاب آوره؛ بنابراین برای بررسی دقیق تر و ان شالله حل شدن مسأله شما لازم است چند پرسش مطرح گردد تا همه جوانب احتمالی مورد نظر قرار گیرد. لطفا به سوالات زیر پاسخ دهید.

1. چند سالتونه و چرا در خوابگاه نیستید و به تنهایی خانه اجاره کرده اید؟

2. اطرافیان هم متوجه تغییر حالت در شما می شوند وقتی چنین مسأله ای برای شما پیش می آید؟

3. معمولا شب ها چه زمانی می خوابید؟ آیا وقتی می خوابید باز از خواب می پرید؟ کابوس یا خواب تکراری می بینید؟

4. چقدر به اجنّه فکر می کنید و یا راجع به آن صحبت می کنید؟

5. آیا شده صداهایی در اطراف خود بشنوید و یا چیزهایی ببینید که دیگران نبینند و نشنوند؟

6. معمولا هر چندوقت یکبار اینگونه میشوید و معمولا در چه شرایط روحی و جسمی هستید؟

7. کم خونی، فقر آهن، کمبودویتامین و یا بیماری خاصی ندارید؟

8. از چه زمانی اینگونه می شوید ؟

9. آیا با خانواده و اطرافیان رابطه صمیمی دارید؟ دوست صمیمی دارید؟

10. دیگران شما را چگونه فردی می شناسند؟

طاعاتتان قبول درگاه حق

جمع بندی        پرسش: بخاطر دانشجو بودن تنها در منزلی زندگی می کنم و بسیار از جن میترسم و بارها برایم  پیش آمده که خوابیدم روحم از بدنم جدا میشه و بالای سر خودم راه میرم و خودم رو میبینم. چند پرسش مطرح شد تا همه جوانب احتمالی مسأله بررسی گردد که پاسخی ارسال نگردید.
  1. چند سالتونه و چرا در خوابگاه نیستید و به تنهایی خانه اجاره کرده اید؟ 2. اطرافیان هم متوجه تغییر حالت در شما می شوند وقتی چنین مسأله ای برای شما پیش می آید؟ 3. معمولا شب ها چه زمانی می خوابید؟ آیا وقتی می خوابید باز از خواب می پرید؟ کابوس یا خواب تکراری می بینید؟ 4. چقدر به اجنّه فکر می کنید و یا راجع به آن صحبت می کنید؟ 5. آیا صداهایی در اطراف خود بشنوید و یا چیزهایی ببینید که دیگران نبینند و نشنوند؟ 6. معمولا هر چندوقت یکبار اینگونه میشوید و معمولا در چه شرایط روحی و جسمی هستید؟ 7.  کم خونی، فقر آهن، کمبودویتامین و یا بیماری خاصی ندارید؟ 8.  از چه زمانی اینگونه می شوید ؟ 9.  آیا با خانواده و اطرافیان رابطه صمیمی دارید؟ دوست صمیمی دارید؟ 10.  دیگران شما را چگونه فردی می شناسند؟
  پاسخ: با توجه به اینکه پرسشگر به سوالات فوق پاسخ نداده اند جواب مسأله برایمان روشن نگردید؛ بنابراین ناچاریم جنبه های مختلف مسأله را بررسی نماییم. ابتدا باید گفت که خروج روح از بدن تنها در هنگام مرگ رخ می دهد و یک تجربه نادر که در بیماران رو به مرگ هم گزارش شده است و اگر این پدیده در افراد سالم هنگام به خواب رفتن مشاهده شود احتمال مسائلی هست که بیان خواهد شد. درباره موضوعی که مراجع بیان نمودند احتمال چند مسأله می رود: الف: تلقین: ایشان بیان کردند که از جن بسیار می ترسند و با این ترس تنها هم زندگی می کنند. تفکر زیاد بر اجنّه و وجود آنها در خانه خودش ممکن است باعث این افکار و توهمات شود. که لازم است ترس از اجنّه را در خود به صورت منطقی در بیاوردند. همانطور که گفته اند جن از مخلوقات خداست و اگر خدا بخواهد ما را می بینند و اگر نخواهد نمیتوانند ببینند. ولی مصلحت بر آن است که ما اینها را نبینیم. و روایاتی که گفته اند: مثلا لباس خود را در می‌آورید بسم الله بگویید تا شیطان در انسان طمع نکند طمع نه به آن معنا که عوام می گویند که نیشگون بگیرند یا .... به آن معنا که انسان دلمرده می شود و ..... مردم عوام و ناآگاه خرافات زیادی درباره این موجود ساخته اند که با عقل و منطق جوردر نمی آید که وقتی کلمه جن گفته می شود، مشتی خرافات هم به ذهن می آید. آیه ای برای رفع شرّ شیطان انس و جن: « انّ ربکم الله الذی خلق السموات و الأرض فی ستّه ایام ثمّ استوی علی العرش یغشی اللّیل النّهار یطلبه حثیثا و الشّمس و القمر و النّجوم مسخّرات بأمره ألا له الخلق و الأمر تبارک الله ربّ العالمین»(1) از آیات الهی و روایات معتبر برمی آید که هرکس از خدا بترسد و به خدا تقوا بورزد، جن و انس از او خواهند ترسید.(2) درنهایت اینکه همه چیز به دست خداوند متعال است و اگر قرار باشد آسیبی به انسان برسد به هر جا که بگریزد باز هم آسیب می رسد و اگر بنای بر آن نباشد؛ در میان هزار خطر هم نمی رسد. گر نگهدار من آن است که من می دانم        شیشه را در بغل سنگ نگه می دارد. از طرفی دیگر ایشان تنها در خانه زندگی می کنند و می خوابند که در برخی روایات کراهت آن بیان شده است. «سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ (علیه السلام) عَنِ الرَّجُلِ يَبِيتُ فِي بَيْتٍ وَحْدَهُ فَقَالَ إِنِّي لَأَكْرَهُ ذَلِكَ وَ إِنِ اضْطُرَّ إِلَى‏ ذَلِكَ فَلَا بَأْسَ وَ لَكِنْ يُكْثِرُ ذِكْرَ اللَّهِ فِي مَنَامِهِ مَا اسْتَطَاعَ»(3) راوی مي گويد: من از امام صادق(علیه السلام) در مورد کسي پرسيدم که در خانه اي تنها مي خوابد، امام (علیه السلام) در جواب فرمودند: من از اين کار کراهت دارم، ولي اگر شخصي مجبور شد اشکالي ندارد. ولي هنگام خواب تا مي تواند مشغول ذکر خدا باشد.   اگر انسان به عقل خودش نيز مراجعه کند در مي يابد که چه بسا ممکن است در خانه و يا در جايي که تنها خوابيده خداي ناکرده اتفاقي براي او رخ بدهد و نتواند به تنهايي کاري انجام بدهد مثلا دزدي وارد منزل بشود و يا در هنگام خواب دچار خوابهاي پريشان بشود و يا دچار اضطراب و استرس، اختلال در نظم خواب بشود، علاوه بر اين امور اصل تنها بودن باعث مي شود که انسان دچار برخي افکار و اوهام بشود و لذا به خاطر اينکه اين قبيل امور براي انسان رخ ندهد، در روايات تنها خوابيدن مورد مذمت قرار گرفته است. ب: هراس زیاد: ترس از مردن ترس شدید ممکن است که عامل تسریع کننده این پدیده باشد؛ چراکه فردی از مرگ می ترسد و به آن می اندیشد و تنها هم زندگی می کند این ترس و هراس که ناشی از اختلال هراس می باشد علت پیدایش این توهم می گردد که اضطراب زیاد یکی از مهمترین عوامل توهم می باشد. این توهم از نوع توهم بینایی است. که بیشتر این حملات در شب رخ می دهد. د. اختلال اتوسکپی: اختلالی که گفته می شود تجربه ای که فرد تصویر خودش را می بیند. البته به شرطی آن را اختلال اتوسکپی می گویند که باورهای فوق الطبیعه مثل جادو و عالم ارواح و غیره وجود نداشته باشد که در ایشان هست. پس احتمال این اختلال کم است. ه: توهم: از نشانگان اختلالات اسکیزوفرنی می باشد که نشانه های دیگر آن باید موجود باشد. برای مثال هذیان، گفتار و رفتار آشفته و نشانه های منفی که تحت نظر روانپزشک و متخصص بالینی باید مورد بررسی قرار گیرد. و: احتمال افسردگی، استرس شدید، مصرف برخی داروها و یا حملات وحشتزدگی یا استرس پس از آسیب می رود که همه این موارد باید زیرنظر یک متخصص بررسی و درمان گردد. ز: ممکن است احتمال فلج خواب هم رود که در مورد ایشان بسیار پایین است. فلج خواب  که در میان عوام به "بختک" معروف است نوعی اختلال خواب است. حالتی است که معمولاً از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می‌کشد و در این مدت شخص پس از بیدار شدن از خواب یا گاهی پیش از به خواب رفتن، توانایی انجام حرکات ارادی از خود ندارد و این حالت معمولاً با ترس همراه است. عده‌ای از مردم معتقدند که فلج خواب دلیلی ماورایی دارد، رایج‌ترین باور در ایران وجود موجودی به نام بختک یا خفتک است که بنابر باورهایی، بختک نوعی جن می‌باشد و با نشستن روی سینهٔ اشخاص باعث می‌شود که آن‌ها نتوانند تکان بخورند.   علائم فلج خواب در فلج خواب معمولاً یک یا چند مشخصهٔ زیر وجود دارد: ۱- عدم توانایی در صحبت کردن، حرکت دادن بدن، دست و پا و معمولاً عدم توانایی در باز کردن پلک چشم. ۲- احساس ترس و حتی توهمات شنیداری (مثل قدم‌هایی که نزدیک می‌شوند، یا زمزمه در گوش)، دیداری، لمسی، خفگی، سنگینی روی قفسهٔ سینه و... که به آن‌ها توهمات خواب می‌گویند. به لحاظ علمی این مسأله رد شده که مغز انتقال سیگنالهای عصبی بسوی عضلات اسکلتی را متوقف می سازد. درباره این مراجع هر کدام از اختلالات فوق که بیان شد احتمال دارد که لازم است بررسی گردد و تا اختلال دقیقا تشخیص داده نشود درمان میسّر بود. پی نوشت ها: .1.  سوره مبارکه اعراف، آیه 54 . 2. محمد تقی جعفری تبریزی، تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی، تهران، ناشر اسلامی، چاپ 12، ج 1، ص 627 3.حر عاملي، وسائل الشيعه، قم، آل البيت، ج5، ص331 معرفی منابع:
  1. مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دوره هشتم، شماره 1، سال 61-65، 1379.
  2. برزگر، صادق، جن در کلام بزرگان، قم، انتشارا صبح پیروزی، چاپ هفتم، 1392.
  3. راهنمای تشخیص و اماری اختلالات روانی، انجمن روانپزشکی آمریکا، ترجمه یحیی سید محمدی، نشر روان، چاپ دوم، 1393.

موضوع قفل شده است