جمع بندی رضایت دیگران از حقوقی که شاید ضایع کرده باشیم

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رضایت دیگران از حقوقی که شاید ضایع کرده باشیم

با سلام وعرض پوزش
اگر ما ندانیم که شخص یا اشخاص نزدیک ودور و یا هر کسی قرضی دینی یا غیبتی ازش کرده باشیم
ویا هر هر گناهی باعث شده باشه حقوق افراد ضایع شده باشه، باید چکار کنیم؟
شاید تو این کره خاکی ی شخص یا اشخاصی باشند واز من راضی نباشند به هر دلیلی که خودم هم ندانم،تکلیف من چیست؟
و اینکه من نمیخوام همچین گناهان و دیونی هم تو این دنیا پاگیرم بشن، و هم تو آخرت، باید چکار کرد؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد کافی

[TD][/TD]

پرسش:
اگر ما ندانیم که از شخص یا اشخاص نزدیک و دور و یا هر کسی، غیبتی کرده باشیم، برای جبران، چه کاری باید انجام داد؟

پاسخ:
برای رهایی از این نگرانی که ممکن است ناخواسته غیبتی کرده باشید و حق الناسی آبرویی به گردنتان باشد، بهترین راه این است که کارهایی خیر مانند قرآن خواندن، صلوات فرستادن، زیارت نامه خواندن در اماکن زیارتی، نماز مستحبی، دعای خیر کردن و استفغار انجام دهید و ثوابش را هدیه کنید به هر کسی که حقی به گردنشان دارید.
امام صادق (علیه السلام) می فرماید:از نبی اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) سوال شد:
«مَا کَفَّارَةُ الِاغْتِیَابِ قَالَ تَسْتَغْفِرُ لِمَنِ اغْتَبْتَهُ کَمَا ذَکَرْتَهُ (1) کفاره غیبت چیست؟ فرمود:این است که هر گاه کسی را که غیبتش را کرده ای به یاد آوری برای او طلب مغفرت کنی.»
بنابراین با انجام آن کارهای خیر و هدیه به صاحبان حق، از این نگرانی خارج خواهید شد.

پی نوشت:
1. الكافي (ط- الإسلامية)،كلينى، محمد بن يعقوب‏ دار الكتب الإسلامية،تهران‏،1407 ق‏،ج2،ص357.

موضوع قفل شده است