جمع بندی ثواب نماز جماعت سریع!

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ثواب نماز جماعت سریع!

من الان دانشجو هستم
در خوابگاه ما حاج آقایی میاد نماز جماعت میخونه
ایشون خیلی تند تند میخونه منم هیچی از نماز نمیفهمم اینطوری

آیا این نماز بازم ثواب اون نمازای جماعتی رو داره چون که من دیگه فرادا میخونم

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]

کارشناس بحث: استاد حنیف

[TD][/TD]

پرسش: آیا نماز جماعتی که در آن امام جماعت خیلی سریع نماز را می خواند و ما چیزی از نماز نمی فهمیم، ثواب نماز جماعت را دارد؟

پاسخ: نماز جماعت فضیلت و اهمیت بسیاری دارد و در روایات سفارش شده که حتی الامکان نمازها به جماعت خوانده شوند. مرحوم فيض مي فرمايد: در روايت صحيحي از امام صادق (عليه السلام) نقل شده است كه فرمودند: پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمودند: «لاصلاة لمن لايصلي في المسجد مع المسلمين الا من علة؛ براي كسي كه در مسجد با مسلمانان (به صورت جماعت) نماز نمي خواند، نمازي نيست مگر اينكه از روي عذري باشد.» (۱)

همچنین از امام صادق (عليه السلام) نقل شده که فرموده اند: «الصَّلاةُ في جَماعَةٍ تَفضُلُ على كُلِّ صلاةِ الفَردِ بأربَعةٍ و عِشرينَ دَرَجةً، تكونُ خَمسَةً و عِشرينَ صلاةً؛ نمازى كه با جماعت خوانده شود، بيست و چهار بار برتر از نمازى است كه به تنهايى خوانده شود. بنابراين يك نماز با جماعت، بيست و پنج نماز است.» (۲)

در عین حال به امام جماعت هم سفارش شده که جهت مراعات حالِ افراد ضعیف تر و کسانی که به هر علتی نمی توانند زمان زیادی را در مسجد بمانند، از طولانی کردن نماز خودداری کند. امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «إذا كُنتَ إماماً أجَزأَتكَ تَكبيرَةٌ واحِدَةٌ؛ لِأَنَّ مَعَكَ ذَا الحاجَةِ وَالضَّعيفَ وَ الكَبيرَ؛ هنگامى كه امام جماعت هستى، يك تكبير برايت بس است؛ زيرا حاجتمند و ناتوان و بزرگ‏سال با تو هستند.» (۳)

بنابراین نماز به جماعت حتما افضل از نماز فراداست؛ حتی اگر نماز جماعت با شتاب بیشتری خوانده شده و شما به تنهایی بتوانید نماز طولانی تر و با طمأنینه بیشتری بخوانید.

پی نوشت:
۱. فيض كاشاني، ملا محسن، ‌المحجة البيضاء في تهذيب الحياء، با تصحيح علي اكبر غفاري،‌ قم، دفتر انتشارات اسلامي، چاپ دوم، بي تا،‌ ج۱، ص۳۴۲
۲. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مترجم شیخی، حمیدرضا، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، قم، ج ۶، ص ۳۲۹
۳.
محمدی ری شهری، محمد؛ شناخت نامه نماز؛ مترجم مسعودی، عبدالهادی؛ موسسه دارالحدیث؛ قم، ۱۳۹۲؛ ج ۱؛ ص ۲۹۶

موضوع قفل شده است