حکم نماز و روزه در حال استحاضه

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم نماز و روزه در حال استحاضه

سلام مقلد ایت اله مکارم هستم
از تایم پریودی م -۲ اردیبهشت- تاکنون لکه بینی دارم. گاها یک روزه گاها دوروزه .
و با فاصله دوسه روز یکبار اتفاق میفته. که گاهی کم گاهی زیاد هست. من پریودای نامنظم داشتم و تحت نظر پزشک دارو مصرف میکنم. ولی این سه هفته خیلی اذیتم. درد پرویودی هم دارم ولی ....!
هرشب بابد غسل کنم برای روزه فرداش؟ یا هر وقت لکه بینی داشتم ؟ آخه گاهی مرتب میاد گاهی هم در طول روز نه !

حکم نماز و روزه من چی میشه !
باتشکر

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد نور

[TD][/TD]

مریم۶۲;1022764 نوشت:
سلام مقلد ایت اله مکارم هستم
از تایم پریودی م -۲ اردیبهشت- تاکنون لکه بینی دارم. گاها یک روزه گاها دوروزه .
و با فاصله دوسه روز یکبار اتفاق میفته. که گاهی کم گاهی زیاد هست. من پریودای نامنظم داشتم و تحت نظر پزشک دارو مصرف میکنم. ولی این سه هفته خیلی اذیتم. درد پرویودی هم دارم ولی ....!
هرشب بابد غسل کنم برای روزه فرداش؟ یا هر وقت لکه بینی داشتم ؟ آخه گاهی مرتب میاد گاهی هم در طول روز نه !

حکم نماز و روزه من چی میشه !
باتشکر

با سلام و احترام

به نظر آیه الله مکارم:
اگر لکه بینی شرایط و صفات حیض را نداشته باشدواجب است طبق استحاضه نماز و روزه را بجا آورید (شرایط حیض یعنی اگر خون قرمز یا تیره حداقل سه روز ازدرون واژن ادامه داشته و با حیض قبلی حداقل ده روز فاصله شده باشد خون حیض محسوب میشود)

برای صحت نماز و روزه در حال استحاضه باید اعمال استحاضه انجام شود درصورتی که استحاضه قلیله باشد غسل ندارد ودرطول روز برای صحت روزه اگر برای بدن ضرر نداشته باشد ابتدای واژن یک لایه پنبه یا دستمال قرار می دهد و دراستحاضه کثیره برای صحت روزه باید غسلهای روزانه را انجام دهد و بنابر احتیاط واجب غسل شب گذشته را نیز باید انجام دهد همچنین درطول روز بواسطه پنبه یا دستمالی که ابتدای واژن قرار داده از خروج خون خودداری نماید.
هر زمان استحاضه تغییر کرد(از کم به زیاد یا برعکس تبدیل شد) برای اولین نماز باید غسل کند.

رساله آیه الله مکارم، م418