جمع بندی همسرم می خواهد مدافع حرم شود، ولی من ...

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
همسرم می خواهد مدافع حرم شود، ولی من ...

سلام
همسرم میخواد مدافع حرم بشه ولی بنده به شدت علاقه ای که بهش دارم نمی تونم قبول کنم
می خوام اونو از این کار بازدارم، آیا این کار من اشکال داره؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد بدیع

[TD][/TD]

رسانه;1022275 نوشت:
سلام
همسرم میخواد مدافع حرم بشه ولی بنده به شدت علاقه ای که بهش دارم نمی تونم قبول کنم

با سلام و عرض احترام

قرآن کریم از جهاد فی سبیل الله تعبیر به تجارتی کرده است که در هر حال سودآور خواهد بود. چرا که یا ختم به پیروزی و یا به شهادت میشود.

«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلَى تِجَارَةٍ تُنْجِيكُمْ مِنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ؛ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ؛ يَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَ يُدْخِلْكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ وَ مَسَاكِنَ طَيِّبَةً فِي جَنَّاتِ عَدْنٍ ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ؛ وَ أُخْرَى تُحِبُّونَهَا نَصْرٌ مِنَ اللَّهِ وَ فَتْحٌ قَرِيبٌ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ؛ اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد آيا شما را بر تجارتى راه نمايم كه شما را از عذابى دردناك مى ‏رهاند. به خدا و فرستاده او بگرويد و در راه خدا با مال و جانتان جهاد كنيد اين [گذشت و فداكارى] اگر بدانيد براى شما بهتر است. تا گناهانتان را بر شما ببخشايد و شما را در باغهايى كه از زير [درختان] آن جويبارها روان است و [در] سراهايى خوش در بهشت هاى هميشگى درآورد اين [خود] كاميابى بزرگ است. و [رحمتى] ديگر كه آن را دوست داريد يارى و پيروزى نزديكى از جانب خداست و مؤمنان را [بدان] بشارت ده.»(1)

محبت شما نسبت به همسرتان کاملا طبیعی و بجا است. اما نکته اینجا است که محبت همسران شهدای مدافع حرم نسبت به آنها کمتر از شما نبوده است و حتی چه بسا بیشتر هم بوده است. بنابراین باید به دنبال عاملی باشیم که آنها را راضی به مجاهده آنها و صبور بر شهادت آنها کرده است. این عامل چیزی جز محبت شدیدتر آنها نسبت به خداوند و اهل بیت(علیهم السلام) نیست.

«وَ الَّذينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّه‏؛ و کسانی که ایمان می آورند محبتشان نسبت به خداوند شدیدتر است.»(2)

بنابراین اگر جهاد به عنوان یک واجب عینی بر همسر شما تکلیف شده باشد ممانعت شما معصیت خداوند و مستوجب عذاب خواهد بود.

«قُلْ إِنْ كانَ آباؤُكُمْ وَ أَبْناؤُكُمْ وَ إِخْوانُكُمْ وَ أَزْواجُكُمْ وَ عَشيرَتُكُمْ وَ أَمْوالٌ اقْتَرَفْتُمُوها وَ تِجارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسادَها وَ مَساكِنُ تَرْضَوْنَها أَحَبَّ إِلَيْكُمْ مِنَ اللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ جِهادٍ في‏ سَبيلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتَّى يَأْتِيَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ وَ اللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفاسِقين‏؛ بگو: «اگر پدران و فرزندان و برادران و همسران و طايفه شما، و اموالى كه به دست آورده‏ايد، و تجارتى كه از كساد شدنش مى‏ترسيد، و خانه هايى كه به آن علاقه داريد، در نظرتان از خداوند و پيامبرش و جهاد در راهش محبوبتر است، در انتظار باشيد كه خداوند فرمان(عذاب) خویش را به اجرا در آورد و خداوند جمعيّت نافرمانبردار را هدايت نمی كند.(2)

اما اگر تنها واجب کفائی باشد(همانطوری که در مورد اکثر مدافعین حرم صدق میکند) شما میتوانید مانع حضور همسرتان در این جهاد شوید. اما به هر حال توفیق بزرگی را از خودتان و همسرتان سلب کرده اید.

پی نوشت ها:

1. صف، آیات 10-13.
  2. بقره، 165.
  3. توبه، 24.

رسانه;1022275 نوشت:

سلام

با سلام

برای شهادت که مدافع حرم نمیشوند! همانطور رهبر انقلاب و ایت الله جوادی آملی و سایر بزرگان گفتند چه بسا انسان بتواند به بالاتر از مرتبه شهادت هم برسد لذا نباید مثلا به دیگران گفت دعا کنید به شهادت برسم یا ....

برای اعزام به سوریه یا هر جنگی هم نباید برای شهادت رفت بلکه برای دفاع از اسلام و ایثار در راه خدا با آمادگی در برابر شهادت میبایست هجرت کرد! چه بسا اگر شهید هم نشود خداوند با هدایتش در زندگی، مراتب بالاتری از شهادت را نصیبش کند!

اینکه بعضی گفته اند برای شهادت رفتم سوریه یا برای شهادت با تو ازدواج کردم و... این قبیل حرفها درست بیان نشده و صحیح نیست! نباید طوری سخن گفت که شهادت شبیه خودکشی نمود کند!

شیعه حقیقی باید خودش را برای خدا خرج و فدا کند چه کشته شود چه نشود! این همان شهادت است یعنی شبانه روز خود را برای خدا فدا کردن!

امام خمینی شهید نشد اما هم نزد خداوند مقرّب است هم مقام والایی در بهشت بالاتر از شهدا دارد! چون فدایی خدا بود! و تا لحظه مرگ برای خدا خود را خرج میکرد لذا شهید از دنیا رفت!

کسی که در نبرد برای دفاع از اسلام و ... جانش رو فدا میکنه شهید هست چون برای خدا و اسلام این کار رو کرده! خب چطور ممکنه کسی که در عرصه دیگری مثلا اقتصادی، فرهنگی، ... برای خدا و اسلام مجاهدت کند و تا لحظه مرگ در همین مسیر خدایی باشد شهید نمرده باشد؟!!!

حتی برای کسب مغفرت الهی و شفاعت دیگران در آخرت، نیازی به شهادت در میدان جنگ نیست! هر چه نزد خداوند، با تقوا و ایثار، محبوبتر و مقربتر باشید، علاوه بر حصول آمرزش، افراد بیشتری را میتوانید شفاعت کنید! یعنی چه بسا شخصی در نبرد نظامی شهید نشود اما در آخرت بیشتر از شهدا بتواند شفاعت کند مانند امام خمینی!!!

الان وضعیت سوریه طوری است که فکر نکنم نیازی به مدافعین حرم (جدید) داشته باشند مگر برای پاسداری در مناطق آزاد شده! چون مدافعان جدید تجربیات کمتری از جنگ در سوریه دارند!
شرق سوریه احتمالا با گفتگو با کردها آزاد شود و میماند ادلب! که آن هم انگار شروع عملیات آزادسازیش نزدیک است! البته بنده احتمال میدم امسال جنگ کوتاه ایران و آمریکا، و نیز حمله به اسرائیل و آزاد سازی فلسطین از سوی جبهه مقاومت اتفاق بیفتد!

در هر صورت اگر نمیخواهید شهید شود و سالم برگردد میتوانید یکی از حرزهای ائمه معصومین را انتخاب کنید و آنرا با مخلوط گلاب و زعفران روی کاغذ بیخط بنویسید تا همراهش باشد. به بنده پیام بدید تا راهنمایی تان کنم و متن حرزی را در اختیارتان بگذارم! خود ائمه نازنین علیهم السلام هم حرزهایی در جنگها همراه خود داشتند!

پاسخ حاج قاسم به افرادی که می‌گویند دعا کنید شهید شویم

https://cdn.mashreghnews.ir/d/2019/04/20/0/2497665.mp4

رسانه;1022275 نوشت:

سلام

شما اگر به شوهرتان خیلی علاقه دارید پس بگذارید برود این توفیق عظیم را از ایشون نگیرید به نظر میاد ایشان بیشتر از 50 سال عمر کرده باشند آیا زیباتر نیست برود و جان خود را فدا کند تا این که بخواهد به مرگ معمولی از دنیا برود؟ در هر صورت اگر شوهرتان واقعا شهادت بخواهد، کار خودش را می کند.

سلام علیکم
شهادت مرز نمی شناسد...
یکی میشه علی خلیلی و محمدحسین حدادیان تو تهران شهید میشه
یکی میشه شهید بیضایی و نوید صفری و معزغلامی و ... و تو سوریه شهید میشه
یکی میشه شهید کمیل صفری تبار که لب مرز شهید میشه

یکی هم میشه یه بنده خدایی که بنده میشناسم که 37 ساله در سپاه خدمت میکنه و سرداره و همش در تردد بین سوریه و عراقه ولی هنوز شهید نشده

پس لزوما هرکی میره سوریه شهید نمیشه

درثانی
دیگه نیرو اعزام نمیکنند به سوریه تا جایی که خبر دارم
همون نیروهای قبلی که اونجان خدمت میکنند و نیروی جدید نمیفرستن.

اگه قرار باشه همسرتون شهید بشه تو همون شهر خودتونم میشه شهید بشه...فقط زمانش باید برسه
در مورد اشکال هم : مانع شهادت و یا جهاد همسرتون نشید
کاری نکنید و تصمیمی نگیرید که فردای قیامت جلوی فاطمه زهرا(س) شرمنده شید.

یاعلی (ع)

بدیع;1022388 نوشت:
با سلام و عرض احترام

قرآن کریم از جهاد فی سبیل الله تعبیر به تجارتی کرده است که در هر حال سودآور خواهد بود. چرا که یا ختم به پیروزی و یا به شهادت میشود.

«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلَى تِجَارَةٍ تُنْجِيكُمْ مِنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ؛ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ؛ يَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَ يُدْخِلْكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ وَ مَسَاكِنَ طَيِّبَةً فِي جَنَّاتِ عَدْنٍ ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ؛ وَ أُخْرَى تُحِبُّونَهَا نَصْرٌ مِنَ اللَّهِ وَ فَتْحٌ قَرِيبٌ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ؛ اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد آيا شما را بر تجارتى راه نمايم كه شما را از عذابى دردناك مى ‏رهاند. به خدا و فرستاده او بگرويد و در راه خدا با مال و جانتان جهاد كنيد اين [گذشت و فداكارى] اگر بدانيد براى شما بهتر است. تا گناهانتان را بر شما ببخشايد و شما را در باغهايى كه از زير [درختان] آن جويبارها روان است و [در] سراهايى خوش در بهشت هاى هميشگى درآورد اين [خود] كاميابى بزرگ است. و [رحمتى] ديگر كه آن را دوست داريد يارى و پيروزى نزديكى از جانب خداست و مؤمنان را [بدان] بشارت ده.»(1)

محبت شما نسبت به همسرتان کاملا طبیعی و بجا است. اما نکته اینجا است که محبت همسران شهدای مدافع حرم نسبت به آنها کمتر از شما نبوده است و حتی چه بسا بیشتر هم بوده است. بنابراین باید به دنبال عاملی باشیم که آنها را راضی به مجاهده آنها و صبور بر شهادت آنها کرده است. این عامل چیزی جز محبت شدیدتر آنها نسبت به خداوند و اهل بیت(علیهم السلام) نیست.

«وَ الَّذينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّه‏؛ و کسانی که ایمان می آورند محبتشان نسبت به خداوند شدیدتر است.»(2)

بنابراین اگر جهاد به عنوان یک واجب عینی بر همسر شما تکلیف شده باشد ممانعت شما معصیت خداوند و مستوجب عذاب خواهد بود.

«قُلْ إِنْ كانَ آباؤُكُمْ وَ أَبْناؤُكُمْ وَ إِخْوانُكُمْ وَ أَزْواجُكُمْ وَ عَشيرَتُكُمْ وَ أَمْوالٌ اقْتَرَفْتُمُوها وَ تِجارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسادَها وَ مَساكِنُ تَرْضَوْنَها أَحَبَّ إِلَيْكُمْ مِنَ اللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ جِهادٍ في‏ سَبيلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتَّى يَأْتِيَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ وَ اللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفاسِقين‏؛ بگو: «اگر پدران و فرزندان و برادران و همسران و طايفه شما، و اموالى كه به دست آورده‏ايد، و تجارتى كه از كساد شدنش مى‏ترسيد، و خانه هايى كه به آن علاقه داريد، در نظرتان از خداوند و پيامبرش و جهاد در راهش محبوبتر است، در انتظار باشيد كه خداوند فرمان(عذاب) خویش را به اجرا در آورد و خداوند جمعيّت نافرمانبردار را هدايت نمی كند.(2)

اما اگر تنها واجب کفائی باشد(همانطوری که در مورد اکثر مدافعین حرم صدق میکند) شما میتوانید مانع حضور همسرتان در این جهاد شوید. اما به هر حال توفیق بزرگی را از خودتان و همسرتان سلب کرده اید.

پی نوشت ها:

1. صف، آیات 10-13.
  2. بقره، 165.
  3. توبه، 24.

برای همسر محترمتون توضیح بدین که اگر همین جا بمونن و با اضافه پس انداز و قناعت شما بتونن یک یا چند خانواده بی سرپرست یا از نظر مالی ضعیف رو حمایت کنند و دست بچه هاشونو بگیرن که با دوستای ناباب و توی خیابونهای جنوب شهر سرگردون نباشند و یا معتاد زن و بچه داری رو حمایت کنن تا سلامتی خودشو بدست بیاره و یا جهیزیه دختران در شرف ازدواج رو تهیه کنن و یا به پسران جوان جویای کار وام قرض الحسنه بدن و یا از آبرو و اعتبارشون برای تمام این کارها و کارهای مهم دیگه ی مردم خرج کنن ، هر روز در راه خدا جهاد کردن . اینها کارهایی هست که مرد واقعی لازم دارن و در این اوضاع مملکت هر کسی لیاقت انجامش رو نداره.

صائب تبریزی;1022410 نوشت:
برای همسر محترمتون توضیح بدین که اگر همین جا بمونن و با اضافه پس انداز و قناعت شما بتونن یک یا چند خانواده بی سرپرست یا از نظر مالی ضعیف رو حمایت کنند و دست بچه هاشونو بگیرن که با دوستای ناباب و توی خیابونهای جنوب شهر سرگردون نباشند و یا معتاد زن و بچه داری رو حمایت کنن تا سلامتی خودشو بدست بیاره و یا جهیزیه دختران در شرف ازدواج رو تهیه کنن و یا به پسران جوان جویای کار وام قرض الحسنه بدن و یا از آبرو و اعتبارشون برای تمام این کارها و کارهای مهم دیگه ی مردم خرج کنن ، هر روز در راه خدا جهاد کردن . اینها کارهایی هست که مرد واقعی لازم دارن و در این اوضاع مملکت هر کسی لیاقت انجامش رو نداره.

سلام دوستِ خوبم
به نکته خوبی اشاره کردید اما

تمامِ شهدای ما این صفات رو داشتند
یعنی به مردم خودشون کمک میکردند و به معنای واقعی مومن بودند و انفاق می کردند طبق ایات اولیه سوره بقره

از جمله از کارهای مشترکی که تمامی شهدا در خفا انجام میدادند تا حتی ریا هم نشه
کمک به نیازمندان و تمام مواردی بود که شما مثال زدید.

کسی که چنین از خودگذشتگی نشون بده و دردِ مردم براش درد باشه و به فکر خلقِ خدا باشه بیشتر از خودش
این فرد به گفته شما هر روز جهاد اکبر میکنه و در نتیجه ی جهاد اصغر نتیجه اش میشه شهادت.

بله راست گفتید هرکسی جز شهدای ما توفیق انجام این کارها رو نداشتند و ندارند.

یاعلی

یا علے;1022422 نوشت:
بله راست گفتید هرکسی جز شهدای ما توفیق انجام این کارها رو نداشتند و ندارند.

البته من این جمله شما رو نگفتم .

افراد زیادی هستند که توفیق این کارها و حتی بیشتر از اینها رو پیدا میکنند اما شهید هم نشدند و احتمال زیاد هم نمی شوند (موقعیتش پیش نمیاد). اما وظیفه ایی که خدا بر عهده شون گذاشته بدرستی انجام میدن و در راه خدا جهاد میکنند. اتفاقا به نظر من جهاد با جان آسان ترین روش جهاد است چون میدونی که بلافاصله بعد از جان دادن در راه خدا ، وعده های الهی در موردت تحقق پیدا میکنه و از این دنیای خاکی رها میشی و بلافاصله حیات جاودانه و طیبه خودت رو آغاز میکنی

اما کسی که با مال یا آبرو در راه خدا جهاد میکنه احتمالا تا سالها (زمانی که مرگ طبیعیش فرا برسه) به وعده های اخروی خدا دست پیدا نمیکنه وچه بسا باید در این دنیا انواع طعنه ها و توهینها و سختی ها و مرارتها رو بخاطر انتخابهای جهادی خودش تحمل کنه و در بین مردم عادی (و گاها خدا نشناس) دوام بیاره و در راه رسیدن به اهداف خودش پافشاری و ممارست کنه.

رسانه;1022275 نوشت:

سلام

سلام
ببخشید من خیلی رک میرم سر اصل مطلب.
خودتون رو دوست دارید یا همسرتون رو؟
اگه همسرتون رو دوست دارید، اونو به خاطر خودش دوست دارید یا به خاطر خودتون؟
اگر به خاطر خودتون دوست دارید این میشه خودخواهی که همسر برای من، زندگی برای من، همه چیز برای من.
ولی اگر به خاطر خودش دوست دارین و میخواهین به کمال برسه و آبرومند نزد خدا بشه، چه راهی بهتر از سعادتِ شهادت؟

بدیع;1022388 نوشت:
اما اگر تنها واجب کفائی باشد

سلام

اگر واجب کفایی باشد چطور تشخیص بدهیم که آیا بهتر است مدافع حرم شویم و یا به زندگیمان بپردازیم؟

معیارهای تشخیص چگونه است؟

سبحان ا;1022800 نوشت:
سلام

اگر واجب کفایی باشد چطور تشخیص بدهیم که آیا بهتر است مدافع حرم شویم و یا به زندگیمان بپردازیم؟

معیارهای تشخیص چگونه است؟

با سلام و احترام

جهاد اختیاری است اما شهادت انتخابی است. یعنی شما میتوانید شرکت در جهاد را انتخاب کنید اما برای شهادت باید انتخاب شوید. بنابراین هر جهادی به شهادت منتهی نمی شود.

فتنه داعش و مقاومت و ایستادگی شیعیان در برابر آن باعث شد روزنه ای به باغ شهادت باز شود و گلچینی از افرادی که عشق و توفیق و تلاش و برگزیدگی را با هم در وجود خود داشتند را با خود ببرد. برخی از شهدای مدافع حرم افرادی بودند که سال ها در عشق شهادت می سوختند و برخی با یک جذبه همراه این قافله شدند. اما در هر صورت شهادت هیچ یک بدون ملاک و حساب و کتاب نبود.

مطابق برخی روایات در جامعه اسلامی مسئولیت های دیگری نیز وجود دارد(مانند رسالت علم و عالمی) که از مقام شهادت بالاتر است. بنابراین سودای تجارت پرسودتر با خدا با زنده ماندن و زندگی کردن سودای باطلی نیست. اگرچه در این مسیر دام های دنیا گرایی و دنیا دوستی و ..... پهن است.

اولویت ها در زندگی یک فرد بر اساس ویژگی های فردی و محیطی او مشخص میشود و نمی توان یک اولویت را برای همه در نظر گرفت. اینکه یک فرد در چه میدانی میتواند موفق تر و مفیدتر عمل کند؟ علائق و آرمان های او چیست؟ چه رسالتی را در وجود خود احساس میکند؟

با افرادی که در زندگی هدفی ندارند و یا هدفشان فقط زندده ماندن و زندگی کردن است کاری نداریم. اما کسی که فراتر از این ها برای خود دارای یک هدف مقدس و متعالی است، هدف اوست که برایش نقشه راه زندگی را ترسیم میکند. شما نیز باید رسالت و هدف خود در زندگی را بیابید و آن را دنبال کنید. قطعا اگر مخلصانه به دنبال یافتن آن باشید خداوند نیز به شما کمک میکند و بهترین تقدیر شما را به شما نشان میدهد و نسبت به دنبال کردن آن موفق و دلگرم میکند.

«وَ الَّذينَ جاهَدُوا فينا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنين‏؛ آنان كه كوشش كردند در راه يافتن به ما (چه در جهاد با كفار چه در مجاهده با نفس در ترك شهوات) البته می نماييم ما به ايشان راه ‏هاى خود را و البته خدا با نيكوكاران است.»(1)

پی نوشت:

1. عنکبوت، 69.

پرسش: همسرم قصد دارد مدافع حرم شود. ولی من به خاطر علاقه ای که به او دارم نمی توانم بپذیرم. اگر مانع او شوم گناه کرده ام؟

پاسخ: قرآن کریم از جهاد فی سبیل الله تعبیر به تجارتی کرده است که در هر حال سودآور خواهد بود. چرا که یا ختم به پیروزی و یا به شهادت میشود.

پی نوشت ها:

1. صف، آیات 10-13.
  2. بقره، 165.
  3. توبه، 24.
موضوع قفل شده است