جمع بندی گفتن حقیقت در صورتی که باعث کدورت و دعوا شود

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گفتن حقیقت در صورتی که باعث کدورت و دعوا شود

سلام اگر کسی از دوستان در حضور من به یکی دیگر از دوستان فحش دهد و من هم بشنوم‌ واگر به آن کسی که فحش داده شده هم بگویم‌ و دعوا شود در اینجا بهتر این تست که بگویم‌ یا نه

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد بدیع

[TD][/TD]

mohammadsaleh.8356;1021916 نوشت:
سلام اگر کسی از دوستان در حضور من به یکی دیگر از دوستان فحش دهد و من هم بشنوم‌ واگر به آن کسی که فحش داده شده هم بگویم‌ و دعوا شود در اینجا بهتر این تست که بگویم‌ یا نه

با سلام خدمت شما آقا محمد صالح عزیز

چنین کاری سخن چینی و نمامی محسوب میشود که از رذائل اخلاقی و گناهان بزرگ است.

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) میفرماید:

«أَ لَا أُنَبِّئُكُمْ بِشِرَارِكُمْ قَالُوا بَلَى يَا رَسُولَ اللَّهِ. قَالَ الْمَشَّاءُونَ بِالنَّمِيمَةِ الْمُفَرِّقُونَ بَيْنَ الْأَحِبَّةِ الْبَاغُونَ لِلْبُرَآءِ الْمَعَايِب‏؛ بدترین افراد آنهایی هستند که به سخن چینی می روند و در میان دوستان جدایی می افکنند و در جستجوی عیب برای افراد صالح و پاکدامن اند.»(1)

پی نوشت :

1. الکافی، ج۲، ص۳۶۹.

کلن بهتر است ببندیم در آتش را مگر موقعی که از ما سوال بپرسند یا برای ذکر خدا

پرسش: اگر کسی از دوستان من در حضور من به یکی دیگر از دوستانم فحش دهد و من هم بشنوم‌ باید به کسی که به او فحش داده شده است بگویم؟

پاسخ: چنین کاری سخن چینی و نمامی محسوب میشود که از رذائل اخلاقی و گناهان بزرگ است.

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) میفرماید:

«أَ لَا أُنَبِّئُكُمْ بِشِرَارِكُمْ قَالُوا بَلَى يَا رَسُولَ اللَّهِ. قَالَ الْمَشَّاءُونَ بِالنَّمِيمَةِ الْمُفَرِّقُونَ بَيْنَ الْأَحِبَّةِ الْبَاغُونَ لِلْبُرَآءِ الْمَعَايِب‏؛ بدترین افراد آنهایی هستند که به سخن چینی می روند و در میان دوستان جدایی می افکنند و در جستجوی عیب برای افراد صالح و پاکدامن اند.»(1)

تنها لازم است به فردی که فحاشی کرده است تذکر دهید و او را نهی از منکر کنید.

پی نوشت :

1. کلینی، محمد بن یعقوب(329 ق)، الکافی، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ج۲، ص۳۶۹.

موضوع قفل شده است