جمع بندی نیاز به یک دوره آموزش فلسفه اسلامی

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نیاز به یک دوره آموزش فلسفه اسلامی

عرض سلام.
مدتی بود که به صورت خودآموز فلسفه اسلامی را با کتابهای آقای مصباح و عبودیت شروع کردم به خواندن و از سخنرانی های اقای خسروپناه بهره بردم.
ولی بعد از مدتی دیدم واقعا بدون استاد خیلی مشکله و عملا با کوهی از سوالات و ابهامات مواجه شدم.
الان شرایط من به گونه ای هست که برای حدود 2 یا 3 ماه برای این کار به صورت تمام وقت آزاد هستم.
موسسه امام خمینی هم دوره هایی داره ولی من به علت کمبود وقت میخوام زود یک دوره فشرده رو بخونم.
انشا الله که اینجا نتیجه بگیرم.

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد صدیق

[TD][/TD]

[=microsoft sans serif]باسلام وعرض ادب
ایام سراسر نور و برکت ماه مبارک رمضان بر شما مبارک و عبادات شما مقبول درگاه احدیت

در مورد آموزش فلسفه اسلامی، بحث بسیار است.
نکته مهمی که لازم است بدان توجه کنید این هست که آشنایی با فلسفه اسلامی، آن هم در یکی دو ماه، صرفا در حد آشنایی مقدماتی است نه یک آشنایی مفصل تا چه برسه به بررسی دقیق.
همانطور که میدانید فلسفه اسلامی، شامل سه مکتب مهم هست که مباحث و اصطلاحات آنها در یکدیگر تنیده شده است.
بنابراین اگر کسی با این سه مکتب اشنایی نداشته باشه، با مطالعه اجمالی یک منبع صرفا یک سری اصطلاحات را یاد گرفته است.
البته اگر این شخص
از سویی تحت نظر یک استاد قرار بگیره.
از او درس بگیره و مشاوره های او را مد نظر داشته باشه.
قبل از دوره، با مباحث مقدماتی این سه مکتب آشنایی داشته باشه،
در این صورت میتوان یک بحث فشرده در حد 5 الی 6 ماه داشت در غیر این صورت، این دوره فایده ای نداره.

برای اینکه تا زمان دست یابی به یک استاد آشنایی اجمالی نسبت به مباحث فلسفی داشته باشید میتوانید از صوتهای زیر استفاده کنید.
البته تدریس اساتید مبرز این علم منحصر به این موارد نیست ولی تدریسهای دیگر یا خیلی مفصل هستند یا در مراتب بعدی مفیدند.

الف. سی دی کتاب «بدایه الحکمه» که توسط استاد «غلامرضا فیاضی» تدریس شده است.
ب. سی دی کتاب «نهایه الحکمه» که توسط استاد «غلامرضا فیاضی» تدریس شده است.
ج. سی دی کتاب «آموزش فلسفه» که توسط استاد «میرسپاه» تدریس شده است.

موفق باشید.

علیکم السلام. خیلی متشکر. طاعات شماهم قبول و ماه بندگی خداوند بر شما مبارک.
5-6 ماه که فرمودید با چند جلسه در هفته ست؟
مشکل همینه که من نمیتونم استاد پیدا کنم. من تجربه ش را نداشتم ولی فکر میکنم با اسکایپ هم بشه از راه دور تلمذ کرد.
در مورد آن سه دوره صوتی مقدماتی ایا ترتیبی متصور بودید یا فقط بدایه و نهایه پشت سر هم هستند؟

به عنوان یک تمرین برید و تحقیق کنین که اصلا ما میتونیم فلسفه اسلامی ‌داشته باشیم

[=system-ui]تعاریف گوناگونی از فیلسوفان برای فلسفه وجود دارد از جمله آنها می‌توان به:

• افلاطون: فلسفه لذتی گرامی است؛ خاستگاه فلسفه، شگفتی در برابر جهان است.[۱۱]
  • ارسطو: فلسفه علم به موجودات است از آن سو که وجود دارند.[۱۲]
  • ویتگنشتاین: فلسفه نبردی است علیه ذهن افسون زده شده، توسط زبان.[۱۳]
  • کانت: فلسفه شناسایی عقلانی است که از راه مفاهیم حاصل شده باشد.[۱۴]
  • فیشته: فلسفه علمِ علم یا علم معرفت است.[۱۵]
  • یوهان فریدریش هربارت: فلسفه تحلیلِ معانی عقلی است.[۱۵]
  • ابن سینا: فلسفه؛ آگاهی بر حقایق تمام اشیا است؛ به قدری که برای انسان ممکن است بر آن‌ها آگاهی یابد.[۴]
  • سیسرون: فلسفه عبارت است از: علم پیدا کردن، به شریف‌ترین امور و توانایی استفاده از آن به هر وسیله ای که ممکن شود.[۱۶]
  • ملاصدرا: فلسفه استکمال نفس انسان، از طریق معرفت یافتن به حقایق موجودات است؛ همان گونه که در خارج هستند و نیز؛ حکم حقیقی به وجود آن‌ها با برهان و نه با ظن و گمان و تقلید، به قدر توانایی انسانی است.[۱۷]
  • هگل: فلسفه، بحث در امر مطلق است.[۱۵]
  • توماس هابز: فلسفه علم به روابط علت و معلولی میان اشیاست.[۱۸]
  • وونت: کار اساسی فلسفه متحد ساختن تمام معرفت‌هایی است که از راه علوم مختلف بدست می‌آیند تا به این ترتیب مجموعه ای واحد و پیوسته ایجاد شود.[۱۹]
  • کریستیان وولف: فلسفه، علم به موجودات ممکن است؛ یعنی بر هر چه ممکن است، بالفعل حالت تحقق پیدا کند.[۱۵]
[=inherit]

[=microsoft sans serif]

alirezaa;1023376 نوشت:
5-6 ماه که فرمودید با چند جلسه در هفته ست؟

سلام
قاعدتا هر روز باید یکی دو ساعت را برای یک دوره بدایه بگذارید.
ولی اگر یک دوره بدایه را با نوارهای استاد فیاضی بگذرانید، اشنایی نسبتا خوبی با مباحث فلسفی(اسلامی مصطلح) پیدا میکنید.

alirezaa;1023376 نوشت:
مشکل همینه که من نمیتونم استاد پیدا کنم. من تجربه ش را نداشتم ولی فکر میکنم با اسکایپ هم بشه از راه دور تلمذ کرد.

مشکل اینجاست که مرکز فعلا چنین امکانی نداره.
به صورت شخصی نیز چنین اجازه ای نداریم.

alirezaa;1023376 نوشت:
در مورد آن سه دوره صوتی مقدماتی ایا ترتیبی متصور بودید یا فقط بدایه و نهایه پشت سر هم هستند؟

بدایه قبل از نهایه است.
خلاصه تر و جمع و جور تر از نهایه هست.
هرچند قبل از اینها هم کتابهایی هست ولی این دو کتاب، هم جامع هست و هم نسبتا خلاصه تر از اثار دیگه.
بیشتر مباحث فلسفی موجود در فلسفه اسلامی نیز در این دو کتاب وجود داره.

ببخشید امیدوارم به کسی برنخوره ولی در این دستگاه معظم حوزه و در این کشور پهناور یعنی یک نفر پیدا نمیشه؟
گفتند که یک شخصی میخواسته فلسفه یادبگیره، مکاشفه یا احضار روحی انجام میده. بهش میگن این اسفار رو بگیر ببر در خونه محمدحسین طباطبایی بهت بگو یادت بده.
علامه با اون عظمتش دست رد به سینه این فرد نمیزنه.
من در پست اولم هم ذکر کردم ولی به صلاحدید مدیر، پاک شد: بنده اگر بتونم جبران مالی هم بکنم دریغ ندارم.
دیگه حالا این عدم توفیق از جانب منه یا نه الله اعلم!

پرسش: چگونه میتوانم در یک فرصت 2 الی 3 ماهه، با مباحث فلسفی آشنایی خوبی داشته باشم؟

پاسخ:

در مورد آموزش فلسفه اسلامی، بحث بسیار است.
نکته مهمی که لازم است بدان توجه کنید این هست که آشنایی با فلسفه اسلامی، آن هم در یکی دو ماه، صرفا در حد آشنایی مقدماتی است نه یک آشنایی مفصل تا چه برسه به بررسی دقیق.
همانطور که میدانید فلسفه اسلامی، شامل سه مکتب مهم هست که مباحث و اصطلاحات آنها در یکدیگر تنیده شده است.
بنابراین اگر کسی با این سه مکتب اشنایی نداشته باشه، با مطالعه اجمالی یک منبع صرفا یک سری اصطلاحات را یاد گرفته است.
البته اگر این شخص از سویی تحت نظر یک استاد قرار بگیره. از او درس بگیره و مشاوره های او را مد نظر داشته باشه. قبل از دوره، با مباحث مقدماتی این سه مکتب آشنایی داشته باشه، در این صورت میتوان یک بحث فشرده در حد 5 الی 6 ماه داشت در غیر این صورت، این دوره فایده ای نداره.

برای اینکه تا زمان دست یابی به یک استاد آشنایی اجمالی نسبت به مباحث فلسفی داشته باشید میتوانید از صوتهای زیر استفاده کنید.
البته تدریس اساتید مبرز این علم منحصر به این موارد نیست ولی تدریسهای دیگر یا خیلی مفصل هستند یا در مراتب بعدی مفیدند.

الف. سی دی کتاب «بدایه الحکمه» که توسط استاد «غلامرضا فیاضی» تدریس شده است.
ب. سی دی کتاب «نهایه الحکمه» که توسط استاد «غلامرضا فیاضی» تدریس شده است.
ج. سی دی کتاب «آموزش فلسفه» که توسط استاد «میرسپاه» تدریس شده است.

موضوع قفل شده است