جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا در نهج البلاغه و قایع امروز عراق را نگفته؟

نوشته
    431
    حضور
    3 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2202

آیا در نهج البلاغه و قایع امروز عراق را نگفته؟

با سلام میخوام نظر دوستانو در مورد خطبه 71 نهج البلاغه بدونم خطاب به مردم عراق اولا یکی از دوستان کل خطبه رو بگه و معنیشو و در این مورد بحث کنیم به نظر من وقایع الان عراق گفته؟

و آیا نوشته شده پرنده های آتشین بر آنان آتش ببارنند من ندیدم ولی یکی از دوستان میگفت هست این جمله من عربیم خوب نیست

2. صلوات ها 5

3.  

نوشته
    10,905
    حضور
    84 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40521

با سلام

ومن كلامٍ له عليه السلام

في ذم أَهل العراق [وفيها يوبّخهم على ترك القتال، والنصر يكاد يتمّ، ثم تكذيبهم له]
    أَمَّا بَعْدُ يَا أَهْلَ الْعِرَاقِ، فَإِنَّمَا أَنْتُمْ كَالْمَرْأَةِ الْحَامِلِ، حَمَلَتْ فَلَمَّا أَتَمَّتْ أَمْلَصَتْپ، وَمَاتَ قَيِّمُهَا وَطَالَ تَأَيُّمُهَا وَوَرِثَهَا أَبْعَدُهَا. أَمَا وَاللهِ مَا أَتَيْتُكُمُ اخْتِيَاراً، وَلكِنْ جَئْتُ إِلَيْكُمْ سَوْقاً، وَلَقَدْ بَلَغَنِي أَنَّكُمْ تَقُولُونَ: [عَليٌّ] يَكْذِبُ،
    قَاتَلَكُمُ اللهُ! فَعَلَى مَنْ أَكْذِبُ؟ أَعَلَى اللهِ؟ فَأَنَا أَوَّلُ مَنْ آمَنَ بِهِ! أَمْ عَلَى نَبِيِّهِ؟ فَأَنَا أَوَّلُ مَنْ صَدَّقَهُ! كَلاَّ وَاللهِ، ولكِنَّهَا لَهْجَةٌ غِبْتُمْ عَنْهَا، وَلَمْ تَكُونُوا مِنْ أَهْلِهَا، وَيْلُ امِّهِ كَيْلاً بِغَيْرِ ثَمَنٍ! لَوْ كَانَ لَهُ وِعَاءٌ، .

«از سخنانى است كه امام(ع)در نكوهش جمعى از اهل عراق فرموده است‏»:
    اما بعد اى مردم عراق!شما به زن باردارى مى‏مانيد[1]
    كه در آخرين روزهاى‏دوران حمل، جنين خود را سقط كند،و سرپرستش بميرد،و بيوگيش به طول انجامد،و ميراثش را بستگان، دور دستش ببرند.

آگاه باشيد بخدا سوگند من به ميل خود بسوى شما نيامدم بلكه از روى ناچارى‏بود[2]
    به من خبر رسيده كه مى‏گوئيد:«على خلاف ميگويد»!!

خدا شما را بكشد،به چه كسى دروغ بسته‏ام؟
    آيا به خدا دروغ بسته‏ام كه خود نخستين‏مؤمن به او هستم[3]
    يا بر پيامبرش كه نخستين مصدقش بوده‏ام؟
    نه اينطور نيست.

به خدا سوگند(آنچه گفته‏ام واقعيتى است)كه شما از آن پنهان بوديد،و اهل درك‏آن نبوديد اگر شما ظرفيت داشته باشيد بدون انتظار پاداش،پيمانه فكر شما را از علم و دانش پرمى‏كنم، «و به زودى خبر آن را خواهيد فهميد»

توضيح‏ ها:

[1]«انما انتم كالمرئة الحامل‏»:(شما همچون زنان بارداريد!)امام با تشبيه آن جمعيت از عراقيان را به زن باردارى كه سرانجامش چنين‏باشد،

به حقيقت جالبى اشاره فرموده كه:
    عراقيان پس از آنكه تمام زحمات صفين را متحمل شدند هنگام نتيجه-گيرى،در اثر نافرمانى از امام(ع)پيروزى حتمى را از دست دادند.

پس از آن امام(ع)نيز شهيد شد و از دست آنها رفت و نسبت‏به امام‏حسن(ع)نيز طورى رفتار كردند كه ناگزير از صلح گرديد و سرانجام همه چيز آنان‏در اختيار فرد بيگانه‏اى همچون معاويه قرار گرفت اين تشبيه بخوبى مطلب راآشكار مى‏كند.

[2]«جئت اليكم سوقا...»:(من به سوى شما كشانده شدم)منظور امام(ع)اين است كه اگر كوفه را به عنوان مركز خلافت‏برگزيده‏نه بخاطر اين است كه آنها را بر ديگران ترجيح داده،و براى آنها فضيلتى‏قائل گرديده،
    بلكه اين اجبار شرايط بوده كه وى را به آنجا كشيده است، زيرااگر واقعه جمل پيش نيامده بود و امام(ع)نياز به نيرو نداشت و از طرفى لشكر حجاز براى سركوبى دشمن او را كفايت مى‏كرد،هرگز از مدينه جدا نمى‏شد.

[3]«انا اول من آمن به‏»:(من نخستين كسى هستم كه ايمان آوردم)برخى از متعصبان اهل سنت همچون نويسنده كتاب‏«البدايه و النهاية‏»خواسته اين مطلب روشن را كه امام اول شخصى است كه به پيامبر ايمان آورده‏انكار كند.

ولى دانشمند بزرگ مرحوم‏«علامه امينى‏»در كتاب‏«الغدير»از صفحه‏219 تا247 جلد سوم به پاسخ وى طبق مدارك اهل تسنن پرداخته،و يكصدحديث!در اين باره آورده است،كه ما به پاره از آنها و نظرى كه اصحاب‏و تابعين پيغمبر(ص)در اين باره اظهار كرده‏اند اشاره مى‏كنيم و مى‏توانيد براى‏اطلاع بيشتر و ديدن مدارك آن به كتاب مزبور مراجعه فرمائيد:

1-قال رسول الله(ص):
    «اولكم واردا على الحوض اولكم اسلاما على بن ابيطالب‏»:
    «نخستين كسى كه كنار حوض كوثر بر من وارد مى‏شود نخستين كسى است‏كه اسلام را پذيرفته و او على بن ابيطالب است‏»
    2
    -ابن عباس نقل مى‏كند كه پيامبر فرمود:
    «ان اول من صلى معى على‏»:
    «نخستين كسى كه با من نماز خواند على است‏».

3-امام(ع)خود فرموده است:
    «انا عبد الله و اخو رسول الله(ص)و انا الصديق الاكبر لا يقولها بعدى الاكاذب مفترى و لقد صليت مع رسول الله(ص)قبل الناس بسبع سنين و انا اول‏من صلى معه‏»:
    «من بنده خدا،برادر رسول او،و صديق اكبرم،و غير من جز دروغگو و كسى كه افترا مى‏بندد چنين ادعائى نمى‏كند،من با پيامبر هفت‏سال پيش ازديگران نماز خواندم،من اول كسى هستم كه با او به نماز ايستادم‏».
    (توجه داشته باشيد كه اين حديث از طريق‏«ابن ابى شيبه‏»و«نسائى‏»و«ابن ماجه‏»و«حاكم‏»و«تاريخ طبرى‏»جلد 2 صفحه‏213 سند محكم‏دارد و راويان آن همه موثق و مورد اطمينان هستند).

4-امام حسن(ع)در مجلس معاويه،او و اطرافيانش را قسم داد وسؤالاتى از آنها در مورد فضائل امام(ع)كه او را ناسزا مى‏گفتند نمود از جمله فرمود:
    «انشدكم الله هل تعلمون انه اول الناس ايمانا»مگر نمى‏دانيد كه او نخستين مؤمن بخدا است

5-انس بن مالك مى‏گويد:«نبئى النبى يوم الاثنين و اسلم على يوم الثلاثاء»:
    پيامبر روز دوشنبه مبعوث گرديد و على(ع)روز سه شنبه ايمان آورد!.

(اين مطلب را«ترمذى‏»در كتاب‏«جامع‏»جلد 2 صفحه 214 و حاكم‏در«مستدرك‏»جلد3 صفحه 112 و«ابن عبد البر»در كتاب‏«الاستيعاب‏»جلد3صفح 32 و«ابن اثير»در كتاب‏«جامع الاصول‏»و در خلاصه آن‏«تيسير الوصول‏»جلد3 صفحه 271 و«حموينى‏»در«فرائد السمطين‏»باب‏47 و... نقل‏كرده‏اند).

6-«بريده اسلمى‏»مى‏گويد:
    «اوحى الى رسول الله يوم الاثنين و صلى على يوم الثلاثا»

7-«زيد بن ارقم‏»مى‏گويد:
    «اول من اسلم مع رسول الله على بن ابيطالب‏»:
    نخستين كسى كه به پيامبر(ص)ايمان آورد على بن ابيطالب بود.

8-ابن عباس مى‏گويد:
    «در نزد«عمر»سخن از سبقت در اسلام پيش آمد عمر گفت:
    پيامبر امتيازاتى براى على در برابر من و ابو عبيده و ابو بكر و گروهى ديگر كه حاضر بوديم بيان فرمود كه من اگر يكى از آنها را داشتم برايم از آنچه‏آفتاب بر آن مى‏تابد بهتر بود از جمله پيغمبر(ص)دست‏به شانه على گذاشت‏و فرمود:
    «يا على انت اول المؤمنين ايمانا و اول المسلمين اسلاما و انت منى‏بمنزلة هارون من موسى‏»:
    اى على!تو نخستين مؤمن و نخستين مسلمانى و تو نسبت‏بمن همچون‏هارون نسبت‏بموسى هستى.
    ویرایش توسط رضا : ۱۳۸۹/۰۵/۰۲ در ساعت ۰۵:۱۶
    حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

5. صلوات ها 5

نوشته
    431
    حضور
    3 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2202

اما تفسیری که من میکنم حالا نمیدونم درسته یا نه .

مردم عراق مانند جنین میمانند که با مشقت به دوران تولد میرسند (مردم عراق در زمان صدام سختی میکشید بعد که جنگ شد حس کردن خوب خواهد شد با ورود آمریکا)

در موقع تولد ولی و سرپرست خود را از دست میدهند (صدام رو میکشند)

همسایگان آنها را غارت میکنند (آمریکا و انگلیس و... نفت و اموال آنها رو میبرند)

و خدا شما را بکشد و مادرانتان به ازای شما بنشینند مادران بر سر فرزندان خود شیون وای وای سر دهند (بمبارن میکنند هواپیمای آمریکا و کودکان میمیرند و مادران گریه میکنند)

در آخر میگه اگر جنبه این مطلب را داشته باشید در آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد
    (یعنی حالو نگفته خبر از آینده داده نظر دوستان چی هست)
    ویرایش توسط iran masood : ۱۳۸۹/۰۵/۰۳ در ساعت ۱۰:۰۸

7. صلوات ها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری