بالاخره رعایت کپی رایت واجب است یا خیر؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بالاخره رعایت کپی رایت واجب است یا خیر؟

سلام دوستان
من کاملا سردرگم شدم. خواهش میکنم دوستان و کارشناسان آگاه راهنماییم کنند.
من کارم فروش نرم افزار هست. هم به کاربران داخلی و هم به کاربران خارجی.
نرم افزارهایی که میفروشم هم بدون رعایت کپی رایت فروخته میشوند (یعنی کپی میشوند).
اغلب نرم افزارها هم تولید امریکا و انگلیس و کانادا هستند که طبق نظر بسیاری از علما به واسطه کمکهاشون به دشمنان اسلام (مثل اسرائیل و آل سعود) و تحریم ایران کافر حربی محسوب میشوند.

بنده مقلد آیت الله سیستانی هستم.
چند ماه پیش از اینکه کارم رو شروع کنم با دفتر ایشان در تهران تماس گرفتم و مساله رو پرسیدم گفتن اشکال نداره.
ولی هفته گذشته دوباره این مساله ذهنم رو به خودش مشغول کرد و اینبار از طریق سایت رسمی آیت الله سیستانی sistani.org در بخش استفتائات سوالم رو پرسیدم و اینبار خیلی مختصر پاسخ دادند "اشکال دارد". متن سوالم رو در ادامه میتونید مشاهده کنید

سلام علیکم
آیا درآمد حاصل از فروش نرم افزارهای خارجی بدون پرداخت هزینه به سازنده آن حلال است؟ منظور فروش نرم افزار بدون رعایت حق کپی رایت است.

و پاسخ ایشان

بسمه تعالى
اشکال دارد.
موفق باشید
www.sistani.org
دفتر مرجع عالیقدر آقای سید علی سيستانى - بخش استفتائات

حالا تکلیف بنده چیه؟ حقی به گردنم هست یا خیر؟
در تاپیکهای مشابه جستجو کردم و به این پست برخوردم که آیت الله سیستانی گفتند "اگر مخالف قانون آن شركتها باشد جايز نيست." البته من این سوال رو در سایت آیت الله سیستانی جستجو کردم ولی پیدا نکردم. ظاهرا حذف شده.

واقعا بلاتکلیف شدم و نمیدونم چکار کنم. از طرفی دارم از این راه ارتزاق میکنم و از طرفی نگرانم که نکنه درآمدم مشکل دار باشه!
میدونم که از نظر رهبری در صورت قرارداد نداشتن با کشور سازنده، مشکلی نداره ولی نظر آیت الله سیستانی رو در این مورد نتونستم دقیق متوجه بشم و بعد از استفتاء کردن به جای اینکه به جواب قطعی برسم، سردرگم تر شدم!

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد سجاد

[TD][/TD]

[="Tahoma"][="Black"]

special;1019755 نوشت:
سلام دوستان
من کاملا سردرگم شدم. خواهش میکنم دوستان و کارشناسان آگاه راهنماییم کنند.
من کارم فروش نرم افزار هست. هم به کاربران داخلی و هم به کاربران خارجی.
نرم افزارهایی که میفروشم هم بدون رعایت کپی رایت فروخته میشوند (یعنی کپی میشوند).
اغلب نرم افزارها هم تولید امریکا و انگلیس و کانادا هستند که طبق نظر بسیاری از علما به واسطه کمکهاشون به دشمنان اسلام (مثل اسرائیل و آل سعود) و تحریم ایران کافر حربی محسوب میشوند.

بنده مقلد آیت الله سیستانی هستم.
چند ماه پیش از اینکه کارم رو شروع کنم با دفتر ایشان در تهران تماس گرفتم و مساله رو پرسیدم گفتن اشکال نداره.
ولی هفته گذشته دوباره این مساله ذهنم رو به خودش مشغول کرد و اینبار از طریق سایت رسمی آیت الله سیستانی sistani.org در بخش استفتائات سوالم رو پرسیدم و اینبار خیلی مختصر پاسخ دادند "اشکال دارد". متن سوالم رو در ادامه میتونید مشاهده کنید

سلام علیکم
آیا درآمد حاصل از فروش نرم افزارهای خارجی بدون پرداخت هزینه به سازنده آن حلال است؟ منظور فروش نرم افزار بدون رعایت حق کپی رایت است.

و پاسخ ایشان

بسمه تعالى
اشکال دارد.
موفق باشید
www.sistani.org
دفتر مرجع عالیقدر آقای سید علی سيستانى - بخش استفتائات

حالا تکلیف بنده چیه؟ حقی به گردنم هست یا خیر؟
در تاپیکهای مشابه جستجو کردم و به این پست برخوردم که آیت الله سیستانی گفتند "اگر مخالف قانون آن شركتها باشد جايز نيست." البته من این سوال رو در سایت آیت الله سیستانی جستجو کردم ولی پیدا نکردم. ظاهرا حذف شده.

واقعا بلاتکلیف شدم و نمیدونم چکار کنم. از طرفی دارم از این راه ارتزاق میکنم و از طرفی نگرانم که نکنه درآمدم مشکل دار باشه!
میدونم که از نظر رهبری در صورت قرارداد نداشتن با کشور سازنده، مشکلی نداره ولی نظر آیت الله سیستانی رو در این مورد نتونستم دقیق متوجه بشم و بعد از استفتاء کردن به جای اینکه به جواب قطعی برسم، سردرگم تر شدم!

سلام علیکم وقت شما بخیر

تنها راه رسیدن به پاسخ این سؤال و حل اختلاف مراجعه به دفتر حضرت آیت الله سیستانی است در آدرس زیر نامه بنویسید و همین متن را ارسال کنید:

https://www.sistani.org/persian/send-question/

موفق باشید[/]

موضوع قفل شده است