جمع بندی صله رحم با وجود اختلاف عقیدتی

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
صله رحم با وجود اختلاف عقیدتی

دوستان سلام
اول اینکه سال نو مبارک

یه سوال در ارتباط با صله رحم دارم
من تو خانواده ای بزرگ شدم ( اکثریت اقوام پدری و مادری ) که دین و دینداری بین فرزندانشون به شدت کم بوده
یعنی فقط بزرگان خانواده ( خاله و عمه و شوهرانشون و .... ) نماز میخونن و تقریبا میشه گفت هیچکدوم از فرزندانشون گرایشی به دین و مسائل دینی ندارن ( از بین 30 40 نفر شاید یک تا 2 نفر که اینم میگم که اگه یکیشون دیندار بوده باشه حرفم دروغ از آب در نیاد happy )

منم تو همچین خانواده ای قطعا بدون توجه به مسائل دینی بزرگ شدم و تا سن 21 سالگی حتی نماز هم نمیخوندم !!! ( بعد اونم با دیدن سخنرانی های استاد رائفی پور امام زمانی شدیم و شروع کردیم به دینداری )
سرتون رو درد نمیارم
الان که 27 سالمه و اگه خدا قبول کنه مسائل دینی رو به جا میارم به یه مشکل خوردم

متاسفانه همونطور که گفتم اکثریت افراد خانواده یعنی پسر عمه و دختر عمه و دختر خاله و .... هیچ اهمیتی به مسائل دینی نمیدن
مشکل اینجاست وقتی برای مهمونی میرم خونشون وضعیت بد لباس و پوشش رو دارن که خب برای یه جوون مثل من که مجرد هستم قطعا زننده خواهد بود
حتی کوچکترین مسائل هم شاید رعایت نشه و با صحنه های نافرمی رو به رو بشه آدم ! x_x ( دیگه از دست دادن هم بین دختر و پسر نمیگم که قطعا متوجه شدید امر عادی محسوب میشه )
و چون میشه گفت فقط من بین این همه آدم به این مسائل اهمیت میدم قطعا اعتقادات و رفتار من ( مثل پوشش و .... ) مورد تمسخر قرار میگیره و برای اونا مهم تلقی نمیشه

در این وضعیت نمیدونم چه کنم !
از طرفی علاقه ای به مهمونی رفتن خونشون ندارم ( چون خونشون برم شاید 2 تا 3 روز مثلا بمونم ) چون میدونم اذیت میشم
از طرفی هم اگه نرم کلا میشه قطع ارتباط !!! چون وقتی برم که نمیتونم به در و دیوار نگاه کنم !! نگاه کردن به خودشون هم موقع حرف زدن با وضعیت لباس های امروزی غیر قابل توصیفه !
یعنی لباسی که بعد پوشیدن اشکال هندسی در میاد ! x_x

در حدی که وقتی میرم جایی ذکر ( لا حول ولا قوه الا بالله علی العظیم ) و ( لا اله الا الله ) و ( استغفر الله ربی و اتوب الیه ) از دهنم نمی افته !!! چون قطعا باید بابت اون گناه از خدا کمک خواست که به ذهنم خطور نکنه !
موندم چه کنم !

پیشنهادی , توصیه ای , چیزی باشه ممنون میشم !!!
قطع ارتباط در این حالت اشکال داره ؟؟ ( راحت میشم |-) )

با سپاس فراوان

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد کافی

[TD][/TD]

Albert;1019214 نوشت:
دوستان سلام
اول اینکه سال نو مبارک

یه سوال در ارتباط با صله رحم دارم
من تو خانواده ای بزرگ شدم ( اکثریت اقوام پدری و مادری ) که دین و دینداری بین فرزندانشون به شدت کم بوده
یعنی فقط بزرگان خانواده ( خاله و عمه و شوهرانشون و .... ) نماز میخونن و تقریبا میشه گفت هیچکدوم از فرزندانشون گرایشی به دین و مسائل دینی ندارن ( از بین 30 40 نفر شاید یک تا 2 نفر که اینم میگم که اگه یکیشون دیندار بوده باشه حرفم دروغ از آب در نیاد happy )

منم تو همچین خانواده ای قطعا بدون توجه به مسائل دینی بزرگ شدم و تا سن 21 سالگی حتی نماز هم نمیخوندم !!! ( بعد اونم با دیدن سخنرانی های استاد رائفی پور امام زمانی شدیم و شروع کردیم به دینداری )
سرتون رو درد نمیارم
الان که 27 سالمه و اگه خدا قبول کنه مسائل دینی رو به جا میارم به یه مشکل خوردم

متاسفانه همونطور که گفتم اکثریت افراد خانواده یعنی پسر عمه و دختر عمه و دختر خاله و .... هیچ اهمیتی به مسائل دینی نمیدن
مشکل اینجاست وقتی برای مهمونی میرم خونشون وضعیت بد لباس و پوشش رو دارن که خب برای یه جوون مثل من که مجرد هستم قطعا زننده خواهد بود
حتی کوچکترین مسائل هم شاید رعایت نشه و با صحنه های نافرمی رو به رو بشه آدم ! x_x ( دیگه از دست دادن هم بین دختر و پسر نمیگم که قطعا متوجه شدید امر عادی محسوب میشه )
و چون میشه گفت فقط من بین این همه آدم به این مسائل اهمیت میدم قطعا اعتقادات و رفتار من ( مثل پوشش و .... ) مورد تمسخر قرار میگیره و برای اونا مهم تلقی نمیشه

در این وضعیت نمیدونم چه کنم !
از طرفی علاقه ای به مهمونی رفتن خونشون ندارم ( چون خونشون برم شاید 2 تا 3 روز مثلا بمونم ) چون میدونم اذیت میشم
از طرفی هم اگه نرم کلا میشه قطع ارتباط !!! چون وقتی برم که نمیتونم به در و دیوار نگاه کنم !! نگاه کردن به خودشون هم موقع حرف زدن با وضعیت لباس های امروزی غیر قابل توصیفه !
یعنی لباسی که بعد پوشیدن اشکال هندسی در میاد ! x_x

در حدی که وقتی میرم جایی ذکر ( لا حول ولا قوه الا بالله علی العظیم ) و ( لا اله الا الله ) و ( استغفر الله ربی و اتوب الیه ) از دهنم نمی افته !!! چون قطعا باید بابت اون گناه از خدا کمک خواست که به ذهنم خطور نکنه !
موندم چه کنم !

پیشنهادی , توصیه ای , چیزی باشه ممنون میشم !!!
قطع ارتباط در این حالت اشکال داره ؟؟ ( راحت میشم |-) )

با سپاس فراوان

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید
انشاء الله که سال خوبی در پیش روی داشته باشید.

به این روایت توجه بفرمایید:
«يکي از شيعيان از امام صادق (عليه السلام) ‏پرسيد: «

تَكُونُ لِيَ الْقَرَابَةُ عَلَى غَيْرِ أَمْرِي أَ لَهُمْ عَلَيَّ حَقٌّ قَالَ نَعَمْ حَقُّ الرَّحِمِ لَا يَقْطَعُهُ شَيْ‏ءٌ وَ إِذَا كَانُوا عَلَى أَمْرِكَ كَانَ لَهُمْ حَقَّانِ حَقُّ الرَّحِمِ وَ حَقُّ الْإِسْلَامِ (1) برخي خويشاوندانم ‏خط و تفکر ديگري دارند، غير از فکر و مرامي که من دارم. آيا آنان بر من حقي دارند؟ آن‌ حضرت فرمود: «آري، حق قرابت و خويشاوندي را چيزي قطع نمي‌کند. اگر با تو هم‌فکر و هم‌عقيده باشند که دو حق بر تو دارند: يکي حق خويشاوندي، دوم حق اسلام و مسلماني»

پس شما نمی توانید به بهانه اختلاف اعتقادی قطع ارتباط نمایید. منتها باید بدانید که صله رحم، منحصر به دید و بازدید حضوری نیست و درجات گوناگونی مانند حضوری، مکاتبه‌ای، تلفنی‌ و پیامکی دارد. بنابراین شما صله رحم خود را مدیریت نمایید. مثلا اگر می دانید که در صله رحم حضوری کوتاه مدت به گناه نمی افتید، (و این امکان برای شما مهیاست) در یک دید و بازدید کوتاه مدت، انجام وظیفه کنید.
اگر هم صله رحم حضوری در هر صورت، شما را در معرض گناه قرار می دهد، آن را به تلفنی و یا پیامکی تبدیل نمایید، تا هم به وظیفه دینی خود عمل کرده و هم خود را از معرض گناه دور نگه داشته باشید.
موفق باشید
پی نوشت:
1.كلينى، محمد بن يعقوب‏
، الكافي (ط- الإسلامية)، دار الكتب الإسلامية،تهران‏،ج2،ص157.
[=Traditional Arabic]

کافی;1019332 نوشت:
باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید
انشاء الله که سال خوبی در پیش روی داشته باشید.

«يکي از شيعيان از امام صادق (عليه السلام) ‏پرسيد: «

تَكُونُ لِيَ الْقَرَابَةُ عَلَى غَيْرِ أَمْرِي أَ لَهُمْ عَلَيَّ حَقٌّ قَالَ نَعَمْ حَقُّ الرَّحِمِ لَا يَقْطَعُهُ شَيْ‏ءٌ وَ إِذَا كَانُوا عَلَى أَمْرِكَ كَانَ لَهُمْ حَقَّانِ حَقُّ الرَّحِمِ وَ حَقُّ الْإِسْلَامِ (1) برخي خويشاوندانم ‏خط و تفکر ديگري دارند، غير از فکر و مرامي که من دارم. آيا آنان بر من حقي دارند؟ آن‌ حضرت فرمود: «آري، حق قرابت و خويشاوندي را چيزي قطع نمي‌کند. اگر با تو هم‌فکر و هم‌عقيده باشند که دو حق بر تو دارند: يکي حق خويشاوندي، دوم حق اسلام و مسلماني»

پس شما نمی توانید به بهانه اختلاف اعتقادی قطع ارتباط نمایید. منتها باید بدانید که صله رحم، منحصر به دید و بازدید حضوری نیست و درجات گوناگونی مانند حضوری، مکاتبه‌ای، تلفنی‌ و پیامکی دارد. بنابراین شما صله رحم خود را مدیریت نمایید. مثلا اگر می دانید که در صله رحم حضوری کوتاه مدت به گناه نمی افتید، (و این امکان برای شما مهیاست) در یک دید و بازدید کوتاه مدت، انجام وظیفه کنید.
اگر هم صله رحم حضوری در هر صورت، شما را در معرض گناه قرار می دهد، آن را به تلفنی و یا پیامکی تبدیل نمایید، تا هم به وظیفه دینی خود عمل کرده و هم خود را از معرض گناه دور نگه داشته باشید.
موفق باشید
پی نوشت:
1.كلينى، محمد بن يعقوب‏
، الكافي (ط- الإسلامية)، دار الكتب الإسلامية،تهران‏،ج2،ص157.
[=Traditional Arabic]

آخه مشکل فقط این نیست !
همونطور که گفتم اکثریت اقوام و .... اصلا اعتقادی به چیزی ندارن

تو خیلی از دید و بازدید ها و یا گردش که میریم متاسفانه حرف های نامربوط و در بعضی مواقع توهین به رهبری هم انجام میدن
اینو دیگه نمیدونم چه کنم !
منم خب قطعا باید سکوت اختیار کنم چون تا همین 6 7 سال قبل منم اعتقادی به چیزی نداشتم و یهو برگشتم
از طرفی هم واسه همین توهین ها بعضی مواقع راضی به رفتن نیستم ولی مشکل اینجاست در اینصورت خیلی جاها نباید برم ! Sad

در این زمینه چطور ؟
حرفی حدیثی ندارید ؟؟
اینکه در جمعی که در صورت بحث سیاسی میدونم توهین به انقلابی و رهبری میشه چیکار باید کرد ؟

خیلی اذیت کننده هست:(

Albert;1019756 نوشت:
آخه مشکل فقط این نیست !
همونطور که گفتم اکثریت اقوام و .... اصلا اعتقادی به چیزی ندارن

تو خیلی از دید و بازدید ها و یا گردش که میریم متاسفانه حرف های نامربوط و در بعضی مواقع توهین به رهبری هم انجام میدن
اینو دیگه نمیدونم چه کنم !
منم خب قطعا باید سکوت اختیار کنم چون تا همین 6 7 سال قبل منم اعتقادی به چیزی نداشتم و یهو برگشتم
از طرفی هم واسه همین توهین ها بعضی مواقع راضی به رفتن نیستم ولی مشکل اینجاست در اینصورت خیلی جاها نباید برم ! Sad

در این زمینه چطور ؟
حرفی حدیثی ندارید ؟؟
اینکه در جمعی که در صورت بحث سیاسی میدونم توهین به انقلابی و رهبری میشه چیکار باید کرد ؟

خیلی اذیت کننده هست:(

باسمه تعالی
همان طور که عرض شد چنین اموری نباید سبب قطع رحم گردد، شما شیوه صله رحم کردن را تغییر دهید که در پست قبلی به آن اشاره نمودیم.
توهین کردن نشانه عجز و ضعف انسان است. لذا سعی کنید اطلاعات خود را در امور سیاسی بالا ببرید و مواقعی که مجبورید در چنین جمعی حاضر شوید، بدون این که عصبانی بشوید و یا از کوره در بروید، خیلی محترمانه و مودبانه و منطقی پاسخ بدهید. اگر هم قانع نشدند، نباید ناراحت شوید. چون آنچه که مهم است انجام وظیفه است، نه نتیجه.
البته اگر در آن لحظه پاسخی در ذهن ندارید، یا سکوت کنید و یا بحث را عوض نمایید.
موفق باشید.

پرسش:
در رابطه با صله رحم با بستگانی که با آن ها مشکل اعتقادی داریم چه باید کرد؟ آیا می توان قطع رحم نمود؟

پاسخ:
«يکي از شيعيان از امام صادق (عليه السلام) ‏پرسيد: « تَكُونُ لِيَ الْقَرَابَةُ عَلَى غَيْرِ أَمْرِي أَ لَهُمْ عَلَيَّ حَقٌّ قَالَ نَعَمْ حَقُّ الرَّحِمِ لَا يَقْطَعُهُ شَيْ‏ءٌ وَ إِذَا كَانُوا عَلَى أَمْرِكَ كَانَ لَهُمْ حَقَّانِ حَقُّ الرَّحِمِ وَ حَقُّ الْإِسْلَامِ (1) برخي خويشاوندانم ‏خط و تفکر ديگري دارند، غير از فکر و مرامي که من دارم. آيا آنان بر من حقي دارند؟ آن‌ حضرت فرمود: «آري، حق قرابت و خويشاوندي را چيزي قطع نمي‌کند. اگر با تو هم‌فکر و هم‌عقيده باشند که دو حق بر تو دارند: يکي حق خويشاوندي، دوم حق اسلام و مسلماني»

پی نوشت:
1.كلينى، محمد بن يعقوب‏، الكافي (ط- الإسلامية)، دار الكتب الإسلامية،تهران‏،ج2،ص157.

[=Traditional Arabic]

موضوع قفل شده است