جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مرگ با دانستن سرنوشت

نوشته
    279
    حضور
    5 روز 23 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    333

مرگ با دانستن سرنوشت

سلام.
    فرضا این درست باشد پرسیدن برای خلق شدن قبل از به دنیا آمدن غیرمنطقی است ، اما حالا به دنیا آمدن اتفاق افتاده است، چرا افرادی که در آینده شکست سنگین می خورند یا در شر می افتند یا شر ایجاد می کنند یا کلا شقاوتمند اند در کودکی یا نوجوانی نمی میرند تا گرفتار نشوند و زجر نکشند؟

این نمردن می تواند بهترین گزینه ی جبر و نقشی از پیش تعیین شده باشد که این افراد در راستای خواست خداوند برای اهدافی استفاده ابزاری شده اند ؟
    غم و درد دل مو بی حسابه ...
    خوشا به حالِ آنان که خون و خردمندی‌شان چنان درست در هم آمیخته که همچون نی‌لبکی در دستان سرنوشت نیستند تا هر وقت دلش خواست، آنان را به صدا درآورد.

2. صلوات

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    28,236
    حضور
    252 روز 11 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    51
    صلوات
    66057

با نام و یاد دوست

مرگ با دانستن سرنوشت

کارشناس بحث: استاد شعیب

4. صلوات

نوشته
    2,609
    حضور
    39 روز 5 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5276

با سلام خدمت شما دوست گرامی
    آفرینش مخلوقات مخصوصا انسانها توسط خدای تعالی هدفمند است و از آنجا که خدا حکیم است هیچگاه نقض غرض آفرینش خود نمی کند
    آفرینش انسان برای این است که انسان با اختیار خدا دادی اش و با توجه به دو راهنمای درونی و بیرونی (عقل و پیامبر) انتخابهای آگاهانه داشته و به تکامل برسد این هدف عام به گونه ای از سوی خدا طراحی شده است که حتی اگر کسی بر خلاف این خواست تکوینی وتشریعی خدا (خلق مختارانه انسان و ارسال شرایع و عقل) عمل کند به هیچ عنوان از سوی خدا سلب اختیار و حیات نمی شود چرا که اختیار داری انسان عین حکمت خدا و سلب آن از انسان خلاف حکمت الهی است و خدا هیچگاه خلاف حکمت خود انجام نمی دهد

6. صلوات ها 2

نوشته
    279
    حضور
    5 روز 23 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    333

سلام.
    اصلا با حرف شما که می گید با اختیار کارهامون رو انجام می دیم:
    ببینید این اختیار خدادادی که شما بیان می کنید برای یک عمل ، یک انتخاب ، اتفاق می افته دیگه ؟ درسته ؟ حالا من نوعی در فلان تاریخ انتخاب کردم نباید خلق می شدم ، در قلبم ، در عقلم، در وجودم ، به این نتیجه رسیدم من نعمت نیستی رو بر نعمت زندگی ترجیح می دهم ، این انتخاب هم خداوند از ابتدا می دانسته ، اما چی شده ، این انتخاب اختیاری ام خداوند فاکتور گرفته ، درسته ؟ یک دلیلی باید داشته باشه ، دلیلش این نیست که من مثلا باید در عالم باشم تا نقشی را ایفا کنم چون انتخاب های من که شما می گید اختیار داریم تاثیر داره و به وجود من نیازه دیگه درسته ؟ حالا چرا اون انتخاب نیست شدن انجام نشده ؟ اون انتخاب من که باید نیست بشم کجاست ؟ غیر مستقیم جبر داره انجام می شه . جبر حتما الزاما باید مستقیم باشه ؟
    چه نقدی بر این وجود داره که جبر غیرمستقیم توسط انسان ها بر علیه خودشان اتفاق می افته و خودشون فکر می کنند اختیار دارند ؟
    خوشا به حالِ آنان که خون و خردمندی‌شان چنان درست در هم آمیخته که همچون نی‌لبکی در دستان سرنوشت نیستند تا هر وقت دلش خواست، آنان را به صدا درآورد.

8. صلوات ها 3

نوشته
    2,609
    حضور
    39 روز 5 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5276

نقل قول نوشته اصلی توسط دلسوخته نمایش پست ها
    سلام.
    اصلا با حرف شما که می گید با اختیار کارهامون رو انجام می دیم:
    ببینید این اختیار خدادادی که شما بیان می کنید برای یک عمل ، یک انتخاب ، اتفاق می افته دیگه ؟ درسته ؟ حالا من نوعی در فلان تاریخ انتخاب کردم نباید خلق می شدم ، در قلبم ، در عقلم، در وجودم ، به این نتیجه رسیدم من نعمت نیستی رو بر نعمت زندگی ترجیح می دهم ، این انتخاب هم خداوند از ابتدا می دانسته ، اما چی شده ، این انتخاب اختیاری ام خداوند فاکتور گرفته ، درسته ؟ یک دلیلی باید داشته باشه ، دلیلش این نیست که من مثلا باید در عالم باشم تا نقشی را ایفا کنم چون انتخاب های من که شما می گید اختیار داریم تاثیر داره و به وجود من نیازه دیگه درسته ؟ حالا چرا اون انتخاب نیست شدن انجام نشده ؟ اون انتخاب من که باید نیست بشم کجاست ؟ غیر مستقیم جبر داره انجام می شه . جبر حتما الزاما باید مستقیم باشه ؟
    چه نقدی بر این وجود داره که جبر غیرمستقیم توسط انسان ها بر علیه خودشان اتفاق می افته و خودشون فکر می کنند اختیار دارند ؟
    با سلام
    در این که انسان ها اجبارا به این دنیا آمده اند و هیچ اختیاری در این زمینه نداشته اند کسی حرفی ندارد (همه بر این اتفاق نظر دارند) چرا که عملا انسانی نبوده که اختیار کند یا نکند. بلکه خدا هر آن موجودی را که امکان بود شدن را داشته و مانعی هم بر سر راه بود شدن او پدید نیامده به موجود کرده و نعمت وجود ار به او داده است و آنگاه که آن فرد انسانی که شرایط برای به وجود آمدن او فراهم بوده و مانعی هم نبوده به وجود آمد (خدا او را به وجود آورد) موجودی مختار خلق شد و از آن زمان که این اختیار او به فعلیت رسید (سن تمیز) این فرد شروع کرد به انجام اعمال اختیاری و ساختن آینده خود .
    پس این مقدار از جبر را ما قبول داریم و کسی منکر نیست . چرا که عملا امکان اعمال اختیار قبل از مخلوق شدن نیست.

ویرایش توسط شعیب : ۱۳۹۸/۰۱/۲۷ در ساعت ۱۴:۴۲

10. صلوات

نوشته
    279
    حضور
    5 روز 23 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    333

این اختیار طبق فرمایش شما بعد از تولد وجود داره ، فردی آرزوی مرگ و نیستی دارد ، به جبریون ایراداتی وارد می شود که علم خداوند با اختیار منافاتی ندارد کتاب ها نوشته شده ، باشه ، پس کسی که آرزوی نیستی کرده بعد خلق شدن ، آرزویش و درخواستش در علم خداوند جای داشته و خداوند خبر داشته و نیازی نبود قبل از خلقت اجازه گرفته شود.
    خداوند عاشق چشم و ابرو شقاوتمند نیست ، او وسیله است .

هیچ کس درک نمی کنه ، نه شما ، نه آیندگان ، هیچ وقت درک نمیشه ...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 13

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری