صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: زيبايي چهره زن را بر دینداری او برتری ندهيد

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,059
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448

  زيبايي چهره زن را بر دینداری او برتری ندهيد
  دقت در انتخاب همسر ، یك ضرورت است و مسامحه و بی‏توجهی ، پشیمانی را در پی خواهد داشت. اما برا ی خیلی ازجوانان این سئوالات پیش می آید که معیار های حقیقی برای انتخاب همسر از نگاه دین و شرع چیست و دین آسمانی ما بر چه ملاک هایی تاکید دارد. معیارها و خصوصیات زیر ، در گزینش همسر لازم است در نظر گرفته شوند:  الف) همسر دیندار انتخاب كنید ، زیرا دینداری دختر و پسر جوان، حفظ حریم عفت، حیا، نجابت و غیرت را در پی خواهد داشت. جوانی نزد پیامبر صلی الله علیه ‌و آله آمد و از وی درباره ی ازدواج رهنمود خواست. رسول خدا صلی الله علیه‌وآله فرمود: « آری، ازدواج ‏كن و بر تو باد كه همسری دیندار انتخاب نمایی».


  رسول خدا صلی الله علیه‌ و آله مؤمنان را هم‏شأن و همتای هم می‏دانست. زیرا در نگاه او ، بهترین شرافت، ایمان بود  پیامبر درباره گونه‏های انتخاب همسر توسط برخی از مردم، چنین بیان داشت: «برخی برای انتخاب همسر، به مال یا دین یا زیبایی یا به نسب او توجه دارند ، امّا بر شما باد كه با دینداران ازدواج کنید.»

  پیامبر، همسرگزینی بر محور ثروت یا زیبایی و منهای دینداری را نهی كرده، می‏فرماید: «هركه با زنی برای مالش ازدواج كند ، خداوند او را به مال وی واگذار خواهد كرد و هركه با او برای زیبایی‏اش ازدواج كند، در او چیزی كه خوشایند نیست، خواهد دید و هر كه با وی برای دینش ازدواج كند ، خداوند تمام این مزایا را برای او جمع خواهد كرد».


  ب) به اخلاق توجه كنید ، چون اخلاق، اساس و شیرازه ی پایداری و استحكام زندگی زناشویی است و بی‏شك، سوء اخلاق، بی‏احترامی و نامهربانی‏هایی را در پی داشته و فروغ محبت را خاموش خواهد ساخت. پیامبر می‏فرماید: «هرگاه برای دختر شما خواستگاری آمد كه دین و اخلاقش را می‏پسندید ، قبول كنید و گرنه در سطح جامعه، فتنه و فساد بسیار می‏گردد».


  ج) به دلیل تأثیرپذیری دختر و پسر از خانواده و محیط رشد ، اصالت خانوادگی تعیین‏كننده است. از این رو، در كلام پیامبر صلی الله علیه‌ و آله چنین آمده است: « با فلان گروه ازدواج كنید كه مردانشان عفت دارند ، پس زنانشان هم عفیف هستند ، و با آن گروه ازدواج نكنید كه مردانشان بی‏عفتی نموده‏اند ، زیرا زنانشان هم بی‏عفت شده‏اند».


  د) به همتایی (كُفْوِ همدیگر بودن) ، توجه كنید. این ویژگی، به نوعی لزوم هماهنگی، همگرایی، تناسب و سنخیت روحی، اخلاقی و جسمی میان دختر و پسر را توصیه می‏كند ، تا زندگی مشترك، استوارتر، پرثمرتر و لذّت‌بخش‏تر گردد. رسول خداصلی الله علیه ‌و آله می‏فرماید: « به همتایان خود ، زن بدهید و از همتایان همسر بگیرید».

  همتایی، گونه‏های مختلفی دارد ، مانند همتایی دینی، فرهنگی ، اخلاقی ، علمی، جسمی، زیبایی، سنی، مالی، خانوادگی ، اجتماعی ، روحی و روانی.


  هركه با زنی برای مال او ازدواج كند ، خداوند او را به مال وی واگذار خواهد كرد و هركه با او برای زیبایی‏اش ازدواج كند، در او چیزی كه خوشایند نیست، خواهد دید و هر كه با وی برای دینش ازدواج كند ، خداوند تمام این مزایا را برای او جمع خواهد كرد».


  رسول خدا صلی الله علیه‌ و آله مؤمنان را هم‏شأن و همتای هم می‏دانست. زیرا در نگاه او ، بهترین شرافت، ایمان بود و تناسب در آن، در نظر آن حضرت، جایگاه خاص خود را داشت و بر گونه‏های دیگر مقدم بود.

  ه) معیار زیبایی ، به عنوان یك امتیاز در شیرینی و صفای زندگی مؤثر است ؛ اما در اولویت‏بندی معیارها، در رتبه اول قرار ندارد ، زیرا رسول خدا صلی الله علیه‌وآله فرمود: « نباید حسن چهره زن را بر حسن دینداری او برتری داد».

  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 2. صلوات ها 11


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,747
  حضور
  46 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  41
  صلوات
  26859
  زيبايى روح و جسم


  زيبايي چهره زن را بر دینداری او برتری ندهيد


  اگر آدمى فقط همين چهره قابل حس و اندام ظاهرى بود، بسيارى از نظرها و موضعگيرى ها و انديشه ها عوض مى شود؛اما نه تنها اين ظاهر محسوس ‍ و قابل رؤ يت ، تمام حقيقت انسان ، نيست ، بلكه نما و نمونه و مرتبه اى است كه از حقيقت جاويد و ارزشمند او به نام ((روح )) جسم و روح در ارتباط با يكديگر و اثر پذير از هم باشند.

  اسلام در انتخاب همسر نه تنها به حس زيباخواهى بها داده است بلكه آن را جهت داده و هدايت كرده و زيبايى را در كنار امور ديگرى ، كه در ارتباط با زندگى مشترك است ، مطرح كرده است به عنوان نمونه ، رسول اكرم صلى الله عليه و آله در سخنى آسمانى مى فرمايد: هركس تصميم به ازدواج گرفت از موى آن زن بپرسد، همان طور كه از صورت او مى پرسد زيرا مو يكى از دو زيبايى زن است . در عين حال ، همان حضرت در گفتارى ديگر مى فرمايد: برترين زنان امت من ، زيباروترين زنانى هستند كه كمترين مهريه را دارند

  پيام اين كلام هدايت بخش ، آن است كه نه تنها زيبايى زن ، معيار افزايش ‍ مهريه نيست ، بلكه بر عكس ، فضيلت از ديدگاه پيامبر خدا صلى الله عليه و آله از آن زيبا چهرگانى است كه كمترين مهريه را دارند.

  پيامبر رحمت ، حضرت محمد صلى الله عليه و آله در روايتى ديگر مى فرمايد: با زن زيباى نازا ازدواج نكنيد، زيرا من در روز قيامت به (فزونى ) شما امت مباهات مى كنم

  در اين كلام نورانى به بعد ديگرى از مسؤ وليت زن كه توليد نسل و افزون ساختن جمعيت امت اسلام و تربيت اولاد است اشاره شده است مى توان دريافت كه از ديدگاه رسول خدا صلى الله عليه و آله ازدواج به انگيزه زيبايى منهاى توليد نسل ، مورد قبول نيست .


  به اين گفتار حضرت بنگريد:
  اى مردم ! از سبزه هاى با طراواتى كه در محيط متعفن زباله ها و آلودگيها رشد كرده اند دورى كنيد. پرسيده شد: اى رسول خدا! مقصود شما چيست ؟ پيامبر خدا صلى الله عليه و آله پاسخ دادند: زن زيبايى كه در محيط بد و ناسالم رشد كرده است


  به راستى كه زيباتر از اين نمى توان خطر زن زيبايى را كه رشد و پرورش او در فضاى نامطلوب بوده است به تصوير كشيد. چهره زيباى چنين زنى اگر چه همانند سبزه زارهاى با طراوت و گلزارهاى با صفا، سراسر جاذبه و كشش ‍ است ، اما افسوس كه نزديك شدن به چنين سبزه زارى نتيجه اى جز فرو رفتن در باتلاقهاى متعفنى كه محصول خصال زشت وناپسند است به بار نمى آيد.

  نفوذ آرامش در تمام زواياى زندگى و از بين رفتن تمامى زمينه هاى پيدايش ‍ و رشد اضطراب و ناآرامى ، نيازمند زيبايى جسم و روح و حاكميت خصال زيباى انسانى و اخلاقى است


  زيبايي چهره زن را بر دینداری او برتری ندهيد


 4. صلوات ها 8


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  228
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1275  سلام
  اول یه حدیث بسیار زیبا از پیامبر اکرم(ص):
  (( زنى را به خاطر زيبايى اش تزويج نكنيد، زيرا شايد زيبايى او باعث هلاكت او
  شود، و به خاطر مالش تزويج نكنيد كه شايد باعث سركشى او گردد، بلكه
  زن را به خاطر دينش به همسرى بگيريد))

  دوستان قیافه در ازدواج امر بسیار مهمی است هر کس از روی ترحم
  کسی را انتخاب کند ویا درحالی طرف رو انتخاب کنه که چهره اش به
  دلش ننشسته شک نکنید پشیمون میشه.
  وسواس بودن در قیافه اصلا درست نیست!این که دنبال چهره خیلی زیبا
  باشیم درست نیست اما چهره باید به دل بشینه...البته بگم لازم نیست
  حتما کسی خوشکل باشه تا به دل بشینه سلیقه ها متفاوته شاید فردی
  به چشم یکی زیبا باشه و به چشم فرد دیگه نباشه...
  به طور کلی خیلی مهمه طرف باید به دل ادم بشینه...دنبال این باشید
  نه زیبایی مطلق...قیافه با یه لیوان ابجوش نابود میشه ..دنبال چیز به این
  فنا شدنی نباشید اخلاق و ایمان و درک و فهم به زن و مرد زیبایی میده..
  ویرایش توسط لبیک یا حسین : ۱۳۸۹/۰۴/۳۱ در ساعت ۱۹:۱۳

 6. صلوات ها 8


 7. #4

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  سخن حق - مطالعه-نوشتن
  نوشته
  887
  حضور
  23 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6213  سلام
  اگر ازدواج با زنی باعث جذب او به دین اسلام یا زمینه ی نزدیکی بین دو فامیل و رفع کدورت ها را فراهم کند چه؟
  همانطور که برخی ازدواج های پیامبر مصلحتی بود.

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  42
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  124  نقل قول نوشته اصلی توسط قضاوت نمایش پست ها
  سلام
  اگر ازدواج با زنی باعث جذب او به دین اسلام یا زمینه ی نزدیکی بین دو فامیل و رفع کدورت ها را فراهم کند چه؟
  همانطور که برخی ازدواج های پیامبر مصلحتی بود.
  منظورتان این است که مسلمان شود؟ همه زنان پیامبر از قبل مسلمان بودند.

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  سخن حق - مطالعه-نوشتن
  نوشته
  887
  حضور
  23 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6213  نقل قول نوشته اصلی توسط al-taïr نمایش پست ها
  منظورتان این است که مسلمان شود؟ همه زنان پیامبر از قبل مسلمان بودند.
  سلام
  سئوال بنده دوخط هستش جنابعالی فقط نیم خط اولش رو مطالعه فرمودید.
  اینکه زنان پیامبر مسلمان بودند رو که همه می دانند.

  یا حق

 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  556
  حضور
  2 روز 9 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3914  به نام خالق بی منتها
  سلام
  یه نکته به ذهنم رسید حالا چرا با ازدواج با زیبارویان می خواهین اونها رو فقط به اسلام نزدیک کنین یا رفع کدورت .می تونین اونهایی رو که زیبا نیستن رو با این کار به اسلام نزدیک نکنین یا همون موارد!(بنده منظورم اینجا به شخص خاصی نیست بطور کلی عرض کردم فرضی هست که خیلی ها مطرح می کنن)
  اینجا بحث تقدم ایمان بر ظاهر هست از اونجا که گرایش به زیبایی ذاتی هست گاهی مانع تصمیم صحیح و در نظر گرفتن اولویت ها می شه توجه به این امر تو این تاپیک تاکید شده
  اینکه یه موقع اینطورنشه که انسان اول دل در گرو محبت زیبا رویی بده بعد از لحاظ سایر ملاک ها بگه تغییرش می دم چه بسا که این زندگی ها شیرین نخواهد بود و من نمونه این رو زیاد دیدم و خانم هم احساس می کنه داره به فکر و عقیده و شعورش توهین می شه این یه واقعیت هست واقا هم در این میان دلیل اصلیش زیبایی بوده و تغییر و مومن کردن توجیه هست برای رسیدن به همین کمال ظاهری
  اما اگر کسی اینقدر انسان خاصی هست که از خودش و صبر و سعه صدر و توانایی خودش در تغییر طرف مقابل و حتی سازگاری در صورتی که تغییر مطلوب حاصل نشه مطمئنه و می دونه که ایمان خودش دچار تزلزل نخواهد شد و تا حدودی در مورد فرزندانش ریسک می کنه می تونه این کار رو با اگاهی دو طرفه انجام بده اما گمان نمی کنم نسخه قابل تجویزی باشه (البته اینجا پتانسیل و نزدیکی ارا دو نفر خیلی مهمه گاهی تفاوت از زمین تا ثریاست که نتیجه خوشی نداره عموما بخدا نمونه اون رو زیاد دیدم!!!! اگه کسی بخواد بر صراط خودش بمونه تفاوتها باعث عذابه طرفبن هست عذاب!)
  برای اصلاح در فامیل هم اول دو طرف انقدر رشته محبت درست و محکمی رو بنا کرده باشند تا بتونن رشته پیوند در فامیل هم بشن و لزوم این هم تناسب و هم کفو بودن و انتخاب صحیح هست نه تنها در نظر گرفتن یک ملاک

  تشکر
  ویرایش توسط بی دل : ۱۳۸۹/۰۵/۰۷ در ساعت ۲۱:۰۲
  ولایه علی بن ابیطالب حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی 14. صلوات ها 4


 15. #8

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  علوم قرآن وحدیث
  نوشته
  168
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  733

  مطلب
  الان که زن زشت وجود ندارد اینقدر لوازم آرایشی وبهداشتی آمده که می شود زن را زیبا کرد
  اما در مورد موردی که گفته شد باید ملاک های ازدواج را داشته باشد جون ممکن است زنی را برای رفع کدورت بگیرد اما نتواند با او کنار بیایید به نظر می رسد اگر زن مورد نظر تمام ملاک را داشته باشد وانسان به خودش اعتماد داشته باشد که می تواند وظیفه اش را انجام بدعد ازدواج مورد نظر بی اشکال می باشد
  عشقت رسد به فرياد ازخود به سان حافظ قرآن زبر بخواني در چارده روايت

 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  سخن حق - مطالعه-نوشتن
  نوشته
  887
  حضور
  23 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6213  سلام
  دوستان بفرمایند که آیا انگیزه ی برخی از ازدواج های پیامبر (ص) نزدیکی قبیله ها و رفع کدورت بین آنها و تقویت اسلام بود یا نه ؟
  اگر این چنین بوده چگونه به جوانان امروزی چنین حقی نمی دهید که از مشی پیامبر (ص) پیروی کنند.و اقدام به اینگونه ازدواج ها کنند

 18. صلوات ها 5


 19. #10

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25055  نقل قول نوشته اصلی توسط قضاوت نمایش پست ها
  آیا انگیزه ی برخی از ازدواج های پیامبر (ص) نزدیکی قبیله ها و رفع کدورت بین آنها و تقویت اسلام بود یا نه ؟

  با سلام


  خب بزرگوار

  نقل قول نوشته اصلی توسط قضاوت نمایش پست ها
  چگونه به جوانان امروزی چنین حقی نمی دهید که از مشی پیامبر (ص) پیروی کنند.و اقدام به اینگونه ازدواج ها کنند


  يعني جوانان براي تحكيم وحدت قومي قبيله ي ازدواج كنند

  اگر شما قوم و قبيله اي را سراغ دريد كه روابط تيره و تاري دارند و هم زمان دختر وپسري را مي شناسيد كه مي توانند با ازدواج خود اين كدورت ها را رفع كنند

  بسم الله

  بزرگواراين كه عملي مفيد به حال افراد و جامعه است يك بحث است
  و اين كه اين عمل را مردم انجام مي دهند يا نه حرفي ديگر
  و اين كه ما اين عمل را فرهنك سازي كينم بحثي ديكر
  و اين كه مباني تئوريك ان را در اين مباحث مطرح كنيم مطلبي ديگر

  فعلا در اين بحث صورت اخر ان را مي توانيم بحث كنيم

  ولي اين كه فرموديد به جوانان چنين حقي داده نمي شود منظورتان را متوجه نشدم
  چه كسي چنين حقي به جوانان نمي دهد؟؟؟ 20. صلوات ها 10


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 10
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۱۱/۲۱, ۱۶:۴۲
 2. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۱۰/۰۲, ۰۳:۳۰
 3. انگار توفيق طلبه شدن را ندارم (لطفا راهنمايي كنيد)
  توسط بنده ی خدا در انجمن موفقیت و موانع
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۲/۱۵, ۱۳:۴۱
 4. مصاحبه هايي ناب درباره شيخ رجب علي خياط ره
  توسط گمنام در انجمن تاریخچه عرفان
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۱/۱۷, ۱۸:۵۲
 5. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۰/۰۴, ۲۲:۲۵

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود