صفحه 3 از 6 نخست 12345 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: زجر کشیدن در دنیا

نوشته
    280
    حضور
    6 روز 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    335

نقل قول نوشته اصلی توسط عامل نمایش پست ها

اگر پیامبر یا امامی دیگران را به خدا هدایت کند، در حقیقت دارد سودی به همان دیگران می رساند و البته خودش نیز در این هدایت سود می برد. به عنوان مثال اگر شما دست کسی را از تاریکی بگیرید و به روشنی خورشید هدایت کنید تا گرم شود و اجسام اطراف خود را ببیند، این سود به چه کسی می رسد؟ به خورشید؟!!! یا به همان شخص باقی مانده در تاریکی؟

اصلا اگر خدا سودی از این هدایت دیگران به سمت خود ببرد، نشان از نعوذ بالله فقر و نیاز اوست و این اوصاف با وجوب وجود او نمی سازد و محال است.
    جوابی دارم ترجیح می دهم سکوت کنم
    ( حالا شما از این حرف من استفاده نکنید اختیار را ثابت کنید )
    غم و درد دل مو بی حسابه ...
    خوشا به حالِ آنان که خون و خردمندی‌شان چنان درست در هم آمیخته که همچون نی‌لبکی در دستان سرنوشت نیستند تا هر وقت دلش خواست، آنان را به صدا درآورد.

2. صلوات

نوشته
    280
    حضور
    6 روز 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    335

اینکه شما کار خوبی کنید و در قبال آنهم خدا برای شما کاری انجام دهد، به معنای داشتن ژن خوب است؟!!!
    با این نظر شما علم ژنتیک را دچار چالش می کنید

اگر در این گرفتاری خودش نقشی نداشته باشد، تکلیفی هم ندارد و خدا به همان اندازه که به او امکانات داده، عمل می خواهد. به همین دلیل اگر متوجه اشتباه خود شود نیز راه برگشت او خیلی آسان تر است تا کسی که عمدا و از روی علم مرتکب گناه شده است.
    در هر حال از نظر دین انسان بن بست و نابودی ندارد، حتی در آخرین لحظات عمر هم ممکن است کسی نجات پیدا کند، البته در صورتی که خودش اراده کند. امثال جناب حر بن یزید ریاحی کم نداشتیم؛ رسول ترک، علی گندآبی و دیگران...

تساوی شرایط انسان ها در کل عالم با توجه به تزاحم عالم ماده ممکن نیست، مثلا بر اساس اختیار، انسان های متفاوتی از نظر ایمان و عمل در کل عالم وجود دارد و همین انسان ها ازدواج می کنند و دارای فرزند می شوند، بالاخره این فرزند از پدر و مادر خود برخی اوصاف را به ارث می برد و در شرایط آنها رشد می کند. مگر اینکه بگوییم باید پدر و مادر ها همه خوب یا بد باشند، در این صورت که ما خود، اختیار را ساقط کردیم!
    اما با وجود شرایط متفاوت، طبیعی است که انسان ها از نظر سرمایه اولیه با هم متفاوت باشند، برخی در محیط خوب و برخی در محیط بد رشد و نمو کنند. پس از نظر تکوینی و با توجه به تزاحم عالم ممکن نیست همه با یک سرمایه مشخص وارد این دنیا شوند. در مرحله بعد دو راه پیش روست:
    اول اینکه خدا با آنها به طور مساوی برخورد کند و از همه به یک نحو بازخواست کند و به عبارت دیگر مساوات را برقرار کند.
    دوم اینکه از هر کسی به اندازه ای که داده، بازخواست کند و عدالت را رعایت کند.
    بنابراین با توجه به اینکه نمی شد از اول همه یکسان باشند، خدا راه دوم را که همان عدالت است برگزیده و به همین دلیل بین گناه عالم و جاهل فرق بسیاری است.
    ما کی باشیم علم ژنتیک رو به چالش بکشیم فعلا که ژنتیک ما رو به چالش کشیده

دیگه اینجا هم مثل دنیا و قوانینس شرط و شروط و تبصره بیان کردید که ! دیگه دل آدم به چی خوش باشه واقعا اگر فلان اگر فلان و ...

من نمی دونم تعریف شما از بن بست چیه ؟ ولی به بن بست اعتقاد دارم چون ما که نباید علم خداوند رو جهل کنیم.

تساوی معنی نداره دیگه ، بهتر از این به بعد بریم به دونده ها تو مسابقه بگیم من اصلا حال می کنم اینجوری چینش انجام‌بدم دونده ۱ اول خط دونده ۲ دو متر جلوتر دونده ۳ چهار متر جلوتر ... دونده ی آخر هم قشنگ بچسب به خط پایان ، چون اگه من شماها رو مساوی رو خط شروع بذارم بهتون ظلم کردم و اختیارتون رو ساقط کردم
    ویرایش توسط دلسوخته : ۱۳۹۷/۱۲/۲۸ در ساعت ۰۰:۰۷
    خوشا به حالِ آنان که خون و خردمندی‌شان چنان درست در هم آمیخته که همچون نی‌لبکی در دستان سرنوشت نیستند تا هر وقت دلش خواست، آنان را به صدا درآورد.

4. صلوات

علاقه
    حب الحسین(ع)
    نوشته
    1,959
    حضور
    46 روز 15 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    9
    صلوات
    5562

سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط دلسوخته نمایش پست ها
    پس خداوند این علم هم داشت که مثلا من نیستی رو در فلان تاریخ انتخاب کردم اما الان خیلی وقته به دنیا اومدم
    اين بحث رو در يك تاپيك مستقل كلي بحث كرديم اگر خاطر شما باشه...
    ولي از اول گارد قبول نكردن داشته باشه هر جوابي هم دريافت كنه، نديده و نشنيده مي گيره به اين دليل كه:
    نمی خواهم جوابشان را بدانم
    خب اگر طالب جواب نيستيد، پس چرا بحث مي كنيد؟!

طینت ها ، طینت ها ، طینت ها
    دوست عزيز
    طينت همان داشته هاي اوليه انسان، استعدادها و ظرفیت های اوست و اين لازمه دنياي مادي است كه افراد در شرايط ناهمگون باشند.
    عدالت و ظلم از اينجا شروع مي شود كه خالق چطور مي خواهد با عملكرد افراد مختلف در شرايط مختلف برخورد كند. اگر از كسي كه با طينت بد و محيط ناجور بوده به اندازه ايكه داده است، بخواهد، آيا اين ظلم است؟ لطفا به اين سوال پاسخ بديد.

دوم اينكه آيا مي شد دنيايي مادي و همراه تزاحم داشته باشيم و همه انسان ها با يك شرايط همسان وارد اين دنيا شوند؟ اين سوال هم با توجه به شرايط عادي عالم مادي لطفا پاسخ بديد تا به نتيجه برسيم البته اگر در اين زمينه دنبال جواب هستيد... اگر هم دنبال جواب نيستيد كه لطفا وقت ما و خودتون رو تلف نكنيد.

ویرایش توسط عامل : ۱۳۹۸/۰۱/۲۴ در ساعت ۱۱:۰۷

6. صلوات

علاقه
    حب الحسین(ع)
    نوشته
    1,959
    حضور
    46 روز 15 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    9
    صلوات
    5562

من نمی دونم تعریف شما از بن بست چیه ؟ ولی به بن بست اعتقاد دارم چون ما که نباید علم خداوند رو جهل کنیم.
    با توجه به توبه كه خداوند براي انسان هاي خطاكار قرار داده است، انسان تا آخر عمر هم بي چاره نخواهد شد و هميشه راه برگشت باز است تا جايي كه انسان توبه كار انگار دوباره متولد شده و گناهان او را خدا به حسنات تبديل مي كند. اين راه اميدي است كه خدا براي انسان مشخص كرده است و در مقابل اين راه هم راه ياس و نااميدي است كه شيطان براي انسان ترسيم كرده و انتخاب هركدام از اين دو راه با انسان است.

حالا ارتباط اعتقاد شما به بن بست با جهل شدن علم خدا چيه؟ من متوجه نشدم!

بهتر از این به بعد بریم به دونده ها تو مسابقه بگیم
    دوست عزيز
    خلقت تكويني كجا مسابقه كاملا اعتباري كجا؟!
    شما چي رو با چي مقايسه مي كنيد؟ آيا شرايط اين دو يكي است؟

بر فرض شما اگر كسي مسابقه اي بين طيف هاي مختلف مانند بچه، بزرگسال و سالخوره ترتيب بدهد، بايد براي هر كسي شرايط خود را ملاك قرار بدهد. مثلا براي بچه پيمودن 5 كيلو متر بر ساعت، براي بزرگسال 10 كيلومتر و براي سالخورده 3 كيلو متر را لحاظ كند. در اين صورت زود رسيدن بزرگسال لزوما به معناي پيروزي او نيست و بايد با ملاك خودش سنجيده شود. اين مثال را بهتر مي توان با خلقت تكويني تطبيق داد...

نوشته
    280
    حضور
    6 روز 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    335

سلام

ولي از اول گارد قبول نكردن داشته باشه هر جوابي هم دريافت كنه، نديده و نشنيده مي گيره به اين دليل كه:

سلام . چون جوابتون مشخص است و اختیار را بیان می کنید. در ضمن آن تاپیک هم من درخواست کردم ببندید چون برام مهم بود و وقت هم نداشتم و جمله بندی هم برام مهمدبود تا بتونم منظورم برسونم. به هر حال ...

نوشته
    280
    حضور
    6 روز 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    335

سلام

دوست عزيز
    طينت همان داشته هاي اوليه انسان است كه بر اساس ژنتيك و محيط والدين و ديگر عوامل شكل مي گيرد و اين لازمه دنياي مادي است كه افراد در شرايط ناهمگون باشند.
    عدالت و ظلم از اينجا شروع مي شود كه خالق چطور مي خواهد با عملكرد افراد مختلف در شرايط مختلف برخورد كند. اگر از كسي كه با طينت بد و محيط ناجور بوده به اندازه ايكه داده است، بخواهد، آيا اين ظلم است؟ لطفا به اين سوال پاسخ بديد.

دوم اينكه آيا مي شد دنيايي مادي و همراه تزاحم داشته باشيم و همه انسان ها با يك شرايط همسان وارد اين دنيا شوند؟ اين سوال هم با توجه به شرايط عادي عالم مادي لطفا پاسخ بديد تا به نتيجه برسيم البته اگر در اين زمينه دنبال جواب هستيد... اگر هم دنبال جواب نيستيد كه لطفا وقت ما و خودتون رو تلف نكنيد.

من کاری دیگه به ظلم و عدالت ندارم.
    این تزاحم که دربارش حرف می زنید و می خواهید عدالت ازش بیرون قربانی می گیرد و خواهد گرفت مثلا یک کودک در کودکی شر گریبانش را می گیرد و آیندش نابود می شود و ... و اینکه خداوند نسبت به این موارد آگاه است و نسبت به قربانی ها آگاه هست.
    اینکه محیط و اصلا ژنتیک که حرفش را می زنید ( من طینت را متفاوت با ژنتیک می دانم همانطور که طینت با فطرت و شاکله فرق دارد ) دست کودک نبوده ، حاصل لذت و خودخواهی افرادی دیگر است و شقاوتمند هم باشد کک کسی نمی گزد. زور حرف اول را می زند.
    البته جوابی جز بیان اختیار ندارید.

نوشته
    280
    حضور
    6 روز 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    335

با توجه به توبه كه خداوند براي انسان هاي خطاكار قرار داده است، انسان تا آخر عمر هم بي چاره نخواهد شد و هميشه راه برگشت باز است تا جايي كه انسان توبه كار انگار دوباره متولد شده و گناهان او را خدا به حسنات تبديل مي كند. اين راه اميدي است كه خدا براي انسان مشخص كرده است و در مقابل اين راه هم راه ياس و نااميدي است كه شيطان براي انسان ترسيم كرده و انتخاب هركدام از اين دو راه با انسان است.

نظری درباره توبه ندارم چون قبول شدن و نشدنش در دست خداست نه من.
    منظور من از بن بست و جهل نشدن اینست که مثلا فکر کنم طینت فردی جوری است که باید آن فرد در راستای اون طینت زندگی کند حالا اگر کودکی گرفتار شر شد و داد و فغان کرد که من چرا اینجوری شدم شاید ریشه در طینتش و لوح محفوظ دارد که نباید این مورد نقض شود و باید خمیر مایه سرنوشت موجود در لوح محفوظ فراهم شود .
    و این شاید دلیل پیدا نبودن فرشتگان نگهبان و محافظت نکردن خداوند برای برخی را مد نظر داشته باشد.

نوشته
    280
    حضور
    6 روز 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    335

دوست عزيز
    خلقت تكويني كجا مسابقه كاملا اعتباري كجا؟!
    شما چي رو با چي مقايسه مي كنيد؟ آيا شرايط اين دو يكي است؟

بر فرض شما اگر كسي مسابقه اي بين طيف هاي مختلف مانند بچه، بزرگسال و سالخوره ترتيب بدهد، بايد براي هر كسي شرايط خود را ملاك قرار بدهد. مثلا براي بچه پيمودن 5 كيلو متر بر ساعت، براي بزرگسال 10 كيلومتر و براي سالخورده 3 كيلو متر را لحاظ كند. در اين صورت زود رسيدن بزرگسال لزوما به معناي پيروزي او نيست و بايد با ملاك خودش سنجيده شود. اين مثال را بهتر مي توان با خلقت تكويني تطبيق داد...
    در کنار آن خلقت تکوینی آگاهی خداوند از بدبختی و شقاوت و تفاوت ها هم وجود دارد.

من چی رو با چی مقایسه می کنم ؟ مگر مسابقه ی خیر و شر برقرار نیست که به قول شما اختیارداران سعید و شقی را مشخص کنند؟

بله در مثالی که برای مسابقه زدید همه اینکارو می کنند اما در بین مثلا کودکان خط شروع مساوی است نه متفاوت .

12. صلوات

علاقه
    تفکر،مطالعه و قرّة عینی فی الصلوة
    نوشته
    5,402
    حضور
    143 روز 6 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    22532

باسمه الودود

سلام علیکم

سلام خدمت شما جور دیگه ای هم میشه دید :
    حالا رضایت و معنویت به کنار ، کلا با جبر هم طرف تسلیم می شه چون اگه نشه چیکار می تونه بکنه ؟ چیکار ؟
    تسلیم از سر اضطرار،تسلیم مشکلات شدن است در این حالت مشکلات بر شما سوارند و احساس شما حس یاس و نا امیدی است

اما وقتی تسلیم خواست خدا باشید و در عین توکل سعی در رفع مشکلات هم داشته باشید این شما هستید که بر مشکلات سوارید

از آنها نردبانی برای ترقی مادی و معنوی می سازید و احساستان،حس رضایت،امید،تواضع در برابر حق و عشق به او و استعانت از اوست.

الهی هب لی کمال الانقطاع الیک

و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیک

14. صلوات ها 2

علاقه
    حب الحسین(ع)
    نوشته
    1,959
    حضور
    46 روز 15 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    9
    صلوات
    5562

سلام
    این تزاحم که دربارش حرف می زنید و می خواهید عدالت ازش بیرون قربانی می گیرد و خواهد گرفت مثلا یک کودک در کودکی شر گریبانش را می گیرد و آیندش نابود می شود و ... و اینکه خداوند نسبت به این موارد آگاه است و نسبت به قربانی ها آگاه هست.
    اختيار بخشي از پاسخ است، نه تمام پاسخ. لطفا دقت فرماييد...
    در اين بحث ما چند مطلب داريم:
    1. عالم مادي تزاحمي دارد كه اگر خدا بخواهد شرايط همه را يكسان كند، بايد در تمام امور معجزه داشته باشيم و اين چيزي جز از بين بردن قوانين اين عالم نيست.
    2. حالا كه شرايط ناهمسان است، بايد قضاوت هم ناهمسان باشد و اين باعث برقراري عدالت است.
    3. خداوند به شرايط مختلف افراد علم پيشين دارد و اين علم اجباري ايجاد نمي كند. همانطور كه دانستن شما نسبت به مرگ شخصي كه از برج ميلاد افتاده، او را مجبور به مرگ نمي كند!

با توجه به مطالب بالا، خداوند سعي هر فردي را با ضريبي كه خود او دارد، محاسبه مي كند. اگر در خانواده اي با امكانات كم بود، عمل او با ضريب بالاتر و اگر در خانواده اي با امكانات زياد براي رشد و عمل بود، با ضريب كمتر.

حالا اگر با توجه به شرايط بالا و در نظر گرفتن تزاحم در اين عالم و از بين نرفتن قوانين عالم ماده، شما يك روش بهتري ارائه فرماييد... اگر روش بالا را ناعادلانه مي دانيد، يك روش معقول و منصفانه ارائه دهيد.

صفحه 3 از 6 نخست 12345 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۸/۰۱/۳۰, ۱۵:۰۶ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری