جمع بندی راهکار برای عصبانی نشدن

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راهکار برای عصبانی نشدن

سلام
چیکار کنم برای عصبانی نشدن آنی....کمتر از یک آن
فلج کرده زندگیمو
نسبت به چیزای خیلی کوچیک عصبانی میشم....اگه مثلا کسی بهم بگه ی چایی بده
البته می دونم ....عاملش خودمم...خیلی آدم پست خودخواهی بودم
هر صفت بدی تو من بود...از مردم متنفر بودم از مامان و بابام حتی
الان نیستم ....دیگه می فهمم مردمم آدمن....و شرمندم
توروخدا کمکم کنین
من یک دنیا مشکلات دیگه هم دارم
ک اصلا حوصله ی نوشتنشو ندارم
افسردگی،تنبلی،....

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد صابر

[TD][/TD]

با سلام و سپاس از همراهی شما پرسشگر محترم، امیدواریم راهنمای خوبی برایتان باشیم.@};-

در سؤال خود بیان نفرمودید که علت اصلی خشم شما چیست و آیا در زمان گذشته حادثه یا اتفاقی رخ داده که شما را عصبی نموده باشد و از این بابت دچار خشم زیاد شوید؟ آیا همیشه عصبی مزاج بوده اید یا فقط این مدن این طور شده اید؟ مگر اعضای خانواده با شما چگونه رفتاری دارند که شما را ناخشنود نموده اند؟

همه ی این سؤال ها نیاز به پاسخ هایی دارد که ما را در پاسخگویی بهتر یاری می نماید.
در ادامه در مورد کنترل خشم و عصبانیت راهکارهایی را تقدیم می نماییم زیرا ضروری ترین کار فعلا در اختیار گرفتن این احساس است. سپس در پست های بعدی از شما می خواهیم در مورد احساستان توضیحات بیشتری ارائه نماید.

عصبانيت، جلوه خشم و غضب است و غضب در واقع يك حالت نفسانى و درونى است كه آدمى را وادار به رفتارى پرخاشگرانه وغلبه و انتقام نسبت به ديگرى مى‏كند. البته اصل «قوه غضب» در حفظ و بقاى انسان نقش به سزايى ايفا مى‏كند؛ اما اين قوه نيز مانند ساير قواى نفسانى بايد كنترل و در جهت صحيح از آن استفاده شود و از افراط و تفريط نسبت به آن اجتناب گردد؛ زيرا افراط در آن موجب ناكارآمدى فكر و عقل مى‏شود و خطرات و خسارات جبران ناپذيرى را در پى دارد. تفريط در آن نيز موجب جبن و خوارى مى‏ شود و از پيامدهاى بد آن بى‏غيرتى و بى‏ تفاوتى نسبت به مسئوليت‏ هاى فردى و اجتماعى است.

توصيه هايي در راستای کنترل خشم
1. مطمئن باشيد كه مى‏ توانيد روحيه خود را تغيير دهيد؛ ولى براى نتيجه‏ گيرى شتاب نكنيد. بينديشيد كه بايد مدتى طولانى، رفتارهاى خود را به دقت كنترل كنيد و اگر چنين كرديد، پس از آن حتماً دگرگونى رفتارى خواهيد داشت.

2. از حساسيت بيش از حد در هر زمينه بپرهيزيد.

3. در هر مسئله‏ اى، ابتدا از ديگران انتظار بدترين برخورد را داشته باشيد و خود را براى تحمل آن آماده كنيد. اين نكته باعث مى‏ شود، برخوردهاى خوب بيش از انتظار، در شما ايجاد خشنودى كند. اگر هميشه انتظار برخورد خوب داشته باشيد، چه بسا نتيجه عكس خواهيد گرفت.

4. در تصميم‏ گيرى ‏ها، با افراد عاقل و پخته مشورت كنيد و از اقدامات عجولانه و مطالعه نشده بپرهيزيد.

5. با افراد خوش خلق و غير عصبى معاشرت كنيد.

6. از موقعيت ‏هايى كه زمينه تندخويى در آن فراوان است، اجتناب كنيد و در موقعيت‏ هايى حضور يابيد كه رفتار پرخاشگرانه در آنجا ديده نمى‏شود و از شرايطى كه شما را به رفتارهاى تند دعوت مى‏ كند، دورى گزينيد.

7. قبل از هر عملى، در مورد پيامد آن بينديشيد و آن گاه اقدام كنيد. با تمرين به اين راهکار در تمام امور، اندك اندك كنترل خويش را بر تمام رفتارها توسعه بخشيد.

8. حتما برنامه ی ورزشی به صورت منظم را به برنامه های خود اضافه نمایید.

9. سطح شناخت خود را با مطالعه و تفكّر از زشتى، ناپسندى و جبران اعمال پرخاشگرانه بالا ببريد. روايات، آيات و داستان‏ هايى را در اين زمينه، مطالعه و در مورد آنها فكر كنيد. در برخى از موارد، به آثار بد رفتار تند خود، توجه و زشتى آن را در ذهن مرور كنيد تا به يك حالت خود هشدارى از درون دست يابيد. همچنين آثار فردى و اجتماعى و پيامدهاى حيثيتى آن عمل زشت را در ذهن خود، حاضر و به زشتى آن توجه كنيد تا از درون از آن عمل متنفّر شويد.

10. از خواندن قرآن به مقدار زياد و در نوبت ‏هاى متعدد در روز غفلت نورزيد. قرآن تأثير زيادى در رسيدن به حالت سكينه و آرامش درونى دارد. عبادت ‏هاى خود، مانند نماز را در اول وقت و با حضور قلب كامل به جا آوريد كه تأثير بزرگى در رسيدن به اطمينان خاطر دارد و آدمى را از درون به آرامش مى‏ رساند.

11. بعد از استحمام و به هنگام خروج از حمام، دو پاى خود را تا قوزك، با آب سرد بشوييد.

12. از تفريحات سالم، آرامش‏ بخش و تقويت كننده اراده - مانند كوهنوردى، شنا، دو پياده‏ روى و گردش در طبيعت و... استفاده كنيد.

در پایان توصیه می کنیم اگر راهکارهای فوق پس از انجام مفید واقع نشد حتما به پزشک اعصاب نیز مراجعه نمایید و خودتان را چکاپ کنید تا مشخص شود مشکل جسمی نداشته باشید.

موفق باشید.

این مشکلاتی که شما گفتین اگه خودتون نخواین یا اراده نکنید اگه ما این جا 100 صفحه هم واسه شما راهکار بدیم مشکلتون حل نمیشه. اینجا بحث اراده شما مطرحه.یکم باید سختی بکشید خودتونو کنترل کنید باید زورتون به خودتون برسه.در ضمن شما غلبه شدید سودا و غلبه صفرا دارید. حتما برای اصلاج مزاجتون پیش یک متخصص طب سنتی برید.چجوری زندگی می کنید شما؟ تنبلی و افسردگی دنیایی از مشکلاته واسه خودش.

[="Tahoma"][="Blue"]

دنیا به آخر رسیده;1014948 نوشت:
مثلا کسی بهم بگه ی چایی بده

مادر یک بنده خدایی داشت پیش من صحبت میکرد از دخترش.
میگفت دخترم هیچ کاری تو خونه انجام نمیده و بهش میگم "پس تو کجای زندگی ما هستی؟"
این جمله به نظرم خیلی کلیدی هست..

ما واقعا کجای زندگی پدر و مادر هستیم؟
کجای زندگی رو قراره بگیریم؟[/]

دنیا به آخر رسیده;1014948 نوشت:
سلام
چیکار کنم برای عصبانی نشدن آنی....کمتر از یک آن
فلج کرده زندگیمو
نسبت به چیزای خیلی کوچیک عصبانی میشم....اگه مثلا کسی بهم بگه ی چایی بده

بسم الله الرحمن الرحیم

ما با افراد متنوعی ممکن هست هست سرکار و برخورد داشته باشیم

منظور از افراد متنوع از نزدیک ترین افراد (پدر و مادر ) گرفته تا بقال سرکوچه و متصدی بانک و . . .

این افراد متنوع بر اساس نوع نگرش و شخصیت و علایق و سلایقی که دارند => حرف میزنند ، اظهارنظر می کنند

× ما باید تفاوت ها را بپذیریم و به دیگران احترام بزاریم
× هیچ کس کامل نیست و ما هم کم و کاستی هایی داریم

بر این اساس کسی ممکن هست :

چای پر رنگ دوس داشته باشد
یکی چای کمرنگ دوس داشته باشد
عمو چای لب سوز دوس داشته باشد
خاله چای هیزم تازه دم دوس داشته باشد
دایی چایی میل نداشته باشد

و

وقتی کسی می گوید چایی که شما دم کرده اید بد هست ( برای مثال بنده از خود مثال شما استفاده میکنم )

دو حالت دارد :

چای را واقعا بد دم کرده ام :

یک لبخند میزنم و می گویم بله همین طور هست و عذر خواهی میکنم با عجله بود

چای را خوب دم کرده ام :

با لبخند میپرسم عمو چای عیبش کجاست ؟

ممکن هست بگوید دخترم چای کمرنگ هست!

با لبخند پاسخ خواهم داد بله این سلیقه ی شماست و ان شالله دفعه بعد چای مورد علاقه ی شما را دم خواهم کرد .

توجه دارید :

وقتی با ارامش ذهن میتوان پیچیده ترین مسائل را حل کرد چرا برای ساده ترین مسائل عصبانی شویم و هم موجب عذاب خود و نزدیکان باشیم؟

بنام خداوند مهربان

سلام و عرض احترام

در کنار فرمایشات کارشناس محترم و کاربران بزرگوار،

اینکه الان نمی تونید خودتون رو تغییر بدید حق دارید چون تا الان بر حسب عادات رفتار می کنید ترک عادت سخته و برای راه افتادن نیاز به تمرکز و تمرین دارد و البته توکل و توسل.
پس در مرحله اول برای ترک عادت پرخاشگری، برنامه ریزی کنید و خودتون وارد عمل بشید مثلا بصورت عمدی وارد موقعیت عصبانیت برانگیز بشید و سعی کنید خشمتون رو کنترل کنید با ترک موقعیت، صحبت کردن یا سکوت عمدی!
البته اول از موقعیت هایی شروع کنید که خیلی شما رو تحریک به خشم نکنن! خشم شما رو تا حدی تحریک کنند تا بیشتر بتوانید موقعیت رو کنترل کنید.
ممکنه با تمرین های اول شکست بخورید ولی موردی نیست روزی ده بار موقعیت رو انجام بدین تا عادی بشه براتون.
می تونید افکار میانجی موقعیت و واکنشتون رو بیشتر بررسی کنید تا بهتر بتونید اگاهی داشته باشید. یعنی ببینید بین موقعیتی که باعث احساس خشم در شما میشه چه نوع افکار و نگرشی وجود داره که باعث میشه از موقعیت خشمناک بشید؛

به یک نفر بگو در گوشت اذان بگه انشالله مشکل برطرف می شه.

hosain.nor;1015188 نوشت:
به یک نفر بگو در گوشت اذان بگه انشالله مشکل برطرف می شه.

عرض سلام خدمت شما کاربر محترم

مستندی هم برای این توصیه دارید؟

صابر;1015258 نوشت:
عرض سلام خدمت شما کاربر محترم

مستندی هم برای این توصیه دارید؟

سلام حدیثی خوندم که متنش این بود
امام صادق علیه السلام:

خوردن گوشت،بر بدن گوشت میرویاند وهرکس تا چهل روز مصرف آن را ترک کند اخلاق ورفتارش بد میشود وهر کس اخلاقش بدشد،در گوشش اذان بگویید

[="Tahoma"][="Black"]سلام
منم شدسد زود عصبانی میشم اخلاقهای افتضاح دیگه هم دارد که بماند
۱۰ ساله دارم مطلب میخونم اما هیشکدوم نتونسته این اخلاقمو بزارم کنار
ولی اخیرا تصمیم گرفتم وقتی عصبانی شدم اولین کاری که به ذهنم میرسه انجام ندم

چن بار موفق شدم خیلی لذت بخش بود
وقتی عصبانی میشی هیچکدوم از راهکارها به ذهن نمیاد فقط به طرفت فک کن و دلت براش بسوزه و اولین کار و حتی دومین عمل هم که به ذهنت میرسه انجام نده تا ...همون لحظه اروم میشیراحت..[/]

سؤال:
برای عصبانی نشدن آنی چیکار کنم؟ نسبت به چیزهای خیلی کوچک عصبانی می شوم. شاید یکی از علل خشم من این باشد که قبلا از مردم هم متنفر بودم حتی از مامان و بابام ولی الان نیستم و خیلی از مسائل را می فهمم.

پاسخ:
در سؤال خود بیان نفرمودید که علت اصلی خشم شما چیست و آیا در زمان گذشته حادثه یا اتفاقی رخ داده که شما را عصبی نموده باشد و از این بابت دچار خشم زیاد شوید؟ آیا همیشه عصبی مزاج بوده اید یا فقط این مدت این طور شده اید؟ مگر اعضای خانواده با شما چگونه رفتاری دارند که شما را ناخشنود نموده اند؟

همه ی این سؤال ها نیاز به پاسخ هایی دارد که ما را در پاسخگویی بهتر یاری می نماید.
در ادامه در مورد کنترل خشم و عصبانیت راهکارهایی را تقدیم می نماییم زیرا ضروری ترین کار فعلا در اختیار گرفتن این احساس است.
عصبانيت، جلوه خشم و غضب است و غضب در واقع يك حالت نفسانى و درونى است كه آدمى را وادار به رفتارى پرخاشگرانه وغلبه و انتقام نسبت به ديگرى مى‏كند. البته اصل «قوه غضب» در حفظ و بقاى انسان نقش به سزايى ايفا مى‏كند؛ اما اين قوه نيز مانند ساير قواى نفسانى بايد كنترل و در جهت صحيح از آن استفاده شود و از افراط و تفريط نسبت به آن اجتناب گردد؛ زيرا افراط در آن موجب ناكارآمدى فكر و عقل مى‏شود و خطرات و خسارات جبران ناپذيرى را در پى دارد. رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) می‌فرمایند: «اَلصَّرعَةُ كُلُّ الصَّرعَةِ الَّذى يَغضبُ فَيَشتَدُّ غَضَبُهُ وَ يَحمَرُّ وَجهُهُ وَ يَقشَعِرُّ شَعرُهُ فَيَصرَعُ غَضَبَهُ؛ كمال دليرى آن است كه كسى خشمگين شود و خشمش شدّت گيرد و چهره اش سرخ شود و موهايش بلرزد، امّا بر خشم خود چيره گردد.»(1)

تفريط در خشم نيز موجب جبن و خوارى مى‏ شود و از پيامدهاى بد آن بى‏غيرتى و بى‏ تفاوتى نسبت به مسئوليت‏ هاى فردى و اجتماعى است.

توصيه هايي در راستای کنترل خشم
1. مطمئن باشيد كه مى‏ توانيد روحيه خود را تغيير دهيد؛ ولى براى نتيجه‏ گيرى شتاب نكنيد. بينديشيد كه بايد مدتى طولانى، رفتارهاى خود را به دقت كنترل كنيد و اگر چنين كرديد، پس از آن حتماً دگرگونى رفتارى خواهيد داشت.

2. از حساسيت بيش از حد در هر زمينه بپرهيزيد.

3. در هر مسئله‏ اى، ابتدا از ديگران انتظار بدترين برخورد را داشته باشيد و خود را براى تحمل آن آماده كنيد. اين نكته باعث مى‏ شود، برخوردهاى خوب بيش از انتظار، در شما ايجاد خشنودى كند. اگر هميشه انتظار برخورد خوب داشته باشيد، چه بسا نتيجه عكس خواهيد گرفت.

4. در تصميم‏ گيرى ‏ها، با افراد عاقل و پخته مشورت كنيد و از اقدامات عجولانه و مطالعه نشده بپرهيزيد.

5. با افراد خوش خلق و غير عصبى معاشرت كنيد.

6. از موقعيت ‏هايى كه زمينه تندخويى در آن فراوان است، اجتناب كنيد و در موقعيت‏ هايى حضور يابيد كه رفتار پرخاشگرانه در آنجا ديده نمى‏شود و از شرايطى كه شما را به رفتارهاى تند دعوت مى‏ كند، دورى گزينيد.

7. قبل از هر عملى، در مورد پيامد آن بينديشيد و آن گاه اقدام كنيد. با تمرين به اين راهکار در تمام امور، اندك اندك كنترل خويش را بر تمام رفتارها توسعه بخشيد.

8. حتما برنامه ی ورزشی به صورت منظم را به برنامه های خود اضافه نمایید.

9. سطح شناخت خود را با مطالعه و تفكّر از زشتى، ناپسندى و جبران اعمال پرخاشگرانه بالا ببريد. روايات، آيات و داستان‏ هايى را در اين زمينه، مطالعه و در مورد آنها فكر كنيد. در برخى از موارد، به آثار بد رفتار تند خود، توجه و زشتى آن را در ذهن مرور كنيد تا به يك حالت خود هشدارى از درون دست يابيد. همچنين آثار فردى و اجتماعى و پيامدهاى حيثيتى آن عمل زشت را در ذهن خود، حاضر و به زشتى آن توجه كنيد تا از درون از آن عمل متنفّر شويد.

10. از خواندن قرآن به مقدار زياد و در نوبت ‏هاى متعدد در روز غفلت نورزيد. قرآن تأثير زيادى در رسيدن به حالت سكينه و آرامش درونى دارد. عبادت ‏هاى خود، مانند نماز را در اول وقت و با حضور قلب كامل به جا آوريد كه تأثير بزرگى در رسيدن به اطمينان خاطر دارد و آدمى را از درون به آرامش مى‏ رساند.

11. بعد از استحمام و به هنگام خروج از حمام، دو پاى خود را تا قوزك، با آب سرد بشوييد. همچنین هر وقت عصبانی شدید وضو بگیرید یا با آب سر و صورت خود را بشویید. رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) می‌فرمایند: «إنّ الغضب من الشّيطان و إنّ الشّيطان خلق من النّار و إنّما تطفا النّار بالماء فإذا غضب أحدكم فليتوضّأ؛ خشم از شيطان و شيطان از آتش آفريده شده است و آتش با آب خاموش مى شود، پس هرگاه يكى از شما به خشم آمد، وضو بگيرد».(2)

12. از تفريحات سالم، آرامش‏ بخش و تقويت كننده اراده - مانند كوهنوردى، شنا، دو پياده‏ روى و گردش در طبيعت و... استفاده كنيد.

در پایان توصیه می کنیم اگر راهکارهای فوق پس از انجام مفید واقع نشد حتما به پزشک اعصاب نیز مراجعه نمایید و خودتان را چکاپ کنید تا مشخص شود مشکل جسمی نداشته باشید.
---------------------------------------------------------
پی نوشت:
[=Calibri]1. ابوالقاسم، ‏پاينده، نهج‌الفصاحة (مجموعه كلمات قصار حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌و‌آله)، تهران‏: دنياى دانش‏، 1363، ص549، ح1872.
[=Calibri]2. همان، ص 286، ح 660

موضوع قفل شده است