جمع بندی شوهر فوق العاده حساس و مرد سالار

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شوهر فوق العاده حساس و مرد سالار

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا سوال ایشان ضمن حفظ امانت، جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم، با نام کاربری "مدیر ارجاع سؤالات" درج می شود:

نقل قول:

سلام
شوهر من فردی فوق العاده حساس و بد خلق هستش و گرایش شدیدی به مرد سالاری داره.
هرچقدر ایشون تندخو هستش من فردی بشاش وزنده دلم .
نه او خلق وخوی منو درک میکنه ونه من میتونم اخلاق تندش رو تحمل کنم.من مشکلات زیادی ناشی از این اخلاق شوهرم دارم.
لطفا منو راهنمایی کنید

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد همدل

[TD][/TD]

پرسش:
شوهرم فردی بسیار حساس و بد خلق هستتند و گرایش شدیدی به مرد سالاری داره. هرچقدر ایشون تندخو هستش من فردی بشاش و زنده دلم. نه او خلق و خوی من رو درک می کنه و نه من می توانم اخلاق تندش رو تحمل کنم. من از این اخلاق شوهرم مشکلات زیادی دارم. لطفاً من رو راهنمایی کنید.

پاسخ:
از مشکلی که از آن در زندگی مشترک رنج می برید، متأسفیم.
همان طور که لابد خود می دانید یکی از مهمترین ارکان مشاوره که باعث می گردد نتیجۀ مطلوبی از آن حاصل گردد میزان اطلاعاتی است که شما باید در محورهای مختلف مورد نیاز در اختیار مشاور قرار دهید تا وی بتواند راهکارهای مفیدی را متناسب با شرایط زندگی و شخصیتان باتوجه به شناخت صحیح مسئله به شما ارائه دهد. شناخت مسئله خود نیمی از حل آن است؛ در واقع باید مشاور از راه های مختلف سعی نماید درک درستی از مسئله ای که شما با آن روبرو هستید، پیدا نماید.

به این منظور و برای پاسخگویی دقیق و کارگشا لازم بود شما به نکات بیشتری در مورد خود و شوهرتان اشاره می کردید. مثلاً:

ـ سن و تحصیلات شما و شوهرتان چقدر است؟
ـ نحوۀ آشنایی و ازدواج شما چگونه بوده است؟ سنتی یا...؟
ـ علت ازدواج شما با شوهرتان چه بود؟
ـ چه مدت از ازدواج شما می گذرد و در کدام مرحله از زندگی مشترک هستید (عقد یا عروسی)؟
ـ اگر دوران عقد را پشت سر گذاشته اید آیا فرزندی هم دارید یا خیر؟
ـ روابط عاطفی شما با شوهرتان و خانواده وی چگونه است؟
ـ خصوصیات و ویژگی های شخصیتی، اعتقادی و اخلاقی شما، شوهرتان و خانواده هایتان چگونه است؟
ـ از چه مشکلات دیگری در زندگی رنج می برید؟
ـ آیا در زندگی مشترک اختلافاتی دارید؟ علل پیدایش احتمالی آنها چیست؟
ـ آیا شما و شوهرتان بیماری جسمی و روحی خاصی دارید؟
ـ خلق و خوی و رفتار شوهرتان با دیگران چگونه هست؟
ـ و... .

لزوم مشاورۀ حضوری
باتوجه به اطلاعات محدودی که در متن سؤال شما وجود دارد؛ بیش از این نمی توان شما را راهنمایی کرد. توصیه می شود از مشاوره های تخصصی غافل نشوید و با مراجعه حضوری به مشاوران خانواده، زوج درمانگران و خانواده درمانگران با تجربه، این مسئله را به طور اساسی پیگیری نمایید، چرا که در مشاوره حضوری بهتر می توان ابعاد قضیه را بررسی کرد و با مواجهۀ طرفین و خانواده ها، بهتر می توان مشکل را حل نمود و اختلافات را به حداقل رسانید.

برای حل اختلافات و رفع مشکلات زندگی تان اقدام کنید!
باید توجه داشت که مسئولیت اصلی حل اختلافات خانوادگی بر عهده خود زن و شوهر به عنوان دو طرف اصلی دعواست؛ بنابراین خود زن و شوهر باید برای حل اختلافات زندگی شان نرمش نشان دهند و نصایح خیرخواهانه خیراندیشان را بشنوند و راهی برای همدلی و رفع کینه و کدورت های احتمالی پیدا کنند و قدمی بردارند.
حل اختلافات و رفع مشکلات زندگی تان باعث می شود که صفا و صمیمیت در زندگی همسران افزایش یابد و میزان رضایتمندی زناشویی آنان افزایش یابد و همسران از بودن در کنار هم لذت ببرند.

بدون شک، بسیاری از مشکلات زندگی همسران با مهارت افزایی و آشنایی با شیوۀ حل تعارضات در زندگی زناشویی، شیوۀ همسرداری، شیوۀ معاشرت با افراد دشوار و در موارد بسیاری با مشاوره های خانوادگی و کمک گرفتن از مشاوران، روانشناسان، خانواده درمانگران و زوج درمانگران باتجربه و با آمیخته کردن کمی چاشنی گذشت و ایثار قابل حل بوده و از بین می رود و زندگی زوجین به صفا و شیرینی مطلوب می رسد و باعث می شود که رضایت از زندگی زوجین افزایش یابد.

معرفی منابع برای مطالعۀ بیشتر:

1. اصلانی، زهرا و دیگران، چگونگی ارتباط همسران خوشبخت: (هنر برقراری ارتباط موثر)، اردبیل: محقق اردبیلی، 1396.
  2. دوست پرور، محمد، گفتگوی پرستوهای عاقل، قم: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، دفتر نشر معارف، 1393.
  3. عاطف وحید، محمدکاظم ، تحکیم پیوند زناشویی، مشهد: آهنگ قلم، 1389.
  4. محمدپور، احمدرضا و همکاران، مدیریت تعارض همسران، مشهد: آهنگ قلم، 1389.
  5. محمدی هوشیار، علی، به همسرتان نگویید!: سبک گفتگوی اسلامی در زندگی زناشویی، قم: ذکری، 1392.
  6. مک گرا، فیلیپ، نجات رابطه: بهانه را کنار بگذارید و از همین امروز روابط زناشویی خود را اصلاح کنید، ترجمۀ مهدی قراچه داغی، تهران: ذهن آویز، 1387.
  7. یونسی، سیدجلال، مدیریت روابط زناشویی: آسیب ها و راه حل ها در روابط زناشویی، تهران: قطره، 1391.
موضوع قفل شده است