صفحه 1 از 19 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه انتقاداتی به جبر محض و عدم اختیار در انسان می توان وارد ساخت؟

علاقه
    دانش
    نوشته
    1,535
    حضور
    295 روز 16 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1704

چه انتقاداتی به جبر محض و عدم اختیار در انسان می توان وارد ساخت؟

سلام.فرض کنید که من طرفدار جبرگرایی محض هستم و تفکرم اینه که انسان ها یا موجوداتی دیگری هم رده ی انسان که بالاخره گفته میشه شعور دارند و انتخاب می کنند، فاقد اختیار هستند.
    می خوام بدونم به این تفکر چه اشکالاتی وارد می تونه بشه؟؟اشکالات جدی و منطقی که کلا این تفکر رو به چالش بکشونه و راه به درش بکنه؟؟
    خوب خود بنده پیش پیش قبل از اونکه بخوام سخن و انتقاد کسی رو نسبت به این تفکر بشنوم یا مطالعه ای بکنم، می تونم، اشکالات و انتقاداتی رو تو ذهن خودم نسبت به این تفکر داشته باشم یا وارد کنم یا پیش بینی کنم.بتونم تعدادی از پیامدهای این تفکر رو که در نگاه اول احتمالا، قابل هضم، قابت توضیح با عقل نیستند رو برشمرم.اما، مدافعان اختیار، کارشناسان این سایت، که دیگه روشنه که مذهبین و مسلمانی هستند معتقد به اختیار، چه انتقادات و اشکالات عقلی رو به این تفکر می تونن وارد کنن؟که اونا رو بررسی کنیم؟اشکالات عقلی و منطقی و جدی؟؟نه اشکالات احساسی یا اخلاقی.

که حالا من می بینم که آیا این اشکالات که طرح میشه، به اختیار یا تفکر اختیار و اراده ی آزاد هم وارد می تونه بشه یا نه اگر میشه وارد بشه زیاد تحویلش نمی گیریم در صورت امکان، اگر وارد نمیشه و مختص نفکر جبر گرایانه هست، اون رو سعی می کنیم اساسی بشکافیم...
    فقط، در این تاپیک به بحث اختیار و وجدان پرداختیم.شاید اولین اشکالی که کارشناس بخواهند وارد کنند، این باشه که تفکر جبر گرایانه و عدم اختیار آدمی با وجدان نمیسازه و این قابل قبول و چشم پوشی نیست.در صورت امکان از این اشکال گذر بشه.چون عرض کردم در تاپیکی دیگر به اون پرداخته شده ولی اگر لازم می دونن کارشناس، باز هم بهش اشاره کنن، مشکلی نیست.

بازم می گم اشکالات منطقی و عقلی نه اشکالات احساسی و اخلاقی و نمی دونم، اجتمایی و قانونی رو مطرح کنید.اشکالاتی چالشی که می تونه این تفکر رو به طور اساسی و زیربنایی از ریشه رد کنه.مثلا اختیار اشکارا با اصل علیت در تضاده.خوب یک اشکالاتی این چنینی مطرح کنید.
    نکته مهم اینطور نباشه که حالا فکر کنید من به فلان مذهب و مکتبی که شما معتقدید معتقدم و بعد بخواهید منو از اون باب و از جهت اون مکتب و تفکر تحت فشار قرار بدید، یعنی تفکر جبر گرایانه رو.پیش خودتون فکر نکنید من به اون چیزی که شما پایبندید، پایبند هستم لزوما.پس تا جایی ممکن پیشفرض هاتون رو اثبات کنید.با دلیل مطرح کنید.فکر نکنید که من هم به اونها معتقد هستم، فکر نکنید من پیشفرض های شما رو قبول دارم.این بحث جبر و اختیار یک بحث خیلی زیر بنایی و مهمه.یک بحث پایه ای هست. این نکته رو مد نظر داشته باشید.

2. صلوات

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    29,254
    حضور
    262 روز 10 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    62
    صلوات
    66779

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدیق

4. صلوات

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    6,758
    حضور
    81 روز 4 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16937

نقل قول نوشته اصلی توسط پارسا مهر نمایش پست ها
    بازم می گم اشکالات منطقی و عقلی نه اشکالات احساسی و اخلاقی و نمی دونم، اجتمایی و قانونی رو مطرح کنید.اشکالاتی چالشی که می تونه این تفکر رو به طور اساسی و زیربنایی از ریشه رد کنه.مثلا اختیار اشکارا با اصل علیت در تضاده.خوب یک اشکالاتی این چنینی مطرح کنید.
    باسلام و عرض ادب

نظریه جبر که اولین بار برخی از متکلمان اهل سنت ارائه شد، بر آن است که در نظام عالم، تنها یک قدرت است که منشأ اثر است. آن قدرت نیز قدرت و اراده خداوند است.
    آنان برای تحفظ بر اراده وقدرت الهی، اراده و قدرت انسان را کنار گذاردند.
    اما بر دیدگاه آنان ایرادهایی وارد شده است.

حُسن عالم سوز یوسف چون بر اندازد نقاب **** نیست ممکن پاس عصمت از زلیخا داشتن

6. صلوات

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    6,758
    حضور
    81 روز 4 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16937

از نظر عقلی، استدلالی که میتوان اقامه کرد اینچنین است:
    اگر انسان در کارهای خود هیچ اختیاری نداشته باشد، یا حکمت الهی مخدوش میشود یا عدالت او و یا صدقش.
    والتالی باطل.
    فالمقدم مثله.

اثبات ملازمه بین دو جزء قضیه شرطیه این استدلال به صورت تفکیکی و مجزا در ادامه مطرح میشود.

8. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    6,758
    حضور
    81 روز 4 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16937

اما لازمه مخدوش شدن حکمت الهی به دو صورت قابل تبیین است:

نخست. مخدوش شدن حکمت الهی در آفرینش انسان: این ایراد مبتنی بر مقدماتی است:
    م1. خداوند متعال حکیم است و حکیم کار بی هدف و بی ثمر انجام نمیدهد.
    م2. خداوند متعال هدفی از آفرینش انسان داشته است.(در اینجا مهم این است او هدف دارد نوع آن مهم نیست)
    م3. هدف خداوند این بوده که انسان با اراده خود به این هدف خلقت برسد.
    م4. محقق شدن هدف الهی در صورتی امکان پذیر است که آن مخلوقات دارای اراده باشند و با اختیار خود به هدف خود برسند.

بر این اساس، اگر انسان در کارهای خود اختیاری نداشته باشد، هدف خداوند از خلقت او محقق نخواهد شد و این به معنای مخدوش شدن حکمت الهی است که امری است عقلا محال.

10. صلوات

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    6,758
    حضور
    81 روز 4 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16937

دوم. مخدوش شدن حکمت الهی در ارسال پیامبران:
    این استدلال نیز متوقف بر مقدماتی است:
    م1. بر اساس این دیدگاه، انسان مجبور است و انتساب کارها به او غیر حقیقی است. نقش انسان در رویکرد افراطی این دیدگاه، درست شبیه نقش سخت افزاری است که با یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده حرکت میکند.
    م2. آموزش و هدایت در صورتی محقق میشود که مخاطب آنها دارای عقل، شعور و اراده آزاد باشد. در اثر وجود چنین ویزگی هایی است که او را میتوان تربیت کرد و به سمت و سویی که میخواهیم رهنمون میشویم.
    م3. پیامبران الهی حامل پیامی هستندکه از سوی خداوند برای هدایت بشر فرستاده شده است.
    م4. خداوند متعال، حکیم است.
    م5. حکیم کار لغو و بی ثمر انجام نمیدهد.
    بر اساس این مقدمات، در صورتی که انسان مجبور باشد هدف خداوند از ارسال پیامبران محقق نخواهد شد و در این صورت، حکمت او مخدوش میشود. در حالیکه حکمت الهی، امری است عقلی.

12. صلوات

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    6,758
    حضور
    81 روز 4 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16937

لازمه مخدوش شدن عدالت الهی بدین صورت است که:
    م1. خداوند متعال در کتاب آسمانی خویش به بندگانش وعده و وعیدهایی داده است.
    م2. این وعده ها و وعیدها، به واسطه کارهایی است که انسانها قرار است انجام دهند.
    بر این اساس
    اگر انسان در کارهای خود اختیاری از خود نداشته باشد و نقش در آن نداشته باشد، تحقق این وعیدها و عذاب و عقاب در حق کسانی که واقعا آن کارها را انجام نداده اند، امری است غیر عادلانه.

14. صلوات

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    6,758
    حضور
    81 روز 4 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16937

لازمه مخدوش شدن صدق الهی نیز بدین صورت است:
    اگر گفته شود که خداوند متعال این وعده ها را داده است ولی این وعده ها به واسطه اینکه انسان انجام دهنده واقعی و حقیقی کارهایش نیست و استناد این کارها به او حقیقی نیست، پس این وعده ها واقعیت ندارند.
    در این صورت، این مسئله مستلزم آن میشود که وعده ها و وعیدهای الهی، معنایی خلاف واقع داشته باشند و واقعیتی در ورای آنها نباشد.

16. صلوات

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    6,758
    حضور
    81 روز 4 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16937

اما بطلان تالی نیز بدین جهت است که
    م1. خداوند متعال، واجب الوجود بالذات است.
    م2. واجب الوجود بالذات همه اوصاف کمالی را در نهایت و شدتش دارد و هیچ نقصی در او راه ندارد.
    م3. کذب، ظلم و کار غیر حکیمانه، اوصافی سلبی و مستلزم نقص هستند.

بنابراین، وجوب وجود الهی و بی نیازی او با هیچ یک از این اوصاف نمیسازد و خلف فرض وجوب وجود اوست در نتیجه این امور عقلا باطل هستند.

18. صلوات

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    6,758
    حضور
    81 روز 4 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16937

باتوجه به این استدلال که تنها از ملازمات عقلی جبرگرایی استفاده شد، مشخص میشود که جبرگرایی به همه انحایش(چه جهمی وچه کسبی) باطل است.
    البته ایرادهایی دیگری نیز وجود دارد که بیشتر ناظر به مسئله اخلاق ووجدان است ولی چون مورد نظر پرسشگر محترم نبود مطرح نشد.

موفق باشید.

20. صلوات

صفحه 1 از 19 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۸/۰۱/۳۱, ۰۰:۲۶ : 7

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری