جمع بندی میزان اهمیت ظواهر فردی در ازدواج

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
میزان اهمیت ظواهر فردی در ازدواج

من با دختر خانومی از طریق فامیلبه هم معرفی شدیم جهت امر خیر ؛ ایشون از خانواره بسیار خوب و متدینی هستند ،اخلاق خوب و منش و خوی خوبی دارند ، از لحاظ اعتقادات مذهبی الحمدلله شبیه به هم هستیم دانشجوی دندانپزشکی ، و از نظر اختلاف سن هم ۴ سال تفاوت داریم ، بنده خودم خلبان ام ،از خانواده هم سطح ؛ ظاهر خوبی دارم و میشه ب نسبت گفت خوشچهره ام ولی یه شکی تو وجودم پیش اومده که الان در دوران نامزدی تبدیل به یک غم و نگرانی شده برای من و اون این هست که قیافه نامزدم من رو جذب نمیکنه ، ایشون قد بلند و لاغر اندام هستن و تناسب اندامشون بد نیست ، موهاشون کم پشت و چربه و همین باعث ی جور دل زدگی و نگرانی در من شده ، چون واقعا این مورد ها رو تا قبل از محرمیت نمیدونستم ، به نظر دوستان ادامه دادن یه همچین رابطه ای (نامزدی ) درسته یا بعدا پشیمون میشم که شاید یه نفر زیبا تر از ایشون پیدا میکردم ؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد امیـد

[TD][/TD]

Sky hunter;1013877 نوشت:
من با دختر خانومی از طریق فامیلبه هم معرفی شدیم جهت امر خیر ؛ ایشون از خانواره بسیار خوب و متدینی هستند ،اخلاق خوب و منش و خوی خوبی دارند ، از لحاظ اعتقادات مذهبی الحمدلله شبیه به هم هستیم دانشجوی دندانپزشکی ، و از نظر اختلاف سن هم ۴ سال تفاوت داریم ، بنده خودم خلبان ام ،از خانواده هم سطح ؛ ظاهر خوبی دارم و میشه ب نسبت گفت خوشچهره ام ولی یه شکی تو وجودم پیش اومده که الان در دوران نامزدی تبدیل به یک غم و نگرانی شده برای من و اون این هست که قیافه نامزدم من رو جذب نمیکنه ، ایشون قد بلند و لاغر اندام هستن و تناسب اندامشون بد نیست ، موهاشون کم پشت و چربه و همین باعث ی جور دل زدگی و نگرانی در من شده ، چون واقعا این مورد ها رو تا قبل از محرمیت نمیدونستم ، به نظر دوستان ادامه دادن یه همچین رابطه ای (نامزدی ) درسته یا بعدا پشیمون میشم که شاید یه نفر زیبا تر از ایشون پیدا میکردم ؟

سلام
در وضعیت دشواری قرار گرفته اید. از یک سو عقل به شما می گوید که این خانم مورد خوبی است و بهتر از این پیدا نمی شود. از سوی دیگر دل تان به شما می گوید که قیافه اش جذّاب نیست. تصمیم گیری بین عقل و دل کار سختی است.

زیبایی یکی از ملاک های مهمّ در انتخاب همسر است. اگر میل و علاقه ای نسبت به ظاهرِ طرف مقابل احساس نشود، نمی توان با او در زندگی شریک شد. جاذبه جنسی از علاقه به ظاهر آغاز می شود. وقتی ظاهر دیگری برای یک طرف جذّاب نباشد، کشش جنسیْ کمتر ایجاد می شود یا اصلا ایجاد نمی شود.

استاندارد مشخصی برای زیبایی که مورد پذیرشِ همه انسان ها باشد، وجود ندارد. هر فردی خودش باید تشخیص دهد که آیا فرد مقابلش ویژگی های ظاهریِ دلخواهش را دارد یا ندارد. بنابراین در مورد تعیین حدود زیبایی، نمی توان فقط به نظر بزرگترها و دیگران اکتفا کرد. به عبارت روشن تر، فرد مقابل باید به دل بنشیند. به نظر بیشتر علمای شیعه نیز نگاه کردن به برخی زیبایی های دختر(صورت، کف دست، موی سر) در هنگام خواستگاری با شرایط زیر جایز است:
- با قصد لذت نباشد.
- برای آگاهی از وضع جسمانیِ دختر باشد. پس اگر آگاه است، دیدنْ جایز نیست.
- مانعی از ازدواج با آن زن وجود نداشته باشد. مثلا خانم، متأهل نباشد.
- پسر احتمال دهد که دختر او را ردّ نمی کند و به درخواستش جواب مثبت می دهد.

با وجود آن چه گفتم، باید این را اضافه کنم که زیباییِ ظاهری با گذشت زمان برای طرف مقابل عادّی می شود. مغز انسان ها به گونه ای است که پس از سپری شدنِ مدتی، به چیزی که از آن لذت می برد، عادت می نماید. به همین خاطر، توجه زیاد به زیبایی عاقلانه نیست. همان گونه که در بالا گفتم، زیبایی یکی از معیارها در انتخاب همسر است. باید به ملاک های دیگر در انتخاب همسر نیز دقت کرد و آنها را در نظر داشت. فرض کنید با خانمی که زیبا و خوش چهره است، ازدواج کردید؛ اما پس از مدتی متوجه شدید که بداخلاق است و پرخاشگری می کند. آیا باز هم از زیبایی اش لذت می برید؟ آیا او می تواند فرزند شما را به صورتی شایسته تربیت کند؟ ضمن اینکه زیبایی همیشه دائمی نیست و ممکن است با بُروز مشکل یا حادثه ای از بین برود. آیا در این صورت، هیچ دلیلی برای ادامه زندگی با همسری که روزی زیبا بود، در خود نمی یابید؟ خوش چهره بودنِ شما نیز از این قاعده مُستثنا نیست. پس در انتخاب همسر نباید فقط به زیبایی اکتفاکرد و باید ملاک های دیگر را نیز در نظر داشت.

در پایان باید بگویم: اگر ملاک زیبایی آن قدر برایتان اهمیت دارد که قابل چشم پوشی نیست و می دانید که این خانم نمی تواند هیچ گاه شما را جذب کند، همین جا دست نگه دارید. فکر نکنید که در صورت زندگی زیر یک سقفْ نظرتان در مورد زیباییِ این خانم عوض می شود. پژوهش ها نشان می دهد مردانی که تصور می کنند چهره ای زیباتر از همسرشان دارند، بیشتر احتمال دارد که در طیِ زندگی احساس نارضایتی کنند و نسبت به زندگیْ احساس منفی داشته باشند. در این صورت، هر چه زودتر محترمانه با این خانم صحبت کنید و به این رابطه خاتمه دهید.

Sky hunter;1013877 نوشت:
ایشون قد بلند و لاغر اندام هستن و تناسب اندامشون بد نیست ، موهاشون کم پشت و چربه و همین باعث ی جور دل زدگی و نگرانی در من شده

من یک چیزهایی باید در این مورد ها بهتون بگم که لزوما بهم ربط نداره اما در ذیل این مطلبه.
درباره موها:

1- موهای چرب، معمولا کم پشته.

2- اگر شخصی خانم و زیر سی سال باشه و موهاش چرب و کم پشت باشه برای پر پشت کردن موها دو راه داره: یا اینکه بره متخصص خوب پوست ومو که داروهای هورمونی میده و چربی کف سر رو متعادل میکنه و موها ضخیم میشن که برای چند سال خوبه اما در دراز مدت داروهای هورمونی عوارضی مثل موهای زاید و .. رو ممکنه بدن. راه دوم طب سنتی هست که اگر خانم حوصله داشته باشه و حرف گوش کن باشه، میتونه در مدت یکی دوسال موهاش رو به خرمن تبدیل کنه.

3- خانمهایی که خیلی درس میخوننیا کارهای حساسی دارن و موهاشون کم پشته ، یک علت کم پشتی میتونه و استرس و اضطراب درس و امتحان و ... باشه که تا برطرف نشه باز هم همواره موها کم پشت خواهند بود.

4- حتی اگر یک خانمی در موقع 20 سالگی یک خرمن مو روی سرش باشه، معمولا چند ماه بعد از زایمان بخش زیادیش میریزه. البته همه اینطوری نیستن و اونهایی هم که اینطورین اگر پیش گیری کنن میتونن موهاشون نگهدارن منتها معمولا خانمها در اون موقع استرس بچه و شوهر و کار و ... رو دارن و از خودشون غافل میشن.

5- خانمهایی که لاغرند معمولا بعد از ازدواج چاق میشن به دلیل خوشی زیاد. البته بعضی هام ممکنه چاق نشن. مثلا کسی هست که میگه من روزی یک بستنی میخورم اما هنوزم قدم 175 و وزنم 45 کیلوه. اینها با تدابیر طب سنتی و با صرف زمان و حوصله میتونن چاق بشن.

همه موارد بالا در حالتی هست که خود خانم بخواد تغییری در ظاهرش بده و باید قبلش باهاش شرط کنید. وگرنه کسی که عادت کرده به این ظاهر و دوستش داره بعیده که به پروسه طولانی و خسته کننده تغییر وارد بشه.

ممنون که خوندید.

پرسش:

من و دخترخانمی نامزد هستیم. ایشان از خانواده متدینی هستند و اخلاق خوبی دارند. او دانشجوی دندانپزشکی است و چهار سال اختلاف سنی داریم. من خلبان هستم و نسبتا خوش چهره ام. اما قیافه نامزدم مرا جذب نمی کند. تناسب بدنی اش بد نیست؛ اما موهای کم پشت و چربی دارد که باعث دلزدگی و نگرانی ام شده است. آیا ادامه دادن این نامزدی و ازدواج درست است؟

پاسخ:

در وضعیت دشواری قرار گرفته اید. از یک سو عقل به شما می گوید که این خانم مورد خوبی است و بهتر از این پیدا نمی شود. از سوی دیگر دل تان به شما می گوید که قیافه اش جذّاب نیست. تصمیم گیری بین عقل و دل کار سختی است.

زیبایی یکی از ملاک های مهمّ در انتخاب همسر است. اگر میل و علاقه ای نسبت به ظاهرِ طرف مقابل احساس نشود، نمی توان با او در زندگی شریک شد. جاذبه جنسی از علاقه به ظاهر آغاز می شود. وقتی ظاهر دیگری برای یک طرف جذّاب نباشد، کشش جنسیْ کمتر ایجاد می شود یا اصلا ایجاد نمی شود. البته اشکالی که در ظاهر این خانم می بینید (مسأله کم پشت و چرب بودنِ موها) را می توان با مراجعه به متخصّصِ پوست و مو حلّ کرد. البته خود فرد باید تصمیم جدّی برای تغییر در ظاهرش داشته باشد. زیرا بدون تصمیم جدّی نمی توان امیدی داشت که به توصیه های متخصّصین عمل نماید.

با وجود آن چه گفتم، باید این را اضافه کنم که زیباییِ ظاهری با گذشت زمان برای طرف مقابل عادّی می شود. مغز انسان ها به گونه ای است که پس از سپری شدنِ مدتی، به چیزی که از آن لذت می برد، عادت می نماید. به همین خاطر، توجه زیاد به زیبایی عاقلانه نیست. همان گونه که در بالا گفتم، زیبایی یکی از معیارها در انتخاب همسر است. باید به ملاک های دیگر در انتخاب همسر نیز دقت کرد و آنها را در نظر داشت. فرض کنید با خانمی که زیبا و خوش چهره است، ازدواج کردید؛ اما پس از مدتی متوجه شدید که بداخلاق است و پرخاشگری می کند. آیا باز هم از زیبایی اش لذت می برید؟ آیا او می تواند فرزند شما را به صورتی شایسته تربیت کند؟ ضمن اینکه زیبایی همیشه دائمی نیست و ممکن است با بُروز مشکل یا حادثه ای از بین برود. آیا در این صورت، هیچ دلیلی برای ادامه زندگی با همسری که روزی زیبا بود، در خود نمی یابید؟ خوش چهره بودنِ شما نیز از این قاعده مُستثنا نیست. پس در انتخاب همسر نباید فقط به زیبایی اکتفاکرد و باید ملاک های دیگر را نیز در نظر داشت.

در پایان باید بگویم: اگر ملاک زیبایی آن قدر برایتان اهمیت دارد که قابل چشم پوشی نیست و می دانید که این خانم نمی تواند هیچ گاه شما را جذب کند، همین جا دست نگه دارید. فکر نکنید که در صورت زندگی زیر یک سقفْ نظرتان در مورد زیباییِ این خانم عوض می شود. پژوهش ها نشان می دهد مردانی که تصور می کنند چهره ای زیباتر از همسرشان دارند، بیشتر احتمال دارد که در طیِ زندگی احساس نارضایتی کنند و نسبت به زندگیْ احساس منفی داشته باشند. در این صورت، هر چه زودتر محترمانه با این خانم صحبت کنید و به این رابطه خاتمه دهید.

موضوع قفل شده است