جمع بندی چرا خدا به ابليس دستور سجده داد؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا خدا به ابليس دستور سجده داد؟

چرا خدا به ابليس دستور سجده داد با توجه به اينكه او فرشته نبود چرا در جمع ملايك شد و دستور سجده گرفت؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد شعیب

[TD][/TD]

با سلام خدمت شما دوست گرامی
ابلیس حدود شش هزار سال خدا را عبادت کرده است. و از کثرت عبادت در صف فرشته ها قرار گرفت که آنها نیز به علت کثرت عبادت ابلیس گمان می کردند که او از ملائکه است پس قرار گرفتن چنین موجودى [که مدت زیادى مشغول اطاعت پروردگار بوده]،موجب قرار گرفتن او در صف فرشتگان شد
از امام صادق(ع) پرسیدند: آیا ابلیس از ملائکه است یا جزء سایر موجودات آسمانى است؟ فرمود: «نه از ملائکه است و نه از سایر موجودات آسمانى؛ بلکه او جنّ است؛ ولى همراه ملائکه بوده است. ملائکه نیز گمان می‌کردند او از جنس آنهاست، ولى خداوند متعال می‌دانست که چنین نیست. این جریان ادامه یافت تا در جریان سجده بر آدم، راز پنهان ابلیس آشکار گشت». (مجمع البیان، ج 1، ص 163.)

حال که او در صف فرشته ها قرار گرفت در زمان خلقت آدم خدا برای این که مقام آدم را به فرشتگاننشان دهد همچنین برای این که امتحانی برای ابلیس باشد که درون مایه خود را که همان تکبر و خود بزرگ بینی و تمرد از دستور خدا بود را نشان دهد خدا امر کرد که به آدم سجده کنند.«و‌إِذ قُلنَا لِلمَلــئِکةِ اسجدُوا لاَِدمَ...» اما همه فرشته ها سجده کردند بجز ابلیس که واقعا از فرشته ها نبود و خود را در صف آنها قرار داده بود «فَسَجَدَ الملـلـِکَةُ کُلُّهُم أَجمَعونَ إِلاَّ إِبلیس»
علت اصلی امتناع ابلیس از سجده بر آدم خود برتر بینی و عدم توجه به مقام والای انسان بود همان گونه که در این حدیث علت اصلی امر به سجده به ملائکه مقام انسانیت بیان شده است«مردي يهودي از امير المؤمنين ـ عليه السلام ـ پرسيد كه خدا ملائكه را وارد كرد كه براي آدم سجده كنند، آيا از محمد (ص) چنين احترامي كرد؟ علي ـ عليه السلام ـ فرمود: درست است همينطور بود و لكن سجده ملائكه براي آدم اطاعت و عبادت آدم نبود، و ملائكه آدم را در مقابل خدا نپرستيدند، بلكه خداي متعال آنان را بر اين كار وا داشت تا اعترافي باشد از ملائكه بر برتري آدم و رحمتي باشد از خدا براي او، ولي محمد (ص) را فضيلتي بالاتر از اين داد، خداي عز و جل با آن بزرگي و جبروتي كه دارد با تمامي ملائكه اش بر محمد (ص) صلوات و درود فرستاد و مؤمنين را نيز بر صلوات بر او متعبد ساخت...». (ابي منصور طبرسي، الاحتجاج، تحقيق ابراهيم بهادري، و محمد هادي به، اسوه، چاپ اول، 1413 هـ ق، ج1، ص 498 ـ 499.)

شعیب;1013800 نوشت:
ابلیس حدود شش هزار سال خدا را عبادت کرده است. و از کثرت عبادت در صف فرشته ها قرار گرفت که آنها نیز به علت کثرت عبادت ابلیس گمان می کردند که او از ملائکه است پس قرار گرفتن چنین موجودى [که مدت زیادى مشغول اطاعت پروردگار بوده]،موجب قرار گرفتن او در صف فرشتگان شد

سلام
یعنی ابلیس بر اثر کثرت عبادت شبیه فرشته ها شده بود؟ که فرشتگان فکر میکردن او از انهاست؟

بعد میدانیم سجده بر غیر خدا حرامه چطور خدا دستور سجده بر ادم را میده؟

Miss.Narges;1013835 نوشت:
سلام
یعنی ابلیس بر اثر کثرت عبادت شبیه فرشته ها شده بود؟ که فرشتگان فکر میکردن او از انهاست؟

با سلام
از روایات این گونه برداشت می شود که شیطان بر اثر عبادت زیاد در صف فرشته ها قرار گرفت و آنقدر در این امر شبیه فرشته ها بود که آنها ملتفت از جن بودن او و همسان نبودن او نشده بودند.

از امام صادق(ع) پرسیدند: آیا ابلیس از ملائکه است یا جزء سایر موجودات آسمانى است؟ فرمود: «نه از ملائکه است و نه از سایر موجودات آسمانى؛ بلکه او جنّ است؛ ولى همراه ملائکه بوده است. ملائکه نیز گمان می‌کردند او از جنس آنهاست، ولى خداوند متعال می‌دانست که چنین نیست. این جریان ادامه یافت تا در جریان سجده بر آدم، راز پنهان ابلیس آشکار گشت». (مجمع البیان، ج 1، ص 163.)

شک نیست که "سجده" به معنى "پرستش" براى خدا است، چرا که در جهان هیچ معبودى جز خدا نیست، و معنى توحید عبادت همین است که غیر از خدا را پرستش نکنیم. بنابراین جاى تردید نخواهد بود که فرشتگان براى آدم "سجده پرستش" نکردند، بلکه سجده براى خدا بود ولى به خاطر آفرینش چنین موجود شگرفى، و یا اینکه سجده براى آدم کردند اما سجده به معنى "خضوع" نه پرستش. در کتاب "عیون الاخبار" از امام على بن موسى الرضا (ع) چنین مى خوانیم: «کان سجودهم لله تعالى عبودیة، و لادم اکراما و طاعة، لکوننا فى صلبه؛ سجده فرشتگان پرستش خداوند از یک سو، و اکرام و احترام آدم از سوى دیگر بود، چرا که ما در صلب آدم بودیم.»

اگرکسی درس لمعه نخوانده درجمع شاگردان مرجع تقلید آمد این مرجع به اودرس خارج نمی دهد حکایت این طلبه هم مانند شیطان است

باسلام

از کجا میدانیم که سجده بر غیر خدا حرام است ؟

فتا 2;1013954 نوشت:

پرستش غیر خدا شرک است.(این دیگر تعریف شرک است و تعریف نیاز به استدلال نداره) و نظر علما و مراجع تقلید هم این است که سجده بر غیر خدا حرامه

Miss.Narges;1013964 نوشت:
پرستش غیر خدا شرک است.(این دیگر تعریف شرک است و تعریف نیاز به استدلال نداره) و نظر علما و مراجع تقلید هم این است که سجده بر غیر خدا حرامه

با سلام

اول اینکه پرستش با سجده مترادف نیست .

دوم اینکه صریح قران میفرماید یعقوب پیامبر بر فرزندش یوسف سجده کرد چگونه ما قران را فراموش میکنیم و بر گفته بدون سند تکیه مینمائیم.

إِذْ قَالَ یوسُفُ لِأَبِیهِ یا أَبَتِ إِنِّی رَأَیتُ أَحَدَ عَشَرَ كَوْكَبًا وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ رَأَیتُهُمْ لِی سَاجِدِینَ
[یاد کن] زمانی را که یوسف به پدرش گفت ای پدر من [در خواب] یازده ستاره را با خورشید و ماه دیدم دیدم [آنها] برای من سجده می‏کنند

«یوسف/4»

وَرَفَعَ أَبَوَیهِ عَلَى الْعَرْشِ وَخَرُّوا لَهُ سُجَّدًا وَقَالَ یا أَبَتِ هَذَا تَأْوِیلُ رُؤْیای مِنْ قَبْلُ قَدْ جَعَلَهَا رَبِّی حَقًّا وَقَدْ أَحْسَنَ بِی إِذْ أَخْرَجَنِی مِنَ السِّجْنِ وَجَاءَ بِكُمْ مِنَ الْبَدْوِ مِنْ بَعْدِ أَنْ نَزَغَ الشَّیطَانُ بَینِی وَبَینَ إِخْوَتِی إِنَّ رَبِّی لَطِیفٌ لِمَا یشَاءُ إِنَّهُ هُوَ الْعَلِیمُ الْحَكِیمُ
و پدر و مادرش را به تخت برنشانید و [همه آنان] پیش او به سجده درافتادند و [یوسف] گفت ای پدر این است تعبیر خواب پیشین من به یقین پروردگارم آن را راست گردانید و به من احسان کرد آنگاه که مرا از زندان خارج ساخت و شما را از بیابان [کنعان به مصر] باز آورد پس از آنکه شیطان میان من و برادرانم را به هم زد بی گمان پروردگار من نسبت به آنچه بخواهد صاحب لطف است زیرا که او دانای حکیم است

«یوسف/100»

فتا 2;1013969 نوشت:
اول اینکه پرستش با سجده مترادف نیست .

دوم اینکه صریح قران میفرماید یعقوب پیامبر بر فرزندش یوسف سجده کرد چگونه ما قران را فراموش میکنیم و بر گفته بدون سند تکیه مینمائیم.

نمیدانم پرستش از نظر شما چیست
نگفتم سجده مترادف پرستشه بلکه شکلی از پرستشه
غیر از سجده یعقوب بر یوسف همین سجده ملائکه بر ادم هم اینجا مطرحه و نیازی نبود این ایه رو برای من یاد اوری کنید
ضمن اینکه من فقط سوال کردم چطور خدا سجده بر غیر خود میده خوب این سوال در مورد سجده یعقوب بر یوسف هم مطرحه.
شما بجای جواب دراید فقط صورت سوال را عوض میکنید

Miss.Narges;1013975 نوشت:
نمیدانم پرستش از نظر شما چیست
نگفتم سجده مترادف پرستشه بلکه شکلی از پرستشه
غیر از سجده یعقوب بر یوسف همین سجده ملائکه بر ادم هم اینجا مطرحه و نیازی نبود این ایه رو برای من یاد اوری کنید
ضمن اینکه من فقط سوال کردم چطور خدا سجده بر غیر خود میده خوب این سوال در مورد سجده یعقوب بر یوسف هم مطرحه.
شما بجای جواب دراید فقط صورت سوال را عوض میکنید

با سلام

شما در اغاز فرمودید سجده بر ادم حرام است و سپس گفتید پرستش غیر خدا شرک است بکار بردن لغات بجای هم صحیح نیست وقتی میفرمایید سجده بر ادم حرام است همان را هم باید ادامه بدهید نه اینکه در مرحله دوم پرستش را با سجده و حرام را با شرک عوض کنید دقت کنید پرستش غیر خدا شرک است ولی سجده بر غیر خدا بنا بدستور خدا حرام نیست .مگر خدا در خانه کعبه است که شما به ان سجده میکنید ؟

فتا 2;1013976 نوشت:
شما در اغاز فرمودید سجده بر ادم حرام است و سپس گفتید پرستش غیر خدا شرک است بکار بردن لغات بجای هم صحیح نیست وقتی میفرمایید سجده بر ادم حرام است همان را هم باید ادامه بدهید نه اینکه در مرحله دوم پرستش را با سجده و حرام را با شرک عوض کنید دقت کنید پرستش غیر خدا شرک است ولی سجده بر غیر خدا بنا بدستور خدا حرام نیست .مگر خدا در خانه کعبه است که شما به ان سجده میکنید ؟

دقت کنید بزرگوار چون گفتم سجده شکلی از پرستش خداست پس سجده بر غیر خدا حرامه و در واقع پرستش غیر خدا که شامل سجده هم باشه باید حرام باشه(دیگه این حرف مراجع هم که هست اگه حرف منو باور ندارید) مگر اینکه این سجده بر ادم در اصل سجده بر خدا باشه همچنان که کارشناس شعیب فرمودند پس دیگر بحثی نیست و شما بیهوده بحث رو کش میدهید

Miss.Narges;1013977 نوشت:
دقت کنید بزرگوار چون گفتم سجده شکلی از پرستش خداست پس سجده بر غیر خدا حرامه و در واقع پرستش غیر خدا که شامل سجده هم باشه باید حرام باشه(دیگه این حرف مراجع هم که هست اگه حرف منو باور ندارید) مگر اینکه این سجده بر ادم در اصل سجده بر خدا باشه همچنان که کارشناس شعیب فرمودند پس دیگر بحثی نیست و شما بیهوده بحث رو کش میدهید

باسلام

شما که پاسختان را گرفته بودید لزومی نداشت با بنده بحث کنید و بحث را کش بدهید .وقتی سوال خود را ادامه میدهید بنده هم ناچارم پاسخ بدهم .

فتا 2;1013978 نوشت:
شما که پاسختان را گرفته بودید لزومی نداشت با بنده بحث کنید و بحث را کش بدهید .وقتی سوال خود را ادامه میدهید بنده هم ناچارم پاسخ بدهم

بله پاسخ از شعیب گرفتم و دیگر سوالم رو ادامه ندادم ولی این شما بودید اول شروع کردید نه من:

فتا 2;1013954 نوشت:

Miss.Narges;1013981 نوشت:
بله پاسخ از شعیب گرفتم و دیگر سوالم رو ادامه ندادم ولی این شما بودید اول شروع کردید نه من:

باسلام

بنده میخواستم ببینم ایا دلیل منطقی برای اینکه سجده برای غیر خدا حرام است دارید یا خیر که متاسفانه با دلیل منطقی مواجه نشده و در نهایت گفتید که پاسخم را قبلاً گرفته ام در حالی که در همان اغاز میتوانستید این مطلب را بگویید و ادامه ندهید .

فتا 2;1013993 نوشت:
بنده میخواستم ببینم ایا دلیل منطقی برای اینکه سجده برای غیر خدا حرام است دارید یا خیر که متاسفانه با دلیل منطقی مواجه نشده و در نهایت گفتید که پاسخم را قبلاً گرفته ام در حالی که در همان اغاز میتوانستید این مطلب را بگویید و ادامه ندهید .

دلیل منطقی عرض کردم

علت اینکه از خود شما هم پرسیدم این بود که وقتی اول شما بحث رو شروع کنید لابد فکر کردم پاسخ دیگری داشتید و پاسخی ارائه نکرده و فقط ظاهرا خواستید بمن بقبولانید اشتباه میکنم

سوال:
چرا خدا به ابليس دستور سجده داد با توجه به اينكه او فرشته نبود چرا در جمع ملايك شد و دستور سجده گرفت؟

جواب:
ابلیس حدود شش هزار سال خدا را عبادت کرده است. و از کثرت عبادت در صف فرشته ها قرار گرفت که آنها نیز به علت کثرت عبادت ابلیس گمان می کردند که او از ملائکه است
از امام صادق(علیه السلام) پرسیدند: آیا ابلیس از ملائکه است یا جزء سایر موجودات آسمانى است؟ فرمود: «نه از ملائکه است و نه از سایر موجودات آسمانى؛ بلکه او جنّ است؛ ولى همراه ملائکه بوده است. ملائکه نیز گمان می‌کردند او از جنس آنهاست، ولى خداوند متعال می‌دانست که چنین نیست. این جریان ادامه یافت تا در جریان سجده بر آدم، راز پنهان ابلیس آشکار گشت». (1)

حال که او در صف فرشته ها قرار گرفت در زمان خلقت آدم خدا برای این که مقام آدم را به فرشتگان نشان دهد و همچنین برای این که امتحانی برای ابلیس باشد که درون مایه خود را که همان تکبر و خود بزرگ بینی و تمرد از دستور خدا بود را نشان دهد خدا امر کرد که به آدم سجده کنند.«وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِکَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلاَّ إِبْليسَ أَبي‏ وَ اسْتَکْبَرَ وَ کانَ مِنَ الْکافِرينَ»(2) اما همه فرشته ها سجده کردند بجز ابلیس که واقعا از فرشته ها نبود و خود را در صف آنها قرار داده بود «فَسَجَدَ الْمَلائِکَةُ کُلُّهُمْ أَجْمَعُون إِلاَّ إِبْليسَ أَبي‏ أَنْ يَکُونَ مَعَ السَّاجِدينَ»(2)

علت اصلی امتناع ابلیس از سجده بر آدم خود برتر بینی و عدم توجه به مقام والای انسان بود همان گونه که در این حدیث علت اصلی امر به سجده به ملائکه توجه به مقام انسانیت بیان شده است«مردي يهودي از امير المؤمنين (عليه السلام) پرسيد كه خدا ملائكه را وادار كرد كه براي آدم سجده كنند، آيا از محمد (صلی الله علیه و آله) نیز چنين احترامي كرد؟ علي ـ عليه السلام ـ فرمود: درست است همينطور بود ولی سجده ملائكه براي آدم اطاعت و عبادت آدم نبود، و ملائكه آدم را در مقابل خدا نپرستيدند، بلكه خداي متعال آنان را بر اين كار وا داشت تا اعترافي باشد از ملائكه بر برتري آدم و رحمتي باشد از خدا براي او، ولي محمد (ص) را فضيلتي بالاتر از اين داد، خداي عزوجل با آن بزرگي و جبروتي كه دارد با تمامي ملائكه اش بر محمد (صلی الله علیه و آله) صلوات و درود فرستاد و مؤمنين را نيز بر صلوات بر او متعبد ساخت...». (4)

پی نوشت ها:
1- علامه مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، چ بیروت، ج60،صفحه 274، کتاب السماء و العالم، باب ذکر ابلیس و قصصه.
2-بقره:34.
3- حجر: 30.
4- ابي منصور طبرسي، الاحتجاج، تحقيق ابراهيم بهادري، و محمد هادي به، اسوه، چاپ اول، 1413 هـ ق، ج1، ص 498 ـ 499.

موضوع قفل شده است