جمع بندی معنا و مفهوم «اخترم»

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
معنا و مفهوم «اخترم»

با سلام و وقت بخیر.
میخواستم بدونم روایت زیر که در کتاب فروع کافی امده است صحت دارد یا خیر؟
و اینکه منظور از کلمه ی اخترم که در روایت آمده است اشاره به موت اخترامی دارد یا چیز دیگری است ؟با توجه به معنای آن که گفته است مرگ او را فرا گرفته است و مبهم به نظر می رسد. خیلی ممنون
(۷) باب حدّ موت الفجأة ۱ - محمّد بن يحيى عن موسى بن الحسن عن أبي الحسن النّهديّ‌ رفع الحديث قال: كان أبو جعفر عليه السّلام يقول: من مات دون الأربعين فقد اخترم، و من مات دون أربعة عشر يوما فموته موت فجأة. ۱ - ابو
الحسن نهدى در روايت مرفوعه‌اى گويد: امام باقر عليه السّلام فرمود: كسى كه در سن زير چهل سالگى بميرد، در واقع مرگ او را فرا گرفته است و كسى كه پس از چهارده روز بيمارى بميرد، دچار مرگ ناگهانى شده است.
متن و ترجمه فروع کافی صفحه 280 و 281

[=&quot][/][=&quot][/][=&quot][/]

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد تذکره

[TD][/TD]

سوال:
روایت زیر که در کتاب فروع کافی امده است آیا صحت دارد یا خیر؟ و این که منظور از کلمه ی اخترم که در روایت آمده است اشاره به موت اخترامی دارد یا چیز دیگری است؟ با توجه به معنای آن که گفته است مرگ او را فرا گرفته است و مبهم به نظر می رسد.
(۷) باب حدّ موت الفجأة ۱ - محمّد بن يحيى عن موسى بن الحسن عن أبي الحسن النّهديّ‌ رفع الحديث قال: كان أبو جعفر عليه السّلام يقول: من مات دون الأربعين فقد اخترم، و من مات دون أربعة عشر يوما فموته موت فجأة. ۱ - ابوالحسن نهدى در روايت مرفوعه‌اى گويد: امام باقر عليه السّلام فرمود: كسى كه در سن زير چهل سالگى بميرد، در واقع مرگ او را فرا گرفته است و كسى كه پس از چهارده روز بيمارى بميرد، دچار مرگ ناگهانى شده است.(متن و ترجمه فروع کافی صفحه 280 و 281)

پاسخ :
1- این حدیث جزو احادیث مرفوع است و احادیث مرفوع هم از اقسام احادیث ضعیف محسوب می شود و قابل استناد نیست.
حدیث مرفوع، حدیثی است که از وسط، یا آخر سند آن یک راوی یا بیشتر افتاده باشد، وبا تصریح به لفظ "رفع"؛ مثل همین روایت آمده باشد.
صاحب کتاب علم حدیث می گوید: آیت الله مامقانی (ره) معتقد است که این اصطلاح در کتب فقه شایع است.(1)
2- منظور از اخترا م یا موت اخترامی ، مرگ و مردن در 40 سالگی یا کمتر از 40 سالگی است.(2) و در این ابهامی وجود ندارد .

2.حسن بن على عليه السلام‏، تفسیر فاتحه الکتاب،ترجمه حسينى شاهمرادى، قدرت الله‏ ، ناشر انتشارات كعبه‏، تهران، 1404 ق‏، چاپ اول‏ ،ص70 ؛ هلالى، سليم بن قيس‏، تاریخ سیاسی صدر اسلام( ترجمه کتاب سلیم)، ترجمه افتخار زاده، محمود رضا، ناشر: انتشارات رسالت قلم‏،تهران‏، 1377 ش‏،چاپ: اول،ص 43‏

موضوع قفل شده است