صفحه 5 از 14 نخست ... 34567 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج و انواع آن

نوشته
    273
    حضور
    4 روز 8 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    576

البته «ممنوعیت ازدواج مسلمان با غیرمسلمان» از منظر فقهی و شرعی، حقوقی و اجتماعی مفصل بحث شده که برای آشنایی با آن مطالعۀ کتاب های زیر پیشنهاد می شود:

1. ابراهیمی‌، محمد، ازدواج با بیگانگان در فقه اسلام و سایر شرایع الهی‌، قم: بوستان کتاب قم(دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم‌)، 1382.
    2. صادقی سوچلمایی، صالح، ازدواج با غیرمسلمان در فقه امامیه و اهل سنت، گرگان: نوروزی، 1394.
    3. جباران‌، محمدرضا، ازدواج با غیر مسلمانان‌، قم: بوستان کتاب قم(دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم‌)، 1383.

2. صلوات ها 3

علاقه
    هیچ چیز
    نوشته
    96
    حضور
    2 روز 19 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    71

نقل قول نوشته اصلی توسط همدل نمایش پست ها

البته «ممنوعیت ازدواج مسلمان با غیرمسلمان» از منظر فقهی و شرعی، حقوقی و اجتماعی مفصل بحث شده که برای آشنایی با آن مطالعۀ کتاب های زیر پیشنهاد می شود:

1. ابراهیمی‌، محمد، ازدواج با بیگانگان در فقه اسلام و سایر شرایع الهی‌، قم: بوستان کتاب قم(دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم‌)، 1382.
    2. صادقی سوچلمایی، صالح، ازدواج با غیرمسلمان در فقه امامیه و اهل سنت، گرگان: نوروزی، 1394.
    3. جباران‌، محمدرضا، ازدواج با غیر مسلمانان‌، قم: بوستان کتاب قم(دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم‌)، 1383.
    باسمه تعالی
    سلام خدمت شما
    نقش شما در سایت بعنوان کارشناس
    انتظار رو بالا میبره
    من سوالی راجع ب منع ازدواج برام پیش اومد که برای اون دلیل عقلی خواستم .
    ی مثال خوب و جامع عنوان می کنم
    ازدواج دختر در نه سالگی رسم مرسوم در زمان ایمه و انبیا بوده و تا چند سال پیش هم منعی برای اون نبود
    ولی متوجه شدند در این زمانه جدید این سنت (شوهر دادن در سن کم حالا چه نه سال چه دوازده و چه هرسن دیگر) فاجعه بزرگیست ب حدی ک بحث اون ب مجلس کشیده شد . در صورتی که مرسوم بوده این امر زمان پیامبر ازدراج دختر در سن کم و بلامانع بوده .
    حالا من ب شما میگم ایا بعد سالها و قرن ها , وقت این نرسیده سوالات جدید تر بررسی بشه ؟
    احادیث مبنی بر ازدواج سریع و اسان گفته شده , ایا حقیقت امر همینه ؟
    حالا چه دلایل عقلی وجود داره که ازدواح با غیر مسلمان اشکال دارد؟ شاید ان زمان غیرمیلمان ها مثل الان نبودن و مشکلات و مواردی بوده ک پیامبر منع اونو گفته .
    چطور پشت هر ایه یا حدیثی داستانی هست , پشت این موضوع چه داستانی هست ؟ این مهمه

4. صلوات

علاقه
    هیچ چیز
    نوشته
    96
    حضور
    2 روز 19 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    71

مثلا ان زمان یهود دشمن و مخالف رسول خدا بوده
    ولی الان یهودی هست ک ب دین اسلام و ایین اون احترام میزاره و ممکنه در همسایگی مسلمانی هم زندگی کنه
    حالا اگر مسلمانه پسرش از دختر یهودیه خوشش بیاد چرا منع شده از این ازدواج ؟
    اون زمان یهود رسول خدا ص رو تکذیب میکرد و قبول نمیکرد , ولی الان میبینیم هستن یهودیایی ک ادیان رو قبول می کنن و میدونن و بدون تحریف هستند و...
    این مساله مهمه کسی ک تکذیب کنه و ... بله قاعدتا اگر من فردی باشم ک ب دینم احترام بزارم ازدواج نمیکنم
    ولی اگر طرف مقابل قبول داسته باشه دین اسلام و... رو اینجا قضیش فرق میکنه

6. صلوات

نوشته
    998
    حضور
    125 روز 20 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2994

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد حسین 72 نمایش پست ها
    مثلا ان زمان یهود دشمن و مخالف رسول خدا بوده
    ولی الان یهودی هست ک ب دین اسلام و ایین اون احترام میزاره و ممکنه در همسایگی مسلمانی هم زندگی کنه
    حالا اگر مسلمانه پسرش از دختر یهودیه خوشش بیاد چرا منع شده از این ازدواج ؟
    اون زمان یهود رسول خدا ص رو تکذیب میکرد و قبول نمیکرد , ولی الان میبینیم هستن یهودیایی ک ادیان رو قبول می کنن و میدونن و بدون تحریف هستند و...
    این مساله مهمه کسی ک تکذیب کنه و ... بله قاعدتا اگر من فردی باشم ک ب دینم احترام بزارم ازدواج نمیکنم
    ولی اگر طرف مقابل قبول داسته باشه دین اسلام و... رو اینجا قضیش فرق میکنه
    سلام علیکم
    به نظر شما یهودی که اسلام رو قبول داشته و پیامبر(ص) رو قبول داشته باشه چرا یهودی مونده؟ (کار نداریم که یه سری مراجع اجازه ازدواج موقت دادن. اصل فرض شما زیر سواله)

8. صلوات

علاقه
    هیچ چیز
    نوشته
    96
    حضور
    2 روز 19 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    71

نقل قول نوشته اصلی توسط الرحیل نمایش پست ها
    سلام علیکم
    به نظر شما یهودی که اسلام رو قبول داشته و پیامبر(ص) رو قبول داشته باشه چرا یهودی مونده؟ (کار نداریم که یه سری مراجع اجازه ازدواج موقت دادن. اصل فرض شما زیر سواله)
    باسمه تعالی
    سوالتون رو با سوال جواب میدم
    مسلمانی ک محمد ص رو قبول داره و شهادتین ب زبان میاره چرا باید مملکتش ابجور باشه؟ چرا باید گساجدش خالی باشه ؟ چرا باید فحشا توش زیاد باشه ؟
    پس یا مملکت مسلمانی نیست یا ایمان دروغیه
    حالا جواب سوالت
    یهودی ک در حمایت از مظلوم تظاهرات میکنه و صهونیست رو قبول نداره در نزد خدا ا رسولش جایگاهی داره یانه ؟ ازدواج با این فرد بلامانع است از نظر عقل و منطق و جامعه

10. صلوات ها 2

علاقه
    هیچ چیز
    نوشته
    96
    حضور
    2 روز 19 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    71

سلام علیکم
    باسمه تعالی
    یادم رفت سلام کنم
    سلام دوست خوب , الرحیل عزیز
    چرا راه دور رفتی ؟؟؟ یهود و اسلام فاصله زیادی دارن باهم
    بیا نزدیک تر
    بنظر شما مسلمانی ک رسول خدا قبول داره چرا نباید امامان رو قبول داشته باشه و این همه اختلاف نظر تو یک امت واحد با یک پیامبر باشه
    اگر مثل سایر امت ها چند پیامبر داشتیم وضعمون چطور میشد؟
    فقط قلوقم می کردیم؟

نوشته
    998
    حضور
    125 روز 20 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2994

یهودی ک در حمایت از مظلوم تظاهرات میکنه و صهونیست رو قبول نداره در نزد خدا ا رسولش جایگاهی داره یانه ؟ ازدواج با این فرد بلامانع است از نظر عقل و منطق و جامعه
    مگه هر کس نزد خدا و رسول(ص) جایگاهی داشته باشه ازدواج باهاش ازدواج موفقی میشه؟

سوالتون رو با سوال جواب میدم
    مسلمانی ک محمد ص رو قبول داره و شهادتین ب زبان میاره چرا باید مملکتش ابجور باشه؟ چرا باید گساجدش خالی باشه ؟ چرا باید فحشا توش زیاد باشه ؟
    پس یا مملکت مسلمانی نیست یا ایمان دروغیه
    خلاصه استدلال شما اینه که این همه چیز گرد داریم که گردو نیستن، پس دلیل عقلی وجود نداره که یه چیز مستطیلی گردو نباشه

چرا راه دور رفتی ؟؟؟ یهود و اسلام فاصله زیادی دارن باهم
    بیا نزدیک تر
    بنظر شما مسلمانی ک رسول خدا قبول داره چرا نباید امامان رو قبول داشته باشه و این همه اختلاف نظر تو یک امت واحد با یک پیامبر باشه
    اگر مثل سایر امت ها چند پیامبر داشتیم وضعمون چطور میشد؟
    فقط قلوقم می کردیم؟
    فقط چیکار می کردیم؟

13. صلوات

علاقه
    هیچ چیز
    نوشته
    96
    حضور
    2 روز 19 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    71

مگه هر کس نزد خدا و رسول(ص) جایگاهی داشته باشه ازدواج باهاش ازدواج موفقی میشه؟

خلاصه استدلال شما اینه که این همه چیز گرد داریم که گردو نیستن، پس دلیل عقلی وجود نداره که یه چیز مستطیلی گردو نباشه

فقط چیکار می کردیم؟
    بنام الله
    الرحیل چرا حرف در میاری برای ادم ؟؟؟
    من گفتم ازدواج با ادمی ک جایگاه پیش خداوپیغمبر داره عزدواج با اون موفقه ؟؟؟؟
    من برعکسشو گفتم چرا با همچین فردی نباید ازدواج کرد
    ایا باز هم ازدواج با دوست خدا و اهل بیت ممنوع و تابو هست ؟؟
    من مثال گرد و گردو نزدم و اصلا هم استدلالی بر چیزی نکردم
    مثال هایی زدم ک شما متوجه بشی دلایلی ک اوردی جواب داره.
    قلوقم , لتو پار ,داغون ,جنگ
    ببین شما ی موضوع فهمیدی ک منم میدونمش ولی همین موضوع ک میگی خودش شونصد تبصره داره یکیش هم خودت گفتی ازدواج موقت مانع نداره , مطمعن باش بازم کلاه شرعی هست برادر الرحیل

15. صلوات

علاقه
    هیچ چیز
    نوشته
    96
    حضور
    2 روز 19 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    71

به نام الله
    الرحیل سلام
    یکی از دوستان لطف کردند و تذکر دادند که شما خانم هستید و من در اخر کلمه برادرو بکار بردم
    کارم کاملا بی غرض بود.
    شواهد نشون میده این مطلب( تاپینگ) داره نفس هلی اخرشو میکشه و کفگیر مباحث داره به ته دیگ اثابت میکنه .
    برای همین لازم دونستم از پاسخ های شما و مومی و همدل تشکر کنم
    و در اخر هم بگم نفهمیدم لیلی زن بود یا مرد
    اخر چرا نباید با اینطور افرادی ولو مسلمان نباشن ولی اداب و هلق و خوی مسلمانی داشته باشن ازدولج کرد.
    شعر پروین اعتصامی خدایش رحمت کند
    میگه
    * واغظی پرسید از فرزند خویش
    هیچ می دانی مسلمانی به چیست
    صدق بی ازاری و خدمت به خلق
    هم عبادت هم حدیث بندگیست
    گفت زین معیار اندر شهر ما
    یک نفر هست آن هم ارمنیست
    همین چند بیت شعر میتونه پاسخ طولانی برای تمام بحث ما باشه ,ی دنیا حرف تو چند بیت شعر هست .
    شاید ساعت ها بحث بیفایده باشه ولی شعر سهراب سپهری که درباره صبر هداست هم کوتاهه اما ساعت ها و کتاب ها توش جا داده فلسفی و عرفانی و...شعر عجب صبری هدا دارد شاید خوانده باشید.
    مجددا از هم کلامی با شما و همدل و مومی خوشحالم و تشکر میکنم از شما سه عزیز
    در پناه الله

نوشته
    273
    حضور
    4 روز 8 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    576

من سوالی راجع ب منع ازدواج برام پیش اومد که برای اون دلیل عقلی خواستم .
    دلیل عقلی ممنوعیت ازدواج با غیرمسلمانان را خدمت تان گفتم، مهمترین ایراد به این قضیه عدم تناسب در یکی از مهمترین معیارها و ملاک های ازدواج هست.
    در جایی که عمدۀ ازدواج ها همین جوری دچار مشکل هستند، حال اگر در مهمترین معیارها و ملاک های ازدواج نیز احتلاف و تفاوت آشکار وجود داشته باشد؛ طبیعتاً همسران در زندگی روی آرامش را نخواهند دید و دائماً در جنگ و جدال خواهند بود؛ چون هرکس بخواهد به دین و آیین خود و طبق آن عمل کند؛ سنگ روی سنگ بند نخواهد شد و نتیجۀ آن شکست در ازدواج خواهد بود؛ مگر اینکه همسران هیچ کدام به دین و آیین خود ملتزم و پایبند نباشند و دین ثالثی رو قبول کنند و آن را معیار قرار دهند تا در مناسبات زندگی، اختلافات و... بر اساس آن عمل کنند.

18. صلوات

صفحه 5 از 14 نخست ... 34567 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 37

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری