صفحه 4 از 14 نخست ... 23456 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج و انواع آن

نوشته
    174
    حضور
    10 روز 14 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    381

نقل قول نوشته اصلی توسط الرحیل نمایش پست ها
    هیچکس ازدواج نمی کنه که از فردای ازدواج طلاق عاطفی بگیره
    نه خب، شما خیلی سختش کردید، طلاق عاطفی تحت تاثیر شرایط بعد از ازدواج رخ میده. اما دوستی (حالا چه دوستی یک زوج، چه دوستی معمولی) تحت تاثیر بینش یک انسان به روابط بین انسانی، قبل از ایجاد رابطه به وجود میاد، بینش به عقل مربوطه نه احساس. اکثر ازدواج ها خالی از این بینش هستند و فقط شاید بعد از ازدواج تحت تاثیر وعده خدا به ایجاد مودت کمی به هم وابسته بشن، چون اصل همون بینش ست و مودت هم به محبت عقلانی میگن. حتی خیلی از دوست هایی که جونشون رو هم برای هم دیگه فدا میکنن هم دلیل منطقی برای اینکار ندارن، چون دوستیشون یه جور احساسه، نه بینش.

2. صلوات ها 2

نوشته
    174
    حضور
    10 روز 14 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    381

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد حسین 72 نمایش پست ها
    اولا هندوانه یک مثال هست
    مثال خوبی نیست خب!!

بحث من سر ازدواج هست , مثلا اگر من یک دختر خوب و نزدیک بخودم گیر اوردم ک بودایی بود باید نگیرمش چون غیر مسلمانه ؟
    بله متوجه بحث شما هستم. شما دارید میگید صرفا مسلمان بودن یا نبودن، چطور میتونه یک حکم کلی ایجاد کنه؟

دلیل عقلی بیار برام ک من بفهمم چرا , مطمعنا تو یک دختر رو بخاطر فقط مسلمانچنبودن رد نمیکنی
    از نظر من ایمان و عقل تفکیک ناپذیرند. لازم نیست عقل واسه مسلمان بودنش دلیل بیاره. البته به شرطی که با اسلام واقعی رو به رو باشیم.

شیخی ک بخارج از ایران رفت و گفت انحا مسلمان ندیدم ولی اسلام دیدم و اینجا اسلام دیدم ولی مسلمان ندیدم
    شما درباره مصادیق مسلمانی صحبت میکنید، اما شرع در رابطه با اصل مسلمانی صحبت میکنه. ممکنه یک نفر ادعای مسلمانی کنه، اما شبیه به مسلمان ها رفتار نکنه، این یه مسئله ی دیگه ست. شرع با این مسئله کاری نداره، بنا رو بر درستی مسلمانی میذاره.

4. صلوات

علاقه
    هیچ چیز
    نوشته
    96
    حضور
    2 روز 19 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    71

نقل قول نوشته اصلی توسط momi14 نمایش پست ها
    مثال خوبی نیست خب!!

بله متوجه بحث شما هستم. شما دارید میگید صرفا مسلمان بودن یا نبودن، چطور میتونه یک حکم کلی ایجاد کنه؟

از نظر من ایمان و عقل تفکیک ناپذیرند. لازم نیست عقل واسه مسلمان بودنش دلیل بیاره. البته به شرطی که با اسلام واقعی رو به رو باشیم.

شما درباره مصادیق مسلمانی صحبت میکنید، اما شرع در رابطه با اصل مسلمانی صحبت میکنه. ممکنه یک نفر ادعای مسلمانی کنه، اما شبیه به مسلمان ها رفتار نکنه، این یه مسئله ی دیگه ست. شرع با این مسئله کاری نداره، بنا رو بر درستی مسلمانی میذاره.
    بنام الله
    اصل و مصادیق و فروع دین و... زمانی ک رنگ عملی ندارن هیچ مطلبی مهم نیست
    شما صد بار اثبات کن پیامبر خوب بوده
    وقتی دنباله رویی نداره یا انقدر کمن ک صدایی ندارن
    چ فایده ؟
    حالا اصل مسلمانی یا مصادیقش چ فرق داره؟

نوشته
    174
    حضور
    10 روز 14 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    381

ازدواج شباهت زیادی ب هندوانه داره اونم اینه ک هندونه میوه ایه ک اگر کال هم باشه بزرگ میشه
    ادمای ما هم همیطورن بزرگ میشن ولی تو زندگی میفهمی ک کال هست طرف
    ببین عزیز دل، یه بار میگی هندونه فقط یه مثال بود، بعد میگی شباهتشون خیلی زیاده، پس فقط یه مثال ساده نیست.

شما میری یه جسم سبز رنگ که از داخلش هیچی معلوم نیست رو میخری. خب چرا میخری؟ به شرط چاقو رو واسه همین گذاشتن دیگه، که از داخلش اطلاع پیدا کنی. بعدش نیاز به تخصص خاصی هم نداره. حالا فرض کنیم به شرط چاقو نبود، بازم احتمالش هست ریسک کنی بخری، چون ریسکش خیلی کمه. نهایتا یه چند هزاری پیاده میشی. چون هدف بلند مدتی هم نداری این ریسک رو قبول میکنی.

اما اگه با وجود بودن هندونه به شرط چاقو، باز هم شما هندونه در بسته بخری، باید به یه چیزایی شک کرد!

کال بودن یه آدم نشانه های زیادی داره، یه موضوع کوچیک و موردی نیست که نیاز به شرایط خاصی برای فهمش باشه. اینکه یه نفر تا قبل از شروع زندگی مشترک به کال بودن طرف مقابل پی نبره، مشکل از خودشه.

شما هندونه رو انتخاب میکنی، اون شما رو انتخاب نمیکنه! اما توی زندگی مشترک، دو نفر قراره همدیگه رو انتخاب کنن، شما از نوع انتخاب کردن طرف مقابل هم به خیلی چیزها میتونی پی ببری.

بازم میگم، اگه این مثال رو از یک متاهل شنیدی، شک نکن که این آدم برای تشکیل یک زندگی مشترک متعالی، تلاشی نکرده. و با این بهانه میخواد از تلاش در آینده هم شانه خالی کنه.
    ویرایش توسط momi14 : ۱۳۹۷/۱۰/۲۰ در ساعت ۲۱:۵۰

7. صلوات

نوشته
    174
    حضور
    10 روز 14 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    381

اصل و مصادیق و فروع دین و... زمانی ک رنگ عملی ندارن هیچ مطلبی مهم نیست
    شما صد بار اثبات کن پیامبر خوب بوده
    وقتی دنباله رویی نداره یا انقدر کمن ک صدایی ندارن
    چ فایده ؟
    حالا اصل مسلمانی یا مصادیقش چ فرق داره؟
    فایده ش رو من و شما تعیین نمیکنیم برادر من. مصادیق چیزیه که ما میبینیم و میتونیم تا حدی بسنجیم. اما اصلش رو فقط خدا می سنجه. ما نه میتونیم برای بقیه بسنجیم، و نه حتی میتونیم برای خودمون سنجش دقیقی داشته باشیم. فرقش اینه.

وقتی قرآن میگه قاتلو، دیگه کاری نداره که شاید یه عده ای بیان با تفسیر شخصی، با استناد به قرآن دست به کشتار بزنن. قرآن یه مسیری رو مشخص میکنه میگه اینجوری. اینکه ما چه قدر روی این مسیر حرکت میکنیم به خودمون مربوطه.

9. صلوات

علاقه
    هیچ چیز
    نوشته
    96
    حضور
    2 روز 19 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    71

ببین عزیز دل، یه بار میگی هندونه فقط یه مثال بود، بعد میگی شباهتشون خیلی زیاده، پس فقط یه مثال ساده نیست.

شما میری یه جسم سبز رنگ که از داخلش هیچی معلوم نیست رو میخری. خب چرا میخری؟ به شرط چاقو رو واسه همین گذاشتن دیگه، که از داخلش اطلاع پیدا کنی. بعدش نیاز به تخصص خاصی هم نداره. حالا فرض کنیم به شرط چاقو نبود، بازم احتمالش هست ریسک کنی بخری، چون ریسکش خیلی کمه. نهایتا یه چند هزاری پیاده میشی. چون هدف بلند مدتی هم نداری این ریسک رو قبول میکنی.

اما اگه وجود با بودن هندونه به شرط چاقو، باز هم شما هندونه در بسته بخری، باید به یه چیزایی شک کرد!

کال بودن یه آدم نشانه های زیادی داره، یه موضوع کوچیک و موردی نیست که نیاز به شرایط خاصی برای فهمش باشه. اینکه یه نفر تا قبل از شروع زندگی مشترک به کال بودن طرف مقابل پی نبره، مشکل از خودشه.

شما هندونه رو انتخاب میکنی، اون شما رو انتخاب نمیکنه! اما توی زندگی مشترک، دو نفر قراره همدیگه رو انتخاب کنن، شما از نوع انتخاب کردن طرف مقابل هم به خیلی چیزها میتونی پی ببری.

بازم میگم، اگه این مثال رو از یک متاهل شنیدی، شک نکن که این آدم برای تشکیل یک زندگی مشترک متعالی، تلاشی نکرده. و با این بهانه میخواد از تلاش در آینده هم شانه خالی کنه.
    بنام خدا
    بحث زیاده
    ولی بدون همیشه حق با شما نیست
    حالا هندونه یا هر چیز دیگه
    زندگی حساب کتاب نداره
    ی سری سرایط برای ازدواج هست ولی اونها رو هم رعایت کنی نمیسه گفت زندگیت تضمینه و...
    در کل زندگی از خیر هندونه بودنش بگذری بیشتر شانسیه ,
    حالا دیگه بجای اینکه با من سر هندونه بحث کنی ی سینی بیار و یه چاقو تا کار این هندونه رو تموم کنیم

11. صلوات ها 2

نوشته
    174
    حضور
    10 روز 14 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    381

بحث زیاده
    بحث که خیلی زیاده ... من سعی میکنم در چارچوب محیط انجمن بحث کنم. اگه کنار دستم بودی، یه جور دیگه میگفتم.
    بدون همیشه حق با شما نیست
    از صحبت من اینجوری برداشت میشه که حتما حق با منه؟ عذرخواهی میکنم.
    ی سری سرایط برای ازدواج هست ولی اونها رو هم رعایت کنی نمیسه گفت زندگیت تضمینه و...
    بحث اصلی همینه دیگه، یه اطلاعاتی رو برای هر فردی بسته به توانایی و دانش خودش، امکان دسترسی قبل از ازدواج بهشون وجود داره، اگه دسترسی پیدا نشه، کم کاری از خود آدم بوده.
    مابقی موارد از کمی دانشه که خب اینم باز ضعف خود آدمه. یعنی باید خودش رو ملامت کنه که چرا بدون دانش کافی ازدواج کرده.

یه موارد محدودی هم هست که تو هر انتخابی ممکنه به وجود بیاد، هر چیزی که تو زندگی انتخاب میکنیم، ممکنه یه نقصی داشته باشه که بعد از انتخاب متوجهش میشیم. اینو باید از قبل بپذیریم. کسی که به پذیرش رسیده باشه، دیگه غرغر نمیکنه.
    کسی که به پذیرش نرسیده باشه هم باز مشکل از خودشه.

کلا همش تقصیر خودته ....!!

ی سینی بیار و یه چاقو تا کار این هندونه رو تموم کنیم
    اگه به شرط چاقو خریدی بیارم.
    ویرایش توسط momi14 : ۱۳۹۷/۱۰/۲۰ در ساعت ۲۲:۰۹

13. صلوات

علاقه
    هیچ چیز
    نوشته
    96
    حضور
    2 روز 19 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    71

بحث که خیلی زیاده ... من سعی میکنم در چارچوب محیط انجمن بحث کنم. اگه کنار دستم بودی، یه جور دیگه میگفتم.

از صحبت من اینجوری برداشت میشه که حتما حق با منه؟ عذرخواهی میکنم.

بحث اصلی همینه دیگه، یه اطلاعاتی رو برای هر فردی بسته به توانایی و دانش خودش، امکان دسترسی قبل از ازدواج بهشون وجود داره، اگه دسترسی پیدا نشه، کم کاری از خود آدم بوده.
    مابقی موارد از کمی دانشه که خب اینم باز ضعف خود آدمه. یعنی باید خودش رو ملامت کنه که چرا بدون دانش کافی ازدواج کرده.

یه موارد محدودی هم هست که تو هر انتخابی ممکنه به وجود بیاد، هر چیزی که تو زندگی انتخاب میکنیم، ممکنه یه نقصی داشته باشه که بعد از انتخاب متوجهش میشیم. اینو باید از قبل بپذیریم. کسی که به پذیرش رسیده باشه، دیگه غرغر نمیکنه.
    کسی که به پذیرش نرسیده باشه هم باز مشکل از خودشه.

کلا همش تقصیر خودته ....!!

اگه به شرط چاقو خریدی بیارم.
    بنام الله
    ازدواج تنها چیزیه ک با کالبدشکافی نمیتونی بفهمی چشه
    بهرحال از بحث و اشنایی با شما خوشحال شدم .
    لازم ب عذر خواهی نبود , چون همه ممکنه یجاهایی اشتباه کنیم م تو بحث اجنتناب ناپذیره , ولی خب شما بزرگواری خودتو نشون دادی
    از شما بخاطر توجه ب بحث و جوابها و پیگیریتون بسیار ممنونم , امیدوارم باز هم از صحبت های خوبت استفاده کنم

15. صلوات ها 2

نوشته
    174
    حضور
    10 روز 14 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    381

نظز لطفته.

17. صلوات

نوشته
    273
    حضور
    4 روز 8 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    576

دلایل ممنوعیت ازدواج مسلمان با غیرمسلمان

اساساً آن چیزی که در ازدواج مهم تلقی می شود، میزان همخوانی، تطابق و تناسب دختر و پسر در معیارها و ملاک های ازدواج به ویژه معیارهای اساسی ازدواج است؛ از آنجا که یکی از مهمترین ثمرات و اهداف ازدواج رسیدن به آرامش است و این آرامش در صورتی حاصل می شود که ما با توجه به معیارها و ملاک های اساسی و مهم، انتخاب مناسبی داشته باشیم؛ چرا که سعادت و خوشبختی ازدواج، در گرو رعایت دقیق معیارها و پایبندی به آنهاست و تحقیقات بسیاری این نتیجه را به اثبات رسانیده که زن و شوهرهایی که بیشترین تطابق و همخوانی و تفاهم را با هم دارند، ازدواج موفق و پایداری دارند و در زندگی با مشکلات کمتری مواجه هستند.

اگر انتخاب همسر بر اساس رعایت بیشترین تناسب در معیارها و ملاک های ازدواج باشد و دختر و پسر با عقلانیت و خردورزی شریک زندگی شان را انتخاب کنند در این صورت تضمین کنندۀ شادکامی و خوشبختی ازدواج خواهد بود و می توان به آینده ازدواج، میزان موفقیت و پایداری آن امیدوار بود، اما اگر برخلاف این باشد ازدواج محکوم به شکست خواهد بود.

ازدواج مسلمان با غیرمسلمان از آن جهت ممنوع است که تناسب در یکی از مهترین و برترین معیارها و ملاک های ازدواج وجود ندارد و این آیندۀ ازدواج و میزان موفقیت و پایداری آن را به شدت به مخاطره می اندازد.
    وقتی همسران باورها و اعتقادات متفاوتی داشته باشند، طبیعتاً متفاوت رفتار خواهند کرد و این نقطۀ آغاز اختلافات زناشویی و خانوادگی خواهد بود.

از سوی دیگر، شکی در این نیست که همسر شریک عمر انسان و مربى فرزندان او است و نیمى از شخصیت او را تشکیل مى‏دهد، با این حال چگونه مى‏توان شرک، بی ایمانی و عواقب شوم آن را در ازدواج نادیده گرفت؛ چون ازدواج با غیرمسلمانان، مى‏تواند تأثیر منفى بر خود اشخاص، تعامل با یکدیگر، تربیت فرزندان و نسل آینده و نیز معاشرت خانواده ها بگذارد، از این روی ازدواج با آنان نهی شده است.

علاوه بر این عقل سلیم انسان به تنهایی حکم می کند که یک فرد مسلمان وقتی که در مسیر نجات و هدایت واقعی قرار گرفته است نباید به جرگة اهل باطل بپیوندند.
    ازدواج مسلمان با غیرمسلمان باعث می شود که مسلمان بدون پشتوانة اجتماعی از طرف مسلمانان در متن جامعة کفر قرار بگیرد و در نهایت از نور به سوی ظلمت کشانده شده و از ولایت خداوند خارج و در تحت ولایت طاغوت قرار بگیرد و این زمینۀ گمراهی و بدفرجامی را برای مسلمان فراهم می آورد.

19. صلوات

صفحه 4 از 14 نخست ... 23456 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 37

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری