صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سگ اصحاب کهف

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    10,590
    حضور
    177 روز 18 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    625
    آپلود
    104
    گالری
    1654
    صلوات
    95070

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن .. نمایش پست ها
    علت ذکر و نام بردن از سگ اصحاب کهف در قرآن چه بوده است؟
    ابن عباس و بيشتر مفسران قرآن كريم گويند: اصحاب كهف، شبانه فرار كردند.

در بين راه به شبانى برخوردند كه داراى سگى بود. شبان نيز پيرو دين آنها شد و با سگش با آنها براه افتاد.

كعب گويد: آنها در بين راه به سگى برخوردند كه با آنها براه افتاد. چند بار او را از خود دور كردند و او بازنگشت. سرانجام به آنها گفت: از من نترسيد. من به شما خيانت نخواهم كرد. من دوستان خدا را دوست ميدارم. شما بخوابيد تا من پاسدار شما باشم.
    ترجمه تفسير مجمع البيان، ج‏15، ص: 27

2. صلوات ها 2

نوشته
    241
    حضور
    9 روز 4 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    795

نقل قول نوشته اصلی توسط مسیح1357 نمایش پست ها
    سلام

ببخشیداااا
    من به این حرف اعتراض دارم. من قبول ندارم که سگ منفورترین حیوان است. اگر سگ حیوانی منفور است، چرا خداوند سبحان آن را آفریده است؟
    اینکه گوشت سگ و موی سگ احکامی دارد، یعنی نباید در لباس نمازگزار باشد و نمی توان گوشتش را خورد، دلیل بر منفور بودنِ این حیوان نیست.
    من خودم آدمی مذهبی هستم و طرفدار نگهداری سگ در خانه نیستم. به نظر من سگ فقط برای نگهبانی از خانه یا شکارِ مُجاز یا منفعت های درست مثل یافتنِ موادّ مخدر و یافتن افراد مصدوم زلزله باید نگه داری شود.
    اما سگ یک مخلوق خداست و خداوند حکیم موجود منفور نمی آفریند.
    واقعا..
    مستند زندگی سگ ها رو دیدید؟
    واقعا حیوان عجیبی هست سگ،
    در بلاد کفر از سگ ها به شیوه های درستی دارند استفاده میکنند،
    سگ ها رو از زمانی که توله هستند پرورش میدن به عنوان سگ امدادگر یا مثلا به افراد نابینا کمک میکنند سگها
    طوری که کارت عابر بانک اون فرد رو میزنه داخل دستگاه..

از سگ ها برای تشخیص سرطان استفاده میکند
    در واقع از طریق حس بویایی سگ میتونه غده سرطان رو تشخیص بده.

تنها حیوانی که میشه روش حساب کرد و واقعا با وفاس سگ هست، هیچ غل و غشی تو رفتارش نیست برعکس گربه.

این مستند رو ای کاش همه تون ببنید فوق العاده اس..
    اسم مستند: زندگی اصرار آمیز سگها

...

4. صلوات

علاقه
    دین
    نوشته
    64
    حضور
    3 روز 11 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    91

نقل قول نوشته اصلی توسط نورالزهراء نمایش پست ها
    واقعا..
    مستند زندگی سگ ها رو دیدید؟
    واقعا حیوان عجیبی هست سگ،
    در بلاد کفر از سگ ها به شیوه های درستی دارند استفاده میکنند،
    سگ ها رو از زمانی که توله هستند پرورش میدن به عنوان سگ امدادگر یا مثلا به افراد نابینا کمک میکنند سگها
    طوری که کارت عابر بانک اون فرد رو میزنه داخل دستگاه..

از سگ ها برای تشخیص سرطان استفاده میکند
    در واقع از طریق حس بویایی سگ میتونه غده سرطان رو تشخیص بده.

تنها حیوانی که میشه روش حساب کرد و واقعا با وفاس سگ هست، هیچ غل و غشی تو رفتارش نیست برعکس گربه.

این مستند رو ای کاش همه تون ببنید فوق العاده اس..
    اسم مستند: زندگی اصرار آمیز سگها
    با سلام

بـــا بـــدان یـــار گــشــت هــمــســر لــوط خـــــانــــدان نــــبــــوّتــــش گــــم شــــد
    ســـگ اصـــحـــاب کــهــف روزی چــنــد پـــی نـــیـــکـــان گـــرفــت و مــردم شــد

بله این مهم نیست که چه هستی یا چه بوده ای این مهم است که در نهایت چه خواهی شد.

رَبِّ قَدْ آتَیتَنِی مِنَ الْمُلْكِ وَعَلَّمْتَنِی مِنْ تَأْوِیلِ الْأَحَادِیثِ فَاطِرَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ أَنْتَ وَلِیی فِی الدُّنْیا وَالْآخِرَةِ تَوَفَّنِی مُسْلِمًا وَأَلْحِقْنِی بِالصَّالِحِینَ
    پروردگارا تو به من دولت دادی و از تعبیر خوابها به من آموختی ای پدیدآورنده آسمانها و زمین تنها تو در دنیا و آخرت مولای منی مرا مسلمان بمیران و مرا به شایستگان ملحق فرما

«یوسف/101»

6. صلوات ها 2

نوشته
    2,458
    حضور
    155 روز 3 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    6
    گالری
    8
    صلوات
    6382

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن .. نمایش پست ها

سلام علیکم

از پاسخ تون ممنونم

ولی این جواب سوال من نبود

سوال من اینه که سگ اصحاب کهف چه خصوصیت و ویژگی هایی داشته که همراه اصحاب کهف شده و در قرآن ازش نام برده شده

نه اینکه چون همراه شون بود پس براش یک فضیلت بشماریم

لطفا از این جنبه پاسخ بدهید

با سپاس
    سلام علیکم

بنظر آن سگ ویژگی خاصی نداشت او فقط یکی از موجوداتی بود که تکوینا مامور اند، در قران کریم آنچه در آسمانها و زمین از موجودات است تسبیح گوی خداوند هستند

تُسَبِّحُ لَهُ السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ وَ الْأَرْضُ وَ مَن فِیهِنَّ وَ إِن مِّن شیَ ءٍ إِلَّا یُسَبِّحُ بحَِمْدِهِ وَ لَکِن لَّا تَفْقَهُونَ تَسْبِیحَهُمْ إِنَّهُ کاَنَ حَلِیمًا غَفُورًا؛

هفت آسمان و زمین و هر چه در آنهاست تسبیحش می کنند و هیچ موجودی نیست جز آنکه او را به پاکی می ستاید، ولی شما ذکر تسبیح شان را نمی فهمید. او بردبار و آمرزنده است. //

سگ اصحاب کهف ، یک شاهد و گواه بر خالق خود و خالق عالم امکان ، اعم از حیوان نبات و دیگر موجودات میتواند باشد ، شاهدی که اعجاز گونه . در جمع آنها حضور پیدا میکند به نظر اولا برای تقویت قلوب مومنین ثانیا عبرت آیندگانی مثل ما

علاقه
    زندگی، آرامش، تفکر
    نوشته
    1,276
    حضور
    27 روز 14 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4026

سگ و بقیه حیوانات مثل انسان قدرت انتخاب و تحلیل مسائل رو ندارند و اون سگ اصلا اصحاب کهف رو نمیشناخت و نمیدونست چه اتفاقی افتاده که بخواد از دین و یک جریانی حمایت بکنه تا بتونه حرف بزنه... من شناخت زیادی از اندازه فهم و شعور حیوانات ندارم ولی فکر میکنم اجحافه به این معجزه خدا که بگیم سگ حرف زد و گفت از من نترسید (چون در این صورت نیاز به سیصد سال خواب نبود همونجا ایمانشون تکمیل میشد).

اما خداوند سگ رو مامور کرده که با توجه به ترسی که در دل ها احتمالا اون زمان مخصوصا ایجاد میکرده ازشون محافظت بکنه... و دلیل ذکر اسم سگ در قرآن هم مثل حیوانات دیگه نشان دهنده ی یک پیام یا آیتی هست.

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 31

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری