جمع بندی نحوه‌ی پرسیدن سوالات مهم در خواستگاری

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نحوه‌ی پرسیدن سوالات مهم در خواستگاری

سلام. خواستگاری دارم که بسیار مذهبی است و تقریبا از نظر بیشتر شرایط باهم همخوانی داریم.فقط در جلسه حضوری که صحبت کردم متوجه شدم به پاکیزگی اهمیت نمی دهد وجسارتا دهانش بو می دهد وفکر می کنم اهل عطر و ادکلن نیست .چگونه در مورد این مسایل با او صحبت کنم

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد صابر

[TD][/TD]

با سلام و احترام خدمت شما پرسشگر محترم! امیدواریم ان شاء الله ازدواج موفقی را تجربه نمایید.

همانطور كه مي دانيد ازدواج يكي از مهمترين حوادث و رويدادهاي زندگي است و نقش مهمي در سرنوشت و سعادت و خوشبختي انسان دارد ، مضافاٌ بر اينكه اگر به نحو صحيح انجام پذيرد بسياري از نيازهاي انسان را اعم از نيازهاي عاطفي و جنسي را تاْمين و باعث آرامش روحي انسان مي شود.

مهمترین مسئله در ازدواج و انتخاب همسر رعایت ملاک‌های اصلی ازدواج است که در روایات نیز بر آن تأکید فراوان شده است.

اين معيارها را مي‌توان به دو بخش عمده تقسيم كرد:
الف) معيارهاي اساسي: ملاك‌هايي كه حتماً آن‌ها را بايد در نظر داشته باشيم تا زندگيمان توأم با سعادت باشد. در نظر نگرفتن اين معيارها موجب بروز مشكلاتي در زندگي ما خواهد شد. مانند:‌ دين داري، اخلاق نيكو، شرافت خانوادگي (نجابت و پاكي)، عقل.

ب) معيارهايي كه موجب كاملتر شدن زندگي ما مي‌شود. اين معيارها اگر رعايت شوند زندگي ما بهتر و كاملتر خواهد شد. البته اين معيارها به سليقه و موقعيت افراد بستگي دارد و در افراد مختلف، متفاوت مي‌باشد. از جمله اين ملاك‌ها مي‌توان سلامت جسم و روح، زيبايي، علم و سواد و كفو همديگر بودن را نام برد؛ در نتیجه معیارهای دینی اسلام فقط ایمان و اخلاق نیست و موارد دیگر را نیز شامل می‌شود.

نظافت ظاهر و بهداشت فردی و کفویت زن و شوهر در این موضوع بسیار مهم است ولی جزو معیارهای دست دوم است البته ممکن است واقعا برای فردی موضوع بسیار پر اهمیتی باشد زیرا نظافت انسان با پاكي روح او پيوندي عميق دارد همان گونه كه جمال ظاهر انسان حكايت از جمال باطن او مي كند.

پيامبر اسلام(ص) خود پيام آور پاكي و نظافت بود. در هنگام ملاقات با او اولين ويژگي اي كه چشم و دل هر بيننده را نوازش مي داد، آراستگي، پاكي و زيبايي ظاهر آن حضرت(ص) بود.

در خصوص خواستگارتان از الان باید به ایشان بگویید که این موضوع برایتان اهمیت دارد ولی می توانید با صراحت نگویید که باید خوشبو باشید یا نباید بوی نامطبوع دهید...

بلکه بهتر است از اهمیت این موضوع

با تأکید بر بهداشت دهان و دندان صحبت نمایید تا او خودش متوجه این موضوع شود و رعایت بیشتری نماید. در هر صورت باید کشف کنید که این مسئله چقدر برای او اهمیت دارد و چقدر اهل رعایت است؟
خوشبخت باشید.

سلام.بسیار سپاسگزارم ازنکان مهم و اموزنده شما

به نظر من که مورد مناسبی نیست. کسی که به نظافت اولیه شخصی خودش اهمیت نمی دهد ممکنه آدم افسرده ای باشد.

سؤال:
خواستگاری دارم که بسیار مذهبی است و تقریباً از نظر بیشتر شرایط با هم همخوانی داریم. فقط در جلسه حضوری که صحبت کردم متوجه شدم به پاکیزگی اهمیت نمی دهد وجسارتا دهانش بو می دهد وفکر می کنم اهل عطر و ادکلن نیست .چگونه در مورد این مسایل با او صحبت کنم؟

پاسخ:

همانطور كه مي دانيد ازدواج يكي از مهمترين حوادث و رويدادهاي زندگي است و نقش مهمي در سرنوشت و سعادت و خوشبختي انسان دارد ، مضافاٌ بر اينكه اگر به نحو صحيح انجام پذيرد بسياري از نيازهاي انسان را اعم از نيازهاي عاطفي و جنسي را تاْمين و باعث آرامش روحي انسان مي شود.

مهمترین مسئله در ازدواج و انتخاب همسر رعایت ملاک‌های اصلی ازدواج است که در روایات نیز بر آن تأکید فراوان شده است.

اين معيارها را مي‌توان به دو بخش عمده تقسيم كرد:
الف) معيارهاي اساسي: ملاك‌هايي كه حتماً آن‌ها را بايد در نظر داشته باشيم تا زندگيمان توأم با سعادت باشد. در نظر نگرفتن اين معيارها موجب بروز مشكلاتي در زندگي ما خواهد شد. مانند:‌ دين داري، اخلاق نيكو، شرافت خانوادگي (نجابت و پاكي)، عقل.

ب) معيارهايي كه موجب كاملتر شدن زندگي ما مي‌شود. اين معيارها اگر رعايت شوند زندگي ما بهتر و كاملتر خواهد شد. البته اين معيارها به سليقه و موقعيت افراد بستگي دارد و در افراد مختلف، متفاوت مي‌باشد. از جمله اين ملاك‌ها مي‌توان سلامت جسم و روح، زيبايي، علم و سواد و كفو همديگر بودن را نام برد؛ در نتیجه معیارهای دینی اسلام فقط ایمان و اخلاق نیست و موارد دیگر را نیز شامل می‌شود.

نظافت ظاهر و بهداشت فردی و کفویت زن و شوهر در این موضوع بسیار مهم است ولی جزو معیارهای دست دوم است البته ممکن است واقعا برای فردی موضوع بسیار پر اهمیتی باشد زیرا نظافت انسان با پاكي روح او پيوندي عميق دارد همان گونه كه جمال ظاهر انسان حكايت از جمال باطن او مي كند.
پيامبر اسلام(صلی‌الله‌ علیه‌ و‌ آله) خود پيام آور پاكي و نظافت بود. در هنگام ملاقات با او اولين ويژگي اي كه چشم و دل هر بيننده را نوازش مي داد، آراستگي، پاكي و زيبايي ظاهر آن حضرت(صلی‌ الله‌ علیه‌ و‌ آله) بود.

در خصوص خواستگارتان از الان باید به ایشان بگویید که این موضوع برایتان اهمیت دارد ولی می توانید با صراحت نگویید که باید خوشبو باشید یا نباید بوی نامطبوع دهید...

بلکه بهتر است از اهمیت این موضوع با تأکید بر بهداشت دهان و دندان صحبت نمایید تا او خودش متوجه این موضوع شود و رعایت بیشتری نماید. در هر صورت باید کشف کنید که این مسئله چقدر برای او اهمیت دارد و چقدر اهل رعایت است؟

موضوع قفل شده است