جمع بندی رضایت همسر اول در ازدواج مجدد مرد (بررسی از جنبه اخلاقی)

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رضایت همسر اول در ازدواج مجدد مرد (بررسی از جنبه اخلاقی)

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که طرح آن با آیدی خودشون ممکن نبود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام
خانمی هستم که چند سالی است از همسرم جدا شده ام.
یکی دوسالی است که با مردی ازدواج موقت کرده ام.
میخواستم بدونم آیا همسر اول ایشون می تونه از من ناراضی باشه؟ یعنی حقی بر گردن من داره یا نه؟؟؟
با سپاس

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد بدیع

[TD][/TD]

مدیر ارجاع سوالات;1010423 نوشت:
سلام
میخواستم بدونم آیا همسر اول ایشون می تونه از من ناراضی باشه؟ یعنی حقی بر گردن من داره یا نه؟؟؟
با سپاس

با سلام به پرسشگر گرامی و همه اعضای محترم انجمن

همانطوری که در سوال نیز ذکر شده است ما به دنبال بررسی این مسئله از نظر اخلاقی هستیم و وارد ابعاد حقوقی و یا بررسی آن از نظر شرعی نمی شویم. احکام حقوقی و فقهی به خاطر رسالتی که در تنظیم روابط اجتماعی و تسهیل امور مردم دارند از نوعی تعمیم برخوردارند که ممکن است تا حدی خصوصیات موارد کمتر در نظر گرفته شود. اما در بررسی اخلاقی هر مورد میتواند حکم خاص به خود را داشته باشد و همه تفاوت ها و خصوصیات در نظر گرفته میشود.

اینکه با ازدواج موقت مرد، همسر دوم مدیون همسر اول میشود یا خیر؟ تا حد زیادی بستگی به بجا بودن ازدواج دوم دارد. ازدواج دوم(موقت) میتواند به انگیزه های مختلف از طرف مرد و زن و در شرایط متفاوتی انجام شود و همه این تفاوت ها در قضاوت نهایی درباره آن موثر خواهد بود.

وضعیت همسر دوم و نیاز او به ازدواج
امکان یا عدم امکان ازدواج او با فرد مجرد
وظیفه شناسی همسر اول در قبال مرد و یا عدم وظیفه شناسی او
پیش بینی و در نظر گرفتن آثار منفی و یا مثبت ازدواج مجدد بر زندگی اول مرد
میزان رعایت حقوق همسر اول بعد از ازدواج موقت
..........

بدیع;1010446 نوشت:

ازدواج حق طبیعی هر انسان و یکی از نیازهای اساسی اوست. تجرد همانطوری که برای یک مرد میتواند سخت و آسیب زا باشد برای یک خانم نیز میتواند آسیبهای روحی، اخلاقی، معیشتی و .... به دنبال داشته باشد. جامعه ای را تصور کنید که تعداد مردهای آن جامعه از تعداد زنها کمتر است. این میتواند به دلیل عدم توازن در توالد دختر و پسر و یا خطرات شغلی منجر به فوت آقایان باشد. اگر در این جامعه همه زنان بخواهند از حق ازدواج برخوردار باشند چه چیزی جزء ازدواج مجدد و موقت میتواند چنین حقی را تامین کند؟
برای اینکه بتوان به درستی به این سوال پاسخ داد باید بتوان از نگاه شخصی و منافع فعلی خودداری کرد و نگاهی جمعی و کلان داشت.

مدیر ارجاع سوالات;1010423 نوشت:
سلام
با سپاس

باسلام

به نظر من ازدواج مانند یک شرکت است که دو نفر با هم شریک می شوند تا شرکتی به نام خانواده را تاسیس کنند
زن و مرد زحمت می کشند و کار می کنند تا این شرکت یا خانواده رشد کرده و توسعه یابد و همه می دانیم بعد از گذشت چندین سال از ازدواج دو نفر
این خانواده از نظر مالی پیشرفت می کند که این مال متعلق به همه اعضای خانواده می باشد خصوصا اگر زن کارمند هم باشد
پس این مال باید صرف همین اعضا شود
حال اگر مرد ازدواج مجدد کرده و مالی که متعلق به این خانواده هست را درججای دیگر خرج کند
درست نیست مگر با اجازه همسر اول که شریک مال می باشد
همچنین ممکن است مرد با ازدواج دوم توجهش و عاطفش نسبت به زن و فرزندان اول کم شود که باز پایمال شدن خانواده اول می باشد

درکل زن اول می تواند بخاطر اینکه زنی دیگر باعث تخریب زندگیش شده از زن اول ناراضی باشد

بدیع;1010446 نوشت:

نیاز یک زن به ازدواج(نیاز حمایتی، معیشتی، عاطفی، غریزی و ...) نیازی معقول و در خور پاسخ است و برای تامین آن در سطح وسیع تری از افراد جامعه ازدواج مجدد و موقت تشریع شده است. اما باید توجه داشت که این دو نوع ازدواج به عنوان یک اصل و توصیه در ادبیات دینی مطرح نیست بلکه به عنوان جواز و اباحه مطرح است. بنابراین اولویت یک خانم باید ازدواج با یک پسر و یا مرد مجرد باشد. چنین ازدواجی دو نفر را از حالت تجرد بیرون می آورد بر خلاف ازدواج مجدد و موقت که تنها برای زن چنین حاصلی را به دنبال دارد.

نقل قول:
یعنی حقی بر گردن من داره یا نه؟؟؟

سلام

قاعدتا همسر اول حقی بر گردن شما ندارد.

اما شما می توانید ببینید بین این دو گزینه کدام یک، از لحاظ اخلاقی بهتر است.

یک

اگر از شوهرتان جدا شوید، همسر اولش، زندگی بهتری دارد یا خیر ؟

اگر بله، می توانید این را به عنوان از خود گذشتگی قلمداد کنید.

و از خود گذشتگی یک مسئله اخلاقی محسوب می شود.

دو

شوهرتان را در نظر بگیرید.
با بودن با شوهرتان، دل یک مومن را شاد کردید و شاید بتوانید به او در مسیر کمال و سعادت کمک کنید.

البته اگر این ازدواج باعث می شود شما از گناه دور شوید
یا شوهرتان از گناه دور شود

اولویت در این است که با شوهرتان باشید.

یک نکته دیگر هم وجود دارد :

آیا لازم است تحقیق کنید که چرا شوهرتان با شما ازدواج کرده است ؟

از لحاظ فقهی فکر نمی کنم لازم باشد.

اما از لحاظ اخلاقی نیز

به نظرم باید حسن نیت داشته باشید.

چون اگر فرضا تحقیق کنید

ممکن است به این نتیجه برسید که شوهرتان قصد دارد با این کار همسر اولش را تحت فشار قرار دهد...

یا چیزهای دیگر که بیان نمی کنم ...

اما اخلاقا می گویند حسن نیت داشته باشید.

بدیع;1010446 نوشت:

همانطوری که یک زن میتواند نیاز خود در داشتن یک همدم را از طریق ازدواج تامین کند یک مرد نیز همین حق را دارد. بنابراین گاهی مجوز اخلاقی برای یک ازدواج موقت و یا مجدد، تامین نشدن نیازهای مرد در زندگی اول است. چیزی که با منتفی بودن آن چنین ازدواجی حداقل از نظر اخلاقی بدون وجه خواهد بود.

راوی میگوید: از امام کاظم(علیه السلام) درباره متعه پرسیدم. حضرت فرمود:
«هِيَ‏ حَلَالٌ‏ مُبَاحٌ‏ مُطْلَقٌ لِمَنْ لَمْ يُغْنِهِ اللَّهُ بِالتَّزْوِيجِ فَلْيَسْتَعْفِفْ بِالْمُتْعَةِ فَإِنِ اسْتَغْنَى عَنْهَا بِالتَّزْوِيجِ فَهِيَ مُبَاحٌ لَهُ إِذَا غَابَ عَنْهَا؛ متعه به طور مطلق برای کسی است که خداوند به وسیله ازدواج دائم او را بی نیاز نکرده باشد. اما اگر دارای همسر است وقتی برای او متعه حلال است که همسرش غایب باشد.»(1)

پی نوشت:
1. الكافی، ج‏5، ص452.

حتی همون هایی هم که اجازه می گیرند بیشتر مواقع به مشکل بر می خورند
@};-@};-@};-@};-

بدیع;1010446 نوشت:

ازدواج دوم مرد بدون شک آثار و تبعاتی برای زندگی اول او خواهد داشت. آسیب های این ازدواج برای زندگی اول حداقل در سه جهت قابل دسته بندی است.

دسته اول از آسیب ها تاثر و آزردگی روحی است که برای همسر اول ایجاد میشود. اما این آزردگی بیشتر از اینکه منشا درونی داشته باشد منشا بیرونی دارد. به عبارت دیگر فرهنگ حاکم بر یک جامعه و نوع نگاه ها و برچسب هایی که به چنین زنی زده میشود او را بیش از پیش متاثر و ناراحت میکند. طبیعتا راهکار اصلی در مدیریت این مشکل نیز اصلاح فرهنگی است.

آسیب های نوع دوم از ناحیه بی عدالتی مرد در تامین حقوق مادی و معنوی همسر اول ایجاد میشود. این بی عدالتی به هیچ عنوان پذیرفته نیست و اصل مشروعیت ازدواج مجدد برای مرد وابسته به رعایت این عدالت است. در قرآن کریم آمده است:

«فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُوا فَواحِدَة؛ اگر (حتی) بترسيد از اينكه نتوانيد در مساوات میان زنها عدالت را رعایت کنید، پس بيش از يك زن نگيريد.»(1)

آسیب نوع سوم از ناحیه بی عدالتی در توجه عاطفی و علاقه درونی حاصل میشود که متاسفانه برای بسیاری از مردها اجتناب ناپذیر است.

پی نوشت:
1. نساء، 3.
[=Noor_Nazli]

بدیع;1010446 نوشت:

در ازدواج موقت، زن حق نفقه، ارث و همخوابی ندارد و اگر هم مرد بخواهد داوطلبانه همخوابی و یا پرداخت نفقه داشته باشد باید به گونه ای باشد که با حق نفقه و همخوابی همسر اول در تعارض قرار نگیرد. برای دیدن توضیحات بیشتر به این لینک مراجعه کنید:
http://www.pasokhgoo.ir/node/61924

پرسش: خانمی هستم که مدتی است به عقد موقت مرد همسرداری در آمده ام. آیا همسر اول ایشان حق دارد از من ناراضی باشد؟ یعنی حقی از او بر گردن من است؟

پاسخ: در این پاسخ به دنبال بررسی این مسئله از نظر اخلاقی هستیم و وارد ابعاد حقوقی و یا بررسی آن از نظر شرعی نمی شویم. احکام حقوقی و فقهی به خاطر رسالتی که در تنظیم روابط اجتماعی و تسهیل امور مردم دارند از نوعی تعمیم برخوردارند که ممکن است تا حدی خصوصیات موارد کمتر در نظر گرفته شود. اما در بررسی اخلاقی هر مورد میتواند حکم خاص به خود را داشته باشد و همه تفاوت ها و خصوصیات در نظر گرفته میشود.

اینکه با ازدواج موقت مرد، همسر دوم مدیون همسر اول میشود یا خیر؟ تا حد زیادی بستگی به بجا بودن ازدواج دوم دارد. ازدواج دوم(موقت) میتواند به انگیزه های مختلف از طرف مرد و زن و در شرایط متفاوتی انجام شود و همه این تفاوت ها در قضاوت نهایی درباره آن موثر خواهد بود. در ادامه به بررسی این شرایط میپردازیم:

ازدواج حق طبیعی هر انسان و یکی از نیازهای اساسی اوست. تجرد همانطوری که برای یک مرد میتواند سخت و آسیب زا باشد برای یک خانم نیز میتواند آسیبهای روحی، اخلاقی، معیشتی و .... به دنبال داشته باشد. جامعه ای را تصور کنید که تعداد مردهای آن جامعه از تعداد زنها کمتر است. این میتواند به دلیل عدم توازن در توالد دختر و پسر و یا خطرات شغلی منجر به فوت آقایان باشد. اگر در این جامعه همه زنان بخواهند از حق ازدواج برخوردار باشند چه چیزی جزء ازدواج مجدد و موقت میتواند چنین حقی را تامین کند؟
برای اینکه بتوان به درستی به این سوال پاسخ داد باید بتوان از نگاه شخصی و منافع فعلی خودداری کرد و نگاهی جمعی و کلان داشت.

نیاز یک زن به ازدواج(نیاز حمایتی، معیشتی، عاطفی، غریزی و ...) نیازی معقول و در خور پاسخ است و برای تامین آن در سطح وسیع تری از افراد جامعه ازدواج مجدد و موقت تشریع شده است. اما باید توجه داشت که این دو نوع ازدواج به عنوان یک اصل و توصیه در ادبیات دینی مطرح نیست بلکه به عنوان جواز و اباحه مطرح است. بنابراین اولویت یک خانم باید ازدواج با یک پسر و یا مرد مجرد باشد. چنین ازدواجی دو نفر را از حالت تجرد بیرون می آورد بر خلاف ازدواج مجدد و موقت که تنها برای زن چنین حاصلی را به دنبال دارد.

همانطوری که یک زن میتواند نیاز خود در داشتن یک همدم را از طریق ازدواج تامین کند یک مرد نیز همین حق را دارد. بنابراین گاهی مجوز اخلاقی برای یک ازدواج موقت و یا مجدد، تامین نشدن نیازهای مرد در زندگی اول است. چیزی که با منتفی بودن آن چنین ازدواجی حداقل از نظر اخلاقی بدون وجه خواهد بود.

راوی میگوید: از امام کاظم(علیه السلام) درباره متعه پرسیدم. حضرت فرمود:
«هِيَ‏ حَلَالٌ‏ مُبَاحٌ‏ مُطْلَقٌ لِمَنْ لَمْ يُغْنِهِ اللَّهُ بِالتَّزْوِيجِ فَلْيَسْتَعْفِفْ بِالْمُتْعَةِ فَإِنِ اسْتَغْنَى عَنْهَا بِالتَّزْوِيجِ فَهِيَ مُبَاحٌ لَهُ إِذَا غَابَ عَنْهَا؛ متعه به طور مطلق برای کسی است که خداوند به وسیله ازدواج دائم او را بی نیاز نکرده باشد. اما اگر دارای همسر است وقتی برای او متعه حلال است که همسرش غایب باشد.»(1)

ازدواج دوم مرد بدون شک آثار و تبعاتی برای زندگی اول او خواهد داشت. آسیب های این ازدواج برای زندگی اول حداقل در سه جهت قابل دسته بندی است.

دسته اول از آسیب ها تاثر و آزردگی روحی است که برای همسر اول ایجاد میشود. اما این آزردگی بیشتر از اینکه منشا درونی داشته باشد منشا بیرونی دارد. به عبارت دیگر فرهنگ حاکم بر یک جامعه و نوع نگاه ها و برچسب هایی که به چنین زنی زده میشود او را بیش از پیش متاثر و ناراحت میکند. طبیعتا راهکار اصلی در مدیریت این مشکل نیز اصلاح فرهنگی است.

آسیب های نوع دوم از ناحیه بی عدالتی مرد در تامین حقوق مادی و معنوی همسر اول ایجاد میشود. این بی عدالتی به هیچ عنوان پذیرفته نیست و اصل مشروعیت ازدواج مجدد برای مرد وابسته به رعایت این عدالت است. در قرآن کریم آمده است:

«فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُوا فَواحِدَة؛ اگر (حتی) بترسيد از اينكه نتوانيد در مساوات میان زنها عدالت را رعایت کنید، پس بيش از يك زن نگيريد.»(2)

آسیب نوع سوم از ناحیه بی عدالتی در توجه عاطفی و علاقه درونی حاصل میشود که متاسفانه برای بسیاری از مردها اجتناب ناپذیر است.

در ازدواج موقت، زن حق نفقه، ارث و همخوابی ندارد و اگر هم مرد بخواهد داوطلبانه همخوابی و یا پرداخت نفقه داشته باشد باید به گونه ای باشد که با حق نفقه و همخوابی همسر اول در تعارض قرار نگیرد. برای دیدن توضیحات بیشتر به این لینک مراجعه کنید:
http://www.pasokhgoo.ir/node/61924

پی نوشت ها:

1. کلینی، محمد بن یعقوب(329 ق)الکافی، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ج‏5، ص452.
2. نساء، 3.

موضوع قفل شده است