صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: از ازدواج آسان حرف می زنید ولی در عمل زندگی اشرافی را تبلیغ می کنید

علاقه
    کتاب خوندن .درس خوندن .حرف زدن و حرف زدن و حرف زدن
    نوشته
    84
    حضور
    18 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    157

از ازدواج آسان حرف می زنید ولی در عمل زندگی اشرافی را تبلیغ می کنید

به‌رغم تبلیغاتی که در انواع و اقسام برنامه‌های تلویزیونی و ستادهای مربوط به جوانان درباره ازدواج آسان صورت می‌گیرد، آگهی‌های بازرگانی میان‌برنامه‌ای، تصویری دیگر از خانواده خوشبخت را به جوان ایرانی نشان می‌دهد.تصویری پرطمطراق و سرشار از تجمل گرایی، زوجی جوان با لباس‌های فاخر و خانه‌ها و خودروهای آنچنانی و وسایل منزل لوکس.

اين سياست يك بام و دو هوا هم به خودي خود در بالا بردن سطح توقع جوانان از ازدواج موفق بي‌تأثير نيست. از يك طرف مي‌گوييم به حداقل‌ها راضي باش و ازدواج كن و از سوي ديگر تصويري از زندگي مشترك موفق به فرد مي‌دهيم كه در تضاد كامل با شعارهاي موجود است. ازدواج يا لقمه آماده؟امروز بر خلاف ادوار گذشته بيشتر جوانان انتظار دارند كه ابتداي زندگي همه امكانات را با هم داشته باشند. درست بر خلاف نسل پدر و مادرها كه از يك خانه نقلي اجاره‌اي با حداقل امكانات زندگي شروع مي‌كردند و به مرور و طي سال‌ها با تلاش و پشتكار خود زندگي‌شان را به‌روز مي‌كردند.نسل امروز مطابق فرهنگ فست‌فود به پديده ازدواج نگاه مي‌كند. اين ديدگاه كه ديگر كسي حوصله پختن غذاي سنتي و صبر كردن براي جا افتادن آن را ندارد و اغلب ترجيح مي‌دهند از غذاي آماده و نيم‌پز استفاده كنند در تمام ابعاد زندگي نسل جوان امروز رسوخ كرده است.يعني حتي در فعل ازدواج هم به دنبال بستري آماده يا حداقل نيمه‌آماده است كه تلاشي براي ساختنش نكند كه البته او به تنهايي مقصر نيست بلكه ساختار فرهنگي- تبليغاتي جامعه اين نسل را به اين سمت و سو سوق داده و تصحيح چنين فرهنگي زمانبر است.آسان حرف می زنید و زندگی اشرافی را تبلیغ می کنید

آنروزکه سقف خانه هاچوبی بود!

گفتارو عمل درهمه جا خوبی بود!

امروزبنای خانه ها سنگ شده!

دلهاهمه با بنا هماهنگ شده...

2. صلوات ها 5

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    27,125
    حضور
    241 روز 59 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    51
    صلوات
    64709

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیـد

4. صلوات ها 5

علاقه
    روانشناسی، کتاب، گفتگو، یه ذره ورزش
    نوشته
    607
    حضور
    26 روز 7 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2265

نقل قول نوشته اصلی توسط ماه تی تی نمایش پست ها
    ازدواج آسان
    سلام
    بحث ازدواج جوانان و مشکلاتِ پیشِ روی آنها از بحث های داغ در سالیان اخیر بوده است. همه قبول داریم که برای افزایش ازدواج در میان قشر جوان باید کاری کرد. اما بیشتر افراد فقط یک بُعد از مسأله را مورد توجه قرار می دهند. موضوع «ازدواج جوانان» یک مسأله اجتماعی است که مانند هر مسأله اجتماعیِ دیگری چندین عامل در آن تأثیر دارند. برای حلّ مشکلاتِ پیش روی ازدواج جوانان نیز باید همه عوامل دست به دست هم بدهند و اقدام کنند. اشتباه است که فکر کنیم با تحوّل در یکی از این عوامل، مشکلِ ازدواجِ جوانان حلّ می شود.

راهکارهای حلّ مشکلات ازدواج جوانان:

1- تغییر نگرش مردم از طریق رسانه ها:
    وقتی در جامعه ای توقّعات نا به جای اقتصادی زیاد می شود، مشکلات ازدواج نیز افزایش می یابد. رسانه ها و شخصیت های دارای نفوذ در میان مردم باید در زمینه ازدواج مردم را تشویق کنند که دیدگاهی واقع بینانه داشته باشند. هنگامی که پسرهای جوانان بپذیرند که لازمه ازدواج، داشتنِ خانه و ماشین نیست، بیشتر برای ازدواج اقدام می کنند. وقتی دختران جوان بپذیرند که توقعات خود را از خواستگارها کاهش دهند و قبول کنند که مانند مادران شان در ابتدای زندگی، در کنار خانواده شوهر در یک خانه به سر برند، ازدواج های بیشتری سر می گیرد. این فرهنگ سازی کار یک شب و یک ماه و یک سال نیست؛ بلکه سال های سال طول می کشد تا این فرهنگ غلط، جای خود را به فرهنگی درست در زمینه ازدواج بدهد. فرهنگ سازی کارِ متولّیانِ فرهنگِ جامع است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، صدا و سیما و حوزه علمیّه همگی اعضای متولّیِ فرهنگ هستند.

2- بازگشت به سنّت های ازدواج در قدیم
    اما باقر (صلوات الله و سلامه علیه) می فرماید:« روزی خانمی نزد رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) آمد و عرض کرد:"مرا شوهر بده". حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) [به یارانش] فرمود:"چه کسی حاضر است با این خانم ازدواج کند؟". مردی بلند شد و گفت:"من حاضرم". حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) پرسید:"چه چیزی [به عنوان مهریه] به او می دهی؟". مرد جواب داد:"چیزی ندارم که به او بدهم". حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود:"نه [نمی شود]". خانم حرفش را تکرار کرد. رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) نیز دوباره به یارانش همان حرف را گفت. اما غیر از مرد اول، کسی بلند نشد. خانم دوباره حرفش را تکرار کرد. در بار سوم، پیامبر اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) از آن مرد پرسید:" مقداری از قرآن را خوب بلدی؟". مرد پاسخ داد"بله". پیامبر اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود:"در برابر مقداری از قرآن که خوب بلد هستی، این زن را به عقد تو در می آورم. باید آن مقدار قرآن را به او بیاموزی"»(1). این سنّت ازدواج در عصر پیامبراکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) بوده است. این ازدواج ها از ازدواج های سخت و پرهزینه دوام بیشتری داشته است. البته باید گفت که مردها هم نباید از مهریه های کم سوءاستفاده کنند و پس از گذشت چند سال و رونق گرفتنِ کسب و کارشان، همسری که سال ها با بی پولیِ شان ساخته و تحمّل کرده را به خاطر مهریه کم طلاق دهند و به سراغ زنِ جدید بروند. متأسفانه من خود شاهد بودم که در مواردی، شوهر به خاطر مهریه کمِ خانم، چند سال بعد از ازدواج به او گفته:" یا با ازدواجِ دومِ من موافقت کن یا تو را طلاق می دهم و زن دیگری می گیرم". به خاطر همین مسائل من تعیین مهریه های خیلی پایین یا مهریه های معنوی را اصلا توصیه نمی کنم.

ادامه دارد...

پی نوشت:
    1:
    کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج10، ص720، مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث،قم

6. صلوات ها 6

نوشته
    1,421
    حضور
    30 روز 6 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1969

زندگی کردن طبق شریعت چند چیز لازم دارد :

نفقه ی زن ( شامل خوراک و پوشاک و مسکن )

مهریه ( که می تواند 14 سکه باشد یا 114 سکه )

هزینه کارهای منزل

هزینه شیردهی

حتی اگر به قرآن نگاه کنید قرآن نیز به این مشکل اشاره می کند :

وَمَن لَّمْ يَسْتَطِعْ مِنكُمْ طَوْلًا أَن يَنكِحَ الْمُحْصَنَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ

اینها تعهداتی است که بر عهده یک مرد می اید.

یعنی از یک طرف نگرش خانوم ها و خانواده ها باید این باشد که بدون این تعهدات زندگی کند.

اما از طرفی مرد می داند که این تعهدات شرعا و قانونا بر عهده او است و هر لحظه مورد بازخواست قرار بگیرد...

یعنی مقصودم این است که همین زندگی شرعی نیز برای جوانان سخت است و دچار یک تناقض عملی و اعتقادی میشوند چه برسد که به زندگی اشرافی هم دعوت و تبلیغ کنیم...

8. صلوات ها 4

علاقه
    نماز.شعر.مرگ
    نوشته
    138
    حضور
    3 روز 16 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    187

سلام.صداوسیما و دانشگاهها و بقیه نهادهای فرهنگی فقط بودجه میگیرند و بریز و به پاش میکنند مخصوصا برای سلبریتی ها و از ما بهتران و هیچ خدمت درستی هم به فرهنگ جامعه نمیکنند.میشه گفت تسلیم تهاجم فرهنگی هستند و سیاستهاشون در خدمت اونهاست و تا تغییر اساسی انجام نشه جامعه هم بیشتر دچار مشکل میشه از نظر فرهنگی و اجتماعی
    ویرایش توسط نزدیک مرگ : ۱۳۹۷/۰۹/۲۵ در ساعت ۱۰:۱۶
    برای سلامتی و نصرت امام خامنه ای پرچمدار مبارزه با طاغوت و کفر و استکبار در این ظلمت غیبت قائم آل محمد(ص) امام زمان(عج) صلوات

10. صلوات ها 3

نوشته
    36
    حضور
    1 روز 2 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    111

سلتم. یعنی کسی هست که واقعا تلویزیون نگاه کنه؟؟؟ من دو ساله که تلویزیونو گذاشتم کنار. سینما هم هیچ وقت دوست نداشتم برم. تلویزیون بلای بزرگ قرن هست به درد هم نمیخوره.

12. صلوات ها 4

نوشته
    241
    حضور
    9 روز 4 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    795

نقل قول نوشته اصلی توسط نزدیک مرگ نمایش پست ها
    سلام.صداوسیما و دانشگاهها و بقیه نهادهای فرهنگی فقط بودجه میگیرند و بریز و به پاش میکنند مخصوصا برای سلبریتی ها و از ما بهتران و هیچ خدمت درستی هم به فرهنگ جامعه نمیکنند.میشه گفت تسلیم تهاجم فرهنگی هستند و سیاستهاشون در خدمت اونهاست و تا تغییر اساسی انجام نشه جامعه هم بیشتر دچار مشکل میشه از نظر فرهنگی و اجتماعی
    سلام
    شما هنوز امید دارید به اصلاح؟
    کار متاسفانه از ریشه خرابه، دیگه اینقدر خرابه که ادم حوصله اش نمیشه درباره اش صجبت کنه..
    از اول هم به ما گفته شده یک روز امام زمان میاد و همه چیز رو درست میکنه..
    اونایی که تونستند کثیف کاری های خودشون رو کردند بقیه هم به امید ظهور نشستند و هیچ کسی هییییییییج تلاشی نمیکنه برای بهبود وضعیت..
    ملتی که خودش نخواد وضعش عوض بشه خدا هم کاری براش نمیکنه..
    حرف زیاد است ولی به همینجا بسنده میکنم..

...

14. صلوات ها 5

علاقه
    روانشناسی، کتاب، گفتگو، یه ذره ورزش
    نوشته
    607
    حضور
    26 روز 7 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2265

نقل قول نوشته اصلی توسط بیت المعمور نمایش پست ها
    همین زندگی شرعی نیز برای جوانان سخت است و دچار یک تناقض عملی و اعتقادی میشوند
    زندگیِ شرعی اگر منظورتان آن چه اسلام به آن تأکید دارد باشد، در اسلام بر مهریه کم تشویق شده است. رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می فرماید:«أفْضَلُ نِساءِ أُمّتی أَصبحَهُنَّ وَجْهاً وَ أقَلَّهُنَّ مَهراً»یعنی:«برترین زنان امّتِ من خوشروترینِ آنها و کم مهریه ترینِ شان می باشد»(1). اما در جامعه ما عده ای از خانم ها و خانواده ها مهریه زیاد را باعث خوشبختی و حفظ آبروی شان می دانند. این زندگیِ شرعی نیست. از سوی دیگر برخی مردها هم در صورتی که همسرشان مهریه پایینی داشته باشد، با بروز کوچک ترین مشکلی به همسرشان می گویند:«مهریه ات را می دهم و طلاقت می دهم». به خاطر وجود این واقعیت بود که من در یکی از بخش های سایت (کلبه فیروزه ای) گفتم:«مهریه از پنجاه تا 114 سکه در این زمانه خوب و مناسب است».

هزینه شیردهی و کارهای منزل آن قدر که فکر می کنید نیست. من خودم با چند قاضی آشنایی نزدیکی دارم و از مبالغ آن آگاهم. ضمن اینکه در ایران خانم ها این کارها را بدون دریافت مبلغی انجام می دهند. تنها وقتی خانم ها مبلغی برای شیردهی و کارهای منزل مطالبه می کنند که مشکلی پیش بیاید و زن و شوهر کارشان به دادگاه بکشد؛ آن وقت علاوه بر مطالبه مهریه، هزینه کار در منزل و هزینه شیردهی را نیز مطالبه می کنند؛ البته اگر با قوانین حقوق خانواده آشنایی داشته باشند. در قوانین حقوقی ایران به هزینه شیردهی و انجام کارهای منزل، «اُجرتُ المِثل» می گویند. ضمن اینکه درست است در کشورهای غیراسلامی مهریه ای در ازدواج تعیین نمی شد، اما در قوانین این کشورها «الزامِ شوهر به نصف کردنِ دارایی و ثروتِ به دست آورده پس از ازدواج» در هنگام طلاق وجود دارد و با درخواستِ خانم، دادگاه بررسی می کند و اموالی که شوهر پس از ازدواج به دست آورده را شناسایی می نماید و نصف آن را به خانم می دهد.
    دوست گرامی
    اسلام دین ساده و سهل گیری است. ماجرای ازدواج خانمی که به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) گفت:"یا رسول الله مرا شوهر بده" را گفتم:

نقل قول نوشته اصلی توسط امید نمایش پست ها
    اما باقر (صلوات الله و سلامه علیه) می فرماید:« روزی خانمی نزد رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) آمد و عرض کرد:"مرا شوهر بده".
    آیا ازدواج آسان تر از این می شود؟ اما آیا ما به این تعالیمِ دین اسلام عمل می کنیم؟

گر مسلمانی از این است که حافظ دارد - وای اگر از پس امروز بود فردایی

پی نوشت:
    1: مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار،ج100،ص236، مؤسسة الوفاء، بیروت،1403.

16. صلوات ها 5

علاقه
    برنامه نویسی ، ایده پردازی ، خلاقیت و نوآوری
    نوشته
    2,944
    حضور
    456 روز 21 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    137
    صلوات
    15359

متاسفانه آدم هایی شدیم که تا زور بالا سرمون نباشه به اخلاق تن نمیدیم

و اصلا به استقبال زیبایی های اخلاق که در انجامشون مختار هستیم نمیریم

اون از خانم هایی که با مهریه نجومی شوهر رو به خاک سیاه میشونن

اینم از مردهایی که بخاطر مهریه کم و عشق مادر به فرزندانش زنش رو به هرکاری وادار میکنه

یه کم آدم باشیم خوبه

اَللّهُمَّ اجْعَلْنی عِنْدَکَ وَجیهاً بِالْحُسَیْنِ عَلَیْهِ السَّلامُ فِی الدُّنْیا وَ الاْخِرَةِ

18. صلوات ها 6

علاقه
    کلا کارای هنری ....
    نوشته
    6,698
    حضور
    359 روز 9 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    486
    صلوات
    22373

نقل قول نوشته اصلی توسط ماه تی تی نمایش پست ها
    آگهی‌های بازرگانی میان‌برنامه‌ای، تصویری دیگر از خانواده خوشبخت را به جوان ایرانی نشان می‌دهد.تصویری پرطمطراق و سرشار از تجمل گرایی، زوجی جوان با لباس‌های فاخر و خانه‌ها و خودروهای آنچنانی و وسایل منزل لوکس.
    باسلام

یه مدت پدرم میگفتن که تلویزیون اینا رو هم خیلی از خانواده ها نباید داشته باشند چون با این تبلیغات برنامه ها داره میگه که برای کیا دارن برنامه میسازن برای من امثال من نیست که حالا با دیدنش بگیم چرا یه جوان ایرانی اول زندگی اینا رو داره ولی من ندارم این برنامه ها برای از ما بهترونه عزیزان شما هم اشتباه کردی داری میبینی

گذشته از اینها تا وقتی که نشستیم یکی بیاد این مشکلات رو حل کنه همینکه هست استارت رو همه در حد توانشون باید بزنند منتظر مسئولین فرهنگی نباشید این مسئولین فرهنگی هم اگه بخوان کارشون پیش بره نیاز به همکاری مردم دارند تا خود مردم به این فهم و شعور نرسیدن اونا هم هیچ کاری نمی تونند بکنند

پس اصل خود مردم هستند دیدی یکی کاراشتباه میکنه مثلا با مهریه بالا یا انتظارات نا بجا از خانواده دختر داره انقدر بگید که خجالت بکشن از این کارشون
    درستکار آسوده است، بی گناه بی باک، خیانتکار ترسان و بدهکار هراسان است.
    امام حسین (ع)

20. صلوات ها 5

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 34

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری