جمع بندی غرور نسبت به افراد خاص

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
غرور نسبت به افراد خاص

با سلام و خسته نباشید
ایا کسی که اهل عبادت و.. هست میتونه نسبت به کسی که بی نماز هست و دین را مسخره می کند(الکی مسلمان) و... غرور داشته باشد؟
سپاس

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]

کارشناس بحث: استاد حنیف

[TD][/TD]

erfan.71;1007613 نوشت:
با سلام و خسته نباشید
ایا کسی که اهل عبادت و.. هست میتونه نسبت به کسی که بی نماز هست و دین را مسخره می کند(الکی مسلمان) و... غرور داشته باشد؟
سپاس

بسم الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و احترام

غرور و تکبر در عبادت، یکی از انواع غرور است که انسان و اعمال او را به تباهی کشانده و ای بسا که موجب سوءعاقبت و مرگ در حال بی ایمانی شود. اعمالی که با غرور و تکبر انجام شوند، در درگاه باریتعالی قدر و منزلتی نداشته و هیچ کمکی در رسیدن انسان به سعادت نمی کنند.

حفص بن غياث از امام صادق عليه السلام نقل کرده که فرمود: «مَن ذَهَبَ يَرى أنَّ لَهُ علَى الآخَرِ فَضلاً فهُو مِن المُستَكبِرِينَ. فقلتُ لَهُ: إنّما يَرى أنَّ لَهُ علَيهِ فَضلاً بالعافيَةِ إذا رَآهُ مُرتَكِبا لِلمَعاصِي؟ فقالَ: هَيهاتَ هَيهاتَ! فَلَعَلَّهُ أن يكونَ قد غُفِرَ لَهُ ما أتى و أنتَ مَوقوفٌ مُحاسَبٌ، أ ما تَلَوتَ قِصَّةَ سَحَرَةِ موسى عليه السلام؛ هر كه بر اين باور باشد كه از ديگران برتر است، او در شمار مستكبران است. عرض كردم: اگر گنهكارى را ببيند و به سبب بى گناهى و پاكدامنى خود، خويشتن را از او برتر بداند چه؟ فرمود: هيهات هيهات! چه بسا كه او آمرزيده شود اما تو را براى حسابرسى نگه دارند؛ مگر داستان جادوگران موسى عليه السلام را نخوانده اى؟» (۱)
چطور انسان می تواند نسبت به اعمالی که انجام داده مغرور شود که اولا توفیق همین عمل را هم از پروردگار عالم دارد و اگر عنایت او نبود، هرگز موفق به انجامش نمی شد. و چطور می تواند نسبت به پذیرفته شدن عملش اطمینان داشته باشد!؟

و از همه مهمتر، آیا واقعا عمل این افراد که با دیدگاه خودشان درست و شایسته به نظر می رسد، واقعا و در نظر پروردگار هم درست و قابل قبول خواهد بود؟!؟ یا مصداق افرادی هستند که در قرآن اعمالشان «هدر رفته» نامیده شده!

«الَّذِينَ ضَلَّ سَعْيُهُمْ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَ هُمْ يَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ يُحْسِنُونَ صُنْعًا؛ آنان] كسانى ‏اند كه كوشش‏شان در زندگى دنيا به هدر رفته و خود مى‏ پندارند كه كار خوب انجام مى‏ دهند.» (۲)

«أَفَمَن زُيِّنَ لَهُ سُوءُ عَمَلِهِ فَرَآهُ حَسَنًا فَإِنَّ اللَّهَ يُضِلُّ مَن يَشَاءُ وَيَهْدِي مَن يَشَاءُ فَلَا تَذْهَبْ نَفْسُكَ عَلَيْهِمْ حَسَرَاتٍ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ بِمَا يَصْنَعُونَ؛ آيا آن كس كه زشتى كردارش براى او آراسته شده و آن را زيبا مى‏بيند [مانند مؤمن نيكوكار است] خداست كه هر كه را بخواهد بى‏راه مى‏گذارد و هر كه را بخواهد هدايت مى‏كند پس مبادا به سبب حسرتها[ى گوناگون] بر آنان جانت [از كف] برود قطعا خدا به آنچه مى‏كنند داناست.» (۳)

و در کنار تمام اینها، انسان باید تمام شرایط را با هم در نظر بگیرد. آیا گناهکاری که الان به سبب گناهش، در نظر من خرد و کوچک به نظر می رسد، اگر شرایط من را داشت، باز هم اینگونه به گناه مبتلا می شد؟ یا او هم مثل من گناه را ترک کرده و یا حتی بسیار بالاتر و بهتر از من عمل کرده و اهل عبادت و فرمانبرداری می شد؟
یا برعکس، اگر من در شرایط او بودم، آیا می توانستم در همین حد بمانم یا خیلی بدتر از او عمل کرده و در لجنزار گناه و معاصی غرق می شدم؟

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله و سلم فرمودند: «حَبَّذا نَومُ الأكياسِ و فِطرُهُم، كيفَ يَغبَنُونَ سَهَرَ الحَمقى و اجتِهادَهُم، و لَمِثقالُ ذَرَّةٍ مِن صاحِبِ تَقوى و يَقينٍ أفضَلُ مِن مِلْ ءِ الأرضِ مِن المُغتَرِّينَ؟!؛ خوشا خفتن و خوردن هوشياران! چگونه در مقابل شب زنده دارىِ نابخردان و سختكوشىِ آنان در عبادت، زيان كنند، كه عبادت ناچيزِ پرهيزگارِ اهل يقين، بهتر از يك دنيا عبادتِ فريفتگان (اهل غرور) است.» (۴)

پی نوشت ها:
۱. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مترجم شیخی، حمیدرضا، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، قم ۱۳۸۹، ج ۱۰؛ ص ۱۸
۲.
سوره کهف آیه ۱۰۴
۳.
سوره فاطر آیه ۸
۴.
محمدی ری شهری، محمد؛ حکمت نامه پیامبر اعظم؛ موسسه علمی دارالحدیث؛ قم ۱۳۸۶؛ ج ۹، ص ۹۴

[="Times New Roman"][="Black"]رذایل اخلاقی که در ارتباط با دیگران بروز پیدا میکنن صنفی هستند

هرکسی نسبت به رقبای خودش حسد یا تکبر می ورزه

من ممکنه نسبت به یه کارگر شهرداری هیچ غروری نداشته باشم و حتی متواضعانه دستش رو هم ببوسم

ولی اگر یه برنامه نویس توانمند ببینم سریع برم توی قیافه و منتظر باشم تا اون بهم سلام کنه

و بعدشم بدون اینکه به چهره اش نگاه کنم یه سری به جای جواب سلام تکون بدم

کسی هم که در انجام عبادت توانمند هست نسبت به رقبای خودش و کسانی که باهاشون کل کل داره تکبر می ورزه

و دقیقا مسئله ی اصلی همینه که باید درمان بشه[/]

[="Tahoma"]

erfan.71;1007613 نوشت:
با سلام و خسته نباشید

سلام و وقت بخیر
به هیچ وجهه
اگر کسی که اهل عبادت و دین و خدا و پیغمبر هست و باز کسی و مسخره میکنه
غرور داره
اون مسلمون نیست
مسلمون نماس
چیزی که متاسفانه متاسفانه متاسفانه .در جامعه ی کنونی زیاد به چشم میبینیم و باعث دین گریزی جوان ها شده
یا یه سری از ادم ها رو دچار شک و تردید کرده

[="Tahoma"][="Blue"]

erfan.71;1007613 نوشت:
غرور داشته باشد

استاد یک حدیث خیلی خوب اوردند:
اگر عنایت خداوند نبود چه طور بنده میتونست این اعمال رو انجام بده.

شما حتی نمیتونی پیش خودتم فرض کنی که انسان خیلی خوبی هستی
یا خیلی به کمال رسیدی چون اینطوری هم دچار عُجب شدی..
چه رسد به اینکه بخواهی خودت را با بقیه مقایسه کنی..

حدیث از امام صادق داریم که: (وسایل الشیعه ج15 ص380)
هیچ مردی نیست که تکبر بورزد یا خود را بزرگ بشمارد مگر بخاطر ذلتی که در نفس خود می یابد.

یک مطالب دیگری هم شنیدم که منبعش رو ندارم الان:
اینکه اگر هزار هم اعمالت خوب بشه اگر مغرور بشی از عرش به فرش میای..[/]

[="Tahoma"][="Blue"]

erfan.71;1007613 نوشت:
الکی مسلمان

دیروز داشتم کلیپی میدیدم از اسیای شرق (یا ژاپنی بودند یا چینی)
پدری فرزندش رو برد توی مترو به علت اینکه برق نداشتند، تا دخترش تکالیف درسی اش را انجام دهدو
مسئولین مترو که از دور بین ها این صحنه را دیدند آمدند با احترام پدر و دخترش را بردند جایی که میز داشت..

حالا این یک نمونه بسیار ریزی هست در قبال کار هایی که در به اصطلاح کشور های بلاد کفر داره انجام میگیره در صورتی که عین مسلمانی هست..
کار هایی که در کشور خودمان به ندرت ممکن است پیش بیاد جایی که فقط اسم اسلام بر سر درش نصب است! و هزاران کار اشتباهی که توسط برخی دارد انجام میگیرد..

حالا یک سوال دارم:
ایا عدالت خداوند به این صورت است که نماز خوان ها را قبول کند و بقیه مردم را خیر؟ و بقیه را به اتش دوزخ بی افکند؟
مقیاسی که ما انسان ها داریم با مقیاس خداوند فرق دارد.. و بنده نمیتونم بیشتر از این درباره این مساله صحبت کنم چون صلاحیتش رو ندارم.
اما:
اگر خودت رو مقایسه کردی بدون یک جای کارت میلنگه..[/]

erfan.71;1007613 نوشت:
با سلام و خسته نباشید
سپاس

اون شخص باید خودش رو با امامان معصوم و عرفای شیعه مقایسه کنه ،ببینیم بازم میتونه دچار عجب و غرور بشه ، هرگز
بلکه سعی می کنه که خودش رو به اون ها برسونه و مثل اونها بشه.

مهر...;1007937 نوشت:
چیزی که متاسفانه متاسفانه متاسفانه .در جامعه ی کنونی زیاد به چشم میبینیم و باعث دین گریزی جوان ها شده
یا یه سری از ادم ها رو دچار شک و تردید کرده

ممنون از دوستان و اساتید بابت نظرشان:یاد فیلم اخراجی های 1 افتادم که ان حاجی گیرینف (شریفی نیا) دارو دسته پازوکی را مسخره می کرد و به جبهه راه نمیدادند ولی در اخر (دیرباز) شهید میشه با ان یکی رفیقش! ولی گیرینف ...............
=================================================================
الان توی جامعه ادم ها به سلام و علیک کردن نسبت به یکدیگر تکبر دارند : طرف دوست داره ان یکی بهش سلام کنه ولی خوداش سلام نمیکنه ! این توی اشخاص مذهبی هست و هم غیر مذهبی !
=================================================================
در آخر نباید فرقی بین کسی باشه که از دین حمایت میکنه و کسی که تیشه به ریشه دین می زند ! یعنی کلا دین را قبول نداره ! ؟
چطور اینجا باید عدالت رعایت بشه!؟

[="Tahoma"]

erfan.71;1007971 نوشت:
در آخر نباید فرقی بین کسی باشه که از دین حمایت میکنه و کسی که تیشه به ریشه دین می زند ! یعنی کلا دین را قبول نداره ! ؟

نمیدونم .شاید من بدبینم .اما به نظر من هیچ جوره
چون این جور ادم ها خوب بلد نقش خوب داستان و با کشیدن اسلاممممممممم و علیکم بازی کنند
ما هم که الحمدولله دست به قضاوتمون خوبه .ظاهر قضیه رو میبینیم
در نتیجه اصلا بی عدالتی نمیبینیم که بخوایم رعایتش کنیم

erfan.71;1007613 نوشت:
با سلام و خسته نباشید ایا کسی که اهل عبادت و.. هست میتونه نسبت به کسی که بی نماز هست و دین را مسخره می کند(الکی مسلمان) و... غرور داشته باشد؟ سپاس

سلام.غرور یعنی از موضع برتر خود رو دیدن نسبت به شخص دیگری.در عبادت جایی نداره.اینکه در روایت هم اومده که ممکنه کسی که یکی رو گناهکار میدون طرف توبه کنه و عبادتش بیشتر مورد قبول خدا باشه و خود اون فرد ممکنه دچار لغزش بشه.پس غرور در میزان عبادت و این موارد جایی نداره.
غرور در جایی هست که یکی مثلا در فقر و زیر دستی هست و رابطه با خدا رو داره و یکی دیگه در اوج توانمندی و لذت دنیای خودش و غفلت از خدا.چنین فردی میتونه از اینکه خدا بهش لطف داشته و گوشه چشمی بهش داشته و یاد و ذکرش رو هدیه کرده احساس غرور کنه.اینکه از ثروت بهتری برخورداره.اونهم ثروت معنوی که از ثروت دنیوی برتره.

[="Tahoma"][="Blue"]

erfan.71;1007971 نوشت:

عدالت تو چه زمينه اي؟
از نظر چه كسي؟[/]

پرسش: آیا مومنین می توانند خودشان را از غیر مومنین برتر دانسته و نسبت به آنها حس غرور داشته باشند؟

پاسخ: غرور و تکبر در عبادت، یکی از انواع غرور است که انسان و اعمال او را به تباهی کشانده و ای بسا که موجب سوءعاقبت و مرگ در حال بی ایمانی شود. اعمالی که با غرور و تکبر انجام شوند، در درگاه باریتعالی قدر و منزلتی نداشته و هیچ کمکی در رسیدن انسان به سعادت نمی کنند. حفص بن غياث از امام صادق عليه السلام نقل کرده که فرمود: «مَن ذَهَبَ يَرى أنَّ لَهُ علَى الآخَرِ فَضلاً فهُو مِن المُستَكبِرِينَ. فقلتُ لَهُ: إنّما يَرى أنَّ لَهُ علَيهِ فَضلاً بالعافيَةِ إذا رَآهُ مُرتَكِبا لِلمَعاصِي؟ فقالَ: هَيهاتَ هَيهاتَ! فَلَعَلَّهُ أن يكونَ قد غُفِرَ لَهُ ما أتى و أنتَ مَوقوفٌ مُحاسَبٌ، أ ما تَلَوتَ قِصَّةَ سَحَرَةِ موسى عليه السلام؛ هر كه بر اين باور باشد كه از ديگران برتر است، او در شمار مستكبران است. عرض كردم: اگر گنهكارى را ببيند و به سبب بى گناهى و پاكدامنى خود، خويشتن را از او برتر بداند چه؟ فرمود: هيهات هيهات! چه بسا كه او آمرزيده شود اما تو را براى حسابرسى نگه دارند؛ مگر داستان جادوگران موسى عليه السلام را نخوانده اى؟» (۱)

چطور انسان می تواند نسبت به اعمالی که انجام داده مغرور شود که اولا توفیق همین عمل را هم از پروردگار عالم دارد و اگر عنایت او نبود، هرگز موفق به انجامش نمی شد. و چطور می تواند نسبت به پذیرفته شدن عملش اطمینان داشته باشد!؟ و از همه مهمتر، آیا واقعا عمل این افراد که با دیدگاه خودشان درست و شایسته به نظر می رسد، واقعا و در نظر پروردگار هم درست و قابل قبول خواهد بود؟!؟ یا مصداق افرادی هستند که در قرآن اعمالشان «هدر رفته» نامیده شده! «الَّذِينَ ضَلَّ سَعْيُهُمْ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَ هُمْ يَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ يُحْسِنُونَ صُنْعًا؛ آنان] كسانى ‏اند كه كوشش‏شان در زندگى دنيا به هدر رفته و خود مى‏ پندارند كه كار خوب انجام مى‏ دهند.» (۲)

«أَفَمَن زُيِّنَ لَهُ سُوءُ عَمَلِهِ فَرَآهُ حَسَنًا فَإِنَّ اللَّهَ يُضِلُّ مَن يَشَاءُ وَيَهْدِي مَن يَشَاءُ فَلَا تَذْهَبْ نَفْسُكَ عَلَيْهِمْ حَسَرَاتٍ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ بِمَا يَصْنَعُونَ؛ آيا آن كس كه زشتى كردارش براى او آراسته شده و آن را زيبا مى‏بيند [مانند مؤمن نيكوكار است] خداست كه هر كه را بخواهد بى‏راه مى‏گذارد و هر كه را بخواهد هدايت مى‏كند پس مبادا به سبب حسرتها[ى گوناگون] بر آنان جانت [از كف] برود قطعا خدا به آنچه مى‏كنند داناست.» (۳)

و در کنار تمام اینها، انسان باید تمام شرایط را با هم در نظر بگیرد. آیا گناهکاری که الان به سبب گناهش، در نظر من خرد و کوچک به نظر می رسد، اگر شرایط من را داشت، باز هم اینگونه به گناه مبتلا می شد؟ یا او هم مثل من گناه را ترک کرده و یا حتی بسیار بالاتر و بهتر از من عمل کرده و اهل عبادت و فرمانبرداری می شد؟ یا برعکس، اگر من در شرایط او بودم، آیا می توانستم در همین حد بمانم یا خیلی بدتر از او عمل کرده و در لجنزار گناه و معاصی غرق می شدم؟

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله و سلم فرمودند: «حَبَّذا نَومُ الأكياسِ و فِطرُهُم، كيفَ يَغبَنُونَ سَهَرَ الحَمقى و اجتِهادَهُم، و لَمِثقالُ ذَرَّةٍ مِن صاحِبِ تَقوى و يَقينٍ أفضَلُ مِن مِلْءِ الأرضِ مِن المُغتَرِّينَ؟!؛ خوشا خفتن و خوردن هوشياران! چگونه در مقابل شب زنده دارىِ نابخردان و سختكوشىِ آنان در عبادت، زيان كنند، كه عبادت ناچيزِ پرهيزگارِ اهل يقين، بهتر از يك دنيا عبادتِ فريفتگان (اهل غرور) است.» (۴)

پی نوشت ها:
۱. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مترجم شیخی، حمیدرضا، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، قم ۱۳۸۹، ج ۱۰؛ ص ۱۸
۲. سوره کهف آیه ۱۰۴
۳. سوره فاطر آیه ۸
۴. محمدی ری شهری، محمد؛ حکمت نامه پیامبر اعظم؛ موسسه علمی دارالحدیث؛ قم ۱۳۸۶؛ ج ۹، ص ۹۴

موضوع قفل شده است