صفحه 6 از 6 نخست ... 456
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا عرضه‌ی رایگان یک محصول عادلانه است؟

علاقه
    علی(سلام الله علیه)
    نوشته
    3,475
    حضور
    93 روز 19 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6999

نقل قول نوشته اصلی توسط فرشته برمیگردد نمایش پست ها
    1 مغازه ها ؛ الان یک بسته نان در درون مغازه های انگلیس در حدود دو پوند هست

2 : سوپر مارکتها ; با دو پوند میتونید برید دو بسته نان از سوپر مارکت تهیه کنین
    یعنی هر بسته از همون نان در حدود یک پوند در سوپر مارکتها قیمت داره

3: هایپر مارکت ها ; با دو پوند شما میتونید برین و چهار بسته از همون نان رو در درون هایپر مارکتهایی مانند ALDI , Lidle تهیه کنین یعنی هر بسته نان در حدود پنجاه پنس میوفته

همچنین مقرراتی هم برای مینیممم خرید و‌سطح دسترسی از این فروشگاه ها تعیین شده

اینکه سوپر مارکتهای و بقایی ها می‌توانند خرید اینترنتی داشته باشند ولی هایپر مارکتها اجازه ندارند

اینکه مثلا
    در هر صد متر امکان وجود یک بقایی وجود داره
    در هر یک پنج کیلومتر یک سوپر مارکت
    در هر ده کیلومتر یک هایپر مارکت

من نمیدانم این آماری که هیچ مستندی برای آن اقامه نکرده اید از کجا آمده است، یا اینکه می فرمایید در هر صد متر مغازه ای وجود دارد و در هر پنج کیلومتر سوپر مارکتی و در هر ده کیلومتر یک هایپر مارکت هم نمی دانم چقدر صحیح است، البته این استبعاد من از سر جهالت و بی اطلاعی از اروپا نیست، برادر بنده 5 سال در وین بوده است، شهری که حدود 10 سال است به عنوان شهر اول دنیا انتخاب میشود، و من برای تکمیل شناختم تمام جزئیات شهرهای اروپایی خوبی ها و بدی هایشان را طی ساعت ها گفتگو از او پرسیده ام، و میدانم هم نقاط مثبتی دارند نسبت به ایرن و هم نقاط منفی ای که بحثش مفصل است.

متاسفانه در بین مردم ما، مرغ همسایه همیشه غاز است...!
    الان وضع مردم فرانسه را ببینید...

در هر صوت اگرچه نمیدانم مستند این آمار و توصیفات کجاست، اما این را می دانم که اگر چنین باشد خرید از غیر از هایپر مارکت ها واقعا احمقانه خواهد بود، اگر قیمت نان در مغازه ها 4 برابر هایپر مارکت است، هیچ توجیه منطقی برای خرید از مغازه های دیگر وجود ندارد، خود شما فرض کنید مثلا برنج، نان، روغن یا هر چیزی در چند کیلومتری شما به یک چهارم قیمت فروخته میشود، آیا هرگز از سایر مغازه ها خرید می کنید؟!

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89
    ((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

نوشته
    1,216
    حضور
    26 روز 6 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1748

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها
    تعیین کننده این ارزان فروشی ناعادلانه کارشناسان این حوزه هستند
    شما می گویید عدالت را کارشناسان اقتصادی تشخیص می دهند نه عقلا یا عقل
    اما من می گویم کارشناسان اقتصادی، درباره اثرات قیمت ها بر تعادل بازار و عرضه و تقاضا و سایر اثرات اقتصادی بحث می کنند وعلم اقتصاد، معیار تشخیص عدالت و ظلم نیست.
    به همین جهت می گویم شما طبق فرض مسئله پاسخ دهید.
    یعنی فرض کنید کارشناس اقتصادی می گوید
    دو نفر هستند و هر دو مجازند بین 5 تا 10 درصد سود بگیرند. ( پس اینکه می گویید خیلی ارزان می فروشد ربطی به مثال بنده ندارد که اگر هم مغازه دار خیلی ارزان می فروخت باز از حیث عدالت، ربطی به علم اقتصاد نداشت. اقتصاد فقط اثرات این ارزان فروشی را به شما می گوید که مثلا یک نفر یا چند نفر فقیر خواهند شد )
    مغازه دار اول، هزینه ی کمتری دارد و 5 درصد که مجاز است را سود می برد.
    اما می داند که اگر 5 درصد سود ببرد، مغازه دار دوم که 10 درصد سود می برد، فقیر می شود.
    در این حالت، من می گویم ناعادلانه نیست.
    اما شما می گویید ناعادلانه است.
    اگر نظرتان تغییر کرده بفرمایید...
    و الا دلیل عقلانی بیاورید که چرا ناعادلانه است ؟ ( البته من نمی خواستم وارد بحث دلایل شوم اما خودتان مایل بودید... )
    عدالت که در گرو تعداد نیست برادر من، اگر کاری ناعادلانه باشد ناعادلانه است، فرقی نمی کند در حق یک نفر باشد یا هزار نفر!
    من هم می گویم فرقی ندارد اما این چه ربطی به سوال من داشت ؟!
    من می پرسم اگر به واسطه ارزان فروختن من، یک نفر فقیر شود آیا این عادلانه هست یا نیست ؟ شما سه راه بیشتر ندارید :
    یا می گویید آن را عادلانه می دانم، یا می گویید عادلانه نمی دانم، یا می گویید من نمی دانم که عادلانه هست یا نیست...
    قبلا گفتید آن را عادلانه نمی دانید.
    الان چه طور؟! نظرتان همان است یا تغییر کرده است ؟
    معنا ندارد ( و بی ربط است) که در پاسخ به این سوال می گویید :
    عدالت که در گرو تعداد نیست.
    این پاسخ ربطی به سوال ندارد...
    اما یک قصابی جنس را به گونه ای دارد ارزان می فروشد که 19 تای باقیمانده دارند بیکار میشوند، اینجا بی عدالتی است
    چرا بی عدالتی است ؟ او دارد طبق عدالت عمل می کند و از حق خویش استفاده می کند.
    یعنی با سود اندک، از پس مخارج خویش بر می آید. چون هزینه ی کمتری دارد، یا مثلا شعبات بیشتری دارد، یا گوشت را ارزان تر می خرد و ارزان تر می فروشد.
    اما دیگران، هزینه های بالاتری دارند، شعبه ندارند، گوشت را گران تر می خرند و گران تر می فروشند...
    این مغازه دار هیچ ظلمی در حق هیچ کسی نکرده است.

از لحن کلامتان متاسفم!!
    فکر نمی کردم شما این قدر حساس هستید و الا بیشتر مراعاتتان را می کردم.
    آدم که نباید از یک سوال و دوتا علامت تعجب و یک جمله ی تنبه آمیز ناراحت شود.

3. صلوات

نوشته
    57
    حضور
    3 روز 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    64

من نمیدانم این آماری که هیچ مستندی برای آن اقامه نکرده اید از کجا آمده است، یا اینکه می فرمایید در هر صد متر مغازه ای وجود دارد و در هر پنج کیلومتر سوپر مارکتی و در هر ده کیلومتر یک هایپر مارکت هم نمی دانم چقدر صحیح است، البته این استبعاد من از سر جهالت و بی اطلاعی از اروپا نیست، برادر بنده 5 سال در وین بوده است، شهری که حدود 10 سال است به عنوان شهر اول دنیا انتخاب میشود، و من برای تکمیل شناختم تمام جزئیات شهرهای اروپایی خوبی ها و بدی هایشان را طی ساعت ها گفتگو از او پرسیده ام، و میدانم هم نقاط مثبتی دارند نسبت به ایرن و هم نقاط منفی ای که بحثش مفصل است.

متاسفانه در بین مردم ما، مرغ همسایه همیشه غاز است...!
    الان وضع مردم فرانسه را ببینید...

در هر صوت اگرچه نمیدانم مستند این آمار و توصیفات کجاست، اما این را می دانم که اگر چنین باشد خرید از غیر از هایپر مارکت ها واقعا احمقانه خواهد بود، اگر قیمت نان در مغازه ها 4 برابر هایپر مارکت است، هیچ توجیه منطقی برای خرید از مغازه های دیگر وجود ندارد، خود شما فرض کنید مثلا برنج، نان، روغن یا هر چیزی در چند کیلومتری شما به یک چهارم قیمت فروخته میشود، آیا هرگز از سایر مغازه ها خرید می کنید؟!

مثال نان تنها یک مثال بود و قرار نیست همه اجناس اینجوری باشن

ولی بسیاری از اجناس قیمتهاشون همینجوری هست اگر تمایل داشته باشین فردا برم خرید ; قیمتها رو ازش عکس بگیرم بزاری توو سایت .

مثال فرانسه هم بماند ؛ برای اینکه در ایران برام مشکل بوجود اومده بود و میخواستم پام به انگلیس برسه سه ماه توو جنگل های فرانسه بودم تا بتونیم کانتر بخریم و دریایی خودمون رو به انگلیس برسونیم

فرانسه رو مثله تهران میشناسم و شرایطش فرق میکنه

یک انگلیسی اگر کار سیاه بکنه ( کار بی ارزش ) و مثلا در دلیوری رستوران پیتزا ببره دره خونه مردم به ازای از ساعت 6 بعد از ظهر تا 12 شب تقریبا بهش سی و پنج پوند میدن ( یک روز )
    و با همین سی و پنج پوند میشه یخچال رو برای یک ماه پر کرد و دو نفر بخورن و بخوابن

برای همین هست که برای مردم انگلیس زیاد فرقی نمیکنه که از مغازه ها با قیمت گرون بخرن

چون تنبل هستن و حال ندارن تا هایپر مارکت ها برن و پولشون هم قدرتمنده
    ویرایش توسط فرشته برمیگردد : ۱۳۹۷/۰۹/۲۱ در ساعت ۱۸:۴۳

5. صلوات

علاقه
    علی(سلام الله علیه)
    نوشته
    3,475
    حضور
    93 روز 19 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6999

نقل قول نوشته اصلی توسط بیت المعمور نمایش پست ها
    فرض کنید کارشناس اقتصادی می گوید
    دو نفر هستند و هر دو مجازند بین 5 تا 10 درصد سود بگیرند. ( پس اینکه می گویید خیلی ارزان می فروشد ربطی به مثال بنده ندارد که اگر هم مغازه دار خیلی ارزان می فروخت باز از حیث عدالت، ربطی به علم اقتصاد نداشت. اقتصاد فقط اثرات این ارزان فروشی را به شما می گوید که مثلا یک نفر یا چند نفر فقیر خواهند شد )
    مغازه دار اول، هزینه ی کمتری دارد و 5 درصد که مجاز است را سود می برد.
    اما می داند که اگر 5 درصد سود ببرد، مغازه دار دوم که 10 درصد سود می برد، فقیر می شود.
    در فرض شما بی عدالتی نیست، چون سودی که میگیرد اگر چه حداقلی است اما در چارچوب است
    «امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»

علاقه
    علی(سلام الله علیه)
    نوشته
    3,475
    حضور
    93 روز 19 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6999

نقل قول نوشته اصلی توسط فرشته برمیگردد نمایش پست ها
    برای مردم انگلیس زیاد فرقی نمیکنه که از مغازه ها با قیمت گرون بخرن
    چون تنبل هستن و حال ندارن تا هایپر مارکت ها برن و پولشون هم قدرتمنده
    خب در این صورت مسئله فرق می کند
    ما قاعده را بیان کردیم، اگر ارزان فروشی به گونه ای باشد که به تولید و فروش متعادل آسیبی بزند طبیعتا منطقی و عادلانه نخواهد بود، اما اگر می بینیم در جامعه ای به خاطر شرایط هر نوع مغازه ای قیمتی دارد و همه مشتری خودشان را دارند و کسی آسیب ندیده و از کار بیکار نمیشود خب ماجرا فرق می کند.

نوشته
    1,216
    حضور
    26 روز 6 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1748

در فرض شما بی عدالتی نیست، چون سودی که میگیرد اگر چه حداقلی است اما در چارچوب است
    خوب خدا رو شکر مشکل فرض ما حل شد.

اما در نظر داشته باشید ، در فرض شما نیز کارشناسان اقتصادی تعیین کننده عدالت و ظلم نیستند....
    چه بسا کارشناس بگوید کمتر از ده درصد سود غیر قانونی باشد، اما ناعادلانه نباشد. این نکته ای است که بارها تاکید کردم و به نظرم شما در نظر نمی گیرید.
    ویرایش توسط بیت المعمور : ۱۳۹۷/۰۹/۲۱ در ساعت ۲۱:۳۹

9. صلوات

علاقه
    علی(سلام الله علیه)
    نوشته
    3,475
    حضور
    93 روز 19 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6999

در فرض شما نیز کارشناسان اقتصادی تعیین کننده عدالت و ظلم نیستند....
    بله قطعا همین طور است، اقتصاد دادنان تعیین کننده ظلم و عدالت نیستند، عقل است که دارد تصمیم میگیرد، اما بالاخره تشخیص همه مصادیق عدالت و ظلم برای عقل به خودی خود ممکن نیست، برخی مواضع باید موضوع برای عقل روشن شود تا عقل حکم کند و روشن کردن این موضوع در گرو تخصص است، مثلا عقل برای اینکه در پزشکی را تشخیص دهد که آیا فلان رفتار پزشکی عادلانه است یا غیر عادلانه، خب نیازمند یک پزشک است که این موضوع را برای او روشن کند، و سپس عقل حکم کند که آیا عادلانه است یا غیر عادلانه؛ آنچه که در حوزه اقتصاد و ضرورت مراجعه به اندیشمندان این حوزه عرض کردم هم منظورم همین بود.

خوب خدا رو شکر مشکل فرض ما حل شد.
    خدا را شکر

صفحه 6 از 6 نخست ... 456

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 29

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری