صفحه 7 از 7 نخست ... 567
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا عرضه‌ی رایگان یک محصول عادلانه است؟

علاقه
    علی(سلام الله علیه)
    نوشته
    3,501
    حضور
    94 روز 5 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7042

نقل قول نوشته اصلی توسط پارسا مهر نمایش پست ها
    شما خودتون فکر کنم اشاره کردید که که ارزان فروشی و گران فروشی با این شرایط مثلا، ناعادلانه هست.و نباید انجام بشه.حالا ما با یک موردی از اون ناعادلانه ها و نباید انجام بشه ها مواجه شدیم.اگر ما بریم و اون جنس ارزان رو بخریم با آگاهی و نه از روی نا آگاهی، خوب ما هم در واقع در ظلم و نا عدالتی آن فروشنده، شریک شده ایم و ما هم، گناه کار می شویم دیگر؟دیگر چرا ما ارجاء می دهید به کارشناس فقه و اخلاق؟؟

تا اینجای مطلب هم پایمان را در کفش آقایان کرده ایم به همین خاطر برای بیان مسئله بنده به فتوای رهبری استناد کردم

ببینید رقابت ناجوانمردانه یک چیز است، اینکه ما دنبال جنس ارزان هستیم یک چیز دیگر! قطعا به لحاظ اخلاقی خوب است که انسان از خرید یا دریافت جنس رایگان از سوی کسانی که با قیمت شکنی خودشان منجر به فقر و ورشکسستگی تولیدکنندگان و فروشندگان میشوند خود داری کند؛ اما اینکه بگوییم خرید از آنها شرعا اشکال دارد و یا اخلاقا گناه کرده است به این سادگی نیست.
    اما به لحاظ اخلاقی قطعا هر رفتاری که مایه رونق کسب و کار و پیشگیری از فقر یک تولید کننده یا فروشنده بشود به لحاظ اخلاقی خوب و قابل دفاع خواهد بود، همانطور که در احوالات مرحوم آیت الله قاضی می خوانیم که موقع خرید کاهو، به جای انتخاب برگهای تازه، برگهایی که مشتری نداشتند را می خرید تا فروشنده ضرر نکند!

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89
    ((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

2. صلوات

علاقه
    دانش
    نوشته
    1,407
    حضور
    254 روز 13 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1515

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها

تا اینجای مطلب هم پایمان را در کفش آقایان کرده ایم به همین خاطر برای بیان مسئله بنده به فتوای رهبری استناد کردم

ببینید رقابت ناجوانمردانه یک چیز است، اینکه ما دنبال جنس ارزان هستیم یک چیز دیگر! قطعا به لحاظ اخلاقی خوب است که انسان از خرید یا دریافت جنس رایگان از سوی کسانی که با قیمت شکنی خودشان منجر به فقر و ورشکسستگی تولیدکنندگان و فروشندگان میشوند خود داری کند؛ اما اینکه بگوییم خرید از آنها شرعا اشکال دارد و یا اخلاقا گناه کرده است به این سادگی نیست.
    اما به لحاظ اخلاقی قطعا هر رفتاری که مایه رونق کسب و کار و پیشگیری از فقر یک تولید کننده یا فروشنده بشود به لحاظ اخلاقی خوب و قابل دفاع خواهد بود، همانطور که در احوالات مرحوم آیت الله قاضی می خوانیم که موقع خرید کاهو، به جای انتخاب برگهای تازه، برگهایی که مشتری نداشتند را می خرید تا فروشنده ضرر نکند!
    با سلام.عجیبه، استاد بنده، یک ظالم و نا جوان مرد شسته رفته و تر و تمیز، دست بسته پیش شما آورده ام که شما با مشت بزنید تو دهنش، اما در عوض شما دارید، مسامحه به خرج می دهید و روی خوش نشان او می دهید!! شما می فرمایید که""رقابت ناجوانمردانه یک چیز است، اینکه ما دنبال جنس ارزان هستیم یک چیز دیگر!"" من این حرف شما رو نمی فهمم.کسی که ناجوان مردانه داره کارش را پیش می برد.ما هم عرض کردم، آگاهی داریم به چند و چون مساله، برویم با خریدمان و استفاده ی از کالای او، از او حمایت کنیم و در کار آن ناجوان مردانه اش سهیم باشیم، یک چیز دیگر است؟؟؟بنده با موارد خاص و استثنائی کاری ندارم، مثلا طرف از سر گشنگی بچه ها و زنش می رود کاری می کند یا امثال اینها...ولی دیگه، به صورت کلی و در حالت عادی که، طبیعی هست که ما نباید از آن ناجوان مرد حمایت کنیم، چیز خیلی جدایی و دوری نیست... حالا، یعنی الان شما می فرمایید من این ظالم را که پیش شما آوردم ولش کنم برود؟شما مشت رو نمی زنید؟؟
    من تعجب می کنم، یکی آمده یک کاری کرده، ناجوان مردانه و شما می فرمایید نباید انجام میشده درسته؟؟؟؟حالا ما برویم از همان شخصی که کاری که نباید انجام می داده را دارد انجام می دهد، خوش و بش کنیم و با او داد و ستد کنیم.خوب یکبار بگید او هم کار خوبی کرده که داره ارزون می فروشه دیگه، که م با خیال راحت تری باهاش داد و ستد وکنیم و ازش حمایت کنیم.عذاب وجدان هم نداشته باشیم.
    به هر حال، اگر فکر می کنید پاسخ را باید جای دیگر پرسید، اشکال ندارد.اما فکر می کردم، یک مساله ی عقلی و یک سوال عقلی رو پرسیدم، می خواستم بدونم در محضر عقل، این کار مثلا عادلانه هست یا نه...نه صرفا، نظر درون دینی یا یک فقیه ی شیعه و مسلمان رو بدونم
    هنوزم زنده ام و زنده بودنم خاریست به تنگ چشمی نامردم زوال پرست

"خرچنگ های مردابی"

4. صلوات

علاقه
    علی(سلام الله علیه)
    نوشته
    3,501
    حضور
    94 روز 5 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7042

نقل قول نوشته اصلی توسط پارسا مهر نمایش پست ها
    اما فکر می کردم، یک مساله ی عقلی و یک سوال عقلی رو پرسیدم، می خواستم بدونم در محضر عقل، این کار مثلا عادلانه هست یا نه...نه صرفا، نظر درون دینی یا یک فقیه ی شیعه و مسلمان رو بدونم
    ببینید این تردید بنده به خاطر شاخصه های متغیری و جوانب احتمالی در مسئله است ، این که مثلا اشخاص معمولا به نیت کمک به اقتصاد خانواده خودش طبیعتا دنبال جنس ارزان تر می گردد، اینکه ما به ایشان بگوییم چون آن آقا دارد جنس را خارج از چارچوب رقابت توزیع می کند، شما باید بروید از یک شخص دیگری گران تر بخرید وگرنه بی عدالتی کرده اید به این راحتی نمیشود حکم کرد!
    در مباحث فلسفه اخلاق که انسان با رویکرد کاملا عقلانی به جوانب مسئله نگاه می کند گاهی در یک مسئله واحد دیدگاه های متفاوتی وجود دارد.

اما در هر صورت فارغ از حکم اخلاقی و فقهی که در حیطه تخصص سایر کارشناسان است، در فرضی که شما بیان فرمودید که شخصی که فقیر نیست و دستش به دهانش می رسد اما باز از چنین شخصی خرید کند، در صورتی که میداند که با خرید از او شخص دیگری فقیر میشود، به نظر میرسد فعلش مذموم و ناپسند خواهد بود.

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89
    ((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

6. صلوات

صفحه 7 از 7 نخست ... 567

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 30

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری