صفحه 3 از 7 نخست 12345 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا عرضه‌ی رایگان یک محصول عادلانه است؟

نوشته
    1,577
    حضور
    34 روز 1 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2190

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها
    ، چرا که کمک به دیگران مستحب است اما پرهیز از ضربه و آسیب زدن به دیگران واجب است.
    به همین خاطر مثال زدم به نذر و قسم و وقف
    یا مثال زدم به رفع گرسنگی و بیماری

چون انجام اینها واجب است. اما انجامش ممکن است به موجب فقر یک عده از مردم شود...

البته به نظرم فرضی که اهم و مهم تعارض پیدا کنند پیش نمی آید مگر موقتی نه 40 سال....
    البته اساسا حرف شما که در ابتدا توزیع رایگان را ناعادلانه دانستید برایم قابل قبول نیست یعنی دلیلی نیافتم که قانعم کند....
    ولی خوب طبق فرض که این کارها ناعادلانه است پیش رفتم...

ذهنیت من نسبت به این مسئله این طور است که گویا من حق دارم ارزان بفروشم اما از طرفی تکلیف دارم حقوق فقرا را بپردازم... مثلا زکات میدهم، خمس می دهم، مالیات می دهم... حالا اگر به خاطر ارزان فروشی من کسی فقیر شد من ظلم نکردم که ارزان فروشی کردم...

2. صلوات

علاقه
    علی(سلام الله علیه)
    نوشته
    4,025
    حضور
    104 روز 18 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7957

نقل قول نوشته اصلی توسط بیت المعمور نمایش پست ها
    وقتی کالایی در بازار به صورت رایگان توزیع میشود، وزنه عرضه و تقاضا تغییر میکند و قیمتها بالا و پایین می رود...
    بله بنده هم عرض کردم چنین رفتاری عادلانه نیست، اما در پایان باز عرض کردم میشود جنس رایگان را بین مردمی عرضه کرد که اصلا توان تقاضا ندارند، در این صورت وزنه عرضه و تقاضا تغییری نخواهد کرد.

مثال دیگر بزنم
    مریض هایی داریم که برای نجات جانشان دارویی نیاز دارند که 8 میلیارد هزینه دارد...
    حالا این مریضها و سایر مریض ها رو در نظر بگیرید...
    قطعا اگر دولت بخواهد پول اینها را بپردازد باید از جیب مردم بردارد چه طور ؟ با مالیات بستن یا اعتبار پول و ایجاد تورم....
    ببینید این ها بحث های جزئی است که باید مستقلا در خصوص جوانب آن گفتگو کرد، الان در برهی کشورهایی که از سطح رفاهیات برتر دنیا برخوردار هستند مثل کشورهای منطقه اسکاندیناوی خب گاهی تا 52 درصد از مردم مالیات می گیرند اما درمانشان تقریبا رایگان است؛ برادر من 5 سال وین بود، با اینکه دانشجو بود درمانش حتی هزینه دندانپزشکی اش کاملا رایگان بود.
    حالا نمیخواهم بگویم مالیات در ایران افزایش یابد، منظورم این است که میشود بیت المال را به گونه ای مدیریت کرد که بدون ایجاد مشکل و تورماز افصله های طبقاتی کاسته شود.

به همین خاطر مثال زدم به نذر و قسم و وقف
    یا مثال زدم به رفع گرسنگی و بیماری
    چون انجام اینها واجب است. اما انجامش ممکن است به موجب فقر یک عده از مردم شود...
    عرض کردم شرط انعقاد اینها این است که آسیب زا نباشد، مثلا اگر کسی نذر کند که اگر حاجتم برآورده شد از ثروتمندان میدزدم و به فقرا کمک می کنم خب نذرش باطل است!

البته اساسا حرف شما که در ابتدا توزیع رایگان را ناعادلانه دانستید برایم قابل قبول نیست یعنی دلیلی نیافتم که قانعم کند....
    ذهنیت من نسبت به این مسئله این طور است که گویا من حق دارم ارزان بفروشم اما از طرفی تکلیف دارم حقوق فقرا را بپردازم... مثلا زکات میدهم، خمس می دهم، مالیات می دهم... حالا اگر به خاطر ارزان فروشی من کسی فقیر شد من ظلم نکردم که ارزان فروشی کردم...
    متوجه منظورتان نمیشوم، من شفاف صحبت کردم.
    صحبت از اینکه گاهی یک مغازه دار به یک مشتری تخفیف میدهد نیست، یا اینکه جنسی را رایگان بین بخشی از مردم توزیع کند نیست، یا اطعام در ماه محرم و رمضان که باز مواد اولیه ی این اطعام از فروشندگان خریده شده و...
    سخن از ارزان فروشی و توزیع رایگان در سطح کلان و نه به صورت موقتی، این مضر و آسیب زاست، دلیلی که بر مضر بودن ارزان فروشی در سطح کلان هم اشاره کردم دلیلی است که هم عقل و هم کارشناسان اقتصادی بر آن تأکید دارند.
    ارتباط بحث خمس و زکات و مالیات را هم به این بحث متوجه نشدم!

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89
    ((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

4. صلوات

نوشته
    1,577
    حضور
    34 روز 1 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2190

جنس رایگان را بین مردمی عرضه کرد که اصلا توان تقاضا ندارند، در این صورت وزنه عرضه و تقاضا تغییری نخواهد کرد.

شما به تقاضا توجه میکنید و عرضه را نادیده گرفتید
    تقاضا نکردن آن گروه، اهمیتی ندارد..
    مهم این است بخشی از کالاهای موجود صرف آنها شده..
    یعنی کالا کمتر شده ، عرضه کمتر شده برای سایر اقشار
    و همین میتواند باعث گران شدن آن اقلام شود..
    وقتی گران شود، فروش کمتر میشود و برخی مغازه داران ضربه می خورند...
    ویرایش توسط بیت المعمور : ۱۳۹۷/۰۹/۱۸ در ساعت ۱۰:۴۹

نوشته
    1,577
    حضور
    34 روز 1 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2190

.

عرض کردم شرط انعقاد اینها این است که آسیب زا نباشد، مثلا اگر کسی نذر کند که اگر حاجتم برآورده شد از ثروتمندان میدزدم و به فقرا کمک می کنم خب نذرش باطل است!

!
    من که نگفتم نذرشان باطل نیست.
    شما گفتید کمک کردن مستحب است و آسیب زدن حرام است.
    من گفتم مثالهای من درباره مستحبات نبود بلکه درباره واجبات بود...
    حالا اینکه در تعارض یکی باطل میشود بحث دیگری است که همه قبول داریم..

نوشته
    1,577
    حضور
    34 روز 1 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2190

صحبت از اینکه گاهی یک مغازه دار به یک مشتری تخفیف میدهد نیست، یا اینکه جنسی را رایگان بین بخشی از مردم توزیع کند نیست، یا اطعام در ماه محرم و رمضان که باز مواد اولیه ی این اطعام از فروشندگان خریده شده و...
    سخن از ارزان فروشی و توزیع رایگان در سطح کلان و نه به صورت موقتی، این مضر و آسیب زاست، دلیلی که بر مضر بودن ارزان فروشی در سطح کلان هم اشاره کردم دلیلی است که هم عقل و هم کارشناسان اقتصادی بر آن تأکید دارند.
    ارتباط بحث خمس و زکات و مالیات را هم به این بحث متوجه نشدم!
    آن کسی که عرضه کلان انجام میدهد نیز از جایی خرید کرده است، زحمت کشیده است، برای خودش کارگر و کارمند دارد...
    اینطور نیست که درباره گروه اول بگویید مواد اولیه اش را از بازار تهیه میکند...
    هر دو دارند از دسترنج خود به عنوان یک واحد اقتصادی استفاده می کنند...

اینهم که آسیب را اختصاص به بعد کلان کردید اشتباه است....
    شما در یک راسته بازار که ده تا مغازه هم صنف وجود دارد میتوانید این آسیب را ببینید و آسیب فقط به صورت جزئی و فقط در همین راسته بازار اتفاق می افتد.

حالا برای شاغل ماندن ده مغازه دار( یکی یا ده تا یا صد تا یا هزار تا ) باید یکی تاوان بدهد یا مردمی که خرید میکنند یا آن مغازه داران...

ناعادلانه بودن رو در برخی موارد قبول دارم اما به صورت تحلیلی و منطقی نتوانستم آن را بپذیرم....

مثلا برخی افراد عمدا به مدت کوتاهی قیمت را ارزان تر می دهند تا دیگران ورشکست کنند و بازار دست آنها بیافتد و بعد قیمت هم دست آنها است و به روال گذشته بر می گردد.. خوب این ظالمانه است...

اما گاهی اوقات یک مغازه هزینه و خرج کمتری دارد و با سود 5 درصد زندگی اش می چرخد
    اما یک مغازه دار ، باید 10 درصد سود کند تا زندگی اش بچرخد...
    مغازه دار اول می داند اگر سودش را 5 درصد کند، مغازه دار دوم از کار بی کار میشود.....
    اینجا هنوز برای من دلیل موجهی وجود ندارد که سود 5 درصد، ظلمی در حق مغازه دار دوم باشد چون او را از کار بیکار میکند...

( به پست استارتر نگاه کنید به این مطلب تا اندازه ای اشاره شده است )

نوشته
    1,577
    حضور
    34 روز 1 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2190

این قسمت رو از ارسال استارتر میارم در تایید ارسال قبلی :

یا یک مثال دیگه یک فروشگاه زنجیره ای ایجاد میشه، این فروشگاه صد ها شعبه داره.انواع و اقسام اجناس رو داره.محصولات رو نصف قیمت بازار و دیگر فروشگاه های معمول می ده!

یعنی یک صد تک تومن هم سود بکنه، کفایت می کنه براش.

چون در مجموع با این همه شعبه و این همه، جنس.یک پول بخور نمیری دستش می رسه، پیش خودش هم می گه، من کار صوابی می کنم
    ویرایش توسط بیت المعمور : ۱۳۹۷/۰۹/۱۸ در ساعت ۱۱:۴۷

علاقه
    مطالعه ، فن آوری اطلاعات ، مباحثه ، اجنهاد و...
    نوشته
    2,760
    حضور
    56 روز 9 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    2952

با سلام و احترام

قضاوت در این خصوص راحت نیست، بالاخره هر کسی که می خواهد جنسش را گران بفروشد توجیهی برای کار خودش دارد جناب شروحیل عزیز؛ هیچ کسی نمی گوید من مقصر هستم و ببخشید که گران فروختم!
    وظیفه حداقلی ما این است که در این خصوص بین سخن کارشناسانی که از دروغ گفتن نفعی نمی برند، و بین کارخانه دارانی که اتفاقا از دروغ گفتن سود خوبی می برند، حداقل سکوت کرده و قضاوت نکنیم! نه اینکه کارشناسان را به خائن بودن، و متهمین به گران فروشی را به امانت داری توصیف کنیم!
    علاوه بر اینکه کارشناسان تعزیرات اصلا قیمت گذاری نمی کنند که بگوییم امین هستند یا خائن! آنها فقط قیمت فروشندگان را با قیمت مصوب اتحادیه می سنجند و در صورت زیادتر بودن جریمه می کنند، یعنی قیمت گذاری اصلا با ایشان نیست، با اتحادیه است.

شستن گناهان این و آن به این بهای کم واقعا ارزشش را ندارد!

سلام و عرض ادب

بله برادر گرامی قضاوت راحت نیست!

یک مامور تعزیرات نمی تواند به همین راحتی میلیاردها جریمه بنویسد !

بنده خود یکی از قربانیان تعزیرات بوده ام !!!

طبق نظر اتحادیه صنف بنده ، قیمت خدمات ما به صورت توافقی با مشتری است

یک مامور تعزیرات صرفا برای اثبات قدرت خود ( منافع شخصی )
    بنده را برای این مساله جریمه کرد ( بدون داشتن شاکی خصوصی در مورد قیمت خدمات !)

نفع فقط مالی نیست

برخی افراد از تنبیه دیگران لذت می برند!

حتی اگر نادرست و نابجا باشد !

برخی دیگر از اعمال قدرت لذت می برند !

نفع شخصی فقط مالی نیست !

بله

بی گناه جلوه دادن گناه کاران و دفاع از ظالمین ، به بهای به این اندکی ، واقعا ارزشش را ندارد!

با ظلم به مردم و صنعت گران و به جان هم انداختن این دو ، نمی توان اشتباهات حکومت و دولت را در مدیریت اقتصاد ، ماست مالی کرد

در پناه حق تعالی
    ویرایش توسط شروحیل : ۱۳۹۷/۰۹/۱۸ در ساعت ۱۱:۵۶
    نه اینکه یک مسیحی، کلیمی، بودایی یا مسلمان باشم
    بلکه سعی می‌کنم شبیه به
    مسیح، شبیه به بودا، شبیه به موسی، یا شبیه به محمد باشم.
    عیسى علیه السلام :
    حق را از اهل باطل فراگیرید و باطل را از اهل حق فرا نگیرید.
    سخن سنج باشید.

علاقه
    علی(سلام الله علیه)
    نوشته
    4,025
    حضور
    104 روز 18 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7957

شما به تقاضا توجه میکنید و عرضه را نادیده گرفتید
    تقاضا نکردن آن گروه، اهمیتی ندارد..
    مهم این است بخشی از کالاهای موجود صرف آنها شده..
    یعنی کالا کمتر شده ، عرضه کمتر شده برای سایر اقشار
    و همین میتواند باعث گران شدن آن اقلام شود..
    برادر عزیز، کالا را که به خارج از کشور صادر نکرده ایم!! به بخشی از همین جامعه داده ایم که آنها هم عضو همین جامعه هستند و باید در عرضه و تقاضا لحاظ شوند، نیاز و تقاضای اینها توقع گزافی نیست، منتهی به لحاظ فقر توان تقاضا ندارند و کنار ایستاده اند...! خب حالا اگر انسان کسانی را که باید تقاضا کنند و نمی توانند را پوشش دهد می توان به او اشکال گرفت که شما وزنه عرضه و تقاضا را بر هم میزنی؟

من که نگفتم نذرشان باطل نیست.
    شما گفتید کمک کردن مستحب است و آسیب زدن حرام است.
    من گفتم مثالهای من درباره مستحبات نبود بلکه درباره واجبات بود...
    حالا اینکه در تعارض یکی باطل میشود بحث دیگری است که همه قبول داریم..
    خب وقتی باطل باشد یعنی واجبی در کار نیست!

ناعادلانه بودن رو در برخی موارد قبول دارم اما به صورت تحلیلی و منطقی نتوانستم آن را بپذیرم....
    این قسمت رو از ارسال استارتر میارم در تایید ارسال قبلی :
    یا یک مثال دیگه یک فروشگاه زنجیره ای ایجاد میشه، این فروشگاه صد ها شعبه داره.انواع و اقسام اجناس رو داره.محصولات رو نصف قیمت بازار و دیگر فروشگاه های معمول می ده!
    یعنی یک صد تک تومن هم سود بکنه، کفایت می کنه براش.
    چون در مجموع با این همه شعبه و این همه، جنس.یک پول بخور نمیری دستش می رسه، پیش خودش هم می گه، من کار صوابی می کنم
    جناب بیت المعمور عزیز من آخر نفهمیدم موضع شما در این مسئله چیست؟! تقریبا شما فقط به سلام و احوال پرسی بنده اشکال نگرفته اید! اگر جانب فقرا را بگیرم می گویید آن فروشندگان چه گناهی دارند؟ اگر جانب آن طرف را بگیرم می گویید دلیلی بر ناعادلانه بودن این توزیع رایگان و ارزان فروشی ها نیست!!
    والا موضع خودتان را مشخص کنید ببینم نظر شما چیست، و ما اصلا اختلاف نظری داریم یا خیر!!

من در یک کلام عرض کردم اصل اینکه ارزان فروشی و توزیع رایگان می تواند ناعادلانه باشد حرفی نیست، اما اینکه در چه حدی و به چه میزانی و در چه مقیاسی باید باشد تا مورد اعتناء بوده و از نگاه فقه و اقتصاد ناعادلانه محسوب شود و زمینه برای ورود حکومت را فراهم سازد، اینها مباحثی است که خارج از حیطه کلام و عقائد بوده و به فقه و اقتصاد و مانند آن مربوط است که آن هم بی اطلاع نمیشود نظر داد، بلکه در گرو اطلاع از شاخصه های متعددی است.

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»

علاقه
    علی(سلام الله علیه)
    نوشته
    4,025
    حضور
    104 روز 18 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7957

سلام و عرض احترام
    نقل قول نوشته اصلی توسط شروحیل نمایش پست ها
    یک مامور تعزیرات نمی تواند به همین راحتی میلیاردها جریمه بنویسد !
    بنده خود یکی از قربانیان تعزیرات بوده ام !!!
    یک مامور تعزیرات صرفا برای اثبات قدرت خود ( منافع شخصی )

جناب شروحیل عزیز من همه ی آنچه که از نقل قول گرفته ام را قبول دارم، اما اینکه مأمور تعزیراتی در فلان شهر به خاطر اثبات قدرت خود به شما ظلم کرده است، یعنی تمام مأمورهای تعزیرات اینگونه هستند؟ آیا این قضاوت درستی است؟ آیا چنین امری می تواند ملاک قضاوت قرار بگیرد؟

عذرخواهی میکنم اما حقیقت این است که شما همواره در تاپیک ها سعی دارید مباحث را به سیاست و نقد حکومت بکشانید، همانطور که این احساس شما در ضمیرناخودآگاهتان در لابلای کلماتتان در پست پیشین بیرون زده است:

نمی توان اشتباهات حکومت و دولت را در مدیریت اقتصاد ، ماست مالی کرد
    پس خواهش میکنم در چارچوب سخن بگویید و به این راحتی از روی رفتار یک مسئول تعزیرات، تمام مسئولین تعزیرات را قضاوت نکنید، چون همانطور که خودتان فرموده اید:

قضاوت راحت نیست!

علاقه
    مطالعه ، فن آوری اطلاعات ، مباحثه ، اجنهاد و...
    نوشته
    2,760
    حضور
    56 روز 9 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    2952

سلام و عرض احترام

جناب شروحیل عزیز من همه ی آنچه که از نقل قول گرفته ام را قبول دارم، اما اینکه مأمور تعزیراتی در فلان شهر به خاطر اثبات قدرت خود به شما ظلم کرده است، یعنی تمام مأمورهای تعزیرات اینگونه هستند؟ آیا این قضاوت درستی است؟ آیا چنین امری می تواند ملاک قضاوت قرار بگیرد؟

عذرخواهی میکنم اما حقیقت این است که شما همواره در تاپیک ها سعی دارید مباحث را به سیاست و نقد حکومت بکشانید، همانطور که این احساس شما در ضمیرناخودآگاهتان در لابلای کلماتتان در پست پیشین بیرون زده است:

پس خواهش میکنم در چارچوب سخن بگویید و به این راحتی از روی رفتار یک مسئول تعزیرات، تمام مسئولین تعزیرات را قضاوت نکنید، چون همانطور که خودتان فرموده اید:

سلام و عرض ادب

برادر عزیز و گرامی

در برنامه خبری شبکه دو مسئولین اتحادیه های دامداران ، لبنیات حضور داشتند و همین طور مسئولی از تعزیرات به صورت تلفنی

مسئولین اتحادیه ها به صورت اماری توضیح دادند که قیمت گذاری حکومت با توجه به وضعیت فعلی اشتباه بوده و تاریخ گذشته است و موجب زیان دهی خواهد بود

اما مسئول تعزیرات به خود می بالید که توانسته است چند ده میلیارد تومان به حساب حکومت واریز کند !

یعنی زیان در زیان برای صنعت گران

و سود دو طرفه برای حکومت !

نیازی به قضاوت نیست

همین که واقعیت را ببینید و درک کنید کفایت می کند

در پناه حق تعالی
    نه اینکه یک مسیحی، کلیمی، بودایی یا مسلمان باشم
    بلکه سعی می‌کنم شبیه به
    مسیح، شبیه به بودا، شبیه به موسی، یا شبیه به محمد باشم.
    عیسى علیه السلام :
    حق را از اهل باطل فراگیرید و باطل را از اهل حق فرا نگیرید.
    سخن سنج باشید.

صفحه 3 از 7 نخست 12345 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 31

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری