صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مشاوره / سن ازدواج

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,410
  حضور
  158 روز 16 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94092

  مشاوره / سن ازدواج
  مشاوره/سن ازدواج
  سن مناسب ازدواج
  بهترین و مناسبترین سن برای ازدواج چه زمانی است؟

  برای ازدواج دختر و پسر، سن مشخصی را نمیتوان ذکر کرد زیرا شرایط و موقعیت افراد متفاوت است. برای مثال، سن ازدواج در مناطق گرمسیر، به سبب بلوغ جنسی زودتر دختران و پسران، و در مناطق روستایی به جهت سادهتر بودن زندگی و نبودن پیچیدگیهای زندگی شهرنشینی و نیز حمآیت بیشتر خانوادهها، پایینتر است.

  آنچه زمینه را برای ازدواج دختر و پسر آماده میکند، امکانات اولیه مادی، بلوغ شرعی، بلوغ جنسی، بلوغ فکری، رشد جسمی و روحی، رشد اجتماعی و شخصیتی، استقلال فکری، ثبات عاطفی و قدرت مدیریت بحران (مواجهه با مشکلاتی که در فرایند ازدواج ممکن است ایجاد شود و مقابله با بحرانهای زندگی) است که اگر این شرایط به طور نسبی (و نه مطلق) فراهم شد، شخص میتواند ازدواج کند.

  گاهی با وجود شرایط پیش گفته، موانعی از جمله تحصیلات عالی برای آقایان یا اتمام خدمت نظام وظیفه در ازدواج وجود دارد که میتوان با طولانی کردن دوران عقد این مشکل را از بین برد.

  ازدواج در سنین پایین
  ایا ازدواج در سنین پایین ممکن است مشکلاتی را در پی داشته باشد؟

  ازدواج در سنین پایین به جهت کم تجربگی، ممکن است باعث ضعف تدبیر و مانع از مدیریت بحران شود.

  با توجه به اینکه شخص در سنین پایین، ثبات عاطفی ندارد، ممکن است در انتخاب خود عاقلانه تصمیم نگیرد و بعد پشیمان شود.

  به طور معمول وابستگی افراد در سنین پایین به والدین بیشتراست و در صورت ازدواج، ممکن است زمینهی دخالتهای آنان بیشتر فراهم شود و مشکلاتی را پدید آورد.

  در صورتی که سن دختر پایین باشد (زیر 18) و با ازدواج باردار شود، احتمال بروز مشکلاتی از قبیل فشار خون بالای دوران بارداری، کم خونی و عوارض زایمان، نوزاد زودرس یا کم وزن، نوزاد مرده، با بهرهی هوشی پایین و ... افزونتر میشود.

  ازدواج زودرس، مانند چیدن میوهی کال و نارسی است که وقت چیدن آن نبوده است.

  ازدواج در سنین بالا
  ایا ازدواج در سنین بالا و تأخیر در ازدواج ممکن است پیامدهای منفی داشته باشد؟

  همانگونه که طبیعت چهار فصل دارد، طبیعت زندگی انسان هم بهار، تابستان، پاییز و زمستان دارد و بهترین فصل برای ازدواج، بهار زندگی یعنی ابتدای جوانی است.

  تأخیر در ازدواج و کشیده شدن به فصلهای بعدی زندگی، مشکلاتی را پدید میآورد:

  از بین رفتن شادابی دختر و پسر؛

  از دست رفتن فرصتهای ازدواج به ویژه برای دختران؛

  فاصلهی سنی زیاد با فرزندان و ایجاد ضعف یا عدم درک متقابل در اینده؛

  مشکلات مربوط به بچهدار شدن.

  تأخیر در ازدواج به تعبیر رسول گرامی اسلام(ص) مثل این است که میوهای رسیده باشد و چیده نشود.

  اِنّ الاَبکارَ بِمَنزله الثّمر عَلَی الشّجَر اِذا اَدرَکَ ثِمارُها فَلَم تُجتَنَ اَفسَدَتهُ الشّمسُ وَ نَثَرَتهُ الرّیاحُ

  دوشیزگان چونان میوهی روی درختند. هنگامی که برسند و چیده نشوند، نور خورشید آنها را از بین میبرد و بادها آنها را به این سو و آن سو میبرند.

  از مضمون روآیت چنین استفاده میشود که تأخیر در ازدواج، سبب سردرگمی و کلافگی شده، آرامش روانی انسان را از بین میبرد و احتمال انحرافات اخلاقی و جنسی افزایش مییابد.

  ویل دورانت (will Durant) میگوید:

  اگر ازدواج در سالهای طبیعی انجام شود، بیماریهای روانی و انحرافات جنسی که زندگی معاصر را لکهدار کرده است، به نصف کاهش خواهد یافت.

  این عبارت، مضمون روآیتی از رسول خدا(ص) است که فرمود:

  مَن تَزَوّجَ فَقَد اَحرَزَ نِصفَ دینِه فَلیتّقِ اللهَ فی النصفِ الباقی

  کسی که ازدواج کند، نیمی از دینش را حفظ میکند و برای نیم دیگر باید پرهیزگاری پیشه سازد.

  یا روآیتی که فرمود:

  وقتی جوانی ازدواج میکند، شیطان فریاد برمیآورد که دو سوم دینش را از دستبرد من

  دور کرد.


  فاصله ی سنی دختر و پسر

  فاصله ی سنی دختر و پسر چقدر باشد، مطلوب است؟

  فاصله ی سنی مطلوب بین دختر و پسر تقریباً بین 3 تا 7 سال است؛ یعنی پسر بزرگتر باشد.

  در صورت وجود شرایط مطلوب، کمی کمتر یا بیشتر از این مقدار هم قابل قبول است اما فاصلهی سنی زیاد، مشکلاتی را در زندگی زناشویی پدید میآورد که ناشی از درک دوگانهی دختر و پسر از دنیا و تفاوت نیازهای آن دو در سنین متفاوت است.

  تفاوت سنی بالا زمانی بیشتر رخ مینماید که دختر و پسر در دو دنیای متفاوت نوجوانی و بزرگسالی باشند زیرا نوجوان به شدت عاطفی است و به عواطف نیاز دارد اما بزرگسال با خروج از نوجوانی، عواطف خود را خرج کرده و اکنون که در بزرگسالی به سر میبرد، توان درک و همراهی با همسر نوجوان خود را ندارد.
  سن بالاتر دختر
  ایا اشکالی دارد که سن دختر چند سال بیشتر باشد؟

  مطلوب، بالاتر بودن سن پسر است و اگر برعکس شود، به عللی، مشکلاتی را پدید خواهد آورد:

  بلوغ جنسی زودتر دختر: با توجه به بلوغ جنسی زودتر دختر، بهتر است زودتر از پسر به نیاز او پاسخ داده شود و راه این پاسخگویی، ازدواج زودتر خواهد بود که لازمهاش ازدواج در سنین پایینتر و کمتر از پسر است.

  بلوغ فکری زودتر دختر: با توجه به اینکه دختر زودتر از پسر به بلوغ فکری میرسد، بالاتر بودن سن او در ازدواج، سبب دوری تفکر آن دو میشود؛ درحالی که زن و مرد باید قرب فکری داشته باشند.

  کاهش شادابی با زایمان: زایمان در سنین بالا از نشاط و شادابی زن میکاهد و اگر سن مرد کمتر باشد، ممکن است کم نشاطی زن، مرد را به سوی دیگران بکشاند.

  کاهش هورمونهای جنسی زن: هورمونهای جنسی زنان از حدود پنجاه سالگی به بعد، کاهش مییابد؛ حال آنکه در مردان این گونه نیست و اگر سن زن در ازدواج بالا باشد نمیتواند نیازهای جنسی همسر خود را تأمین کند و ممکن است مرد به خطا رود.

  پیشگیری از اثبات اقتدار مرد: اگر سن زن بالاتر باشد، ممکن است نقش مادر را برای شوهر خود ایفا کند و با این کار جلوی اقتدار او را بگیرد که این مسئله برای مرد خوشایند نیست.

  عدم پذیرش خانوادهی پسر: به طور معمول، خانوادهی پسر به ویژه مادر او، به چنین ازدواجی راضی نمیشود و اگر به رغم میل باطنیاش به چنین ازدواجی رضآیت دهد، از عروسش حمآیت نخواهد کرد که برای دختر بسیار رنجآور است.

  عدم پذیرش عرف: عرف جامعه، ازدواج دختر و پسر با این شرایط را نمیپذیرد. مطلوب این است که وقتی زن و مرد در جامعه حضور مییابند و کنار هم راه میروند، دیگران آنان را زن و شوهر بدانند و نه ...!

  تفاوت سنی پیامبر(ص) و خدیجه(س)
  اگر نباید سن دختر از پسر بیشتر باشد، پس چرا سن حضرت خدیجه(س) پانزده سال از پیامبر خدا(ع) بیشتر بود؟

  درست است که براساس قول مشهور، خدیجه(س) پانزده سال از پیامبر گرامی(ص) بزرگتر بوده اما این ازدواج، ازدواجی استثنایی به شمار میاید. همان گونه که در جهات دیگر (خواستگاری خدیجه از حضرت و پذیرش مهریه از سوی خدیجه) نیز خلاف روش معمول و متفاوت آن دوران بوده است؛ به همین دلیل این ازدواج با شگفتی برخی و – حتی در مواردی- با تمسخر برخی نادانان مواجه شد.

  نگرانی از بیشتر بودن سن دختر از پسر به جهت مشکلات احتمالی است که در اینده پدید میاید.

  اگر دختر یا پسری، مقداری از معرفت خدیجه و رسول خدا(ص) را داشته باشند که مانع از ایجاد مشکلات بعدی در زندگی شود، منعی برای ازدواجشان با این شرایط (سن بالاتر دختر) نیست.

  یادمان باشد که رسول گرامی اسلام(ص) به سبب ایمان سرشار به خدا و معرفت وصف ناشدنی، تا آخر عمر خدیجه، با شخص دیگری ازدواج نکردند و به وی وفادار ماندند و تا آخر عمر خدیجه، رابطهای سرشار از عشق و صفا و صمیمیت و احترام داشتند.


  پدیدآورنده: حسین دهنوی


  منبع:پیام زن :: فروردین 1389 - شماره 217

 2. صلوات ها 17


 3. #2

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  سخن حق - مطالعه-نوشتن
  نوشته
  884
  حضور
  23 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6213  سلام

  اگر امکان دارد سن امام علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) در هنگام ازدواج را نیز ذکر بفرمایید.

  یا حق 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  علاقه
  ویرانگری
  نوشته
  835
  حضور
  3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1519  نقل قول نوشته اصلی توسط قضاوت نمایش پست ها
  سلام

  اگر امکان دارد سن امام علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) در هنگام ازدواج را نیز ذکر بفرمایید.

  یا حق

  سن علی 23 -22سال و فاطمه 10-9 سال و تولد امام حسن یکسال بعد


  اما طبق کتب معتبر بین المللی زنان و زایمان حداقل سن برای بارداری سالم ومطمئن برای همه 18 سالگی است

  http://www.babyhopes.com/articles/be...-pregnant.html


  گرچه طبق بعضی از پژوهش های جدید سن بارداری برای تداوم سلامت زنان سالم از 34 تا 44 سالگی نیز مطلوب است
  Healthy Women, Healthy Babies
  "Several medical studies have shown that healthy pregnant women between the ages of 34 and 44 have almost the same odds as 25-year-old women for bearing healthy babies," writes Carol Winkelman, author of The Complete Guide to Pregnancy After 30. "Thus, when it comes to safety for the baby, healthy older women do almost as well as younger women."
  ویرایش توسط غلامعلی نوری : ۱۳۸۹/۰۴/۲۸ در ساعت ۱۳:۴۴

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,410
  حضور
  158 روز 16 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94092  سال ازدواج و سن ازدواج

  درباره‌ی تاریخ عقد و عروسی امیرالمؤمنین علی(علیه‌السلام) و حضرت زهرا(سلام‌الله‌ علیها) نظر‌های گوناگونی ارایه شده است. چون درباره تاریخ ولادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) نیز تاریخ نگاران و راویان، اختلاف نظر دارند.

  شیخ مفید و ابن طاووس، شب زفاف را شب پنج شنبه ۲۱ محرم سال سوم هجری می‌دانند و حتی قایل به استحباب روزه‌‌ی این روز هستند.[۱] علامه مجلسی در روایتی ازدواج ایشان را ۱۶ روز پس از درگذشت رقیه، خواهر حضرت فاطمه و همسر عثمان؛ یعنی پس از جنگ بدر در سال دوم هجری می‌داند.[2] آیت الله امینی، عقد را در ماه رمضان و عروسی را در اول یا ششم ذی الحجه سال دوم یا سوم هجری می‌داند.[3] صاحب کشف الغمه نیز تاریخ ازدواج را اندکی پس از جنگ بدر در سال دوم برمی‌شمارد.[4] هم چنین مرحوم سپهر، ازدواج ایشان را در اول ماه رجب سال دوم هجری می‌داند و ماه صفر سال اول هجری را نیز بیان می‌دارد. [5]

  با وجود همه اختلاف نظرهای دانشمندان و تاریخ نگاران شیعی در این باره، اکثریت آنان اتفاق نظر دارند که این نکاح مبارک پس از جنگ بدر در سال دوم هجری، رخ داده است. تولد امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) در سال سوم هجری نیز این سخن را تأیید می‌کند. درباره سن ازدواج حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) اختلاف نظر بیشتری وجود دارد؛ زیرا اختلاف نظر شدیدی که در تاریخ تولد ایشان به چشم می‌خورد، به سن ازدواج و شهادت ایشان نیز سرایت می‌کند. برخی دانشمندان اهل سنت[6] چون تاریخ تولد آن حضرت را پنج سال پیش از بعثت می‌دانند، ازدواج ایشان را در ۱۸ سالگی و شهادت ایشان را در ۲۸ سالگی فرض می‌کنند. آنان درباره چنین برداشتی می‌گویند: اگر سن ازدواج آن حضرت را ۹ سالگی بدانیم، پس امام حسن در ۱۰ سالگی به دنیا آمده است که این امر، پدیده شگفتی است.

  در پاسخ باید گفت از نظر علمی، این سن مانع از وضع حمل نخواهد بود. چه بسا دخترانی در سن‌های پایین‌تر از آن، بچه‌دار می‌شوند.[7] با این حال، بیشتر دانشمندان امامیه مانند: ابن شهر آشوب، محدث قمی، محمد تقی سپهر و... بر این باور هستند که حضرت فاطمه، ۵ سال پس از بعثت به دنیا آمده است.[8] با توجه به این گفته‌ها، باید سن ازدواج آن حضرت را ۹ سال و سن ازدواج علی(علیه‌السلام) را ۲۵ سال بدانیم.

  [۱] - فاطمه الزهرا(سلام‌الله‌علیها) من المهد الی اللحد: ص ۱۹۹ ـ انوار الزهرا(سلام‌الله‌علیها): ص ۳۳.

  [2] - بحارالانوار: ج ۴۳، ص ۹۷.

  [3] - بانوی نمونه اسلام: ص ۹۰.

  [4] - کشف الغمه: ج ۱، ص ۵۰۱.

  [5] - ناسخ التواریخ: ج ۳، ص ۳۶.

  [6] - ناسخ التواریخ: ج ۳، ص ۳۶.

  [7] - درباره آگاهی از تحقق این نظریه نک: ۹ ماه انتظار، دکتر شعاع فروغی: ص ۸.

  [8] - بانوی نمونه اسلام: ص ۳۸-۴۱.


  منبع

 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  علاقه
  ویرانگری
  نوشته
  835
  حضور
  3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1519  نقل قول نوشته اصلی توسط مدیر فرهنگی نمایش پست ها
  سال ازدواج و سن ازدواج

  درباره‌ی تاریخ عقد و عروسی امیرالمؤمنین علی(علیه‌السلام) و حضرت زهرا(سلام‌الله‌ علیها) نظر‌های گوناگونی ارایه شده است. چون درباره تاریخ ولادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) نیز تاریخ نگاران و راویان، اختلاف نظر دارند.

  شیخ مفید و ابن طاووس، شب زفاف را شب پنج شنبه ۲۱ محرم سال سوم هجری می‌دانند و حتی قایل به استحباب روزه‌‌ی این روز هستند.[۱] علامه مجلسی در روایتی ازدواج ایشان را ۱۶ روز پس از درگذشت رقیه، خواهر حضرت فاطمه و همسر عثمان؛ یعنی پس از جنگ بدر در سال دوم هجری می‌داند.[2] آیت الله امینی، عقد را در ماه رمضان و عروسی را در اول یا ششم ذی الحجه سال دوم یا سوم هجری می‌داند.[3] صاحب کشف الغمه نیز تاریخ ازدواج را اندکی پس از جنگ بدر در سال دوم برمی‌شمارد.[4] هم چنین مرحوم سپهر، ازدواج ایشان را در اول ماه رجب سال دوم هجری می‌داند و ماه صفر سال اول هجری را نیز بیان می‌دارد. [5]

  با وجود همه اختلاف نظرهای دانشمندان و تاریخ نگاران شیعی در این باره، اکثریت آنان اتفاق نظر دارند که این نکاح مبارک پس از جنگ بدر در سال دوم هجری، رخ داده است. تولد امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) در سال سوم هجری نیز این سخن را تأیید می‌کند. درباره سن ازدواج حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) اختلاف نظر بیشتری وجود دارد؛ زیرا اختلاف نظر شدیدی که در تاریخ تولد ایشان به چشم می‌خورد، به سن ازدواج و شهادت ایشان نیز سرایت می‌کند. برخی دانشمندان اهل سنت[6] چون تاریخ تولد آن حضرت را پنج سال پیش از بعثت می‌دانند، ازدواج ایشان را در ۱۸ سالگی و شهادت ایشان را در ۲۸ سالگی فرض می‌کنند. آنان درباره چنین برداشتی می‌گویند: اگر سن ازدواج آن حضرت را ۹ سالگی بدانیم، پس امام حسن در ۱۰ سالگی به دنیا آمده است که این امر، پدیده شگفتی است.

  در پاسخ باید گفت از نظر علمی، این سن مانع از وضع حمل نخواهد بود. چه بسا دخترانی در سن‌های پایین‌تر از آن، بچه‌دار می‌شوند.[7] با این حال، بیشتر دانشمندان امامیه مانند: ابن شهر آشوب، محدث قمی، محمد تقی سپهر و... بر این باور هستند که حضرت فاطمه، ۵ سال پس از بعثت به دنیا آمده است.[8] با توجه به این گفته‌ها، باید سن ازدواج آن حضرت را ۹ سال و سن ازدواج علی(علیه‌السلام) را ۲۵ سال بدانیم.

  [۱] - فاطمه الزهرا(سلام‌الله‌علیها) من المهد الی اللحد: ص ۱۹۹ ـ انوار الزهرا(سلام‌الله‌علیها): ص ۳۳.

  [2] - بحارالانوار: ج ۴۳، ص ۹۷.

  [3] - بانوی نمونه اسلام: ص ۹۰.

  [4] - کشف الغمه: ج ۱، ص ۵۰۱.

  [5] - ناسخ التواریخ: ج ۳، ص ۳۶.

  [6] - ناسخ التواریخ: ج ۳، ص ۳۶.

  [7] - درباره آگاهی از تحقق این نظریه نک: ۹ ماه انتظار، دکتر شعاع فروغی: ص ۸.

  [8] - بانوی نمونه اسلام: ص ۳۸-۴۱.


  منبع

  بله
  از نظر علمی امکان بار داری بسته به این است که دختر در چه سنی تخمک گذاری را شروع کند

  طبق اثبات پژوهشگران حتی دختر یازده ساله هم می تواند بار دار شود

  In fact, a woman can become pregnant as soon as she starts to ovulate. In some girls, this can occur as early as age 11.

  ویرایش توسط غلامعلی نوری : ۱۳۸۹/۰۴/۲۸ در ساعت ۱۳:۵۴

 10. #6

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  سخن حق - مطالعه-نوشتن
  نوشته
  884
  حضور
  23 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6213  نقل قول نوشته اصلی توسط مدیر فرهنگی نمایش پست ها

  سن ازدواج آن حضرت را ۹ سال و سن ازدواج علی(علیه‌السلام) را ۲۵ سال بدانیم.

  سلام

  آیا امکان چنین ازدواجی در جمهوری اسلامی وجود دارد یا مختص حکومت اسلامی .
  با توجه به حرکت ما به سمت حکومت اسلامی آیا روزی خواهد رسید که یک مرد 25 ساله با یک خانم 9 ساله ازدواج کند.البته براساس قوانین اسلامی مشکلی ندارد ولی با قوانین کنونی کشور ما منافات دارد


 11. صلوات ها 3


 12. #7

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  سخن حق - مطالعه-نوشتن
  نوشته
  884
  حضور
  23 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6213  سلام
  یکی از اساتید ضمن شفاف سازی نتیجه گیری هم بفرمایند .

  با تشکر

 13. صلوات ها 3


 14. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,409
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25055  نقل قول نوشته اصلی توسط قضاوت نمایش پست ها
  آیا امکان چنین ازدواجی در جمهوری اسلامی وجود دارد یا مختص حکومت اسلامی . با توجه به حرکت ما به سمت حکومت اسلامی آیا روزی خواهد رسید که یک مرد 25 ساله با یک خانم 9 ساله ازدواج کند.البته براساس قوانین اسلامی مشکلی ندارد ولی با قوانین کنونی کشور ما منافات دارد

  با سلام

  ببينيد بزرگوار

  برخي اعمال و رفتار در جامعه اي رواج دارد كه منافاتي با عقل و فرموده خداوند ندارد و امامان معصوم هم در زماني كه زندكي مي كنند اين رفتارها را انجام مي دهند

  در ان زمان عرف بر ان بود و شايد --- نياز با بررسي دارد---- در ان زمان دختران در سنين پايين تر ازدواج مي كردند و سن ازدواج مردان بالا بود و چون با اموزه هاي ديني منافاتي نداشت معصومينن هم ان كارها را انجام مي دادند

  اين عمل هم في نفسه اشكال ندارد همان طور كه خودتان فرموديد

  ولي اين كه با قوانين جمهوري اسلامي در تضاد است را بنده متوجه نشدم

  يعني كه قانوني وضع شده كه دختران 9 ساله با مردان 25 ساله
  نمي توانند ازدواج كنند ؟؟؟

  باز اگر بيشتر توضيح فرماييد ممنون مي شوم


 15. صلوات ها 5


 16. #9

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  سلام و عرض ادب به همه دوستان
  برای سن ازدواج نسخه کلی نمی توان پیچید. حداقل برای ازدواج بلوغ جسمی و جنسی است. اما در یک ازدواج خوب بلوغ و رسش عاطفی، اجتماعی، فکری و اقتصادی نیز باید لحاظ شود. ازدواج امام علی-ع- و حضرت زهرا با توجه به بررسی تاریخی زندگی ایشان از نوع اخیر است. بنابراین این سن را نمی توانیم برای همه در ازدواج تعمیم دهیم. البته الان هم عقلا بعید نیست دختری در 9 یا ده سالگی به چنین بلوغی رسیده باشد.
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 17. صلوات ها 3


 18. #10

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  5,274
  حضور
  68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  253
  آپلود
  48
  گالری
  41
  صلوات
  21901  بسم الله الرحمن الرحیم

  اولا دوستان که به سن حضرت زهرا س و علی علیه السلام کع 21 و 9 سال است عنایت ویژه دارند باید نکته ای را عرض کنم.

  از لحاظ علم اندام شناسی رشته پزشکی ( فیزیولوژی) انسانها بر اساس محیط زندگی ای که زندگی می کنند سن بلوغشان متفاوت است.
  معدل بلوغ جنسی در مناطق آب و هوائی

  سن بلوغ جنسی در ایران برای دختران بین 10 و11 سال و برای پسران 13 و 14 سال است.

  این سن در مناطق حاره مانند شبه جزیره عربستان
  بین 8 و 9 سال برای دختران و 10 و 11 سال برای پسران تعئین شده

  و بر عکس در مناطق سرد سیر ین بلوغ جنسی در دختران معدلا 16 سال و پسران 19 و 20 سال است.

  این مطلب بستگی به موقعیت جوی منطقه دارد.
  و ضمنا توانائی باروری در دختران بستگی به شرایط جسمانی دختران و نوع محیط اجتماعی ای دارد که در آن زندگیمی کنند.
  مثلا
  یک دختر که همین الان در سن 10 سالگی در ایلات و عشایر ایران زندگی می کند و یئلاق و قشلاق می کنند با دختری که 10 ساله است و در محیط شهری مسیر بین خانه تا مدرسه را با آزانس طی می کند متفاوت است.

  لذا سن 18 سالگی ای که نوری عزیز فرمودند احتمالا مربوط به بخش حقوق زنان در سازمان ملل است که می خواهد از حقوق زنان بدین شکل حمایت کند.
  ناگفته نماند مرگ و میر در اثر بارداری در سنین پائین در هر منطقه جوی و هر محیط اجتماعی شیوع فراوان دارد .

  یاحق
  ویرایش توسط bina88 : ۱۳۸۹/۰۵/۱۵ در ساعت ۰۲:۵۸
  علی علیه السلام :
  خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

 19. صلوات ها 2


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۷/۰۱/۲۰, ۰۱:۲۱ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود