صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نقش ازدواج در سلامت روان جوانان

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,747
  حضور
  46 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  41
  صلوات
  26859

  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان

  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان

  ازدواج یك امر طبیعی و فطری و یكی از نیازهای ناگزیربشر است.
  كسی كه به این نیاز طبیعی پشت كند بدون تردید،
  احساس كمبود خواهد كرد وچون برخلاف فطرت حركت می كندبه
  دشواری ها و مشكلات جسمی وروانی برخورد می نماید.


  بی شك ، یكی از مهمترین عوامل فشارهای روانی و استرس های رو به افزایش در دنیای امروز كه گریبانگیر بسیاری از جوانان است، عدم ازدواج به موقع آنان است.


  دختران و پسران جوان ، درفراز و نشیب زندگی ، به محیطی امن و پایگاهی عاطفی نیازمندند و بهترین فردی را كه می توانند برای تأمین این نیاز، برگزینند، همسراست. دختر و پسر جوان به وسیله ی ازدواج ، دركنار یكدیگر از آرامش ، امنیت و سلامت روان برخوردارمی گردند.


  حالا چه موافق و چه مخالف منتظر نظرات شما عزیزان هستیم

  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان 2. صلوات ها 9


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,747
  حضور
  46 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  41
  صلوات
  26859  كمال‌ پاكي‌

  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان

  پاكيزگي‌ جوان‌ در گرو همسر گزيني‌ است‌ و
  پاكي‌ دل‌ در پرتو ازدواج‌تأمين‌ مي‌شود

  من‌ احب‌ ان‌ يلقي‌ الله‌ طاهرا مطهرا فليلقه‌ بزوجه‌؛ هر كس‌ كه‌ دوست‌ داردپاك‌ و پاكيزه‌ با خداوند ملاقات‌ كند، بايد همراه‌ با همسر و همدم‌ خودبه‌ ديدار محبوب‌ برود

  در سخنان‌ معصومان‌:، از گشوده‌ شدن‌ درهاي‌ رحمت‌ آسماني‌ و وزش‌نسيم‌ احسان‌ و فيض‌ الهی به‌ هنگام‌ ازدواج‌ خبر داده‌ شده‌ است‌.

  بی تردید کامل شدن‌ دين‌ فرد را نيز مي‌توان‌ جلوه‌اي‌ از لطف‌ خدا دانست‌:
  لم‌ يكن‌ احد من‌ اصحاب‌ الرسول‌ يتزوج‌ الا قال‌ رسول‌ الله‌ كمل‌ دينه‌؛ هيچ‌يك‌ از ياران‌ رسول‌ خدا(ص) ازدواج‌ نمي‌كرد؛ مگر اين‌ كه‌ پيامبر اكرم‌درباره‌اش‌ مي‌فرمود: دينش‌ كامل‌ شد
  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان

  بر گرفته شده از گفته های امام علی


 4. صلوات ها 9


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  سخن حق - مطالعه-نوشتن
  نوشته
  887
  حضور
  23 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6213  سلام

  راستش هیچکس منکر فواید ازدواج نیست ولی هیچکس منکر مشکلات پیش روی جوانان ما در زمان کنونی نیز نیست.

  مشکلات اقتصادی حل بشه مشکل ازدواج هم حل میشه

  البته ریشه بسیاری از نابسامانی های اجتماعی و فساد همین فقر و مشکلات اقتصادی است.
  زنده ایم به امید . امیدواریم که حل بشه

  یا حق


 6. صلوات ها 13


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,747
  حضور
  46 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  41
  صلوات
  26859  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان

  افراد متأهل درمقایسه با افراد مجرد در وضعیت بهتری از سلامت روانی قرار دارند. نشانه های نوروتیكی درمقایسه ، كمتر در آنها دیده می شود و درصد كمتری از آنها دربیمارستان های روانی بستری اند.

  همین فواید ازدواج و تشكیل خانواده ، یعنی ایجاد اخلاق نیكو در افراد ، سلامت و بهداشت روانی ، انس ، آرامش ، مودت ورحمت است كه خانواده را بین دیگر نهادها ی اجتماعی ، ناهمانند و منحصر به فرد ساخته است به طوری كه از آن به عنوان ریشه ای ترین نهاد اجتماعی یاد می شود.


  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان


 8. صلوات ها 10


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,747
  حضور
  46 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  41
  صلوات
  26859  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان

  عشق‌، مصاحبت‌ و دستيابي‌ به‌ انتظارات‌ سه‌ دليل‌ مهم‌ ازدواج‌ شمرده‌ شده‌است‌.

  روان‌ شناسان‌ در تعريف‌ اين‌ سه‌ مقوله‌ چنين‌ گفته‌اند:


  عشق‌، مجموعه‌اي‌ از احساسات‌ عاطفي‌ مثبت‌ به‌ طرف‌ مقابل‌ است‌. از نظرماهيت‌، توجه‌، مراقبت‌، صميميت‌ و نزديكي‌، انگيختگي‌ و رابطه‌ حسنه‌ اجراي‌گونه‌ گون‌ اين‌ احساسات‌ به‌ شمار مي‌آيد.


  مصاحبت‌، ميل‌ شديد به‌ گفت‌ گو و همنشيني‌ آميخته‌ با همدلي‌ است‌ كه‌زندگي‌ زناشويي‌ به‌ آن‌ نياز خاص‌ دارد. تبادل‌ تجربه‌، شناخت‌ و پذيرش‌ وتفاهم‌ در پرتو مصاحبت‌ پديد مي‌آيد.


  انتظارات‌، همان‌ علاقه‌ به‌ تأمين‌ نيازهاي‌ خود و طرف‌ مقابل‌ است‌ كه‌ درپرتو آن‌ دو طرف‌ از مواهب‌ عمومي‌ زندگي‌ بهره‌مند مي‌شوند.


  قرآن‌ كريم‌آرامش‌ و روان‌ را كه‌ برآيند پيوند ازدواج‌ است‌، چنين‌ توصيف‌ مي‌كند:
  وَ مِن‌ ءَايتِه‌ِ أن‌ْ خَلَق‌َ لَكُم‌ مِّن‌ أَنفُسِكُم‌ أَزْوَجاً لِّتَسْكُنُو´ا اءلَيْهَا وَ جَعَل‌َ بَيْنَكُم‌ مَّوَدَّه‌ً وَرَحْمَه‌ً اءن‌َّ فِي‌ ذَلِك‌َ لايَت‌ٍلِّقَوْم‌ٍ يَتَفَكَّرُون‌َ؛ از نشانه‌هاي‌ او اين‌ كه‌ از ]نوع‌[خودتان‌ همسراني‌ براي‌ شما آفريد تا بدان‌ها آرام‌ گيريد؛ و ميانتان‌دوستي‌ و رحمت‌ نهاد. آري‌، در اين‌ ]نعمت‌[ براي‌ مردمي‌ كه‌مي‌انديشند قطعا نشانه‌ هايي‌ است‌.


  زيباترين‌ و كامل‌ترين‌ كانوني‌ كه‌ مي‌توان‌ آن‌ را الگوي‌ زندگي‌ ازدواج‌كردگان‌ به‌ شمار آورد، زندگي‌ مشترك‌ امام‌ علي‌(ع) و حضرت‌ زهرا(س)است‌.

  امام‌ به‌ همسرش‌ چنين‌ مي‌فرمايد:
  كُنّا كزوج‌ حَمامه‌ٍ في‌ أيكِه‌ٍمُتَمَتِّعين‌ِ بصحَّه‌ٍ و شباب‌؛
  من‌ و تو همانند دوكبوتر در يك‌ آشيانه‌، بوديم‌ از سلامتي‌ و نشاط‌ جواني‌ بهره‌ مي‌برديم‌


  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان


 10. صلوات ها 8


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,747
  حضور
  46 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  41
  صلوات
  26859  ارضاي‌ احساس‌ جنسي‌

  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان
  ازدواج‌ را مي‌توان‌ وسيله‌ كامجويي‌ و ارضاي‌ نيازهاي‌ جنسي‌ جوان‌دانست‌. تمايل‌ جنسي‌ از نيرومندترين‌ غرايز انسان‌ است‌. اين‌ نيرو كه‌ از آغازتولد به‌ صورت‌ نهفته‌ در وجود آدمي‌ به‌ وديعه‌ نهاده‌ شده‌ است‌، با شروع‌دوران‌ نوجواني‌، آرام‌ آرام‌ بيدار مي‌شود و رفته‌ رفته‌ تمام‌ وجود نوجوان‌ راتحت‌ تاثير قرار مي‌دهد. نوجوان‌ خود را در چنگال‌ نيرومند اين‌ غريزه‌ بي‌دفاع‌ و ناتوان‌ مي‌يابد و آن‌ را از اراده‌ و اقتدار شخصي‌ خويش‌ بيرون‌ احساس‌مي‌كند. به‌ همين‌ دليل‌، بيداري‌ اين‌ غريزه‌ مشكلاتي‌ به‌ ارمغان‌ مي‌آورد.


  غريزه‌ جنسي‌، مانند تشنگي‌ و گرسنگي‌ و ديگر نيازها، وجود آدمي‌ را درجهت‌ ارضا به‌ فعاليت‌ وا مي‌دارد و سمت‌ حصول‌ نتيجه‌ پيش‌ مي‌برد. شيوه‌هاي‌ارضاي‌ اين‌ غريزه‌ مختلف‌ است‌. برخي‌ از آن‌ها مانند ازدواج‌ با طبيعت‌ انساني‌سازگاري‌ دارد؛ پاره‌اي‌ ديگر با طبيعت‌ بشر ناسازگار است‌ و انحراف‌ جنسي‌خوانده‌ مي‌شود. كامجويي‌ از خود (خود ارضايي‌) و همجنس‌ گرايي‌ نمونه‌اي‌از اين‌ انحرافات‌ شمرده‌ مي‌شود. تكيه‌ بر نظام‌ اخلاقي‌ و معنوي‌، خويشتن‌داري‌ و كنترل‌ تظاهرات‌ حيات‌ جنسي‌ از اصول‌ مهم‌ فرهنگ‌ اسلامي‌ است‌. ازاين‌ رو ازدواج‌ و بهره‌ جستن‌ از اين‌ لذت‌ در اوان‌ جواني‌ بهترين‌ و مهمترين‌تصميم‌ شمرده‌ مي‌شود.


  تسهيل‌ و تسريع‌ ازدواج‌ جوانان‌ در شمار وظايف‌والدين‌ جاي‌ دارد:
  از حقوقي‌ كه‌ فرزند به‌ پدر خود دارد، يكي‌ اين‌ است‌ كه‌ وقتي‌ فرزندبالغ‌ شد، وسايل‌ ازدواجش‌ را فراهم‌ كند

  حضرت‌ علي‌(ع) فراهم‌ آوردن‌ زمينه‌ ازدواج‌ جوانان‌ را از بهترين‌ كارهامي‌داند و مي‌فرمايد:
  افضل‌ الشفاعات‌ ان‌ يشفع‌ بين‌ اثنين‌ في‌ نكاح‌ حتي‌ يجمع‌ شملها؛ بهترين‌وساطت‌ها اين‌ است‌ كه‌ ميان‌ دو تن‌ در امر ازدواج‌ وساطت‌ شود تا سرو سامان‌ يابند.

  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان

  ویرایش توسط نیایش : ۱۳۸۹/۰۴/۲۹ در ساعت ۱۱:۱۲

 12. صلوات ها 9


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,747
  حضور
  46 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  41
  صلوات
  26859  مودت و رحمت‎:‎

  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان

  از ديگر آثار ازدواج، مودت و رحمت است: «و جعل بينكم‎ ‎موده و رحمه...» ‏آن چه در آغاز زندگي مشترك بين زن و شوهر، يگانگي برقرار مي‌كند،‎ ‎و ‏اثر آن در مقام عمل ظاهر مي‌شود، مودت است؛

  ولي پس از گذشت ‏زمان و رسيدن دوران‎ ‎ضعف و ناتواني، رحمت جاي مودت را پر مي‌كند. ‏رحمت و مودت به تعبير قرآن، دو نشانه‎ ‎الهي و ضامن به پاماندن بناي ‏زندگي و تداوم وحدت است؛ البته رحمت در همان آغاز‎ ‎زندگي نيز در‏زندگي نقش دارد.

  گاهي زحمات و خدمات بلاعوض و ايثارگرانه بدون هيچ‎ ‎گونه چشمداشتي حتي گاهي با برخورد سرد از طرف مقابل، از انسان ‏سر مي‌زند.

  در اينجا‏‎ ‎براي حفظ نظام خانواده يكي از خواسته‌هاي غريزي انسان، نياز فطري به‏‎ ‎پدر و مادر شدن‏شمرده، و پاسخ به اين خواسته با ازدواج و داشتن فرزند تامين مي‌شود؛‎ دگر، مودت رنگ مي‌بازد؛ ولي ‏رحمت جايگزين آن مي‌شود‎.‎

  يكي از خواسته‌هاي غريزي انسان، نياز فطري به‏‎ ‎پدر و مادر شدن ‏شمرده، و پاسخ به اين خواسته با ازدواج و داشتن فرزند تامين مي‌شود؛‎

  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان


 14. صلوات ها 9


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,747
  حضور
  46 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  41
  صلوات
  26859
  بازداشتن از گناه‎:‎

  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان


  يكي از آثار ازدواج براي زن و مرد، ايجاد زمينه‏‎ ‎تقوا و دوري از گناهان است. ‏با اشباع غريزه جنسي در زن و مرد، زمينه گناهان شهوت‏‎ ‎انگيز از ميان ‏مي‌رود. اين كه در قرآن از كسي كه ازدواج كرده، به «مُحصن و محصنه» ‏تعبير شده: «فاذااحصن...»، به جهت اين است كه زن و مرد، با ازدواج در ‏حِصن سنگر‎ ‎مستحكمي قرارمي‌گيرند و خود را حفظ مي‌كنند تا ‏وسوسه‌هاي شهواني در آنان اثر‏‎ ‎نگذارد؛ بلكهازدواج، زمينه گناهان ديگر ‏را نيز از بين مي‌برد؛ زيرا پذيرفتن‎ ‎مسئوليت تامين وتربيت اولاد، انسان را ‏به استفاده بهينه از عمر وا مي‌دارد و براي‎ ‎گناه ومعاشرت‌هاي گمراه ‏كننده جايي باقي نمي‌ماند.

  پيامبر اكرم (ص) فرمود:
  «من‎ ‎تزوج فقد احرز ‏نصف دينه»
  با ازدواج، نيمي از دين صيانت مي‌شود. ‏
  در روايتي ديگر آمده‏‎ ‎است: بدترين مردم، كساني‌اند كه در تجرد به سر ‏مي‌برند. در تفسير آيه 187 بقره «هن‎ ‎لباس لكم و انتم لباس لهن» برخي ‏گفته‌اند: آن گونه كهانسان، با لباس از سرما و‎ ‎گرما و حشرات و ‏آسيب‌هاي جلدي، محافظت مي‌شود، زن ومرد، با ازدواج، يكديگر را از‎ ‎گناه حفظ مي‌كنند. در آيه 28 نساء حكمت تشريعازدواج اين گونه بيان ‏شده است: «يريد‎ ‎الله ان يخفف عنكم...»؛ زيرا پيروي ازشهوات و در دام ‏گناه افتادن، براي انسان،‏‎ ‎وزانت و سنگيني مي‌آورد و تشريعازدواج و ‏فراهم شدن امكان آن براي كسي كه نمي‌تواند‎ ‎با زنان آزاد ازدواج كند، از‏فساد و گناه جلوگيري مي‌كند و انسان از عواقب آن در‎ ‎امان مي‌ماند و اين ‏نوعي توسعه براي انسان شمرده مي‌شود‎.‎

  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان


 16. صلوات ها 7


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,747
  حضور
  46 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  41
  صلوات
  26859  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان

  هر پسر و دخترى كه به سن رشد و بلوغ مى رسند بزرگترين آرزوهايش اين است كه ازدواج كنند، با تاسيس زندگى مشترك زناشوئى استقلال و آزادى بيشترى بدست آورند، يار و مونس مهربان و محرم رازى داشته باشند، آغاز زندگى سعادتمندانه خويش را از زمان ازدواج حساب مى كنند و برايش ‍ جشن مى گيرند.

  زن براى مرد آفريده شده و مرد براى زن و مانند مغناطيسى يكديگر را جذب مى كنند.


  زناشوئى و تاسيس زندگى مشترك خانوادگى يك خواسته طبيعى است كه غرائزش در وجود انسانها نهاده شده است و اين خود يكى از نعمت هاى بزرگ الهى است .

  راستى به غير از كانون گرم خانوادگى كجا را سراغ داريد كه براى جوانان پناهگاه مطمئنى باشد؟ علاقه به خانواده است كه جوانان را از افكار پراكنده و اضطرابهاى درونى نجات مى دهد. در آنجاست كه مى توانند يار و مونس ‍ با وفا و مهربانى پيدا كنند كه در شدائد و گرفتاريها يار و غمگسارشان باشد.

  پيمان مقدس زناشوئى رشته اى است آسمانى كه دلها را بهم پيوند مى زند. دلهاى پريشان را آرامش مى دهد افكار پراكنده را به يك هدف متوجه مى سازد، خانه ، جايگاه عشق و محبت ، كانون انس و مودت و بهترين آسايشگاه است .

  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان


 18. صلوات ها 8


 19. #10

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,747
  حضور
  46 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  41
  صلوات
  26859  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان

  زن و شوهر همچو دو بال براي يک پروازند.


  پرواز به سوي کمال ، پيشرفت و سازندگي


  برای پرواز به سوی کمال باید دو بال داشت

  نقش ازدواج در سلامت روان جوانان


 20. صلوات ها 8


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود