صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: معرفت راه یا راه معرفت و خطرات دینداری بدون بصیرت

علاقه
    زندگی
    نوشته
    683
    حضور
    12 روز 9 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1463

نقل قول نوشته اصلی توسط خانوم خوب نمایش پست ها
    علم نامحدود خدا خیلیییییی بیشتر از اونچیزیه که ما میدونیم وگرنه باید بگیم مثلا چون فلان آدم سن بالا گفته شبا ناخن نگیر بده بگیم خرافاته .نه چون علم قدیمیا کمتر بوده و رو بعضی چیزای دیگه تعصب داشتن اینطور متوجهشون کردن وگرنه الان اکثرا میدونن چون شب کلسیم ذخیره بدن به ناخن منتقل میشه نباید وقتی روز به انتها میرسه ناخن بگیریم
    مسئله ی مهمی که من سعی دارم در این تاپیک بر اون تاکید کنم اینه که تاکید بر این که چون احکام الهی حکمتی دارند یا روایاتی بوده که حکمت آن ها بعدها برملا شده است ، وجود دارند نباید باعث این بشه که ما فکر کنیم که چون عقل ما کمه خداوند می خواسته به ما دینی بفرسته که چون نمی دانیم از کجا برویم حالا ما رو راهنمایی کنه که از کجا برویم. نه . دین برای راهنمایی بشر نیست. دین برای راهنمایی بشر نیست. دین برای تنظیم رابطه ی عبودی بشر با خدا است و میان این دو زمین تا آسمان تفاوت است.
    چه خیال می توان بست و کدام خواب نوشین / به از این در تماشا که به روی من گشادی

من بنده ی آن دمم که ساقی گوید که یک جام دگر بگیر و من نتوانم

2. صلوات

علاقه
    خدا,قرآن,اهل بیت,کتاب
    نوشته
    137
    حضور
    16 روز 14 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    92
    آپلود
    0
    گالری
    29
    صلوات
    408

سلام
    خدا قوت
    ببخشید نقل نکردم
    راستش دین واسه راهنمایی بشر و تشخیص درست و غلط هست.دین این نیست که بشینیم همش عبادت کنیم گوشه نشینی کنیم تا رابطمون با خدا بیشتر و بهتر باشه نه اینطور نیست خود خدا و اسلام و قرآن همیشه گفتن اعتدال و میانه روی رو پیشه کنید
    و اینکه چون علم ما کم هست در برابر علم خدا برارهمین ذره ذره طی زمان تو علم پیشرفت کردیم دقیقا مثل این دهه نودیا شیطون و باهوش کافیه یه گوشی بدید دستشون زیر و بمشو درمیارن بعد ما فقط لی لی بازی میکردیم.ما نمیتونستیم از ابتدا تمامی این علما رو کامل درک کنیم قبلا هم نخبه های زیادی بوده ولی تو این سالها پیشرفتای علمی مثل ساخت ماهواره امید و ..... رو ساختن. ذره ذره باید درک کنیم چون عقل ما نسبت به علم محدوده.
    موفق باشید.
    در پناه خدا

علاقه
    زندگی
    نوشته
    683
    حضور
    12 روز 9 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1463

راستش دین واسه راهنمایی بشر و تشخیص درست و غلط هست.دین این نیست که بشینیم همش عبادت کنیم گوشه نشینی کنیم تا رابطمون با خدا بیشتر و بهتر باشه نه اینطور نیست خود خدا و اسلام و قرآن همیشه گفتن اعتدال و میانه روی رو پیشه کنید
    منظور من از عبادت معنای وسیعی از عبادت است نه فقط نماز و روزه .

5. صلوات

علاقه
    علی(سلام الله علیه)
    نوشته
    3,501
    حضور
    94 روز 5 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7042

نقل قول نوشته اصلی توسط ابوالبرکات نمایش پست ها
    زمانی که می گوییم که ثواب صف اول از صفوف دیگر بیشتر است گزاره ای امری را نگفته ایم. بنابراین عبودیت اینجا معنایی ندارد
    جناب ابوالبرکات عزیز مگر شما نمی دانید که بسیاری از امر و نهی های ما در روایات در قالب جملات خبری آمده است، علاوه بر اینکه بدیهی است وقتی دارد ثواب یک رفتار ذکر میشود، هدف مداومت مردم بر آن است وگرنه لغو خواهد بود، مثلا پیامبر(ص) می فرمایند: اگر بر امتم دشوار نبود مسواک زدن را بر آنها واجب می کردم! خب حالا این یعنی چی؟ یعنی اهمیت ندهیم! پیامبر(ص) فقط یک جمله فرمودند لازم نیست شما خیلی سخت بگیرید؟!

پس بر فرض عقل گریز بودن این گزاره که به نظر من این گزاره عقل ستیز است تا زمانی که عقلم آن را نپذیرفت قبول نمی کنم
    اینکه صف اول بیشتر ثواب داشته باشد، و اینکه تسبیحات حضرت زهرا(س) لزوما به این تعداد مشخص باشد هرگز عقل ستیز نیست، همانطور که عرض کردم مهم ترین شاخصه ی عقل ستیز بودن این است که عقل می تواند دلیل عقلی مشخص بر رد آن بیاورد، در حالی که در این مسائل عقل نمی تواد دلیلی بر رد اقامه کند، همانطور که شما هم اشاره فرموده اید:

من دلیلی بر رد این مطلب ندارم الا اینکه مثل روز برای من روشن است که این مطلب غیر عاقلانه است. عجیب نیست. غیر عقلی است.

بنده و حضرتعالی در مبانی اختلافی نداریم که حکمت اصلی عبادات تعبد و تسلیم بودن در برابر خداست، و همچنین اختلافی نداریم که دستورات دین نباید عقل ستیز باشند، اختلاف بنده و شما در این است که شما دایره عقل ستیز را خیلی گسترده میگیرید به گونه ای که عقل گریزها را هم شامل میشود.

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89
    ((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

علاقه
    زندگی
    نوشته
    683
    حضور
    12 روز 9 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1463

سلام
    خدا قوت
    ببخشید نقل نکردم
    و اینکه چون علم ما کم هست در برابر علم خدا برارهمین ذره ذره طی زمان تو علم پیشرفت کردیم دقیقا مثل این دهه نودیا شیطون و باهوش کافیه یه گوشی بدید دستشون زیر و بمشو درمیارن بعد ما فقط لی لی بازی میکردیم.ما نمیتونستیم از ابتدا تمامی این علما رو کامل درک کنیم قبلا هم نخبه های زیادی بوده ولی تو این سالها پیشرفتای علمی مثل ساخت ماهواره امید و ..... رو ساختن. ذره ذره باید درک کنیم چون عقل ما نسبت به علم محدوده.
    موفق باشید.
    در پناه خدا
    بگذارید سوالی ازشما بپرسم . شما به معرفت راه اعتقاد دارید یا راه معرفت؟

علاقه
    زندگی
    نوشته
    683
    حضور
    12 روز 9 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1463

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها
    جناب ابوالبرکات عزیز مگر شما نمی دانید که بسیاری از امر و نهی های ما در روایات در قالب جملات خبری آمده است، علاوه بر اینکه بدیهی است وقتی دارد ثواب یک رفتار ذکر میشود، هدف مداومت مردم بر آن است وگرنه لغو خواهد بود،
    بدیهی نیست.

مثلا پیامبر(ص) می فرمایند: اگر بر امتم دشوار نبود مسواک زدن را بر آنها واجب می کردم! خب حالا این یعنی چی؟ یعنی اهمیت ندهیم! پیامبر(ص) فقط یک جمله فرمودند لازم نیست شما خیلی سخت بگیرید؟!
    نه این که اهمیت ندهیم بلکه اهمیت زیادی به آن ندهیم. به اصول اهمیت دهیم نه مسائل کم اهمیت. متاسفانه بسیاری از متدینین ما فقط چسبیده اند به روایاتی از این دست و روایات اصلی را نمی پذیرند.

نده و حضرتعالی در مبانی اختلافی نداریم که حکمت اصلی عبادات تعبد و تسلیم بودن در برابر خداست، و همچنین اختلافی نداریم که دستورات دین نباید عقل ستیز باشند، اختلاف بنده و شما در این است که شما دایره عقل ستیز را خیلی گسترده میگیرید به گونه ای که عقل گریزها را هم شامل میشود.
    بله . یکی از مهمترین اختلافات بنده با شما همین جاست. بسیاری از روحانیون ما هم مانند شما فکر می کنند. اما چیز مهمی که می خواهم در این زمینه بگویم این است که سعی کنید که این گونه روایات به قول شما استبعادی را خیلی توی جمع های عمومی علی الخصوص برای جوانان مطرح نکنید. زیرا اختلاف در تعیین مصداق عقل ستیز با عقل گریز بین بسیاری از روحانیون و مردم نظیر اختلاف بنده و شماست و همه مثل بنده که روایات خوب و درست و حسابی از اهل بیت نخوانده اند. به راحتی و با آب خوردنی جوانان را با این گونه روایات به زعم شما استبعادی و به زعم بنده عقل ستیز نسبت به دین و اهل بیت بدبین می کنید.

9. صلوات

علاقه
    علی(سلام الله علیه)
    نوشته
    3,501
    حضور
    94 روز 5 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7042

بله . یکی از مهمترین اختلافات بنده با شما همین جاست. بسیاری از روحانیون ما هم مانند شما فکر می کنند. اما چیز مهمی که می خواهم در این زمینه بگویم این است که سعی کنید که این گونه روایات به قول شما استبعادی را خیلی توی جمع های عمومی علی الخصوص برای جوانان مطرح نکنید. زیرا اختلاف در تعیین مصداق عقل ستیز با عقل گریز بین بسیاری از روحانیون و مردم نظیر اختلاف بنده و شماست و همه مثل بنده که روایات خوب و درست و حسابی از اهل بیت نخوانده اند. به راحتی و با آب خوردنی جوانان را با این گونه روایات به زعم شما استبعادی و به زعم بنده عقل ستیز نسبت به دین و اهل بیت بدبین می کنید.
    این روایات را نباید ترک کرد، بلکه باید مردم را تسلیم بار آورد...
    خداوند بنده ای می خواهد تسلیم مثل ابراهیم(ع)، که اگر به او گفت بچه ات را به دست خودت برای من سر ببر، حتی نپرسد چرا؟!
    از این عقل گریزتر داریم؟!

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89
    ((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 23

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری