جمع بندی اختلال یادگیری عجیب و غریب!

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اختلال یادگیری عجیب و غریب!

سلام
ببخشید که سه موضوع و ایجاد کردم و ممنونم از لطف اسک دین.

دانش آموزی هست که رفتارهای عجیب داره. توی پرونده اش اوتیسم نوشته شده اما همه ی رفتارای اوتیسم و نداره. ناخن هاشو میجوه یا دماغش و... . من زخم هایی روی دست هاش دیدم.
اوایل که مدرسه اومد خیلییی لاغر و رنگ پریده بود و معده اش درد میکرد اما با تشویق و همکاری والدینش الان خوراکی های خوب میخوره و وزن و رنگش بهتر شده.
دویت داره به همه محبت کنه و وقتی دانش آموزی باهاش بده میزنتش و حال خودش بد میشه ولی وقتی تحویلش میگیرن حالش و خوب و شاده.
اما توی بازی ها مشارکت نداره نعمولا. چون بلد هم نیست.
درس ها رو هم عجیبه نمیشه کفت کم هوشه یا باهوش
مثلا بخش حفظیلت و به سرعت و بدون غلط نمره کامل میگیره اما بخش تحلیلی نه. لجبازه توی خونه.
احتمالا درس نمیخونه.
اما با تشویق هر کاری میکنه.
وقتی شیوه آموزش عوض میشه هرچی بلد بوده یادش میره.
مثلا کاربرگی طراحی شده بود تا درس تحلیلی و یاد بگیره حل کرده و یاد گرفته بود تا اینکه وارد بازی شد که آموزش همون درس به شکل بازی بود همه چیز یادش رفت با اینکه تا آخر با شوق بازی میکرد.
مادرشم ناراحته و هر روز کلی روانش شناس و دکتر و ..‌ میبره.
این دانش آموز چه مشکلی داره و چطور باید باهاش معلم برخورد کنه؟
width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد امیـد

[TD][/TD]

روزنه;1005756 نوشت:
دانش آموزی هست

سلام

این دانش آموز چند سال دارد؟
پسر است یا دختر؟
رفتارهای تکراری دارد؟ مثلا یک دستش را بارها جلوی صورتش حرکت دهد؟
منظورتان از اینکه بخش تحلیلی را یاد نمی گیرد چیست؟ با مثال توضیح دهید.

به چه چیزهایی علاقه دارد؟
در ورزش چگونه است؟

امید;1006448 نوشت:
سلام

این دانش آموز چند سال دارد؟
پسر است یا دختر؟
رفتارهای تکراری دارد؟ مثلا یک دستش را بارها جلوی صورتش حرکت دهد؟
منظورتان از اینکه بخش تحلیلی را یاد نمی گیرد چیست؟ با مثال توضیح دهید.

به چه چیزهایی علاقه دارد؟
در ورزش چگونه است؟

سلام و احترام
اول به خاطر اشتباهات تایپیم ببخشید.
دانش آموز کلاس هفتم هست و ۱۳ سال داره. دختر هست.
نه فکر نکنم رفتار تکراری داشته باشه ولی گاهی پر حرفی میکنه اونم توی جمع کلاس نه. وقتی ناراحته مرتب ناخن های دستش و میکنه یا زیر مقنعه اش قایم میکنه و تند تند تکرارش میکنه.

درس های حفظ کردنی و معمولا بدون اشتباه یاد میگیره خصوصا که معلم ها کنارشن تا همونجا بخونه و بپرسن. اما توی دروس تحلیلی مثل ریاضیات یا قواعد زبان ها یاد نمیگیره. در حدی که جمع حتی با انگشتاش هم نمیتونست انجام بده و مادرش ادعا داره که کل سال قبل و معلم خصوصی داشته. خطش بسیار بسیار ریز و کمرنگ بود در ابتدا و ورقه اش و جز یک یا دو سوال جواب نمیده. علاقه ی زیاد به بغل کردن کسانی که بهش محبت میکنند داره. حس میکنم از تشویق خیلی خوشش میاد چون عادت غذایی بدی داشت و بسیار لاغر و رنگ پریده با مشکلات هضم داشت و گریه میکرد به مادرش اطلاع دادن که غذای سالم بیاره اما مادرش گفت بسیار لجبازه و قبول نداره ولی با تشویق دبیران الان غذای سالم میاره و به همه نشون میده.
به حرف زدن اما دو نفره خیلی علاقه داره و پر حرفه اما توی فعالیت های گروهی حتی دو نفره و احتمالا ورزش هم شرکت نمیکنه. توی جمع حرف نمیزنه اما اینطورم نیست مقاومت کنه ولی میگه دوست ندارم.

تشکر از لطفتون

روزنه;1006472 نوشت:
سلام و احترام
اول به خاطر اشتباهات تایپیم ببخشید.
نه فکر نکنم رفتار تکراری داشته باشه ولی گاهی پر حرفی میکنه اونم توی جمع کلاس نه. وقتی ناراحته مرتب ناخن های دستش و میکنه یا زیر مقنعه اش قایم میکنه و تند تند تکرارش میکنه.

درس های حفظ کردنی و معمولا بدون اشتباه یاد میگیره خصوصا که معلم ها کنارشن تا همونجا بخونه و بپرسن. اما توی دروس تحلیلی مثل ریاضیات یا قواعد زبان ها یاد نمیگیره. در حدی که جمع حتی با انگشتاش هم نمیتونست انجام بده و مادرش ادعا داره که کل سال قبل و معلم خصوصی داشته. خطش بسیار بسیار ریز و کمرنگ بود در ابتدا و ورقه اش و جز یک یا دو سوال جواب نمیده. علاقه ی زیاد به بغل کردن کسانی که بهش محبت میکنند داره. حس میکنم از تشویق خیلی خوشش میاد چون عادت غذایی بدی داشت و بسیار لاغر و رنگ پریده با مشکلات هضم داشت و گریه میکرد به مادرش اطلاع دادن که غذای سالم بیاره اما مادرش گفت بسیار لجبازه و قبول نداره ولی با تشویق دبیران الان غذای سالم میاره و به همه نشون میده.
به حرف زدن اما دو نفره خیلی علاقه داره و پر حرفه اما توی فعالیت های گروهی حتی دو نفره و احتمالا ورزش هم شرکت نمیکنه. توی جمع حرف نمیزنه اما اینطورم نیست مقاومت کنه ولی میگه دوست ندارم.

تشکر از لطفتون

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و عرض ادب

بنده روانشناسی میخونم .....با این مشخصاتی که فرمودید بنده بعید میدونم واقعا اوتیسم باشه ...
گرچه افراد اوتیسم هم از تغییر بدشون میاد و مقاومت میکنن
ولی با یکی دو نشانه که نمیشه برچسب اوتیسم به بچه زد

دست خط کوچک و کمرنگ به احتمال زیاد به معنای اعتماد به نفس به شدت پایین هست
بی تردید تغذیه نا مناسب و .. یکی از عوامل بیمازی زا هم میتونه باشه
سبک زندگی و تغذیه و روابط پدر و مادر با هم خیلی مهم هست ...اینها همگی باید بررسی بشه
نا گفته نماند مسایل متافیزیکی هم میتونه عامل ایجاد بیماری و ... باشه

روزنه;1006472 نوشت:

سلام

به نظر می رسد این دخترخانم به اوتیسم مبتلا نیست. مشکل ایشان احتمالا ریاضی پریشی (dyscalculia) است.
من مشکل این دخترخانم را در گروهِ روانشناسانِ استان قم که اساتید و همکارانِ روانشناس حضور دارند مطرح کردم.
منتظر نظر اساتید و همکاران هستم.

اپولونیوس;1006510 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و عرض ادب

بنده روانشناسی میخونم .....با این مشخصاتی که فرمودید بنده بعید میدونم واقعا اوتیسم باشه ...
گرچه افراد اوتیسم هم از تغییر بدشون میاد و مقاومت میکنن
ولی با یکی دو نشانه که نمیشه برچسب اوتیسم به بچه زد

دست خط کوچک و کمرنگ به احتمال زیاد به معنای اعتماد به نفس به شدت پایین هست
بی تردید تغذیه نا مناسب و .. یکی از عوامل بیمازی زا هم میتونه باشه
سبک زندگی و تغذیه و روابط پدر و مادر با هم خیلی مهم هست ...اینها همگی باید بررسی بشه
نا گفته نماند مسایل متافیزیکی هم میتونه عامل ایجاد بیماری و ... باشه

سلام و تشکر از مشارکتتون

توی پرونده ش اوتیسم بود اما مادرش برگه ی دیگر آورد که اوتیسم نیست.
مدام به روانشناس و پزشک و ...میره و مادرش اصرار داره که دخترش علی رغم پسرش که خیلی زرنگ و باهوشه هوشش خیلی پایین هست.

درحالیکه دانش آموز ضعیف توی همه ی درس ها ضعیف میشه، ورقه اش و پر می کنه، رفتارهای بچه گانه نداره، شاید دوستان زیادی داره...

امید;1006538 نوشت:
سلام

به نظر می رسد این دخترخانم به اوتیسم مبتلا نیست. مشکل ایشان احتمالا ریاضی پریشی (dyscalculia) است.
من مشکل این دخترخانم را در گروهِ روانشناسانِ استان قم که اساتید و همکارانِ روانشناس حضور دارند مطرح کردم.
منتظر نظر اساتید و همکاران هستم.

سلام
ممنون
اگر سوالی نیاز باشه بفرمایید تا هفته ی آینده بپرسم.

مشکل اینجاست که اگر علتش مشخص بشه میشه نوع رفتار و سطح توقعات و مشخص کرد اما والدینش زیاد همکاری نمیکنن و فقط اصرار دارن که کم هوشه و توقعی ازش ندارن و خیلی حس بدی نسبت به دخترشون دارن.

روزنه;1006571 نوشت:
سلام و تشکر از مشارکتتون

توی پرونده ش اوتیسم بود اما مادرش برگه ی دیگر آورد که اوتیسم نیست.
مدام به روانشناس و پزشک و ...میره و مادرش اصرار داره که دخترش علی رغم پسرش که خیلی زرنگ و باهوشه هوشش خیلی پایین هست.

درحالیکه دانش آموز ضعیف توی همه ی درس ها ضعیف میشه، ورقه اش و پر می کنه، رفتارهای بچه گانه نداره، شاید دوستان زیادی داره...

خواهش میکنم

خب احتمالا رفتار والدین با بچه به خاطر همین مقایسه خوب نباشه و...
بهتر هست که پیش مشاوره خبره بروند ....چون کودک با تشویق داره تقویت میشه و جای امیدواری زیادی هست

روزنه;1006572 نوشت:
سلام
ممنون
اگر سوالی نیاز باشه بفرمایید تا هفته ی آینده بپرسم.

سلام

می توانم بپرسم این دختر خانم ساکن کدام شهر است؟
من در مورد این دخترخانم در گروه روانشناسان استان قم صحبت کردم و یکی از همکاران مواردی را عنوان کرد که لازم است در بررسیِ حضوریِ دخترخانم این موارد بررسی شود تا راهکارِ درمانیِ مشخصی برایش در نظر گرفته شده و اجرا شود.
اگر من این روانشناس که در زمینه اختلالات یادگیری کارکرده و زحمت کشیده را معرفی کنم، پدر و مادرش حاضرند فرزندشان را به قم بیاورند و به این روانشناس مراجعه کنند و مشاوره بگیرند؟
شاید لازم باشد شما هم از هنرتان در قانع کردنِ پدر و مادر این دخترخانم بهره بگیرید و پدر و مادرش را برای سفر به قم و دیدار با این روانشناس راضی کنید.

امید;1007149 نوشت:
سلام

می توانم بپرسم این دختر خانم ساکن کدام شهر است؟
من در مورد این دخترخانم در گروه روانشناسان استان قم صحبت کردم و یکی از همکاران مواردی را عنوان کرد که لازم است در بررسیِ حضوریِ دخترخانم این موارد بررسی شود تا راهکارِ درمانیِ مشخصی برایش در نظر گرفته شده و اجرا شود.
اگر من این روانشناس که در زمینه اختلالات یادگیری کارکرده و زحمت کشیده را معرفی کنم، پدر و مادرش حاضرند فرزندشان را به قم بیاورند و به این روانشناس مراجعه کنند و مشاوره بگیرند؟
شاید لازم باشد شما هم از هنرتان در قانع کردنِ پدر و مادر این دخترخانم بهره بگیرید و پدر و مادرش را برای سفر به قم و دیدار با این روانشناس راضی کنید.

سلام
ایشان تشخیصشون چی بوده؟
فاصله چندان زیادی هم نیست. پدر و مادرشون به پزشک و مشاورات و کلاس های زیادی میبرنش اگر واقعا امیدوار کننده باشه احتمالا این کار و بکنن.
فقط من به چه شکلی باید مطرح کنم ؟
ممنون

روزنه;1007156 نوشت:
سلام
ایشان تشخیصشون چی بوده؟
فاصله چندان زیادی هم نیست. پدر و مادرشون به پزشک و مشاورات و کلاس های زیادی میبرنش اگر واقعا امیدوار کننده باشه احتمالا این کار و بکنن.
فقط من به چه شکلی باید مطرح کنم ؟

سلام
این همکار که در موردش صحبت کردم، در زمینه اختلالات یادگیری کار کرده اند. ایشان گفتند:
ابتدا باید تشخیص افتراقی انجام شود که این دخترخانم چه مشکلی دارد.

در مرحله بعد باید ارزیابی تشخیصی در سه محور زیر انجام شود:
محور 1: ارزیابی پیشرفت تحصیلی
محور 2: ارزیابیِ جامعِ هوشبهر (IQ)
محور 3: ارزیابی بافت ارتباطی و اجتماعی خانواده

این مطالب را به پدر و مادر دانش آموز بگویید:
خیلی خوب است که برای برطرف کردن مشکل دخترتان تلاش می کنید. دخترتان در ریاضی و زبان مشکل دارد؛ اما در درس های حفظ کردنی خیلی خوب عمل می کند. شما نباید مشکل را خیلی بزرگ جلوه دهید. دخترتان می تواند مهارت های لازم برای زندگی را یاد بگیرد تا بتواند بدون کمک دیگران روی پای خود بایستد. فکر نکنید فرزندتان نمی تواند هیچ چیزی یاد بگیرد. شما می توانید با کمک افراد متخصّص در زمینه مشکلات یادگیری، مطالب زیادی به دخترتان یاد دهید. فقط باید در این راه نااُمید نشوید.
نباید مشکلِ دخترتان در ریاضی را بیش از حدّ بزرگ کنید. بهِ جای فکرکردن به مشکلات و غصّه خوردن، روی توانایی ها و استعدادهای دخترتان تمرکز کنید. باید سعی کنید نیمه پُرِ لیوان را ببینید. اگر با کمک افراد متخصّص بتوانید استعدادهای دخترتان را شناسایی و پرورش دهید، بزرگ ترین کمک را به خود و دخترتان کرده اید.

افراد زیادی در دنیا مشکلاتی دارند. بعضی از آنها مشکلات شان خیلی بیشتر از دختر شما است. اما با قدرتِ اراده توانسته اند محدودیت ها را پشت سر گذارند و بسیار بیشتر از افراد سالم به جامعه خود خدمت کنند. خدا را شکر دختر شما بدن سالمی دارد و در درس های حفظ کردنی موفق است. افرادی هستند که با وجود معلولیّت جسمی، به موفقیّت های چشمگیری رسیده اند.
عکس های زیر عده ای از افراد معلول موفق هستند:

خانم فاطمه حمامی، نقاشی صورت اشخاص مشهور

خانم فریبا معصومی، قلّاب بافی و نقاشی

امیر رضایی، مخترع

نیک ووجیسیچ (Nick Vujicic)، سخنرانِ انگیزشی

پرسش:

دختر دانش آموزی در مدرسه درس می خواند که 13 سال دارد و در کلاس هفتم مشغول به تحصیل است. در پرونده اش ذکرشده که به اختلال اوتیسم مبتلا است. اما رفتارهای تکراری ندارد. به حرف زدنِ دو نفره خیلی علاقه دارد و در این مواقع پُر حرف است. با تشویق هر کاری انجام می دهد. نه کم هوش است و نه باهوش. در دروس حفظی، مطالب را بدون غلط و به سرعت حفظ می کند. اما در دروس تحلیلی مانند: ریاضیّات مشکل دارد؛ در حدّی که جمع اعداد را با انگشتانش هم نمی تواند انجام دهد. والدینش اصرار دارند که دخترشان کم هوش است و توقّعی از او ندارند و احساس بدی نسبت به دخترشان دارند. به نظرتان این دختر چه مشکلی دارد و چطور باید با والدینش حرف زد تا تشویق شوند مشکل دخترشان را حلّ کنند؟

پاسخ:

به نظر می رسد این دخترخانم به اوتیسم مبتلا نیست. در نسخه پنجم راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانشناختی (DSM-5) به دو دسته ملاک اصلی در اختلال طیف اوتیسم تصریح شده است:
- کمبودهای مداوم در ارتباط اجتماعی و تعامل اجتماعی در موقعیت های متعدد
- الگوهای رفتار، تمایلات یا فعالیت های محدود و تکراری(1).

با این حساب، به نظر می رسد این دخترخانم به اختلال طیف اوتیسم مبتلا نمی باشد. شاید مشکل او ریاضی پریشی(2) است.
برای حلّ مشکل این دانش آموز، ابتدا باید تشخیص افتراقی انجام شود که این دخترخانم چه مشکلی دارد. در مرحله بعد باید ارزیابی تشخیصی در سه محور زیر انجام شود:
محور1: ارزیابی پیشرفت تحصیلی
محور2: ارزیابیِ جامعِ هوشبهر (IQ)
محور3: ارزیابی بافت ارتباطی و اجتماعی خانواده

برای تشویق پدر و مادر این دانش آموز به پیگیری جهت حلّ مشکل دخترشان، به آنها بگویید:
خیلی خوب است که برای برطرف کردن مشکل دخترتان تلاش می کنید. درست است که دخترتان در ریاضی مشکل دارد؛ اما در درس های حفظ کردنی خیلی خوب عمل می کند. شما نباید مشکل را خیلی بزرگ جلوه دهید. دخترتان می تواند مهارت های لازم برای زندگی را یاد بگیرد تا بتواند بدون کمک دیگران روی پای خود بایستد. فکر نکنید فرزندتان نمی تواند هیچ چیزی یاد بگیرد. شما می توانید با کمک افراد متخصّص در زمینه مشکلات یادگیری، مطالب زیادی به دخترتان بیاموزید. فقط باید در این راه نااُمید نشوید. نباید مشکلِ دخترتان در ریاضی را بیش از حدّ بزرگ کنید. بهِ جای فکرکردن به مشکلات و غصّه خوردن، روی توانایی ها و استعدادهای دخترتان تمرکز کنید. باید سعی کنید نیمه پُرِ لیوان را ببینید. اگر با کمک افراد متخصّص بتوانید استعدادهای دخترتان را شناسایی و پرورش دهید، بزرگ ترین کمک را به خود و دخترتان کرده اید. افراد زیادی در دنیا مشکلاتی دارند. بعضی از آنها مشکلات شان خیلی بیشتر از دختر شما است. اما با قدرتِ اراده توانسته اند محدودیت ها را پشت سر گذارند و بسیار بیشتر از افراد سالم به جامعه خود خدمت کنند. خدا را شکر دختر شما بدن سالمی دارد و در درس های حفظ کردنی موفق است. افرادی هستند که با وجود معلولیّت جسمی، به موفقیّت های چشمگیری رسیده اند.

پی نوشت:
1: هالجین. ریچارد پی، کراس ویتبورن. سوزان، آسیب شناسی روانی، ج یک، ص 200، (2014)، ترجمه یحیی سیدمحمدی،1394، نشر روان
2: dyscalculia

موضوع قفل شده است