جمع بندی جشن های امروزی به مناسبت اعیاد مذهبی

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جشن های امروزی به مناسبت اعیاد مذهبی

سلام و عرض ادب و تبریک به مناسبت میلاد پیامبر (ص)

من در چندجا شاهد جشن هایی بودم که به مناسبت های مذهبی برگزار میشن. مثلا یکی همین میلاد یا بعثت یا آغاز امامت و....
به نظرم تا اینجا اسلام با شادی مشکل و منافاتی نداره اما چیزی که باعث تناقض میشه و جوابی براش ندارم دو مورد هست:
۱- جشن و شادی به صورت رقص و دیجی در مدارس مذهبی همراه با حضور روحانی یا جشن و پایکوبی بدون دیجی بلکه با ابزار سنتی در برخی شهرهای کشور مثل بندرعباس که همون مولودی هست و مراسم خاصیه مثل عروسی خانم ها حاضر میشن دست میزنن و رقص هم هست و خانمی مولودی خوانی میکنه و شیرینی و شکلات میپاشن و...

۲-جشن های اینچنینی به مناسبت ولادت امام حسین و حضرت ابولفضل.

آیا امام حسین به مناسبتش جشن های خیلی شاد گرفتن مشکلی نداره وقتی امام زمان هنوز داغداره؟
آیا دانش آموزی که میخواد به ائمه ترغیب بشه و توی ذهنش هک بشه این مراسم ها و این نوع اسلامی که باهاش آشنا میشه مناسبش هست؟ من میگم نه ولی بعد میگم در دنیای امروز که ضد اسلام پر از زرق و برقه باعث کشش به سمت اسلام میشه و بعدها ممکنه راه درست و پیدا کنه. از طرفی در زمان ما این چنین چیزهایی نبود. در کل در حلال و غیر حلال بودن موندم.
ببخشید اگر طولانی بود
width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد بدیع

[TD][/TD]

روزنه;1005658 نوشت:
سلام و عرض ادب و تبریک به مناسبت میلاد پیامبر (ص)

من در چندجا شاهد جشن هایی بودم که به مناسبت های مذهبی برگزار میشن. مثلا یکی همین میلاد یا بعثت یا آغاز امامت و....
به نظرم تا اینجا اسلام با شادی مشکل و منافاتی نداره اما چیزی که باعث تناقض میشه و جوابی براش ندارم دو مورد هست:
۱- جشن و شادی به صورت رقص و دیجی در مدارس مذهبی همراه با حضور روحانی یا جشن و پایکوبی بدون دیجی بلکه با ابزار سنتی در برخی شهرهای کشور مثل بندرعباس که همون مولودی هست و مراسم خاصیه مثل عروسی خانم ها حاضر میشن دست میزنن و رقص هم هست و خانمی مولودی خوانی میکنه و شیرینی و شکلات میپاشن و...

۲-جشن های اینچنینی به مناسبت ولادت امام حسین و حضرت ابولفضل.

آیا امام حسین به مناسبتش جشن های خیلی شاد گرفتن مشکلی نداره وقتی امام زمان هنوز داغداره؟
آیا دانش آموزی که میخواد به ائمه ترغیب بشه و توی ذهنش هک بشه این مراسم ها و این نوع اسلامی که باهاش آشنا میشه مناسبش هست؟ من میگم نه ولی بعد میگم در دنیای امروز که ضد اسلام پر از زرق و برقه باعث کشش به سمت اسلام میشه و بعدها ممکنه راه درست و پیدا کنه. از طرفی در زمان ما این چنین چیزهایی نبود. در کل در حلال و غیر حلال بودن موندم.
ببخشید اگر طولانی بود
سلام و عرض ادب
عید بر شما هم مبارک

ابتدایی ترین الزام در برگزاری مراسم اهل بیت(علیهم السلام) خالی بودن آن از گناه و معصیت است. قطعا افرادی که در این مراسم شرکت میکنند با انگیزه معنوی و به امید برگرفتن توشه اخروی پا در این مراسم می گذارند. استفاده از لهو و لعب در این مراسم علاوه بر اینکه موجب وهن اهل بیت میشود شرکت کنندگان را نیز آلوده به گناه خواهد کرد. اما آنچه مهم است ارزیابی کیفی و کمی مجالس مذهبی از نظر رواج این گناه در آن است.

دین اسلام در میان شادی و هرزگی مرز بسیار روشنی قائل است و اولی را تایید و دومی را رد میکند. مولودی خوانی، همخوانی و حتی دست زدن(1) از شادی هایی است که حرام نیست اگرچه ممکن است اولویت یک جشن مذهبی محسوب نشود.

موسیقی مطرب و لهوی، دف زدن و رقص(2) حرام است و بحمدالله اکثر مجالسی که به نام اهل بیت (علیهم السلام) گرفته میشود از این مصادیق حرام خالی است. مجالسی نیز که به این گناهان آلوده است عموما از ناآگاهی برپا کنندگان و شرکت کنندگان در آن است که با تذکر و معرفت افزایی تا حد زیادی قابل مدیریت و اصلاح است.

کارهایی که فی نفسه حرمت شرعی دارند، انجام دادنشان به نام اهل بیت باعث حلال شدن آنها نمی شود بلکه از این جهت که وهن مقدسات است حرمت مضاعف پیدا میکند.

پی نوشت ها:
1. طبق نظر مشهور فقها و در صورت غیر لهوی بودن و در غیر مسجد و حسینیه برگزار شدن.
2. حتی رقص محلی تا زمانی که بر آن رقص صدق کند.

سلام خدمت کارشناس محترم
یک سوال؟
آیا در زمان هر کدام از امامان برای سالروز ولادت امامان پیشین جشن میگرفتند؟
مثلا زمان حضرت امام صادق برای ولادت امام محمد باقر و امام سجاد و امام حسن و حسین علیهم السلام جشن گرفته میشد؟ یا برای سالروز شهادت ائمه قبل از خود بجز امیرالمومنین و سید الشهدا عزاداری میکردند؟

بدیع;1006055 نوشت:
سلام و عرض ادب
عید بر شما هم مبارک

ابتدایی ترین الزام در برگزاری مراسم اهل بیت(علیهم السلام) خالی بودن آن از گناه و معصیت است. قطعا افرادی که در این مراسم شرکت میکنند با انگیزه معنوی و به امید برگرفتن توشه اخروی پا در این مراسم می گذارند. استفاده از لهو و لعب در این مراسم علاوه بر اینکه موجب وهن اهل بیت میشود شرکت کنندگان را نیز آلوده به گناه خواهد کرد. اما آنچه مهم است ارزیابی کیفی و کمی مجالس مذهبی از نظر رواج این گناه در آن است.

دین اسلام در میان شادی و هرزگی مرز بسیار روشنی قائل است و اولی را تایید و دومی را رد میکند. مولودی خوانی، همخوانی و حتی دست زدن(1) از شادی هایی است که حرام نیست اگرچه ممکن است اولویت یک جشن مذهبی محسوب نشود.

موسیقی مطرب و لهوی، دف زدن و رقص(2) حرام است و بحمدالله اکثر مجالسی که به نام اهل بیت (علیهم السلام) گرفته میشود از این مصادیق حرام خالی است. مجالسی نیز که به این گناهان آلوده است عموما از ناآگاهی برپا کنندگان و شرکت کنندگان در آن است که با تذکر و معرفت افزایی تا حد زیادی قابل مدیریت و اصلاح است.

کارهایی که فی نفسه حرمت شرعی دارند، انجام دادنشان به نام اهل بیت باعث حلال شدن آنها نمی شود بلکه از این جهت که وهن مقدسات است حرمت مضاعف پیدا میکند.

پی نوشت ها:
1. طبق نظر مشهور فقها و در صورت غیر لهوی بودن و در غیر مسجد و حسینیه برگزار شدن.

سلام و تشکر از شما استاد محترم
در برخی مراجع رقص رو حرام نمیدونند. در این صورت نیز برپایی اینگونه مجالس که با آهنگ های شاد برگزار میشه و دانش آموزان از سنین ابتدایی و متوسطه برخی چیزی شبیه رقص دارند نیز حرام است؟

روزنه;1006097 نوشت:
در برخی مراجع رقص رو حرام نمیدونند. در این صورت نیز برپایی اینگونه مجالس که با آهنگ های شاد برگزار میشه و دانش آموزان از سنین ابتدایی و متوسطه برخی چیزی شبیه رقص دارند نیز حرام است؟

بدیع;1006055 نوشت:

موسیقی مطرب و لهوی حرام است

سلام و عرض ادب

هر چیزی که انسان را از خدا غافل کند ، لهو است

بدون شک آهنگ مطرب و حرکات موزون برای ابجاد قرب به خدا نیست!

بلکه موجب قرب به شیطان است

شیطان برای هر کسی از دری وارد می شود

برای یکی مستقیم و برای دیگری غیر مستقیم و با درست جلوه دادن خطا و در هم آمیختن حق و باطل .

از گناهان کوچک غافل نشوید

در پناه حق تعالی

شروحیل;1006107 نوشت:
سلام و عرض ادب
هر چیزی که انسان را از خدا غافل کند ، لهو است
بدون شک آهنگ مطرب و حرکات موزون برای ابجاد قرب به خدا نیست!
بلکه موجب قرب به شیطان است
شیطان برای هر کسی از دری وارد می شود
برای یکی مستقیم و برای دیگری غیر مستقیم و با درست جلوه دادن خطا و در هم آمیختن حق و باطل .
از گناهان کوچک غافل نشوید
در پناه حق تعالی

با سلام و احترام
همانطوری که قبلا هم در تاپیک "تجربه رشد معنوی با موسیقی" خدمت شما عرض کردم اجتناب از موسیقی بتمام اقسامه به عنوان یک اولویت و رجحان قابل اثبات و توصیه است. اما اگر این حرف به معنای خلط کردن میان حرام و مکروه و در نظر نگرفتن مراتب حکم شرعی باشد قابل پذیرش نیست.

روزنه;1006097 نوشت:

با سلام و احترام

رقص در فتوای هیچ یک از مراجع تقلید به صورت مطلق حلال شمرده نشده است و حلیت آن در برخی فتاوا به رقص زن و شوهر برای یکدیگر و در برخی دیگر به مفسده نداشتن، همراه نشدن با موسیقی حرام و قرار نداشتن در معرض دید نامحرم مشروط شده است. بنابراین پخش موسیقی مطرب و لهوی، تحریک آور بودن و در معرض دید نامحرم قرار داشتن از چیزهایی است که رقص را طبق همه فتاوا حرام قرار میدهد.

برای دیدن فتاوا به این لینک مراجعه کنید:
http://www.pasokhgoo.ir/node/14789

تشکر از پاسخ خوبتان
من خودم حس میکنم موسقی مقابل رشد معنوی هست.
پس با توجه به این تاپیک به این نتیجه میرسیم که کار افرادی که به بهانه تبلیغ دین اسلام جشن هایی ولو خالی از نامحرم با موسیقی و رقص های کودکان حتی باشه برگزار میکنند کلا نادرست و در جهت مخالف با اسلام هست.

ممنون از لطف همه بزرگواران

salirezae;1006058 نوشت:
سلام خدمت کارشناس محترم
یک سوال؟
آیا در زمان هر کدام از امامان برای سالروز ولادت امامان پیشین جشن میگرفتند؟
مثلا زمان حضرت امام صادق برای ولادت امام محمد باقر و امام سجاد و امام حسن و حسین علیهم السلام جشن گرفته میشد؟ یا برای سالروز شهادت ائمه قبل از خود بجز امیرالمومنین و سید الشهدا عزاداری میکردند؟

با سلام و احترام

همانطوری که در سوال شما نیز منعکس شده بود گرفتن مجلس عزا در سالروز شهادت سید الشهدا (علیه السلام) توسط سایر معصومین(علیهم السلام) به تواتر ثابت شده است. این در حالی است که میدانیم غم و سوگواری به خودی خود موضوعیت ندارد بلکه احیای پیام حضرت و ارتباطی که با ایشان حاصل می شود دلیل(یکی از دلایل) برپایی مجلس عزا است. این فلسفه در مورد ولادت حضرت و شادی برای ایشان نیز جاری است. همچنین همین جهت درباره سایر ائمه و سالروز ولادت و وفات آنها صدق می کند.

17 ربیع به خاطر ولادت پیامبر(صلی الله علیه و آله) به عنوان یک روز شاخص در نزد معصومین(علیهم السلام) مطرح بوده است و در این روز به شیعیان خود توصیه می فرمودند که به شکرانه این نعمت روزه بگیرند.(1)

سید بن طاووس در اقبال می نویسد: «إن كل يوم‏ ولد فيه‏ إمام من أئمة الإسلام فهو يوم عظيم الإنعام‏؛ هر روزی که امامی از امامان در آن روز متولد شده اند روز بزرگی است از جهت نعمتی که خداوند در این روز داده است.»(2)

اعیاد مذهبی مانند عید فطر، قربان، غدیر و مبعث در زمان معصومین (علیهم السلام) برپا می شده است. اما برگزاری جشن میلاد توسط همان امام و یا امامان بعدی برای خود و یا پدرانشان چیزی شبیه به جشن تولد می شده است و با حضور معصوم در میان مردم فلسفه و ضرورتی که امروزه در مورد آن احساس می شود در آن زمان احساس نمی شده است. بنابراین وظیفه ای که ما در این رابطه داریم ممکن است با وظیفه خود معصومین(علیهم السلام) متفاوت باشد.

امام‌ رضا(علیه السلام) نیز به‌ ریان‌ بن‌ شبیب فرمود: «اِن سَركَ اَن تَكُونَ مَعَنا فِی‌الدرَجاتِ العُلی مِنَ الجَنانِ فَاحزَن لِحُزنِنا وافرَحَ لِفَرحِنا؛ اگر دوست داری در درجات عالی بهشت همراه ما باشی، در حزن ما محزون و در شادی ما شاد باش.»(3)

پی نوشت ها:

1. مصباح المتهجد و سلاح المتعبد، ج2، ص820.
2. إقبال الأعمال، ج‏2، ص618.
3. وسائل‌الشیعه، ج‌14، ص‌503.

روزنه;1005658 نوشت:

منظورتون را متوجه نمیشم.@-)

بدیع;1006406 نوشت:
منظورتون را متوجه نمیشم.@-)

سلام
البته این سوال قبل از پاسخ شما بود.
من در جشن های اینچنینی بودم که بسیار شاد برگزار شد و نام امام حسین و هم در حالت شادی خاص میخوندن که باعث شد حالت تعارضی پیدا کنم که آیا انقدر شادی زیاد برای امام حسین که همیشه در حال گریه هستیم ایرادی نداره؟
بلاخره چه من دوست داشته باشم یا نه چنین جشن هایی هست و در حال برگزاریه.
مثلا فرض کنیم مجلس خیلی شادی برگزار بشه که حرام هم نباشه شاید اما آیا بهتر نیست که به ائمه احترام گذشت و میان جشن های تولد و ... و جشن امامان تفاوت قائل شد.
جوابی که میشنوم اینه که تو دنیای امروزی بهتره به این شکل نوجوان ها و بچه ها رو به امامان و اسلام جذب کنیم.

پرسش: آیا برگذاری جشن های مذهبی به صورت رقص و دیجی اشکالی ندارد؟

پاسخ: ابتدایی ترین الزام در برگزاری مراسم اهل بیت(علیهم السلام) خالی بودن آن از گناه و معصیت است. قطعا افرادی که در این مراسم شرکت میکنند با انگیزه معنوی و به امید برگرفتن توشه اخروی پا در این مراسم می گذارند. استفاده از لهو و لعب در این مراسم علاوه بر اینکه موجب وهن اهل بیت میشود شرکت کنندگان را نیز آلوده به گناه خواهد کرد. اما آنچه مهم است ارزیابی کیفی و کمی مجالس مذهبی از نظر رواج این گناه در آن است.

پی نوشت ها:

موضوع قفل شده است